» »

Izdelava škatle za zvočnik

Izdelava škatle za zvočnik

Mare3 ::

Pozdravljeni, ker imam doma viška zvočnikov od hišnega kina, bi rad sestavil škatlo z katero bi vstavil nizkotonca in še ene par manjših zvočnikov od hišnega kina. Zanima me predvsem kako mora biti sestavljena škatla ki jo imam izdelati iz lesa l. Kako je z luknjami za zrak in ppstavitvijo zvočnikov. Najbolje bi bila kakšna skica za lažjo predstavo in še kak uporaben nasvet.

AnotherMe ::

Zvočniki od hišnega kina so bili montirani v zvočne omarice, ki so tudi najbolj primerne za njih - je proizvajalec že vse preračunal ;)

Tako da je najbolje če pustiš tako kot je.

če bi se rad malo igral, potem pač naredi neke škatle in zmontiraj notri, pa boš videl ali je kaj uporabnega nastalo ali ne.

Če pa bi rad kaj resnega naredil pa ti ne uide branje teorije, da si boš razjasnil vsaj osnovne stvari...

Recimo tole za začetek je kar vredu:

https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?id=41...

Mare3 ::

Bi jih pustil al jih ne potrebujem ker že imam drug sistem, zatp je to vse bolj kot ne hobi. Nebi pa rad sestavil in se mučil za nekaj kar ne bo niti približno tako kot bi rad. :)

Hvala za link bom prebral da vidim kako stvari stojijo.

Mare3 ::

Če sem prav razumel mora biti pr nizkotoncu odprtina skozi katero bo šel iztisnjen zrak, kar pa za visokotonce ni potrebno. Nisem pa zasledil če je možno v isto omarico vgraditi nizkotonca in visokotonca oz. kako to dvoje paše skupaj in kako naj bodo postavljeni zvočniki.

Spajky ::

Srednjetonci in visokotonci imajo ponavadi prostorsko (akustično, volumensko) izoliran del ohišja napram basovcu. Kako bi npr.zgledalo, da basovc udari en bas boben ton in "odstreli" membrano srednjetonca v nasprotni zid :)) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Mare3 ::

Se pravi naredim pregrado vmes?

audio ::

Za tak razred uporabljenih komponent ga jaz ne bi sral s pregradami.

Ales ::

Spajky je izjavil:

Srednjetonci in visokotonci imajo ponavadi prostorsko (akustično, volumensko) izoliran del ohišja napram basovcu. Kako bi npr.zgledalo, da basovc udari en bas boben ton in "odstreli" membrano srednjetonca v nasprotni zid :)) ...

Še komu v tej temi bi prav prišlo malo branja o načinih izdelave zvočnih omaric. :))

Mare3 ::

audio je izjavil:

Za tak razred uporabljenih komponent ga jaz ne bi sral s pregradami.


Stvar ni namenjena profesionalni uporabi tako da se ne sekiram preveč. Rad bi le iskoristil maksimum in se kaj novega naučil. Prilagam sliko nekakšnega prototipa iz kartona kako naj bi postavil srednjetonce, nevem pa kam naj postavim nizkotonca za najboljši izkoristek :) Tako da še kak nasvet glede tega in mislim da je to to, ker ne mislim komplicirati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare3 ()

Ales ::

Če se že lotevaš, potem se loti vsaj približno, kakor se gre. Ravno ta vprašanja, kam postaviti kak zvočnik glede na njegove lastnosti oz. kako oblikovati škatlo, so tiste, ki jih nekaj poglobljenega branja na temo razreši.

Če pa se ti ne da, pa enostavno namontiraj nekam in čao.

Mare3 ::

Namesto da bi mi razlagal kako bi mi poglobljeno branje rešilo problem bi lahko predlagal ppstavitev oz. skrajšabo opisal kam naj gre kam in zakaj. Če bi imel čas in voljo za branje in poglabljanje v yo potem nebi pisal in odpiral teme na forumu. Zanimajo me vaša mnenja ker takoj ko začnem brati o zvoku mi postane slabo ob nekih številkah frekvenc in ne vem še česa.

c3p0 ::

Izdelava pravilno dimenzioniranih omaric ni tak malo od oka, ampak je prava znanost. Obstaja tudi SW v ta namen, a to ni zate. Saj, za silo verjetno bo.

SuperVeloce ::

Mare3 je izjavil:

Namesto da bi mi razlagal kako bi mi poglobljeno branje rešilo problem bi lahko predlagal ppstavitev oz. skrajšabo opisal kam naj gre kam in zakaj. Če bi imel čas in voljo za branje in poglabljanje v yo potem nebi pisal in odpiral teme na forumu. Zanimajo me vaša mnenja ker takoj ko začnem brati o zvoku mi postane slabo ob nekih številkah frekvenc in ne vem še česa.

Ker karakteristik driverjev nisi napisal, je vsak direkten nasvet tveganje da bo nekdo drug kriv za bass boom ali kaksno drugo luknjo v spektru... Tudi glede karakteristik sobe, v kateri bos uporabljal, se nismo seznanili. Kot so ti rekli, je znanost, ali pac nisi obcutljiv in povrtas par lat skupaj
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomoč - Logitech Z-5500

Oddelek: Pomoč in nasveti
131834 (1566) Janac
»

vezava 3 zvočnikov na 1 kanal

Oddelek: Zvok in slika
51421 (1387) jernej4
»

stari srednjetonski zvočniki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153557 (3252) hodu63
»

[Avtoakustika] Soliden zvok v avtu. Kako se lotiti?

Oddelek: Kaj kupiti
409589 (9002) sirotka
»

Izdelava zvočne skrinje

Oddelek: Zvok in slika
127314 (6498) aktw2

Več podobnih tem