» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
266 / 588
»»

Mato989 ::

matobeli je izjavil:

Dej ne nabijej, za en inštitut rabiš dobit ljudi z cele slovenije, če nardiš inštitut na Ptuju se bodo pa tja vozil, ker nihče ne bo živel v razfukaniih naseljih med domorodci.

V jugi se je to nardilo tako da so dali zastonj zemljo okol ustanove za bajte raziskovalnega in vodilnega kadra in zgradil bloke za nižje kvalificiran kader, pol pa navozil tja ljudi iz cele juge.


Torej če inštitut rabi ljudi iz cele SLO naj naredi enako kot Juga kupi sosednje bajte ali blokovsko naselje oz. stanovanja in jih da v brezplačni najem ljudem ki tam delajo... če ne pač ne dobijo kadra...

Ampak ker je folk neumen se pač vozi in jamra...


Vidiš jaz ne razumem kako Mercator v LJ dobi kakega zaposlenega? Če nimaš gratis podedovane nepremičnine pa ni variante da grem v Mercator delat... pol raje grem v vukojebino kjer je ceneje v Lidl ali Mercator, ker plača enaka, ostalo pa skor vse ceneje razen hrane in fiksnih položnic...

Je pa res dap ol ne morš peš do OPERE... ampak za opero tak nimaš keša =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Lonsarg ::

Mato989 je izjavil:


Vidiš jaz ne razumem kako Mercator v LJ dobi kakega zaposlenega? Če nimaš gratis podedovane nepremičnine pa ni variante da grem v Mercator delat... pol raje grem v vukojebino kjer je ceneje v Lidl ali Mercator, ker plača enaka, ostalo pa skor vse ceneje razen hrane in fiksnih položnic...
O kakem "raje" ti govoris. V praksi je na izbiro zgolj zaposli tam ali brezposelnost. Ja ce bi kriticna masa ljudi izbrala brezposelnost bi se stvari res zacele premikat, ampak ne mores ti od ljudi pricakovati da bodo masovno izbrali brezposelnost, samo da dolgorocno dosezejo spremembe na bolje za vse, tisti ki bi to naredili osebno sploh ne bi profitirali, ker bi v letih brezposelnosti izgubili vec kot kasneje z kako visjo placo pridobil nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Boomerang ::

Mato989 je izjavil:


Seveda, ampak tu sta 2 neumnosti ki se jo gremo:

1. Folk gre nekaj študirat brez da pomisli posledice

2. Folk trmari in hoče to delat četudi se vozi... če se ne bi, bi pač delodajalci dali delovna mesta bližje ali ne dobili kadra =)


Tu si ga mimo pihnil:

1. Končal sem faks. Dolga leta sem to obžaloval, ker sem mislil, da sem si s tem zaprl vrata in se obsodil na bivanje v Ljubljani. Par mojih sošolcev je končalo samo srednjo elektro-računalniško šolo. Eni na tekočem traku delajo za minimalca in ker drugače ne gre, so še danes v mama hotelu. Drugi so se tekočemu traku izognili tako, da so nekaj poiskali v Ljubljani. In takih je čedalje več, ker ljudje hočejo imeti kolikor-toliko normalne delovne pogoje - tega na tekočem traku nimaš. Nauk: Videl sem, da ne glede na izobrazbo, vse več folka hoče v Ljubljano. Mogoče na to nimaš vpliva in življenje tako nanese. Edino učiteljice, bančne/poštne uslužbenke ter delavke na kakšnih uradih nimajo težav - te ustanove ima vsako mesto. Za inženirja pa to ne morem reči.

2. Z menjavo kariere avtomatsko padeš blizu minimalca. Koliko ljudi si to želi? Nihče te ne bo učil in te hkrati dobro plačal. Včasih pa menjava kariere ne pride v poštev. Veliko mest je takih, kjer rabiš par inženirjev strojništva, par inženirjev elektrotehnike in tu se konča. Kaj pa vsi ostali inženirji? Ali pa bi se nehal vozit - kaj bi se s tem spremenilo? Nič, ostali bi se še naprej vozili, ti pa bi bil brez dela in zaman čakal, da se to delo pojavi bližje tebi. Sistem po tvojem predlogu bi deloval, če bi se hkrati v večini vsi tako odločili in bi delodajalci čez noč občutili krizo. Ampak vsi vemo, da v praksi to ne gre tako.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Vidiš jaz ne razumem kako Mercator v LJ dobi kakega zaposlenega? Če nimaš gratis podedovane nepremičnine pa ni variante da grem v Mercator delat... pol raje grem v vukojebino kjer je ceneje v Lidl ali Mercator, ker plača enaka, ostalo pa skor vse ceneje razen hrane in fiksnih položnic...
O kakem "raje" ti govoris. V praksi je na izbiro zgolj zaposli tam ali brezposelnost. Ja ce bi kriticna masa ljudi izbrala brezposelnost bi se stvari res zacele premikat, ampak ne mores ti od ljudi pricakovati da bodo masovno izbrali brezposelnost, samo da dolgorocno dosezejo spremembe na bolje za vse, tisti ki bi to naredili osebno sploh ne bi profitirali, ker bi v letih brezposelnosti izgubili vec kot kasneje z kako visjo placo pridobil nazaj.



Govorim o takem raje, da če živim v LJ v najemu in delam v Hoferju ali Lidlu in je najemnina 800EUR, pol raje odjebem LJ in grem v najemnino 450 v MB in delam tam v Hoferju ali Lidlu (ja iščejo!) za enako plačo ali 100EUR bruto manj... o tem govorim.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mato989 ::

1. Končal sem faks. Dolga leta sem to obžaloval, ker sem mislil, da sem si s tem zaprl vrata in se obsodil na bivanje v Ljubljani. Par mojih sošolcev je končalo samo srednjo elektro-računalniško šolo. Eni na tekočem traku delajo za minimalca in ker drugače ne gre, so še danes v mama hotelu. Drugi so se tekočemu traku izognili tako, da so nekaj poiskali v Ljubljani. In takih je čedalje več, ker ljudje hočejo imeti kolikor-toliko normalne delovne pogoje - tega na tekočem traku nimaš. Nauk: Videl sem, da ne glede na izobrazbo, vse več folka hoče v Ljubljano. Mogoče na to nimaš vpliva in življenje tako nanese. Edino učiteljice, bančne/poštne uslužbenke ter delavke na kakšnih uradih nimajo težav - te ustanove ima vsako mesto. Za inženirja pa to ne morem reči.


No vidiš, jaz pa sem dobil ravno kontra nauke... Torej imel sem sošolca ki je šel na elektro srednjo šolo, jo končal in pri 19tih šel delat na teren v Avstriji/nemčijo za 10 let, v tem času je prihranil dovolj keša da je podedovan vikend (parcelo, vikendj e podrl) spremenil v luštno hišo veliko 125m2 skorajda brez kredita (mislim da ga je vzel 20k) zdaj oz prej po 10 letih je prišel z Avstrije (pri 30tih delat v SLO in zdaj dela v Sloveniji na nekem elektro podjetju v MB vozi se sicer 40min (ne v LJ!) dnevno ampak ima plače cca 1.200 neto skoraj brez kredita in uživa.

V istem času je najin drug sošolec naredil magistrsko na filofaksu in ima 2 leti delovne dobe v McDonaldsu...

Še en sošolec je naredil magistrsko biologije in dela kot sp in ureja okolico (zakaj rabiš za to magistrsko biologije is beyond me)

itd...

Seveda je tudi primer doktorja Kemije ki pa je po tem ko je doktoriral in nekaj let delal na inštitutu v LJ raje prišel delat v Talum v Kidričevo za 20% nižjo plačo kot v Cinkarni Celje ampak ima 5 min vozačkanja... namesto 50 min...

pač primerov je ogromno, ampak vedno najdemo takega kot dam jaz ali takega kot ti :)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

matobeli ::

Ptujska legija!

Malidelničar ::

Boomerang: Razumem tvojo situacijo, ampak glede na tvoj tehnični profil bi vseeno lahko dobil kaj tudi v ostalih delih države - pa če ti Gorenjska ni kul imaš Dolenjsko z močno industrijo, pa Štajerska (trikotnik Celje-MB-Ptuj) s Prekmurjem, kjer se firme razvijajo. Tega nikoli nisi videl kot opcijo? Dost enih opcij za tehnične pozicije, od orodjarstva, do specializacij v avtomatizaciji itd. Lahko faks narediš kasneje ob šolanju, poznam veliko takšnega folka. Z zelo dobrimi plačami in rešeno nepremičninsko situacijo.

Mislim, kaj bi jaz, nesrečni uni. dipl. družboslovec dal za to, da bi bil v tvoji situaciji, takoj zamenjam. Kakšno kalvarijo sem potem skozi dal šele jaz.

Mato989 - odličen primer si dal. Je pa zelo reprezentativno ker ti si itak tam na Ptuju in poznaš praktično te izzive iti v LJ za vsako ceno vs. ostati v regiji. Sicer mogoče bi moral 'Boomeranga' bolj razumeti - lahko da ima res specifike za svojo odločitev.

Se mi pa zdi, da 'Boomerang' in 'Mato989' v stališčih niti nista tako narazen, samo morda preveč iz svojih izkušenj gledata.

P.S. a sem jaz edini uni. dipl. družboslovec na celotnem Slo-Tech.u???
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

thramos ::

Malidelničar je izjavil:

Boomerang: Razumem tvojo situacijo, ampak glede na tvoj tehnični profil bi vseeno lahko dobil kaj tudi v ostalih delih države ...


Pomoje dobiš že, sam si glede izbire in s tem tudi plače bistveno bolj omejen, kot v kraju, kjer je konkurenca delovnih mest večja.

Mato989 ::

thramos je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Boomerang: Razumem tvojo situacijo, ampak glede na tvoj tehnični profil bi vseeno lahko dobil kaj tudi v ostalih delih države ...


Pomoje dobiš že, sam si glede izbire in s tem tudi plače bistveno bolj omejen, kot v kraju, kjer je konkurenca delovnih mest večja.



Kako so kaj na boljsem oni ko delajo v sparu v lj namesto v murski? Glede plac in konkurence ne vidim da majo kaj vec
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Filip8 ::

Malidelničar je izjavil:

P.S. a sem jaz edini uni. dipl. družboslovec na celotnem Slo-Tech.u???


Nisi, jaz sem diplomiran obramboslovec in po spletu okoliščin v najemu v LJ v garsonjeri za 450EUR+stroški. Sam ne me križat..

bizgech ::

Filip8 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

P.S. a sem jaz edini uni. dipl. družboslovec na celotnem Slo-Tech.u???


Nisi, jaz sem diplomiran obramboslovec in po spletu okoliščin v najemu v LJ v garsonjeri za 450EUR+stroški. Sam ne me križat..


Jaz ravno ta mesec iščem sobo/garsonjero, ker se z novim letom nameravam seliti na drug konec LJ.
Cene so nore. Ljubljančanom se je popolnoma utrgalo... študentu ponuja garsonjero za 400€ in stroškov je še za 100€. Ne vem, kateri študent bi si to lahko privoščil, ker če si na malo težjem faksu, ti ob vsem študiju in obveznostih ne ostane časa za šiht. Še vsak redno zaposlen si tega ne more privoščiti.
Računaj, da k mesečnim stroškom spada še mesečna vozovnica, tank ali 2 bencina, hrana, študijsko gradivo, morda se ti ponesreči kakšen izpit in ga moraš plačati. Tako da 500€ za študenta ni majhen zalogaj.

Sam sem naprej ciljal na garsonjero, ampak ko sem videl cene, sem si rekel nima smisla odšteti 500€. Čez pol leta mi naj še dvigne najemnino in sem na 550€ mesečnega stroška. Grem raje v sobo za 300€ in mesečno prihranim 250€. Čez 2 leti, ko bom kupoval lastni flat, mi bo vsak evro prišel prav.

Alien123 ::

matobeli je izjavil:

Dej ne nabijej, za en inštitut rabiš dobit ljudi z cele slovenije, če nardiš inštitut na Ptuju se bodo pa tja vozil, ker nihče ne bo živel v razfukaniih naseljih med domorodci.

V jugi se je to nardilo tako da so dali zastonj zemljo okol ustanove za bajte raziskovalnega in vodilnega kadra in zgradil bloke za nižje kvalificiran kader, pol pa navozil tja ljudi iz cele juge.


Maš kakšen sindrom proti nam štajercem? Ko grem službeno v lj me kar na wc prtisne, ko vem da moram tja it. Kot zgleda vam paše tisti "čist" vonj tam :))

Malidelničar ::

Rešitev je na poti:

Mesec vs. Boštjančič: kdo bo imel roko nad državnimi nepremičninami in gradnjo javnih stanovanj
https://www.finance.si/9006152/Mesec-vs...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

jernejl ::

Invictus je izjavil:

jernejl je izjavil:


Ne drži, Ljubljana je ena najredkeje poseljenih evropskih prestolnic. Zelo veliko evropskih mest ima bistveno večjo gostoto prebivalstva.

In zakaj bi imeli bolj poseljeno, ce ni treba. Saj nocete ziveti v Ljubljani.
Seveda je treba, če se preko 100.000 ljudi vsak dan vozi tja na delo. Razen za obstoječe lastnike, ki se praskajo po jajcih in pobirajo visoke najemnine, onim seveda ne paše, če bi bilo več stanovanj, ker bi potem najemnine padle in bi morda namesto praskanja po jajcih morali začeti tudi kaj delati, da bi preživeli.

jernejl je izjavil:


Največ je pa omenjeni gospod seveda napravil za ljubljančane, ker so tam vrednosti nepremičnin pač najvišje.

Saj so bila stanovanja izven Ljubljane poo jazbinsku cenejsa, kaj bluzis. So jih pac lahko ceneje odkupili.
Bluziš edino ti. Stanovanja v LJ so (bila) največ vredna, zato so ljubljančani pač dobili največje darove.

jernejl je izjavil:

Rade bi, da jim delavci še naprej financirajo obstoj njihove lastnine.

Meni nihce ni ne financira. Lahko mi pa kaj nakazes, recimo za elektriko...
Če delavci ne bi plačevali za varnost tvoje nepremičnine, bi ti že davno bil nagačen, v tvoji nepremičnini pa bi živeli močnejši od tebe.

Vedno gre za ceno. Ce bi lastniku samostojne bajte v centru postavili nenormalno ceno za odkup, bi top prodal, pa naj tam zidajo stolpnice.
Če bi lastniku samostojne bajte v centru zaračunali nenormalen davek na tisti grunt, bi to prodal, pa naj tam zidajo stolpnice. Davek bi namreč postal čisto normalen, ko bi bil razdeljen na 100 stanovanj. Dokler je pa premoženje zastonj, lastniku tega seveda ni treba početi. Hiše lastnikom financirajo delavci, ki so se "v zahvalo" primorani množično voziti preko pol slovenije tja na šiht. Ker tam bojda ni več prostora za dodatne nepremičnine (čeprav ga je dovolj še za nekajkrat toliko stanovanj, kot jih je tam danes). :))

Mato989 je izjavil:

Če pa apeliraš na neke komunistične dekrete in prisilne izselitve ali spet dodatne davke za nizke gradnje v LJ pa je moj odgovor samo "Klasika komunistov"
Davek na premoženje je klasika kapitalistov, to kar imamo sedaj, pa je klasika komunistov.

matobeli ::

Alien123 je izjavil:


Maš kakšen sindrom proti nam štajercem? Ko grem službeno v lj me kar na wc prtisne, ko vem da moram tja it. Kot zgleda vam paše tisti "čist" vonj tam :))


Mam ja, nemorš se s štajercem pogovarjat ne da bi se pogovarjal o ljubljani in ne morš se z ljubljančanem pogovarjat ne da bi se pogovarjal o ljubljani :))

MadMen ::

bizgech je izjavil:

Filip8 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

P.S. a sem jaz edini uni. dipl. družboslovec na celotnem Slo-Tech.u???


Nisi, jaz sem diplomiran obramboslovec in po spletu okoliščin v najemu v LJ v garsonjeri za 450EUR+stroški. Sam ne me križat..


Jaz ravno ta mesec iščem sobo/garsonjero, ker se z novim letom nameravam seliti na drug konec LJ.
Cene so nore. Ljubljančanom se je popolnoma utrgalo... študentu ponuja garsonjero za 400€ in stroškov je še za 100€. Ne vem, kateri študent bi si to lahko privoščil, ker če si na malo težjem faksu, ti ob vsem študiju in obveznostih ne ostane časa za šiht. Še vsak redno zaposlen si tega ne more privoščiti.
Računaj, da k mesečnim stroškom spada še mesečna vozovnica, tank ali 2 bencina, hrana, študijsko gradivo, morda se ti ponesreči kakšen izpit in ga moraš plačati. Tako da 500€ za študenta ni majhen zalogaj.

Sam sem naprej ciljal na garsonjero, ampak ko sem videl cene, sem si rekel nima smisla odšteti 500€. Čez pol leta mi naj še dvigne najemnino in sem na 550€ mesečnega stroška. Grem raje v sobo za 300€ in mesečno prihranim 250€. Čez 2 leti, ko bom kupoval lastni flat, mi bo vsak evro prišel prav.

Garsonjera in študent je kar luksuz. Zakaj pa nisi v študencu? V "mojih časih", ki pa niso spet tako daleč, je večina bila v študentu ali v zasebni nastavitvi(ampak ne posamično skupinsko, npr 2. sobno stanovanje in 2 para torej 4 ljudje)...

Invictus ::

Alien123 je izjavil:


Maš kakšen sindrom proti nam štajercem? Ko grem službeno v lj me kar na wc prtisne, ko vem da moram tja it. Kot zgleda vam paše tisti "čist" vonj tam :))

Ja, nimamo nic ucinkovitega.

Zakaj pa hodis delat v Ljubljano, si del smradecega problema. Ustvarjas smrad in se pritozujes nad njim. Ostani gor, saj je idealno okolje. Sicer vecinoma za alkoholike, ampak tudi to mora biti...

Zato je treba ukinit potne stroske, sploh da se placa kilometrina.

Malidelničar je izjavil:

Rešitev je na poti:

Mesec vs. Boštjančič: kdo bo imel roko nad državnimi nepremičninami in gradnjo javnih stanovanj
https://www.finance.si/9006152/Mesec-vs...

Super, nekdo, ki nikoli ni delal, in znan nesposoben ekonomist, bosta zidala stanovanja.

matobeli je izjavil:


Mam ja, nemorš se s štajercem pogovarjat ne da bi se pogovarjal o ljubljani

Ha, ha, the best izjava leta...

Pac psihicna motnja. lastne, lokalne probleme projicirajo na ljubljano, in se delajo, da je pri njih vse idealno. Najbrz posledica prevec alkota...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

buttcrack ::

bizgech je izjavil:

Filip8 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

P.S. a sem jaz edini uni. dipl. družboslovec na celotnem Slo-Tech.u???


Nisi, jaz sem diplomiran obramboslovec in po spletu okoliščin v najemu v LJ v garsonjeri za 450EUR+stroški. Sam ne me križat..


Jaz ravno ta mesec iščem sobo/garsonjero, ker se z novim letom nameravam seliti na drug konec LJ.
Cene so nore. Ljubljančanom se je popolnoma utrgalo... študentu ponuja garsonjero za 400€ in stroškov je še za 100€. Ne vem, kateri študent bi si to lahko privoščil, ker če si na malo težjem faksu, ti ob vsem študiju in obveznostih ne ostane časa za šiht. Še vsak redno zaposlen si tega ne more privoščiti.
Računaj, da k mesečnim stroškom spada še mesečna vozovnica, tank ali 2 bencina, hrana, študijsko gradivo, morda se ti ponesreči kakšen izpit in ga moraš plačati. Tako da 500€ za študenta ni majhen zalogaj.

Sam sem naprej ciljal na garsonjero, ampak ko sem videl cene, sem si rekel nima smisla odšteti 500€. Čez pol leta mi naj še dvigne najemnino in sem na 550€ mesečnega stroška. Grem raje v sobo za 300€ in mesečno prihranim 250€. Čez 2 leti, ko bom kupoval lastni flat, mi bo vsak evro prišel prav.

- živi v LJ, skuri 2 kestla ob mesečni za LPP
- težak faks, ni šanse delat zraven, čez 2 leti si bo kupil flat

kaj vse ne prebereš danes :D

Malidelničar ::

buttcrack: kaj je pa narobe napisal?

Je pa res, da bi morda lahko še bolj stisnil glede na stroške v LJ.

Filip8: Si razmišljal o skrajni potezi v sili in odhodu iz LJ? Ker jaz poznam veliko mladih diplomirancev, ki jih je življenje v LJ zelo 'osušilo' in stisnilo. Že pred leti, edini ta pametni so se rešili s skupnim najemom, pa še tam niti ni bilo tako poceni, preračunano na takratne plače in če vzameš v zakup post-krizno obdobje in nižanje plač (zato sem napisal, da sem družboslovec, ker smo ga dipl. družboslovci v LJ v najemu še posebno najebali). Zdaj ko gledam nazaj bi verjetno marsikdo od nas moral narediti drugače.

Je pa res, da pri siljenju mladih v LJ igra veliko vlogo socialno življenje, več možnosti da spoznaš partnerja/partnerico, ker si počasi v tistih letih, da razmišljaš za naprej. Čeprav se vseeno da živeti kje izven in malce več žrtvovati za družabni lajf tudi v LJ - ali pa zastaviš tako, da imaš družabno življenje tudi izven LJ klubov. V tem primeru pa res ni potrebno pod nujo živeti v dragi LJ.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

MIHAc27 ::

Jaz že 3 leta spremljam cene najemov (odkar sem se odselil iz LJ zaradi potrebe po večjem stanovanju). Enostavno jih ni. Sploh med korono je število oddajanj močno padlo. Posledično so seveda cene narastle.
Zakaj še vedno spremljam? Ker bi vseeno rad v LJ nazaj zaradi bližine službe. Pa najstarejši otrok hodi v srednjo v LJ. Rush hour zjutraj je moreč. Javni prevoz žal odpade.

Anyways... selitev na periferijo tudi ni več odgovor, ker so tudi tukaj sedaj cene mnogo višje in skoraj Ljubljanske. Da ne omenjam da na ogled zlahka pride 20+ljudi. Moraš imeti srečo, da najemodajalec tebe izbere. Iskat zaposlitev izven LJ je pa spet problem.
Res da je že dolgo tega, kar sem nazadnje iskal, ampak spomnim se, da sem v LJ poslal cca 100 prošenj, v okolico pa samo 2.

Raz bolj pametne rešitve, kot da se po LJ zida žal ne vidim

Malidelničar ::

MIHAc27: Ne vem meni se zdi LJ precenjena. Pa sem živel tam kot študent pa po koncu študija, recimo enih 15 let (2004-2019).
Po mojem je v LJ bubble.
In to je tudi odgovor na vprašanje: Ljubljana poganja gor vse ostale nepremičnine v državi. Ko poči balonček v LJ bo počilo tudi tam. Takrat bodo dobri deali v okolici LJ. Za tiste ki pa ne morete čakati je pa potrebno pogledati na Dolenjsko, Belo Krajino, Štajersko, Prekmurje itd.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Okolica Ljubljane je tam 50k cenejsa od same Ljubljane. Recimo Kranj leta 2019. Zato sem raje vrgel se 50k in kupil bajto v LJ. Pa niti mi nic ni bilo na Gorenjskem vsec. Precenjeno za eno zabaceno vas...

Cene bodo malo padle, mogoce, ampak sam na to ne bi racunal.

Je veliko vec zgodb, ko je folk padel na bluzenje Financ, kako bodo cene padle, danes pa namesto v LJ, 10 minut pes od sluzbe, zivi v Litiji, v enako velikem stanovanju, 1 uro z vlakom in 15 minut pes do sluzbe. Ni jih malo, ki so jih Finance zavedle. cene so sle pa gor in to precej vec kot place.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

Invictus je izjavil:

Okolica Ljubljane je tam 50k cenejsa od same Ljubljane. Recimo Kranj leta 2019. Zato sem raje vrgel se 50k in kupil bajto v LJ. Pa niti mi nic ni bilo na Gorenjskem vsec. Precenjeno za eno zabaceno vas...

Cene bodo malo padle, mogoce, ampak sam na to ne bi racunal.

Je veliko vec zgodb, ko je folk padel na bluzenje Financ, kako bodo cene padle, danes pa namesto v LJ, 10 minut pes od sluzbe, zivi v Litiji, v enako velikem stanovanju, 1 uro z vlakom in 15 minut pes do sluzbe. Ni jih malo, ki so jih Finance zavedle. Cene so sle pa gor in to precej vec kot place.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Malidelničar ::

Invictus: Kje pa pričakuješ mogoče večje padce?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

buttcrack ::

padci bojo samo po stopnicah :)

jernejl ::

Ah, cene nepremičnin nikoli ne padejo. Ker, zakaj bi pa nekdo prodajal za manj. Saj enako velja za delnice, obveznice, kripto, zlato... Tudi vrednosti teh alternativnih naložb nikoli ne padajo. Sploh pa zdaj, ko je visoka inflacija, zdaj pa sploh vse gre samo strmo navzgor.
Če samo pogledamo, kako je vse rastlo letošnje leto... Oh, wait...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

bizgech ::

buttcrack je izjavil:

bizgech je izjavil:

Filip8 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

P.S. a sem jaz edini uni. dipl. družboslovec na celotnem Slo-Tech.u???


Nisi, jaz sem diplomiran obramboslovec in po spletu okoliščin v najemu v LJ v garsonjeri za 450EUR+stroški. Sam ne me križat..


Jaz ravno ta mesec iščem sobo/garsonjero, ker se z novim letom nameravam seliti na drug konec LJ.
Cene so nore. Ljubljančanom se je popolnoma utrgalo... študentu ponuja garsonjero za 400€ in stroškov je še za 100€. Ne vem, kateri študent bi si to lahko privoščil, ker če si na malo težjem faksu, ti ob vsem študiju in obveznostih ne ostane časa za šiht. Še vsak redno zaposlen si tega ne more privoščiti.
Računaj, da k mesečnim stroškom spada še mesečna vozovnica, tank ali 2 bencina, hrana, študijsko gradivo, morda se ti ponesreči kakšen izpit in ga moraš plačati. Tako da 500€ za študenta ni majhen zalogaj.

Sam sem naprej ciljal na garsonjero, ampak ko sem videl cene, sem si rekel nima smisla odšteti 500€. Čez pol leta mi naj še dvigne najemnino in sem na 550€ mesečnega stroška. Grem raje v sobo za 300€ in mesečno prihranim 250€. Čez 2 leti, ko bom kupoval lastni flat, mi bo vsak evro prišel prav.

- živi v LJ, skuri 2 kestla ob mesečni za LPP
- težak faks, ni šanse delat zraven, čez 2 leti si bo kupil flat

kaj vse ne prebereš danes :D


Daj malo preberi, kaj sem napisal. A kje piše, da jaz delam faks?

Ja, enkrat sem ga delal in vem, kako je biti študent in kaj si lahko privoščiš. Vzel sem samo ekstremni primer, ker študentu ponujati garsonjero je za moje pojme izguba razuma. In četudi bi bil danes študent, ni pogoja, da grem ob takšnih cenah nekam v najem - veliko raje bi izbral študentski dom, kjer imam zelo dobre izkušnje. Glede na mojo službo si lahko privoščim tudi garsonjero, ampak potem manj vržem na kup... malo mi še manjka, pa bom lahko na svojem. Ni vredno zapravljati.

sci3nc3 ::

MIHAc27 je izjavil:

Jaz že 3 leta spremljam cene najemov (odkar sem se odselil iz LJ zaradi potrebe po večjem stanovanju). Enostavno jih ni. Sploh med korono je število oddajanj močno padlo. Posledično so seveda cene narastle.
Zakaj še vedno spremljam? Ker bi vseeno rad v LJ nazaj zaradi bližine službe. Pa najstarejši otrok hodi v srednjo v LJ. Rush hour zjutraj je moreč. Javni prevoz žal odpade.

Anyways... selitev na periferijo tudi ni več odgovor, ker so tudi tukaj sedaj cene mnogo višje in skoraj Ljubljanske. Da ne omenjam da na ogled zlahka pride 20+ljudi. Moraš imeti srečo, da najemodajalec tebe izbere. Iskat zaposlitev izven LJ je pa spet problem.
Res da je že dolgo tega, kar sem nazadnje iskal, ampak spomnim se, da sem v LJ poslal cca 100 prošenj, v okolico pa samo 2.

Raz bolj pametne rešitve, kot da se po LJ zida žal ne vidim


O iskanju zaposlitve izven LJ sem včeraj lepo napisal - misija nemogoče. Me veseli, da vsaj nekdo razume - razloži to še ostalim, ki ne razumejo.

Bolj pametna rešitev je, da se sorodna dela omogoči tudi v ostalih regijah. A ne bi bilo lepo, če bi živel kjerkoli na periferiji in delal isto kot sedaj v LJ? Samo za kaj takega bo treba razmišljati v smeri decentralizacije.

Aja, zakaj so cene narasle na periferiji? Naj ti še to razložim: Zaradi nenormalnih cen v LJ se vsi selijo malenkost ven iz LJ (recimo Grosuplje), zato je razumljivo, da bodo cene v neposredni bližini tudi narasle. V Ivančni Gorici se bojo šli primerjat z Grosupljem in ker so cene narasle tam, to pomeni, da morajo tudi v Ivančni Gorici. Trebnje se bo spet primerjalo z Ivančno Gorico in posledično bodo tudi Trebanjčani dvignili cene. Tako cene narastejo po celi Dolenjski - ali kateri drugi regiji.

zavajon ::

Malidelničar je izjavil:

MIHAc27: Ne vem meni se zdi LJ precenjena. Pa sem živel tam kot študent pa po koncu študija, recimo enih 15 let (2004-2019).
Po mojem je v LJ bubble.

Če praviš, da je Ljubljana precenjena, kaj boš potem rekel za Istro, kjer so cene skoraj take kot v Ljubljani, le da v Ljubljani lahko tudi kaj zaslužiš.

Invictus ::

buttcrack je izjavil:

padci bojo samo po stopnicah :)

Tako nekako :)).

Dobro ceno dobis, ko najdes nekoga, ki MORA prodati, ti imas pa kes za transakcijo. Situacije:

- bodoca zaplemba banke
- locitev
- smrt sorodnika, dedic(i) prodajajo
- javna drazba, pa ims krompir, ker siptarji nocejo kupiti
- zabacena lokacija
- mudi se, ker so se preselili v vecjo, pa rabijo sredstva za pokritje.

Vecina nepremicnin se prodaja v stilu, prodam, ce ful dobim. Pa se takrat ni ziher...

zavajon je izjavil:


Če praviš, da je Ljubljana precenjena, kaj boš potem rekel za Istro, kjer so cene skoraj take kot v Ljubljani, le da v Ljubljani lahko tudi kaj zaslužiš.

Jebi ga, morje.

Znanec je pa kupil v Motovunu hiso za 60k. Mislim, da ima pa enih 300m2.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

zavajon ::

jernejl je izjavil:

Ah, cene nepremičnin nikoli ne padejo.

Ampak dejansko je v Sloveniji tako. In sicer vse od začetka države. OK, tam okrog 2014 so malo padle, a so hitro prišle nazaj in čez,

sci3nc3 ::

zavajon je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

MIHAc27: Ne vem meni se zdi LJ precenjena. Pa sem živel tam kot študent pa po koncu študija, recimo enih 15 let (2004-2019).
Po mojem je v LJ bubble.

Če praviš, da je Ljubljana precenjena, kaj boš potem rekel za Istro, kjer so cene skoraj take kot v Ljubljani, le da v Ljubljani lahko tudi kaj zaslužiš.


V Istri pa si deležen lepšega vremena in dihaš čistejši zrak. Če si direkt na obali pa še dodaten plus, ker namesto betona gledaš morje :)

zavajon ::

Invictus je izjavil:

Znanec je pa kupil v Motovunu hiso za 60k. Mislim, da ima pa enih 300m2.

A za živet ali za vikend?

user4683 ::

Cene v Istri? Hja, najlepše mesto na svetu je tako lepo, da iz njega vsak petek popoldne vsi bežijo :))

300m2 za 60k v Motovunu pa kvečjemu za podrtijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

jernejl ::

zavajon je izjavil:

jernejl je izjavil:

Ah, cene nepremičnin nikoli ne padejo.

Ampak dejansko je v Sloveniji tako. In sicer vse od začetka države. OK, tam okrog 2014 so malo padle, a so hitro prišle nazaj in čez,

No ja, zdaj sicer pišem malo po spominu...
prejšnji vrh je bil 2008, potem so cene padale in so nominalno padle za 25%, realno za 30%, in trajalo je več kot 10 let, da so cene spet prišle do tistih vrednosti, kjer so bile leta 2008.
Zdaj, a se to komu zdi "malo" in "hitro", pa naj pač vsak presodi sam zase.

thramos ::

zavajon je izjavil:

jernejl je izjavil:

Ah, cene nepremičnin nikoli ne padejo.

Ampak dejansko je v Sloveniji tako. In sicer vse od začetka države. OK, tam okrog 2014 so malo padle, a so hitro prišle nazaj in čez,


30 % niti ni malo.

Glede na to, da so bile na začetku države "zastonj" (Jazbinšek etc.) niti ni nenavadno, da pretežno rastejo. Prebivalsto sicer res ne narašča sorazmerno, a je (bilo) treba popravit socialistični standard.

Pa obstajajo kakšni podatki, po možnosti z upoštevanjem inflacije iz preteklosti? Večinoma se začne 2007.

Malidelničar ::

thramos: Mene tudi zanima gibanje cen 1991-2007. Ker večinoma so na nekih grafih za nazaj črte do 2000 kar nepremične in kaže da trg sploh ni nič nihal, pa se mi ne zdi realno. LP
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

zavajon ::

@thramos
Dvomim, da so se takrat cene znižale za 30%, vsekakor pa so nekje do 2017 prišle nazaj na najvišje vrednosti. Seveda gre za absolutne številke, brez upoštevanja inflacije, ki pa je bila v prejšnjem desetletju v glavnem nizka.
Pa "jazbinškova" stanovanja niso bila začetek nepremičninskega trga, ta trg je obstajal že prej in cene na tem trgu so bile prevej višje.

Invictus ::

user4683 je izjavil:

Cene v Istri? Hja, najlepše mesto na svetu je tako lepo, da iz njega vsak petek popoldne vsi bežijo :))

300m2 za 60k v Motovunu pa kvečjemu za podrtijo.

So mislili, na koncu spucali bajto za enim slikarjem in odkrili, da je pac cisto fajn ohranjena.

Imeli bodo pa za oddajo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Cene so se v (pred) zadnji krizi znižale za kolikor so se, podatki za to obdobje so na voljo in so natančni.

Glede samih vrednosti, pa ni bil samo Jazbinšek, ampak predvsem socializem. Stanovanja so bila 'zastonj' in 'slaba' (v primerjavi z zahodno Evropo). Generalno gledano smo se šli in se še gremo vsaj lovljenje zahodnega standarda in vzpostavitev tržnih razmer.

Filip8 ::

Malidelničar je izjavil:

buttcrack: kaj je pa narobe napisal?

Je pa res, da bi morda lahko še bolj stisnil glede na stroške v LJ.

Filip8: Si razmišljal o skrajni potezi v sili in odhodu iz LJ? Ker jaz poznam veliko mladih diplomirancev, ki jih je življenje v LJ zelo 'osušilo' in stisnilo. Že pred leti, edini ta pametni so se rešili s skupnim najemom, pa še tam niti ni bilo tako poceni, preračunano na takratne plače in če vzameš v zakup post-krizno obdobje in nižanje plač (zato sem napisal, da sem družboslovec, ker smo ga dipl. družboslovci v LJ v najemu še posebno najebali). Zdaj ko gledam nazaj bi verjetno marsikdo od nas moral narediti drugače.

Je pa res, da pri siljenju mladih v LJ igra veliko vlogo socialno življenje, več možnosti da spoznaš partnerja/partnerico, ker si počasi v tistih letih, da razmišljaš za naprej. Čeprav se vseeno da živeti kje izven in malce več žrtvovati za družabni lajf tudi v LJ - ali pa zastaviš tako, da imaš družabno življenje tudi izven LJ klubov. V tem primeru pa res ni potrebno pod nujo živeti v dragi LJ.


Seveda sem razmišljal, počasi bo treba nekaj narediti kakšen premik, pri 27ih letih. Ampak je zaenkrat še situacija malo v zraku, ker punca dela zadnje leto magisterija jaz pa imam službo v telekomunikacijah, na katero sem naletel po naključju. V primeru da se eventuelno vrneva v Posavje pa vprašanje kako bi bilo s službo..

Alien123 ::

matobeli je izjavil:

Alien123 je izjavil:


Maš kakšen sindrom proti nam štajercem? Ko grem službeno v lj me kar na wc prtisne, ko vem da moram tja it. Kot zgleda vam paše tisti "čist" vonj tam :))


Mam ja, nemorš se s štajercem pogovarjat ne da bi se pogovarjal o ljubljani in ne morš se z ljubljančanem pogovarjat ne da bi se pogovarjal o ljubljani :))


Zakaj bi se pa mi pogovarjali o ljubljani? Kaj pa imate sploh tam, da bi blo vredno debate? ;((

tikitoki ::

thramos je izjavil:

Cene so se v (pred) zadnji krizi znižale za kolikor so se, podatki za to obdobje so na voljo in so natančni.

Glede samih vrednosti, pa ni bil samo Jazbinšek, ampak predvsem socializem. Stanovanja so bila 'zastonj' in 'slaba' (v primerjavi z zahodno Evropo). Generalno gledano smo se šli in se še gremo vsaj lovljenje zahodnega standarda in vzpostavitev tržnih razmer.


Katerega standarda? K si povprecen slovenec bre konkretne pomoci starsev, ali dedovanja, ne more privosciti nepremicnine? Jebes tak standard.

FireSnack ::

Cene padajo. Mi magnati spet kupujemo na veliko vse kar pride na trg gre sproti. Za boljše nepremičnine moram podkupovati. Počutim se kot bi bil v Rusiji.
Preprodajalec NFT umetnin

matobeli ::

Alien123 je izjavil:


Zakaj bi se pa mi pogovarjali o ljubljani? Kaj pa imate sploh tam, da bi blo vredno debate? ;((


Ja ne vem, jz sm gorenc in vsakič ko rečem da mamo v kranju enosobne socialistične flete po 100k+ mi en štajrc prbije da naj se izselim iz ljubljane na haloze.

Alien123 ::

matobeli je izjavil:

Alien123 je izjavil:


Zakaj bi se pa mi pogovarjali o ljubljani? Kaj pa imate sploh tam, da bi blo vredno debate? ;((


Ja ne vem, jz sm gorenc in vsakič ko rečem da mamo v kranju enosobne socialistične flete po 100k+ mi en štajrc prbije da naj se izselim iz ljubljane na haloze.


Roko na srce, niti jaz ne bi živel v halozah. :D

Hangman ::

Sam se večkrat vprašam, kako bo do svoje nepremičnine prišla generacija, ki bo v prvi razred zakorakala med letoma 2022 in 2030. Se pravi, govorim o prihodnosti čez nekje 25, 30 let. Ali bo takšna kriza, da bojo morali starši pridno varčevat za otrokov dom od njegovega rojstva, ali pa se bo vse obrnilo in mladina takrat ne bo mogla verjet, kakšno bedo smo nekoč imeli (imamo danes).

Naj vas spomnem še na eno stvar. Čez par dni bomo na referendumu odločali tudi o dodatnih ministrstvih. Če bomo to izglasovali, ta ministrstva ne bodo ne v Mariboru, ne v Kopru, ampak v Ljubljani. S tem se bo v Ljubljani odprlo nekaj novih delovnih mest. To pa pomeni dvoje: 1) več vozil na ljubljanskih cestah in 2) večje povpraševanje po nepremičninah v Ljubljani in njeni okolici (jasno zaradi tega tudi razlog za dvig cen). Vsaj eno od tega je zagotovo, če ne celo oboje. Ali bodo nova ministrstva prinesla kakšno pozitivno spremembo pa je VELIKO vprašanje - močno dvomim. Razmislite o tem, dokler je še čas.

enemon ::

Alien123 je izjavil:

matobeli je izjavil:

Alien123 je izjavil:


Zakaj bi se pa mi pogovarjali o ljubljani? Kaj pa imate sploh tam, da bi blo vredno debate? ;((


Ja ne vem, jz sm gorenc in vsakič ko rečem da mamo v kranju enosobne socialistične flete po 100k+ mi en štajrc prbije da naj se izselim iz ljubljane na haloze.


Roko na srce, niti jaz ne bi živel v halozah. :D


Prestrmi bregi ali preveč vina? :D Avtocesta pa je le. :D

Malidelničar ::

Hangman je izjavil:

Sam se večkrat vprašam, kako bo do svoje nepremičnine prišla generacija, ki bo v prvi razred zakorakala med letoma 2022 in 2030. Se pravi, govorim o prihodnosti čez nekje 25, 30 let. Ali bo takšna kriza, da bojo morali starši pridno varčevat za otrokov dom od njegovega rojstva, ali pa se bo vse obrnilo in mladina takrat ne bo mogla verjet, kakšno bedo smo nekoč imeli (imamo danes).

Naj vas spomnem še na eno stvar. Čez par dni bomo na referendumu odločali tudi o dodatnih ministrstvih. Če bomo to izglasovali, ta ministrstva ne bodo ne v Mariboru, ne v Kopru, ampak v Ljubljani. S tem se bo v Ljubljani odprlo nekaj novih delovnih mest. To pa pomeni dvoje: 1) več vozil na ljubljanskih cestah in 2) večje povpraševanje po nepremičninah v Ljubljani in njeni okolici (jasno zaradi tega tudi razlog za dvig cen). Vsaj eno od tega je zagotovo, če ne celo oboje. Ali bodo nova ministrstva prinesla kakšno pozitivno spremembo pa je VELIKO vprašanje - močno dvomim. Razmislite o tem, dokler je še čas.


Dobro vprašanje. Jaz bi rekel, da se bodo določeni trendi obrnili, ker cene nimajo realnih temeljev. Poglej za idejo o čem govorim nepremičninski crash v ZDA, nepremičninski balon na Irskem, v Španiji, trenutnega v Kanadi, situacija z Evergrandeom na Kitajskem itd.
Fundamenti v Sloveniji takšnih vrednotenj ne dopuščajo in ko bomo gledali nazaj bodo ekonomisti verjetno 'pametni' - kot so vedno - ter bodo objavljali grafe ter analize, kako sta pomanjkanje alternativnih naložbenih priložnosti in mentaliteta leta 2014 povzročila ustavitev padanja v obdobju 2008-2013, ki je po parametrih cene spravilo na realne vrednosti, nato rast 2015-2019 ter koronsko eksplozijo in ekstazijo 2020-202X. Ampak nova paradigma ni zdržala in ...... Možno je, da bo ta situacija ocenjena kot ena izmed najslabših za vstop na nepremičninski trg.

No a ima kdo podatke glede gibanja trga 1991-2000? Ali pa osebne izkušnje?

LP
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

kriptobog ::

Hangman je izjavil:

Sam se večkrat vprašam, kako bo do svoje nepremičnine prišla generacija, ki bo v prvi razred zakorakala med letoma 2022 in 2030. Se pravi, govorim o prihodnosti čez nekje 25, 30 let. Ali bo takšna kriza, da bojo morali starši pridno varčevat za otrokov dom od njegovega rojstva, ali pa se bo vse obrnilo in mladina takrat ne bo mogla verjet, kakšno bedo smo nekoč imeli (imamo danes).

Naj vas spomnem še na eno stvar. Čez par dni bomo na referendumu odločali tudi o dodatnih ministrstvih. Če bomo to izglasovali, ta ministrstva ne bodo ne v Mariboru, ne v Kopru, ampak v Ljubljani. S tem se bo v Ljubljani odprlo nekaj novih delovnih mest. To pa pomeni dvoje: 1) več vozil na ljubljanskih cestah in 2) večje povpraševanje po nepremičninah v Ljubljani in njeni okolici (jasno zaradi tega tudi razlog za dvig cen). Vsaj eno od tega je zagotovo, če ne celo oboje. Ali bodo nova ministrstva prinesla kakšno pozitivno spremembo pa je VELIKO vprašanje - močno dvomim. Razmislite o tem, dokler je še čas.


Prisla bo do nepremicnine, tako kot se zdaj pride do nepremicnine. Z delom in kreditom. Kaksno bedo pa imamo? V zadnjih nekaj letih se je zidalo na oplno. Meni to ne izgleda kot beda...
««
266 / 588
»»