» »

Ohižje za računalnik

Ohižje za računalnik

eldorado29 ::

Hy

Ker ni denarja da bi kupil gaming računalnik vse v enem sem se odločil da kupim vsak mesec nekaj.

Začnem kar pri ohišju in napajalniku. Prosim za vašo mnenje oz vaše nasvete.

https://www.mimovrste.com/ohisja-za-rac...

Namen imam kupovati na kmcomputer.de ampak tega ohišja tam ni. je to ohišje na nivoju? kateri napajalnik bi najboljši bil zraven?

Filip8 ::

ni denarja in ti bi dal namesto 40, 140 eur za ohišje?

smacker ::

Raje daj vsak mesec 100eur v šparavček pa naroči vse skupaj iz DE, da boš plačal eno poštnino. Povej namen uporabe in končen budget, drugače ti težko karkoli svetujemo. Ohišje je top, mam 2 leti super zadovoljen. Sem ga pa dobil za 105eur pri mlacomu.

branc ::

Jaz ti dam zelo spodobno ohišje za 20€, ga nimam kej rabit. ZS.

VANR ::

Jaz predlagam ITX ohišje, ker večina ljudi nikoli ne uporabi več kot ene PCIe reže. Pri napajalniku pa glej, da bo vsaj 80+ GOLD oz več.

Kak Fractal Design Define Nano S/Node 202 ali pa Phanteks Enthoo Evolv iTX so kar v redu, ampak je potem pametno nakupiti GPU z "blower" hlajenjem. Tudi cene so kar poštene, glede na kvaliteto, ki jo dobiš.

hojnikb ::

naberi keš, pa potem kupi vse. Bodo vmes še kaj cene padle pa boljša dobavljivost grafik..
#brezpodpisa

Dzhimen ::

VANR je izjavil:

Pri napajalniku pa glej, da bo vsaj 80+ GOLD oz več.


80+ Gold ni ravno nujno. 80+ Bronze priznane znamke je čisto dovolj. XFX, Chieftech, Seasonic, CoolerMaster ipd. Pa nekje 500-600W, če bo šlo za eno grafo. Pa če ti je pomemben cable management, uzemi semi-modularnega.

Glede ohišja se tudi jaz strinjam, da je 100€ in več veliko preveč. Spet, stvar okusa in osebne prioritete, če ti je videz bolj pomemben od performansa, ampak če si na tesno z denarjem, raje uzemi ohišje za 40€ (jaz ga mam recimo za 25, pa mu popolnoma nič ne manjka), in se izprsi raje za grafično kartico, se bo veliko bolj poznalo kot pa pri ohišju.

Samo predlogi. ;)

VANR ::

Slabo ohišje lahko tudi vpliva na performance PC-ja. Glej, da bo imelo dober airflow.

eldorado29 ::

Saj sem napisal da ni denarja da bi v enem kupil gamin pc kot nekateri.
vsak ima skoraj avto na leasing. tudi mobitele na obroke. ko pa želiš imeti pc na podoben način pa problemi... grafična, procesor, rami in matična bodo naročeni skupaj. a ne takoj v začetku. zato želim nabavit vse ostalo.

Na računalniku bi se igrale predvsem igre. (konzole ne pridejo v poštev)

Filip8 se pravi če nisem premožen kot nekateri naj imam vse slabo? nisem rekel da ni denarja. ni ga vse v enem. ko pa dajam na kup pa se vedno neki pripeti. na avtu ali doma pri hiši... če pa kupim te zadeve pa bodo doma in bo mir.

janezekk ::

Kdo pravi, da je ohišje za 40€ slabo? Če ne razmetavaš z denarjem, potem ni potrebe po ohišju za 140€. Dobiš dovolj dobrega za manj, pa daš kakšen € več raje za grafo in procesor, boš imel več od tega. To je hotel povedat.

smacker ::

Ohišje za 140eur ma precej prednosti: protiprašni filtri, zvočna izolacija, priloženi 4 venti, kvalitetn pleh ki ne prenaša vibracij z diskov na tla/mizo, dober cable management, prostor za vodno hlajenje in večje število diskov tudi z daljšo grafo. Če je potreba al ne, je odvisno od posameznika. @eldorado napiši že kak je budget za celoten build in kako resolucijo/fps pričakuješ od kompa. Če se pogovarjamo o kompu za 800eur (kar večina janezov kupuje), potem je 140eur za ohišje kr zajeten del budgeta.

eldorado29 ::

ohišje me bo držalo najdlje. zato nočem da je neka šwoh zadeva. če pa bo pol za dva mesca ostalo še kaj badgeta pa še kako vodno hlajenje not.

ko nekdo kupuje novega mercedeza ali bmwja... mu prodajalec ziher nebo svetoval čuj vzemi kakega cliota ti bo ostalo še več denarja za počitnice... isto je tu.

Cena tega ohišja je 99dolarjev. a v sloveniji je to krepko preveč. DE pa tega nima. zato sem prilimau maš od mimovrst link. računalnk imam na mizi. ni skrit nekje spodaj pod mizo. Sem pa test tega ohišja videl nedolgo nazaj na eni strani pa mi je ostau v spominu zato sem tako za njega pisal.

In kot sem napisal bo šlo za gaming pc. 400 evrov lahko mesečno dam na stran. torej v treh mesecih je to 1200. to je zadnji meja.
Monitor že imam (Asus LED gaming monitor VG248QE)

smacker ::

Za gaming na 1080p maš v 1200eur še precej rezerve, tak da si lahko luksuz privoščiš. Z vodnim hlajenjem ne pridobiš veliko, vzameš en solidn cooler pa maš mir. Če ti je ohišje všeč, potem go for it. Dobiš ga tud v DE, samo je 20eur poštnine in si na istem: https://www.mindfactory.de/product_info...
Tole je pa manjši brat, za pol cene: https://edigital.si/racunalniska-ohisja...

Dzhimen ::

VANR je izjavil:

Slabo ohišje lahko tudi vpliva na performance PC-ja. Glej, da bo imelo dober airflow.


Dokler ima ohišje en 120mm fan spredaj in en 120mm fan zadaj/zgoraj, je to večinoma dovolj.

smacker je izjavil:

Ohišje za 140eur ma precej prednosti: protiprašni filtri, zvočna izolacija, priloženi 4 venti, kvalitetn pleh ki ne prenaša vibracij z diskov na tla/mizo, dober cable management, prostor za vodno hlajenje in večje število diskov tudi z daljšo grafo. Če je potreba al ne, je odvisno od posameznika. @eldorado napiši že kak je budget za celoten build in kako resolucijo/fps pričakuješ od kompa. Če se pogovarjamo o kompu za 800eur (kar večina janezov kupuje), potem je 140eur za ohišje kr zajeten del budgeta.


Filtri OK.
Zvočna izolacija nima veliko efekta, ampak dobr.
Ventilatorji ki so priloženi takih kištam koštajo 3€ na komad, tako da to ni neka prednost, pa še rabiš jih ne 4, torej ne upraviči razlike v ceni.
Glede vibracij; če je HDD dobro pršraufan pa da ma ohišje gumjaste nogice se to ne sliši nič, sej to ni inkjet printer... :))
Cable management je tudi dovolj dober pri cenejših ohišjih, ima luknje za PSU kable za na matično, prav lepo se da, tudi v manjših ohišjih doseči čisto notranjost in dober pretok zraka.
Diskov ima večina ljudi kvečjemu dva, tko da ne vidim smisla da kupuješ ohišje ki podpira 8 HDDjev pa 4 SSDje.
Grafično dobiš 300mm tudi v manjša ohišja.
Glede vodnega hlajenja pa je to druga zgodba. Če si misliš hladit na vodo potem to ni več budget build. Če daš 300€ za premium hlajenje je 100€ več za kišto skoraj samoumevno.

Strinjam pa se, da je odvisno kaj posameznik želi ali potrebuje. Če si želiš okna na stranici, bo treba malo doplačat. Hočeš ločen predel za PSU? Doplačilo. Hočeš met premium ohišje, ker se ti pač zelo dopade izgled? V redu, ampak bo pač dražje. Po mojem je glavna razlika med ohišjem za 40€ in ohišjem za 140€ ravno izgled. Cenejša ohišja so taka dolgočasna, nič posebnega, ne izstopajo. Če pa hočeš met računalnik kot centerpiece, da izstopa in lepo izgleda, pač plačaš več.

Odločitev je konec koncev tvoja. Ti veš kaj rabiš in kaj ti je všeč. Tu ti ne more nobeden drug pomagat. Nobeden ti ne brani dat malo več za ohišje, če se ti to zdi tako pomembno, ker ga boš vsak dan gledal na mizi. Nekateri tu ti pač skušamo argumentirat izbiro cenejšega ohišja, ki je ravno tako več kot dovolj dobro za veliko večino računalnikov. Moje mnenje je, da namesto +100€ v ohišje, daš raje +100€ v grafično, pa maš GTX 1080 namesto 1070 (ali katerekoli grafe bodo aktualne ko boš kupoval). Razlika v performansu bo +25%. :)

Ampak dobr, pri budgetu 1200€ lahko daš stotaka za ohišje imo. Preden si pa ceno sistema povedal, pa normalno da ti bo vsak reku, da ne vlagaj v ohišje za 150€, ker to ni smiselno, če kupuješ PC za 600-700€, kakor večina ljudi kupuje. ;)

r00k ::

Primerjava z prodajalcem ni ravno na mestu, njemu se gre za to da nekaj proda, medtem ko anonimnežem na spletu ni do tega =)

MadMax ::

Sem tudi sam skoraj največ časa zapravil za iskanje ohišja.
Če je ustrezalo zahtevam, je bilo skoraj 200eur, kar je jasno da odločno preveč.

Preveri https://www.ideo.si/ohisja/Silverstone_...
Jaz sem ga sicer izbral predvsem zaradi 5.25 lukenj, pa ker ima priključke (predvsem usb) spredaj, ker od zgoraj ne maram.
Prostora za plesat, široko da gre http://www.bequiet.com/en/cpucooler/483 noter, možnost vodnega, ...

Imaš tudi malce bolj zaprto (in tišjo) izvedbo www.ideo.si/ohisja/Silverstone_KL05B_Q_...

Ne bom rekel da je čvrsto kot iz 5mm rostfraja, ampak če že najdeš kak košček ki bi potencialno vibriral, ga malce ukriviš pa je. (čeprav meni tega ni bilo treba, desno stranico mi šponajo že kabli, speljani mimo, pa še 2x 2.5" HDD dela gužvo na tam predvidenem mestu, leva je pa lepo zagozdena)

Zgolj predlog, ker vsak svoje kljuse hvali ;)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

eldorado29 ::

Dzhimen hvala na lepi razlagi. ravno 1070 sem imel v mislih. sedaj pa res premišljujem da malo tu malo tam prišparam na komponentah in imam 1080.

Nočem da je sam računalnik glasen. Zato sem mislil da bo kvaliteto seveda dražje ohišje "omehčalo" hrup. zato mi že v samem štartu ni niti na misel prišlo da bi imel na primer grafo 1080 in ohišje za 40€. avtomatski sem povezal na dražjo opcijo. kar pa kot sedaj berem ne naredi take razlike.
https://www.ideo.si/ohisja/Silverstone_...
MadMax sem kar pogledo to ohišje in ja. dobra opcija. in takoj prišparam 60€

sedaj po tem če mam namen vzet 1070 oz še bolj 1080 kateri napajalnik bo taprava izbira?

Dzhimen ::

Za napajalnik predlagam da vzameš kakšno priznano znamko (XFX, Chieftech, Seasonic, CoolerMaster ipd.), jaz bi gledal da je semi-modular (bo lažji cable management in lepše bo izgledalo, kar je še posebej pomembno če maš steklo na stranici ohišja. Vzel bi 80+ Bronze (beri), lahko pa vzameš tudi silver ali gold, če dobiš dobro ceno, ampak je po navadi samo zaradi tega razlika v ceni tolikšna, da se ti v parih letih ne povrne, tako da načeloma se ne izplača. Glede moči, pa imaš za GTX 1080 kakega z 750W čez glavo.

Recimo 750 Watt Cooler Master G750M Modular 80+ Bronze. :)

VANR ::

https://www.alzashop.com/fractal-design... (poštnina pri njih je 10EUR)

Načeloma ne kupuj več kot 600W napajalnika. Je čisti overkill za današnje cajte. Kakih 500-600W je več kot dovolj, tudi za overclockanje. Splača se tudi dati kak evro več, pa kupiti polno modularnega. Veliko dobrih gold in platinum napajalnikov dobiš že za zelo ugodno ceno, če malo pogledaš. Poglej tudi če ima možnost, da so semi-passive, torej da se ventilator v njih ne zažene, razen če doseže določeno temperaturo. To je kar en tak "nice-to-have", sploh če te moti hrup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VANR ()

ziga1990 ::

Dzhimen je izjavil:

VANR je izjavil:

Slabo ohišje lahko tudi vpliva na performance PC-ja. Glej, da bo imelo dober airflow.


Dokler ima ohišje en 120mm fan spredaj in en 120mm fan zadaj/zgoraj, je to večinoma dovolj.

smacker je izjavil:

Ohišje za 140eur ma precej prednosti: protiprašni filtri, zvočna izolacija, priloženi 4 venti, kvalitetn pleh ki ne prenaša vibracij z diskov na tla/mizo, dober cable management, prostor za vodno hlajenje in večje število diskov tudi z daljšo grafo. Če je potreba al ne, je odvisno od posameznika. @eldorado napiši že kak je budget za celoten build in kako resolucijo/fps pričakuješ od kompa. Če se pogovarjamo o kompu za 800eur (kar večina janezov kupuje), potem je 140eur za ohišje kr zajeten del budgeta.


Filtri OK.
Zvočna izolacija nima veliko efekta, ampak dobr.
Ventilatorji ki so priloženi takih kištam koštajo 3€ na komad, tako da to ni neka prednost, pa še rabiš jih ne 4, torej ne upraviči razlike v ceni.
Glede vibracij; če je HDD dobro pršraufan pa da ma ohišje gumjaste nogice se to ne sliši nič, sej to ni inkjet printer... :))
Cable management je tudi dovolj dober pri cenejših ohišjih, ima luknje za PSU kable za na matično, prav lepo se da, tudi v manjših ohišjih doseči čisto notranjost in dober pretok zraka.
Diskov ima večina ljudi kvečjemu dva, tko da ne vidim smisla da kupuješ ohišje ki podpira 8 HDDjev pa 4 SSDje.
Grafično dobiš 300mm tudi v manjša ohišja.
Glede vodnega hlajenja pa je to druga zgodba. Če si misliš hladit na vodo potem to ni več budget build. Če daš 300€ za premium hlajenje je 100€ več za kišto skoraj samoumevno.

Strinjam pa se, da je odvisno kaj posameznik želi ali potrebuje. Če si želiš okna na stranici, bo treba malo doplačat. Hočeš ločen predel za PSU? Doplačilo. Hočeš met premium ohišje, ker se ti pač zelo dopade izgled? V redu, ampak bo pač dražje. Po mojem je glavna razlika med ohišjem za 40€ in ohišjem za 140€ ravno izgled. Cenejša ohišja so taka dolgočasna, nič posebnega, ne izstopajo. Če pa hočeš met računalnik kot centerpiece, da izstopa in lepo izgleda, pač plačaš več.

Odločitev je konec koncev tvoja. Ti veš kaj rabiš in kaj ti je všeč. Tu ti ne more nobeden drug pomagat. Nobeden ti ne brani dat malo več za ohišje, če se ti to zdi tako pomembno, ker ga boš vsak dan gledal na mizi. Nekateri tu ti pač skušamo argumentirat izbiro cenejšega ohišja, ki je ravno tako več kot dovolj dobro za veliko večino računalnikov. Moje mnenje je, da namesto +100€ v ohišje, daš raje +100€ v grafično, pa maš GTX 1080 namesto 1070 (ali katerekoli grafe bodo aktualne ko boš kupoval). Razlika v performansu bo +25%. :)

Ampak dobr, pri budgetu 1200€ lahko daš stotaka za ohišje imo. Preden si pa ceno sistema povedal, pa normalno da ti bo vsak reku, da ne vlagaj v ohišje za 150€, ker to ni smiselno, če kupuješ PC za 600-700€, kakor večina ljudi kupuje. ;)


3€ ventilatorji moje ohišje ima 19€ vredne ventilatorje po kosu imam pa tri notri samo jaz nisem dal 140€ ampak tam 240€
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

smacker ::

Dober 80plus modular PSU: https://www.mindfactory.de/product_info...
Ali tak z zero-fan mode: https://www.mindfactory.de/product_info...
https://www.mindfactory.de/product_info...

@dzhimen: Pri nzxt h440 dobiš 4 take ventilatorje: https://www.mindfactory.de/product_info...
Precej tihi, dober airflow in gumijasti navoji. Ampak ziga je hotel dvd-rom, pa je stisnil še 100eur zraven :))

Dzhimen ::

Uf, 550W za GTX 1080 je malo na meji... Če računaš da ne boš nadgrajeval na vodno hlajenje, pa da ne boš navijal CPU-ja, RAM-a in GPU-ja, pa da ne boš priključeval nekih extra naprav gor, potem ajde, v redu. Ampak mislim da pri 1200EUR sistemu je optimalno 700-800W (spet odvisno ali bo navijanje, kakšen proc/GPU ipd.). Glede 80+ Gold, jaz bi se zadovoljil z Bronze (glej moj link zgoraj). :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dzhimen ()

dolenc ::

Na podlagi česa si pa ti to izračunal? :)

Sej lepo da probaš pomagat človeku, sam ugibat pa tud ni potrebno.



Povprečna "gaming" kišta bo pila nekje 300w +-kak%, večina manj. Slikca, ki sem jo prilepil je poraba na steni, kar pomeni odštej še ene 10-20% za efektivno, ki jo napajalnik dejansko dovede in je tista katero ti gledaš.

Zaključek, 550w je vrh glave za eno grafično, boš glih lepo na lepih % obremenitve napajalnika. In ja vse kar je 80+ naprej, vseen s kero značko so solidne zadeve. Tisti, ki ugibate o "najmanj gold", poglejte kolk so dejansko razlike med bronastim in gold certifikaton v %.

Pa še nekej morte vedet. Eu, in ja tudi mi, imamo načeloma precej dobro električno omrežje v primerjavi s kako indijo, kjer dejansko potrebujejo čim boljše napajalnike, ker ko zaniha, zaniha oreng.

VANR ::

https://pcpartpicker.com/

@eldorado29 - tole uporabi za izračunat porabo sistema. Je 100% zanesljivo.

eldorado29 ::

naj omenim da mam željo met intel & nvidia. to je že moja tradicija zato ne odstopam od tega.
tu naj še omenim da do sedaj nisem in tudi v nadaljne nebom nič navijo. mogoče bo to komu koristilo pri svetovanju.

VANR ::

Zakaj ne bi poizkusil Ryzen CPU-ja? Kar se grafičnih tiče, je NVidia še vedno precej naprej (sploh če gledamo performance/W), ampak pri procesorjih (zaenkrat samo mainstream) je pa AMD dohitel in v nekaterih primerih celo prehitel Intela.
Kar se tiče starejših iger, je višji clock speed mogoče res bolj pomemben, ampak Vulkan in DX12 lepo "razbremenita" CPU, tako da skoraj ni razlike med i7 in Ryzen R7. Jaz ti svetujem, da si kupiš CPU z več jedri, ker je bolj future proof (R5 ali pa R7). Če pa res želiš kupit Intela, si pa vzemi i7 6700/7700 (non-K). Jaz imam i7 6700 in je kar fajn zadeva. Potem si kupi B250 oz. H270 matično in pa nek soliden (ampak ne preveč drag, ker itak ne boš navijal) CPU cooler - priporočam "beQuiet! Pure Rock Slim".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VANR ()

Beta2 ::

Pri navadnih non-K procesorjih je CPU cooler itak zraven in je čisto ok če ne navijaš, se ne greje nič pri novejših...

VANR ::

temperature so OK, glasnost je problem


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero ohišje? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
22530710 (4474) kakopak
»

grafična kartica in matična plošca (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15411265 (8306) Gapi
»

Nova kišta | 1000€ | video obdelava (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13611154 (6950) Yenk
»

sestaviti igrlani računalnik do 4 tisoč eurov

Oddelek: Pomoč in nasveti
283740 (2701) D3m

Več podobnih tem