» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
74 / 584
»»

Telbanc ::

Mato989 je izjavil:

nekikr je izjavil:

Ampak moraš vedeti, da je bila identična debata tudi 10 let nazaj pri pol nižjih cenah.


Tako je, to enim kar noče bit jasno, da smo 10 let nazaj brali isto kot to kar piše Telbanc gori =)


Ja sam zaj je šlo res nekam dost gor, a nimaš takega občutka.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Mato989 ::

Telbanc je izjavil:

Mato989 je izjavil:

nekikr je izjavil:

Ampak moraš vedeti, da je bila identična debata tudi 10 let nazaj pri pol nižjih cenah.


Tako je, to enim kar noče bit jasno, da smo 10 let nazaj brali isto kot to kar piše Telbanc gori =)


Ja sam zaj je šlo res nekam dost gor, a nimaš takega občutka.


Enak občutek sem mel 10 let nazaj ko sem začel delat, da je res šlo nekam dost gor =)

Za nazaj se ti vedno zdi da je bolje kto je bilo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Telbanc ::

OK, bomo vidli.

Poznam ljudi, ki dobr zaslužijo, pa ne pridejo več zraven. Pa so meli v planu nekej nabavit.

Ne sicer recimo v Gornji Radgoni, ampak...
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

enemon ::

Telbanc, pa glih ti pišeš tukaj že ene pol leta, da bo šlo vse samo gor, da bodo cene v Mariboru samo še gor šle ... :D

Telbanc ::

enemon je izjavil:

Telbanc, pa glih ti pišeš tukaj že ene pol leta, da bo šlo vse samo gor, da bodo cene v Mariboru samo še gor šle ... :D


Ja, ampak zaj čakam popravek. Da se vsaj ustavi za en cajt. Bomo vidli, kaj bo. Zadeva je šla nekam, ko folk ki prodaja, v pol leta dvigne prodajno ceno za 30%.

To se mi zdi mal dost. Pa čakam da tole zadane ob en zid.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Mato989 ::

Telbanc je izjavil:

OK, bomo vidli.

Poznam ljudi, ki dobr zaslužijo, pa ne pridejo več zraven. Pa so meli v planu nekej nabavit.

Ne sicer recimo v Gornji Radgoni, ampak...


Seveda ne pridejo več zraven, kam so metali denar ko so lahko varčevali z dobrimi plačami? Tu nastane večni problem.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Telbanc ::

Mato989 je izjavil:

Telbanc je izjavil:

OK, bomo vidli.

Poznam ljudi, ki dobr zaslužijo, pa ne pridejo več zraven. Pa so meli v planu nekej nabavit.

Ne sicer recimo v Gornji Radgoni, ampak...


Seveda ne pridejo več zraven, kam so metali denar ko so lahko varčevali z dobrimi plačami? Tu nastane večni problem.


So varčevali, majo nekej na lagerju, sam pravijo, da je tole mal tko. Da ne dojamejo.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Likalnik ::

Itak, neumno se jim zdi...ker vedo, da je bilo še eno leto nazaj vse drugače...kar se cen tiče.
Kolega je kupil zemlji dobro leto nazaj...sedaj bi moral začeti graditi...pa se mu neumno zdi, ker so cene tako visoko kar se materiala tiče....folk še vedno ne more dojet, da so šle cene gor...sedaj vsi čakajo, da bodo padle...na koncu bodo gradili/kupovali po istih cenah kot so sedaj...samo kakšno leto kasneje...ker bodo upali/čakali, da bodo šle cene dol....pa dvomim, da bodo še kdaj šle

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Invictus ::

Mato989 je izjavil:


Ampak po tujini pa nimajo problema živet 1-1,5h stran od službe... v SLO pa je takoj problem.

Seveda nimajo problema, ker druge izbire nimajo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

bambam20 je izjavil:


Slovenc bi rad v Ljubljani imel 1m2 za 900€.

Slovenec bi najraje videl kar zastonj. 900 EUR/m2 je predrago se za New York po njegovem...

Mato989 je izjavil:


Seveda ne pridejo več zraven, kam so metali denar ko so lahko varčevali z dobrimi plačami? Tu nastane večni problem.

Na to temo poznam nekaj zgodbic.

Lahko bi kupili, pa se jim je zdelo predrago. So bili rajsi v najemu. Cez par let placa ista, cene neporemicnin gor.

Prej bi bili lahko v pes razdalji od sluzbe v Ljubljani, danes se vozijo eno uro v vsako smer. Pa niso v hisi, ampak v podobnem stanovanju kot bi bili par let nazaj v Ljubljani.

A so prisparali, ko niso kupili takrat? Bi rekel, da ne, sploh ce pristejes se porabljen cas na poti...

Drugace se pa periferiji ne rece zastonj periferija. Zidanje bajte stane pa enako v Prekmurju, kot v Ljubljani...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

bambam20 je izjavil:


Slovenc bi rad v Ljubljani imel 1m2 za 900€.

Slovenec bi najraje videl kar zastonj. 900 EUR/m2 je predrago se za New York po njegovem...

Mato989 je izjavil:


Seveda ne pridejo več zraven, kam so metali denar ko so lahko varčevali z dobrimi plačami? Tu nastane večni problem.

Na to temo poznam nekaj zgodbic.

Lahko bi kupili, pa se jim je zdelo predrago. So bili rajsi v najemu. Cez par let placa ista, cene neporemicnin gor.

Prej bi bili lahko v pes razdalji od sluzbe v Ljubljani, danes se vozijo eno uro v vsako smer. Pa niso v hisi, ampak v podobnem stanovanju kot bi bili par let nazaj v Ljubljani.

A so prisparali, ko niso kupili takrat? Bi rekel, da ne, sploh ce pristejes se porabljen cas na poti...

Drugace se pa periferiji ne rece zastonj periferija. Zidanje bajte stane pa enako v Prekmurju, kot v Ljubljani...



Zidanje bajte ja, ampak bistvo je v

1. ceni parcele
2. ceni papirjev/priključkov itd...

To je velik delež v končni ceni... Neka mala bajtica če si skromen te lahko stane cca. 120k... (recimo 70m2!) AMPAK parcela 600m2 pa stane komot 25-55k odvisno od lokacije... to pa je lahko tudi do pol cene "mini" bajte.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Sam sem kolebal med staro bajto v Ljubljani ali v okolici Kranja. Razlike je bilo 50k. Zato sem rajsi v Ljubljani. Tistih 50k je 3 mesece dela. No, mal vec, 4...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eventyrer ::

Invictus je izjavil:

Tistih 50k je 3 mesece dela. No, mal vec, 4...


Če bi bilo to res ne bi iskal hiše za 250k. Ne bodi tako poln lastne hvale.

profii ::

Invictus je izjavil:

Sam sem kolebal med staro bajto v Ljubljani ali v okolici Kranja. Razlike je bilo 50k. Zato sem rajsi v Ljubljani. Tistih 50k je 3 mesece dela. No, mal vec, 4...


Ali pa 2 leti čepenja v avtu ko greš na šiht. Samo nekateri ljudje tega ne razumejo, ker gledajo samo €, € in €. Poleg tega imaš lahko en avto pri bajti manj.

eventyrer ::

profii je izjavil:

Invictus je izjavil:

Sam sem kolebal med staro bajto v Ljubljani ali v okolici Kranja. Razlike je bilo 50k. Zato sem rajsi v Ljubljani. Tistih 50k je 3 mesece dela. No, mal vec, 4...


Ali pa 2 leti čepenja v avtu ko greš na šiht. Samo nekateri ljudje tega ne razumejo, ker gledajo samo EUR, EUR in EUR. Poleg tega imaš lahko en avto pri bajti manj.


To drži, zaradi denarja se nikdar ne splača kupit hiše blazno daleč od delavnega mesta. Velik del življenja boš potem preživel v avtomobilu, ogromno denarja bo šlo za avtomobile (potne stroške sicer dobiš povrnjene ampak vseeno), ogromno časa boš zdoma.
Razen če si dražje hiše res nikakor ne moreš privoščiti...potem si pač pomagaš tako kakor si lahko. Kar je tudi čisto vredu. Če moraš za nakup vzeti kredit ne smeš pozabiti da je treba tudi živeti, ne samo kredit odplačevat.

Je pa povsem opravičljivo kupiti zaradi okolja. Če je nekomu utrip Kranja okolice bolj všeč kot Ljubljana je čisto smiselno kupiti v Kranju.

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

služba je relativno...danes je jutri jo ni....tudi če kupiš bajto več kot uro stran od trenutnega delovnega mesta...sem še vedno mišljenja, da se to bolj splača in si potem službo nekje blizu najdeš....kot pa da si kupiš stanovanje v centru nekega mesta zato ker imaš tam službo...potem čez pol leta jo pa zamenjaš oziroma izgubiš....

pač vsi vemo, da se službe hitro lahko menjajo, nakup hiše pa ni isto kot nakup žemlje...in večina ljudi kupi hišo samo enkrat v življenju....službo pa zamenja večkrat....in kupovati hišo v določenem kraju samo zato ker je služba blizu za moje pojme ni racionalno....kupi tam kjer ti je všeč...če tudi je trenutno služba daleč....si boš že našel službo bližje domu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

eventyrer ::

Mato989 je izjavil:


Zidanje bajte ja, ampak bistvo je v

1. ceni parcele
2. ceni papirjev/priključkov itd...

To je velik delež v končni ceni... Neka mala bajtica če si skromen te lahko stane cca. 120k... (recimo 70m2!) AMPAK parcela 600m2 pa stane komot 25-55k odvisno od lokacije... to pa je lahko tudi do pol cene "mini" bajte.


Sam sem dolgo želel graditi hišo v našem kraju. Cena parcele je bila najmanjši problem...težava je bila v tem da parcel sploh ni.

Vsake toliko časa se je pojavila kakšna parcela na lokaciji kjer pod nobenim pogojem ne bi želel živeti (in parcele tudi niso uspeli prodati po kakšno leto..torej nihče ni želel tam živeti).

Zgodovina sprememb…

eventyrer ::

Likalnik je izjavil:

služba je relativno...danes je jutri jo ni....tudi če kupiš bajto več kot uro stran od trenutnega delovnega mesta...sem še vedno mišljenja, da se to bolj splača in si potem službo nekje blizu najdeš....kot pa da si kupiš stanovanje v centru nekega mesta zato ker imaš tam službo...potem čez pol leta jo pa zamenjaš oziroma izgubiš....

pač vsi vemo, da se službe hitro lahko menjajo, nakup hiše pa ni isto kot nakup žemlje...in večina ljudi kupi hišo samo enkrat v življenju....službo pa zamenja večkrat....in kupovati hišo v določenem kraju samo zato ker je služba blizu za moje pojme ni racionalno....kupi tam kjer ti je všeč...če tudi je trenutno služba daleč....si boš že našel službo bližje domu


Moje merilo je bilo:
1.) (najpomembneje) da je hiša oddaljena največ 15 minut od avtoceste/hitre ceste in da je v mestu.
2.) (tudi pomembno) Oddaljenost od službe sem si ob iskanju lokacije omejil na max približno 30 minut vožnje.


Sem dolga leta živel 1 uro vožnje po regionalni cesti in avtocesti od službe in se vsak dan vozil. Po nekaj letih sem se tega močno naveličal, čeprav se mi je na začetku zdelo hudo fino se vozit.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

profii je izjavil:

Invictus je izjavil:

Sam sem kolebal med staro bajto v Ljubljani ali v okolici Kranja. Razlike je bilo 50k. Zato sem rajsi v Ljubljani. Tistih 50k je 3 mesece dela. No, mal vec, 4...


Ali pa 2 leti čepenja v avtu ko greš na šiht. Samo nekateri ljudje tega ne razumejo, ker gledajo samo €, € in €. Poleg tega imaš lahko en avto pri bajti manj.


Ni čist črno belo.
Iz okolice Kranja do šihta porabim (oz. sem) manj časa kot nekateris sodelavci iz LJ. Zadnje leto in pol pa pridem na šiht itak samo še nekajkrat na mesec.

eventyrer ::

ja, Kranj je itak zgolj pol ure vožnje oddaljen od obrobja Ljubljane.
Je težko generalizirat..je odvisno kje v Kranju si dejansko doma in kje v Ljubljani delaš.

eventyrer ::

Telbanc je izjavil:

Mato989 je izjavil:

nekikr je izjavil:

Ampak moraš vedeti, da je bila identična debata tudi 10 let nazaj pri pol nižjih cenah.


Tako je, to enim kar noče bit jasno, da smo 10 let nazaj brali isto kot to kar piše Telbanc gori =)


Ja sam zaj je šlo res nekam dost gor, a nimaš takega občutka.


od leta 2018 so šle cene gor za cca 20%, če se ne motim.

V našem kraju je naprimer šla POVPREČNA cena metra stanovanj gor iz 1750 EUR/m2 leta 2018 na približno 1950 EUR/m2 letos. So pa tudi bistveno dražje in tudi precej cenejše na voljo.

(nimam pojma če to zajema zgolj vrednost stanovanj ali tudi stanovanjskih hiš)

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

Pa mislim da še več.
Tu po Kranju in okolici je sedaj vsaka hiša že privzeto vsaj 300k, tudi za tiste in 60ih, in 70ih.

V treh letih se mi zdi, da so prodajali samo prvo cifro premaknili iz 2 na 3.

eventyrer ::

Tudi pri nas, se pa izkaže da se izračun nekako ujema glede na kvadraturo hiše.

HIše so nekako do 2500 EUR/m2 če so hudo dobre in v izjemno dobrem stanju. Za približno 2000 EUR/m2 dobiš hišo v povprečnem stanju s povprečno opremo, kar je ceneje je običajno potrebno obnove.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

eventyrer je izjavil:

Invictus je izjavil:

Tistih 50k je 3 mesece dela. No, mal vec, 4...


Če bi bilo to res ne bi iskal hiše za 250k. Ne bodi tako poln lastne hvale.

Iskal sem lokacijo, ne poceni hise. In jo nasel. To, kar sem si zelel ze 20 let... Bolj z lokacijo ne bi mogel zadeti.

Kdo pa pravi, da sem iskal bajto za 250k?

eventyrer je izjavil:


HIše so nekako do 2500 EUR/m2 če so hudo dobre in v izjemno dobrem stanju. Za približno 2000 EUR/m2 dobiš hišo v povprečnem stanju s povprečno opremo, kar je ceneje je običajno potrebno obnove.

Ce kupis bajto, jo vedno renoviras...

Vsaka je ziher stara 10+ let, kar pomeni, da je treba ze marsikaj narediti, sploh ce si zelis bivati v hisi po svojem okusu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

SamH ::

Lonsarg je izjavil:

V bistvu sploh niso problem drage nepremicnine, veliko bolj so problem drage najemnine. Namrec najemnine so tiste, ki povzrocajo centralizacijo bogastva in ujetje ljudi v celozivljenaki najem da placajo za 3 stanovanja.

Resitev je zato dokaj preprosta, dovoli ljudem da vzamejo kredit za isti znesek kot trenutno placujejo najemnino (resljivo z drzavnim porostvom, ce ze banke nocejo) in problem je prakticno resen, to bo delovalo kot hud pritisk v znizanje najemnin. Tak da profitirali bodo tudi tisti, ki bodo ostali na najemninah.


Realnost je ravno nasprotna. Večina najemodajalcev v Ljubljani puši (če gledamo nivo cen nepremičnin danes - pustimo ob strani po kakšni ceni so jih dejansko pridobili). Pušijo big time. Na razvitih nepremičniskih trgih velja, da če naj bo oddajanje nepremičnin dobičkonosno, mora najemodajalec vsako leto iz naslova najemnin dobiti vsaj nekje 10% vrednost nepremičnine. Ker vse kar je manj, puši (stroški vzdrćevanja, davki, stroški financiranja, nezasedenost, zavarovanja, ...).

P apoglejmo kako je to pri nas. Koliko najemnine je sposoben pri nas dobiti najemodajalec v Ljubljani za recimo dvo sobno stanovanje? Recimo 600 EUR/mesec kar znese 7.200 EUR/leto. Bruto. Tudi če dobi 1.000 EUR/mesec je to 12.000 EUR/leto. Najemnina 600 EUR/mesec zdrži cene stanvanj potem nekje 60.000 EUR, najemnina 1.000 EUR/mesec pa nekje 100.000 EUR. Cene stanovanj so bistveno, bistveno višje kot to. TO pa zato, ker so cene najemnin, ki jih najemodajalci lahko iztisnejo odvisne od nivoja plač (poglejte si mediano plače). Pri nas najemajo stanovanja predvsem (z redkimi finančno pismenimi izjemami, ki so si dejansko izračunali ceno lastništva in ceno najema) ljudje z nižjimi dohodki (je kar sramota in te ljudju, tudi najemodajalci, kar je smešno, dojemajo kot luzerja, če najemaš). Od ljudi z mediano mesečnih prihodkov malo nad 1000 EUR/mesec pač ne moreš iztisnit mnogo več. Medtem ko se ob nizkih obrestnih merah pri maksimlnem obroku do minimalne plače nabere kar lep znesek kredita (kar žene cene nepremičnin).

Torej, najemnine so pri nas smešno nizke. Večina najemodajlcev krepko puši. Racinalna odločitev vsakega finančno pismenega ob teh nivojih cen in teh nivojih najmenin je dolgoročni najem.

eventyrer ::

Invictus je izjavil:


Vsaka je ziher stara 10+ let, kar pomeni, da je treba ze marsikaj narediti, sploh ce si zelis bivati v hisi po svojem okusu...


To relativno drži.

Eno je da je treba nepremičnino nujno obnoviti da postane vsaj približno nečemu podobna (in primerna za življenje z nekim standardom), drugo pa je spreminjanje hiše zaradi lastnih kapric, če je hiša v perfektnem stanju, ti pa bi jo razbijal zato da bi bile ploščice drugačne barve.


Ampak ja, se strinjam s tabo. Vsako nepremičnino lahko razbiješ do golih zidov in jo znova opremiš.

Zgodovina sprememb…

SamH ::

nekikr je izjavil:

Ampak moraš vedeti, da je bila identična debata tudi 10 let nazaj pri pol nižjih cenah.


Če se prav spomnim, so šele leta 2019 cene spet prišle nazaj na nivo iz vrha balona leta 2008 (ali 2009, kaj pa vem). Je pa danes razlika: banke so zdrave, ni tajkunskih posojil. Neke strašne kupne moči nad temi nivoji pa po mojem ni več.

perci ::

SamH je izjavil:

Okapi je izjavil:

Saj to je jasno. Zemlja je pri nas predraga, da bi lahko gradil "socialna" naselja individualnih hiš. Nismo mi ZDA, Kanada, Avstralija..., kjer imajo na stotine kvadratnih kilometrov zemlje, ki je kvečjemu primerna za pašnjo koz in ovc. Tam si lahko privoščijo "trailer parke" - pri nas se tudi to ne bi izšlo, ker je zemljišče predrago, vsaj v bližini mest.

Zemlje je pri nas kar hočeš. Recimo, v Prešernovih časih je bilo približnbo 30% površine države prekrite z gozdom, danes jo je 60%. Torej, 100% povečanje površine poraščene z gozdom in še vedno se zarašča. Problem je edionle namerno omejevanje prostora za gradnjo. Žig uradnika naredi drugače "ničvredno" kmetijsko zemljo ali gozd vredno 100x več. En žig.

Recimo, če bi država 1% tega novozarsalega gozda spremenila v "zazidljivo" zemljo, posekala gozd, razparceriala na 400 m2 velike parcele in komunalno opremila in potem to zemljo dala za 100 let v najem (v bistvu skoraj podarila stavbno pravico) za minimalno ceno (s tem, da bi prepovedala trgovanje s tem in kopičenje tega pri le nekaj špekulantih) bi dobili koliko parcel?

Slovenija ima 25.000 km2 površine, gozda je 60%, dajmo 1% pozidat, ker bo ta 1% itak zaraščen v naslednjem esetletju, ker se država pač zarašča. Torej: 25.000.000.000 m2 x 0,6 x 0,01 = 150.000.000 m2. Fiiiijuuuuu! 150 milijonov kvadratnih metrov. Dajmo to razparcelirat na 500 m2 (vključuje ceste, parke, zelene površine, igrišča, ..., torej efektivno 400 m2 na parcelo). To pomeni, da dobimo 150.000.000 m2 / 500 m2 = 300.000 parcel. F#%&$n 300.000 parcel. Kaj bi se zgodilo s ceno zazidljive zemlje, če bi bilo na trgu samo 10.000 parcel več? Tako je, cene bi strmoglavile.

Država bi lahko dodala zraven še 10 tipskih načrtov hiš, ki ne bi potrebovale gradbenega dovoljenja in dovolila samogradnjo in medsosedsko pomoč. Tako bi lahko zgradili stanovanjski fond na enak način kot naši starši v komunizmu, kjer je bila gradnja deregulirana in nihče tega ni preganjal in "standardi" gradnje so dovoljevali samogradnjo oz. sosedsko pomoč...

Sedaj pa pojdite okrog Ljubljane in poglejte recimo gozd, ki se nahaja severno od Šmarne gore, vzhodno od golfa in zahodno od gorenjske avtoceste. Recimo, super kandidat za kaj takega.

Še enkrat, nimamo problema s tem, da nimamo kam posaditi krompir in pasti ovce ali da bi imeli premalo gozda. Vse to se zarašča. Imamo pa problem, da mladi ne morejo do stanovanj, ker je enostavno zemlja predraga, gradnja pa preregulirana in posledično idiotske cene. To pa je realen problem tukaj in zdaj.

Preden kdo pade v nezavest kričeč: "Ampak, gooozd! Naša svetinja!!! Kaj pa klimatske spremembe!!!" naj se najprej vpraša, kako bi odreagiral, če bi predlagal, da država izseka tega malo gozda, da postavimo farme okolju "prijaznih" "trajnostnih" sončnih celic za proizvodnjo nezanesljive električne energije...


Ti bi torej manjko stanovanj v urbanih središčih, rešil tako, da bi posekal redke zelene površine v mestih? Npr na Rožniku, Golovcu in Ljubljanskem Gradu? Najbrž razumeš, da izsekavanje Kočevskega gozda ne bo pripomoglo k nižanju cen stanovanj v Ljubljani in Kopru?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Invictus ::

SamH je izjavil:


Realnost je ravno nasprotna. Večina najemodajalcev v Ljubljani puši (če gledamo nivo cen nepremičnin danes - pustimo ob strani po kakšni ceni so jih dejansko pridobili). Pušijo big time. Na razvitih nepremičniskih trgih velja, da če naj bo oddajanje nepremičnin dobičkonosno, mora najemodajalec vsako leto iz naslova najemnin dobiti vsaj nekje 10% vrednost nepremičnine.

Tukaj se malo motis. Zakonska amortizacija nepremicnin je 30 let. Dobiti 10% na leto je utopija. Kar je vec kot 3,333% na leto, je ze dobicek. Ampak danes je problem dobiti ze najemnino v vrednosti 4-5% vrednosti stanovanja. Sam sem si 1x naredil eno tabelo, ki preracunava te zadeve, pa so "grde" cifre ven prisle (za najemnika).

Sranje je samo, ker drzava pri davkih najemninah ne uposteva amortizacije za fizicne osebe... Za firme ni problem...

Seveda je potem se vzdrzevanje, ki pa lahko je, ali pa ga pac ni.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SamH ::

perci je izjavil:

SamH je izjavil:

Okapi je izjavil:

Saj to je jasno. Zemlja je pri nas predraga, da bi lahko gradil "socialna" naselja individualnih hiš. Nismo mi ZDA, Kanada, Avstralija..., kjer imajo na stotine kvadratnih kilometrov zemlje, ki je kvečjemu primerna za pašnjo koz in ovc. Tam si lahko privoščijo "trailer parke" - pri nas se tudi to ne bi izšlo, ker je zemljišče predrago, vsaj v bližini mest.

Zemlje je pri nas kar hočeš. Recimo, v Prešernovih časih je bilo približnbo 30% površine države prekrite z gozdom, danes jo je 60%. Torej, 100% povečanje površine poraščene z gozdom in še vedno se zarašča. Problem je edionle namerno omejevanje prostora za gradnjo. Žig uradnika naredi drugače "ničvredno" kmetijsko zemljo ali gozd vredno 100x več. En žig.

Recimo, če bi država 1% tega novozarsalega gozda spremenila v "zazidljivo" zemljo, posekala gozd, razparceriala na 400 m2 velike parcele in komunalno opremila in potem to zemljo dala za 100 let v najem (v bistvu skoraj podarila stavbno pravico) za minimalno ceno (s tem, da bi prepovedala trgovanje s tem in kopičenje tega pri le nekaj špekulantih) bi dobili koliko parcel?

Slovenija ima 25.000 km2 površine, gozda je 60%, dajmo 1% pozidat, ker bo ta 1% itak zaraščen v naslednjem esetletju, ker se država pač zarašča. Torej: 25.000.000.000 m2 x 0,6 x 0,01 = 150.000.000 m2. Fiiiijuuuuu! 150 milijonov kvadratnih metrov. Dajmo to razparcelirat na 500 m2 (vključuje ceste, parke, zelene površine, igrišča, ..., torej efektivno 400 m2 na parcelo). To pomeni, da dobimo 150.000.000 m2 / 500 m2 = 300.000 parcel. F#%&$n 300.000 parcel. Kaj bi se zgodilo s ceno zazidljive zemlje, če bi bilo na trgu samo 10.000 parcel več? Tako je, cene bi strmoglavile.

Država bi lahko dodala zraven še 10 tipskih načrtov hiš, ki ne bi potrebovale gradbenega dovoljenja in dovolila samogradnjo in medsosedsko pomoč. Tako bi lahko zgradili stanovanjski fond na enak način kot naši starši v komunizmu, kjer je bila gradnja deregulirana in nihče tega ni preganjal in "standardi" gradnje so dovoljevali samogradnjo oz. sosedsko pomoč...

Sedaj pa pojdite okrog Ljubljane in poglejte recimo gozd, ki se nahaja severno od Šmarne gore, vzhodno od golfa in zahodno od gorenjske avtoceste. Recimo, super kandidat za kaj takega.

Še enkrat, nimamo problema s tem, da nimamo kam posaditi krompir in pasti ovce ali da bi imeli premalo gozda. Vse to se zarašča. Imamo pa problem, da mladi ne morejo do stanovanj, ker je enostavno zemlja predraga, gradnja pa preregulirana in posledično idiotske cene. To pa je realen problem tukaj in zdaj.

Preden kdo pade v nezavest kričeč: "Ampak, gooozd! Naša svetinja!!! Kaj pa klimatske spremembe!!!" naj se najprej vpraša, kako bi odreagiral, če bi predlagal, da država izseka tega malo gozda, da postavimo farme okolju "prijaznih" "trajnostnih" sončnih celic za proizvodnjo nezanesljive električne energije...


Ti bi torej manjko stanovanj v urbanih središčih, rešil tako, da bi posekal redke zelene površine v mestih? Npr na Rožniku, Golovcu in Ljubljanskem Gradu? Najbrž razumeš, da izsekavanje Kočevskega gozda ne bo pripomoglo k nižanju cen stanovanj v Ljubljani in Kopru?


Tega "Sedaj pa pojdite okrog Ljubljane in poglejte recimo gozd, ki se nahaja severno od Šmarne gore, vzhodno od golfa in zahodno od gorenjske avtoceste. Recimo, super kandidat za kaj takega." nisi videl? Stanujem na vzhodnem robu Šmarne Gore in poznam to področje. Ali pa od Rašice do Črnuč. Gozda okrog Ljubljane kar hočeš. In okrog Kranja kar hočeš. In povsod drugje tudi. Slovenija se hitreje zarašča z gozdom kot smo pa mi sposobni to pozidati. Slovenija ima (skupaj s cestami, stadioni, športnimi objekti, letališči, skladišči, industrijo, železnicami, mesti, vasmi, ...) pozidane verjetno manj kot 3% površine. Rabimo morda en promil promila gozda (kar je približno letno prirast zaraščanja), pa bodo cene zemljišč strmoglavile. Ampak, razumem: bolje 20 smrek kot pa ena hiška za družino za normalen denar, ki ga te družine zmorejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SamH ()

eventyrer ::

Ljubljana ni Slovenija in je v debatah irelevantna.


Če že omenjaš gozd, bi to lahko razširil na celo Slvoenijo kjer pa marsikje hitro ugotoviš da to fizično ni možno zaradi dejstva da so mesta na sredi doline ali v močvirskem svetu ki zahteva dolgoletno izsuševnaje.

Kmetijske površine pa so.....polne polj in pridelka, kar je edino pravilno.

Če pa zdaj tvojo taktiko razširim na vsa mesta po Sloveniji pa lahko rečem tole:
Tvoja taktka je bedna in vsake graje vredna.
S tvojo bedasto taktiko bi povsem uničil vse zelene površine v mestih in jih spremenil v zazidane parcele tako da bi čez 100 let mesta postala neka moderna utopija kjer nihče več ne bi želel živeti.
Jebeš zgolj cene nepremičnin. Treba je skrbeti tudi za kvaliteto bivanja.

Zato da bi ti zdaj malenkost pocenil nepremičnine bi vsem, ki nepremičnine že imajo in so jih kupili v zelenem kraju te zelenice in gozdičke vzel da bi mesto spremenil v smrdečo betonsko džunglo.




Kar pa se tiče širjenja mest v okoliške "gozdove", ki jih prebivalstvo mest trenutno ne uporablja pa se strinjam ja. Tam bi lahko in bi tudi morali prostor primerno nameniti bivalnim nepremičninam in gospodarskim nepremičninam. Ob upoštevanju da bivalne nepremičnine še vedno nujno potrebujejo zelene površine za tamkajšnje prebivalce!!!!!

Zgodovina sprememb…

Telbanc ::

eventyrer je izjavil:

Ljubljana ni Slovenija in je v debatah irelevantna.


Če že omenjaš gozd, bi to lahko razširil na celo Slvoenijo kjer pa marsikje hitro ugotoviš da to fizično ni možno zaradi dejstva da so mesta na sredi doline ali v močvirskem svetu ki zahteva dolgoletno izsuševnaje.

Kmetijske površine pa so.....polne polj in pridelka, kar je edino pravilno.

Če pa zdaj tvojo taktiko razširim na vsa mesta po Sloveniji pa lahko rečem tole:
Tvoja taktka je bedna in vsake graje vredna.
S tvojo bedasto taktiko bi povsem uničil vse zelene površine v mestih in jih spremenil v zazidane parcele tako da bi čez 100 let mesta postala neka moderna utopija kjer nihče več ne bi želel živeti.
Jebeš zgolj cene nepremičnin. Treba je skrbeti tudi za kvaliteto bivanja.

Zato da bi ti zdaj malenkost pocenil nepremičnine bi vsem, ki nepremičnine že imajo in so jih kupili v zelenem kraju te zelenice in gozdičke vzel da bi mesto spremenil v smrdečo betonsko džunglo.




Kar pa se tiče širjenja mest v okoliške "gozdove", ki jih prebivalstvo mest trenutno ne uporablja pa se strinjam ja. Tam bi lahko in bi tudi morali prostor primerno nameniti bivalnim nepremičninam in gospodarskim nepremičninam. Ob upoštevanju da bivalne nepremičnine še vedno nujno potrebujejo zelene površine za tamkajšnje prebivalce!!!!!


Men se zdi dober primer Logatec, ki je industrijsko cono naredil pač z posekom tistega gozda. In je pol nek razvoj. Sicer jim gradbeih parcel spet primankuje.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

eventyrer ::

Telbanc je izjavil:


Men se zdi dober primer Logatec, ki je industrijsko cono naredil pač z posekom tistega gozda. In je pol nek razvoj. Sicer jim gradbeih parcel spet primankuje.


ja. saj. mesta ne smejo dopustit da to postane standard...da bodo kar sekala in sekala in sekaja in v 100 letih uničila vse možne nadaljne širitve za prihodnje generacije.
Logatec je nekaj naredil, spet jim je zmanjkalo prostora. Torej morajo spet sekat? In čez 20 let spet sekat? In čez 20 let spet sekat dokler ne postanejo predmestje Postojne in Ljubljane?


ps.: ja štekam da rabimo več gradbenih parcel. Jaz sem dolga leta norel ker jih v našem kraju resno NI. Ampak sem pa proti temu da se kar komplet vse pozida.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Vse, kar je juzneje od avtoceste Kopr - Ljubljana- Novo mesto, je prakticno neposeljeno.

Tam je se na tisoce km2 za poselit. Sam problem je v tem, ker tam nihce noce ziveti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SamH ::

eventyrer je izjavil:

Telbanc je izjavil:


Men se zdi dober primer Logatec, ki je industrijsko cono naredil pač z posekom tistega gozda. In je pol nek razvoj. Sicer jim gradbeih parcel spet primankuje.


ja. saj. mesta ne smejo dopustit da to postane standard...da bodo kar sekala in sekala in sekaja in v 100 letih uničila vse možne nadaljne širitve za prihodnje generacije.
Logatec je nekaj naredil, spet jim je zmanjkalo prostora. Torej morajo spet sekat? In čez 20 let spet sekat? In čez 20 let spet sekat dokler ne postanejo predmestje Postojne in Ljubljane?


ps.: ja štekam da rabimo več gradbenih parcel. Jaz sem dolga leta norel ker jih v našem kraju resno NI. Ampak sem pa proti temu da se kar komplet vse pozida.


Kolikšen delež države je pozidan? Morda veš? Kolikšen delež gozda bi morali posekati, da pridemo do recimo 10.000 zazidljivih parcel? Je to "vse"? Bi to pomenilo da bi "vse" pozidali? Lahko morda enako količino gozda posekamo, da naredimo prostor za sončne celice in zeleno energijo? Za puhel virtue signaling, torej da, za mlade družine in njihov problem, to pa ne.

enemon ::

Invictus je izjavil:

Vse, kar je juzneje od avtoceste Kopr - Ljubljana- Novo mesto, je prakticno neposeljeno.

Tam je se na tisoce km2 za poselit. Sam problem je v tem, ker tam nihce noce ziveti...


Dej pejd mal teren pogledat no... Že sto metrov iz industrijske cone v Logatcu so jame udornice s stometrskimi prepadi. Povsod sama skala. Kako naj se na takem terenu gradi?

misticnimrk ::

Telbanc je izjavil:

OK, bomo vidli.

Poznam ljudi, ki dobr zaslužijo, pa ne pridejo več zraven. Pa so meli v planu nekej nabavit.

Ne sicer recimo v Gornji Radgoni, ampak...


ampak, ampak,... gradbeništvo cveti?

Invictus je izjavil:

...Zidanje bajte stane pa enako v Prekmurju, kot v Ljubljani...


to je enostavno napačno.
Materiali nimajo enake cene, prav tako nima enake cene delovna sila, ele/komunalni priključki itd itd itd...
vem, se sliši čudno. 200km proč lahko za pol cene narediš enak projekt.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

SamH je izjavil:

Okapi je izjavil:

Saj to je jasno. Zemlja je pri nas predraga, da bi lahko gradil "socialna" naselja individualnih hiš. Nismo mi ZDA, Kanada, Avstralija..., kjer imajo na stotine kvadratnih kilometrov zemlje, ki je kvečjemu primerna za pašnjo koz in ovc. Tam si lahko privoščijo "trailer parke" - pri nas se tudi to ne bi izšlo, ker je zemljišče predrago, vsaj v bližini mest.

Zemlje je pri nas kar hočeš. Recimo, v Prešernovih časih je bilo približnbo 30% površine države prekrite z gozdom, danes jo je 60%. Torej, 100% povečanje površine poraščene z gozdom in še vedno se zarašča. .

Samo očitno ti ni jasno, da se je zaraslo samo v vukojebinah, kjer nihče več noče živeti (in obdelovati zemlje oziroma kositi in pasti živine), in po raznih grapah in bregovih, kjer so včasih pridno kosili na roke, da so lahko redili kravico ali dve, sedaj se pa tam nikomur ne splača več kositi, ker ne prideš z motorno kosilnico zraven. In se je pač zaraslo, ker je po vsej Sloveniji naravno stanje gozd.

Tudi če bi ves ta "novi" gozd izkrčil, ne bi nihče hotel tam za stalno živeti. Kvečjemu bi ljudje hoteli imeti tam vikendice.

eventyrer ::

SamH je izjavil:


Kolikšen delež države je pozidan? Morda veš? Kolikšen delež gozda bi morali posekati, da pridemo do recimo 10.000 zazidljivih parcel? Je to "vse"? Bi to pomenilo da bi "vse" pozidali? Lahko morda enako količino gozda posekamo, da naredimo prostor za sončne celice in zeleno energijo? Za puhel virtue signaling, torej da, za mlade družine in njihov problem, to pa ne.


Irelevantno.
Kdaj bi morali spet zazidat nadaljnih 10.000 parcel? In potem spet?

Morda veš?

Ta problem je ustrezen zgolj za kakšno štajersko kjer so prostrane ravnine. Drugod se ne da kar "širiti" v nedogled. Imaš naravne omejitve mimo katerih ne gre graditi.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

Za začetek, ali je realno pričakovati, da bomo vsakih 20 let rabili naslednjih 10 tisoč stanovanjskih enot ?

Trenutno je nekaj navala prišeljevanja šiptarjev ampak to ne bo trajalo v nedogled. Razen če ne bo več družin in bo vsak v svojem stanovanju :D
Aja pa vsak bo imel še za naložbo 2 prazni stanovanji.

Telbanc ::

PrimoZ_ je izjavil:

Za začetek, ali je realno pričakovati, da bomo vsakih 20 let rabili naslednjih 10 tisoč stanovanjskih enot ?

Trenutno je nekaj navala prišeljevanja šiptarjev ampak to ne bo trajalo v nedogled. Razen če ne bo več družin in bo vsak v svojem stanovanju :D
Aja pa vsak bo imel še za naložbo 2 prazni stanovanji.


Če pride do vizne liberalizacije Kosova, pol no...bo spet sprememba.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

eventyrer ::

PrimoZ_ je izjavil:

Za začetek, ali je realno pričakovati, da bomo vsakih 20 let rabili naslednjih 10 tisoč stanovanjskih enot ?


Slovenija je leta 1960 imela 1.581 milijona prebivalcev, letos nas je baje 2.081 milijona.

Za skoraj točno 500.000 prebivalcev več domov je bilo treba v tem času ustvariti. Koliko več domov se je dejansko ustvarilo ne uspem najti.

Koliko ljudi danes hoče kupiti nepremičnino ni znano. Lahko da se rabi zgolj 10.000 hiš po celi Sloveniji, lahko pa da mnogo več.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

eventyrer je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Za začetek, ali je realno pričakovati, da bomo vsakih 20 let rabili naslednjih 10 tisoč stanovanjskih enot ?


Slovenija je leta 1960 imela 1.581 milijona prebivalcev, letos nas je baje 2.081 milijona.

Za skoraj točno 500.000 prebivalcev več domov je bilo treba v tem času ustvariti. Koliko več domov se je dejansko ustvarilo ne uspem najti.

Koliko ljudi danes hoče kupiti nepremičnino ni znano. Lahko da se rabi zgolj 10.000 hiš po celi Sloveniji, lahko pa da mnogo več.


In koliko nepremičnin se je zgradilo od 1960 do danes?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

eventyrer ::

Google it.

Koliko blokov in koliko stanovanj?

Prispevaj kaj k debati.

Da vidimo kakšen je trend, koliko bolj natrpane so obstoječe nepremičnine napram letu 1960.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Ne rabim, ker jaz trdim da je nepremičnin DOVOLJ... problem je razvajenost in nerealne zahteve glede na prihodke in katastrofalno varčevanje posameznikov in družin...

Če RESNIČNO samo ŽELIŠ svojo nepremičnino kjer boš bival, in drugih podpogojev ni, se hitro najde nepremičnina v SLO ki jo lahko kupiš... če pa želiš nepremičnino nad tromostovjem za max 500€ na kvadrat potem pa imaš problem ja.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

eventyrer ::

seveda rabiš. Nič ne prispevaš k debati samo CAPS LOCK pritiskaš kot zmešan.

Mato989 je izjavil:

Ne rabim, ker jaz trdim da je nepremičnin DOVOLJ... problem je razvajenost in nerealne zahteve glede na prihodke in katastrofalno varčevanje posameznikov in družin...


jih ni, ker jih ne kupujejo zgolj ljudje ki bi v njih radi živeli ampak tudi ljudje ki nepremičnino kupijo kot investicijo (da jo bodo nekoč prodali in da jim denar ne sedi na banki) in ljudje ki nepremičnino kupijo za turizem (air-bnb).


Pri nakupu druge nepremičnine bi moral biti nek davek na nakup, da bi do nepremičnine lažje prišli ljudje, ki kupujejo samo 1 dom. Recimo 10-20% davek ob nakupu na vrednost druge nepremičnine bi kar pomagal.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

eventyrer je izjavil:

seveda rabiš. Nič ne prispevaš k debati samo CAPS LOCK pritiskaš kot zmešan.

Mato989 je izjavil:

Ne rabim, ker jaz trdim da je nepremičnin DOVOLJ... problem je razvajenost in nerealne zahteve glede na prihodke in katastrofalno varčevanje posameznikov in družin...


jih ni, ker jih ne kupujejo zgolj ljudje ki bi v njih radi živeli ampak tudi ljudje ki nepremičnino kupijo kot investicijo (da jo bodo nekoč prodali in da jim denar ne sedi na banki) in ljudje ki nepremičnino kupijo za turizem (air-bnb).


Pri nakupu druge nepremičnine bi moral biti nek davek na nakup, da bi do nepremičnine lažje prišli ljudje, ki kupujejo samo 1 dom. Recimo 10-20% davek ob nakupu na vrednost druge nepremičnine bi kar pomagal.



Zakaj bi moralo to bit, če odpreš zdaj nepremičnine.net lahko kupiš nepremičnino... torej so na voljo... vprašanje pa je kako razvajen in zahteven si...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

eventyrer ::

Mato989 je izjavil:

Če RESNIČNO samo ŽELIŠ svojo nepremičnino kjer boš bival, in drugih podpogojev ni, se hitro najde nepremičnina v SLO ki jo lahko kupiš...


Ne, ker si ljudje zaslužijo kupiti hišo ali vsaj kvalitetno stanovanje in ne stanovanja v fužinah.

Mato989 je izjavil:

Zakaj bi moralo to bit, če odpreš zdaj nepremičnine.net lahko kupiš nepremičnino... torej so na voljo... vprašanje pa je kako razvajen in zahteven si...


Ja, v Bovcu jih je veliko. To zaposlenemu človeku iz civilizacije močno koristi.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

eventyrer je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Če RESNIČNO samo ŽELIŠ svojo nepremičnino kjer boš bival, in drugih podpogojev ni, se hitro najde nepremičnina v SLO ki jo lahko kupiš...


Ne, ker si ljudje zaslužijo kupiti hišo ali vsaj kvalitetno stanovanje in ne stanovanja v fužinah.


Nobody deserves anything!

Ljudje si zaslužijo to kar pridelajo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

eventyrer ::

Mato989 je izjavil:

eventyrer je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Če RESNIČNO samo ŽELIŠ svojo nepremičnino kjer boš bival, in drugih podpogojev ni, se hitro najde nepremičnina v SLO ki jo lahko kupiš...


Ne, ker si ljudje zaslužijo kupiti hišo ali vsaj kvalitetno stanovanje in ne stanovanja v fužinah.


Nobody deserves anything!

Ljudje si zaslužijo to kar pridelajo.


No in jaz naprimer sem dolga leta vztrajno iskal hišo, dokler nisem dobil točno take kot sem želel.
Ni bil problem denar za nakup, problem je bil da nepremičnine, ki sem jo hotel, ni bilo. Ker se ni nič novega gradilo, tisti ki so hiše imeli pa je niso želeli prodati.

Zgodovina sprememb…

««
74 / 584
»»