» »

Popravilo baterije prenosnika

Popravilo baterije prenosnika

boyc ::

Pozdravljeni.

Namen imam popraviti baterijo Li-ion A32-K72 na prenosniku Asus k73sv. Baterija je zdržala le kakšnih 5min, preden se je prenosnik ugasnil.
Baterijo sem že razstavil in prišel do celic (6x ICR18650-26F).
Zanima me ali lahko namesto teh celic, zamenjam s celicami npr.: INR18650-35E
Kemija celic je drugačna, kapaciteta je večja.
Kako je z vezjem kjer se povežejo celice, je kompatibilno s to vrsto celic, ali se lahko pojavijo kakšne težave, sama nevarnost pri postopku menjave itd.?

Kakršnekoli izkušnje in nasveti dobrodošli.
Hvala
Lp

scipascapa ::

kaj ima to veze v temi športa?

SimplyMiha ::

Ja, menjava baterije prenosnika je dokaj intenzivna aktivnost.

hojnikb ::

ti prenosnik na bateriji sploh se zalaufa ? Ce ne oz. ce odstranis napajanje protection vezja, potem pozabi o kaki obnovi, ker se z novimi celicami nebo vec polnala, niti ne bo pustila napajanje prenosnika.

also, tudi ce ti nekako uspe pretentati vezje, bos imel kr muko nalotat te nove celice note, ker so natlacene na 0,5mm
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

bobby ::

Saj je napisal, da se fila in zdrzi celih 5mibut.
Da, lahko das notri 35namesto 26,dimenzije ao iste, polnila se bo malo pocasneje ampak napolnila se bo do 4.2V tako ali drugače.

Je pa res, da se bos lepo namatral najbrz, da jih lepo nazaj spravis.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

matobeli ::

Pomerit vse celice, lahko je samo ena fuč.

bobby je izjavil:

Saj je napisal, da se fila in zdrzi celih 5mibut.
Da, lahko das notri 35namesto 26,dimenzije ao iste, polnila se bo malo pocasneje ampak napolnila se bo do 4.2V tako ali drugače.

Je pa res, da se bos lepo namatral najbrz, da jih lepo nazaj spravis.


Celice v leptopih se ponavadi fila v parih, vsaj v tistih ki imajo 18650 celice.

Torej, menjati obe celice, drugače se vo tista z nižjo kapaciteto preveč polnila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

bobby ::

Aja valda, po vsej verjetnosti ne ve, katere celice so defekt tako da sklepam, da bi menjal vse, ne samo defektne. To je meni logicno, upam, da tud OPju.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Magic1 ::

Če boš obdržal baterije, ki so še ok, potem zmeri njihovo kapaciteto in si preberi na netu kako jih kombinirati z novimi. Drugače kupi 6 z večjo kapaciteto in boš imel boljšo batreijo kot pri novem.
Magic

boyc ::

Pozdrav.

Pardon za napacno rubriko.
Baterije sem premeril in zgledajo vse ok, vsaka odda 4V napetosti, skupen izhod je 12V. Premeril tudi tok, vendar zaradi izpraznjenosti baterij je logicno minimalen.Toda vse zgleda ok.Ima kdo kakso idejo kaj bi lahko bilo, glede na to da vse celice izgledajo ok?

Hvala
Lp

Invictus ::

Nova baterija stane 16 EUR...

https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R4...

Če ti je popravilo hobi projekt, potem le. Ampak prišparal pa ne boš nič...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

boyc ::

Nova stane 16eur, ampak je 4400mAh. Medtem ko ena celica stane, 3 - 4 eur za 5200mAh baterijo oz vec. Je pa tudi hobi projekt :)
Tako da ce ima kdo kaksno idejo v cem.je tezava, bom hvalezen.

Lp

pero50 ::

Pri zapirodno vezanih baterijah se kapaciteta ne spreminja. Torej ce das notri 6 baterij je to 3s2p. 3x4.2 dobis cca 12v, 2p pa 2x kapaciteto baterije. Torej ce das notri 6x 2500mah baterijo, bos imel kapaciteto 5000mah

boyc ::

Tocno tako. Prvotno je bil plan menjati le celico ki je fuc z enako, in bi baterija tako dala ven 5200mAh, kot je original. Ce bi bilo pa vec celic fuc, bi menjal pa vse z mocnejsimi. Zanimivo je, da so celice ok, saj vsaka, ki jo izmerim posebej odda ven 4V. Tu pa zadeva obstoji, kaj je narobe.

Invictus ::

Koliko pa naj bi dobil ven?

Za laptop mislim... 8V?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matobeli ::

4V/celico je pravilna napetost za li-ion. Zdej pa najdi eno breme za celico (velik upor, grelec, usb polnilec...), in pomeri napetost ko bodo celice malo obremenjene. Tiste katerim se bo napetost bistveno bolj sesedla od drugih so zanič.

Vse celice so v tvojem primeru polne, ker polnilec neodvisno polni posamezno celico, oziroma še tisto zraven ki je v paru če gre za 6 celično baterijo.

Sploh bi pa pomagalo da daš model baterije oziroma napišeš parametre.

Glede na to da nimaš nobenih izkušenj z Li-ion baterijami seveda močno odsvetujem da jih kakorkoli mehansko ali kemično obdeluješ. Najprej si preberi osnove, da boš vsaj vedel zakaj ti je pogorela hiša/avto.

boyc ::

Izhod naj bi bil 10.8V, kar pri meritvi tudi stima.

boyc ::

Bom poizkusil z obremenitvijo.

Model baterije je ICR18650-26F

matobeli ::

Kaj pa podatki baterijskega paketa? 11.1V, 14.4V? 3/4cell ali 6/8cell?

Probaj z obremenitvijo, bi se skoraj ziher moralo kaj pokazat. Lahko pa vtakneš baterijo v leptop, počakaš da se izprazne in potem takoj meriš.

Ker vse celice itak niso fuč ker meni deluje 5min leptop na original celice iz leta '95. Ampak tam vem da so vse celice pač iztrošene, oziroma uničene.

Če boš delal to zadnjo opcijo bodi zelo, zelo, previden da ne narediš kakšnega stika ki ga ne bi smelo bit.

boyc ::

Na baterijskem paketu pise sledece:
10.8V
5200mAh
56Wh
Je pa 6 celicna.

Za samo spajkanje, bom tak naredil v sluzbi, imamo opremo itd.
Prej pa poizkusim z bremenom.

matobeli ::

Ok, torej imaš 2 celici paralel, menjaš obe

boyc ::

Pravkar premerjene celice pod bremenom, kjer se je tok poveceval do 2,5A. Napetost na celicah ni padla pod 3.6V.

Sumim, da je probem vezje konektorja ali pa nekaj na samem prenosniku.
Ali??

matobeli ::

A ročno kalibracijo baterije si že poiskušal? Napolneš do konca, odpreš bios (če je možno v Legacy in ne UEFI), počakaš da se sam izprazne.
Lahko pa da je vezje baterije slabo in se nekaj začne gret in prekine delovanje.
Probaj še to pred kalibracijo: prižgi leptop, štopaj da se ugasne, pusti da se "pohladi" in preizkusi ponovno če se bo obnašala baterija kot da je čisto izpraznjena ali bo spet dala 5min.

boyc ::

Kalibracijo sem poizkušal v windowsih, v BIOSU ne. Sedaj je pa problem, ker ohišje baterije ni šlo narazen, razen da se je uničilo. Trenutno čakam 3D print ohišja, da bom potem lahko poizkusil omenjeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boyc ()

care20 ::

Imam vprasanje... Ce imam laptop vedno priklopljen na napajalnik... A je to skodljivo za baterijo...ko pride do 100 odstotkov a jo potem se polni

hojnikb ::

ne, ker sicer bi explodirala.
#brezpodpisa

drekodovce ::

kar se tiče staranja baterije, je idealno napolnjena na 60% in pri temperaturi okrog 5°C. Jaz sem jo od začetka imel kako leto v hladilniku, ko je nisem rabil in na 60%. Dokler je imel prenosnik uro in pol kapacitete sem jo polnil do 60% (avtomatsko nastavljeno v driverjih) Sedaj je stara 6 let, polnim jo do 100% in še vedno zdrži malo več kot 1 uro.

drugače pa baterija stane 20-30€, tako da ne komplicirat kot jaz :))

Valvoline ::

Je komu ratalo obnovit staro baterijo? Kje dobit kakovostnih celic? Kupu sem novo baterijo za mojga dzudzitsa, stara 5500mah k je bila nova je drzala 10+ ur, zamenska nova je drzala 6ur vseeno solidno ampak je spustila duso po samo 9 mesecev delovanja zdaj mi zdrzi manj k uro stara je boljsa :) Tisto kar se na amazonu/ebay prodaja je vse klump, originalno nikjer ni za dobit.

Vuli ::

nkon.nl, ebatt.si ti jo še samo nardi...
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Baterija za prenosnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
527082 (2083) Han
»

Vezava li-ion celic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
363748 (2717) darkolord
»

Polnjenje 16850 battery packa

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
404188 (3422) jest10
»

Li-ion baterije in laptop

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4612559 (10342) Kamran
»

Kako ponovno kalibrirati baterijo IBM notesnika?

Oddelek: Strojna oprema
113359 (3066) Pyr0Beast

Več podobnih tem