» »

Nakup avta - vprašanja

Nakup avta - vprašanja

«
1
2

Raindancer ::

Zdravo,

sem pred nakupom avta - recimo 3 do 4 mesece - in imam par vprašanj, da bom finančno prišla skozi. :)

Torej, najprej nekaj osnov:

- budget za ceno avta je okoli 2000 €, dodatno 500 € za registracijo in podobne malenkosti.
- pot običajno 20 km (dnevno službeno), tudi daljše poti (80 km in več). Navadne ceste,tudi griči.
- visoki sedeži(delitev s starejšo osebo, tako je omogočen lažji vstop in izstop)
- avtomatski menjalnik... Tukaj nisem prepričana. Z avtomatikom je cena 'avtomatsko' precej višja, avtomatik iščem zgolj zato, ker je za starša prestavljanje precej mučno (trenutno imamo astro, in je treba nekaj moči, da prestaviš, ko se vozi). Ali je kakšna alternativa, kjer je prestavljanje lažje?
- 'malo pije', in da je zanesljiv, tako na cesti in kar se tiče popravil.
- 5-vratni model, po možnosti da je kombilimuzina
- Klimaaaaaa...Obvezno. A must have. :))
- Moč motorja... Hm. Tu rabim nasvet. Kakšen motor, da me zavarovanje ne bo ravno udarilo po žepu, pa da bo kljub vsemu dovolj živahen? Getz mi je bil všeč s stališča pospeškov, Renault Laguna pa ne, ker je trajalo nekaj časa, da je 'potegnilo'.

Namenoma ne omenjam znamk, ker mi je pomembno predvsem da avto služi svojemu namenu, nameravam ga imeti kakih 5 let, če ne še več. Ker se tokrat prvič spravljam skozi projekt, zato rabim konkretne izkušnje vas kot voznikov/uporabnikov, tako da najdemo pravo rešitev.

Hvala za vaše odgovore in LP,

Raindancer

jizzer ::

Za tako ceno avtomatski menjalnik odsvetujem, avtomatski se kupujejo od 2010 letnika naprej, poleg tega dvomim da boš sploh našla avtomatskega. Pa definitivno bencinarja za vsakodnevnih 20km.
Poglej Merivo, Zafiro sta obadva večja, tudi sam vozim starejšo astro (pa tudi zafiro smo že imeli) in se mi menjavanje sicer ne zdi(ni zdelo) trdo, bo trebalo probat osebno kako je z menjavanjem pri slednjih. Kaj večjega za tako ceno pa nevem kak je (nisem gledal avtoneta), sem bolj v dvomih da sploh :) Mogoče še fabia ali corsa?
Po mojih izkušnjah vsi ti pijejo relativno malo in popravila so tudi cenejša, ker jih je več.
*edit: in za taki budget bi tudi te priporočal.

Drugače pa obstaja kategorija za avotmobilizem, za naslednjič :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jizzer ()

IL_DIAVOLO ::

strumf666 ::

Kaj je pa narobe z avtomatiki pred 2010?
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Alien123 ::

strumf666 je izjavil:

Kaj je pa narobe z avtomatiki pred 2010?


Ker pijejo več bencina kot novi izboljšani..

jizzer ::

Alien123 je izjavil:

strumf666 je izjavil:

Kaj je pa narobe z avtomatiki pred 2010?


Ker pijejo več bencina kot novi izboljšani..

Tako. Tehnologija glede avtomatskega menjavanja je zadnja leta neverjetno napredovala. Saj ne da prej ni bila na nivoju, ampak primerjava z ročnim je bila bolj tako-tako. Trenutno pa bi rekel da je kar smiselno za novi avto avtomatika nabavit, zoptimizirano tako kot treba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jizzer ()

Alien123 ::

Še posebej zdaj ko imaš tudi avtomatike z 9imi prestavami..

bambam20 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Mogoce kaj takega?

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...



Sam tega ne. Kvari se.

Klemzz ::

Alien123 je izjavil:

strumf666 je izjavil:

Kaj je pa narobe z avtomatiki pred 2010?


Ker pijejo več bencina kot novi izboljšani..


Dej ne prbiji. Imam 2.0 110kW crvja '99 letnik avtomatika in je mestna poraba 9-10L.

K0l1br1 ::

Klemzz je izjavil:

Alien123 je izjavil:

strumf666 je izjavil:

Kaj je pa narobe z avtomatiki pred 2010?


Ker pijejo več bencina kot novi izboljšani..


Dej ne prbiji. Imam 2.0 110kW crvja '99 letnik avtomatika in je mestna poraba 9-10L.

In to pove točno kaj glede primerjave z enakim vozilom, enakim motorjem in ročnim menjalnikom?

bambam20 ::

Klemzz je izjavil:



Dej ne prbiji. Imam 2.0 110kW crvja '99 letnik avtomatika in je mestna poraba 9-10L.


Vau. Full malo a ne?

MadMicka ::

Če že kupiš avto za 2.000 EUR, potem ročni menjalnik, bencinar, čim manjši motor in čim manj konjev (v vsakem primeru pozabi na poskočnost, čeprav je to relativni pojem), pa daj na stran še recimo slabih 1.000 EUR za popravila.

Kar se pa tiče porabe 110 kw, 99 letnik, zgolj mestna vožnja med 9 in 10 l je v bistvu nizka, oz. prenizka in verjetno gleda na board computer, ki vedno laže, razen, če v njegovem mestu ni semaforjev :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

matobeli ::

Getz ima zelo mehek menjalnik.

bambam20 ::

MadMicka je izjavil:

Če že kupiš avto za 2.000 EUR, potem ročni menjalnik, bencinar, čim manjši motor in čim manj konjev (v vsakem primeru pozabi na poskočnost, čeprav je to relativni pojem),



Getz 1.4 je precej poskočen avto.

facepalm ::

jaz sem ravno prodal Getza in kupil 3 leta starega Twingota. po izracunih, ce bi ga odbrzal 5 let in nato prodal, sem financno na istem, kot ce bi obdrzal Getza. s to razliko, da se vozim v skoraj novem avtu.
zato priporocam, da si OP dvigne budget in vzame nekaj novejsega, z nizjo porabo. tudi ce preplaca 1k eur za leasing ali kredit, se dolgorocno povrne.

bambam20 ::

Bolj je vprašanje, kaj kupit za 2000€, da bo redno servisirano in vzdrževano.

facepalm ::

to je podvig. niti moj Getz ni bil redno vzdrzevan, kot je predpisal proizvajalec. ob prodaji je bil potreben rednega servisa in servisa podvozja (puse in zavorne ploscice). sem pa za toliko tudi spustil ceno.
poanta. ce ze na budget, potem raje nakup za cca 1k eur in cim bolje ohranjeno vozilo. nato pa 1k eur za komplet servis z blazilniki vred in nove gume.

Alien123 ::

Klemzz je izjavil:

Alien123 je izjavil:

strumf666 je izjavil:

Kaj je pa narobe z avtomatiki pred 2010?


Ker pijejo več bencina kot novi izboljšani..


Dej ne prbiji. Imam 2.0 110kW crvja '99 letnik avtomatika in je mestna poraba 9-10L.


In kaj si mislo s tem povedat da imam prav? :D..

hojnikb ::

bambam20 je izjavil:

Bolj je vprašanje, kaj kupit za 2000€, da bo redno servisirano in vzdrževano.

kaksno bolj obskurno zadevo, po kateri ni zanimanja :)
#brezpodpisa

bambam20 ::

hojnikb je izjavil:

bambam20 je izjavil:

Bolj je vprašanje, kaj kupit za 2000€, da bo redno servisirano in vzdrževano.

kaksno bolj obskurno zadevo, po kateri ni zanimanja :)


Ne vem. To je le na koncu 12-13 let staro vozilo. Pa tudi, ko nekaj popraviš, se pa kaj drugega pokvari odpove. Ob tako nizkih temperaturah te lahko na cedilu pusti akumulator, alternator, poleti pa kompresor za klimo...

facepalm ::

mogoce se dobi kaksen chevrolet aveo ali lacetti z nizkimi km oz novejsega letnika

anketar ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: anketar ()

matobeli ::

facepalm je izjavil:

to je podvig. niti moj Getz ni bil redno vzdrzevan, kot je predpisal proizvajalec.


Se dobi. Sem ga imel, ene 5 let nazaj sem dal 2300eur za getza, servisiranega na uradnem servisu, z vsemi računi, cca 80kkm. Prvo leto samo redni servis, drugo leto še ene par zavornih ploščic ter svečke, vse na uradnem servisu ker je bil tako poceni da bi me prišel drug serviser max 20eur ceneje, potem sem prodal za enak denar ker sem rabil večji avto.

Ima pa 1.3 oziroma 1.4 mašina mešano porabo 7l, kar ni najnižje med konkurenco.

Ampak, če se dela več kot 10kkm, oziroma se ga bo imelo več kot 3 leta se vgradi plin pa je strošek še precej nižji.

Je pa pri avtih do 1.4l tudi cestni prispevek nižji.

bambam20 ::

matobeli ::

:)) "Budget" avto z samo 273KM. No, malo poskočnejši je že od Getza. Verjetno.

bambam20 ::

matobeli je izjavil:

:)) "Budget" avto z samo 273KM. No, malo poskočnejši je že od Getza. Verjetno.


Zadnji link Espace.. krši od avta na kubik. vse troje je krš. Tud tist volvo.. Vse odsluženo.. sam za na odpad.

Alien123 ::

2k je totalno premalo za avto da bi bil zanesljiv :D

K0l1br1 ::

2k je toliko, da kupiš precenjena mala jajčka ala clio ali pa kakšno laguno in podobna stara jajca, ki pa lahko delajo v nedogled. V glavnem, v obeh primerih, kolikor soldov, toliko muzike

anketar ::

mislm, da je blo kr očitno, da je bil joke, drgač pa kkšen ohranjen ford focus mk2 za 2,5jurjev al pa mk1 do 1,5kjurjev

Raindancer ::

Torej.

Getz - kolikor toliko preverjen,vprašanje kje dobit dovolj ohranjeno mašino, ker so presenetljivo priljubljeni
Corsa - kateri modeli tukaj, ali vsaj od katerega letnika, da ni veliko napak ali stvari za popravljat
Clio - tudi tukaj katera generacija, samo... motorji znajo biti tudi zgonjeni do konca
Twingo - me skrbi varnost, ker je nos precej kratek. V primeru čelnega trka je lahko to hudo nerodno. Se motim?
Fiesta - če se bo dalo dobiti kako novejšo...ali zanesljivo.
Yaris - Enako kot Fiesta, naj bi bila v osnovi dobra za prevoz...
Focus - bo treba pogledat, je pa možnost.
Corolla - je zanesljiva, tako da če bo kje dobro ohranjen primerek, bi lahko bila v igri.
Meriva - v osnovi OK, mi pa zgleda precej okorno. Kako je z vožnjo in vzdrževanjem, tisti ki tak primerek imate?
Punto - Tudi nekaj osnovnega.
Golf - ker je že 'prežvečen' ni ravno na moji listi, cene so tudi precej zasoljene. Rahlo oddaljena izbira, mi je pa všeč, da je prestavljanje in sklopka trpežno in oprosti kakšen kiks.
Polo - enako kot golf
C3 - precej 'jajčast' se sploh splača?

V načelu ne potrebujem limuzine, ker je doma parkplac itak majhen.:8) Tako da bo štela okretnost, da je vodljiv (volan, prestavna ročica, če ima kdo izkušnje z ročno zavoro, rabim tako, da se ni treba truditi da se sprosti in zategne po potrebi),in da se drži ceste. Vaše izkušnje - kako se kaj ti avti držijo ceste v vremenskih pogojih, predvsem ko je slabo vreme? Kako je v zimskem času, kaj je poleti, ko je vročina na višku? Vem da je nekaj odvisno od gum in načina vožnje, nekaj pa prispeva tudi sam avto...

Glede avtomatikov - ker je budget majhen, mogoče res bolje, da ga za enkrat odmislim, razen če bo kje kaka terna. :D

Pa še... kaj je z jermeni? Ali je OK, če ima avto verigast jermen, in kakšni so stroški, če se stvar pokvari?

Ali se splača gledati med predelanimi avti, glede na to, da če se kje kaj pokvari, sem lahko hitro v zosu.8-O Zanima me za avte na plin, elektrika je še bela vrana. Kako je s hibridi, bi bili OK ali naj se še en čas držim bencinarjev?

Lp,

Raindancer

hojnikb ::

Twingo - me skrbi varnost, ker je nos precej kratek. V primeru čelnega trka je lahko to hudo nerodno. Se motim?

Ni nujno. Poglej si crash teste recimo smart fortwo. Kjub velikosti se zadeva kr ok obnese..
#brezpodpisa

K0l1br1 ::

Samo dve sta. Avto mora biti velik in močan (fizika). V drugem planu pa še pogledamo, da je čim manj star, da ima varnostno kletko in zmečkljive cone (primer: golf 2 ima samo zmečkljive cone). Stari twingo je bolj kot ne truga na dveh kolesih.

hojnikb ::

Velik in močan avto ni nujno pogoj za varnost. Primer


Bel Air ni ravno majhna škatla.
#brezpodpisa

K0l1br1 ::

hojnikb je izjavil:

Velik in močan avto ni nujno pogoj za varnost.

Zato sem dodal še disclaimer.

hojnikb ::



za efektivno 25 let staro zasnovo tole niti ni tako slabo. Vsekakor precej bolše kot tisti x2 težji in x2 daljši bel air.
#brezpodpisa

Bekiiiii ::

Fiata osebno neb nikol več uzel. Getz/Clio/Corsa se za ta denar dobi "ok". Samo dobrga treba najdt pa je... Sploh clio se da dobit dobrega. Ma kolega 03 letnik 1.5 dci. in avto mu dela k raketa.

hojnikb ::

1.5dci takih letnikov so lahko kr riziko, če ne misliš nardit preventivnih menjav problematičnih delov..
#brezpodpisa

Bekiiiii ::

Ja itak OP išče bencinarja tak da. Sam pač avto ni svoh glede na druge avte za ta denar

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bekiiiii ()

K0l1br1 ::

hojnikb je izjavil:

x2 težji in x2 daljši bel air.

Ko sem delal v zavarovalnici v likvidaciji AO škod, me je presenetilo, da so bili vsi potniki v teh vozilih, ko je prišlo do trka, poškodovani tako, da so rabili recimo eno leto do eno leto in pol, tudi dlje da je bilo zdravljenje končano (neke vrste pogoj za vložitev zahtevka) - na Triglavu se je razbitih twingecev zvrstilo čuda. Medtem ko so v drugih vozilih pri čelnih trkih bili bolj ali manj udarci, poškodbe od airbagov, poškodbe zaradi zategnjenih pasov (opekline), udarci z glavo v rob vrat in pododbno, zlomov ni bilo. V twingecih pa konstantno kot v mesoreznici. Ali so bili vozniki večji divjaki, ali je bilo kaj drugega vmes, kar pri drugih ni bilo itd., pa ne vem. To sem pač dobil na mizo.

hojnikb ::

lazje bo najdit bencinarja (teh 1.2 smeti je koker češ) kot pa dizla, ki bo decent ohranjen...

K0l1br1 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

x2 težji in x2 daljši bel air.

Ko sem delal v zavarovalnici v likvidaciji AO škod, me je presenetilo, da so bili vsi potniki v teh vozilih, ko je prišlo do trka, poškodovani tako, da so rabili recimo eno leto do eno leto in pol, tudi dlje da je bilo zdravljenje končano (neke vrste pogoj za vložitev zahtevka) - na Triglavu se je razbitih twingecev zvrstilo čuda. Medtem ko so v drugih vozilih pri čelnih trkih bili bolj ali manj udarci, poškodbe od airbagov, poškodbe zaradi zategnjenih pasov (opekline), udarci z glavo v rob vrat in pododbno, zlomov ni bilo. V twingecih pa konstantno kot v mesoreznici. Ali so bili vozniki večji divjaki, ali je bilo kaj drugega vmes, kar pri drugih ni bilo itd., pa ne vem. To sem pač dobil na mizo.

lahko je tudi enostavno izkrivljena statistika, ker teh avtomobilov je poleg cliotov kr dost pr nas... Seveda pa težji avto, ki je tudi strutkurno narejen kot se šika (in ne tako kot extrem pri bel airu) bo na bolšem ravno zaradi tega kar omenjaš; fizike.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Bekiiiii ::

Za clio npr kaj takega..

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...

bencinar,prvi lastnik, registriran do konc leta,servis knjizca itd...

Drugače se dobi še ceneje ce ni prvi lastnik itd

Klemzz ::

K0l1br1 je izjavil:

Klemzz je izjavil:

Alien123 je izjavil:

strumf666 je izjavil:

Kaj je pa narobe z avtomatiki pred 2010?


Ker pijejo več bencina kot novi izboljšani..


Dej ne prbiji. Imam 2.0 110kW crvja '99 letnik avtomatika in je mestna poraba 9-10L.

In to pove točno kaj glede primerjave z enakim vozilom, enakim motorjem in ročnim menjalnikom?


Pred tem sem si lastil enako vozilo z ročnim menjalnikom in je bila poraba enaka.

MadMicka je izjavil:

Če že kupiš avto za 2.000 EUR, potem ročni menjalnik, bencinar, čim manjši motor in čim manj konjev (v vsakem primeru pozabi na poskočnost, čeprav je to relativni pojem), pa daj na stran še recimo slabih 1.000 EUR za popravila.

Kar se pa tiče porabe 110 kw, 99 letnik, zgolj mestna vožnja med 9 in 10 l je v bistvu nizka, oz. prenizka in verjetno gleda na board computer, ki vedno laže, razen, če v njegovem mestu ni semaforjev :)


Vožnja po Kranju. Avto nima BC, preračunano na roke, vsakič natankan do čepa na isti bencinski na isti ročki.

bambam20 ::

Bekiiiii je izjavil:

Za clio npr kaj takega..

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id...



Neživahen motor. OP - pričakuje, da se bo avto premaknil. tale motor je mrtev v peti prestavi od 3 jurje obratov naprej.

Ko prižgeš klimo je pa avto nepremičnina. Dobesedno.
Getz 1.4 je proti temu raketa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

bambam20 ::

Raindancer je izjavil:


Pa še... kaj je z jermeni? Ali je OK, če ima avto verigast jermen, in kakšni so stroški, če se stvar pokvari?



Nobeden od zgoraj naštetih nima pogonske verige. vsi imajo jermene. veriga je bila nekoč pojem kvalitete in zanesljivosti.

facepalm ::

...dandanes pa samo pain in the ass:)
raje menjam 2x jermen, kot 1x verigo:)

bambam20 ::

facepalm je izjavil:

...dandanes pa samo pain in the ass:)
raje menjam 2x jermen, kot 1x verigo:)


Je ceneje :).

Spajky ::

5-vratni Puntić Classic 1,2 16V bi ti moral bit zadosti IMHO ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Heavy ::

Honda Civic - neuničljivi motorji, ampak lahko ima probleme z rjo
Suzuki Swift ali Ignis - Zanesljivi, ampak naj se pogleda za rjo
Toyota Corolla

Pa obvezno vzeti mehanika na ogled avtomobila. Menda pa tudi AMZS nudi preglede vozil.
Pa pri oglasih se verjetno da zbiti ceno za par sto € dol.
#TeamFelix

Strato5 ::

Jaz bi podprl Heavy-ja pri suzukijih na obeh točkah
Tudi Toyote se splača pogledat, bi izpostavil še kakega Yarisa, če ni premajhen.

Osebno bi se izogibal vseh francozov in italijanov, ker imam sam izključno slabe izkušnje z njimi (vsaj kar se rabljenih tiče, ampak nov avto se itak vsak pelje ok).
Bi pa dodal še Mercedes A-klaso 1,4 bencinar kot zanimivo opcijo (isto - če ni premajhen in seveda, če dobiš kako ne čisto zvoženo varianto). Imam enega doma in je za tak denar zelo solidna izbira.
Klimo ima itak praktično vsak, menjalnik je mehek in natančen, pije malo (cca 5L pri kombinirani vožnji), sedeži in pragovi so presenetljivo visoki (dokler ne probaš ne verjameš - odkar se vozim s tem, se v praktično vsak drug avto vsedem tako, da padem na sedež, ker sem navajen, da so višji :) )

samo moja 2 centa
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rabljen avto za dolge razdalje do 7.000€? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
15521238 (16741) matobeli
»

Prvi avto

Oddelek: Loža
464307 (3088) bambam20
»

Menjava avta, iz megana(kratki) na katerega karavana

Oddelek: Na cesti
131434 (966) jero_no1
»

Avto za 1000€ (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
15328096 (23323) Heavy
»

Poceni avto za 2k€ +- 500€ (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
9114956 (11504) krneki0001

Več podobnih tem