» »

Cene stanovanj v LJ in drugod

Cene stanovanj v LJ in drugod

Temo vidijo: vsi
««
95 / 133
»»

jernejl ::

pffff je izjavil:

Aha, sorry, pri nas se steje vrednost v denarju
Oh kako zelo se motiš.
Real versus nominal value

Nominalno lahko cene stanovanj zaradi inflacije zrastejo, ampak če bodo realno padle, se kupci zaradi nominalne rasti ne bodo preveč razburjali.
Če bo cena za m2 10 tisoč evrov, povprečna mesečna plača pa 20 tisoč evrov, se kupci ne bodo tako pritoževali nad visokimi cenami, kot se danes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

trancer01 ::

Kupci brez denarja ali s premalo denarja za nakup želenih dobrin se bodo vedno pritoževali.

redtech ::

Steinkauz je izjavil:

Mam en frišen primer.
Dražba, 48m2 od tega 44m2 uporabnega.
11. nadstropna stolpnica iz 1965.
Ljubljana Vič Gorkičeva ulica.
Torej med železnico in tržaško.
Stanovanje na vrhu, ima izhod na skupno "teraso" (streho).
Celotno stanovanje polno stvari


Okol 20m3 robe za speljat vn.
Voda in ogrevanje zaplombirano, ker je zalivalo sosedu.


Izklicna cena 53000 eur.


Zmagovalna pobudba 136000eur, prepis in 2% davek plača kupec torej končna cena okoli 139000. :))8-O
3160 eur/m2 za 55 let staro stanovanje, ki je za izpraznit in popolnova prenovit.


saule ::

divje

Malidelničar ::

saule je izjavil:

divje

Vsi pravijo, da orng (overall) padca ne bo nikoli več - predvsem zaradi nevarnosti pojava inflacije oz. stagflacije. Padec bi bil lahko samo posledica vsesplošne krize, ampak takrat pa itak ljudje izgubijo službo in možnost pridobitve kredita, da bi bistveno nižje cene sploh lahko izkoristili. Dražijo se parcele, pristojbine, ki jih je potrebno plačati, obrtniška dela, navsezadnje tudi vgrajeni materiali. Sam pričakujem v prihodnjih letih neko stagnacijo - letos še ne mogoče začetek v sredini leta 2022 - kjer bi se nekatere cene malce popravile, rast pa bi se zaustavila za eno daljše obdobje. Ampak to po mojem mnenju ne velja za Ljubljano. Trenutno je tudi težava, da cene ne padejo res tistemu kar je 'pofl' na trgu; to je za ljudi edino premoženje in nočejo priznati, da je vredno 50% manj, zato vztrajajo na ceni, umaknejo s trga. Torej gre za igro živcev, kdo bo prej popustil pri 'pofl' ponudbah - prodajalci ali kupci. V roku desetih let vidim mogoče padec precenjenih nepremičnin v 'vukoj*****h' ter nekaterih regijah predvsem v primeru večje gradnje stanovanj razpršeno po celi državi (se pravi ne samo v Ljubljani). V tem primeru bi v naslednjih 10, 15 letih lahko bilo zlato obdobje kakšnih 'sweet dealov' na podcenjenih lokacijah kot investicijsko za oddajanje tistim, ki si boljših lokacij ne bodo mogli privoščiti. Ampak zdi se, da se obdobje pred letom 2000, oz. obdobje 2009-2012 ne bo več vrnilo.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Utk ::

V roku desetih let vidim mogoče padec precenjenih nepremičnin v 'vukoj*****h' ter nekaterih regijah predvsem v primeru večje gradnje stanovanj razpršeno po celi državi (se pravi ne samo v Ljubljani).

Imaš kak primer take precenjene nepremičnine v vukojebini? Kolk jaz vidim so cene stanovanj in hiš izven Lj (in mest, ki zelo gravitirajo na njo) dosti nizke. Toliko nizke, da je za tist denar ne moreš zgradit niti približno. Kar je sicer prav, ker nova hiša je boljša, ampak če so hiše nekje precenjene, pomeni, da lahko za isti denar postaviš boljšo. Pa je ne moreš. Potem niso precenjene.
V vukojebini tudi postavijo kakšno novo stanovanje, pa tudi ta so vsaj 2x dražja od starejših, ne zgradijo pa novih ravno veliko, tako da očitno ni to spet tak biznis. Zakaj bi bila potem precenjena?

LeQuack ::

Utk je izjavil:

V roku desetih let vidim mogoče padec precenjenih nepremičnin v 'vukoj*****h' ter nekaterih regijah predvsem v primeru večje gradnje stanovanj razpršeno po celi državi (se pravi ne samo v Ljubljani).

Imaš kak primer take precenjene nepremičnine v vukojebini? Kolk jaz vidim so cene stanovanj in hiš izven Lj (in mest, ki zelo gravitirajo na njo) dosti nizke. Toliko nizke, da je za tist denar ne moreš zgradit niti približno. Kar je sicer prav, ker nova hiša je boljša, ampak če so hiše nekje precenjene, pomeni, da lahko za isti denar postaviš boljšo. Pa je ne moreš. Potem niso precenjene.
V vukojebini tudi postavijo kakšno novo stanovanje, pa tudi ta so vsaj 2x dražja od starejših, ne zgradijo pa novih ravno veliko, tako da očitno ni to spet tak biznis. Zakaj bi bila potem precenjena?


Enostavno, pogledaš koliko imajo npr. plačo v Bruslju in cene nepremičnin tam, potem pa primerjaš z nami, in vidiš da so precenjene.
Quack !

Utk ::

Upoštevat je treba tudi proizvodno ceno. Pri nas pač ni toliko nižja. Če misliš, da boš v Romuniji postavil vilo za 50,000 evrov, ker imajo tam nizke plače, se pač motiš.

LeQuack ::

Utk je izjavil:

Upoštevat je treba tudi proizvodno ceno. Pri nas pač ni toliko nižja. Če misliš, da boš v Romuniji postavil vilo za 50,000 evrov, ker imajo tam nizke plače, se pač motiš.


A hočeš reči da so Slovenski delavci dražji kot Belgijski?
Quack !

Utk ::

LeQuack je izjavil:


A hočeš reči da so Slovenski delavci dražji kot Belgijski?

Delavci ne, politiki pa. Pa za Ljubljano me itak ne zanima in govorili smo o vukojebinah.
Če misliš, da se da nekje postavit 10 stanovanj, prodat za 1000 evrov na meter in zaslužit, kar izvoli. Ali pa eno hišo. Če je ne moreš postavit za ta denar kot se prodaja 10 let stara, potem očitno ni precenjena. Če jo lahko postaviš, potem nimaš problema. Jo pač postaviš namesto kupiš.
Tudi v Lj znotraj obvoznice se sigurno najde kakšna parcela. Postavi hišo, če so te, ki se prodajajo, predrage.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Smurf ::

Jaz v resnici tuhtam, da bi zgradil hiso v LJ, ker je cena novega stanovanja z 150m2 ze celo visja kot parcela + hisa z 150m2.

LeQuack ::

Smurf je izjavil:

Jaz v resnici tuhtam, da bi zgradil hiso v LJ, ker je cena novega stanovanja z 150m2 ze celo visja kot parcela + hisa z 150m2.


Problem je ker Jankovič samo kolegom tala parcele.
Quack !

Invictus ::

Smurf je izjavil:

Jaz v resnici tuhtam, da bi zgradil hiso v LJ, ker je cena novega stanovanja z 150m2 ze celo visja kot parcela + hisa z 150m2.

Če boš dobil parcelo ;).

Je pa parcela v ljubljani 400EUR/m2, pa še kaj gor...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Smurf je izjavil:

Jaz v resnici tuhtam, da bi zgradil hiso v LJ, ker je cena novega stanovanja z 150m2 ze celo visja kot parcela + hisa z 150m2.


A kdaj ni bila?

trancer01 ::

Če sploh dobiš parcelo znotraj obvoznice za 400 €/m2, boš za 150 m2 sNES hišo s papirji na ca. 500 m2 veliki parceli plačal blizu pol milijona evrov.

energetik ::

trancer01 je izjavil:

Če sploh dobiš parcelo znotraj obvoznice za 400 €/m2, boš za 150 m2 sNES hišo s papirji na ca. 500 m2 veliki parceli plačal blizu pol milijona evrov.
Zakaj bi naredil samo 150m2 bajto, če bo 250m2 skoraj enaka cena izgradnje?
Pa tudi če je pol milijona, to je še vedno "le" 3000€/m2, kar je kot poceni stanovanjske luknje, tukaj pa si v novi pasivki s svojim vrtom in nadstreškom.
Če pa narediš 250m2, je pa cena "le" še 2k€/m2.
Dejansko ne razumem folka, ki ima toliko denarja in gre nabavljat stanovanje namesto delat bajto. Razen če ima tako stanovanje v LJ samo za občasno prespat, sicer pa živi in dela v Parizu/Londonu/Dunaju...

Utk ::

No, po tem sistemu če zgradiš dvojčka, za 600 jurjev recimo, in prodajaš vsakega za 350 (jebiga, nekaj treba zaslužit), se bo takoj oglasil nekdo, ki bo rekel, da v Bruslju to dobi za isti denar.

feryz ::

Ta teden sem bil pri šjori, ki ima bajtico blizu cone Rudnik, se pravi barjanka.
Bajta pritlična, ali za podret ali za temeljito prenoviti. Parcela 700 m2. Pol milijona dobi pet minut kasneje, ko objavi, da prodaja. Če bi vztrajala dlje, bi se cifra povzpela še za 100 ali dvesto jurjev.

trancer01 ::

No, kaj ti to pove? Najbrž ni lahko dobiti normalne parcele za znosen denar znotraj obvoznice. Potem imaš pa še komunalni prispevek, ki za enega dvojčka najbrž znese toliko, kot stane gradnja manjše samostojne hiše na ključ.

LeQuack ::

feryz je izjavil:

Ta teden sem bil pri šjori, ki ima bajtico blizu cone Rudnik, se pravi barjanka.
Bajta pritlična, ali za podret ali za temeljito prenoviti. Parcela 700 m2. Pol milijona dobi pet minut kasneje, ko objavi, da prodaja. Če bi vztrajala dlje, bi se cifra povzpela še za 100 ali dvesto jurjev.


Zakaj ne proda? Če bo čakala bodo že cene padle.
Quack !

trancer01 ::

Kje piše, da bodo nujno padle? Sicer bi se po tako visoki ceni danes res splačalo prodati. Če lahko za podrtijo na barjanskih tleh res dobi 600 ali celo več jurjev, bi jaz to takoj prodal in se "upokojil".

LeQuack ::

Ja, greš v najem in imaš pol milijona ekstra za zapravljanje. Sploh ni kaj za razmišljati.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Invictus ::

Če imaš pol milijona za bajto, imaš tudi pol milijona ekstra za zapravljanje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Ponavadi imajo bajto za pol milijona in niti pribite pare za zapravljanje.

profii ::

Utk je izjavil:

Ponavadi imajo bajto za pol milijona in niti pribite pare za zapravljanje.


"bogati reveži"

facepalm ::

Vecina takih ne sledi trgu in ne vedo koliko je nepremicnina vredna.
Za njih je to streha nad glavo, selili se pa nebi.
Ce bi sam zelel investirati v nepremicnine, bi nasel kakega takega lastnika v letih, mu ponudil odkup za 50% trzne vrednosti in v pogodbo dopisal, da prevzamem nepremicnino v posest po njegovi smrti oz, da jo lahko brezplacno uporablja.
Tako dobi penzionist par 100kEUR za brezskrbno penzijo, ni se mu treba seliti, jaz pa poceni nepremicnino, cez 10 let.
Seveda je rizicna investicija, je pa potencialen profit kar mamljiv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

trancer01 ::

Facepalm, sicer ugibam, a imam občutek, da boš težko kakšnega dedka prepričal v takšen posel. Razen morda, če nima nobenih potomcev, ki bi po njem dedovali.

Smurf ::

trancer01 je izjavil:

Če sploh dobiš parcelo znotraj obvoznice za 400 €/m2, boš za 150 m2 sNES hišo s papirji na ca. 500 m2 veliki parceli plačal blizu pol milijona evrov.

Jap ravno okol pol miljona racunam.

Mimogrede za stanovanja te velikosti gre pa blizje 600k.

energetik je izjavil:

Zakaj bi naredil samo 150m2 bajto, če bo 250m2 skoraj enaka cena izgradnje?

Ker ne rabim 250m^2?

Invictus je izjavil:


Če boš dobil parcelo ;).

Je pa parcela v ljubljani 400EUR/m2, pa še kaj gor...

Za 400eur/m^2 kar dobis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

facepalm ::

trancer01 je izjavil:

Facepalm, sicer ugibam, a imam občutek, da boš težko kakšnega dedka prepričal v takšen posel. Razen morda, če nima nobenih potomcev, ki bi po njem dedovali.

Prej bi rekel, da bi bila najvecja ovira "ne dam, to je moje!" mentaliteta.
Tisti, ki komaj shajajo cez mesec ali nimajo potomcev ali imajo z njimi zelo malo stikov.
V nasprotnem primeru, bi lazje shajali (z njihovo pomocjo).
Ampak se vedno bi se kaksen nasel.
Npr upokojenec, ki zivi sam s 500EUR pokojnine, v bajti katero ne more niti vzdrzevati. Stara okna, stare peci.. mrzlo, vlazno.. Skratka poden od bivalnih pogojev, bi verjetno z veseljem sprejel deal, da mu odkupis bajto, jo adaptiras in mu pustis, da noter zivi.
Seveda, ce bi bil preprican, da je tak deal varen in ne bo ostal na cesti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

Smurf ::

thramos je izjavil:


A kdaj ni bila?

Kaksne 4 let nazaj, bi bila hisa 10-20% drazja.

Invictus ::

Smurf je izjavil:


Invictus je izjavil:


Če boš dobil parcelo ;).

Je pa parcela v ljubljani 400EUR/m2, pa še kaj gor...

Za 400eur/m^2 kar dobis.

Pol pa akcija :))
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Invictus je izjavil:


Pol pa akcija :))

Edini delni pomislek ki ga imam je ta, da vem da ti tak projekt traja vsaj 2 leti.

jernejl ::

Sem tudi sam pred kratkim malce pogledal cene zemljišč in hiš in ugotovil enako. Če bi rad malo več kvadratov, se hiša bolj splača kot stanovanje.
100m2 stanovanje v Peci z dvema parkirnima mestoma košta 380k, pa nimaš niti balkona.
150m2 Lumar hiša pa košta okrog 170k (na ključ).

jakan123 ::

150m2 na ključ pri Lumarju? S kakšnimi materijali in sestavo cen? Za mojo je bil Lumarjev predračun 190k za 140m2...

jernejl ::

Samo pogledal sem cene na njihovi spletni strani. Verjetno so potem še kakšna doplačila za kake opcijske dodatke, najbrž pa tudi še kakšen popust.

Gambino ::

Glede na kupno moč ljudi in veliko denarja v bankah bodo cene stanovanj, parcel in hiš šle vsaj za 15% gor. To je ralnost!

Smurf ::

jernejl je izjavil:

Sem tudi sam pred kratkim malce pogledal cene zemljišč in hiš in ugotovil enako. Če bi rad malo več kvadratov, se hiša bolj splača kot stanovanje.
100m2 stanovanje v Peci z dvema parkirnima mestoma košta 380k, pa nimaš niti balkona.
150m2 Lumar hiša pa košta okrog 170k (na ključ).

Jaz sem za 150m^2 veliko hiso racunal nekje 250k€. Je pa res, da ne bi delal tipske.

jakan123 ::

To si računal za samo hišo ali skupaj z okolico in papirji? Jaz sem za 250k dobil hišo na ključ, vse papirje in zrihtal okolico.

energetik ::

Če gledaš p/p, potem montažna ne bo ravno optimum, sploh pa ne Lumar.
Optimum je navaden 29cm modularc pa bel stiropor gor, če gledamo samo stene in fasado. Pa saj ostalo je pa itak dokaj enako pri klasiki ali montažni. Logično pa je, da na ključ stane več, kot če vsako etapo daš naredit drugi firmi, kot če Lumar najame te (iste) podizvajalce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Old Spice ::

Glede na kupno moč ljudi in veliko denarja v bankah bodo cene stanovanj, parcel in hiš šle vsaj za 15% gor. To je ralnost!


JS dobiva par mesecev nekoliko višjo plačo zaradi covid dodatkov, pa vsi sanjajo kako bo vse poletelo v nebo? Če je imela medicinska sestra prej plačo 1k eur in dobiva sedaj 1 leto 60% poleg je to 7.2k dodatka letno. Se bo zato odločila za nakup stanovanja za 400k? Koliko je dobil povprečni zaposleni v gospodarstvu dodatka? Dobro bi bilo recimo imeti podatek kakšna je povprečna cena prodanega kvadrata v Ljubljani, če izvzamemo vila bloke s stanovanji preko npr. 400k.

facepalm ::

Old Spice je izjavil:

Glede na kupno moč ljudi in veliko denarja v bankah bodo cene stanovanj, parcel in hiš šle vsaj za 15% gor. To je ralnost!


JS dobiva par mesecev nekoliko višjo plačo zaradi covid dodatkov, pa vsi sanjajo kako bo vse poletelo v nebo? Če je imela medicinska sestra prej plačo 1k eur in dobiva sedaj 1 leto 60% poleg je to 7.2k dodatka letno. Se bo zato odločila za nakup stanovanja za 400k? Koliko je dobil povprečni zaposleni v gospodarstvu dodatka? Dobro bi bilo recimo imeti podatek kakšna je povprečna cena prodanega kvadrata v Ljubljani, če izvzamemo vila bloke s stanovanji preko npr. 400k.

Je pa to dovolj za dvig kreditne sposobnosti in se lahko zakreditirajo za 100k drazje stanovanje kot pred enim letom. Posledicno se poveca povprasevanje po takih nepremicninah, ki so bile lani se "nedostopne".

Smurf ::

jakan123 je izjavil:

To si računal za samo hišo ali skupaj z okolico in papirji? Jaz sem za 250k dobil hišo na ključ, vse papirje in zrihtal okolico.

Hisa na kljuc s papirji in okolico.

Old Spice ::

Je pa to dovolj za dvig kreditne sposobnosti in se lahko zakreditirajo za 100k drazje stanovanje kot pred enim letom. Posledicno se poveca povprasevanje po takih nepremicninah, ki so bile lani se "nedostopne".


Minimalna lastna udeležba pri nakupu je koliko 20-30%? Se pravi, če gledaš flet za 300k moraš imeti 100k v kešu. Po tvoji logiki pa sedaj če imam dodatnih 7k, torej 107k v kešu pa lahko kupim za 400k? Istočasno je šel še minimalc gor, kar pomeni za večino overall slabšo kreditno sposobnost...? Lahko pa seveda, da se jaz motim? Ampak potem bi dodatnih 15k v kešu pomenilo že 200k več za flet v obliki kredita...

feryz ::

LeQuack je izjavil:

Zakaj ne proda? Če bo čakala bodo že cene padle.
Ne more se odločiti, na kateri otok bi šla živet.
Res pa nima več dosti časa. Bo treba ukrepati, EMŠO je že tak.

Kakšna Šri Lanka bi sedla. Ali jug Indije. Lahko živi še 50 let (pa zagotovo ne bo), pa ji ne bo zmanjkalo.

energetik ::

Old Spice je izjavil:

Glede na kupno moč ljudi in veliko denarja v bankah bodo cene stanovanj, parcel in hiš šle vsaj za 15% gor. To je ralnost!


JS dobiva par mesecev nekoliko višjo plačo zaradi covid dodatkov, pa vsi sanjajo kako bo vse poletelo v nebo? Če je imela medicinska sestra prej plačo 1k eur in dobiva sedaj 1 leto 60% poleg je to 7.2k dodatka letno. Se bo zato odločila za nakup stanovanja za 400k? Koliko je dobil povprečni zaposleni v gospodarstvu dodatka? Dobro bi bilo recimo imeti podatek kakšna je povprečna cena prodanega kvadrata v Ljubljani, če izvzamemo vila bloke s stanovanji preko npr. 400k.
Pozabil si na kriptomilijonarje... :D
Malo za šalo malo za res. Od jeseni do danes jih je verjetno kar nekaj šlo v penzijo...

Old Spice ::

Dvomim da tu govorimo o številki, ki bi bistveno vplivala na statistiko. Vsaj v sosednji temi se skoz vrti enih in istih 5 imen. Plus tega, bodo ti pokupili kar je nad 500k.

PS: Pa še tole... Kolikor imajo kriptomiljonarji več, imajo drugi manj :)

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Eh, naši kriptaši so selektivno pobrali le od Kitajcev in Američanov. :D

facepalm ::

Old Spice je izjavil:

Je pa to dovolj za dvig kreditne sposobnosti in se lahko zakreditirajo za 100k drazje stanovanje kot pred enim letom. Posledicno se poveca povprasevanje po takih nepremicninah, ki so bile lani se "nedostopne".


Minimalna lastna udeležba pri nakupu je koliko 20-30%? Se pravi, če gledaš flet za 300k moraš imeti 100k v kešu. Po tvoji logiki pa sedaj če imam dodatnih 7k, torej 107k v kešu pa lahko kupim za 400k? Istočasno je šel še minimalc gor, kar pomeni za večino overall slabšo kreditno sposobnost...? Lahko pa seveda, da se jaz motim? Ampak potem bi dodatnih 15k v kešu pomenilo že 200k več za flet v obliki kredita...

Od 0% dalje.
Lahko pa sedaj imajo obrok npr 900€, prej pa le 400€. Kar odpre veliko moznosti glede izbire.

Old Spice ::

Hudo dvomim, da katera od bank dejansko upošteva časovno omejen covid dodatek pri kreditu na koliko 20-30 let? Praktično bi to pomenilo, da omenjena medicinska sestra vzame 900e kredit pri trenutni plači 1600e. Ko je epidemija preklicana in plača pade nazaj na 1000e bomo pa kaj? Takisto si težko zamislim kako dobro plačo moraš imet, da ti odobrijo kredit za stanovanje npr. 300k pri sub 50k lastne udeležbe. Razen seveda če imaš še kaj na kar se lahko obesijo.

facepalm ::

Old Spice je izjavil:

Hudo dvomim, da katera od bank dejansko upošteva časovno omejen covid dodatek pri kreditu na koliko 20-30 let? Praktično bi to pomenilo, da omenjena medicinska sestra vzame 900e kredit pri trenutni plači 1600e. Ko je epidemija preklicana in plača pade nazaj na 1000e bomo pa kaj? Takisto si težko zamislim kako dobro plačo moraš imet, da ti odobrijo kredit za stanovanje npr. 300k pri sub 50k lastne udeležbe. Razen seveda če imaš še kaj na kar se lahko obesijo.

Kolikor je meni znano (lahko da se motim), banke zelo rade delijo kredite. Bremza pa jih banka slovenije, katera doloca minimalne pogoje. Dvomim, da je izdala dodatna navodila glede covid dodatkov. Ce se prej ni dregnila v to, da ima posameznik minimalno placo + dodatke, zakaj bi se sedaj?
Banka pa vidi dovoljsen neto in je za njih ta pogoj izpolnjen.
««
95 / 133
»»