Vespucci na poti na izstrelišče
vir: SpaceVseh novih satelitov naj bi bilo do leta 2023 po načrtih skupaj 22, Lockheed Martin, ki je dobil skoraj 8 milijard dolarjev vredno pogodbo za njihov razvoj, pa jih je za zdaj dokončal deset. GPS III sateliti naj bi zagotavljali trikrat natančnejše določanje geolokacije, njihov signal je do osemkrat močnejši, pri čemer del, ki je namenjen vojski uporablja šifriran M-code signal, zaradi česar naj bi bil precej odpornejši na elektronsko motenje. Novi sateliti bodo obenem združljivi s signali drugi obstoječih satelitsko-navigacijskih sistemov, kar bo povečalo razpoložljivost in natančnost signala tudi za nas civiliste. Lockheed Martin je sicer zaslužen za 18 od skupaj 31 satelitov, ki sestavljajo obstoječe GPS omrežje.
Sistem GPS je v lasti ameriške vojske, upravlja pa ga vojno letalstvo, zato je bila tokratna izstrelitev za SpaceX prva z oznako vesoljske misije za nacionalno varnost. Falcon 9 tokrat ni bil opremljen s pristajalnim podnožjem, ki omogoča pristanek in vnovično uporabo prve stopnje rakete. Slednje naj bi bila zahteva naročnika, torej Pentagona, povezana z veliko maso satelita in pripadajočega goriva, zaradi česar bi prvi stopnji primanjkovalo goriva za vrnitev na trda tla. Vespucci namreč tehta solidne 4,4 tone.
SpaceX je pogodbo s Pentagonom za utirjanje nove GPS generacije osvojil leta 2016, letos je podjetje uspešno izstrelilo 21 raket, lani pa 18.