» »

Napetost v Ameriki, 440V, 60Hz

Napetost v Ameriki, 440V, 60Hz

jjohny ::

Zanima me kako to, da imajo v Ameriki trofazno napetost 440V ???
Enofazno imajo 115V.
Prinas imamo enof. 230V in trofazno 400V. 230xkoren3=400V.
V Ameriki očitno ne drži ta enačba. Ali morda kdo ve zakaj???
lp, jani

Red_Mamba ::

pri nas je trofazna napetost iz 3x230, pri njih je pa očitno 440/koren 3 = 254V Ima pač ena faza namesto 110V 250V. Če podatki štimajo potem imajo malo čudno narejeno. V ameriki so itak vsi čudni :D Dobijo pač eno fazo z 110V in 3 faze po 250V v stanovanja.
Pri nas pa 230 in 400.

TribesMan ::

V ameriki je vsa stvar z elektriko precej v k..., z elektrifikacijo so začeli prej kot večina sveta, zato so na nekaterih področjih izbrali rešitve, ki so se kasneje izkazale za ne najboljše. To da majo pa 440V pa nisem vedu, naš prfoks na elektro faksu, ki uči elektromehanske pretvornike, Lenasi, bi znal o tem povedat kaj več, pa še kakšno šalo na račun američanov.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

jest10 ::

Mogoče imajo dve različni omrežji

MadMax ::

V ZDA imajo 3fazni štrom v toliko navadnih gospodinjstvih kot v Evropi planinske koče....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Blisk ::

sej u končni fazi je 60Hz boljše, ker če te trese te ne bo ubilo, kot pri nas k je 50Hz.
Namreć ugotovili so, da je 50Hz frekvenca ki je najbolj nevarna za srce, da se ustavi.
Vse okol niti približno.

jjohny ::

Ta zadeva me pa zanima zato, ker bomo v firmi uvozili en stroj iz ZDA k nam. Stroj ima precej trofaznih motorjev.
Zanima me kaj se zgodi s temi motorji pri nas. Pri nas bodo torej delali na nižji napetosti (440V->400V) in nižji frekvenci (60Hz->50Hz).
lp, jani

jjohny ::

RedMamba,
A ni pri nas trifazna napetost 3x400V??
400V je napetost med dvema fazama. Če imaš trofazni motor vezan v trikot imaš na vsakem navitju 400V.(3x400V)
Če pa maš v zvezdi, pa imaš na vsakem navitju 230V. (3x230V)
Ali se morda motim?

Azrael ::

Kot je že bilo rečeno, obstaja ali je obstajalo več različnih omrežij, ne samo v ZDA, ampak tudi drugje, npr. VB (240/420V), Belgija (160/280V), Rusija(110/200V), Italija (110V, 127V, frekvenca 42 Hz). Samo v Evropi je bil prehod na enotno napetost 230/400V 50 Hz že izvršen in ni več takih dilem. Tudi pri nas smo imeli 220/380V, samo zaradi majhne spremembe je bil prehod neopazen.
Napetost 440V medfazno pa izvira iz ti. dvovodnega enosmernega sistema, kjer sta bila zaporedno vezana dva enosmerna generatorja za 220V in je bila srednja sponka ozemljena in je bila napetost 220V za razsvetljavo in 440V motorje.
Napetost 127/220V pomeni velike tokove in izgube za določeno moč, kot višja napetost 440 V medfazno in je zato višja napetost boljša za industrijo, manj izgub. Ker imajo ZDA frekvenco 60 Hz je dvig medfazne napetosti z evropske 400V na 440V povsem smiselen za pogon trofaznih motorjev, ker na ta način najenostavnejše pridobiš na moči motorja, ker zaradi višje frekvence, lahko brez škode dvigneš napajalno napetost in s tem tudi moč motorja. Enak motor je zato v ZDA močnejši, kot v Evropi.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Business ::

Med fazo in ničlo ali zemljo je napetost v EU 230V. Medfazna napetost ali napetost med katorokoli od 3 faz je v EU 400V. Frekvenca je vedno enaka v EU 50Hz.

jjohny ::

Hvala za pojasnila.
Azrael,
kako si to mislil:
ker zaradi višje frekvence, lahko brez škode dvigneš napajalno napetost
??
Daj mi razloži prosim, ker jaz ne kapiram štroma glih preveč.
A bo potem, ta motor pri nas bistveno manj močan??
lp

Business ::

jjonhny: čisto vredu razmišljaš. Problem se bo mogoče pojavil takrat, namreč motor se bi po mojem moral vrteti tudi na našem trofaznem omrežju, le da se bo sukal počasneje, ker je frekvenca manjša in napetost tudi. Zato se spremeni s tem tudi moč motorja. Tu pa je največji problem.
Da se bo sukal počasneje je sigurno, za koliko pa se bo zmanjšala moč pa nebi vedel. Vrjetno za toliko, koliko se zmanjša napetost. Tok bo enak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Business ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tri faze v eno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3010701 (8576) FX6300B
»

Frekvenčni pretvornik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1913999 (5856) gumby
»

380V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51340 (1234) Duhec
»

Ena faza v tri faze (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6230680 (25977) int47
»

Facebookova grožnja HP-ju, Supermicru in drugim velikanom

Oddelek: Novice / Procesorji
2411169 (9426) PrimozR

Več podobnih tem