» »

Težave matična plošča

Težave matična plošča

Neon87 ::

Pozdravljeni!

Po zelo dolgem času (sem razvijalec) se spet nekaj ukvarjam z HW računalnika in sicer imam naslednji problem:
Računalnik se zažene, lučke svetijo, zapiska ne nič.
Probal sem:
-odklopit vse zunanje naprave,
-odklopit vse diske,
-odstranit RAM,
-odstranit baterijo,
-odstranit konektorje, ki so povezani na ohišje,
-drug napajalnik,..
-računalnik je spihan/očiščen,
žal brez uspeha.

Se pa vidi na SATA kablu pri konektorju na DVD, da je nekaj skurilo - črn je vhod in tudi konektor SATA kabla (seveda sem odklopil DVD in izvlekel SATA ter napajalni kabel). Preden je čisto crknilo je še ob loadanju Windows 10 gnjavilo nekaj z diski in SATA (točne napake ne vem), PC je od znanca.

Matična plošča je MSI H67MA-E35 https://www.msi.com/Motherboard/H67MAE3...
Procesor je Intel I7 (točnih podatkov ne vem), sem ga pogledal vendar ne piše na ploščici nič konkretnega. Verjetno mora bit to podnožje in ne 1150 ali 1151?
Sumim, da je težava v matični plošči. Ima pa ta matična podnožje 1155 (ki je zelo drago in zelo redko).
Kaj naj storim? Ne želim nabaviti nove matične, potem pa bom ugotovil, da je zanič kaj drugega..

Lepo prosim za pomoč!
Hvala!

BorutK-73 ::

Strela udarila? Če je sata kabel črn, potem je skurilo matično. Napajalnik dela?

Neon87 ::

Ni bila strela, je pa nekaj vklapljal izklapljal glavno stikalo za elektriko. Veckrat zapored. Napajalnik deluje, sem pa probal tudi drug napajalnik pa je isto.
SATA kabel je crn.
Torej je skoraj sigurno maticna? Se bi morala pokazat slika, ce vse drugo odstranim oz. vsaj kaj zapiskat?

hojnikb ::

probi še kakšne druge rame..

če ne gre, ti je nesl plato.
#brezpodpisa

Neon87 ::

A ni tak da bi se brez RAMov morala vseeno pokazat slika oz. bi moralo vsaj zapiskat?

https://www.ideo.si/osnovne_plosce/ASRO...

A je tole ok? Pac ima podnozje 1155.:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Neon87 ()

BorutK-73 ::

Brez rama in cpu se matična ne boota. Dovolj je ena palčka če jih imaš več. Pa grafična tudi pride prav če je ni v cpu-ju.

Zgodovina sprememb…

Neon87 ::

Ploščici imam dve, probal obe posamezno v različnih režah. Brez uspeha.
Torej ostaneta dve možnosti; matična in CPU.
Kako naj to ugotovim? Ali procesor pogosto crkne?
Zdaj glede na to, da je bil SATA kabel črn, da je po težavah še prišel do nalaganja (potem je javilo nekaj z diski in SATA), bi rekel da je verjetno matična?? Kaj, če kupim matično in ugotovim, da še kar ni ok? :S

Kako je potem z Windowsi? Bo prepoznalo disk in se bootalo? Na disku so podatki in naložen OS Win 10. Ali moram naredit kak repair, da se "prilagodi" novi plati?


Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Neon87 ()

Ishmael ::

Zamenjaj plato. I7 na tako miniaturo ne sodi in pregreva VRM

Neon87 ::

Ishmael ::

Enaka bo kakor trenutna, če nisi zahteven bo ok. Drugih pa nekako nisem našel na ceneje.si Zelo velika redkost.

Če ti je strela usekala samo v napajalnik bo CPU preživel, v nasprotnem primeru ne (Preko Lan)

Te plošče so zelo izbirčne glede ramov in ni nujno da bo piskala ob napaki.

Sprobaj ram v drugi plošči, če ne dela je verjetno odletel tudi procesor. Vsekakor je to starina in premisli če se splača popravljati.

Napajalnik je zagotovo odneslo, če ne sedaj, bo pa v parih mesecih crknil dokončno in s seboj vzel še druge stvari.
Tudi če boš sistem zrihtal, strela dela poškodbe ki se pokažejo šele kasneje in stvari umrejo same od sebe brez razloga.

Neon87 ::

OK, hvala za odgovor, sem naročil to plato s podnožjem 1155 v upanju da je s CPU vse ok.
Probal sem drug napajalnik pa isto ni delalo. Ni pa bila strela, ampak je nekajkrat (zaradi nekega testiranja), izklopil glavno stikalo v hiši in prekinil tok ter ga vrnil nazaj.

Han ::

S tem početjem lahko marsikaj skuriš! Drugič prej iz vtičnice izvleci napajalni kabel...

Baja ::

ce odstraniš ram ali cpu bi plošča morala skoraj 100% piskati. Če ne piska, je verjetno mrtva. kondiči so OK?

Neon87 ::

Han je izjavil:

S tem početjem lahko marsikaj skuriš! Drugič prej iz vtičnice izvleci napajalni kabel...

To nisem bil jaz. :)

Kondenzatorji so OK, matična ni nikjer črna,.. torej predlagate da bi novo ploščo raje priključil na nov napajalnik?

solatko ::

Napajalnik preizkusiš najhitreje, če na 24 pinskem konektorju povžeš zeleno in eno od črnih. Še prej pa poizkusi flash-at staro matično, saj je možnost, da ti je zaradi vklopov in izklopov streslo bios in ga s flashem postaviš nazaj (snemi napajanje, vzemi ven baterijo, za 10 sekund stakni plus in minus na ležišču baterije).
Potem kar na neki antistatični podlagi (vrečki vkateri so matične) priklopi napajanje, en ram, grafiko (če ima vgrajeno samo priklopiš monitor) in na konektorjih za kabel od kište, poiščeš palčki PW, z izvijačem narediš kratki stik in, če ni šla plošča, se ti mora na ekranu pojavit bios menu.
Delo krepa človeka

solatko ::

Intel procesorji preživijo kar nekaj matičnih plošč, v bistvu brez človeškega posega ne crkujejo.
Delo krepa človeka

b3D_950 ::

A lahko zaradi slabih kondenzatorjev začne pri bootanju javljat, da moraš pritisniti tipko F1, da se OS zažene?

Baterijo sem zamenjal z novo in je blo ok, če pa dlje časa pustim PC izklopljen pa spet javi, da moraš pritisnit F1.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Baja ::

a je kakšen napihnjen? razlog za pritisk f1 pa je? pozabi uro, datum? kaj drugega?

solatko ::

To imajo nekatere delovne postaje, ko mašina zazna neko napako ali na periferiji ali v samem računalniku, včasih je dovolj, da imaš v bios-u odprt Sata priključek, brez naprave. Pač pritisneš F1 in s tem odgovoriš testnemu programu, da je vse o.k..
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HP Elite 510-fr nadgradnja grafične kartice

Oddelek: Pomoč in nasveti
221066 (834) dc10
»

najcenejša 775 matična NOVA, kje v slo ?

Oddelek: Strojna oprema
301715 (1203) solatko
»

cpu+plata+ram za 200-250 eur?

Oddelek: Kaj kupiti
371762 (1357) NightHawk
»

Sestavljam Računalnik, prosim za pomoč !

Oddelek: Pomoč in nasveti
472838 (1588) barocco
»

Računalnik do 250€

Oddelek: Kaj kupiti
183431 (2997) opeter

Več podobnih tem