» »

Brezžični internet v sosedjo stavbo

Brezžični internet v sosedjo stavbo

AnotherMe ::

Potrebovali bomo internet v stavbi čez cesto, kjer ni nobene možnosti za internet prek standardnih ponudnikov. Mobilne operaterje bomo imeli za rezervo.
Razdalja je okoli 60m-80m. Potreboval bi torej 2 kompleta za povezavo. Včasih sem to počel z wrt56, sedaj pa si želim kaj hitrejšega in novejšega :D
Razmišljal sem o kakem Ubiquiti NanoBridge, vendar imam problem, ker na eni strani ne morem imeti "talerja" - montirano bo pri oknu v pritljičju, in mislim, da bi mimoidoče preveč motilo ;) Glede na razdaljo, verjetno tudi ne rabim takšne zverine :D Ampak razdalja je patudi ravno že taka, da z navadnim routerjem ne pridem skozi...

Kaj bi predlagali? Raje kot da flasham routerje in menjam antene, bi neko namensko zadevo. Vseeno pa nekje bolj budget varjanto.

čuhalev ::

Za 80m je karkoli na vidni daljici v redu. Kakšne hitrosti si želiš?

Ti krožniki so uporabni za ~3km.

AnotherMe ::

čuhalev je izjavil:

Za 80m je karkoli na vidni daljici v redu. Kakšne hitrosti si želiš?

Ti krožniki so uporabni za ~3km.



No saj, zato pa nebi imel krožnikov ;)

Iščem torej predloge za 2 napravi, za zunanjo uporabo, ne preveliki, PoE, hitrost ni najpomembnejša, ampak glede na to, da smo 2017, avtomobili že skoraj letijo, računalniki so pametnejši od nas in podobno, pričakujem, da ~150Mbps nebi smelo biti problem?

Prosil bi za kak konkreten predlog.

Spajky ::

AndrejS ::

Napelji kabel

AnotherMe ::

AndrejS je izjavil:

Napelji kabel

Tocno to odgovorim skoraj vsakemu, ki vprasa kako internet spravit v sosednjo bajto... Problem je, da je vmes cesta:)

HighBane ::

Nimam izkušenj s tem, samo si ogledal kaj takega?
TL-ANT2409A KLIK - 3 različne velikosti directional antenna
- range test

chort ::

Ali pa dva komada Ubiquiti Loco M5: http://shop.wlan-sat.com/strojnaoprema/...

čuhalev je izjavil:

Za 80m je karkoli na vidni daljici v redu. Kakšne hitrosti si želiš?

Ti krožniki so uporabni za ~3km.

Nak, moji laufajo na 20 km. >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chort ()

čuhalev ::

AnotherMe je izjavil:

AndrejS je izjavil:

Napelji kabel

Tocno to odgovorim skoraj vsakemu, ki vprasa kako internet spravit v sosednjo bajto... Problem je, da je vmes cesta:)

Vzemi nekaj, kar ima anteno 5dbi, vse nad tem je za tako razdaljo razmetavanje denarja.

meacho ::

čuhalev ::

Ne bo dovolj, licenca ne omogoča dostopne točke. Sicer pa bi se moralo to izvesti izpod 80 evrov.

OvCa77 ::

čuhalev je izjavil:

Ne bo dovolj, licenca ne omogoča dostopne točke. Sicer pa bi se moralo to izvesti izpod 80 evrov.

Saj ne rabiš ap ampak bridge
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Letalec ::

Meni tale čez steno lovi še 150m ven iz hiše (v vidni liniji) na MOBITEL! Tako da polovica razdalje v bridge konfiguraciji ne bi smela biti problem.. Kompatibilen z DD-WRT.

Pomojem bi bil tale isto ok samo za pol cene, ne morem pa garantirati, ker si ga ne lastim. V najslabšem primeru moraš dokupit samo še anteno in antenski kabel, ampak tole bo delalo brez dodatnih hecov.

čuhalev ::

OvCa77 je izjavil:

čuhalev je izjavil:

Ne bo dovolj, licenca ne omogoča dostopne točke. Sicer pa bi se moralo to izvesti izpod 80 evrov.

Saj ne rabiš ap ampak bridge

A tako imajo oni.

6151 ::

Imam podoben problem, ampak potrebujem vmesni repeater.


modem+router od siola, Po potrebi bi kupil močnejši router, za repeater je na voljo asus RT-N11 ali pa dlink DIR 601.

Super bi bilo, če bi lahko brez kakšnih dodatnih investicij izpeljal to.
Zahtevana hitrost je pa vsaj 10mbps v obe smeri.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

AnotherMe ::

Problem je, da so stavbe "pod kotom". in če opremo namestim znotraj stavbe, nimam vidne linije, tudi stene so zelooo debele, ker gre za stare objekte, tako da namestitve znotraj bi se zaenkrat izogibal.
Pa kot sem rekel, rad bi se izognil flashanju routerjev, če je možno...

Ampak recimo, da se lotim na ta način; vzamem dva enaka routerja, jih dam na poličko na steno, dodam zunanjo "flat" anteno, nastavim brige, in je to to?

ToniT ::

Zakaj ne kupiš tega, kar je predlagal chort?

chort je izjavil:

Ali pa dva komada Ubiquiti Loco M5: http://shop.wlan-sat.com/strojnaoprema/...


>:D

čuhalev ::

TP-Link CPE510 je zelo podoben Loco M5 in cenejši. Dejansko je HW enak, SW ima pa le drugo grafično podobo. 8-)

AnotherMe ::

Letalec je izjavil:

Meni tale čez steno lovi še 150m ven iz hiše (v vidni liniji) na MOBITEL! Tako da polovica razdalje v bridge konfiguraciji ne bi smela biti problem.. Kompatibilen z DD-WRT.

Pomojem bi bil tale isto ok samo za pol cene, ne morem pa garantirati, ker si ga ne lastim. V najslabšem primeru moraš dokupit samo še anteno in antenski kabel, ampak tole bo delalo brez dodatnih hecov.


Sem testiral z enim routerjem, ki sem ga postavil na mesto kjer bi kasneje postavil AP, in sel na drugo stran, kjer sem z telefonu zaznal nekaj signala, delalo je, ni pa bilo zanesljivo...
Se pravi, ce vzamem 2 malo boljsa routerja, eden za AP, drugi cez cesto za bridge bi verjetno bilo res ok. Ce hocem wifi na drugi strani rabim se ene router, ki bo kot AP? Ali bi bilo mozno kakega dualband prepricat da bi oboje delal?

chort ::

na drugi strani lahko uporabiš tudi wrt54 z ddwrt, ga naštimaš v wireless repeater bridge in bo eno anteno uporabil za wifi povezavo na primarni router (to pač zamenjaš z nečim usmerjenim, recimo panelom), drugo pa za oddajanje wifi omrežja uporabnikom. Jaz bi kupil ubiquitije, ker bo performance zadovoljiv. Z ostalim ne bi bil ravno prepričan v to.

AnotherMe ::

wrt54 je že malo za v arhiv - ne za v vsakodnevno uporabo? :)

imagodei ::

Zakaj pa ven ne postaviš samo antene? A mora bit router tudi zunaj?
- Hoc est qui sumus -

AnotherMe ::

imagodei je izjavil:

Zakaj pa ven ne postaviš samo antene? A mora bit router tudi zunaj?

zunanji AP/router je enaka cena, ko navaden + zunanja antena.

Še tuhtamo in iščemo varjante. imam še ogromno časa - do 15.03. :D

chort ::

AnotherMe je izjavil:

wrt54 je že malo za v arhiv - ne za v vsakodnevno uporabo? :)

True, če imaš 100Mb optiko ali ogromno uporabnikov :)Pri meni še vedno (rahlo zmatrano) fura dva redundančna linka v internet (LTE modem preko wireless bridge in verigo 6 PowerBeamov do optike). Ni pa višek stabilnosti in performansov, zato ga moram počasi menjat, pa ne vem za kaj točno.

Če hočeš stabilno delovanje za dlje časa, raje rahlo predimenzioniraj link, uporabi bolj usmerjene antene itd, saj uporaba 2.4GHz wifi spektra narašča in s tem realno SNR na tvojih linkih s časom pada. Bo sosed prižgal nov router in bo vam padla hitrost na 1/4 začetne in podobno. 5 GHz je zaenkrat precej čistejši del spektra, ni pa nujno da bo tako tudi ostalo, zato tudi tukaj vsaj panel anteno na obe strani, še raje pa tiste Nanote na 5 GHz. Dela in je milina za vzdrževanje.

zuz3k ::

živjo

kakšen "router" bi moral kupit, da bi ga priklopil na zunanjo anteno, ki jo že imam? se pravi ruter bi potem z svojo antenco oddajal WIFI znotraj
dvonadstropnega prostora

lp
Life is a psychological game.

jype ::

Moški N konektor boš moral vštekat v anteno. Tega na routerju ni, ker gre za ogromen konektor, tako da rabiš še "pigtail", to je kabel z moškim N na eni strani in običajno SMA, včasih pa tudi TNC ali tudi kaj tretjega (pozanimaj se, kaj ima router, pa kupi ustrezen kabel) na drugi strani. Ta kabel mora bit čim krajši, router pa torej čim bližje anteni.

SubOrbit ::

@chort: kakšen prenos dosegaš z nanobridge na 20km in pri kakšnem signalu?

chort ::

SubOrbit je izjavil:

@chort: kakšen prenos dosegaš z nanobridge na 20km in pri kakšnem signalu?

PowerBeam M2 400, Trenutno smo na 70mbps (nominalno), kar je realno cca 30 mbps prenosa. Imam pa na eni strani še kar zasičen spekter (2.4 GHz), tako da bom najprej poskusil s choke ringi, potem pa morda zamenjal ta segment z 5 GHz PowerBeami, ker imam popolnoma vidno linijo. Laufajo pa antene ta trenutek na 10 kHz širokih kanalih zaradi interferenc, s širšimi kanali se prenos precej pohitiri.

SubOrbit ::

Cool :) Če imaš zasičen 2.4G (kje pa ni?), se verjetno ne splača drugega, kot nadomestiti s 5G opremo...
Jaz imam 2 linka še s starimi AirGrid-i m5, 17km link dela cca 35mbit (20Mhz širina), 36km pa cca 10mbit (10mhz).

Imaš kakšne izkušnje s powerbeam/nanobeam AC opremo?

wini ::

Oh kake komplikacije
2x nanobeam ac in gre 300mbit skozi
https://www.discomp.cz/default.asp?cls=...

Spajky ::

SubOrbit je izjavil:

Cool :) Če imaš zasičen 2.4G (kje pa ni?), se verjetno ..
Ma kaj noben od vas še ni dobil ideje, a bi samo polarizacijo signala na linku med dvema bajtama obrnil iz vertikalne (kot majo praktično vsi) na horizontalno? Obrneš zunanjo anteno za 90° v levo ali desno po osi; parazitni signali padejo najmanj za 12dB na istem pasu ....
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

SubOrbit ::

Kaj pa pridobiš s tem? Bolj ali manj vsa UBNT oprema ima dual polarization, če se ne motim... Torej z rotacijo le izpostaviš en ali drug chain motnjam?
Obračajo pa nekateri na 45°, kot vidim...

chort ::

SubOrbit > Razmišljam o tem, čeprav mi pride to v poštev samo pri tem linku, ostali niso LoS, je pa res da so repetitorji v 3PM in ni nikjer okoli njih nikakršne motnje ;) Imam enega PB-M5-400, ampak infrastruktura na drugi strani ni moja, tako da težko ocenjujem kvaliteto.

Wini > Clear LoS in fresnel cona, predvidevam :) Pa ne na 20 km...

Spajky > PowerBeam so dual polarizacija. Če je interferenca direkten signal med dvema antenama potem bi znalo to kaj pomagat, če je odboj si pa screwed.

zuz3k ::

jype je izjavil:

Moški N konektor boš moral vštekat v anteno. Tega na routerju ni, ker gre za ogromen konektor, tako da rabiš še "pigtail", to je kabel z moškim N na eni strani in običajno SMA, včasih pa tudi TNC ali tudi kaj tretjega (pozanimaj se, kaj ima router, pa kupi ustrezen kabel) na drugi strani. Ta kabel mora bit čim krajši, router pa torej čim bližje anteni.


Kakor razumem se eno antenco odšravfa in namestim zunanjo, katera bo potem kar sprejemala? in potem bo ruter kar po drugi oddajal do prenosnika.
Life is a psychological game.

čuhalev ::

SubOrbit je izjavil:

Kaj pa pridobiš s tem? Bolj ali manj vsa UBNT oprema ima dual polarization, če se ne motim... Torej z rotacijo le izpostaviš en ali drug chain motnjam?
Obračajo pa nekateri na 45°, kot vidim...

Tako je. Vsa Ubiquiti oprema uporablja (vsaj) 2x2 MIMO.

chort ::

zuz3k je izjavil:

Kakor razumem se eno antenco odšravfa in namestim zunanjo, katera bo potem kar sprejemala? in potem bo ruter kar po drugi oddajal do prenosnika.


Prav razumeš, mora pa router podpirat wireless bridge in 5ghz. Ne vem iz glave kaj bi to podpiralo, sem še vedno na 2.4ghz :D

Daniel ::

@chort: A ti si si kar po Wifi optiko napeljal, da imaš verigo Powerbeamov? :-) O kakšni razdalji je tu govora?

chort ::

@daniel: res je, živim sredi snežniških gozdov, 15 km od najbližje vasi, pa je bilo nekako potrebno zrihtat stabilen internet dostop z neomejenim prenosom (torej satelitski net odpade) :)

Moja trenutna konfiguracija zgleda takole:
50 Mbit optika pri starših od prijatelja,
PB-M2-400 AP --- 20 km LoS s čisto fresnel cono --- PB-M2-400 Client,
6m repetitorski stolp s 50w sončno celico in 225 Ah akumulatorjem,
PB-M2-400 AP --- 3 km non-LoS skozi bukovo-jelov gozd --- PB-M2-400 Client,
15m repetitorski stolp s priklopom na elektriko,
PB-M2-400 AP, potem pa na drugi strani visijo 3x PB-M2-400 (dva soseda in jaz) na razdalji med 200m in 1 km, vse non-LoS.

Trenutno me sicer zajebava kitajski MPPT solarni regulator na prvem repetitorskem stolpu, moram dat nekaj stabilnejšega, drugače pa stvar deluje brez problemov, prenos trenutno reda 30 Mbit. Choke ringi so že doma in čakajo name, da se vrnem v domovino ;)

Poskušal sem tudi drugi segment (3 km non-LoS) zamenjat z NB-M9 (900 MHz), ampak so te NanoBridge M9 prokleto nezanesljivi, mislim da Loco M9 nikoli ni bil mišljen za delovanje s parabolo (pa še pri nas niso ravno legalni, če prav razumem) ;) Če jih kdo rabi, dam za male soude.

Za redundanco (vsak drugi mesec delo od doma...) imam Simobilov LTE 800 MHz domači internet s 16 dBi MIMO panelom na razdalji 30 km do RTV oddajnika Trava nekje na kočevskem, dela dovolj dobro za FHD video streaming, tako da tudi remote v pisarno ni problem.

SebyDiamant ::

A ima mogoče kdo od vas strokovnjakov kako idejo za UniFi omrežje? Rad bi doma delil signal preko routerja, da bi ga imel po celem stanovanju, ne samo v enem kotu.
Zdaj imam preko usb ključka na računalniku in router v mrežni kartici, pa mora biti rač nonstop prižgan.
12EUR popusta na SUMUP čitalec bančnih in kreditnih kartic,
brez stroška najema:
http://fbuy.me/k8MvL

Daniel ::

@chort Zelo impresivno. Sploh ob dejstvu, da imaš na delu povezave non-LOS. 50W sončna celica je dovolj za neprekinjeno delovanje ob takem akumulatorju? No, sam imam najdaljšo povezavo 3,6 km LOS, tako, da sem v tem primeru amater :)

AnotherMe ::

chort je izjavil:

@daniel: res je, živim sredi snežniških gozdov, 15 km od najbližje vasi, pa je bilo nekako potrebno zrihtat stabilen internet dostop z neomejenim prenosom (torej satelitski net odpade) :)

Moja trenutna konfiguracija zgleda takole:
50 Mbit optika pri starših od prijatelja,
PB-M2-400 AP --- 20 km LoS s čisto fresnel cono --- PB-M2-400 Client,
6m repetitorski stolp s 50w sončno celico in 225 Ah akumulatorjem,
PB-M2-400 AP --- 3 km non-LoS skozi bukovo-jelov gozd --- PB-M2-400 Client,
15m repetitorski stolp s priklopom na elektriko,
PB-M2-400 AP, potem pa na drugi strani visijo 3x PB-M2-400 (dva soseda in jaz) na razdalji med 200m in 1 km, vse non-LoS.

Trenutno me sicer zajebava kitajski MPPT solarni regulator na prvem repetitorskem stolpu, moram dat nekaj stabilnejšega, drugače pa stvar deluje brez problemov, prenos trenutno reda 30 Mbit. Choke ringi so že doma in čakajo name, da se vrnem v domovino ;)

Poskušal sem tudi drugi segment (3 km non-LoS) zamenjat z NB-M9 (900 MHz), ampak so te NanoBridge M9 prokleto nezanesljivi, mislim da Loco M9 nikoli ni bil mišljen za delovanje s parabolo (pa še pri nas niso ravno legalni, če prav razumem) ;) Če jih kdo rabi, dam za male soude.

Za redundanco (vsak drugi mesec delo od doma...) imam Simobilov LTE 800 MHz domači internet s 16 dBi MIMO panelom na razdalji 30 km do RTV oddajnika Trava nekje na kočevskem, dela dovolj dobro za FHD video streaming, tako da tudi remote v pisarno ni problem.


In js jamram, zarad 50m razdalje iz ene bajte v drugo :P

chort ::

AnotherMe, tudi moji problemi so samo "first world problems", se pa za vse najde rešitev če vanjo zmečeš dovolj denarja in časa ;)

Daniel, ko sem se spravil v to nisem imel nobenih izkušenj z Ubiquitiji in WiFi linki, ampak se človek vsega nauči če je sila (in plača odvisna od internetnega dostopa). Sej se spravljam že dva meseca napisat sem gor par vtisov in nalepit par fotk, da se lahko še kdo uči na mojih izkušnjah in neizbežnih napakah. Tisti Non-LoS segmenti so pa še mene začudili. Bomo videli kaj se bo zgodilo zdaj, ko vse ozeleni, če ne bo pa motorka pela ;) Sej je zabaven projekt, ampak še vedno bi najraje imel potegnjen optični kabel.

barakus ::

@chort prosim, da odpres namensko temo in pokazes kaksno slikico :)

imagodei ::

A s temle opisom je bilo kdaj kaj, chort? :)
- Hoc est qui sumus -

AnotherYou ::

Kabl bo pravi odgovor...

chort ::

Imagodei, ne še, bo pa, majkemi! ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wifi domet signala

Oddelek: Omrežja in internet
142779 (2104) Spajky
»

FTTH Media konvektor

Oddelek: Omrežja in internet
221833 (1221) M_arjan
»

Prenos povezave na večjo razdaljo

Oddelek: Omrežja in internet
192494 (2038) Daniel
»

Long range WLAN z 2 hopi

Oddelek: Omrežja in internet
313990 (3342) wini
»

Kako potegniti brezžični internet cca 200m s 100% zanesljivostjo

Oddelek: Omrežja in internet
355925 (4848) Pyr0Beast

Več podobnih tem