» »

Cene stanovanj v LJ in drugod

Cene stanovanj v LJ in drugod

Temo vidijo: vsi
««
16 / 133
»»

PrimoZ_ ::

https://siol.net/novice/slovenija/dohod...

Alo Mato, hitro prodaj bajte preden ti jih obdavčijo >:D

solatko ::

Stanovanjsko politiko smo imeli v prejšnjem sistemu. Vsak zaposlen je preko davka za izgradnjo stanovanj, pridelal povprečno 1 in pol stanovanje. Tisti, ki so stanovanjski problem rešili v svoji režiji, so pač dobili ugodne kredite za nakup ali za gradnjo hiše, če so imeli že pridobljeno parcelo z gradbenim dovoljenjem.

Že malo pred razpadom, se je politika precej spremenila, saj so se krediti začeli revalorizirat in zato individualno reševanje stanovanjskega problema ni bilo več tako lahko rešljivo.
S prodajo družbenih stanovanj, se je država rešila velikih bremen, ki bi jih pomenile vse obnovitve slabo vzdrževanih večstanovanjskih nepremičnin in so to lepo prenesli na posameznike, ki s povprečno penzijo in minimalnimi plačami, niti slučajno niso sposobni, kvalitetnega vzdrževanja kar precejšnjega slovenskega bogastva.

Z osamosvojitvijo smo te komunistične dajatve zaposlenih ukinili, tako, da danes v BDP-ju ni sredstev za namen stanovanjske politike. Najemnine v družbenih stanovanjih, kolikor jih še je, ne morejo bit tržne, da bi se iz njih nabirala sredstva za novogradnje, privatnih investitorjev je premalo, gradbeni sektor smo s pametno politiko uničili, sedaj pa bi se šli radi zopet komunistični sistem, v katerem naj za vaše ritke, brez lastnih prispevkov, poskrbijo občine in država.

V tujini imajo ravno v stanovanjski politiki urejeno davčno zakonodajo, urejeno najemniško politiko in zelo slabe pogoje za individualna etažna lastništva, davčno pa podpirajo lastnike večstanovanjskih objektov in jim enostavno vsa vlaganja v nova ali obnavljanje starih nepremičnin, enostavno v razmerju 1:1 obračunajo pri davkih in investitorji, ki ves denar, zaslužen z najemom, vložijo v ta segment, praktično nimajo davka.
Poleg tega v tujini lastniki firm sovlagajo določena sredstva, da pridobijo potrebno število stanovanjskih enot, za delavce, ravno tako pa tudi občine in država, za razne oblike socialnih stanovanj.

Tako se marsikje dogaja, da so stanovanja v centrih glavnih mest svinsko draga in namenjena v glavnem tistim z dobrimi dohodki, izven tega pa se dobi po zadosti ugodni najemnini, stanovanja v katerih v glavnem živijo tisti, ki zaslužijo manj, le redki pa imajo socialne probleme, zaradi urejanja strehe nad glavo.

Stanovanja, katerih solastniki so podjetja pa so pri najemninah še bolj ugodna.

Pri nas se tega ne moremo it, saj investitorjev, ki bi bili sposobni, najprej zagotovit potrebno količino stanovaj, potem pa narediti še tist višek, ki se pozna pri določanju cen in najemnin. Tako smo prisiljeni močno preplačevat vrednost novogradenj, še bolj pa starih nepremičnin, ki se pojavijo na trgu iz različnih vzrokov.
Delo krepa človeka

Dpool ::

Je pred 2 dnevi prisel clanek na financah, da je zaznat umiritev rasti cene nepremicnin, se je ustavilo na 2800 EUR / m2 v povprecju za rabljeno stanovanje. Sicer nocejo napovedat, da to pomeni sedaj padec cen, ampak da vec ne narascajo s hitrostjo kot je v 2017 in 2018.
 Finance clanek

Finance clanek



Zdaj pa ponovno vprasanje.. ali rajsi pocakat in varcevat se kako leto in spremljat ali res bodo pricele padat... ali pa ce najdem kaj v tem tednu kar mi res ustreza.. pa je 2019 povprecni ceni in kupit.

Zaenkrat se nagibam, da poskusim biti potrpezljiv.. bode me precej dejstvo iz 2018 porocila o slovenskem trgu nepremicnin:
 Porocilo

Porocilo




2015.. povprecno 2000 EUR / m2.. danes 2800 EUR / m2. Hjao.. 30% razlika... oziroma danes kar se prodaja za 250.000 EUR se je 2015 prodajalo za 175.000 EUR. Neverjetno kaksna rast v kako kratkem casu!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dpool ()

solatko ::

Dpool - Ne pričakuj znižanja cen stanovanj v LJ in obali, saj jih je premalo v ponudbi, da bi šle cene dol. Tudi v nekaterih drugih občinah cene krepko rastejo, ravno tako zaradi pomanjkanja ustreznih nepremičnin (cenejših).
Delo krepa človeka

PrihajaNodi ::

Cene bodo padle in so se ze zacele umirjati. Neskoncne rasti ni.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

genesiss ::

Ve kdo zakaj je v vecini oglasov napisano da mora kupec prevzeti placilo davka od prodaje nepremičnine? To izgleda kot nek nov nateg agencij...

Primer: Pogoji in ostalo

Pogoj prodajalca je, da kupec ob sklenitvi pogodbe poravna vrednost davka na promet z nepremičnino v višini 2% od prodajne vrednosti + del dodatni stroškov prodaje v višini 0,44% od končne prodajne vrednosti.
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

Smurf ::

To je DDV, ki je ze od zmeraj.

genesiss ::

Ja, samo zakaj ga placa kupec?

Na fursu pise: pri prodaji nepremičnine je prodajalec zavezanec za plačilo davka na promet nepremičnin, v določenih primerih pa tudi za dohodnino od dobička iz kapitala. Dohodnina od dobička iz kapitala se ugotavlja le, če je bila nepremičnina, ki se prodaja, pridobljena po 1. 1. 2002.

https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

Invictus ::

Ja, to je novi zahtevek prodajalcev. Naj kupec plača čisto vse...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BuDi79 ::

PrihajaNodi je izjavil:

Cene bodo padle in so se ze zacele umirjati. Neskoncne rasti ni.

To sem bral (mogoče celo od tebe) že 2010...

Dpool ::

Budi odvisno no... cene so vmes zagotovo padle, poglej podatke iz 2008 in recimo zgoraj sem dal sliko iz 2015.

Smurf ::

genesiss je izjavil:

Ja, samo zakaj ga placa kupec?

Na fursu pise: pri prodaji nepremičnine je prodajalec zavezanec za plačilo davka na promet nepremičnin, v določenih primerih pa tudi za dohodnino od dobička iz kapitala. Dohodnina od dobička iz kapitala se ugotavlja le, če je bila nepremičnina, ki se prodaja, pridobljena po 1. 1. 2002.

https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogod...

To je DDV na provizijo ne na nepremicnino.

starec Zosim ::

Davek od prodaje vrednosti nepremičnine (2%) plača prodajalec. Tako je v praksi, ni pa nezakonito, da ga plača kupec. Vse je stvar dogovora in pogajalskih spretnosti.

Glede cene nepremičnin v Ljubljani, pričakujemo nagel padec v naslednjih mesecih kot posledica globalne recesije ali bolje rečeno depresije. Vedno se začne v ZDA, nato udari še v EU. Pričakujem podoben scenarij kot l. 2008/2009, le da bo tokrat bolj brutalen. Zdaj je skrajni čas za dobro prodajo nepremičnine in najslabši čas za nakup. Počakajte. Pametni so sredstva za nakup n. na začetku poletja vložili v zlato in v 3 mesecih dobili 20-25%.
Počakajte z nakupom avtov ali nepremičnin.

https://www.epiceconomist.com/

Glede neprestane rasti cen nepremičnin v Lj je treba poudariti, da smo že dosegli vrh. Zakaj? Ker kupna moč državljanov Slovenije ne prenese več! Preprosto. Promet z nepremičninami je močno upadel od začetka poletja, pa ni bilo nobenih sprememb na ekonomskem področju. Elita je že opravila prenos sredstev od ničelnih depozitov v nepremičnine, srednji razred pa nezadržno izumira. Delež kreditno sposobnih ne narašča, v Lj pa se priseljuje večinoma slabo plačana delovna sila z juga.

Zgodovina sprememb…

Dpool ::

stares Zosim: Tako tudi jaz trenutno vidim situacijo, zelo dobro si opisal tudi moje misli. Sledam trendom na borzah, prav tako tudi globalnim finačnim časnikom, za lokalnega pa se zanašam na Finance. Vsi namigujejo, da je nekaj 'v zraku',velike banke (ECB) se trudijo zatreti naslednjo krizo z nizanjem obrestnih mer.. ampak to pomeni, da dobis ugoden kredit.. in nic ne vpliva na cene same nepremicnine oziroma na porast plac. Place ostajajo iste.. cene nepremicnine so skokovito narasle. Edino mikavno je danes vzet 'ugoden kredit', kar lahko morda nekoga od nas preslepi in zato gre v nakup nepremicnine.

Dejstvo je, da ne govorimo tukaj o fiktivnih scenarijih - vse to se je zgodilo, imamo statisticno relevantne podatke iz preteklosti. Leta 2008 je bila cena nepremecnin v LJ 2800 EUR / m2 (to je danes tudi povprecje).. leta 2015 pa vidimo ceno 2000 EUR / m2. To je velika razlika... je pa povsem razumljivo, da nekateri si ne morejo / ne moremo privosciti se naslednji 7 let zivljenja v najemu, prevec denarja se porabi v tem celotnem obdobju 10+ let. Tako da bo treba iskat neko ravnotezje med padcem cene in trajanjem placevanje najemnine.

Sem vceraj gledal posnetek na YT od Mark Cubana, kjer je odgovarjal vprašanja iz Twitterja:


Ko ga sprašujejo kako ziveti v recesiji.. pravi med drugim:
"... the greatest opportunities come when you are the one of few people who have cash."

Kar se zgodi ce v tem obdobju varcujes in v recesiji imas privarcevan zalogaj denarja.

perci ::

Mal je problem, ker otroc rastejo in jih ne zanima kdaj bo recesija...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

PrihajaNodi ::

perci je izjavil:

Mal je problem, ker otroc rastejo in jih ne zanima kdaj bo recesija...


Potrpljenje je bozja mast. Drugo leto bo sigurno vse -20%. Denar v pujsku pa kar pridno cuvaj.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Invictus je izjavil:

Ja, to je novi zahtevek prodajalcev. Naj kupec plača čisto vse...

Saj kupec vedno plača vse, razlika je samo v tem, ali mu vse stroške zaračunajo skupaj, ali pa po postavkah. Se pravi, 100.000 evrov, ali 90.000 evrov + davek + dohodnina + provizija...

perci ::

Zaradi nižje uradne prodajne cene imaš lahko nižji kapitalski dobiček, sicer malo, nekaj pa je.

Dpool ::

PrihajaNodi je izjavil:

perci je izjavil:

Mal je problem, ker otroc rastejo in jih ne zanima kdaj bo recesija...


Potrpljenje je bozja mast. Drugo leto bo sigurno vse -20%. Denar v pujsku pa kar pridno cuvaj.


Nodi, upam da res.. se tudi nekako k tej misli usmerjam. Sicer pa... worst case imamo danes.. jasno je, da se je cena stanovanj nehala dvigovat (za relevantne dokaze si se enkrat zgoraj preberite izsek iz Financ, ki sem ga prilepil). Zaenkrat ni obcutnega znaka da bodo sle dol.. pa vendar prva faza je dosezena.. konec rasti cen. Zdaj ali ostane tako ali bo pricelo padat.. bomo videli v naslednjih mescih. Ene par novogradenj se se zida.. ki bodo koncance sele 2020 ali celo kasneje.. bo zanimivo ja, ce bodo obdrzale taksne cene. Za strogi center LJ.. verjetno bodo se visoke.. ampak morda v casu recesije bodo verjetno rabljena stanovanja precej cenejsa.. ali pa ce kdo slucajno izgubi sluzbo in ima ogromen kredit, ker je kupil stanovanje za 300k+ v tem casu.

trancer01 ::

Hitro ne bo nič padlo. Tudi v zadnji recesiji so cene padale več let, da se je zgodil padec z 2800 na okoli 2000 EUR/m2 v Ljubljani. Padec za 28,5% se je zgodil šele v šestih letih od 2009 do 2015. Tudi če naslednje leto začne padati, bo padec le za nekaj % na leto in nikakor ne celih 20% že v roku enega leta.

galu ::

Tudi na Irskem je nekaj indicev, da se cene umirjajo: https://www.daft.ie/report/ronan-lyons-...
Tako to gre.

Dpool ::

No,.. saj tudi ce pricno padat.. je super. Tudi ce za 10% se mi zdi ob teh cenah veliko.. vmes pa privarcujemo se kaj :) Odvisno je tudi od kako mocna kriza bo... obresti so negativne.. ker poskusajo resiti, da ne pride do krize.. ce kljub temu pride.. bo toliko hujsa kriza.

Bomo videli kaj prinese 2020. Zagotovo stanovanja za 300k+ se vec ne bodo mogla prodajat po taki ceni... elita je dozdaj se pokupila vse ;)

PrihajaNodi ::

Narobe. Elita caka na padec cen, takrat bodo kupovali po diskontnih cenah.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Lonsarg ::

Padci so počasni, tisti famozni padec po letu 2008 je rabil 3 leta da se je zgodil, torej max 10% na leto.

Veliko bolj vpliva lokalno nihanja določene lokacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

thramos ::

Za 30 % je padalo 7 let.

Počasi pada, kadar se trguje predvsem s streho nad glavo. Kadar pa se trguje predvsem z investicijami, špekulacijami in Airbnbji pa so spremembe hitrejše.

Dpool ::

Saj naceloma nemogoce oceniti kako bo... ampak stagnacija je tudi zelo pozitivna novica. Cetudi stagnira in ostanejo take cene, pa imamo nekaj casa vec privarcevat za visji polog, da razbremenim mesecno obveznost kredita.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dpool ()

solatko ::

Dokler je interes za nakup večji, kot je ponudba na trgu, cene ne padajo, samo posli stojijo in se v določenem obdobju ne proda praktično nič. Nepremičnine niso pokvarljivo blago, če prav nobenemu ne priporočam nakup nekaj let prazne, ker je treba ob nakupu marsikaj popravit ali zamenjat. Sem bil sam deležen tega spoznanja, ko sem se vselil v 3 leta prazno stanovanje, ki se je pozimi grelo na vso moč (pavšal centralna) in se ni zračilo (občina je bila lastnik in ni nič skrbela za lastne prazne nepremičnine, menjava parketov, oken, notranjih vrat, ventilov, pip,...).
Delo krepa človeka

Smurf ::

thramos je izjavil:

Za 30 % je padalo 7 let.

Počasi pada, kadar se trguje predvsem s streho nad glavo. Kadar pa se trguje predvsem z investicijami, špekulacijami in Airbnbji pa so spremembe hitrejše.

Tako je, minimum je bil leta 2015, 7 let kasneje.

Dpool ::

2009 je padlo ze za 10%, 1 leto po visku iz cca 2700. Se mi splaca pocakat se 1 leto, ce bo tudi zdaj npr za 10% padlo v tem casu.

trancer01 ::

Lahko bo padlo za 10%, lahko za 0%, lahko bo pa še zraslo za x%. Kdo ve.

Smurf ::

Trenutne projekcije kazejo, da bo slo leta 2020 se gor. Seveda pa tega nobeden ne more zagotovo vedeti.

perci ::

A to so iste projekcije kot od Prihaja Nodi, samo inverzne?

Smurf ::

perci je izjavil:

A to so iste projekcije kot od Prihaja Nodi, samo inverzne?

Ce bi spremljal temo, bi videl, da sem podal povezavo do studijo od banke Slovenije. Hkrati sem prilimal studijo cen/obretnih mer/plac v LJ. Skratka eden redkih, ki je dal konkretne stevilke v tej temi.

In v zameno dobim zalitev primerjave z Nodijem? Hvala...

Dpool ::

Smurf je izjavil:

perci je izjavil:

A to so iste projekcije kot od Prihaja Nodi, samo inverzne?

Ce bi spremljal temo, bi videl, da sem podal povezavo do studijo od banke Slovenije. Hkrati sem prilimal studijo cen/obretnih mer/plac v LJ. Skratka eden redkih, ki je dal konkretne stevilke v tej temi.

In v zameno dobim zalitev primerjave z Nodijem? Hvala...


Ni res, jaz sem podal clanke iz financ, kjer ravno BSI ze pred mesci rekel, da so stanovanja precenjena..pred par dnevi pa tudi clanek da so se cene ustavile na 2800 EUR/m2 (-0.1% v primerjavi z lanskim letom v tem obdobju). Nikjer indice da bo slo gor. Gledano statisticno, bo slo dol.. dosegla se je cena leta 2008 in je pol slo dol. Prilimal sem link od intervjuja z Mark Cubanom, ki komentira prihajajoco recesijo v USA, ki je ZMERAJ se reflektirala v EU. Nikakor ne trdim da bo zdaj -20% v 2020.. ampak menim, da gor ne bo slo.


Ponovno pa bom napisal: Nepremicninski trg je tezko napovedat, lahko da gre tudi gor kot pravis.

Pa ne bom se zdaj tu prepiral, kdo ima prav ali ne... jaz spremljam zase redno nepremicniski trg ker sem v fazi nakupa.. tezko je biti pameten tukaj. Odgovarjam na tvoj post samo zato, ker sem tudi sam nekaj korektnih podatkov objavil tukaj.

Shields ::

Zadnjič sem videl da je povprečno v Lj. Slovencu priti do stanovanja skoraj kot Kanadčanu v Torontu

Okapi ::

In to je v redu in normalno, ali narobe oziroma nenormalno?

PrihajaNodi ::

Mi pa v fazi prodaj cel kup parcel:) Nam je bilo svetovano cimprej prodat.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

trancer01 ::

PrihajaNodi, a se boste vsi v Romunijo preselili? :D

PrihajaNodi ::

Mogoce pa res. Slovenija je predraga zato kar ponuja.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

Hermit Bob ::

Cene stanovanj v Lj, so precenjena. Zadnjih nekaj let se gradi samo nadstandardne objekte in kljub temu, da marsikoga zaradi tega boli zadnjica, tako pac je. In tako tudi bo, dokler bojo ljudje za to placevali. Ko bo prisla kriza, ne bo nic drugace, stanovanja bojo se vedno precenjena glede na takratsnjo splosno situacijo v Sloveniji. Cest la vie. Ce kdo misli, da se bo tja preselil za kaj nizjo ceno, se hudo moti, ker ga ni kretena, ki bo spustil ceno, bo raje pocakal, vmes pa fural airbnb. Bo pa Jankovic delal na dodatni omejitvi dostopa z avtomobili in jo bo se zakompliciral (Vodnikova npr.).

Ergo, se ti zdi stanovanje v Lj precenjeno? Preprosto ne spadas tja, je pred tabo prevec ljudi, ki imajo vec denarja.

Zgodovina sprememb…

genesiss ::

Ve kdo zakaj je Luwigana prazna? Prav tako Bellevue v šiški, kot mesto duhov - naj bi bilo pa razprodano.
Še ni prišlo do primopredaje?

Hermit Bob ::

Hermit Bob je izjavil:

Ergo, se ti zdi stanovanje v Lj precenjeno? Preprosto ne spadas tja, je pred tabo prevec ljudi, ki imajo vec denarja.

Pozabil dodati... Imas denar in se selis v Ljubljano? Preplacal bos in to precej. Verjetno si idiot.

Dejansko je v Lj. smiselna nabava stanovanja samo, ce ze imas stanovanje v Ljubljani in ga nameravas kot del kupnine prodati. Vse ostalo je razmetavanje prigoljufanega denarja... :D

Zgodovina sprememb…

perci ::

Smurf je izjavil:

perci je izjavil:

A to so iste projekcije kot od Prihaja Nodi, samo inverzne?

Ce bi spremljal temo, bi videl, da sem podal povezavo do studijo od banke Slovenije. Hkrati sem prilimal studijo cen/obretnih mer/plac v LJ. Skratka eden redkih, ki je dal konkretne stevilke v tej temi.

In v zameno dobim zalitev primerjave z Nodijem? Hvala...

Nisem tebe primerjal z Nodijem, ampak tvoje napovedi iz študij bsi so pa vredne isto kot nodijeve. Vpras bsijevce če zdej na polno kupujejo flate. Enako kot ne dam prav nič na umarjeve napovedi gospodarske rasti, ki se iz pomladanske v jesensko razlikujejo za 30-40 procentov. Tako zna tudi nodi napovedovati.

PrihajaNodi ::

A ni trg bolj kot na stevilke mahnjen na emocije? Kupuje se ko je kri na trgu. Upajmo samo da ne bo inflacija previsoka za tiste, ki imajo kes v stumfih. Ja Perci, tebe gledam.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

perci je izjavil:


Nisem tebe primerjal z Nodijem, ampak tvoje napovedi iz študij bsi so pa vredne isto kot nodijeve. Vpras bsijevce če zdej na polno kupujejo flate. Enako kot ne dam prav nič na umarjeve napovedi gospodarske rasti, ki se iz pomladanske v jesensko razlikujejo za 30-40 procentov. Tako zna tudi nodi napovedovati.

Studija bsi-ja so vseeno nekaj vec vredne kot Nodijeve. V bistvu za nekaj magnitud.

No ravno lucajno poznam nekoga v vrhu BSIja in ravno ta trenutek kupuje nepremicnino. Kar pa vseeno realno ne pomeni nic.

perci ::

Studija bsi-ja so vseeno nekaj vec vredne kot Nodijeve. V bistvu za nekaj magnitud.

Tako na prvo kot na drugo se ne moreš zanesti. Vemo kakšne kapitalne zajebe so centralne banke že počele, kar se tiče predvidevanja gospodarskih gibanj. Za Nodija pa tudi vemo.

jype ::

Saj v tem je problem - da Nodija nihče ne posluša, BSi pa, čeprav imata podoben track record.

perci ::

Spomnim se bivšega šefa umarja, današnjega guvernerja bsi, kako je pojasnil, da so se sicer res zmotili za 50 posto pri napovedi ampak da je to vseeno boljše, kot če ne bi sploh nič napovedali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

jype ::

Drži, padec potrošnje je lahko še večji, če državni uradi, zadolženi za takšne študije, ne razlagajo, da krize ni.

perci ::

Res je. V realnosti je tako, da se tem institucijam pove (to pove politika) katera številka je prava, oni pa so zadolženi najti metodologijo po kateri bodo prišli do zahtevane cifre.
««
16 / 133
»»