» »

Zunanji disk - odločitev

Zunanji disk - odločitev

Starodavni ::

Pozdravljeni,

po dolgem času sem se odločil, da kupim backup zunanji disk, pa je toliko ponudbe, da niti ne vem kje naj začnem in kaj naj izberem.

Preferiram zanesljivost nad velikostjo kapacitet, torej da mi bo disk dolgo časa služil in ga bom občasno uporabljal za prenos podatkov iz računalnika na njega.

Pravijo da je priporočljivo če vzamem WD, ampak katerega.

Cenovni rang naj bo od 60 do 110 € - ne vem kaj je bolj zanesljiv disk z 1 tb ali 2 tb prostora. Nisem več hoarder, ki bo skladiščil cel kup filmov, ker se mi ne splača, nameravam skladiščiti svoje unikatne stvari. En disk že imam, ki se tudi redko uporablja in je WD (kapaciteta 500 gb), grupa my book, od 2008 je v moji občasni rabi in ima zunanje napajanje, dela pa kot urca. Malo sem gledal big bang ponudbo, pa našel da obstajta passport in elements - kaj je boljše vzeti? Celo My book je še, sam tale je z napajanjem, kot ta, ki sem ga dolgo nazaj kupil.

Tu je ponudba big bang artiklov. https://www.bigbang.si/iskanje?pricefro...

Usb 3.0 predvidevam da je itak nujen, čeprav imam na laptopu zgolj usb 2.0 - bo pač ta usb 3.0 za prihodnje investicije.

no skratka, hvala vam, ki imate zunanji disk, da mi svetujete kaj naj si izberem. Govori se tudi da so Seagate rahlo slabši od WD, sam imam izkušnje z zgolj WD - tudi drugi jih uporabljajo. Seagate zunanje diske nisem še videl.

smacker ::

En nasvet, da ne bo jokanja žez par let: svoje unikatne dokumente mej obvezno kopirane na več mestih. Vsak disk lahko čist nenapovedano odpove, tud če daš 1000eur za njega. S tega vidika boljše 2x 1TB disk za 60eur, kot en "super zanesljiv" za 110eur.
PS: v tujini so cenejši, recimo tu: http://www.mindfactory.de/product_info....
Žal je poštnina 20eur, lahko pa najdeš koga ki naroša pa si razdelita strošek.
Glede zunanjih WD diskov boš najbrž slišal veliko primerov okvar. Ampak se jih pomoje tud največ proda, tak da je to razumljivo. Sam mam 3 komade doma, en že precej časa brenči, riknil ni še noben. Pomoje če gor 1x mesečno naložiš podatke in ga shranjuješ v omari, maš mir za 10 let.

MIHAc27 ::

Nov disk lahko dela 6 mesecev ali 10 let. Zunanji so malce manj zdržljivi, ker jih ljudje prenašajo naokoli.

Jaz sem istega mnenja kot smacker... kupi raje 2 poceni kot 1 hudega. Če disk po kopiranju lepo odklopiš in nekam na varno pospraviš, da ni vedno v uporabi, bi moral zdržat kar dolgo. Za zelo pomembne stvari so ok tudi usb ključki. Posnameš 16/32Gb, potem pa shraniš. Seveda obvezno kopija še kje.

Sam sem mnenja, da so bolj zanesljivi diski z manjšo kapaciteto. Imajo manj plošč, glav in se posledično manj grejejo. Je pa to povsem moje mnenje.

AnjaNja ::

Toshibin zunanji disk je po skoraj 10 letih v izdihljajih...Gor pa hranim originale fotk, tako, da je pomembna reč zame in sem v iskanju novega. od 1 TB-3TB, za cca 100€.

Ampak žal ne sledim več sceni. Kateri so sedaj še kvalitetni in se ne kvarijo? Da bo za novih 10 let :) Toshiba je verjetno še vedno OK izbira? Kaj pa kaj drugega? Trnutni mora biti priklopljen na štrom-kar mi ni všeč, bi raje samo usb vtič.

lp

dukedl ::

hgst so baje dost v redu...sicer je to podbrand WDja
lp dukedl

svecka ::

jaz tudi navijam za 2 diska namesto enega. Ker trdi disk ti lahko crkne, četudi samo malce butneš preveč v njega. Top se je meni zgodilo, ko je šel 2TB WDS trdi disk po gobe, ker se je glava premaknila zaradi padca knjige na ugasnjen trdi disk.

popravilo bi stalo 300€ min. Tako da jaz odslej kupujem namesto 1ga dva diska in delam dvoji backup (za slike in dokumente pa trojni - še na internet)

name1 ::

imam isto vprašanje - potrebujem zunanji HDD za arhiviranje.

lani (ali konec 2015) sem nabavil Seagate 2TB in reč je u kur*u...totalno...šteka mi že ene 2 meseca, včasih se kar sliši, kako glavo "nekam zategne", s tem, da včasih traja tud 10 min za nekaj MB (prek USB 3.0)...pred leti imel sem 3 WDje in sta mi 2 odletela - na srečo sem imel vse duplirano...tako da zame je WD out...

kaj pa če kupim notranji 3,5" HDD ter zunanjo škatlo? ima kdo kakšen predlog za takšen disk? Hitachi? včasih so bili zanesljivi (dela mi še en, ki sem ga nabavil ene 15 let nazaj)...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: name1 ()

Han ::

Če za tega Seagata ni nobene posodobitve (firmware), prestavi disk v boljše ohišje. Jaz že od nekdaj prakticiram disk + ohišje zanj. 5x Seagate + 5x Sharkoon = 5 brezhibno delujočih zunanjih diskov že več kot 5 let.

Danes bi verjetno kupil HGST NAS disk in Sharkoon ali Sandberg ohišje.

name1 ::

@Han: hvala za predlog.

a imaš (ali kdo drug) kakšne izkušnje s docking stationom? https://www.sharkoon.com/product/1686/1...

v bistvu bi mi tale https://www.sharkoon.com/product/1686/1... prišel zelo prav...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: name1 ()

AnjaNja ::

Na splet ne morem shranit fotke. Imam NEF, 25 MB in več je ena fotka. Nekaj časa sem še uspela na DVDje shranjevat, zdaj sem dobrih 300GB v zaostanku.

Na moj zunanji disk pa nima kaj za past gor, je lepo zavarovan na polici, nad polico pa ničesar. In še nekaj sem pozabila....kako že moram potem formatirat, spremenit zunanji disk? Da ni težav z lowdanjem 4gb filma. :/ Vem, da mi je pri temu pisalo na začetku da ni zadosti prostora pri 1 TB prostega diska.

kuglvinkl ::

Dva tale sem že kupil: USB 3.0 DB-AluSky U3-6G Fantec http://www.enaa.com/oddelki/racunalnisk...
Your focus determines your reallity

smacker ::

AnjaNja je izjavil:

Na splet ne morem shranit fotke. Imam NEF, 25 MB in več je ena fotka. Nekaj časa sem še uspela na DVDje shranjevat, zdaj sem dobrih 300GB v zaostanku.

Na moj zunanji disk pa nima kaj za past gor, je lepo zavarovan na polici, nad polico pa ničesar. In še nekaj sem pozabila....kako že moram potem formatirat, spremenit zunanji disk? Da ni težav z lowdanjem 4gb filma. :/ Vem, da mi je pri temu pisalo na začetku da ni zadosti prostora pri 1 TB prostega diska.

FAT32 ima omejitev 4GB, na NTFS formatiraš, tam ni težav.
Disk lahko odpove tudi sam od sebe, če je tovarniška napaka tudi po 1 mesecu. Pomembni podatki se morajo podvajat, da preprečiš izgubo. Poznam več fotografov, ki so jokali (dobesednno) za izgubljenimi slikami. Večina si pol omisli kak NAS z dvema 4TB diskoma v RAID (cca. 400eur). Tu se pač moraš odločit: plačaš extra disk space ali tvegaš nek majhen procent možnosti da zgubiš vse fotke.

Vzdevek ::

name1 je izjavil:

imam isto vprašanje - potrebujem zunanji HDD za arhiviranje.

lani (ali konec 2015) sem nabavil Seagate 2TB in reč je u kur*u...totalno...šteka mi že ene 2 meseca, včasih se kar sliši, kako glavo "nekam zategne", s tem, da včasih traja tud 10 min za nekaj MB (prek USB 3.0)...pred leti imel sem 3 WDje in sta mi 2 odletela - na srečo sem imel vse duplirano...tako da zame je WD out...

kaj pa če kupim notranji 3,5" HDD ter zunanjo škatlo? ima kdo kakšen predlog za takšen disk? Hitachi? včasih so bili zanesljivi (dela mi še en, ki sem ga nabavil ene 15 let nazaj)...


Kateri Seagate imaš? Je noter Barracuda? V tem primeru je tisto škrtanje ko vsake tolko spusti čudni zvok normalna stvar. Meni dva seagata še edina živita, že cca 3-4 leta ostali so še zdavnaj na oni strani.

Han ::

@name1: Podobna zadeva kot Sharkoon je Sandberg HDD Cloner.

fopi ::

V Leclercu je MAXTOR M3, 2TB, po bonusu za 84 EUR.

A je to kvaliteten disk? Kakšna je cena?

tomy5 ::

Dela, toj tud vse kar rabiš vedet, pol leta nazaj je bila gor Samsung nalepka in gaj folk hvalu kt nor ker je bil pač Samsung. Vse je pa Seagate zadaj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zunanji trdi disk

Oddelek: Kaj kupiti
459010 (5679) NekiNeznalec
»

Ohišje za trdi disk

Oddelek: Kaj kupiti
112618 (1981) seba-beba
»

Kateri disk >2Tb kupiti?

Oddelek: Kaj kupiti
355660 (4285) RC14
»

disk v Hoferju

Oddelek: Kaj kupiti
242943 (2439) hojnikb
»

Prenosni zunanji disk

Oddelek: Kaj kupiti
172049 (1506) kmetek

Več podobnih tem