» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
61 / 588
»»

matijadmin ::

gojira je izjavil:

Okapi je izjavil:


Več kot vzameš posojila, dražje te pride. Oddajanje IMHO ni tako donosno, da bi pokril razliko.

Kalkulator pri NLB gre samo do 300k;) Zato recimo, da kupuješ hišo za 300k.

Na 20 let je to 1500 evrov mesečnega obroka. Kar pomeni, da je 60k stroškov financiranja (1500x240=360.000).

Če vzaneš možnost A, potrebuješ 100k posojila, in se lahko odločiš za 10 letno posojilo, z obrokom 920 EUR, kar pomeni, da je samo 10k stroškov financiranja (920x120). Hiša te torej pride 50k ceneje. Tega z oddajanjem ne moreš pokriti.


To je sicer res, samo pri scenariju C se dejansko zgodi slednje. Za hišo plačaš 360k, od najemnine dobiš - če ga oddam pod ceno, najmanj 450eu (po davkih, amortizaciji itd. res navzdol zaokroženo)/mesec po današnjih cenah v 20 letih 108k. Kar pomeni da si efektivno plačal 252k za hišo. In po 20 letih ti ostane še vedno stanovanje za 200k, kar pomeni, da če ga prodaš, si prišel do hiše za 52k. Ali se pač motim? Seveda lahko stanovanje prodaš po 10letih kar pomeni pa da plačaš cca 110k za hišo.

Ne vem ali kaj narobe vidim, ampak meni se zdi prodaja stanovanja dokaj nespametna poteza, če se znajdeš v taki situaciji. Seveda je predpogoj, da je stanovanje poplačano ko se spustiš v to.

Na Obali z apartmajem za 3-5 oseb ali manjšim stanovanjem komot ustvariš s kratkotrajnim oddajanjem 14k. Če si normiranc, plačaš 4 % efektive dajatev. Torej, 360.000-249.600=50.400 in to z enim apartmajem v pritličju. Ampak okolica Ljubljane pač ne bo generirala istih prihodkov kot Izola. Edit, upošteval sem pred davki 13k letno prihodkov.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Homeownership can bring out the worst in you
Stanford University researchers Andrew Hall and Jesse Yoder find that homeownership increases participation in local elections and that "asset investment may be an important mechanism for the participatory effects." That is, purchasing the home and seeking to protect its value may drive people to become more involved in local politics.

And when they do, they fight policies that would provide for affordable housing.


Vir: https://www.vox.com/the-goods/22597947/...
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

hr_natakar ::

Okapi je izjavil:

showsover je izjavil:

Okapi, saj vem, da znaš kliknit, to je zato, da se vtisne v spomin:
Local Purchasing Power in Zurich is 114.98% higher than in Ljubljana.

Indices Difference Info
Consumer Prices in Zurich are 122.78% higher than in Ljubljana (without rent)
Consumer Prices Including Rent in Zurich are 140.25% higher than in Ljubljana
Rent Prices in Zurich are 189.94% higher than in Ljubljana
Restaurant Prices in Zurich are 146.32% higher than in Ljubljana
Groceries Prices in Zurich are 166.48% higher than in Ljubljana
Local Purchasing Power in Zurich is 114.98% higher than in Ljubljana

Statistika je kurba.>:D

Vrzi v svoj "kalukator" dva predšolska otroka in poročaj.

Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child
Ljubljana 381.08 EUR (413.31 Fr.)
Zurich 2,417.51 EUR (2,621.92 Fr.) +534.38 %


showsover je izjavil:

Okapi je izjavil:

V Švici imajo 14 tednov plačanega porodniškega dopusta, pri nas 52.

Ja, imaš prav, to je to. Razumem, to prevaga. :-)


Svica ima tak sistem, ki spodbuja, da zena ostane doma. Ja, vrtci so namenoma zelo dragi. Zato pa imajo bolj prilagojen delovnik, ko lahko zaposleni hodijo domov na kosilo in se potem vrnejo v sluzbo. Tudi porodniskih ne rabis, ce je zenska doma. Vse ima svoje prednosti in slabosti. Prednost takega sistema je, da se spodbuja naravne zakonitosti materinstva. Ce pa se spodbuja zenske, da bodo cel dan delale po sluzbah, bo v veliko primerih zarad tega manj otrok. Tudi vzgoja otrok trpi zarad tega. Noben vrtec ali film, risanka, ne more nadomestit pristnega, kvalitetnega bioloskega starsa. Vrtci ne posvecajo svojo pozornost in ljubezen zgolj na enega otroka ampak na celo skupino otrok. Kar se tice socializacije. Vcasih je bilo vec otrok. Zunaj si nonstop nasel kaksnega vrstnika za igrat se, se druzit. Ampak res cist vedno je kdo bil zunaj. V teh kao razvitih drzavah" mislijo, da je to ful napredek, ce je zenska zaposlena? Kaj res? Se enkrat premislite. Ste vprasali zenske ki delajo za minimalca, kaj si mislijo o tem? Vcasih je moski lahko zasluzil dovolj za celo druzino pa se ostalo mu je. Danes vecina druzin delata oba, moz in zena za mizerna placila in na konc komajda prideta skoz mesec cetudi skupaj dasta oba na kup obe svoji placi. Nateg. Sistem je z zvijaco najprej zenske vpeljal, da dela za sistem, placila so ocitno vedno manjsa, otrokom vzel kvaliteten cas materinstva in vzgoje. tistih 50 tednov porodniske, kaj je to proti celem otrostvu? potem pa se tiste otroke, ki se rodijo jih spodbuja k odvisnosti od elektronike, cel dan bulijo v tiste telefone ali ekrane. Starsi, generacije milenijcev, razen izjem niso kaj dost boljsi, saj jih je sistem vzgojil, da laufajo za denarjem. tam kjer je vec denarja, tam bodo sli. Zato se vedno selite. to je tudi cilj, da nobena drzava v razvitem svetu nima vecinskega avtohtonega prebivalstva.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

daj aqua, ti si tako retardiran da sploh ne dojameš da s tvojim mišlenjem spodbujaš to, da je ženska samo za štedilnik in za razplod. kot da ni človek.
takšna prepričanja imajo še po celem živalskem nezahodnem svetu, in ti s svojo miselnostjo si točno tam; enih 500 let za nami.
če ti misliš da je to tradicionalno in super humano se krepko motiš; tako zelo motiš kolikor si retarditan. in to si zelo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Telbanc ()

hr_natakar ::

Ne. Ce bi sledil vsem mojim objavam, bi lahko zakljucil, da sem za cist nekaj drugega. Sem za to, da je clovek ne glede na spol neodvisen. To pa lahko postanes, ce imas svoj kos zemlje, na katerem si pridelas vsaj nekaj osnovne hrane. Zenska ali moski lahko dokazano zivi brez sluzb pa brez obljubljenih penzij. Ce bo zenska ali moski za stedilnikom, je njihova odlocitev. Jaz sem pogosto za stedilnikom. pa sem moski. Zato ker rad kuham. Ti pa skusas to prikazat kot da to ni ok? Sem potem tudi jaz kot moski samo za razplod in za stedilnik? Ti se imas za nekaj vec, ker delas za sistem? Kaj morda delas kot programer in izdelujes nov svet za kontrolo ljudi po sistemu orwell 1984? Je dobro placano gradit kletko, kaj? Kaj pa takrat ko vas ne bodo vec potrebovali? Skratka se en dokaz, da greste tam kjer vam ponudijo vec denarja. Hrano si lahko pripravis tudi zunaj ali v naravi ce zelis.

Zgodovina sprememb…

enemon ::

hr_natakar je izjavil:

Ne. Ce bi sledil vsem mojim objavam, bi lahko zakljucil, da sem za cist nekaj drugega. Sem za to, da je clovek ne glede na spol neodvisen. To pa lahko postanes, ce imas svoj kos zemlje, na katerem si pridelas vsaj nekaj osnovne hrane. Zenska ali moski lahko dokazano zivi brez sluzb pa brez obljubljenih penzij. Ce bo zenska ali moski za stedilnikom, je njihova odlocitev. Jaz sem pogosto za stedilnikom. pa sem moski. Zato ker rad kuham. Ti pa skusas to prikazat kot da to ni ok? Sem potem tudi jaz kot moski samo za razplod in za stedilnik? Ti se imas za nekaj vec, ker delas za sistem? Kaj morda delas kot programer in izdelujes nov svet za kontrolo ljudi po sistemu orwell 1984? Je dobro placano gradit kletko, kaj? Kaj pa takrat ko vas ne bodo vec potrebovali? Skratka se en dokaz, da greste tam kjer vam ponudijo vec denarja. Hrano si lahko pripravis tudi zunaj ali v naravi ce zelis.


Se strinjam z napisanim, vendar vseeno rabiš denar vsaj za NUSZ in obvezno zdravstveno, sicer se ti država vsede na premoženje. Večinoma moraš plačati tudi komunalne storitve in vodo.

hr_natakar ::

Sicer off topic, Ja, ce zivis v sistemu. Poznam primere, ko so se izpisali iz sistema in ne placujejo tega. Na youtube se najde predavanje o tem, takoimenovana "pogodba" med drzavo in novorojenim, rojstni list. Napisano ime, vsaka crka z veliko zacetnico, kaj to pomeni s pravnega vidika? Poznajo pa nacin kako prit do tega, da lahko prosto potujejo. Sicer ne vem kako je zdej s tem v casu korone. Morda podobno kot z migranti, ki recejo, da so brez dokumentov pa imajo vseen dolocene pravice.

Zgodovina sprememb…

enemon ::

hr_natakar je izjavil:

Sicer off topic, Ja, ce zivis v sistemu. Poznam primere, ko so se izpisali iz sistema in ne placujejo tega. Na youtube se najde predavanje o tem, takoimenovana "pogodba" med drzavo in novorojenim, rojstni list. Napisano ime, vsaka crka z veliko zacetnico, kaj to pomeni s pravnega vidika? Poznajo pa nacin kako prit do tega, da lahko prosto potujejo. Sicer ne vem kako je zdej s tem v casu korone. Morda podobno kot z migranti, ki recejo, da so brez dokumentov pa imajo vseen dolocene pravice.


Ja, to ima Dražen Kasalo oddaje na Radiu Brač o tem (Živi čovjek) najdejo se tudi na Youtubeu. Vprašanje je, kako to res funkcionira v praksi, drugače pa zelo zanimiva tematika.

LeQuack ::

A110 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Švica?? Pa si pogledal cene?


kvadratni meter v Zurichu je v centru v povprečju manj kot 2 mesečni povprečni plači (zunaj centra ze zelo bizu eni). V sloveniji je v Ljubljani skoraj 3 povprečne plače. Čeprav ob plači 5k+ ti pa res ni problem dajati 1k za najemnino. V povprečju so najemnine v Zurichu 2x ljubljanskih, plače x5 ljubljanskih


Po moje ima Ljubljana najslabše razmerje med plačami in cenami nepremičnin/najemnin na svetu. Ali pa vsaj med najslabšimi.
Quack !

hr_natakar ::

Delno zarad tega, ker je Ljubljana v zadnjih letih oblegana od turistov. Pac ce razglasis Ljubljano za najlepse mesto na svetu, ne... vse to ima svojo ceno. Pa zarad arbnb, ki so kupovali nepremicnine in dvigovali ceno v luft. Zdaj v zadnjem letu pa pospeseno printanje denarja tudi vpliva na dvig, ceprav je turistov manj v casu korone.
V dolocenem letu so se nekateri deli atraktivni deli Ljubljane podrazili za 25 procentov. Poleg turistov, inflacije, delno morda tudi zarad tega, ker je slovenija v samem vrhu (na prebivalca), kar se tice poznavanja kriptovalut. verjetno je kar dost kripto dobickarjev, ki potem kupujejo tudi ljubljanske nepremicnine. Znano je, da so se recimo nekatera mesta na portugalskem zelo podrazila, se posebej takrat ko so uvedli davcno oazo za kripto valute. Dost tujcev je prislo, kupovalo nepremicnine, tako so postale drage, da se je ogromno domacinov izselilo iz mest drugam. Pac cene so poskocile. Resitev? Mogoce nakup izven mesta. To ima vec prednosti. Ena prednost je, da v casu interneta lahko delas od doma, ni vazn, ce je prekmurje, bela krajina ali pa center ljubljane. Druga prednost, da lahko imas vrticek. Tretja prednost, boljsi zrak. Cetrta prednost, ki se je izkazala v casu korona karanten je vec svobode, kot ce si v stanovanju, v mestu.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

LeQuack je izjavil:

A110 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Švica?? Pa si pogledal cene?


kvadratni meter v Zurichu je v centru v povprečju manj kot 2 mesečni povprečni plači (zunaj centra ze zelo bizu eni). V sloveniji je v Ljubljani skoraj 3 povprečne plače. Čeprav ob plači 5k+ ti pa res ni problem dajati 1k za najemnino. V povprečju so najemnine v Zurichu 2x ljubljanskih, plače x5 ljubljanskih


Po moje ima Ljubljana najslabše razmerje med plačami in cenami nepremičnin/najemnin na svetu. Ali pa vsaj med najslabšimi.


To samo pove da je ogromno keša pri ljudeh... in da večina nima denarja od plač ampak od drugih zadev. vsaj premožnih...

Nehat je treba sanjat te primerjave plača nepremičnina...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

LeQuack ::

Saj nikjer po svetu nimajo premožni denar od plač, tako da to nima veze tukaj, povsod imaš 1% ki ima večino bogastva v državi. Ampak je drugje vseeno boljše razmerje plača/stanovanje. Sicer pa kdor ima tu stanovanje kot naložbo itak nima smisla da karkoli razlaga, ker bo govoril samo sebi v prid.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Mato989 ::

LeQuack je izjavil:

Saj nikjer po svetu nimajo premožni denar od plač, tako da to nima veze tukaj, povsod imaš 1% ki ima večino bogastva v državi. Ampak je drugje vseeno boljše razmerje plača/stanovanje. Sicer pa kdor ima tu stanovanje kot naložbo itak nima smisla da karkoli razlaga, ker bo govoril samo sebi v prid.


Jas in je nekaj slabše razmerje pri kaki drugi stvari... zato pa gledat en parameter nima smisla... oziroma potrebno je opredwelit prioritete, ampak to moramo nardit na referendumu
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

hr_natakar ::

LeQuack je izjavil:

Saj nikjer po svetu nimajo premožni denar od plač, tako da to nima veze tukaj, povsod imaš 1% ki ima večino bogastva v državi. Ampak je drugje vseeno boljše razmerje plača/stanovanje. Sicer pa kdor ima tu stanovanje kot naložbo itak nima smisla da karkoli razlaga, ker bo govoril samo sebi v prid.

Ja, ampak Lublana je najlepse mesto na svetu, ne? Bi ti raj kako mesto v makedoniji ali albaniji? Bi zivel v Trstu? Ptuj? Crnomelj mogoce? New Delhi? kje?

Zgodovina sprememb…

hr_natakar ::

Drugo najboljse razmerje na svetu za najemnina/placa je v Detroitu, ZDA. Bi sel tam zivet? Se splaca? Ce pogledamo se kak dodaten podatek, pa morda niti ne. Varnost? Med prvih top 60 mest na svetu (ramzerje najemnina/placa) je 54 mest iz ZDA. Med top 90 mest je kar 79 iz ZDA. Med top 120 mest pa jih je 110 mest iz ZDA. Presenetljivo zelo visoko na lestvici se nahaja Maribor, na 16. evropskem mestu. Hej Maribor sampion, vsaj v necem boljsi od Lublane.

Najvisje evropsko mesto na lestvici je Liverick iz Irske na 96. mestu. Drugo najvisje evropsko mesto je iz nizozemske, mesto, ki se imenuje Best. pa se res je best nizozemsko mesto na lestvici. 3. Corck iz Irske. 4. Nikozija, mesto, ki si ga delita grski in turski del na Cipru. 5. mesto Aalborg, danska. (ena znanka sla na dansko, prav, da je vreme zanic, jezik tezak) ampak j.biga, imajo vsaj standard? 6. Antwerp, belgija. 7. mesto Rotterdam, nizozemska. (pristaniska mesta pa to) 8. Den Haag, nizozemska, 9. Groningen, nizozemska. 10. Marseille, francija, 11. Eindhoven, nizozemska, 12. Padova, Italija, 13. Reikjavik, Islandija, 14. grenoble, francija, 15. Erlangen, Nemcija, 16. Maribor, Slovenija, 17. Bruselj , Belgija, 18. Catania (Sicilija, Italija), 19. Arhus, Danska, 20. Turku, Finska, 21. Arad, Romunija, 22. Alicante, Spanija, 23. Trst Italija.

Nam najblizji so najvisje na lestvici Maribor razmerje 6.44, Padova 6.52, Trst 7.22, Osijek 7.44, Zurich 7.84, Gradec 9.49, Sarajevo 10.07, Atene 10.43, Reka 10.90, Frankfurt 10.91, Zagreb 12.85, Skopje 13.01, Dunaj 13.15, Banja Luka 13.25, Ljubljana 13.29, Podgorica 13.58, bratislava 14.25, Minhen 15.20, Milan 16.87, Praga 17.67, Beograd 18.99, Split 19.57

https://www.numbeo.com/property-investm...

Zgodovina sprememb…

hr_natakar ::

Rad bi poudaril, da so podatki zgoraj bolj misljeni za sirsi center. Podatki za izven centra mest pa so nekoliko drugacni. Se najde malo drugacna lestvica. lahko kliknete na omenjeni strani zgoraj za evropo izven centra mest. Ali pa kaksno drug del sveta, ki vas zanima. Recimo, Maribor, za izven centra je komaj na 75. evropskem mestu.

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Iz članka oz. komentarja v Večeru:

Sloveniji je skoraj 800.000 gospodinjstev, torej v skupnem gospodinjstvu živi povprečno 2,6 osebe. Dve tretjini prebivalcev živi v hišah. Več kot polovica starejših od 65 let živi samih. Praznih stanovanj je 172.000; pričakovano največ v Halozah, ni pa razumljivo, da je veliko praznih stanovanj tudi v Ljubljani in da to število raste: od leta 2011 do 2018 z 22.300 (17,8 odstotka) na 24.400 (19,0 odstotka). Tudi če upoštevamo določen odstotek oddajanja na črno, je številka še vedno zelo visoka.

Število najemnih stanovanj stalno pada (tako tržnih kot neprofitnih): 6,4 odstotka prebivalcev živi v najemnih stanovanjih, 93,6 odstotka pa v lastniških (skoraj 85 odstotkov v svojih lastniških, slabih devet odstotkov pa v uporabniških, to je v stanovanjih od sorodnikov ali prijateljev).

Cene stanovanj so se v letu 2020 zvišale za dobrih pet odstotkov, v letu 2021 pa v nekaterih mestih (Ljubljana, Maribor in druga) celo za deset odstotkov, pa čeprav je število prodaj upadlo.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

vnetidebater ::

Za 10%?
Neverjetno. Ali toliko ljudi kupuje nepremičnine letos ker se bojijo inflacije?

Telbanc ::

vnetidebater je izjavil:

Za 10%?
Neverjetno. Ali toliko ljudi kupuje nepremičnine letos ker se bojijo inflacije?


Dva dni nazaj sem bil v Merkurju.

Prodajalec pravi, vse gre gor. In to ne po procent ali dva. Pač le nejvečji optimisti so pričakovali da natisnjene milijarde "ničvrednih evrov", da to ne bo imelo vpliva na vse.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

user4683 ::

Nekaj zagotovo. Sam sem pred nekaj tedni prodal stanovanje za 400k druzini, ki je pred kratkim podedovala nekaj kesa in so se ga dobesedno bali imeti na banki zaradi lezarin, drugam pa ga ne znajo dati.

vnetidebater ::

Telbanc je izjavil:

vnetidebater je izjavil:

Za 10%?
Neverjetno. Ali toliko ljudi kupuje nepremičnine letos ker se bojijo inflacije?


Dva dni nazaj sem bil v Merkurju.

Prodajalec pravi, vse gre gor. In to ne po procent ali dva. Pač le nejvečji optimisti so pričakovali da natisnjene milijarde "ničvrednih evrov", da to ne bo imelo vpliva na vse.


Hja, to sigurno vpliva na cene novogradenj in obnov....posledično najbrz tudi na stare nepremičnine? Vseeno ne bi pricakoval take razlike tako hitro. Ponavadi se trg odzove po nekaj letih, ne pa takoj.

user4683 je izjavil:

Nekaj zagotovo. Sam sem pred nekaj tedni prodal stanovanje za 400k druzini, ki je pred kratkim podedovala nekaj kesa in so se ga dobesedno bali imeti na banki zaradi lezarin, drugam pa ga ne znajo dati.



Bohvedi koliko je takšnih. Ali so stanovanje kupili za zivet ali kot investicijo?

To, da so banke ravno letos uvedle ležarine na nižje zneske na bančnem računu kot doslej je pa tudi zločin saj je to direktno vplivalo na kupovanje nepremičnin.

Zgodovina sprememb…

user4683 ::

Kot investicijo - za oddajanje.

vnetidebater ::

user4683 je izjavil:

Kot investicijo - za oddajanje.


Se mi je zdelo ja.

Tudi AirBnb bi morali prepovedati ali pa hudo močno obdavčiti.

Zgodovina sprememb…

LeQuack ::

Se m je zdelo da jih veliko tu mešetari z nepremičninami. Težko boš dobil objektivno mnenje od takih, oni bodo zmeraj rekli da bo raslo in to je to. Ne samo rekli, to je cel multi level marketing za tem.
Quack !

user4683 ::

Odlično me poznaš.

To je bilo stanovanje v katerem sem živel precej let in sem ga prodal zgolj zaradi selitve :)

vnetidebater ::

LeQuack je izjavil:

Se m je zdelo da jih veliko tu mešetari z nepremičninami. Težko boš dobil objektivno mnenje od takih, oni bodo zmeraj rekli da bo raslo in to je to. Ne samo rekli, to je cel multi level marketing za tem.


Jap. Samo da prepričas nekoga da je to dobra investicija.

Na drugi strani pa mlade familije jemljejo kredite, da lahko konkurirajo ljudem ki so podedovali ogromno premoženja, ki ne vedo lam z njim in zato....kupujejo nepremičnine.

user4683 je izjavil:

Odlično me poznaš.

To je bilo stanovanje v katerem sem živel precej let in sem ga prodal zgolj zaradi selitve :)



Dvomim da je to letelo direktno nate ampak na familijo ki je tvojo nepremičnino kupila da jo bodo oddajali in nekoč prodali naprej.

Zgodovina sprememb…

user4683 ::

A ok, v tem primeru se opravicujem :) Je pa bila ta druzina v malo nevsakdanji situaciji - podedovali precej kesa, s katerim je treba nekaj naredit. V teh casih je tezko biti pameten kam je bolje investirati.

Invictus ::

hr_natakar je izjavil:

Drugo najboljse razmerje na svetu za najemnina/placa je v Detroitu, ZDA. Bi sel tam zivet? Se splaca? Ce pogledamo se kak dodaten podatek, pa morda niti ne. Varnost? Med prvih top 60 mest na svetu (ramzerje najemnina/placa) je 54 mest iz ZDA. Med top 90 mest je kar 79 iz ZDA. Med top 120 mest pa jih je 110 mest iz ZDA. Presenetljivo zelo visoko na lestvici se nahaja Maribor, na 16. evropskem mestu. Hej Maribor sampion, vsaj v necem boljsi od Lublane.

Potem pa še preveri kako varno je živeti v tistih mestih.

To so bivša industriska mesta, kjer je industrija propadla...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

hr_natakar je izjavil:

Drugo najboljse razmerje na svetu za najemnina/placa je v Detroitu, ZDA. Bi sel tam zivet? Se splaca? Ce pogledamo se kak dodaten podatek, pa morda niti ne. Varnost? Med prvih top 60 mest na svetu (ramzerje najemnina/placa) je 54 mest iz ZDA. Med top 90 mest je kar 79 iz ZDA. Med top 120 mest pa jih je 110 mest iz ZDA. Presenetljivo zelo visoko na lestvici se nahaja Maribor, na 16. evropskem mestu. Hej Maribor sampion, vsaj v necem boljsi od Lublane.

Potem pa še preveri kako varno je živeti v tistih mestih.

To so bivša industriska mesta, kjer je industrija propadla...


Mislim da je tip hotel povedat da ni vse v neki statistiki ki jo neumno izpostavlja en uporabnik...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

LeQuack je izjavil:

Se m je zdelo da jih veliko tu mešetari z nepremičninami. Težko boš dobil objektivno mnenje od takih, oni bodo zmeraj rekli da bo raslo in to je to. Ne samo rekli, to je cel multi level marketing za tem.

Najbolj objektivno mnenje lahko dobiš pri vedeževalki. Je pa enako nekoristno. Nihče ti ne bo garantiral, da bojo čez 5 let stanovanja bistveno cenejša, niti bistveno dražja. Glede na to, da se že 5-7 let napoveduje večanje inflacije, zarad korone se pa denarja še več natisne, pa so cene stanovanj že zadnjih 5 let šle gor, bojo šle težko zdaj naenkrat kam drugam kot gor. Vsaj nominalno. Tako da če imaš zdaj par sto jurjev na banki, je to nek denar, čez 10 let pa morda ne bo več ne vem kaj. In denarja na bankah je ogromno. Stanovanje bo pa še zmeraj stanovanje.

perci ::

Ja, vse kaže na to, da bodo šle nepremičnine gor, ob začetku korone je pa kazalo, da bodo šle dol (berite stare poste v tej temi). Vsi nepremičninarji (od kje so oni strokovnjaki za makroekonomske analize) so govorili, da bo šlo dol.

Na koncu se je izkazalo ravno nasprotno, kot so vsi pričakovali, zato bi čisto verjel, da bo tudi tokrat tako.

Je pa tako, kot je Utk rekel - največ ve kristalna kugla.

Webmojster ::

user4683 je izjavil:

Nekaj zagotovo. Sam sem pred nekaj tedni prodal stanovanje za 400k druzini, ki je pred kratkim podedovala nekaj kesa in so se ga dobesedno bali imeti na banki zaradi lezarin, drugam pa ga ne znajo dati.


4 računi na 4 različnih bankah - ni ležarin.

Zdaj bojo pa imeli vsaj 1% letnih stroškov (vzdrževanje bajte) + vsi davki + zavarovanja + oprema,... Matematika jim gre, vidim :)

PrihajaNodi ::

Webmojster je izjavil:

user4683 je izjavil:

Nekaj zagotovo. Sam sem pred nekaj tedni prodal stanovanje za 400k druzini, ki je pred kratkim podedovala nekaj kesa in so se ga dobesedno bali imeti na banki zaradi lezarin, drugam pa ga ne znajo dati.


4 računi na 4 različnih bankah - ni ležarin.

Zdaj bojo pa imeli vsaj 1% letnih stroškov (vzdrževanje bajte) + vsi davki + zavarovanja + oprema,... Matematika jim gre, vidim :)


Tvoja matematika ti ne lezi. Ce se vse drazi, je tvoj denar na banki vreden en k. Samo gume so se ze dvakrat letos podrazile.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

Webmojster ::

perci je izjavil:

Ja, vse kaže na to, da bodo šle nepremičnine gor, ob začetku korone je pa kazalo, da bodo šle dol (berite stare poste v tej temi). Vsi nepremičninarji (od kje so oni strokovnjaki za makroekonomske analize) so govorili, da bo šlo dol.

Na koncu se je izkazalo ravno nasprotno, kot so vsi pričakovali, zato bi čisto verjel, da bo tudi tokrat tako.

Je pa tako, kot je Utk rekel - največ ve kristalna kugla.


Saj res težko vedet, kako bojo se gibale cene. Lastniki nepremičnin seveda navijajo da grejo gor (in nepr. agenti seveda), iskalci nepremičnin navijajo da bodo šle dol.. kaj pa bo res, pa bomo videli.

Čeprav, ko vidim koliko se gradi v Mb in okolici ... dobesedno stotine novih stanovanj in hiš prihaja na trg.. čez čas se bo to prodalo, potem pa verjetno sledi neko umirjanje cen, če ne že padec.

PrihajaNodi je izjavil:

Webmojster je izjavil:

user4683 je izjavil:

Nekaj zagotovo. Sam sem pred nekaj tedni prodal stanovanje za 400k druzini, ki je pred kratkim podedovala nekaj kesa in so se ga dobesedno bali imeti na banki zaradi lezarin, drugam pa ga ne znajo dati.


4 računi na 4 različnih bankah - ni ležarin.

Zdaj bojo pa imeli vsaj 1% letnih stroškov (vzdrževanje bajte) + vsi davki + zavarovanja + oprema,... Matematika jim gre, vidim :)


Tvoja matematika ti ne lezi. Ce se vse drazi, je tvoj denar na banki vreden en k. Samo gume so se ze dvakrat letos podrazile.


To ni moja matematika - to je matematika za tiste, ki ne upajo denarja drugam kot na banke dat.

Zgodovina sprememb…

PrihajaNodi ::

To ni moja matematika - to je matematika za tiste, ki ne upajo denarja drugam kot na banke dat.


10% v kripto ostalo cegu.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Invictus ::

Ob tej krizi bo isto kot ob zadnji...

Promet nepremičnin je drastičlno padel, kar se je prodalo, je šlo za 20-30% manj...

Ko se je vse skupaj uneslo, so cene narastle in dobra stanovanja in lokacije so šle za med. Licitacija na nepremičnini sami...

Zdaj ne bo nič drugače.

Ljudje zdaj ne kupujejo zaradi vsega sranja in negotovosti. Ko se bodo tega sranja navadili in bo vse skupaj spet zalaufalo, bo cel kup ljudi, ki bi radi svojo nepremičnino (odselitev od staršev, dovolj najemnine, večje, manjše, stanovanje, hiša, karkoli je že razlog) in so zdaj par let varčevali/investirali/podedovali... Skratka, na trg bodo prišli kupci z denarjem in bodo hoteli biti na svojem...

Tisti, ki mora prodati, je že zdaj prodal. Kak se bo še našel. Par srečnikov bo pač dobilo cenejše, ne poceni, stanovanje. Vsi ostali pa, ali ne bodo kupili, ali pa bodo plačali toliko kot bo zahtevano...

Marsikdo bo pa zaradi čakanja na padec cen zamudil kako idealno priliko, in se bo čez par let tolkel po glavi, ko si bo namesto stanovanja v Ljubljani, na peš razdalji do službe, všečni lokaciji, lahko privoščil samo stanovanje v, npr., Litiji, kjer se potem dnevno cijaziš 2 uri v avtu/vlaku do službe. Sem slišal za kar nekaj takih primerov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Old Spice ::

Na financah je bil par dni nazaj objavljeno, da je precej kupcev stanovanj v zadnjih mesecih iz zdravstvene stroke. Mislim, da lahko predvidevamo zakaj. Trenutno prevladuje močan FOMO občutek. Nimam občutka, da bi se ljudje držali nazaj. Za umiritev cen bi bilo dovolj, da se dvigne obrestno mero.

Utk ::

Privat prodajalcem je redko nujno treba prodat. Če mislijo, da bo šlo gor, večinoma lahko počakajo leto, dve, 3 ali 5. Kar se na novo zgradi, se pa tudi zlahka proda.

Old Spice ::

To delno drži oz. če bi popolnoma držalo, ne bi cene nikoli zdrsele navzdol. Kot sem rekel, naj dvignejo obrestno mero, pa se bo hitro pokazalo realno stanje. Seveda si tega v trenutnih razmerah nihče očitno ne upa. Kam nas bo to pripeljalo na dolgi rok, bomo pa vidli.

Utk ::

Sej redko zdrsnejo navzdol. Normalno, leta 2009 ko je zgledalo kot da gre vse kvragu, je marsikdo mislil, da bo čez 3-4 leta samo še slabše in je morda prodal. Veliko jih pa ni.
Danes bo pod nujno prodajal samo nekdo, ki je prepričan, da je že dovolj zaslužil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Old Spice ::

Kot sem rekel, danes je na strani kupcev močan občutek FOMO. Prodajalci to izkoriščajo. Zato se mogoče zdi, kot da cene navzgor nimajo nobene omejitve. Rezultat tega so, med drugim, taki oglasi:

https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Kjer prodajalec pričakuje več kot 3k (neto bivalna brez balkona in kleti skoraj 3700/m2) za lokacije, ki 3-4 leta nazaj niso bile zanimive praktično nobenemu.

No ampak vsaka norija ima nekje tudi rob. Kot pravim, dvig obrestne mere v trenutni postavitvi bi sprožil recesijo. Recesija bi potegnila za sabo izgubo delovnih mest in posledično imaš več ljudi, ki jim je takrat v interesu nepremičnino tudi prodati. Nekaj se jih nabere še z krediti z variabilno OM, ko postane obrok previsok. Nekaj imaš pa tudi takih, ko imata oba partneja kredit na 20-30 let in ostane en brez službe... No takih niti ni tako malo, ravno zaradi FOMO.

Utk ::

Vsaka nepremičnina po vsaki ceni res ni za kupit.

enemon ::

Old Spice je izjavil:

Kot sem rekel, danes je na strani kupcev močan občutek FOMO. Prodajalci to izkoriščajo. Zato se mogoče zdi, kot da cene navzgor nimajo nobene omejitve. Rezultat tega so, med drugim, taki oglasi:

https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Kjer prodajalec pričakuje več kot 3k (neto bivalna brez balkona in kleti skoraj 3700/m2) za lokacije, ki 3-4 leta nazaj niso bile zanimive praktično nobenemu.

No ampak vsaka norija ima nekje tudi rob. Kot pravim, dvig obrestne mere v trenutni postavitvi bi sprožil recesijo. Recesija bi potegnila za sabo izgubo delovnih mest in posledično imaš več ljudi, ki jim je takrat v interesu nepremičnino tudi prodati. Nekaj se jih nabere še z krediti z variabilno OM, ko postane obrok previsok. Nekaj imaš pa tudi takih, ko imata oba partneja kredit na 20-30 let in ostane en brez službe... No takih niti ni tako malo, ravno zaradi FOMO.


Obrestnih mer ne bodo po mojem nikoli več dvigovali, ker se bo vse sesulo in centralne banke to vedo.

Sparkxl ::

Res je, znašli smo se v začaranem krogu. Zdravilo za pandemijo nas bo na dolgi rok pokopalo. Obr mer ne upajo dvignit, ker bodo balončki takoj popokali in pride recesija. Vse balone pa napihujejo nizke obrestne mere. Začaran krog.
Ampak en zgoraj je dobro napisal kaj poganja nepremičninski balon. Folk ne pozna nič drugega in pač dajo v nepremičnine in mislijo da cene gredo samo gor. Pa ni res. Nič ne gre samo gor. Slo nepremičnine so imele prosti pad od poka 2007 do 2013. Če pa smo že zdaj v špici pa noben ne ve. Pomoje ne, glede na to da govorijo da bo obrestna mera ostala na 0, hkrati pa bodo še naprej pospešeno printali

matijadmin ::

perci je izjavil:

Ja, vse kaže na to, da bodo šle nepremičnine gor, ob začetku korone je pa kazalo, da bodo šle dol (berite stare poste v tej temi). Vsi nepremičninarji (od kje so oni strokovnjaki za makroekonomske analize) so govorili, da bo šlo dol.

Na koncu se je izkazalo ravno nasprotno, kot so vsi pričakovali, zato bi čisto verjel, da bo tudi tokrat tako.

Je pa tako, kot je Utk rekel - največ ve kristalna kugla.


Inflacija večine dobrin, surovin, proizvodov in polproizvodov je posledica več dejavnikov kot so: nenaden izpad delovne sile zaradi koronskih zaustavitev, upad in odpoved naročil zaradi koronske negotivosti, poceni denarja, pa tudi bajne rasti nepremičninsko gradbenega sektorja (povpraševanja po materialu).

Ker se koronakriza umirja in s pandemijo vse bolj normalno shajamo ter sta prva dva dejavnika prakticno izničena, ugibam, se bodo cene ustslile ali, ne tako neverjetno, celo nazaj spustile.

Ko pa govorimo o nepremičninsko gradbenem sektorju, je ta poseben, pri nas pa še toliko bolj. Kaj bo, bomo videli.
Vrnite nam techno!

Telbanc ::

user4683 je izjavil:

A ok, v tem primeru se opravicujem :) Je pa bila ta druzina v malo nevsakdanji situaciji - podedovali precej kesa, s katerim je treba nekaj naredit. V teh casih je tezko biti pameten kam je bolje investirati.


Po letu 2008, po krizi, ko so najbolj kratko potegnili vlagatelji v sklade, delnice in celo v obveznice, se potem eni še čudijo, da folk kupuje v teh časih nepremičnine.

Jaz se ne.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

thramos ::

Tisti, ki so leta 2008 so bili prej na plusu, kot tisti, ki so takrat kupili nepremicnino.

Telbanc ::

perci je izjavil:

Ja, vse kaže na to, da bodo šle nepremičnine gor, ob začetku korone je pa kazalo, da bodo šle dol (berite stare poste v tej temi). Vsi nepremičninarji (od kje so oni strokovnjaki za makroekonomske analize) so govorili, da bo šlo dol.

Na koncu se je izkazalo ravno nasprotno, kot so vsi pričakovali, zato bi čisto verjel, da bo tudi tokrat tako.

Je pa tako, kot je Utk rekel - največ ve kristalna kugla.


Ja no, vsi nismo pisali, da bo šlo dol. Če bodo šle še gor, bodo. Kolk bojo šle, to pa je odvisno od več dejavnikov.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

energetik ::

Telbanc je izjavil:

user4683 je izjavil:

A ok, v tem primeru se opravicujem :) Je pa bila ta druzina v malo nevsakdanji situaciji - podedovali precej kesa, s katerim je treba nekaj naredit. V teh casih je tezko biti pameten kam je bolje investirati.


Po letu 2008, po krizi, ko so najbolj kratko potegnili vlagatelji v sklade, delnice in celo v obveznice, se potem eni še čudijo, da folk kupuje v teh časih nepremičnine.

Jaz se ne.
Kratko so potegnili samo tisti, ki so se usrali in prodali v največjem dipu. Jih je pa verjetno veliko takih, ja. Ampak taki bodo morda tudi stanovanje prodali v dipu.

mr_chai ::

Detroit je ful kul mesto za živeti. Vedno se nekaj dogaja.




O cenah nepremičnina pa takole. Vsi, ki pravite, da bodo cene močno padle, se vprašajte zakaj je npr v Munchnu cena za m2 10.000 eur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()
««
61 / 588
»»