» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
44 / 564
»»

bambam20 ::

energetik je izjavil:

Ne ne bomo, ker št. prebivalcev pri nas nekako stagnira.


Če je 100.000 prebivalcev več za tebe stagnacija.

In za tako visok porast niso krivi Slovenci, pač pa priseljenci iz juga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

facepalm ::

poweroff je izjavil:

Bi se bilo pa treba nekaj jasno dogovoriti.

Če (ali ko) pride do večjega potresa, država NE SME vskočiti in pomagati obnavljati zasebnih hiš.

Takoj ko bodo ukinili "status" kulturne dediscine vsaki hisi stari 100 let+ in s tem omogocili lastnikom "normalno" obnovo, brez eksoticnih stroskov, povezanih z eksoticnimi pogoji obnove ob konstantnem nadzoru žličkarjev (po eksoticnih cenah) in eksoticno birokracijo.

Invictus ::

poweroff je izjavil:

Čakaj malo. Kot lastnik imaš vso pravico, da s svojo lastnino razpolagaš sam. Seveda tudi odgovornost za svoja dejanja ali nedejanja nosiš sam.

Staro bajturino lahko prodaš, obnoviš, da bo potresno varna, ali zavaruješ. Lahko pa nič od tega, pač pa "igraš loterijo". Samo če si se zakalkuliral in se bajturina podre, boš strošek obnove nosil sam. Zakaj bi ti potem morala to kriti država?

Vse nepremičnine po letu 1963, ko je bil v Jugoslaviji sprejet nov gradbeni zakon zaradi potresa v Skopju, so potresno varne.

Razen seveda črnih gradenj ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

3p ::

bambam20 je izjavil:

energetik je izjavil:

Ne ne bomo, ker št. prebivalcev pri nas nekako stagnira.


Če je 100.000 prebivalcev več za tebe stagnacija.

In za tako visok porast niso krivi Slovenci, pač pa priseljenci iz juga.


To sem tudi sam pomislil. Od 2008 do 2021 je število prebivalcev narastlo za okoli 100000. To je, če predpostavimo 4-članske družine, okoli 25000 stanovanj. Verjetno večina po mestih.

Kdaj smo nazadnje v kakršnemkoli mestu zgradili 10000 stanovanj? Fužine 1982?

poweroff ::

PrimoZ_ je izjavil:

Sploh ne vem kaj je poanta tega zadnjega pisanja?
Verjetno ciljaš na to, da je država pomagala prebivalcem posočja?

Recimo, da je bila to pomoč iz humanitarnih razlogov, ker ljudje ostanejo brez strehe nad glavo. Pa za politike bi bil to karierni samomor, če bi rekli znajdite se sami, sami ste odgovorni če niste protipotresno sanirali zgradb.


Posočje je druga pesem, ker tam ljudje dejansko živijo v svojih nepremičninah.

V Ljubljani pa imaš veliko primerov, ko ljudje nepremičnino kupijo kot naložbo (in je celo prazna) ali pa zato, da jo oddajajo (se pravi, da služijo z njo), pri čemer pa v to nepremičnino ne vlagajo nič. Niti je ne zavarujejo.

In ko se zgodi katastrofa naj pride država in priskoči na pomoč?


I ja bi, tata.

Bom vse prihranke dal v nakup bitkojnov in če gre gor, bom zaslužil. Če gre pa dol, naj pa država priskoči na pomoč in mi povrne sredstva.
sudo poweroff

Likalnik ::

Ljudje se malokrat odločijo in zavarujejo potres....kolega je zavarovalniški agent in pravi, da je folku to težko plačati...zavarovanje za potres je tudi ena izmed najdražjih postavk..cena krepko čez 100EUR...ampak, ko se pa kaj podre....so pa vsi drugi krivi...važno, da ni težko vsako leto lizing pa kasko plačevati.

Jaz plačujem zavarovanje za potres že vsa leta..tako za svojo hišo kjer živim kot za vikend (pa verjemite, da mi je težko plačati...še posebej, ko berem potem razne članke kako najde zavarovalnica 1001 razlog zakaj ne bi plačali)...žal nisem tako bogat, da bom v primeru, če se kar koli podre financiral obnovo....raje vidim, da do konc življenja plačujem zavarovanje za potres pa, da se nič ne zgodi...kot pa da eno leto ne plačam in se mi zgodi najhujše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Invictus ::

poweroff je izjavil:


Bom vse prihranke dal v nakup bitkojnov in če gre gor, bom zaslužil. Če gre pa dol, naj pa država priskoči na pomoč in mi povrne sredstva.

Saj lahko... Klošarija je čisto uradna zadeva.

Lahko pa po cigansko, narediš 10 otrok in dobiš cel kup dodatkov.

Sam folk ponavadi vidi samo keš, ne pa lifestyla ... ;)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jernejl ::

PrimoZ_ je izjavil:

Jaz sm samo vprašal če zagovarjaš ista merila za bloke in stolpnice. Če z enako močjo strese Ljubljano bo mnogo več ljudi brez strehe nad glavo, ki so prej živeli v lastniških stanovanjih v bloku/stolpnici.
Tam samo en stanovalec ne more doseči da se cela stolpnica protipotresno uredi.
Selitev pa tudi ni vedno opcija pri socialno šibkejših.

Seveda. Če je večina lastnikov za, se sklene zavarovanje. Sicer se pa lahko posameznik odseli. Govoriti o socialno šibkih lastnikih stanovanj v Ljubljani je pa nekako tako, kot da bi govoril o klošarjih s pol milijona evri na TRR. Zakaj bi takemu morala država finančno/materialno priskočiti na pomoč, mi ni jasno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Invictus ::

V Ljubljani je uradno 7 zgradb, ki niso protipotresne. Linke si najdite sami. zakaj se ne obnovijo? Ker so jih zajebali na okoljskem ministrstvu in jim tega niso dopustili...

Nekateri bloki imajo protipotresno zavarovanje. Zavarovalnica plača cel nov blok. Vprašanje je samo, ali bo takratno izplačilo dovolj ob rasti cen v gradbeništvu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ginekk ::

Jih je več kot 7 nevarnih, najbolj tistih 15 stolpnic (recimo Streliška) ki so dobesedno za podret, ker se ob prvem večjem potresu sesujejo vase. Zelo lahko jih je prepoznat, na zunaj so vse iste. Celo neprimerljivo z 300 let starimi "vrstnimi" hišami v centru LJ ali pa katerekoli stare bajte, ki se držijo skupaj v mestnih jedrih.

https://www.metropolitan.si/aktualno/15...

Ampak folk še vedno kupuje stanovanja tudi v teh stolpnicah, pač na lastno odgovornost.

3p ::

Likalnik je izjavil:

Jaz plačujem zavarovanje za potres že vsa leta..tako za svojo hišo kjer živim kot za vikend (pa verjemite, da mi je težko plačati...še posebej, ko berem potem razne članke kako najde zavarovalnica 1001 razlog zakaj ne bi plačali)...žal nisem tako bogat, da bom v primeru, če se kar koli podre financiral obnovo....raje vidim, da do konc življenja plačujem zavarovanje za potres pa, da se nič ne zgodi...kot pa da eno leto ne plačam in se mi zgodi najhujše.


Ljudje pač špekulirajo, da če potresa ne bo, tega zavarovanja ne rabijo, če bo, pa bo itak "država" dala denar. Tisti, ki imamo protipotresno, pač plačujemo za svoje, če bo potrebno, bomo pa vskočili in kot "država" pomagali še sosedu, ki ima raje tistega stotaka na računu. :|

Aja, še tole, menda kdo ne misli, da je v protipotresno grajeni stabi nesmiselno imeti urejeno protipotresno zavarovanje? Protipotresna gradnja ni nobeno jamstvo, da bo stavba po potresu še uporabna. Kvečjemu, da bo pri zmernem potresu najbrž betica ostala cela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

energetik ::

Likalnik je izjavil:

Ljudje se malokrat odločijo in zavarujejo potres....kolega je zavarovalniški agent in pravi, da je folku to težko plačati...zavarovanje za potres je tudi ena izmed najdražjih postavk..cena krepko čez 100EUR...ampak, ko se pa kaj podre....so pa vsi drugi krivi...važno, da ni težko vsako leto lizing pa kasko plačevati.

Jaz plačujem zavarovanje za potres že vsa leta..tako za svojo hišo kjer živim kot za vikend (pa verjemite, da mi je težko plačati...še posebej, ko berem potem razne članke kako najde zavarovalnica 1001 razlog zakaj ne bi plačali)...žal nisem tako bogat, da bom v primeru, če se kar koli podre financiral obnovo....raje vidim, da do konc življenja plačujem zavarovanje za potres pa, da se nič ne zgodi...kot pa da eno leto ne plačam in se mi zgodi najhujše.
Meni je zav. agent sam odsvetoval potresno zavarovanje, glede na to da je bajta novogradnja s kupom železobetona.
Naj bi v primeru, da bo naša bajta nebivalna, pol LJ v prahu in bo takrat država plačala.

Je pa res, da smo očitno res na trdni podlagi, kajti ko je mami v LJ med HR potresom padla vaza s police, mi sploh ni smo vedeli da je potres, 11km stran.

thramos ::

3p je izjavil:

Aja, ťe tole, menda kdo ne misli, da je v protipotresno grajeni stabi nesmiselno imeti urejeno protipotresno zavarovanje? Protipotresna gradnja ni nobeno jamstvo, da bo stavba po potresu ťe uporabna. KveĨjemu, da bo pri zmernem potresu najbrŞ betica ostala cela.


Tako je, protipotresna gradnja oziroma varnost pomeni, da se varuje Şivljenja, ne pa stavb. Seveda pa gre eno z drugim in bo praviloma zgradba, ki dobro varuje prebivalce imela manj moŞnosti, da jo bo potrebno sanirat oziroma podret. Za razliko od avtomobilov, kjer je Ĩim veĨja izmaliĨenost in s tem absorbcija energije zaŞelena.

thramos ::

Aja, pa ne si delat utvar glede stare Ljubljane - večina je je na skoraj istem nivoju kot tistih nekaj medijsko najbolj izpostavljenih opečnatih stopnic oziroma jo malo rešuje le to, da je nižja. Tudi preostale nižje opečnate stavbe ali pa celo tudi višje železobetonske do začetka osemdesetih (revizija protipotresnih standardov) niso ravno vzor protipotresne gradnje.

3p ::

energetik je izjavil:

Meni je zav. agent sam odsvetoval potresno zavarovanje, glede na to da je bajta novogradnja s kupom železobetona. Naj bi v primeru, da bo naša bajta nebivalna, pol LJ v prahu in bo takrat država plačala.


Recimo, mogoče, če gre za res dobro grajeno nizko bajto. Pa še tu je vprašanje, če boš za morebitna popravila hotel čakati ali pa jih boš raje plačal iz žepa.

Ta "bo že država plačala", na katero se ljudje zanašajo, kaže na kratkost spomina. Plačala* že najbrž bo. Vmes bojo pa ljudje leta in leta po živeli zasilnih nastanitvah. Se nihče več ne spomni, kdaj se je končala sanacija v Posočju? Do konca sanacije je trajalo okoli 10 let. (za osvežitev spomina: https://www.24ur.com/novice/slovenija/p...

(*) Se še spomnite, da je takrat "država" plačala (tudi) tako, da smo domov dobili položnice? Si predstavljate upor ob znesku na položnici, če potres razmaje Ljubljano? Mimogrede: škoda ob zadnjem zmernem potresu v Zagrebu je bila okoli 5 milijard.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

digitalcek ::

PrimoZ_ je izjavil:


Mene nič ne moti če komu paše živeti starem mestnem jedru LJ ali kakega drugega mesta. Naveličal sem se samo tvojega poveličevanja teh starin, ko vsakih par strani prideš povedat kako so najbolša stvar po narezanem kruhu saj je cena že X tišoč € po kvadratu in še bo šla gor.
Ceno jim gor drži samo sentimentalna navezanost starih lastnikov, "prestiž" da si kupil stanovanje v centru in airbnb turizem.
Nič od tega ni zares povezano s dejansko kvaliteto bivanja.


V enem od prvih desetih Fordov, ki so bili narejeni v Detroitu in ki je bil nekaj let nazaj prodan (je seveda vozen) za 7,2 miljona dolarjev, ni kakšne posebne kvalitete vožnje, ane? Nima navigacije, nima mp3 playerja, pa tudi ne vozi na elektriko...

Pa vendar je vreden 10x več kot katerokoli novodobno sranje od avta!
Da o dvignjenih krožnikih s Titanika (in o "današnjih" krožnikih) ne govorim...

Sentimentalna navezanost, nostalgija, prestiž... Ki tebe tako motijo, da kar cepetaš od hudega in od jeze.

Ti pa verjetno kupiš vsake dve leti nov avto, ki (mimogrede) čez leto dni izgubi 50% vrednosti...

Izgubi pa zato, ker ni novo v današnjih časih vredno praktično nič, kar sem ravnokar dokazal. In ker je avtov v današnjih časih "kot dreka".

3p je izjavil:

Mimogrede: škoda ob zadnjem zmernem potresu v Zagrebu je bila okoli 5 milijard.


Po eni verziji (oceni) 11 miljard.

Zgodovina sprememb…

zmaugy ::

digitalcek je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:


Mene nič ne moti če komu paše živeti starem mestnem jedru LJ ali kakega drugega mesta. Naveličal sem se samo tvojega poveličevanja teh starin, ko vsakih par strani prideš povedat kako so najbolša stvar po narezanem kruhu saj je cena že X tišoč € po kvadratu in še bo šla gor.
Ceno jim gor drži samo sentimentalna navezanost starih lastnikov, "prestiž" da si kupil stanovanje v centru in airbnb turizem.
Nič od tega ni zares povezano s dejansko kvaliteto bivanja.


V enem od prvih desetih Fordov, ki so bili narejeni v Detroitu in ki je bil nekaj let nazaj prodan (je seveda vozen) za 7,2 miljona dolarjev, ni kakšne posebne kvalitete vožnje, ane? Nima navigacije, nima mp3 playerja, pa tudi ne vozi na elektriko...

Pa vendar je vreden 10x več kot katerokoli novodobno sranje od avta!
Da o dvignjenih krožnikih s Titanika (in o "današnjih" krožnikih) ne govorim...

Sentimentalna navezanost, nostalgija, prestiž... Ki tebe tako motijo, da kar cepetaš od hudega in od jeze.

Ti pa verjetno kupiš vsake dve leti nov avto, ki (mimogrede) čez leto dni izgubi 50% vrednosti...

Izgubi pa zato, ker ni novo v današnjih časih vredno praktično nič, kar sem ravnokar dokazal. In ker je avtov v današnjih časih "kot dreka".

3p je izjavil:

Mimogrede: škoda ob zadnjem zmernem potresu v Zagrebu je bila okoli 5 milijard.


Po eni verziji (oceni) 11 miljard.


Pozimi sem veliko rajši v sodobni hiši s talnim gretjem kot v stari smrdljivi luknji iz 19. stoletja. In pa seveda med katerim koli potresom, če se že moram znajti v hiši, bom izbral moderno protipotresno zgradbo in ne neke stare bajte, ki jo skupaj držita prah in umazanija.
Enako se bi iz Ljubljane na morje rajši peljal z najnovejšim golfom/renaultom/mečko/hondo… kot pa z več kot 100 let starim Fordom Model T.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Malidelničar ::

V takšni situaciji se moramo bati kakšnih populističnih posegov na trg iz leve ali desne, ki bi situacijo še poslabšali. Po mojem mnenju se še največ lahko naredi z osveščanjem mladih (in malo manj mladih). Mogoče s spodbujanjem policentričnega razvoja (učinki katerega se bodo sicer pokazali šele v roku 5-15 let).

Nauk je, da ne čakaš na primeren trenutek ali pa da bo politika zrihtala, ampak da pogledaš svoje šanse in se racionalno odločiš. Pri tem pa bo marsikateri moral požreti ogromno osebnega ponosa in se odpovedati mogoče dolgoletnim sanjam. Kar je jeba. Ampak bolje to, kot čakanje, javkanje, trmarjenje IMHO.

V bistvu ne vem kaj še napisati, saj je težko biti pameten in blazno pokroviteljski v situaciji......
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

digitalcek ::

zmaugy je izjavil:


Pozimi sem veliko rajši v sodobni hiši s talnim gretjem kot v stari smrdljivi luknji iz 19. stoletja.


Stara smrdljiva luknja v strogem centru Ljubljane, kjer okna po 120-ih letih ŠE VEDNO TESNIJO S KAKIH 75-80% in računi za ogrevanje s plinom 120 kv. metrov velikega stanovanja pozimi ne presežejo 150 evrov, je vredna med brati 3500 do 4500€ kvadrat.
V meščanskem 100 let starem stanovanju pa komoditeta (sobe velike po 25-30 kv. metrov, zelo visoki stropovi, itd.).

Mlada dišeča luknja nekje v Šiški (blok), kjer vsakih nekaj let nekaj popravljajo, kjer ni individualnosti, vreščanje otrok, vrtanje ob nemogočih urah, tuširanje ob dveh ponoči, kjer so na balkonih malo manj kot prašički in kokoši, pa za pravega, avtohtonega meščana ni vredna niti 1500€ kvadrat.

Pa sva se spljuvala, ane? Konsenz tudi tu NI možen.

Malidelničar je izjavil:

V takšni situaciji se moramo bati kakšnih populističnih posegov na trg iz leve ali desne, ki bi situacijo še poslabšali. Po mojem mnenju se še največ lahko naredi z osveščanjem mladih (in malo manj mladih). Mogoče s spodbujanjem policentričnega razvoja (učinki katerega se bodo sicer pokazali šele v roku 5-15 let).

Nauk je, da ne čakaš na primeren trenutek ali pa da bo politika zrihtala, ampak da pogledaš svoje šanse in se racionalno odločiš. Pri tem pa bo marsikateri moral požreti ogromno osebnega ponosa in se odpovedati mogoče dolgoletnim sanjam. Kar je jeba. Ampak bolje to, kot čakanje, javkanje, trmarjenje IMHO.

V bistvu ne vem kaj še napisati, saj je težko biti pameten in blazno pokroviteljski v situaciji......


V enem stavku: rinejo pa rinejo v center Ljubljane, eni z nakupom, drugi z najemom. In nič ne kaže, da bi jih zmanjkalo...

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

A110 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Pa vseeno, sem jaz tudi mnenja, da bi se o financni pismenosti pa ce ne glih o nevem kaksnem investiranju in bogsigavedi, ze moralo zaceti POGOVARJATI v osnovni soli oz. vsaj razloziti neke osnovne pojme v sklopu razlicnih predmetov.

Recimo pri zgodovini, bi se lahko omenilo malo vec na to temo. Recimo 5% ucnega nacrta od 6. do 9. razreda, bi ze bilo ogromno.
Potem pri matematiki, saj je fajn ce naredijo matematiko v OS, ampak fajn bi blo tudi dodatno osnove uporabne matematike, da te glih ne nategnejo na vsaki banki in z vsako narocnino, kok prisparas. Tu bi se lahko delalo ogromno, recimo da bi ucitelji v ucni nacrt vpeljali 10% prakticnih realnih primerov. Ampak nekako postane ucna snov, skozi cas, ko je janez imel 3 hruske in dve prodal, spremeni v obracanje golih stevilk na belem listu papirja.
No saj v srednjih solah tudi ni nic boljse. Sem pa preprican, da na nemski trgovski poklicni soli imajo vec prakticnega racunanja, kot na nasih gimnazijah, kjer samo na veliko suhoparno stevilke in formule obracajo, brez nekega uporabnega ozadja.

Druga varianta, ce ze imamo v Osnovnih Solah predmete kot "gospodinjstvo" "tehnicni pouk" "likovna umetnost" "glasbena vzgoja" pa zakaj nebi imeli se "financna vzgoja" in "moja prihodnost"
Po eni strani, se pricakuje, da se naj vsak pobriga za financno pismenost, ampak to je isto, kot ce bi rekel, naj se vsak sam pobriga za "glasbo" "tehnicni pouk" "likovno umetnost" - v osnovi tu neke razlike ni.

Obstaja pa moznost, da drzava/e nocejo toliko razmisljanja in perspektive v zgodnjih letih.

Recimo meni po eni strani ni jasno, kako so lahko recimo nekateri dipl. studenti ekonomije najvecji revezi in na sociali, ajd drugim se nekako oprostim, ampak hej, potem tudi nas solski sistem ocitno nekako ne deluje. Razumem, da se student kaksne druge smeri, financno zbudi sele pri 30, ampak kaj je potem namen ekonomskega faksa, ce ne uspe svojih kandidatov toliko izobraziti, da ne koncajo na dnu? Kaj potem tam sploh delajo?


V sloveniji je na gimnazijah ze lep cas v programu obrestno obrestni račun računan po konformni in relativni obrestni meri, amortizacijski načrt, računanje rent,... Pokaži nemško poklicno šolo kjer se to učijo. Matematika te mora učiti razmišljati in ne učiti na pamet kako se en primer reši po receptu. Tudi ekstremalne probleme se v gimnazijah rešuje že od nekdaj (ja, kakšen žleb vzemi da bo z najmanj potrebnega materiala odvajal največ vode). Na nemških (in seveda tudi slovenskih) poklicnih šolah kjer niti odvoda ne poznajo pač tega ne morejo reševati. Ampak zate je očitno vse kar je nemško sveto, slovensko pa zanič. V praksi je, razen res osnovne elementarne matematike zelo malo problemov tako enostavnih, da se jih da rešiti z znanjem OŠ ali SŠ. Da pa prideš do potrebnega znanja pa moraš pač predelovati snov in ne reševati praktičnih problemov ki v bistvu sploh niso v praksi uporabni. Že recimo en navaden ekstremalen problem z vezjo je večinoma prezahteven za SŠ nivo in potrebuješ fakultativno znanje za rešitev. In potem bi ti reševal praktične probleme brez teoretične osnove...
Saj ni poanta v tem, formule na tablo zna napisati vsak ucitelj.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

A110 je izjavil:

Mah daj no, kdo bo od 10e vložka na vsakih par mesecev imel dobiček? Razmišljaj realno. Takšne stvari si lahko privoščiš ko imaš višek denarja (in se tudi ne sekiraš če ga slučajno izgubiš) in ne ko komaj spraskaš skupaj za vsakodnevno malico in 15e za iti ven vsaka 2 tedna kot ima večina dijakov.
No ja, jaz poznam vsaj 2 iz moje generacije, ki sta ze v srednji varcevala, ker en od starsev je delal na banki. Se mi zdi, da takrat ca. 25 evrov na mesec, pa vse do konca faksa. Pri matematiki je bil slab, ampak o financah mu je jasno 10x vec kot nekaterim "studiranim"
Ampak saj ne gre se o tem. Gre se o uporabnosti v real life. Mi smo imeli tako super profesorco, da smo samo gole stevilke obracali. Niti besede o tem, zakaj pa kje je to uporabno v zivljenju in pomen inflacije v povezavi z varcevanjem.
Da 1000 evrov place 2010 in 1000 evrov leta 2020 pac ni isto.
Rezultat tega je en kup naivnega financno neizobrazenega folka, kateremu lezi denar na banki desetletja, pa neve kako in kaj naj znjim naredi, pa tudi ce samo z enim majhnim vlozkom, ampak se cez cas nabere.
Lahko imas ti recimo matematiko komot 5 celotno gimnazijo, ampak ce nimas pravega ucitelja in sistema, pac.

Spomnim se nasega prof. fizike, ki je bil pravo nasprotje, prof matematike. Pri njemu je bil ucbenik zadnja stvar, ampak smo diskutirali, kje v zivljenjskih primerih v vsakdanu bi lahko bilo to zanimivo "izracunati" in to ti ostane v spomino.
Ce pa reces, odprite ucbenik na strai 123 in ena po ena k tabli en racun zracunat, brez nekega pomena zadaj zakaj sploh to delas. Pa bos pozabil takoj, ko stopis skozi vrata zivljenja.

Pa ne gre se samo o racunanju ane. Tudi pri zgodovini bi se lahko omenilo ne samo jebene vojne pa vladarje, ampak tudi kaksna beseda o zgodovini "denarja" oz. valut in kako se je njihova vrednost spreminjala skozi dolocene zgodovinske dogodke.

Poglej to: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q...
Saj se ekonomika gospodinjstva slisi fajn, ampak 15 ur za sest poglavij, ostalo pa 70+ ur. Pa roko na srce, marsikater/a ucitelj niti teh 15 ur ne izvaja, ker ne ve zanimivo prenesti na ucence in rajsi delajo referat o peki pice.
Lahko bi pa bila ekonomika gospodinjstva predmet za sebe v kaksnem visjem razredu in ja tudi v gimnaziji recimo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

zmaugy ::

digitalcek je izjavil:

zmaugy je izjavil:


Pozimi sem veliko rajši v sodobni hiši s talnim gretjem kot v stari smrdljivi luknji iz 19. stoletja.


Stara smrdljiva luknja v strogem centru Ljubljane, kjer okna po 120-ih letih ŠE VEDNO TESNIJO S KAKIH 75-80% in računi za ogrevanje s plinom 120 kv. metrov velikega stanovanja pozimi ne presežejo 150 evrov, je vredna med brati 3500 do 4500€ kvadrat.
V meščanskem 100 let starem stanovanju pa komoditeta (sobe velike po 25-30 kv. metrov, zelo visoki stropovi, itd.).

Mlada dišeča luknja nekje v Šiški (blok), kjer vsakih nekaj let nekaj popravljajo, kjer ni individualnosti, vreščanje otrok, vrtanje ob nemogočih urah, tuširanje ob dveh ponoči, kjer so na balkonih malo manj kot prašički in kokoši, pa za pravega, avtohtonega meščana ni vredna niti 1500€ kvadrat.

Pa sva se spljuvala, ane? Konsenz tudi tu NI možen.

Malidelničar je izjavil:

V takšni situaciji se moramo bati kakšnih populističnih posegov na trg iz leve ali desne, ki bi situacijo še poslabšali. Po mojem mnenju se še največ lahko naredi z osveščanjem mladih (in malo manj mladih). Mogoče s spodbujanjem policentričnega razvoja (učinki katerega se bodo sicer pokazali šele v roku 5-15 let).

Nauk je, da ne čakaš na primeren trenutek ali pa da bo politika zrihtala, ampak da pogledaš svoje šanse in se racionalno odločiš. Pri tem pa bo marsikateri moral požreti ogromno osebnega ponosa in se odpovedati mogoče dolgoletnim sanjam. Kar je jeba. Ampak bolje to, kot čakanje, javkanje, trmarjenje IMHO.

V bistvu ne vem kaj še napisati, saj je težko biti pameten in blazno pokroviteljski v situaciji......


V enem stavku: rinejo pa rinejo v center Ljubljane, eni z nakupom, drugi z najemom. In nič ne kaže, da bi jih zmanjkalo...

V hiši sem napisal. Ne stanovanju.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

PrimoZ_ ::

digitalcek je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:


Mene nič ne moti če komu paše živeti starem mestnem jedru LJ ali kakega drugega mesta. Naveličal sem se samo tvojega poveličevanja teh starin, ko vsakih par strani prideš povedat kako so najbolša stvar po narezanem kruhu saj je cena že X tišoč € po kvadratu in še bo šla gor.
Ceno jim gor drži samo sentimentalna navezanost starih lastnikov, "prestiž" da si kupil stanovanje v centru in airbnb turizem.
Nič od tega ni zares povezano s dejansko kvaliteto bivanja.


V enem od prvih desetih Fordov, ki so bili narejeni v Detroitu in ki je bil nekaj let nazaj prodan (je seveda vozen) za 7,2 miljona dolarjev, ni kakšne posebne kvalitete vožnje, ane? Nima navigacije, nima mp3 playerja, pa tudi ne vozi na elektriko...

Pa vendar je vreden 10x več kot katerokoli novodobno sranje od avta!
Da o dvignjenih krožnikih s Titanika (in o "današnjih" krožnikih) ne govorim...

Sentimentalna navezanost, nostalgija, prestiž... Ki tebe tako motijo, da kar cepetaš od hudega in od jeze.

Ti pa verjetno kupiš vsake dve leti nov avto, ki (mimogrede) čez leto dni izgubi 50% vrednosti...

Izgubi pa zato, ker ni novo v današnjih časih vredno praktično nič, kar sem ravnokar dokazal. In ker je avtov v današnjih časih "kot dreka".



Očitno ti sam tako cepetaš od jeze ali žugaš s pestjo, da ti to preprečuje trezno razmišljanje.
Navajaš povsem nerelavatne primere, ki v ničemer ne spodbijajo mojega pisanja.

Tudi meni je fascinanten marsikateri starodobnik in bom mogoče tudi imel kdaj katerega. Še vedno pa to ne pomeni da je tak avto zares dober oz.uporaben za vsakodnevno uporabo. Z veseljem se z starodobnikom zapeljem kako nedeljo na izlet, ne bom se pa vozil z njim vsak dan v službo. Varnost ob trkih, disk zavore, servo volan, klima, ... vse to govori v prid sodobnemu avtomobilu.
In ista zgodba je v primeru starih meščanshih hiš v starem centru mesta. Se povsem rad sprehodim skozi star del LJ in mi je všeč kot turistu, vsakodnevno pa tam ne bi živel. Pa tudi v drugih starih centrih ne, da te pomirim da nisem proti LJ.

In da boš še malo bol pomirjen, moj avto je že upihnil 10to svečko, pa še kako bo preden ga zamenenjam. Še telefonov ne menjam na dve leti, lahko greš pogleda od kdaj je huawei p20 pro :)

Okapi ::

Ljudje smo različni in jaz recimo bi se z veseljem vsak dan in povsod vozil s kakšnim takšnim. In bi se požvižgal na varnost in servo in klimo, ker bi užival vsak km posebej.




In nekateri uživajo vsak dan posebej v 500 let stari hiši sredi mesta.

energetik ::

Smo pač različni, meni taki starodobniki nič ne pomenijo, zgolj zanimivost. Klime pa ne zamenjam za nič na svetu.

A110 ::

Okapi je izjavil:

Ljudje smo različni in jaz recimo bi se z veseljem vsak dan in povsod vozil s kakšnim takšnim. In bi se požvižgal na varnost in servo in klimo, ker bi užival vsak km posebej.




In nekateri uživajo vsak dan posebej v 500 let stari hiši sredi mesta.


Prvo poletje brez klime bi to kripo prodal oz nabavil dodaten normalen avto. To samo izgleda užitek za vozit. V resnici pa je vsakodnevna vožnja oldtimerja daleč od užitka. Vzmetenje, klima, radio, servo,... Že 20let star Clio je zanič za vozit oldtimer pa je še vsaj par razredov slabsi

Sparkxl ::

Meni pa so ta staromeščanska stanovanja vrhunska. Če so urjena seveda. Živim celo življenje v hiši in na stara leta prodam hišo in avto in grem v tako stanovanje. Ker dela okoli hiše res nikoli ne zmanjka, meni pa se že zdaj ne da počasi več. Da se o stroških sploh ne pogovarjamo.
V centru mesta pa imaš vse pri roki. Eni ne marate mestnega vrveža, jaz pa podeželjskega miru, dolgčasa in nič dogajanja ne prenašam. Tako da vsakemu svoje, imamo različne okuse in stil življenja

zmaugy ::

Sparkxl je izjavil:

Meni pa so ta staromeščanska stanovanja vrhunska. Če so urjena seveda. Živim celo življenje v hiši in na stara leta prodam hišo in avto in grem v tako stanovanje. Ker dela okoli hiše res nikoli ne zmanjka, meni pa se že zdaj ne da počasi več. Da se o stroških sploh ne pogovarjamo.
V centru mesta pa imaš vse pri roki. Eni ne marate mestnega vrveža, jaz pa podeželjskega miru, dolgčasa in nič dogajanja ne prenašam. Tako da vsakemu svoje, imamo različne okuse in stil življenja

Na stara leta samo slušni aparat ugasneš in je mir. Tako pravi moj foter.:D
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

poweroff ::

https://siol.net/posel-danes/novice/nor...


"V celotni zgodbi ne gre niti toliko za poceni kredite, temveč za ogromen bazen hranilnih vlog Slovencev, ki se zdaj tudi zaradi strahu pred inflacijo selijo v nepremičnine," ocenjuje Petavs.
Raziskava spletne strani Numbeo je sicer pokazala, da si slovenska družina s povprečno plačo težko privošči stanovanje v Ljubljani.
...
Ob tem je na zniževanje vlog gospodinjstev vplivala tudi uvedba ležarin nekaterih bank, ki so mejo postavile pri 250 tisoč evrih, druge pa pri 200 tisoč, v avgustu bosta banki SKB in NLB to mejo spustili na 100 tisoč evrov.
"Ukrep lahko povzroči premik privarčevanih sredstev med bankami ali umik iz bančnega sistema v druge oblike naložb (vzajemni skladi, naložbe v nepremičnine, kapitalski trg)," menijo pri Banki Slovenije.

Skratka... cene nepremičnin poganja v nebo inflacija. In banke (ki smo jih reševali).

Balonček.
sudo poweroff

Lonsarg ::

Ni inflacija in baloncek ampak bolj inflacija ALI baloncek. Ali bo dovolj inflacije da bodo vsi ti dvigi cen postali upraviceni ali pa bo inflacija manjsa in bo baloncek poknu in izravnal.

Jaz mislim da bo inflacija kar lepo upravicila te cene. In bodo lepo stagnirale naslednjih 5 let ali vec. Niti gor niti dol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Prav je da zrastejo vrednosti nepremičninam, ker zdaj bi vsak na minimalcu rad mel nepremičnino... 2 skup živet v najem in gremo
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

PrimoZ_ ::

Se oglaša človek, ki je še malo nazaj bil na minimalcu

In mu starši kupujejo stanovanje.

Pa vse kar bo dosegel v lajfu je da bo dedoval :)

Pa sedaj bo napisal da si to zasluži, ker so se tri generacije pred njim tegale od ust in gradile hišo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Mato989 ::

PrimoZ_ je izjavil:

Se oglaša človek, ki je še malo nazaj bil na minimalcu

In mu starši kupujejo stanovanje.

Pa vse kar bo dosegel v lajfu je da bo dedoval :)


So se moji pač smiselno odločli za naraščaj, ne pa 2 na socialni s 5 otroci...

Aja, kolko "malo" nazaj je to na minimalcu? Na minimalcu razen prvega šihta nisem bil nikoli, pa sem jih menjal 6...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

poweroff ::

Stvar je v tem, da je večina ljudi normalnih. Z normalnimi dohodki in normalnimi željami.

Ti ljudje žal niso politično povezani in se ne zavedajo svoje potencialne politične moči. Še več. Na volitvah praviloma volijo proti lastnim interesom.

In to se ne bo spremenilo, ker traja že stoletja.
sudo poweroff

c3p0 ::

poweroff je izjavil:

Bi se bilo pa treba nekaj jasno dogovoriti.
Če (ali ko) pride do večjega potresa, država NE SME vskočiti in pomagati obnavljati zasebnih hiš.


Nujna humanitarna pomoč ja (zabojniki, oblačila, deke, hrana, voda, sanitarije itd.), za hišo pa plačujem potresno zavarovanje (par €/m), nikoli nisem pričakoval, da mi bo država sanirala hišo, če jo sesuje.

poweroff ::

Ja, samo ti si očitno normalen človek, ne pohlepna in nategunska p.... ;)
sudo poweroff

Utk ::

Raziskava spletne strani Numbeo je sicer pokazala, da si slovenska družina s povprečno plačo težko privošči stanovanje v Ljubljani.

A bejž. A za to rabiš raziskavo.
To je sicer normalno, logično, pa tudi pravilno. Če so nekje plače višje, bo več folka hotelo tam, cene narastejo, vsega, ne samo stanovanj, ker pač lahko, in vzpostavi se neko ravnovesje med plačami in cenami med različnimi kraji. Po moje je sicer Ljubljana v slabšem položaju proti drugim krajem že vsaj 10 let, ampak ta čas se samo še slabša, ljudje pa vseeno še silijo not. Pa naj, če ne znajo računat... Cene stanovanj v Ljubljani bojo padle, ko bojo padle plače, ali pa izven Ljubljane narastle (proti Ljubljani). Prvega si nihče ne želi, drugo pa tudi vprašanje kolk je realno, dokler si zdravniki izplačujejo po 10 jurjev.

facepalm ::

Kaj konkretno je v LJ, poleg nepremicnin, drazje kakor drugod po drzavi? Po mojih izkusnjah je veliko stvari ceneje zaradi konkurence.

ubermensch ::

facepalm je izjavil:

Kaj konkretno je v LJ, poleg nepremicnin, drazje kakor drugod po drzavi? Po mojih izkusnjah je veliko stvari ceneje zaradi konkurence.


Poleg najemnin kot si rekle, so dražje tudi cene restavracij, zabave, prostočasnih dejavnosti. Hrana je dokaj podobna povsod po Sloveniji, če kupuješ v trgovinah. Če kupuješ od kmetov je pa LJ spet dražja.

energetik ::

ubermensch je izjavil:


Poleg najemnin kot si rekle, so dražje tudi cene restavracij, zabave, prostočasnih dejavnosti. Hrana je dokaj podobna povsod po Sloveniji, če kupuješ v trgovinah. Če kupuješ od kmetov je pa LJ spet dražja.
Tud tako bi jaz rekel + frizerji, razne storitve. Ampak to dejansko nima veze, če tega zelo malo uporabljaš. Lahko živiš z enakimi tekočimi stroški kot nekje na Goričkem.

thramos ::

Te višje stroške gladko skompenziraš s tem, da kot družina rabiš (vsaj) en avto manj.

Ajnstajn` ::

energetik je izjavil:

ubermensch je izjavil:


Poleg najemnin kot si rekle, so dražje tudi cene restavracij, zabave, prostočasnih dejavnosti. Hrana je dokaj podobna povsod po Sloveniji, če kupuješ v trgovinah. Če kupuješ od kmetov je pa LJ spet dražja.
Tud tako bi jaz rekel + frizerji, razne storitve. Ampak to dejansko nima veze, če tega zelo malo uporabljaš. Lahko živiš z enakimi tekočimi stroški kot nekje na Goričkem.



Ma ni šans, na goričkem je frizer 5€, ena montaža klime cel dan 50€, en mehanik, da mi pogleda bremze me za pol ure sploh nič ne bo prosil in mu daš za 2 pivi. kak avtoličar, mizar ipd. majo urno postavko /3 od ljubljane. mja, kakšne konkretne firme pa tudi ni :(
//

facepalm ::

ubermensch je izjavil:

facepalm je izjavil:

Kaj konkretno je v LJ, poleg nepremicnin, drazje kakor drugod po drzavi? Po mojih izkusnjah je veliko stvari ceneje zaradi konkurence.


Poleg najemnin kot si rekle, so dražje tudi cene restavracij, zabave, prostočasnih dejavnosti. Hrana je dokaj podobna povsod po Sloveniji, če kupuješ v trgovinah. Če kupuješ od kmetov je pa LJ spet dražja.

Bolj konkretno?
Ti dam primer.. pri nas je pizza v pizzeriji od 8€ (margherita) dalje. Pivo se ne spomnem, po spominu od 2.8€ gor. Zena da za frizerja 22€ (strizenje & "obvezno" pranje - kratki lasje). Vulkanizer racuna premontazo gum od 30€ gor (v LJ sem nasel za 15€). Kar se tice hrane pa imajo trgovine v LJ ali nizjo ceno ali vecjo izbiro.

Malidelničar ::

Utk je izjavil:

Raziskava spletne strani Numbeo je sicer pokazala, da si slovenska družina s povprečno plačo težko privošči stanovanje v Ljubljani.

A bejž. A za to rabiš raziskavo.
To je sicer normalno, logično, pa tudi pravilno. Če so nekje plače višje, bo več folka hotelo tam, cene narastejo, vsega, ne samo stanovanj, ker pač lahko, in vzpostavi se neko ravnovesje med plačami in cenami med različnimi kraji. Po moje je sicer Ljubljana v slabšem položaju proti drugim krajem že vsaj 10 let, ampak ta čas se samo še slabša, ljudje pa vseeno še silijo not. Pa naj, če ne znajo računat... Cene stanovanj v Ljubljani bojo padle, ko bojo padle plače, ali pa izven Ljubljane narastle (proti Ljubljani). Prvega si nihče ne želi, drugo pa tudi vprašanje kolk je realno, dokler si zdravniki izplačujejo po 10 jurjev.

To je pa dober komentar. Strateško po mojem bi tisti, ki sedaj pametno razmišljajo, mogoče iskali nepremičnino na Štajerskem, Pomurju, ali Prekmurju z Goričkim. Po mojem mnenju si na dolgi rok strateško država NE bo mogla privoščiti stagnacije vzhodne polovice države (to bo postalo tudi veliko politično vprašanje). Pričakujemo tako lahko večje TNI na vzhodu, več spodbujanja gospodarstva, vlaganje v infrastrukturo, da se Maribor naredi v močan regionalni center. Tako, da investicijski nakup ali preselitev na Vzhod (ne nujno MB, MB se malček trenutno draži, mogoče počakaš na 'dip' ali kakšen dober nepremičninski projekt pri ''vijoličastih'') je po mojem sedaj top strateška odločitev IMHO. Potem imaš pa možnosti za ureditev življenja na relaciji Celje-MB, Žalec-MB, Ptuj-MB/MS, Lenart-MB/MS, Ormož-MB/MS, Goričko-MB/MS, Lendava-MB/MS, Konjice-MB itd.
Kakšno je vaše mnenje o cenovnem nivoju nepremičnin v vzhodni Sloveniji? Kje in kaj bi kupovali, če bi?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

MB se malček trenutno draži? Lani so šle cene nepremičnin 10% gor, največ v celi državi. Meni to ni ravno malček

digitalcek ::

PrimoZ_ je izjavil:

digitalcek je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:


Mene nič ne moti če komu paše živeti starem mestnem jedru LJ ali kakega drugega mesta. Naveličal sem se samo tvojega poveličevanja teh starin, ko vsakih par strani prideš povedat kako so najbolša stvar po narezanem kruhu saj je cena že X tišoč € po kvadratu in še bo šla gor.
Ceno jim gor drži samo sentimentalna navezanost starih lastnikov, "prestiž" da si kupil stanovanje v centru in airbnb turizem.
Nič od tega ni zares povezano s dejansko kvaliteto bivanja.


V enem od prvih desetih Fordov, ki so bili narejeni v Detroitu in ki je bil nekaj let nazaj prodan (je seveda vozen) za 7,2 miljona dolarjev, ni kakšne posebne kvalitete vožnje, ane? Nima navigacije, nima mp3 playerja, pa tudi ne vozi na elektriko...

Pa vendar je vreden 10x več kot katerokoli novodobno sranje od avta!
Da o dvignjenih krožnikih s Titanika (in o "današnjih" krožnikih) ne govorim...

Sentimentalna navezanost, nostalgija, prestiž... Ki tebe tako motijo, da kar cepetaš od hudega in od jeze.

Ti pa verjetno kupiš vsake dve leti nov avto, ki (mimogrede) čez leto dni izgubi 50% vrednosti...

Izgubi pa zato, ker ni novo v današnjih časih vredno praktično nič, kar sem ravnokar dokazal. In ker je avtov v današnjih časih "kot dreka".



Očitno ti sam tako cepetaš od jeze ali žugaš s pestjo, da ti to preprečuje trezno razmišljanje.
Navajaš povsem nerelavatne primere, ki v ničemer ne spodbijajo mojega pisanja.

Tudi meni je fascinanten marsikateri starodobnik in bom mogoče tudi imel kdaj katerega. Še vedno pa to ne pomeni da je tak avto zares dober oz.uporaben za vsakodnevno uporabo. Z veseljem se z starodobnikom zapeljem kako nedeljo na izlet, ne bom se pa vozil z njim vsak dan v službo. Varnost ob trkih, disk zavore, servo volan, klima, ... vse to govori v prid sodobnemu avtomobilu.
In ista zgodba je v primeru starih meščanshih hiš v starem centru mesta. Se povsem rad sprehodim skozi star del LJ in mi je všeč kot turistu, vsakodnevno pa tam ne bi živel. Pa tudi v drugih starih centrih ne, da te pomirim da nisem proti LJ.

In da boš še malo bol pomirjen, moj avto je že upihnil 10to svečko, pa še kako bo preden ga zamenenjam. Še telefonov ne menjam na dve leti, lahko greš pogleda od kdaj je huawei p20 pro :)


Kje pa sem napisal, da je tisti Ford namenjen vsakodnevni vožnji iz Ljubljane v Maribor? Haluciniraš?
Niti niso tisti krožniki namenjeni za piknik s čevapi.

Primera sta izjemno relevantna, ker kažeta, kako dragocene so "sto let" stare stvari. In kako ničvredna je velika VEČINA današnjih stvari, izdelkov...

100 ali celo 500 let staro stanovanje, kot smo brali, dosega dvojno, trojno ceno v primerjavi s stanovanji v takih ali drugačnih "Hildinih" blokih.

Tudi zato, ker imajo tronadstropne hiše v strogem centru PRAVILOMA kultivirane, "meščanske" stanovalce (v takih hišah so praviloma tri do največ šest družin), v blokih po Ljubljani pa najdeš "sve i svašta"...

Da ne govorim o vedno zasedenih parkirnih prostorih pred takimi bloki, pa o določenim številu socialcev v vsakem bloku, ki cele dneve visijo skozi okna.

Skratka, NI PRIMERJAVE!

PA še to: vsi dobro vemo (samo ne priznamo), ad v danešnji časih povprečnost Ni vrlina. In nadpovprečno stanovanje (nekdo v centru je kupil dve sosednji v isti etaži) in se po površini 400 kv. metrov + vozi s kotalkami. Njegovi gostje pa tudi... Ponavljam, to je v strogem centru.

Pa v bloku? Razen multi-kulti zasedbe nič od ekskluzivnosti, šminke, vtisa... Nada.

energetik ::

Primerjaš neprimerljivo. Meščansko stanovanje v centru in neko socialno luknjo.

Starina je zame ničvredna, pa če je še tako našminkana. Če bi bil jaz bogataš, ne bi niti razmišljal o meščanskem stanovanju, ampak bi si nabavil stanovanje npr. v Šumiju. Tisto v parih štukih,s teraso, đakuzijem in savno. Pa zasebnim dvigalom iz garaže v kleti.
No v bistvu tudi to ne bi, ampak bi si raje zgradil pritlično vilo na neki top lokaciji, niti ne nujno da v LJ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

perci ::

Jacuzzi je overrated.

Telbanc ::

Malidelničar je izjavil:

Utk je izjavil:

Raziskava spletne strani Numbeo je sicer pokazala, da si slovenska družina s povprečno plačo težko privošči stanovanje v Ljubljani.

A bejž. A za to rabiš raziskavo.
To je sicer normalno, logično, pa tudi pravilno. Če so nekje plače višje, bo več folka hotelo tam, cene narastejo, vsega, ne samo stanovanj, ker pač lahko, in vzpostavi se neko ravnovesje med plačami in cenami med različnimi kraji. Po moje je sicer Ljubljana v slabšem položaju proti drugim krajem že vsaj 10 let, ampak ta čas se samo še slabša, ljudje pa vseeno še silijo not. Pa naj, če ne znajo računat... Cene stanovanj v Ljubljani bojo padle, ko bojo padle plače, ali pa izven Ljubljane narastle (proti Ljubljani). Prvega si nihče ne želi, drugo pa tudi vprašanje kolk je realno, dokler si zdravniki izplačujejo po 10 jurjev.

To je pa dober komentar. Strateško po mojem bi tisti, ki sedaj pametno razmišljajo, mogoče iskali nepremičnino na Štajerskem, Pomurju, ali Prekmurju z Goričkim. Po mojem mnenju si na dolgi rok strateško država NE bo mogla privoščiti stagnacije vzhodne polovice države (to bo postalo tudi veliko politično vprašanje). Pričakujemo tako lahko večje TNI na vzhodu, več spodbujanja gospodarstva, vlaganje v infrastrukturo, da se Maribor naredi v močan regionalni center. Tako, da investicijski nakup ali preselitev na Vzhod (ne nujno MB, MB se malček trenutno draži, mogoče počakaš na 'dip' ali kakšen dober nepremičninski projekt pri ''vijoličastih'') je po mojem sedaj top strateška odločitev IMHO. Potem imaš pa možnosti za ureditev življenja na relaciji Celje-MB, Žalec-MB, Ptuj-MB/MS, Lenart-MB/MS, Ormož-MB/MS, Goričko-MB/MS, Lendava-MB/MS, Konjice-MB itd.
Kakšno je vaše mnenje o cenovnem nivoju nepremičnin v vzhodni Sloveniji? Kje in kaj bi kupovali, če bi?


Okoli toplic, s tem ne moreš zgrešit. Tud v prejšnji krizi se je na izhodu iz krize najprej pokuplo vse okol toplic. Blizu Avtostrade, to mora bit v radiju par km, da si mobilen. Nepremičnine na vzhodu Slovenije so trenutno napol zastojn in če se Slovenija spomni razvijat MB bo štala. Pametnom dosta, ostali, čekajte. In ne bote dočakali bolj poceni niti na vzhodu. Nikoli več.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

enemon ::

Telbanc je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Utk je izjavil:

Raziskava spletne strani Numbeo je sicer pokazala, da si slovenska družina s povprečno plačo težko privošči stanovanje v Ljubljani.

A bejž. A za to rabiš raziskavo.
To je sicer normalno, logično, pa tudi pravilno. Če so nekje plače višje, bo več folka hotelo tam, cene narastejo, vsega, ne samo stanovanj, ker pač lahko, in vzpostavi se neko ravnovesje med plačami in cenami med različnimi kraji. Po moje je sicer Ljubljana v slabšem položaju proti drugim krajem že vsaj 10 let, ampak ta čas se samo še slabša, ljudje pa vseeno še silijo not. Pa naj, če ne znajo računat... Cene stanovanj v Ljubljani bojo padle, ko bojo padle plače, ali pa izven Ljubljane narastle (proti Ljubljani). Prvega si nihče ne želi, drugo pa tudi vprašanje kolk je realno, dokler si zdravniki izplačujejo po 10 jurjev.

To je pa dober komentar. Strateško po mojem bi tisti, ki sedaj pametno razmišljajo, mogoče iskali nepremičnino na Štajerskem, Pomurju, ali Prekmurju z Goričkim. Po mojem mnenju si na dolgi rok strateško država NE bo mogla privoščiti stagnacije vzhodne polovice države (to bo postalo tudi veliko politično vprašanje). Pričakujemo tako lahko večje TNI na vzhodu, več spodbujanja gospodarstva, vlaganje v infrastrukturo, da se Maribor naredi v močan regionalni center. Tako, da investicijski nakup ali preselitev na Vzhod (ne nujno MB, MB se malček trenutno draži, mogoče počakaš na 'dip' ali kakšen dober nepremičninski projekt pri ''vijoličastih'') je po mojem sedaj top strateška odločitev IMHO. Potem imaš pa možnosti za ureditev življenja na relaciji Celje-MB, Žalec-MB, Ptuj-MB/MS, Lenart-MB/MS, Ormož-MB/MS, Goričko-MB/MS, Lendava-MB/MS, Konjice-MB itd.
Kakšno je vaše mnenje o cenovnem nivoju nepremičnin v vzhodni Sloveniji? Kje in kaj bi kupovali, če bi?


Okoli toplic, s tem ne moreš zgrešit. Tud v prejšnji krizi se je na izhodu iz krize najprej pokuplo vse okol toplic. Blizu Avtostrade, to mora bit v radiju par km, da si mobilen. Nepremičnine na vzhodu Slovenije so trenutno napol zastojn in če se Slovenija spomni razvijat MB bo štala. Pametnom dosta, ostali, čekajte. In ne bote dočakali bolj poceni niti na vzhodu. Nikoli več.


Glede na trenutne aranžmaje se ti bolj splača vzeti polpenzion z vključenimi kopalnimi kartami, kot pa da kupuješ bajto tam in potem še vsak dan karto posebej, ko se greš kopat.

Se pa tudi na Goričkem zadnje čase proda skoraj vse, kar pride na nepremicnine.net, oglasi izginevajo precej hitreje kot pred leti, ko se kakšna stvar ni prodala leta.
««
44 / 564
»»