» »

Varčevalni načrt

Varčevalni načrt

Osprey ::

Delam kot samostojni podjetnik in si vplačujem minimalne prispevke. Zavedam se, da bo treba začeti misliti tudi na prihodnost, zato si želim izdelati varčevalni načrt (za potrebe kake investicije, ali nasploh privarčevanih sredstev za poznejša leta). Žal v pokojninski sistem države nimam tolikšnega zaupanja, da bi se mi zdelo smiselno povečevati vložena sredstva, raje imam sredstva nekje, kjer imam več nadzora nad tem, kdaj in koliko jih imam na voljo. Nekako razmišljam, da bi vlagal v vsaj tri različne stvari:

1. Varna naložba (kot tretji pokojninski steber, ali kar koli drugega, kar ima zajamčen donos)
2. Manj varna naložba (kot npr. razni skladi, ali kaka druga ideja?)
3. Tvegane naložbe (npr. kriptovalute, tvegani skladi, druge ideje?)

Obračam se na forum, ker vem, da bodo gotovo padle kake ideje, ki se jih sam ne bi spomnil. Poleg tega prosim tudi za konkretne predloge pod vsako od teh treh točk, kam vložiti in zakaj.
In kako procentualno razporediti mesečni znesek?

mm888mb ::

Če si lahko privoščiš se plačaj prispevke vsej kot da imaš jurja plače, če ne jurja in pol (IMO) ostalo pa... težko je sploh ocenit, komu boš zaupal denar na naslednjih nekaj let? Tudi če je pokojninske steber? Pa, da seveda donosi niso manjši kot inflacija. Sem pred podobnim vprašanjem, bil, trenutno se neki aktivno ne ukvarjam s tem ker preprosto nisem videl ničesar kar bi me prepričalo.

Kriptovalute? Ravno ta teden je BTC grdo pogrnil in potegnil vse tiste, ki so računali na nek donos iz naslova naslednjega forka, jaz sem pušnil par 100 EUR, kot investicija mogoče, čeprav imajo tisti, ki projekt vodijo oziroma večino teh projektov neke druge želje (da BTC in coini na splošno ne bodo samo valuta za špekulante), dolgoročno gledano, mogoče, težko ti kdo reče, da dejansko lahko nekaj pričakuješ iz tega naslova.

Lonsarg ::

Osebno mi je najbolj všeč to zajemčeno pokojninsko varčevanje, ker gre tukaj v zajemčeni sklad direktno neobdavčeno do določenega procenta.

Tam do 40tega leta pa sicer rabiš denar sproti, ne bi jaz še nič. Od 40-65 je čisto dovolj časa da prišparaš kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

aaa1 ::

mm888mb je izjavil:

Če si lahko privoščiš se plačaj prispevke vsej kot da imaš jurja plače, če ne jurja in pol (IMO) ostalo pa... težko je sploh ocenit, komu boš zaupal denar na naslednjih nekaj let? Tudi če je pokojninske steber? Pa, da seveda donosi niso manjši kot inflacija. Sem pred podobnim vprašanjem, bil, trenutno se neki aktivno ne ukvarjam s tem ker preprosto nisem videl ničesar kar bi me prepričalo.

Kriptovalute? Ravno ta teden je BTC grdo pogrnil in potegnil vse tiste, ki so računali na nek donos iz naslova naslednjega forka, jaz sem pušnil par 100 EUR, kot investicija mogoče, čeprav imajo tisti, ki projekt vodijo oziroma večino teh projektov neke druge želje (da BTC in coini na splošno ne bodo samo valuta za špekulante), dolgoročno gledano, mogoče, težko ti kdo reče, da dejansko lahko nekaj pričakuješ iz tega naslova.



No no pretiraval pa ne bomo, dokler ne prodaš nisi v izgubi :) Sam sicer nisem sp, ampak vseeno varčujem raje v kriptovalutah in kovinah, bankam in skladom ne zaupam na dolgi rok, sploh ker periodično smo že blizu naslednji krizi (statistično gledano).

kingsix ::

To spraševat na slo-tech forumu v kripto-maniji ni lih pametno, hehe.

No.. kako varčujem jaz:
-kovine (zlato, srebro)
-delnice (kupim med krizo in prodam, ko se mi zdi vse skupak visoko - prodal pred cca 3 meseci in zamenjal za kovine..zaenkrat kaže kot dobra poteza)
-kriptovalute
-fiat aka denar v zoknu..to pač mora bit za neko likvidnost
-drugo leto še bo dodana ena nepremičnina za oddajanje.. to bom bolj poskusil in če nebo šlo bom prodal.
-imam tudi nekaj malega zbirateljskih zadev(kovanci, sport memorabilia,...), ampak to je bolj tako za hobi. Sem pa pred kratkim preveril in bi se kar dalo dobit več kot sem dal.

jernejl ::

1. Varna naložba (kot tretji pokojninski steber, ali kar koli drugega, kar ima zajamčen donos)
2. Manj varna naložba (kot npr. razni skladi, ali kaka druga ideja?)
3. Tvegane naložbe (npr. kriptovalute, tvegani skladi, druge ideje?)

Obračam se na forum, ker vem, da bodo gotovo padle kake ideje, ki se jih sam ne bi spomnil. Poleg tega prosim tudi za konkretne predloge pod vsako od teh treh točk, kam vložiti in zakaj.
In kako procentualno razporediti mesečni znesek?

Običajno imajo bolj tvegane oblike naložb višji pričakovani donos, a tudi večjo volatilnost.
Neka priporočena strategija varčevanja za starost je, da je na začetku v portfelju večji delež bolj tveganih oblik naložb, potem pa se s časoma ta zmanjšuje v prid manj tveganim naložbam, ki imajo nižje, a bolj stabilne pričakovane donose.
Skratka, razmerje naj ne bo ves čas konstantno.

Kakšna naj bodo ta razmerja (procenti), pa je odvisno od tega, koliko si naklonjen tveganju.

Lonsarg ::

Tvegane naložbe nikoli ne morejo bit varčevanje za starost, to so zgolj investicije kamor daš notri toliko, ko si lahko privoščiš da izgubiš. Čeprav agenti te bodo drugače probali prepričat.

CoreySteel ::

Indeksni skladi so verjetno najboljša oblika pasivnih naložb.
Twitter: @CoreySteel_

zavajon ::

aaa1 je izjavil:

No no pretiraval pa ne bomo, dokler ne prodaš nisi v izgubi :) Sam sicer nisem sp, ampak vseeno varčujem raje v kriptovalutah in kovinah, bankam in skladom ne zaupam na dolgi rok, sploh ker periodično smo že blizu naslednji krizi (statistično gledano).

Ne razumem, kaj imate toliko proti bankam in skladom. OK, na banki so zajamčene vloge do 100.000, pa obresti so nizke, ker je treba plačevati stroške banke. Skladi pa so zelo različni glede portfelja, ne obstajajo samo delniški skladi. Npr., pri skladu KD Bond se je v letu krize vrednost točke znižala za 10%, v naslednjem dobrem letu se je vrnila na vrednost iz začetka 2008. Seveda pa donosi v obvezniških skladih niso visoki, a običajno na dolgi rok še vedno višji od obresti v bankah.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam s prihranjenim denarjem? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18831742 (7990) miha98
»

Vlaganje denarja na srednji in dolgi rok (skladi, pokojninsko zavarovanje,...)?

Oddelek: Loža
305838 (4781) jakanov
»

Alternativa vezavi na banki

Oddelek: Loža
224220 (2585) Roadkill
»

Kam s 100€ / mesec (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9423591 (18730) Heisenberg
»

Kje varčevati za pokojnino

Oddelek: Loža
328710 (7116) harmony

Več podobnih tem