» »

Služnost na parceli

Služnost na parceli

kixs ::

Imam nekaj vprasanj, ce kdo zna pojasniti:

Na parceli, ki jo kupujemo od obcine, je v pogodbi navedno:

Druga pogodbena stranka XXX izrecno in brezpogojno dovoljuje, da se pri nepremičnini parc.št. XXX vpisani v XXX vknjiži »služnostna pravica za dostop in izgradnjo ter vzdrževanje gospodarske infrastrukture« v korist prvo pogodbene stranke oziroma na ime: Občina XXX.


1. Meni se zdi to prevec splosna definicija. Ce imajo v planu npr. kanalizacijo/vodovod/plin/... naj to specificirajo. Saj menda vejo kaj bi radi speljali po parceli? Trenutno na parceli ni nicesar.

2. Ali je mozno, da se taksna sluznost avtomaticno vpise (za prihodnje projekte)?

3. Ali moram za gradnjo (npr. manjse garaze), potem dobiti dovoljenje obcine oz. je vprasljivo kako lahko to parcelo potem izkoristim? Glede na to sluznost.

lp
  • spremenil: kixs ()

Aston_11 ::

Ni definiran del parcele in bi veljajo čez celo parcelo poleg tega kar si že ugotovil.

Furbo ::

Če zadevo kupuješ, pač zahtevaj, da se ta služnost ob nakupu izbriše.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

kixs ::

Da napisem malo vec. Kupujemo vecjo parcelo od privat lastnika in to manjso (250m2) od obcine. Prodajalec vecje parcele se je zavezal, da bo kupil to parcelo od obcine in bom potem lahko kupil vse od njega - naredili smo predpogodbo in vplacal aro.

Na tej manjsi (lstnik obcina) je bilo prej vpisano javno dobro - kar je meni bilo receno, da bodo ukinili. V postopku prodaje je bilo javno dobro res ukinjeno. Predvideval sem, ko so ukinili javno dobro, da bo parcela prosta (al kako se ze rece). Zdaj pa ta sluznost!?

Furbo:
V kupoprodajni pogodbi (med obcino in lastnikom vecje parcele) je ze zapisano, da se vpise brezpogojna sluznostna pravica. To je zahteva prodajalca (obcina).

Studiram samo kaj tocno to pomeni in ne vem, ce sem lahko sploh proti!? Js kupujem obe parceli od privat lastnika, ko bo on dejansko lastnik manjse parcele - res pa so to nova dejstva, ki ob podpisu predpogodbe niso bila znana. Js pa vecje parcele ne kupim brez manjse. Ja, za*ebana situacija.

hmmm...

St235 ::

Obcina si s tem na tosti manjsi parcelinzagotovi dolocene pravice, ce jih bomkdaj rabila za infrastrukturo (elektroka, voda itd...). V praksi to pomeni da na tej parceli ne mores prakticno nicesar gradit. Oziroma se obcina kadarkoli lahko spomni in uveljavlja sluznost.

kixs ::

Ce je tako in ta sluznost dejansko ostane. Potem nisem preprican, da sploh kupim karkoli?! Vem, morda kompliciram, ampak, ce bi bilo to znano, ko smo podpisovali predpogodbo, je ne bi podpisal.

Ali je mozno, glede na to novo dejstvo, da odstopimo od nakupa in dobimo povrnjeno aro? Vse skupaj je precej na testno s casom. Predpogodba potece 30.6. in danes sem izvedel glede sluznosti!!

Hvala vsem za nasvete!

AC_DC ::

Če velja kot je napisal Lakotnik29 https://slo-tech.com/forum/t676552/p519... , potem lahko gor (na večjo parcelo, manjša je prosta služnosti) postaviš samo prikolico.

Za vse ostalo se lahko zgodi, da boš v svojim poljubnim "posegom" v prihodnosti oviral služnost, ki jo ima občina.

Ara se bojda ne vrača.Ker si nekatere (zate slabe) informacije izvedel po vplačilu are in podpisu predpogodbo, je diskutabilno.

predpogodba
http://www.pravnastoritev.si/index.php?...
http://video-nepremicnine.si/nasveti/pr...


Jaz bi se obrnil na odvetnika, specializiranega za nepremičnine, če se ne boš pritožil si glede na predpogodbo dolžan podpisati glavno pogodbo.
Predpogodba je pogodba, s katero se prevzema obveznost, da bo pozneje sklenjena glavna pogodba. Skladno z Obligacijskim zakonikom predpogodba veže, če vsebuje bistvene sestavine glavne pogodbe, kar pa ne velja v primeru, če so se okoliščine od njene sklenitve toliko spremenile, da niti ne bi bila sklenjena, če bi bile okoliščine takrat takšne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Highlag ::

To pomeni, da lahko občina po tem delu parcele razkoplje in spelje čez vodovod, kanalizacijo, elektriko in podobno. Ti mu pa moraš dovoliti. Sicer ne vem kako bi to izvedli, če bi ti recimo tam postavil nepremičnino. Čez hišo mislim, da vseeno nebi rili z bagri, zato, da bi položili vodovod.
Never trust a computer you can't throw out a window

kixs ::

Ja. Kaj pomeni sluznost mi je znano. Na tej manjsi parceli sem imel namen zgraditi garazo, ki je precej ocitno ne bom mogel.

Lahko kdo kaj vec rece o odstopu od nakupa in vracilu are glede na to novo dejstvo.

Kot je AC/DC zgoraj citiral, predpogodba ne velja, ce se toliko spremenijo dejstva, ki bi vplivala na podpis le-te, ce bi ze takrat bilo vse znano.

Sej verjetno bo res potebno do odvetnika, ki ima s tem vec izkusenj. Pa tako simple je izgledalo na zacetku :|

Beli_Zajcek ::

St235 je izjavil:

Obcina si s tem na tosti manjsi parcelinzagotovi dolocene pravice, ce jih bomkdaj rabila za infrastrukturo (elektroka, voda itd...). V praksi to pomeni da na tej parceli ne mores prakticno nicesar gradit. Oziroma se obcina kadarkoli lahko spomni in uveljavlja sluznost.



Kaj ne bi bilo tako, da sicer res moraš dovoliti gradnjo infrastrukture, če si občina zaželi v prihodnosti uveljavljati služnost. Je pa to na njene stroške in morajo poskrbeti, da obstoječa infrastruktura ostane nepoškodovana - na svoje stroške. ?

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

Kaj ti piše v predpogodbi glede služnosti? BTW je možno, da ti občina prodaja mimo javnega razpisa?

AC_DC ::

Ja. Kaj pomeni sluznost mi je znano. Na tej manjsi parceli sem imel namen zgraditi garazo, ki je precej ocitno ne bom mogel.

Prej https://slo-tech.com/forum/t676552/p519... si napisal da za manjšo služnosti ne bo več, temveč da slednja velja samo za veliko parcelo.

buttplugs ::

Ce gre za manjso obcino, ti je morda lahko vseeno za njihove pravice. Denarja za pravnike take obcine nimajo, zraven tega vcasih pozabijo in naredijomimo zakona. Ce jih konkretno spomnis na to, obstaja moznost, da skozi prste pogledajo.
Jebatga, politika velja tudi na obcini.

kixs ::

AC_DC je izjavil:

Ja. Kaj pomeni sluznost mi je znano. Na tej manjsi parceli sem imel namen zgraditi garazo, ki je precej ocitno ne bom mogel.

Prej https://slo-tech.com/forum/t676552/p519... si napisal da za manjšo služnosti ne bo več, temveč da slednja velja samo za veliko parcelo.


Takole je:

- lastnik vecje parcele je privat oseba, lastnik manjse parcele je obcina
- vecja parcela nima nobene sluznosti. Manjsa (obcinska) parcela je imela pred prodajo vpisano javno dobro, kar so svetniki ukinili
- to obcinsko parcelo bi najprej kupil lastnik vecje
- ko postane lastnik manjse, kupim od njega obe skupaj (kar je bil moj pogoj, da kupim obe naenkrat, da bo cisto stanje)
- zdaj se je izkazalo, da obcina kljub temu, da je najprej ukinila javno dobro na tej manjsi praceli, v kupoprodajno pogodbo vpisala zgornji clen o sluznostni pravici.

Meni kot bodocem kupcu, je bilo v teh dneh povedano, da je ta sluznostna pravica za kanalizacijo do hise na vecji parceli, ki jo kupujem. Ce je temu res tako, potem naj obcina namesto zgornje splosne definicije, napise tocno za kaj se gre.

Najraje bi imel brez tega clena o sluznosti. Saj je v predpogodbi napisano, da bo javno dobro ukinjeno - kar je bil moj pogoj. Zdaj je pa tale sluznost notri prisla.

Naceloma je tako, ce gre res za mojo kanalizacijo, potem ne vidim nekih tezav in naj tako tudi napisejo. Ce pa gre za neko "javno dobro" v drugi obliki, pa tega nocem in taksne predpogodbe sploh ne bi podpisal.

Da gre za mojo kanalizacijo tudi rahlo dvomim, ker je manjsa parcela na visji visini od hise in verjetno moje kanalizacije ne bodo vleki gor!?

Zato tudi sprasujem kako to "novo dejstvo" zdaj vpliva na to predpogodbo. Nocem kupovati nekega macka v zaklju in se na koncu potem bockat z obcino. V bistvu raje tudi pustim aro, ceprav je ne bi rad, saj ni moja krivda.

lp

Furbo ::

Pogovori se s prodajalcem, kaj se zdaj občina gre. Ni edina možnost odstop ali pa stiskanje zob.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

Beli_Zajcek je izjavil:

St235 je izjavil:

Obcina si s tem na tosti manjsi parcelinzagotovi dolocene pravice, ce jih bomkdaj rabila za infrastrukturo (elektroka, voda itd...). V praksi to pomeni da na tej parceli ne mores prakticno nicesar gradit. Oziroma se obcina kadarkoli lahko spomni in uveljavlja sluznost.



Kaj ne bi bilo tako, da sicer res moraš dovoliti gradnjo infrastrukture, če si občina zaželi v prihodnosti uveljavljati služnost. Je pa to na njene stroške in morajo poskrbeti, da obstoječa infrastruktura ostane nepoškodovana - na svoje stroške. ?


načeloma ja, samo to ne pomeni, da ti lahko na zemljišče kjer je služnost karkoli postaviš kar bi oviralo izvajanje služnosti.

Highlag je izjavil:

To pomeni, da lahko občina po tem delu parcele razkoplje in spelje čez vodovod, kanalizacijo, elektriko in podobno. Ti mu pa moraš dovoliti. Sicer ne vem kako bi to izvedli, če bi ti recimo tam postavil nepremičnino. Čez hišo mislim, da vseeno nebi rili z bagri, zato, da bi položili vodovod.


nikakor, ker mu ne bodo dovolili tam postavit hiše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

kixs ::

Imam se eno vprasanje.

Predpogodba je potekla konec junija. Posel ni bil izpeljan zaradi zgoraj omenjenih sprememb. Zanima me glede vracila are. Gre za kaksen poseben postopek - npr. "sporazum o razveljavitvi predpogodbe"? Ne vem zakaj bi bil nekaksen sporazum potreben, glede na to, da je rok ze mimo in, po moje, predpogodba ni vec veljavna.

lp

kixs ::

Gledam na tej strani:
https://zakonodaja.com/zakon/oz/33-clen...

(5) Sklenitev glavne pogodbe se lahko zahteva v šestih mesecih od izteka roka določenega za njeno sklenitev, če ta rok ni določen, pa od dneva, ko bi po naravi posla in okoliščinah pogodba morala biti sklenjena.

(6) Predpogodba ne veže, če so se okoliščine od njene sklenitve toliko spremenile, da niti ne bi bila sklenjena, če bi bile okoliščine takrat takšne.


Kaj pomeni člen 5?

Da od konca veljavnosti predpogodbe, le-ta velja se pol leta?

Glede na 6. clen, pa predpogodba ne veze, ker so se okoliscine toliko spremenile. A je potem vseeno potrebno pocakat, da veljavnost predpogodbe dokoncno ne velja vec (rok + 6 mesecev)?

Ali si tole napacno razlagam?

Ziga Dolhar ::

Napačno si razlagaš dejstvo, da boš preko Slotecha dobil cenejši pravni nasvet kot pri odvetniku, ki mu boš predložil vse podpisane papirje.
https://dolhar.si/

kixs ::

Gre samo zato, da dobis cim vec informacij. Na koncu, ce se kaj zaplete, gre itak vse preko odvetnikov in kot izgleda, bo tudi slo.

Od takrat se ni se nic premaknilo. Vsak teden posljem mail, da to uredimo in nazadnje, pred tremi tedni, so mi odpisali, da je lastnica na dopustu. Gre za vracilo are. Ce ne uredimo do konca avgusta, gre naprej prijava na tozilstvo. Vmes se dobim tudi z enim odvetnikom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali obstaja služnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5221318 (12569) St235
»

Javna ali privat cesta

Oddelek: Na cesti
325262 (4098) noraguta
»

problemi s sosedom (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513424 (8179) shintaro
»

Zemljiškoknjižni izpis

Oddelek: Loža
61853 (1590) Aston_11
»

Arso prek privat parcele dostopa do vremenske postaje

Oddelek: Loža
374894 (3846) Go-ahead

Več podobnih tem