» »

Kraj rojstva in pošta Slovenije

Kraj rojstva in pošta Slovenije

«
1
2

Cange ::

Jamelč 1 in 2 tema je bila zbrisana tako da bom še enkrat vprašal zakaj zahteva pošta Slovenije rojstni list pri gotovinskem plačilu paketa z odkupnino?
Ne želim da vsakič na javnem mestu razglasim osebne podatke, še posebej kraj rojstva. Ali je edina rešitev da se začnem izogibati trgovin ki poslujejo s pošto Slovenija?

Tilen ::

Ne razumem? Sem že velikokrat plačal z odkupnino in sem pokazal samo osebno izkaznico.

Tej proceduri se izogneš tako, da paket plačaš vnaprej s položnico, vendar se boš ob prevzemu paketa ponovno moral identificirati.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Cange ::

Imam posneto ko me na okencu vpraša za kraj rojstva in na domu, to ni troll tema.

gusto ::

Lahko potrdim navedbe OP-ja. Če ne plačaš vnaprej in plačaš ob prevzemu, poštar poleg osebnega dokumenta vpraša tudi za kraj rojstva (tega podatka ni na osebni). Zakaj, bi pa mene tudi zanimalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gusto ()

destroyer2k ::

Njegova trditev drži, zaradi zakona o pranju denarja moraš pri nkbm (pošta posluje preko nkbm) podati kraj rojstva, ter osebni dokument (vozniško dovolenje ima vpisano kraj rojstva). Ampak to drži samo za vplačilo UPN naloga ali pa za izplačilo preko nakaznice.

To da pa OP ne ve kaj je rojstni list je pa drugo.

feryz ::

Zavrni paket.
Pošiljatelj bo uporabil drug način oz. drugega ponudnika.
Nimajo pravice zahtevati.

Leaker49 ::

feryz je izjavil:


Nimajo pravice zahtevati.


Imajo.

Nova uredba o identifikaciji plačnikov pri ponudnikih plačilnih storitev, ki je stopila v veljavo v ponedeljek, 26. junija (Uredba EU) 2015/847 Evropskega parlamenta in Sveta o informacijah, velja za vse ponudnike plačilnih storitev v Evropski uniji in vključuje nekatere spremembe denarnih plačil.Pošta Slovenije kot izvajalec sodeluje s partnerjem Novo KBM, ki je ponudnik plačilnih storitev za stranke vseh bank, ki te storitve opravljajo na poštah. Oba partnerja dosledno spoštujeta in izvajata zakonodajo ter predpise glede identifikacije plačnikov.

Majhna cena za to da smo lahko del multikulturne EU in nam iz Bruslja določajo kaj in kaj ni košer.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bfranklin ()

harvey ::

destroyer2k je izjavil:

Njegova trditev drži, zaradi zakona o pranju denarja moraš pri nkbm (pošta posluje preko nkbm) podati kraj rojstva, ter osebni dokument (vozniško dovolenje ima vpisano kraj rojstva). Ampak to drži samo za vplačilo UPN naloga ali pa za izplačilo preko nakaznice.

To da pa OP ne ve kaj je rojstni list je pa drugo.

Samo so verjetno zajeti neki zneski, za 10 EUR vreden paket ne zapade pot te zakonske reglce. Ali pa držijo navodila zelo dosledno za ves promet z gotovino. Vse je mogoče pri današnjih poštarjih.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

jukoz ::

Ja, to je bilo lani veliko govora. Nisem sicer preveril, ampak naj bi si vsaka banka/posrednik plačil sam določi za katere zneske zahteva podatke.
Nekje sem zasledil da EU zahteva nad 1k, naša pošta je pa dala za kar vse =)

Po pa kak lakotnik to bolj vedel.

Cange ::

Osebno izkaznico imam novejšega datuma kot je zakon.

gusto ::

Od mene so to zahtevali za nek mizerni paket, cca 3e z brezplačno poštnino. Se strinjam, da bi morala biti neka meja, res neumno zgleda, ko poštar tam izpolnjue dokumentacijo in te zaslišuje za takšne mizerne zneske.

destroyer2k ::

harvey je izjavil:

destroyer2k je izjavil:

Njegova trditev drži, zaradi zakona o pranju denarja moraš pri nkbm (pošta posluje preko nkbm) podati kraj rojstva, ter osebni dokument (vozniško dovolenje ima vpisano kraj rojstva). Ampak to drži samo za vplačilo UPN naloga ali pa za izplačilo preko nakaznice.

To da pa OP ne ve kaj je rojstni list je pa drugo.

Samo so verjetno zajeti neki zneski, za 10 EUR vreden paket ne zapade pot te zakonske reglce. Ali pa držijo navodila zelo dosledno za ves promet z gotovino. Vse je mogoče pri današnjih poštarjih.


Znesek je nepomemben, lahko je 0.01€.

Cange

Kaj ima veze kako novo kartico imaš?

Cange ::

Osebni dokument ne dokazuje kraj rojstva v trenutni obliki.

Edit: Mislim, kot kaže dve veliki ustanovi zahtevate dva različna dokumenta, ki bi lahko bila združena v enega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cange ()

destroyer2k ::

Cange je izjavil:

Osebni dokument ne dokazuje kraj rojstva v trenutni obliki.

Edit: Mislim, kot kaže dve veliki ustanovi zahtevate dva različna dokumenta, ki bi lahko bila združena v enega.


Vozniško dovolenje ima ta podatek vpisan. Katere ustanove so zahtevale rojstni list, oz. osebno ter rostni list?

Cange ::

Recimo da nimam vozniških dovoljen, kateri dokumet še dokazuje kraj rojstva?

destroyer2k ::

Cange je izjavil:

Recimo da nimam vozniških dovoljen, kateri dokumet še dokazuje kraj rojstva?


Zakaj bi potreboval to v pisni obliki? Kot sem že prej vprašal, kdo je zahteval rojstni list? Ker ponavadi samo ob zaposlitvi podaš ta papir.

Master_Yoda ::

Saj imajo stalni naslov, zakaj bi potrebovali se kraj kjer si se rodil - na kaj vpliva to da si se rodil v X ?
Dovie'andi se tovya sagain.

destroyer2k ::

To je že bilo povedano.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content...

"Člen 4
Informacije, ki spremljajo prenose sredstev
1. Ponudnik pla?ilnih storitev pla?nika zagotovi, da prenose sredstev spremljajo naslednje informacije o pla?niku:
(a) ime pla?nika;
(b) Őtevilka pla?ilnega ra?una pla?nika, in
(c) naslov pla?nika, Őtevilka uradnega osebnega dokumenta, identifikacijska Őtevilka stranke ali datum in kraj rojstva."

Cange ::

-Z izgovorjenim krajem rojstva poleg slike dokazujem da je osebna izkaznica moja?
-Če ni potrebno dokazovati kraj rojstva naj računalnik naključno izbere nekaj samo da meni ne bo treba na javnem mestu razglaševati osebnih podatkov oz lagati.
-Če bi imel brata enojajčnega dvojčka z enakim imenom, bi se lahko pogovarjali ali je rojen v Jamelču 1 ali 2, in ne kraju ki je seveda isti.
-Naj poštar zahteva vozniško dovoljenje namesto osebnega dokumenta? to je še bolj absurdno.

mm&r ::

Sem za podobno "težavo" vprašal za mnenje informacijsko pooblaščenko in sem dobil naslednji odgovor:

https://www.ip-rs.si/vop/posta-in-osebn...

Xserces ::

Če nikjer ne piše kraj rojstva. Kaj če navedeš narobnega / lažnega? Namesto LJ rečeš Celje?
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Furbo ::

Za vsak drek zahtevajo, menda bi bili dovolj drugi podatki, menda bi lahko zahtevali samo za večje zneske, ampak PS je tako blesava, da gre kar na vse zneske in vse podatke. To smo verjetno spet samo slovenci tako blesavi, kot včasih, ko smo samo slovenci slepo sledili vsaki neumnosti iz Beograda.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Cange ::

Zakon je zakon. Alternativa je: Z markerjem dopisat kraj rojstva zraven številke dokumenta. Upam, da to ne bo pomenilo ponarejen dokument.

mailer ::

Če ste tako neumni, da boste pod pretvezo nekega kvazi zakona, ki naj bi onemogočal financiranje terorističnih organizacij na slepo talali svoje podatke, ne samo pošti za mizerne zneske ampak tudi vsaj še banki, ki jih bo verjetno prodala še kam drugam ste si krivi sami. Pa naj si informacijski pooblaščenec sklicije na neke člene zakona, ki jih je nekdo izsilil za povsem drugačne namene, kot na tiste na katere se sklicuje v podanem členu. Sicer pa imate po novem GDPR-ju prav tako pravico zahtevati izbris vseh podatkov, ki jih določena podjetja o vas shranjujejo.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

poweroff ::

Cange je izjavil:

Zakon je zakon. Alternativa je: Z markerjem dopisat kraj rojstva zraven številke dokumenta. Upam, da to ne bo pomenilo ponarejen dokument.

Ne to delat. Trigger happy policist te lahko ovadi zaradi ponarejanja.
sudo poweroff

Malajlo ::

A smo ugotovili, ali poštar zahteva rojstni list (tega imam 200km daleč; morda, vsekakor pa zahteva vsaj dva dni brskanja po skoraj pol stoletja zgodovine in pet selitev in premtavanja škatel s papirji, ki so - del zgodovine)?
Ker identifikacija ob prejemu osebne pošiljke se mi ne zdi napak. Najbolj glasni bodo čez en teden bentili, kako so naročili nove gume, pa je kar sosed podpisal, poštar pa ni preveril, če Janez morda ni Lojze.
Nove gume ima seveda še vedno sosed.

k4vz0024 ::

Kaj delajo naši Eu podlanci? Vlečejo plače, ljudstvo pa mora prenašati nek biroktski zakon. Mi smo del Eu, ampak kot neka podalpska provinca. S kakšno pravico nas vse obravnavajo kot potencialne teroriste? Mislim, da je to bolno.

mat xxl ::

Ne vem, kake probleme imate ali kaki čudaki ste. Sam tedensko vsaj 1 x dobim paket Pošte Slovenije pa me nikoli poštar niti po osebni ne vpraša.

Na okencu pa jasno dam osebno, pa me še nikoli niso po rojstnem kraju vprašali.

Se pa strinjam, da je malo neumno če plačuješ pod 100 euri, pa te še za to sprašujejo. Saj imajo naslov konec koncev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

k4vz0024 ::

Ker je normalen in nezakonov ne spoštuje. Mene pozna že 20 let in od mene znova in znova zahteva osebni dokument. Mislim, da zakon izrablja za svojo narcisoidno potešitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

Glugy ::

Ne razumem kako kraj rojstva krkol pomaga. Večina Slovncev je bilo rojenih bodisi v Ljubljani bodisi Mariboru. In kaj to bo zdej ta podatek? Krneki. Važn da se pokaže osebn dokument in to je to.

drvo ::

To je fora nkbm. Za upn se zahtevajo ti podatki, če pošiljatelj uporabi poštno nakaznico namesto upn, se podatkov ne zahteva, je pa provizija za plačilo poštno nakaznico malce višja.

feryz ::

Ne štekam. Včeraj sem šel na pošto po paket.
Enega zase, enega za tamalo.
Moj z odkupnino, za tamalo samo prevzem.
Celo brez listkov za prevzem sem bil.
O kakršnikoli identifikaciji ni bilo niti omembe.

O čem pravzaprav res govorimo?
Btw, ne, poštarca me ne pozna.

MadMax ::

Če je odkupna pošiljka opremljena z UPN s QR kodo, podatkov ni treba dajat.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

scipascapa ::

Zakon o pranju denarja se izvaja pri napačnem koncu, beri narod. Morali bi pokradene miliarde iskati kje drugje.

Leaker49 ::

scipascapa je izjavil:

Zakon o pranju denarja se izvaja pri napačnem koncu, beri narod. Morali bi pokradene miliarde iskati kje drugje.


Hja, a misliš da so v EU parlamentu tako neumni da bojo napisali zakon ki bo deloval proti njim samim? Rajo je treba ožet, če si proti si pa naci.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

MadMax ::

Seveda, če kradeš tovarne je vse ok, če kradeš šraufe si pa kriminalc. (prosto po Adiju)
Kot da gre terorist v jagersko štacuno s papirji kupit orožje....
Mazanje oči pred pravimi problemi oz. zakrivanje nesposobnosti izbrancev.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Cange ::

Občtek je bolši pri noaročanju stvari z predplačilom ko veš da bo poštarka vprašala po osebni izkaznici.

feryz je izjavil:

Ne štekam. Včeraj sem šel na pošto po paket.
Enega zase, enega za tamalo.
Moj z odkupnino, za tamalo samo prevzem.
Celo brez listkov za prevzem sem bil.
O kakršnikoli identifikaciji ni bilo niti omembe.

O čem pravzaprav res govorimo?
Btw, ne, poštarca me ne pozna.


Za tvojega otroka odgovarjaš sam, tako da če je naročila bombo prek spleta in jo bo zabrisala v zbornico boš ti odgovarjal.

Smurf ::

scipascapa je izjavil:

Zakon o pranju denarja se izvaja pri napačnem koncu, beri narod. Morali bi pokradene miliarde iskati kje drugje.

Tako vsi opravicujejo. Ravno _njim_ tezijo, ce se pa ve, da _vsi_ to delajo.

The Player ::

kaj čmo tak je zakon. En birokrat v svoji topli pisarni si je izmislil nek trapast zakon pod pretvezo "preprečevanja" pranja denarja in ga je treba upoštevati.

Mislte, da je poštarjem fajn zgubljat čas pa izpisovat vaše podatke? Mislm, da ne, ker ma dost druzga pametnega dela. Pa potem poslušat pametovanje, da se stvar preverja na napačnem koncu, sej se to ve, sej niso neumni, sam, ker je to državna firma, se morajo ravnati po črki zakona.

Drugače pa je uporabnik drvo zelo lepo povedal. Če je UPN obrazec (položnica) se dela ta procedura, če pa je pošiljka z poštno nakaznico ali pa ima oznako ODKBN (odkupnina brez naloga), pa se samo plača in to je to.

Tu je še Drvo-v citat, da vam ga ne bo treba iskat:

To je fora nkbm. Za upn se zahtevajo ti podatki, če pošiljatelj uporabi poštno nakaznico namesto upn, se podatkov ne zahteva, je pa provizija za plačilo poštno nakaznico malce višja.

Cange ::

Za test sem na stari osebni izkaznici z vodotesnim flomastrom napisal kraj rojstva na praznem mestu, se ne vtopi v dokument in z drgnjenjem se da polahko spravit dol črnilo. Tako da če mi še enkrat reče za kraj rojstva bom napisal to na veljavno osebno izkaznico.

Furbo ::

in kaj boš dosegel s tem? Da ti ne bo treba zamomljati Ljubljana al neki? Al da boš jamral, ko dobiš kakšno kazen?

(4) Na osebni izkaznici je prepovedano spreminjanje, dopisovanje ali brisanje katerega koli podatka.
https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

Cange ::

Uslugo poštarki.

49106 ::

Ne vem zakaj je Slovenija tako posebna, da zahtevamo vse mogoče osebne podatke. Da lahko naprimer Avstrijec opravi bančno nakazilo, ne potrebuje naslova prejemnika.

destroyer2k ::

Cange je izjavil:

Ne želim da vsakič na javnem mestu razglasim osebne podatke, še posebej kraj rojstva.


Začel si temo, da ne želiš razkriti tega podatka, sedaj bi rad kršil zakon, ker hočeš narediti uslugo poštarju.

Zgodovina sprememb…

Cange ::

destroyer2k je izjavil:

Cange je izjavil:

Ne želim da vsakič na javnem mestu razglasim osebne podatke, še posebej kraj rojstva.


Začel si temo, da ne želiš razkriti tega podatka, sedaj bi rad kršil zakon, ker hočeš narediti oslugo poštarju.


To je že jasno od prej, poleg tega bom naredil uslugo tudi poštarki, razen seveda če se motim in poštarke s strastjo sprašujejo kraj rojstva.

sass628 ::

49106 je izjavil:

Ne vem zakaj je Slovenija tako posebna, da zahtevamo vse mogoče osebne podatke. Da lahko naprimer Avstrijec opravi bančno nakazilo, ne potrebuje naslova prejemnika.



Tudi v Slo se da opraviti nakazilo če imaš samo ime in priimek prejemnika, težava nastane potem ko banka prejemnica zavrne nazaj nakazilo nalogodajalčevi banki in zahteva popolne podatke in ti ob tem zaračuna 20 eur svojih stroškov + stroške swift sporočila + stroški tvoje banke...ker navedeni podatki niso popolni oz. se IBAN ne ujema z polnim nazivom prejemnika. Pa še to je minimalni strošek če je direktna povezava do banke prejemnice, če so še posredniške banke vmes ti bo vsaka zaračunala še svoj strošek. Pol je pa cel hudič ko nakažeš npr. 100 eur vzamejo ti pa 50 eur zaradi tvoje malomarnosti samo zato ker je ti "je odveč"

Cange ::

Vprašanje je zakaj po 4ih letih od kar velja zakon še vedno ni kraja rojstva na osebni izkaznici oz kakšen je razlog da ga nikoli ne bo.

kixs ::

49106 je izjavil:

Ne vem zakaj je Slovenija tako posebna, da zahtevamo vse mogoče osebne podatke. Da lahko naprimer Avstrijec opravi bančno nakazilo, ne potrebuje naslova prejemnika.


Ce uporabljas N26, tudi tebi ni treba.

Mare2 ::

Če na pošti plačaš z UPN s QR kodo, poštarca do določenega zneska ne zahteva niti osebnega dokumenta niti ne sprašuje po kraju rojstva.

Torej lahko prodajalcu rečeš, naj paketu priloži UPN nalog, natisnjen z programom https://www.sepa.si/

VelkBla ::

Hja, Big Brother je že tukaj, lepo so se znašli
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Storitve pošte

Oddelek: Loža
152224 (1639) Mehmed
»

Dostava blaga po pošti

Oddelek: Loža
121672 (1160) Pika na i
»

Najenostavnejše plačevanje položnic

Oddelek: Loža
429579 (6492) Alien123
»

Provizija plačila položnice - Pošta

Oddelek: Loža
1016860 (16442) Mare2

Več podobnih tem