» »

Padanje prodaje osebnih računalnikov traja že rekordno dolgo

Padanje prodaje osebnih računalnikov traja že rekordno dolgo

Slo-Tech - Prodaja računalnikov se je v minulem četrtletju že osmič zapored skrčila, kar je najdaljše negativno obdobje v zgodovini. V tretjem letošnjem kvartalu so prodali 68,9 milijona računalnikov, kar je 5,7 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Kot pojasnjujejo pri Gartnerju, sta glavna razloga dva: nizko povpraševanje na trgih v razvoju ter podaljševanje življenjske dobe naprav. Ker ima povprečen potrošnik v razvitem svetu tri tovrstne naprave (vsaj računalnik in pametni telefon), osebne računalnike redkeje nadgrajuje. Na trgih v razvoju pa imajo uporabniki raje pametne telefone in tablice kakor osebne računalnike. Prvikrat v zgodovini se tudi dogaja, da ljudje razmišljajo, da svojih osebnih računalnikov ne bi nikoli več nadgradili, saj imajo vse na pametnih telefonih in tablicah.

Nadaljuje se tudi konsolidacija trga, saj je največjih šest proizvajalcev oziroma sestavljavcev obvladovalo že rekordnih 78 odstotkov trga. Vodi Lenovo z 20,9-odstotnim tržnim deležem, sledijo pa HP z 20,4, Dell s 14,7, Asus s 7,8, Apple s 7,2 in Acer s 6,7 odstotka. V Evropi, Afriki in na Bližnjem vzhodu (EMEA) je bil padec prodaje 3,3-odstoten, v ZDA 0,3-odstoten, na daljnih azijskih trgih pa kar 7,6-odstoten. Se pa nekoliko povečuje prodaja chromebookov in podobnih naprav, ki v statistiki osebnih računalnikov niso zajeti. Morda se doba velikih, osebnih računalnikov res bliža koncu.

116 komentarjev

«
1
2 3

Netrunner ::

Za povprečne uporabnike je tablica ali telefon več kot dovolj tako, da se ne čudim upadu. Za nas "poweuserje" pa ni nadomestila in bo desktop vedno potreben.

Mato989 ::

Neumna statistika, prodaja PCjev pada ker so dovolj zmogljivi za več let vnaprej, včasih smo pa na 2 leti menjevali kištice... tu je vzrok, nikjer drugje, vsi moji prijatelji ki so nekoč imeli stacionarca ga imajo še danes!

stara mama ::

Prenosnik z nadgradnjami imam že sedmo leto.
Boljše kot pa leta 2000, ko bi imel v tem času že tretjega.

andrejus ::

Netrunner je izjavil:

Za povprečne uporabnike je tablica ali telefon več kot dovolj tako, da se ne čudim upadu. Za nas "poweuserje" pa ni nadomestila in bo desktop vedno potreben.



To bi težko rekel.
Kak je to povprečni uporabnik? A nekdo, ki polaga ploscice in tu oa tam gre pogledat sportne rezultate in placuje poloznice prj Tušu? DA, potem je tabica ali telefon cisto ok.

Ce pa ta isti clovek ima otroka, ki hodi v solo, potem je bolje da kupi laptop za 300EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

Mato989 ::

Tablica in telefon sta dovolj le za uporabnike ki uporabljajo internet le kot R/O (read only), ala gledanje novic, kvečjemo hiter facebook chat (nekoč smsi) ipd... že če hočeš napisat nek soliden prispevek na slo techu znorim na tablici (no jaz je itak nimam ker mi je neuporabna ampak če bi) kaj šele na telefonu.

ender ::

Po mojem je glavni razlog res v tem, da računalnikov ni več potrebno tako pogosto menjavati - imamo precej strank, kjer je povprečna starost računalnikov 4-5 let, pa še povsem zadostujejo za pisarniško delo (smo pa praktično vsem nadgradili RAM in vgradili SSDje).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

GizmoX ::

ender je izjavil:

Po mojem je glavni razlog res v tem, da računalnikov ni več potrebno tako pogosto menjavati - imamo precej strank, kjer je povprečna starost računalnikov 4-5 let, pa še povsem zadostujejo za pisarniško delo (smo pa praktično vsem nadgradili RAM in vgradili SSDje).

Točno tako. OS deluje, stvari na internetu delujejo, če disk odleti se ga zamenja s SSD-jem.
Telefoni postanejo v 2-3 letih počasni (nabira se navlaka, aplikacije rastejo (FB na androidu 500MB, WTF?), požrešnejše spletne strani), da ne omenjam, da se z novim OS še dodatno upočasnijo, če ga sploh dobijo.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

dronyx ::

Da ne omenjamo tu PC-jev za igranje iger, kjer daš samo za grafično kartico toliko, kot stane konzola zadnje generacije, večina novejših iger pa potem deluje slabše kot na konzolah, saj nihče več ne razvija iger samo za PC oziroma so razvite za konzole in samo prenesene na PC. Tako da bo šel po gobe tudi ta segment, ki daje za računalnike v povprečju čez 1000 €.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: njyngs ()

Kaj ::

Pa naredi neko pametno delo na tablici, mobitelu ali celo prenosniku. Za kaj resnega rabiš mizo, stol, velik ekran, normalno tipkovnico (da se ti roki ne butata ena ob drugo :D ) itd.
Ali sem pa le jaz tako na komot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

Ledstorm ::

Eh pc bo še vedno, ker je enostavno za neke stvari še dober. Na primer pisanje daljših stvari, kot so romani, excel preglednice, igranje 3D iger. To je bolj udobno in zdravo, kot pa pri tablicah in telefonih. Sem pa opazil, da postajajo intelovi procesorji že tako močni na mini-itx varjantah plošč, njihov vgrajen apu je odličen, da ni potrebe več po dodatni grafični kartici in atx ploščah. Tako da bom v prihodnosti zmeraj manjšega imel na mizi, hihi :)
Narava je najboljše zdravilo.

Netrunner ::

Sama tablica je res nekomot za šolske potrebe, vendar procesorsko pa je dovolj zmogljiva tako, da če uporabiš eno bluetooth tipkovnico in miš ter output pritakneš na TV lahko delaš marsikaj na njej. Drugače pa ja, nakup cheap prenosnika je boljši opcija.

Jerry000 ::

Mato989 je izjavil:

Tablica in telefon sta dovolj le za uporabnike ki uporabljajo internet le kot R/O (read only), ala gledanje novic, kvečjemo hiter facebook chat (nekoč smsi) ipd... že če hočeš napisat nek soliden prispevek na slo techu znorim na tablici (no jaz je itak nimam ker mi je neuporabna ampak če bi) kaj šele na telefonu.

Lahko bi slo-tech si omislil kak app :P

filip007 ::

Jaz sem dal dual boot Mint in XP, drugega ne rabim, v bistvu čakam da gre PC ven s prodaje, da kupim zadnji model.

Tablice so v redu, samo kaj dosti več niso kot telefoni.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

3p ::

Me zanima, če se bojo PCji konkretno podražili, ko jih bomo kupovali samo še dinozavri.

          ::

Mato989 je izjavil:

Neumna statistika, prodaja PCjev pada ker so dovolj zmogljivi za več let vnaprej, včasih smo pa na 2 leti menjevali kištice... tu je vzrok, nikjer drugje, vsi moji prijatelji ki so nekoč imeli stacionarca ga imajo še danes!


Točno to. Danes soliden 5 let star računalnik deluje čisto dobro.

3p je izjavil:

Me zanima, če se bojo PCji konkretno podražili, ko jih bomo kupovali samo še dinozavri.


Saj v novih formatih so čisto OK. Pri nas je pod vsakim TVjem še en NUC za gledanje filmov.

Zgodovina sprememb…

zee ::

Za prostocasne aktivnosti ze nekaj casa uporabljam bodisi phablet (iPhone 6 Plus) bodisi tablico (ta manjsi iPad Pro) in gre.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Thuban ::

trg tablic brutalno upada, ker ljudje ugotavljajo da so tablice butaste. Pričakujem, da bo trg pcjev se kmalu spet povzdignil.

Edino windows tablice so zakon, če imajo dodano bluetooth tipkovnico, tisto se potem lahko uporablja kot dejanski PC.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Jerry000 ::

Thuban je izjavil:

trg tablic brutalno upada, ker ljudje ugotavljajo da so tablice butaste. Pričakujem, da bo trg pcjev se kmalu spet povzdignil.

Edino windows tablice so zakon, če imajo dodano bluetooth tipkovnico, tisto se potem lahko uporablja kot dejanski PC.

Tablice so prou super ;)

Thuban ::

ne, so retardne, sploh android. totalna potrata denarja, ker ne doprinesejo ničesar kar ne bi android telefon zmogel.

Telefon rabi vsak, torej vsak kupi telefon. zakaj za božjo voljo bi kupil še tablico in metal denar proč. Valda se kupi prenosnik in je to to.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

pegasus ::

ender je izjavil:

Po mojem je glavni razlog res v tem, da računalnikov ni več potrebno tako pogosto menjavati
Povedano drugače, elektrika je prepoceni oz. novi račuanlniki predragi, da bi se jih splačalo menjati. Zanimivo bo spet šele, ko bo razvoj mobilnih naprav prišel tako daleč, da bodo lahko v celoti nadomestile današnje pisarniške desktope, kar se bo imho zgodilo v nekaj letih, prve poskuse pa že videvamo v obliki onih gizmotov, ki jih vtakneš v hdmi vhod v tv.

3p ::

          je izjavil:


3p je izjavil:

Me zanima, če se bojo PCji konkretno podražili, ko jih bomo kupovali samo še dinozavri.


Saj v novih formatih so čisto OK. Pri nas je pod vsakim TVjem še en NUC za gledanje filmov.


Nov format je čisto ok. Potrebujem PC funkcionalnost (programi, zmogljivost, povezljivost). Forma je lahko tudi telefon (še boljše).

Thuban ::

pegasus je izjavil:

ender je izjavil:

Po mojem je glavni razlog res v tem, da računalnikov ni več potrebno tako pogosto menjavati
Povedano drugače, elektrika je prepoceni oz. novi račuanlniki predragi, da bi se jih splačalo menjati. Zanimivo bo spet šele, ko bo razvoj mobilnih naprav prišel tako daleč, da bodo lahko v celoti nadomestile današnje pisarniške desktope, kar se bo imho zgodilo v nekaj letih, prve poskuse pa že videvamo v obliki onih gizmotov, ki jih vtakneš v hdmi vhod v tv.


tisto ne bo zamenjalo PCja, je še vedno preveč zabito. Če pa želiš majhen, dovolj zmogljiv prenosni namizni delovni računalnik pa kupiš Zotaca, recimo.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Ahim ::

Jerry000 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

že če hočeš napisat nek soliden prispevek na slo techu znorim na tablici (no jaz je itak nimam ker mi je neuporabna ampak če bi) kaj šele na telefonu.

Lahko bi slo-tech si omislil kak app :P

Slo-tech ima mnozico appov. En je Firefox, drugi Chrome, tretji Safari, pa se nekaj bi se jih naslo.

energetik ::

Ergonomske omejitve bodo še vedno ostale. Velik ekran z veliko ločljivostjo, tipkovnica in miška so optimum od optimuma. Lahko da ne bomo imeli več velike kište pod mizo, ampak omenjene zadeve bodo ostale. Če tudi boš na njih priklopil telefon z zmogljivostjo PC.
Jaz na telefonu kvečjemu pogledam zjutraj vreme ob zajtrku, za kaj več pa vedno PC + 27" ekran. Pisati na forum po telefonu? Ne hvala, raje nič ne napišem.

shadeX ::

Jaz pišem po telefonu na forum edino kadar sem na skretu. Se vidi po tem da ni šumnikov v besedilu. :))

AnotherMe ::

shadeX je izjavil:

Jaz pišem po telefonu na forum edino kadar sem na skretu. Se vidi po tem da ni šumnikov v besedilu. :))


Ajd, ne seri :P


Glede teme:
Poznam veliko ljudi, ki v zadnjem letu niso zagnali računalnika, nekateri tudi posel (storitvena dejavnost) opravljajo prek telefona (računi, banka, promocije na fb...), tako da v sicer še bolj redkih izjemah, se računalnika za posel ne rabi več nujno.

Tisti ki ga pa uporabljajo, pa je to večinoma 5-10let stara kišta - kot je že nekdo napisal z SSD.

Tako da upam povzeti, da je SSD ubil trg novih računalnikov - razen pri gejmerjih in pa resnih developerjih ne rabiš nič posebnega - vse laufa na stari gajbi z SSD dovolj hitro...

opeter ::

Recimo jabolčne računalnike počasi več ne moreš nadgradit (RAM je marsikje prilotan, vmesnik SSD-ja je lastniški). Če boš rabil hitrejšega/zmogljivejšega, boš moral kupiti novega.

Ta trend popolne "integracije" pa se počasi seli tudi k drugim proizvajalcem.

Na srečo še vedno obstaja možnost, da lahko še vedno kupiš ločene namizne komponente in si sam sestaviš računlnik po želji. Vprašanje, koliko časa še ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

SuperVeloce ::

dronyx je izjavil:

Da ne omenjamo tu PC-jev za igranje iger, kjer daš samo za grafično kartico toliko, kot stane konzola zadnje generacije, večina novejših iger pa potem deluje slabše kot na konzolah, saj nihče več ne razvija iger samo za PC oziroma so razvite za konzole in samo prenesene na PC. Tako da bo šel po gobe tudi ta segment, ki daje za računalnike v povprečju čez 1000 €.

Deluje slabše, kot na konzolah? Kdaj si nazadnje igral igro na spodobnem računalniku in tudi na konzoli? Motiš se, zelo. Je pa res, da če primerjaš ultra/nightmare settingse s konzolnimi 30fps "medium", potem pa ja...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Jerry000 ::

Thuban je izjavil:

ne, so retardne, sploh android. totalna potrata denarja, ker ne doprinesejo ničesar kar ne bi android telefon zmogel.

Telefon rabi vsak, torej vsak kupi telefon. zakaj za božjo voljo bi kupil še tablico in metal denar proč. Valda se kupi prenosnik in je to to.

Enostavno, ker na tablici rad berem, na potovanje raje vzamem tablico kot prenosnik, ker je tablica čist ql za čekiranje po netu in še aplikacije imaš, imaš syncano z telefonom, imaš GPS. Verjetno boš rekel da to z telefonom tudi lahko počneš in imaš prav. Ampak je razlika al to počneš na 7" kot pa na 5". Za v avto je tablica za GPS super, brat na 5" je pain, igrat kake igre na 5" je pain, filme gledat na 5" je pain,...in rad imam telefon do 5" ker nimam rad 5"+ ker je tisti zame cigel in mi ni všeč prevelik telefon. Tablico imam N7 2013 za katero sem odštel 150€ kar ni prevelika cena in služi namenu. No...za nekoga je seveda neuporabna, to je čist subjektivno.

Thuban ::

ne, ni razlika na 7 ali 5 inčih ker 7 inč android tablica pomeni samo to, da je vse grozljivo veliko. resolucijo pa imaš tudi "samo" hd, tako da na prostoru ne pridobiš nič napram 5 inč telefonu. Samo vse je res ogromno.

N7 2013 ima še celo nek čudaški format zaslona. Zelo visok in ozek, tako da si ne predstavljam da je "dober" za browsanje.

No, če je tebi to všeč, dobro zate. Uživaj.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Jerry000 ::

Bom :)

nikolahodin ::

opeter je izjavil:

Recimo jabolčne računalnike počasi več ne moreš nadgradit (RAM je marsikje prilotan, vmesnik SSD-ja je lastniški). Če boš rabil hitrejšega/zmogljivejšega, boš moral kupiti novega.

Ta trend popolne "integracije" pa se počasi seli tudi k drugim proizvajalcem.

Na srečo še vedno obstaja možnost, da lahko še vedno kupiš ločene namizne komponente in si sam sestaviš računlnik po želji. Vprašanje, koliko časa še ...


To pomeni da bo prodaja pc jev padla še bolj, kot danes. Marsikateri proizvajalec računalniških komponent bo propadu. Ljudje bojo na pc jih dokler bo računalnik deloval. Apple s takim načinom lahko preživi saj njegovi kupci menjajo računalnik cca na 2 leti.

AnotherMe ::

opeter je izjavil:

Recimo jabolčne računalnike počasi več ne moreš nadgradit (RAM je marsikje prilotan, vmesnik SSD-ja je lastniški). Če boš rabil hitrejšega/zmogljivejšega, boš moral kupiti novega.

Ta trend popolne "integracije" pa se počasi seli tudi k drugim proizvajalcem.

Na srečo še vedno obstaja možnost, da lahko še vedno kupiš ločene namizne komponente in si sam sestaviš računlnik po želji. Vprašanje, koliko časa še ...



Ja to je dejansko problem - pred 10 leti si kupil malenkost nadpovprečen prenosnik (ranga 1000€), ki ga z vmesnimi nadgradnjami lahko še danes uporabljaš za precej stvari.

Če hočeš sedaj kupit prenosnik, sploh jabolčnega, ki bo dober za 10 let, bo cena kake 5k.. No, seveda pa ne vemo kako bo čez 10 let..

Netrunner ::

Bistvo je to, da dosti zadev za katere si včasih potreboval računalnik jih zdaj lahko počneš z telefonom oz. tablico posledično desktop računalnika ne potrebuješ. Npr. kakšne pisarne se poslužujejo uporabe terminalov in ni več kot včasih kjer je vsak potrboval svoj PC. Odvisno je od primera do primera kaj je bolj primerno, vsekakor pa desktop danes ni več tako nujna zadeva kot je bila včasih. Pa tudi danes en povprečen PC služi svojemu namenu kar dosti let in ne potrebuješ kupovati vsake dve leti novega.

shadeX ::

Apple s takim načinom lahko preživi saj njegovi kupci menjajo računalnik cca na 2 leti.


Ne verjamem da je to čist realna trditev. Ko se spustiš v resen nakup računalnika za delo in kupiš npr iMac-a za več kot 2 jurja, dvomim da boš na vsaki 2 leti kupoval novega. Ker to enostavno dela.

Jerry000 ::

shadeX je izjavil:

Apple s takim načinom lahko preživi saj njegovi kupci menjajo računalnik cca na 2 leti.


Ne verjamem da je to čist realna trditev. Ko se spustiš v resen nakup računalnika za delo in kupiš npr iMac-a za več kot 2 jurja, dvomim da boš na vsaki 2 leti kupoval novega. Ker to enostavno dela.

Točn to, sodelavec ma macbook proja že 4 leta in preprosto še vedno lepo dela

nikolahodin ::

shadeX je izjavil:

Apple s takim načinom lahko preživi saj njegovi kupci menjajo računalnik cca na 2 leti.


Ne verjamem da je to čist realna trditev. Ko se spustiš v resen nakup računalnika za delo in kupiš npr iMac-a za več kot 2 jurja, dvomim da boš na vsaki 2 leti kupoval novega. Ker to enostavno dela.


Spomnil sem se tudi tega; Apple te lahko v to prisili, da kupiš po dveh letih nov iMac za 2k eur. Lahko ima vgrajen čip, ki ima določeno koliko časa lahko računalnik deluje in kadj preneha z delovanjem. Apple ni edini, ki uporablja čip za umetno skrajšanje življenske dobe računalnika.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

A ni čudn.. Sem tri leta nazaj posodobil računalnik, podobno zmogljivo plato in procesor še vedno prodajajo za isti denar?!? Malenkost boljše zadeve so seveda dražje, a je bilo isto tudi takrat, vendar sem se odločil za najboljši P/P. Torej se v treh letih ni spremenilo skoraj nič, se ni kaj čudit, da prodaja pada. Verjetno bom stvari menjal šele takrat, ko bodo crknile, na žalost za nič boljšega:|
Magic

no comment ::

nikolahodin je izjavil:


Spomnil sem se tudi tega; Apple te lahko v to prisili, da kupiš po dveh letih nov iMac za 2k eur. Lahko ima vgrajen čip, ki ima določeno koliko časa lahko računalnik deluje in kadj preneha z delovanjem. Apple ni edini, ki uporablja čip za umetno skrajšanje življenske dobe računalnika.

Od katerega leta naprej je vgrajen ta čip?

nikolahodin ::

no comment je izjavil:

nikolahodin je izjavil:


Spomnil sem se tudi tega; Apple te lahko v to prisili, da kupiš po dveh letih nov iMac za 2k eur. Lahko ima vgrajen čip, ki ima določeno koliko časa lahko računalnik deluje in kadj preneha z delovanjem. Apple ni edini, ki uporablja čip za umetno skrajšanje življenske dobe računalnika.

Od katerega leta naprej je vgrajen ta čip?


od leta 1981 pa do danes

Redorange ::

11.9.2008:)
Opis:ASUS osnovna plošča P5Q DELUXE, LGA775, SB 7.1, GLAN
Opis:INTEL procesor CORE 2 DUO E8500, 3.17 GHz, 6MB, 1333MHZ, LGA775, Box

MrStein ::

nikolahodin je izjavil:

Apple s takim načinom lahko preživi saj njegovi kupci menjajo računalnik cca na 2 leti.

Vir?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

AnotherMe je izjavil:


Ja to je dejansko problem - pred 10 leti si kupil malenkost nadpovprečen prenosnik (ranga 1000€), ki ga z vmesnimi nadgradnjami lahko še danes uporabljaš za precej stvari.

CPU ne moreš zamenjati.
RAM teoretično, praktično ne (kje dobiš 2x4GB SO-DIMM DDR2 ?, pa da ni dražje od novega laptopa)
Grafiko itak ne. (ne mi z MXM)
Nekaj komponent je včasih zamenljivih, a ne vedno (WLAN, BT,...).

Na primer: HP EliteBook 8560p , star okroglih 5 let (pol "tvoje" dobe)
Kaj lahko nadgradim , razen RAM in HDD?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

noraguta ::

Trg se je razslojil. Za trdo numeriko ne nabavljaš namiznika. Za srfanje ravno tako ne(telefon, tablice, hibridi, ..). Igre tako, tako ... ampak večji del je na konzoli.
Za delo je pa 5 let stara kišta še vedno dovolj močna.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

hojnikb ::

CPU ne moreš zamenjati.


Lahko. To se je dalo na prenosnikih (sicer z nekaj izjemami) praktično do haswella. Imam doma enega lenovota z i7 4700mq in je procesor lepo v socketu. Novejši so pa že bga, to pa.

RAM teoretično, praktično ne (kje dobiš 2x4GB SO-DIMM DDR2 ?, pa da ni dražje od novega laptopa)

bolha &co

itk se izkaže, da kakšen ssd še najbolje pomladi zadevo, če že ni ravno kakšen star p4 noter. Ali amd.
#brezpodpisa

Thuban ::

MrStein je izjavil:

AnotherMe je izjavil:


Ja to je dejansko problem - pred 10 leti si kupil malenkost nadpovprečen prenosnik (ranga 1000€), ki ga z vmesnimi nadgradnjami lahko še danes uporabljaš za precej stvari.

CPU ne moreš zamenjati.
RAM teoretično, praktično ne (kje dobiš 2x4GB SO-DIMM DDR2 ?, pa da ni dražje od novega laptopa)
Grafiko itak ne. (ne mi z MXM)
Nekaj komponent je včasih zamenljivih, a ne vedno (WLAN, BT,...).

Na primer: HP EliteBook 8560p , star okroglih 5 let (pol "tvoje" dobe)
Kaj lahko nadgradim , razen RAM in HDD?


CPU se da menjat že zelo dolgo.
RAM se zamenja brez težav in je poceni.
Grafike se še vedno ne da menjat ne.
WLAM, BT, DVD pekač, Bluray pekač so načeloma zamenljivi.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

hojnikb ::

na 8560p se da BP menjat proc, ker je v socketu noter.

še hpjov guide maš kako to nardiš in kateri gredo http://h20628.www2.hp.com/km-ext/kmcsdi... (stran 90)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

no comment ::

nikolahodin je izjavil:


od leta 1981 pa do danes

Meni je ta čip, očitno, crknil...

A mi ga zamenjajo zastonj (računalnik je že 5 let izven garancije)?

MrStein ::

hojnikb je izjavil:


RAM teoretično, praktično ne (kje dobiš 2x4GB SO-DIMM DDR2 ?, pa da ni dražje od novega laptopa)

bolha &co

Ja, en kos se prodaja po 50 EUR. (novi so 150-250 EUR za 2x4GB).
Za primerjavo: 2x4GB DDR3 je 40 EUR.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Padanje prodaje osebnih računanikov se nadaljuje, telefone menjamo vse redkeje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6014510 (11139) nejodagreat
»

Božični teden: Apple pred Samsungom, phableti čedalje popularnejši

Oddelek: Novice / Rezultati
3214681 (12014) bela120
»

Po treh letih rast prodaje računalnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5720741 (15811) trnvpeti
»

Prodaja osebnih računalnikov potonila (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
14337510 (31095) Glugy
»

Pametni telefoni: Samsung prehitel Apple

Oddelek: Novice / Rezultati
2711941 (9911) Elysium

Več podobnih tem