» »

Gnojevka

Gnojevka

techuser ::

Debate so bile po raznih forumih ampak mene zanima povsem enostavno ali je razlika med navadnim gnojem, ki ga kmetje uporabijo za pridelek in gnojevko glede vonja? Mene ne moti vonj po gnoju, ker ni tako močan in ponavadi se hitro poleže. Ampak me zanima ali je gnojevka, torej mešanica vsega blata in urina domačih živali kakšnih desetkrat močnejša po vonju od navadnega gnoja? Ali je vonj gnojevke podoben vonju greznice?
  • spremenil: techuser ()

FormerUser ::

techuser je izjavil:

Debate so bile po raznih forumih ampak mene zanima povsem enostavno ali je razlika med navadnim gnojem, ki ga kmetje uporabijo za pridelek in gnojevko glede vonja? Mene ne moti vonj po gnoju, ker ni tako močan in ponavadi se hitro poleže. Ampak me zanima ali je gnojevka, torej mešanica vsega blata in urina domačih živali kakšnih desetkrat močnejša po vonju od navadnega gnoja? Ali je vonj gnojevke podoben vonju greznice?


Ja, gnojnica bistveno bolj smrdi in zasmradi celo vas/naselje. Vonj je odvisen tudi od krme, nekateri eko-kmetje vanjo dodajajo tudi določene zadeve da je bolj nevtralna ampak večina se s tem seveda ne ukvarja.

Pika na i ::

Gnoj diši.

fikus_ ::

Pri gnoju/gnojevki je tisto kar vohate v glavnem amonijak + še kaj. Pri gnojevki se ga več sprosti (večja koncentracija) kot pri gnoju, zato močnejši vonj/smrad.

Potem je pa še en faktor in sicer intenzivnost reje. Bolj je krma bogata (soja, koruza in druga žita) bolj gnojevka "diši".

Za zmanjšanje smradu prodajajo tole:
https://www.lek-veterina.si/seofoss

Zadeve ne poznam točno, tako da ne morem komentirat, kako je učinkovito.

pero50 ::

gnojnica - tekoči ostanki
gnoj - "trdi ostanki"
gnojevka - oboje zgornje skupaj.

Gnoj ne smrdi zato, ker se precej bolj posuši že na gnojišču, je odprt in se zrači, tako da izgubi vonj že takrat.
Gnojnica tudi ne smrdi toliko.
Gnojevka pa seveda smrdi. Predvsem zato, ker jo imajo večje kmetje, kateri večinoma hranijo silažo, katera ima zelo kisel in oster vonj. Tudi gnojevka nebi tako nagravžno smrdela, če bi se krave hranile s surovo travo ali pa senom.
Je pa s senom preveč dela in premalo hranil, s travo pa imaš vsak dan delo. Na zalogo je pa ne moreš kosit, ker se na kupu ogreje in krave postnejo bolne.

Unknown_001 ::

Gnojnica je šit, ker je prisotne ogromno sečnine in lahko "požge" rastlinje. Sicer je prisotna sečnina možen vir dušika ampak bolj škodi kkt koristi.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

#000000 ::

fikus_ ::

Bioguano je ena od modnih muh in poseganje v jamski biosistem (rušenje razmerij, ki so že zelo dolgo)!

stjan ::

Problem tega, po domače sranja, je v tem, da to ni samo živalski produkt, temveč kmetje nimajo greznic in se vse zliva v skupno jamo.
Živalska gnojevka manj smrdi kot človeška, samo večina tega ne ve.
Samo da je bio :)

GupeM ::

V živalsko gnojevko kmetje lahko dajo tudi lastne iztrebke, vendar teh ne sme biti več kot, mislim da, 10%.

fikus_ ::

Zadnja dva posta: ne poznata zadev o katerih pišeta! Za vse to obstajajo predpisi in kazni za nespoštovanje! Dopuščam pa možnost, da se to dogaja.

Daniel ::

Dejansko lahko hišno gnojevko mešaš z govejo, tudi sam sem to zasledil. Ampak imamo kanalizacijo, tako, da ni treba. Drugače pa svinjska gnojevka precej hitro pride čez celo naselje dočim goveja ostane bolj lokalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Unknown_001 ::

GupeM je izjavil:

V živalsko gnojevko kmetje lahko dajo tudi lastne iztrebke, vendar teh ne sme biti več kot, mislim da, 10%.


Odlična ideja za širjenje parazitov, bolezni in bakterij.

Kakšne ideje imate... obup.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

techuser ::

Sem imel krvavo sluznico zato sem vprašal. Hvala za odgovore. Ta stvar je strup pa naj bo gnojevka ali greznica, skoraj isto sranje.

Unknown_001 ::

techuser je izjavil:

Sem imel krvavo sluznico zato sem vprašal. Hvala za odgovore. Ta stvar je strup pa naj bo gnojevka ali greznica, skoraj isto sranje.


Part of the problem:
Amonijak @ Wikipedia
http://www.istrabenzplini.si/sl/product...

TEHNIČNE LASTNOSTI
Izdelek 	amonijak
Kemijska formula 	NH3
Stopnja čistosti 	≥ 99,7 %
Relativna gostota (zrak = 1) 	0,597
Videz 	brezbarven plin
Vonj 	oster
Meja vnetljivosti v zraku 	15 ÷ 28 %



Opozorilo

Draži oči, dihala in kožo. Strupen pri vdihavanju.

Barva jeklenke
Rob: rumena RAL 1018
(evropski standard SIST-EN 1089-3)

Pretvorbena tabela
1 m 3 1 kg = 1,413 m 3 = 1,413 l
1 l = 1.000 m 3 <- 0,708 kg

m 3: v plinastem stanju pri 15 °C in 98 kPa (735,5 mm Hg)
l: prostorninska enota za tekoče stanje

Uporaba

Amonijak se uporablja pri različnih aplikacijah, ki pokrivajo veliko industrijskih panog, kar vključuje:

metalurgijo: kot nosilec H2 za toplotno obdelavo;
kemijsko industrijo: kot kemijski reagent za proizvodnjo dušikove kisline, poliamidov, gnojil;
hlajenje: kot hladilno sredstvo zaradi svoje visoke latentne temperature izhlapevanja;
elektronsko industrijo: kot procesni plin pri izdelavi polprevodniških naprav.

Varnost

Amonijak draži oči, dihala in kožo. Poleg tega je strupen, če ga vdihavamo. Da bi se izognili tem škodljivim vplivom, morajo proizvajalci in stranke slediti strogim varnostnim smernicam za skladiščenje in ravnanje ter preveriti varnostni list za amonijak.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

techuser ::

Hvala za podatke. Drugače pa sem za prepoved polivanja gnojevke po vsej Sloveniji tako kot so to že predlagali nekateri posamezniki, ki jim je mar za okolje in zdravje. http://predlagam.vladi.si/webroot/idea/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

imagodei ::

Pika na i je izjavil:

Gnoj diši.

Če boš v gostilni pri nasprotni mizi sedela odišavljena z deodorantom z vonjem gnoja, ne bodi preveč razočarana, če bodo ostali gostje in natakarji vihali nos nad tabo.

;((
- Hoc est qui sumus -

GupeM ::

Unknown_001 je izjavil:

GupeM je izjavil:

V živalsko gnojevko kmetje lahko dajo tudi lastne iztrebke, vendar teh ne sme biti več kot, mislim da, 10%.


Odlična ideja za širjenje parazitov, bolezni in bakterij.

Kakšne ideje imate... obup.

Uredba o uporabi blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu
Ur.l. RS, št. 62/2008 namreč v svojem 8. členu pod poglavjem IV. UPORABA OBDELANEGA BLATA V KMETIJSTVU 8. člen (prepovedi uporabe obdelanega blata v kmetijstvu) določa:

Uporaba blata iz greznic, nepretočnih greznic in malih komunalnih čistilnih naprav z zmogljivostjo do 50 PE za gnojilo v kmetijstvu je prepovedana, razen za blato, ki:
...
· nastaja na kmetijskem gospodarstvu in je zmešano skupaj s komunalno odpadno vodo, z gnojevko oziroma gnojnico ter skladiščeno najmanj šest mesecev pred uporabo za gnojilo v kmetijstvu.
...

Motil sem se glede 10%. Stati mora vsaj 6 mesecev, zmešano pa mora biti skupaj s komunalno odpadno vodo in z gnojevko oz gnojnico.

PS: Ideja NI moja!

Daniel ::

techuser je izjavil:

Hvala za podatke. Drugače pa sem za prepoved polivanja gnojevke po vsej Sloveniji tako kot so to že predlagali nekateri posamezniki, ki jim je mar za okolje in zdravje. http://predlagam.vladi.si/webroot/idea/...


Dokler hrana raste na polici v Merkatorju se rojevajo tudi takšni geniji kot si ti. Kje ti živiš, da te ne ukradejo? Gnojevka ni nič drugega kot hranilni elementi, ki jih rastline rabijo in porabijo, poraba dušika pa je nadzorovana. Druga stvar pa je, da je dušik iz gnojevke zastonj,dušik iz umetnih gnojil pa ne in ga je treba kupiti. Efekt na vodo imata oba isti zato se dušik dodaja le, ko ga rastline rabijo, drugače je to stran vržen denar. Hormonov pa v gnojevki v Sloveniji ni, ker so z zakonom prepovedani (niti ne vidim smisla zakaj jih v nekaterih državah uporabljajo).

Zagotovo je za vsemi temi idejami spet vihanje nosov nad vonjem in več ljudi kot se seli na deželo bolj se zadeva pogreva. Bolj naravne stvari za gnojenje kot je gnojevka in npr. hl. gnoj ne boš našel.

Se bo pa v prihodnosti dosti delalo na tem, da se bo gnojevko apliciralo direktno v tla, da se zmanjšajo izgube(kar je dobro za kmeta). Takrat ti tudi ne bo več tako smrdelo. Težava je, da so te rešitve finančno kar precejšen zalogaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Unknown_001 ::

GupeM je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

GupeM je izjavil:

V živalsko gnojevko kmetje lahko dajo tudi lastne iztrebke, vendar teh ne sme biti več kot, mislim da, 10%.


Odlična ideja za širjenje parazitov, bolezni in bakterij.

Kakšne ideje imate... obup.

Uredba o uporabi blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu
Ur.l. RS, št. 62/2008 namreč v svojem 8. členu pod poglavjem IV. UPORABA OBDELANEGA BLATA V KMETIJSTVU 8. člen (prepovedi uporabe obdelanega blata v kmetijstvu) določa:

Uporaba blata iz greznic, nepretočnih greznic in malih komunalnih čistilnih naprav z zmogljivostjo do 50 PE za gnojilo v kmetijstvu je prepovedana, razen za blato, ki:
...
· nastaja na kmetijskem gospodarstvu in je zmešano skupaj s komunalno odpadno vodo, z gnojevko oziroma gnojnico ter skladiščeno najmanj šest mesecev pred uporabo za gnojilo v kmetijstvu.
...

Motil sem se glede 10%. Stati mora vsaj 6 mesecev, zmešano pa mora biti skupaj s komunalno odpadno vodo in z gnojevko oz gnojnico.

PS: Ideja NI moja!


Torej se predvideva uporaba blata iz čistilne naprave, kjer so bakterije že pogrizle svoje.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Daniel ::

Ne, blato iz čistilnih naprav je v kmetijstvu strogo prepovedano, to blato gre na sežig(suha faza) ostalo se spušča v vodotoke.

Unknown_001 ::

Daniel je izjavil:

Ne, blato iz čistilnih naprav je v kmetijstvu strogo prepovedano, to blato gre na sežig(suha faza) ostalo se spušča v vodotoke.


Thnx za dopolnitev.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

GupeM ::

Unknown_001 je izjavil:

Torej se predvideva uporaba blata iz čistilne naprave, kjer so bakterije že pogrizle svoje.

Ne, predvideva se pa uporaba blata, ki je nastalo na kmetijskem gospodarstvu in je "počivalo" vsaj pol leta.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Praznjenje greznic na vasi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12717795 (14119) noraguta
»

Kurjenje v vasi

Oddelek: Loža
396667 (3808) noraguta

Več podobnih tem