» »

Kaj je neupravičen vstop ali vdor v informacijski sistem ?

Kaj je neupravičen vstop ali vdor v informacijski sistem ?

Temo vidijo: vsi
««
9 / 9
»
»»

BigWhale ::

Spc je izjavil:

Sorry, kot sem že omenil, je sosed prvo vstopil v mojo napravo z njegovim signalom, torej se je on prvo "priklopil", da mi je naprava sploh zaznala njegov SSID.
Router oddaja signal, kateri pride do moje naprave - vstop.


Okrog radiodifuzije imamo zelo jasne zakone, ki predpisujejo kaj se sme in kaj ne. Tale 'vstop soseda' je neki kar je teb uspelo zbluzit skupi in sedaj mislis, da se zaradi tega smes prikolpiti na njegov wireless. No, ne smes se. Imamo tocno dolocen clen v KZ-1, ki to prepoveduje.

Spc je izjavil:

Smo že ugotovili, da če ne zakleneš avtomobila in ga pustiš odklenjenega, da je to kaznivo dejanje


Nismo ugotovili niti tega, ce je ta stvar sploh prekrsek, kaj sele kaznivo dejanje.

Ales ::

BigWhale je izjavil:

Spc je izjavil:

Smo že ugotovili, da če ne zakleneš avtomobila in ga pustiš odklenjenega, da je to kaznivo dejanje


Nismo ugotovili niti tega, ce je ta stvar sploh prekrsek, kaj sele kaznivo dejanje.

Tip 100% trola, nihče ne more biti tako neumen.

Težava je v tem, da ga kup drugih tukaj bere in kot kaže ga par njih celo jemlje resno.

SeMiNeSanja ::

Ales je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Spc je izjavil:

Smo že ugotovili, da če ne zakleneš avtomobila in ga pustiš odklenjenega, da je to kaznivo dejanje


Nismo ugotovili niti tega, ce je ta stvar sploh prekrsek, kaj sele kaznivo dejanje.

Tip 100% trola, nihče ne more biti tako neumen.

Težava je v tem, da ga kup drugih tukaj bere in kot kaže ga par njih celo jemlje resno.

Problem je v tem, taki osebki lahko potem zavedejo nekoga, ki mu doslej ni padalo na pamet, da bi se kar tako nekam priklapljal 'ker se da'.

Tudi če vsi zaklenejo svoje WiFi-je, bo takoj naslednja dilema 'saj je sam kriv, če še vedno uporablja WEP enkripcijo, ki jo lahko vsak zlomi v 5 minutah'.
Tudi če potem vsi preidejo na WPA2, se bodo pa izgovarjali 'saj je sam kriv, ker ni izklučil buggy WPS-a na routerji.

Kaj bo potem naslednja stopnja 'saj je sam kriv, če mi je izdal geslo, ko sem ga tepel'?

jernejl ::

Tale 'vstop soseda' je neki kar je teb uspelo zbluzit skupi in sedaj mislis, da se zaradi tega smes prikolpiti na njegov wireless. No, ne smes se. Imamo tocno dolocen clen v KZ-1, ki to prepoveduje.

Imaš v mislih kak poseben člen, ki prepoveduje priklop na wireless omrežje?

SeMiNeSanja ::

@jernejl - upaš priti do mene, se priklopiti na moj WiFi, na katerega ti ne dovolim priklopa, naresti en traceroute, izpisat ARP cache in mi to poslati na mail iz svojega uradnega mail naslova?

Ker če zadeva po tvoje ni problematična, se namreč nimaš česa bati, ko bom jaz podal kazensko ovadbo na osnovi tvojega maila in logov mojega accesspointa.

Glede na to, da se pritožujete nad pomanjkanjem pravne prakse, bomo tako lahko kar hitro zapolnili to vrzel, saj se bodo dokazi lepo medsebojno dopolnili in ne bo vprašanje ali si se priklopil, temveč samo še ali se lahko nekaznovano priklopiš.

Mare2 ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Če nočeš da ti ga pobere kar en xy (ropar?), ga pa imej na banki, hodi naokoli z oboroženim spremstvom,....

Trditev zgoraj se bi pravilno morala glasiti:

Wifi je namenjen ravno temu, da se LASTNIK in od njega pooblaščene osebe, ki se nahajajo v določeni razdalji (dosegu) povežejo nanj


Tako bo morda nekoč pisalo v kakem zakonu tako kot o ropu, ki ga navajaš kot primer: (neprimerljiva primerjava)
Rop 213. člen (uradno prečiščeno besedilo)
(1) Kdor vzame tujo premično stvar z namenom, da si jo protipravno prilasti tako ... itd.

Dokler pa ni tako, bodo veljala splošno znana dejstva, ki so v navadi v določenem okolju in času. V tisti Wikipediji so ravno taka dejstva opisana.

Wi-fi je brezžična tehnologija, ki omogoča, da se lahko naprava poveže v računalniško omrežje z 2.4 GHz UHF in 5 GHz SHF radijsko frekvenco. Omrežje Wi-fi lahko uporablja več različnih naprav kot so pametni telefoni, tablice, kamere in ostale digitalne naprave.

Seveda govorim še vedno le o povezavi na wifi (npr. 2 minutki) in da pogledaš npr. samo svoj email. Torej brez da bi komu naredil škodo, brskal po njegovem računalniku ali storil kakšno drugo kaznivo dejanje.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()

Ales ::

Ti bi ga samo malo dal not, dve minutki? In potem je ok?

Mehmed ::

Ugotavljat a je od nekoga ruter prvi potegnu tica vn ali pa se je od drugega naprava prva naguzila je dost brezveze. Ce ni soglasja tud fuka ne bo.
Tisti signal, ki ga nekateri smatrajo kot jabolko, ki je padlo na njihovo stran... Sej ni v resnici padlo ane. Se vedno je na veji, samo ta veja visi cez mejo. In folk bi se zdej obesu na to vejo pa probu tuja jabolka na svojo stran zvlect.

Pa v dveh minutah lahko nekomu z omejenim paketom naredis kar nekaj neposredne skode. Potem je pa se posredna, ko se predstavljas po internetu z njegovim ipjem.

SeMiNeSanja ::

Dejansko je 'NE' pri pravnikih zelo čudna zadeva. Zadnje dni so se s tem na veliko ukvarkaji v Nemčiji, kjer hočejo zaostriti zaokonodajo o spolnih zlorabah, ker je vse več ljudi, ki enostavno ne razumejo besede 'NE' - pri čemur jim potem še pravniki pridno pomagajo, ki aktualno zakonodajo tolmačijo, da ni dovolj, da ženska reče 'NE' ampak se mora pri tem braniti še z vsemi štirimi.

Ista zgodba pa je pri WiFi omrežjih. Ni dovolj, da nikjer ne piše 'priključi se, dovolim ti!'. Niti ni dovolj, da piše 'NE dovolim ti, da se priklopiš', mora se še z vsemi štirimi braniti pred tem, da se bo pijavka priklopila.

Pri tem pa je pijavki čisto vseeno, če se je morda priklopila na tvoj tethering in ti namesto nje plačuješ drag data prenos za mobitel, če nimaš ravno nekega neomejenega paketa.

Mare2 ::

Primerjava z "not ga dat- meni" ni prava, ker bi že pri poskusu ostal brez vseh zob in zlomljeno čeljustjo.

Primer pa je, ko greš prvič in zadnjič peš po Dunajski in pihneš proti hiši na nasprotni strani, lastnik pa je videl to početje. Tudi če lastnik dobi tvoje podatke in vloži tožbo, se bo zato, ke so na sodišču tudi pravniki, ki imajo svoje možgane, svojo inteligenco in tudi življenjske izkušnje (živijo v realnem svetu in ne samo na internetu (slo-tech) forumu), že pred koncem postopek ustavil.

Danes lahko toži vsak vsakogar, tudi brez razloga. Vprašanje pa je, kaj se bo izcimilo iz tega. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

BigWhale ::

jernejl je izjavil:

Tale 'vstop soseda' je neki kar je teb uspelo zbluzit skupi in sedaj mislis, da se zaradi tega smes prikolpiti na njegov wireless. No, ne smes se. Imamo tocno dolocen clen v KZ-1, ki to prepoveduje.

Imaš v mislih kak poseben člen, ki prepoveduje priklop na wireless omrežje?


Seveda, sicer smo ga ze omenili, ampak se eni se naprej delate neumne. Gre za 221 clen KZ-1, bolj natancno prvi odstavek.

Kdor neupravičeno vstopi ali vdre v informacijski sistem ali kdor neupravičeno prestreže podatek ob nejavnem prenosu v informacijski sistem ali iz njega, se kaznuje z zaporom do enega leta.

Vsak vstop v informacijski sistem in prestrezanje podatkov iz njega je kaznivo dejanje. Kako huda je bila krsitev in ce je sploh prislo do krsitve tega clena bo odrejal sodnik. Ampak v tem clenu je povsem jasno zapisano, da se vsak neupravicen vstop smatra kot kazensko dejanje.

Kako ves, da je vstop neupravicen? Preprosto, vprasas se: 'ali mi je lastnik omrezja dal dovoljenje za vstop?' in ce je odgovor na to vprasanje 'ne', potem je vstop neupravicen. In ne, omrezje brez gesla ne pomeni, da imas dovoljenje za vstop. Pomeni samo to, da je omrezje brez gesla. Tako kot nezaklenjena in na stezaj odprta vrata niso dovoljenje za vstop v hiso.

In, ce se bo spet nasel kdo, ki bo zacel razglabljati o tem, kako ga je sosedov signal posilil, naj se pospremi iz debate. Pravila o radiodifuziji so tudi jasna, nihce si ne lasti EM spektra (razen drzave) in drzava ureja pravila na tem podrocju. Ce se komu zdi, da ga sosed posiljuje s svojim signalom, ga lahko mirne duse prijavi na APEK in bodo ze oni ukrepali in ustrezno kaznovali soseda.

Mare2 ::

BigWhale je izjavil:


Seveda, sicer smo ga ze omenili, ampak se eni se naprej delate neumne. Gre za 221 clen KZ-1, bolj natancno prvi odstavek.

Kdor neupravičeno vstopi ali vdre v informacijski sistem ali kdor neupravičeno prestreže podatek ob nejavnem prenosu v informacijski sistem ali iz njega, se kaznuje z zaporom do enega leta.

Vsak vstop v informacijski sistem in prestrezanje podatkov iz njega je kaznivo dejanje.


Router wireless ni "informacijski sistem". To smo jemali včeraj. So pozabil? Sem objavil tudi definicijo. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

BigWhale ::

Ne, sam router ni informacijsi sistem. Ampak vse storitve, ki tecejo v omrezju, pa ze predstavljajo informacijski sistem. Po mojem omrezju, konkretno, se oglasuje tiskalnik, ki je na voljo vsem, potem je se en kup senzorjev, ki sporocajo svoje podatke. Zraven je se cel infotainment system v dnevni sobi in se kaksna malenkost bi se nasla. Router pa vse te podatke usmerja in jih posreduje sodelujocim v omrezju.

Moje omrezje je informacijski sistem. Sam router, pa ne. Priklop v moje omrezje je zato neooblascen vstop v moj informacijski sistem.

Lonsarg ::

Problem je, da je meja zelo tanka, praktično neobstoječa v izključno računalniškem žargonu med komunikacijo z Wifijem in spletno stranjo. Pri obeh gre za napravo, ko po določenem protokolu, po javnem prostoru sporoča kaj ponuja in pod katerimi pogoji(pogoj je lahko geslo/certifikat ali pa pogoja ni).

Pravi zakon je tak, ki zadevo spiše splošno in ne za WiFi posebaj. Torej pravi zakon ne bi ločeval med tem kaj WiFi ruter sporoča in tem kaj strežnik spletne strani sporoča, bodimo fer pa tretirajmo enako.

Iz z gornjim razmišljanjem lahko tudi odprto spletno stran tolmačiš da ni javno avtomatično, ampak moraš najprej mail poslat lastniku predno jo odpreš v brskalniku...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

jernejl ::

Seveda, sicer smo ga ze omenili, ampak se eni se naprej delate neumne. Gre za 221 clen KZ-1, bolj natancno prvi odstavek.

Ta člen si prebral narobe. Govori o vstopu v informacijski sistem.
To se je recimo primerilo tebi kakšne pol ure nazaj, ko si vstopil na portal z zakonodajo, ne da bi pred tem od lastnika pridobil dovoljenje, da to lahko storiš.
Po tvoji logiki si torej storilec kaznivega dejanja, zdaj bi pa rad, da to storim še jaz, ker si mi prilepil povezavo do tja.

Od priklopa v neko omrežje do vstopa v informacijski sistem pa je vsaj še kak korak. Če se podatki, ki jih tvoj informacijski sistem zbira in obdeluje, pošiljajo po tvojem omrežju, še ne pomeni, da jih je nekdo prebral.

Mehmed ::

Sej tudi ce sam priklop na ruter ne bi bil sporen, kako tocno vam to pomaga? A se kdo povezuje na ruter samo zato, da je povezan nanj, brez da bi ga uporabljal?

Mare2 ::

Mehmed je izjavil:

Sej tudi ce sam priklop na ruter ne bi bil sporen, kako tocno vam to pomaga? A se kdo povezuje na ruter samo zato, da je povezan nanj, brez da bi ga uporabljal?
+
POgledam samo moj email. Tudi moj email ni informacijski sistem. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

fosil ::

Zelo žalostno razmišljanje nekaterih.
Če bi pri svojem sosedu dalj časa videli na stežaj odprta vrata ne bi vstopili in preverili če je kaj narobe.
In če bi na cesti videli ležati človeka ne bi preverili ali še diha, ker pač dotik je po zakonu že lahko fizični napad.
Tako je!

BigWhale ::

Strgan konteks je hujsi, kot strgan kondom.
-- Star hindujski pregovor

jernejl je izjavil:

Seveda, sicer smo ga ze omenili, ampak se eni se naprej delate neumne. Gre za 221 clen KZ-1, bolj natancno prvi odstavek.

Ta člen si prebral narobe. Govori o vstopu v informacijski sistem.
To se je recimo primerilo tebi kakšne pol ure nazaj, ko si vstopil na portal z zakonodajo, ne da bi pred tem od lastnika pridobil dovoljenje, da to lahko storiš.
Po tvoji logiki si torej storilec kaznivega dejanja, zdaj bi pa rad, da to storim še jaz, ker si mi prilepil povezavo do tja.

Od priklopa v neko omrežje do vstopa v informacijski sistem pa je vsaj še kak korak. Če se podatki, ki jih tvoj informacijski sistem zbira in obdeluje, pošiljajo po tvojem omrežju, še ne pomeni, da jih je nekdo prebral.


Toliko stvari si napisal, a mojega posta ni prebral do konca, kjer sem podrobno razlozil zakaj je priklop v neko omrezje tudi vstop v informacijski sistem. A je kdo moje podatke prebrali ali ne je vseeno. Prepovedan je ze vstop v sam sistem.

"Ne, ne! Nisem vstopil v vas informacijski sistem, gospod Policaj. Samo na vas WiFi sem se priklopil, ker ste mel odprtga. Plus tega, vas signal je posilil moj racunalnik in ni mu preostal drugega, kot da se poveze gor. Jest sem bil pa cist priden. Sam mail sem bral! RES!"

PS: Portal z zakonodajo https://zakonodaja.com/terms Hkrati se pa namerno delas neumnega, ko mesas spletne strani in lokalna omrezja.

Lonsarg je izjavil:

Problem je, da je meja zelo tanka, praktično neobstoječa v izključno računalniškem žargonu med komunikacijo z Wifijem in spletno stranjo.


Ne razlikujes med Word Wide Web in (Wireless) Local Area Network.

Meje med pudingom in solato prakticno ni. Oboje je hrana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

BigWhale ::

fosil je izjavil:

Zelo žalostno razmišljanje nekaterih.
Če bi pri svojem sosedu dalj časa videli na stežaj odprta vrata ne bi vstopili in preverili če je kaj narobe.
In če bi na cesti videli ležati človeka ne bi preverili ali še diha, ker pač dotik je po zakonu že lahko fizični napad.


Red herring. Govoris o povsem drugih zadevah. A ti se na odprt wireless povezes zato, ker hoces lastniku pomagati?! :> Nehi trapat.

Ales ::

Par ljudi tukaj veselo "pomaga" sosedom z dostopom do njihovih odklenjenih Wi-Fi. Skrbijo za njihovo dobrobit! >:D

Mimogrede, na tole spodaj se ni nihče še upal dati odgovora. Le zakaj...

SeMiNeSanja je izjavil:

@jernejl - upaš priti do mene, se priklopiti na moj WiFi, na katerega ti ne dovolim priklopa, naresti en traceroute, izpisat ARP cache in mi to poslati na mail iz svojega uradnega mail naslova?

Ker če zadeva po tvoje ni problematična, se namreč nimaš česa bati, ko bom jaz podal kazensko ovadbo na osnovi tvojega maila in logov mojega accesspointa.

Glede na to, da se pritožujete nad pomanjkanjem pravne prakse, bomo tako lahko kar hitro zapolnili to vrzel, saj se bodo dokazi lepo medsebojno dopolnili in ne bo vprašanje ali si se priklopil, temveč samo še ali se lahko nekaznovano priklopiš.

Pa še ob 13:37 je uspelo SeMiNeSanja oddati post (congrats), vsaj kak odgovor bi si zaslužil... Saj ni treba da ravno jernejl. Kaj pa Mare2? Tako spotoma, za dve minutki... Spc? Fosil? Ne..?

jernejl ::

Toliko stvari si napisal, a mojega posta ni prebral do konca, kjer sem podrobno razlozil zakaj je priklop v neko omrezje tudi vstop v informacijski sistem. A je kdo moje podatke prebrali ali ne je vseeno. Prepovedan je ze vstop v sam sistem.

Saj si se že prej strinjal, da sam router ni informacijski sistem, temveč so to storitve, ki na tvojem omrežju tečejo. In če uporabnik do teh storitev ne dostopa, potem ne dostopa do informacijskega sistema. Če torej ne uporablja tvojega tiskalnika, prebira meritve tvojih senzorjev in karkoli pač še imaš, potem ni vstopa v tvoj IS.

PS: Portal z zakonodajo https://zakonodaja.com/terms Hkrati se pa namerno delas neumnega, ko mesas spletne strani in lokalna omrezja.

Morda boš počasi ugotovil, da nimaš prav. Take strani s pogoji so čisto OK, in ne boš verjel, tako kot jih imajo spletne strani, jih imajo tudi omrežja.
Ampak po tvoji logiki si že moral zagrešiti kaznivo dejanje, da si te pogoje sploh lahko pogledal. Ker bi pač morali biti objavljeni na kovinski tabli na bližnji zelenici, ali pa v lesenem okvirju in izobešeni na zid.
Meni bi se zdelo povsem sprejemljivo, če bi lastnik v takih pogojih objavil, da ne dovoljuje nadaljnje uporabe... bi se pač odklopil.
No, saj tudi ti v praksi počneš tako kot jaz, samo govoriš pa nekaj čisto drugega.

Pa še ob 13:37 je uspelo SeMiNeSanja oddati post (congrats), vsaj kak odgovor bi si zaslužil... Saj ni treba da ravno jernejl.

Zakaj neki bi se hodil tja priklapljat na omrežje, če je lastnik povedal, da tega ne dovoli?

buttplugs ::

Ales je izjavil:

Par ljudi tukaj veselo "pomaga" sosedom z dostopom do njihovih odklenjenih Wi-Fi. Skrbijo za njihovo dobrobit! >:D

Mimogrede, na tole spodaj se ni nihče še upal dati odgovora. Le zakaj...

SeMiNeSanja je izjavil:

@jernejl - upaš priti do mene, se priklopiti na moj WiFi, na katerega ti ne dovolim priklopa, naresti en traceroute, izpisat ARP cache in mi to poslati na mail iz svojega uradnega mail naslova?

Ker če zadeva po tvoje ni problematična, se namreč nimaš česa bati, ko bom jaz podal kazensko ovadbo na osnovi tvojega maila in logov mojega accesspointa.

Glede na to, da se pritožujete nad pomanjkanjem pravne prakse, bomo tako lahko kar hitro zapolnili to vrzel, saj se bodo dokazi lepo medsebojno dopolnili in ne bo vprašanje ali si se priklopil, temveč samo še ali se lahko nekaznovano priklopiš.

Pa še ob 13:37 je uspelo SeMiNeSanja oddati post (congrats), vsaj kak odgovor bi si zaslužil... Saj ni treba da ravno jernejl. Kaj pa Mare2? Tako spotoma, za dve minutki... Spc? Fosil? Ne..?

Lahko sprejmem izziv. Seveda mi boš moral sprve demonstrirati, kako to vse postoriti.
Tle se bo pa zapletlo na sodišču. Si bil zraven, si dal dovoljenje, celo pokazal si.
Da se enostavno povežeš na nek jebeni WiFi, ki je mimogrede odprt za vse in ni nobenega obvestila, zakaj se ne bi smel povezati, (niti ni nevsakdanje/se šteje za normalno, če se povežeš na nek odprt jebeni WiFi, če hočeš fejsbukat), ne rabiš biti kaj več ali manj kot retardiran osebek ali celo žival.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: buttplugs ()

BigWhale ::

Danes ze zabavamo s tem, kako Slo Techarji iscejo 1001 nacin kako kurcu ne rect kurac. :>

jernejl je izjavil:

Saj si se že prej strinjal, da sam router ni informacijski sistem, temveč so to storitve, ki na tvojem omrežju tečejo. In če uporabnik do teh storitev ne dostopa, potem ne dostopa do informacijskega sistema. Če torej ne uporablja tvojega tiskalnika, prebira meritve tvojih senzorjev in karkoli pač še imaš, potem ni vstopa v tvoj IS.


Celotno omrezje predstavlja informacijski sistem. Ne povezes se na en sam router (zdej bo nekdo omenil, da eni majo pa samo router in nic racunalnikov gor in da je tist drugac pol, in 3, 2, 1, ...), povezes se v LAN omrezje. Local. Area. Network. S tem, ko se povezes na tisti router, ratas (v vecini primerov, da ne bo kdo zdej bluzil spet) povsem enak ostalim napravam v omrezju in imas omogocen dostop do vseh ostalih naprav. A jih uporabljas in prebiras podatke iz njih je pa popolnoma vseeno.

jernejl je izjavil:

Ampak po tvoji logiki si že moral zagrešiti kaznivo dejanje, da si te pogoje sploh lahko pogledal. Ker bi pač morali biti objavljeni na kovinski tabli na bližnji zelenici, ali pa v lesenem okvirju in izobešeni na zid.


Ne. Zakaj se delas neumnega? Spletna stran ni informacijski sistem, tko kot program POP TVja ni informacijski sistem. Spletne strani lahko gledas in so temu namenjene, tudi sama storitev Word Wide Web, je temu namenjena. World. Wide. Na drugi strani imas pa Local Area Network. Local.

Zdej si ti na vrsti, da omenis kako te POP TV in sosed posiljujeta z njunim EM sevanjem in se naredis, da ni razlike med oddajanjem POP TVja in oddajanjem tvojega soseda.

jernejl je izjavil:

No, saj tudi ti v praksi počneš tako kot jaz, samo govoriš pa nekaj čisto drugega.


Ja, v tvojem malem vesolju se tebi to morda zdi enako, vendar ni. :)

buttplugs ::

PS Za vas stručkute, etiga vam dobra primerjava.
Ko se nedolžno povežeš na nek WiFi, da preveriš, ali ti je pičketurina lajkala tvojo swegersko slikco je podobno kot če bi šel na privat travnik nabirat rožce. Noben priseben človek vam ne bo solil pameti, dokler ne boste delali pizdarij.

>S tem, ko se povezes na tisti router, ratas (v vecini primerov, da ne bo kdo zdej bluzil spet) povsem enak ostalim napravam v omrezju in imas omogocen dostop do vseh ostalih naprav. A jih uporabljas in prebiras podatke iz njih je pa popolnoma vseeno.
Kdor je priseben in skrbi za svojo varnost (recimo vsakdor, ki zaklene vrata in zapre okna), stori tudi to. Ruter namenjen sebi nameni sebi, ruter namenjen tujcem nameni tujcem in ga ustrezno loči/zavaruje. Tole je 101 varnosti omrežja. Mimo tega ne moreš iti.

Fuckmylife Na Androidnikih (vseh?) sploh HotSpota ne moreš narediti, če ne izbereš gesla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: buttplugs ()

Spc ::

BigWhale je izjavil:

ampak se eni se naprej delate neumne

BigWhale je izjavil:

Hkrati se pa namerno delas neumnega,


Ja sej vsi smo neumni fukjeni in vsekani.
Samo nekateri ste hudo močno pametni tako hudo da je kar hudo.

Po takšni logiki kakšno imate je prepovedano gledati in sprejemati vsak signal, ker je to avtomatsko vdiranje v tisto omrežje.
Pravtako kršijo ta zakon vsi lokali, ki imajo odprt wi-fi saj se nobeden gost ne sme povezati ker je avtomatsko največji kriminalec vseh časev če se slučajno gor poveže.
In če se nekdo poveže na open wi-fi je to isto ko da bi nekdo zlomil šipo vdrl v odprte prostore in vkradel celo stanovanje.
Res huda logika.

Zgleda da se nekdo drug dela tukaj norca in neumnega in klati bedarije, kajti vsi ki smo se povezali v bilokakšno omrežje bi sedaj morali biti že 100x v zaporu, vklučno z babicami, ki gledajo pop tv in rtv slovenijo.
:))
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

SeMiNeSanja ::

Po moje bi bilo čas, da kakšen admin komu pripopa kakšno nadvse zasluženo 'nagrado' za izredno uspešno trollanje.

Je pa dejansko žalostno gledati, kako nekatere osebe danes ne znajo več ločiti med tem kaj se spodobi in kaj ne. Posledica permisivne vzgoje?

Upam, da jih bere čim več ljudi, ki imajo odprta WiFi omrežja z namenom, da bi se lahko tudi kdo nepoznan povezal nanj, da bo videl, kakšnim brezobraznežem odstopa svoje storitve. Marsikateri bo namreč krepko premislil, če bo omrežje še pustil odprto za takšne osebke, ki so mnenja, da si jih dolžan prenašat na svojem omrežju, pa če ti je to všeč ali ne.

Vsak, ki ima odprto omrežje za 'mimoidoče', si misli, da bo uporabnik vsaj podzavestno malo hvaležen za to storitev. Tu se pa lepo vidi, da tem osebkom niti malo ni jasno, da ni samoumevno, da jim kdo dovoli priklop. Še manj, da jim s tem podarja del svoje naročnine, del svoje pasovne širine, stroškov nabave in vzdrževanja routerja,.... Bognedaj, da bi od njih pričakoval besedico 'hvala', ki bi jo vsaj v mislih izrekli.

Kultira? Etika? Morala? Niti najmanjšega sledu. Zakaj bi nekomu takemu omogočal, da špila pijavko? Tudi če imam odklenjeno omrežje - TO je moja stvar in nikogar nima za brigat, zakaj nimam postavljene enkripcije.

Kaj pa če imam cenik za uporabo mojega WiFi? Vsaka začeta ura 50€.
Cenik imam obešen na oglasni deski. Da ne bo bolanih izgovorov tipa 'nisem vedel', pa bom dal SSID "50€/uro" - brez gesla.
Če se potem priklopiš, boš tudi še vedno govoril, da se ni šlo za krajo?
Z mojega vidika za zelo konkretno krajo, ki jo je izredno preprosto ovrednotiti v evrih.

Glede na interpretacije pijavk, jim naj nebi bil upravičen karkoli zaračunat, ker nimam gesla na WiFi-ju?
Torej ti tudi na parkirišču ne smejo zaračunati parkiranja, če ni fizično onemogočeno, da bi se zaparkiral neplačnik? Poskusi to razložiti mestnemu redarju.

jernejl ::

Celotno omrezje predstavlja informacijski sistem.

Omrežje je omrežje, informacijski sistem pa informacijski sistem.
Če uporabljaš omrežje, to niti približno še ne implicira, da uporabljaš tudi informacijski sistem.
Če nekdo sedi pred tvojim računalnikom, ki je zaklenjen z geslom, in vpiše napačno geslo, je po tvoji logiki že vstopil v informacijski sistem, ker je računalnik del sistema.

Spletna stran ni informacijski sistem

Spletna stran je precej bolj vstop v informacijski sistem kot si ti to predstavljaš. Prej si se povezal na sistem, ki obdeluje zbirko podatkov o zakonih. Nekdo ali nekaj to zbirko ureja, nekje je shranjena, spletna stran pa omogoča posredovanje (dostop do) teh informacij. To je povsem šolski primer (računalniškega) informacijskega sistema. In ker si do informacij dostopal vsaj dvakrat, si torej dvakrat storil kaznivo dejanje, ker pred tem nisi pridobil soglasja lastnika za dostop.

Torej ti tudi na parkirišču ne smejo zaračunati parkiranja, če ni fizično onemogočeno, da bi se zaparkiral neplačnik?

Če ni kake table ali označbe (ali kako drugače naznanjeno, da je plačljivo), potem prav gotovo ne.
Kako bi pa bilo, če bi se ti parkiral na parkirno mesto običajnega izgleda sredi BTCja, ko bi prišel nazaj, pa bi te tam pričakal lastnik tistega kosa zemlje in te soočil z dejstvom, da je ura parkiranja na tistem konkretnem parkirnem mestu vredna 50EUR? Ti bi mu plačal, jaz pač ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

SeMiNeSanja ::

Super. Zdaj sem se naučil, da dačunalnik po novem ni informacijski sistem!


Če ni kake table ali označbe (ali kako drugače naznanjeno, da je plačljivo), potem prav gotovo ne.
Kako bi pa bilo, če bi se ti parkiral na parkirno mesto običajnega izgleda sredi BTCja, ko bi prišel nazaj, pa bi te tam pričakal lastnik tistega kosa zemlje in te soočil z dejstvom, da je ura parkiranja na tistem konkretnem parkirnem mestu vredna 50EUR? Ti bi mu plačal, jaz pač ne.

Obračaš besede. Govora je bilo o tem, da po vaše tudi tabla ni dovolj, temveč bi moral še fizično onemogočiti parkiranje, če nočeš neplačnikov na njemu.

Za WiFi namreč vztrajate, da je dovolj, da obstaja 'možnost povezave' (=možnost parkiranja), da ste upravičeni, da se lahko povežete. Obstoj 'tabel' (npr. ustrezen SSID), ki nakazujejo na to, da povezovanje (=parkiranje) ni prosto za vsakogar, vam ne zadošča - večkrat ste izgavili 'nikomur ne škodujem, če grem samo mail in FB pogledat, lahko se povežem'.
Insistirate na tem, da mora lastnik zaščititi omrežje z geslom - torej v primeru parkirišča z verigo, stebrički ali drugo fizično oviro.

Kot sem že rekel, neobstoj gesla sploh ni bistven pri vsej zgodbi, ker bi se v nasprotnem primeru izgovarjali na preslabo enkripcijo in podobno, saj za vas šteje samo predpostavka 'saj nikomur ne škodujem, itak nikamor ne vstopam', ki pa niti približno ne drži.

Mehmed ::

buttplugs je izjavil:


Lahko sprejmem izziv. Seveda mi boš moral sprve demonstrirati, kako to vse postoriti.
Tle se bo pa zapletlo na sodišču. Si bil zraven, si dal dovoljenje, celo pokazal si.


Np, bo on prispeval znanje pa nekdo drug internet.
Samo ti povem vnaprej, da so moje zakupljene kolicine izcrpane. Tko da bo tudi nedolzno preverjanje maila pa fb pomenilo strosek.

SeMiNeSanja ::

Vprašanje je tudi, če ni pomanjkanje sodne prakse na tem področju posledica odstopa od pregona, ker sta se oba akterja izvensodno pogodila.

Ker se v večini takih primerov gre za bolj ali manj bagatelne zneske (če ti npr. pijavka visi cel mesec na liniji, npr. 1/2 tvoje mesečne naročnine), bo vsak ovetnik z količkaj pameti svetoval pijavki, naj oškodovancu plača znesek dveh mesečnih naročnin, oškodovanec pa da bo umaknil ovadbo.

Vsaj mislim, da v teh primerih, ki se ne preganjajo po uradni dolžnosti, da bi morali biti taki dogovori možni?
Kot kršitelj bi vsekakor bilo v mojem interesu zadevo čim prej in čim manj boleče zaključiti. Če bi stvar šla naprej do sodišča, bi namreč postala precej dražja, posledice pa precej bolj daljnosežne (nisi več nekaznovan, lahki imaš težave z zapositvijo ali pri iskanju nove,...).

Naj kakšen pravnik pove, če imam prav ali ne.

Mare2 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Super. Zdaj sem se naučil, da dačunalnik po novem ni informacijski sistem!


Končno. :)

Pojem "informacijski sistem" sem že objavil v tej temi. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

SeMiNeSanja ::

Mare2 je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Super. Zdaj sem se naučil, da dačunalnik po novem ni informacijski sistem!


Končno. :)

Pojem "informacijski sistem" sem že objavil v tej temi. :)

Ja - tvojo INTERPRETACIJO.

Interpretacije so lahko različne in tudi približno ni nujno, da je pravna intepretacija podobna tvoji ali katerikoli drugi tehnični interpretaciji, zato bi bil precej previden pri takih trditvah.

Spc ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Torej ti tudi na parkirišču ne smejo zaračunati parkiranja, če ni fizično onemogočeno, da bi se zaparkiral neplačnik? Poskusi to razložiti mestnemu redarju.

Parkiranja ti ne smejo zaračunat na tvojem parkirišču, ki je na tvoji zemlji.
 

SeMiNeSanja ::

Spc je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Torej ti tudi na parkirišču ne smejo zaračunati parkiranja, če ni fizično onemogočeno, da bi se zaparkiral neplačnik? Poskusi to razložiti mestnemu redarju.

Parkiranja ti ne smejo zaračunat na tvojem parkirišču, ki je na tvoji zemlji.

Počasi te imam dovolj s to 'tvojo zemljo'. Pojdi na občino in jim razloži, da ti nimajo kaj računati davka od stavbenega zemljišča, ker je to 'tvoje ozemlje'.

Ko boš to izpeljal in prinesel črno na belem, da so ti odpustili plačevanje, pa pridi sem nazaj, da se lahko pogovarjamo naprej.

Res ne razumem, kako moraš biti butast, da misliš, da s tem, ko si vpisan v ZK, da si avtomatično postal lastnik vsega, kar se nahaja na tem zemljišču, pod in nad njim. Pridobil si zgolj 'ekskluzivno' pravico do uporabe. Za vse ostalo pa rabiš posebne koncesije, na katere se moraš obrniti na državo. Še štirno ne smeš zabiti in črpati vode, če ti država tega ne požegna. Ti pa trobiš, kot da si postal absolutni vladar na tem področju, vklučno z pravico prilastitve vsega, kar prečka tvoje 'ozemlje'. Po tvoji logiki še avion, ki preleti tvoje ozemlje, postane tvoja lastnina.

Prosim, da že nehaš trollat!
Pojdi se v vrtec igrat z vrstniki, boš lažje prišel na skupni imenovalec.

Spc ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Počasi te imam dovolj s to 'tvojo zemljo'.

Ok računalniški primer.
Postavim si spletno stran.
Google mi skopira podatke iz moje spletne strani.

Google je po taki logiki vdrl v moj informacijski sistem in nezakonito skopiral podatke iz mojega serverja v njihov cache server.

SeMiNeSanja je izjavil:

Kultira? Etika? Morala? Niti najmanjšega sledu. Zakaj bi nekomu takemu omogočal, da špila pijavko? Tudi če imam odklenjeno omrežje - TO je moja stvar in nikogar nima za brigat, zakaj nimam postavljene enkripcije.

No kje je potem kultura, etika in morala ? google-a da kar sam vdre v informacijski sistem in skopira vse podatke iz mojega strežnika brez mojega vprašanja ?
Aja zaščititi si moram spletno stran z geslom ?
 

SeMiNeSanja ::

Kaj tebi ni jasno, da pravna logika ni enaka kmečki logiki?

Pravo bo pač preverilo, kaj je v konkretnem primeru osnovna predpostavka, po katerih načelih neka storitev deluje. Šele nato se bo pričelo ukvarjati s tem, ali so ta načela v nasprotju ali v skladu z nekim zakonom, čisto na koncu pa se loti ugotavljanja, če je prišlo do kršitve ali zlorabe načel in zakonov.

Pri WWW je od dneva 1, ko ga je Cern postavil na internet uveljavljeno načelo 'tukaj je, da lahko VSI preberete'. To načelo se je usidralo kot privzeta splošna predpostavka za www - če ti je dostopno brez manipulacij, potem lahko bereš.
Kar presega branje, pa je že lahko vprašanje sporov glede avtorskih pravic.

WiFi je od prvega dneva začel z najnižjo enkripcijo (sploh se ne spomnim, kaj je bilo pred WEP - morda je takrat bilo celo edino Open na voljo?). Internet je bil drag, niti najmanj ni bilo nujno, da imaš terminalsko opremo, ki podpira enkripcijo oz. kompatibilno enkripcijo. Marsikje ni bilo flatrate načina ampak se je konkretno zaračunavalo kvote prenešenega prometa.
Če je takrat kdo postavljal WiFi, ga je postavljal izključno samo za sebe - 'mimoidočih' takrat takointako ni bilo, ali pa jih je bilo tako malo, da bi jih lahko preštel na prste, pa še ti so imeli WiFi samo za dostop do lastnega omrežja.
S tem je tudi privzeto, da je WiFi omrežje zasebne narave, na katerem nimaš kaj iskati, če te ni kdo povabil da se nanj poveži.
Ko se je WiFi cenil, je seveda bilo vse več terminalske opreme in 'mimoidočih' - ampak osnovna predpostavka pa je še vedno, da se nimaš kaj priklapljati, če za to nimaš eksplicitnega dovoljenja - NE GLEDE na enkripcijo.

V bistvu tudi vi vsi dobro veste, da je temu tako - tako za www, kot za WiFi. Ampak kaj je lepšega, kot delat se tupega in se priklapljati, kjer se le da, za izgovor pa uporabiti opravičilo, da si tam nekje videl 'open network'.
Sorry - 'Open Network' na koncu še vedno samo pomeni, da imaš opravka z omrežjem, ki se ne zna braniti, če se boš poskusil priključiti in popolnoma nič več. Če tega nisi sposoben razumeti, potem sploh ne vem, kaj počneš na internetu. Prodaj računalnik, nabavi kamnite tablice, dleto in kladivo. S temi orodji (vsaj upam) ne boš mogel naresti komu kakšne zamere ali škode, niti priti tako zlahka v navskrižje z zakoni.

Zgodovina sprememb…

Mare2 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Mare2 je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Super. Zdaj sem se naučil, da dačunalnik po novem ni informacijski sistem!


Končno. :)

Pojem "informacijski sistem" sem že objavil v tej temi. :)

Ja - tvojo INTERPRETACIJO.

Interpretacije so lahko različne in tudi približno ni nujno, da je pravna intepretacija podobna tvoji ali katerikoli drugi tehnični interpretaciji, zato bi bil precej previden pri takih trditvah.


Računalnik ni informacijski sistem. Računálnik (angleško computer) je naprava ali sistem,ki je sposoben izvajati zaporedje operacij (algoritem). Pri tem procesira informacije, običajno v obliki numeričnih ali logičnih operacij, ali procesiranja podatkov, za kar uporablja vhodno-izhodne naprave.[1][2][3] Ker se zaporedje izvajanja operacij s spremembo programa lahko spremeni, lahko računalnik uporabljamo za različne namene.

Zanimivo inpetpretacijo za informacijski sistem lahko najdeš tu:
http://www.fg.uni-mb.si/predmeti/pi/PI-...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

BigWhale ::

Spc je izjavil:

Po takšni logiki kakšno imate je prepovedano gledati in sprejemati vsak signal, ker je to avtomatsko vdiranje v tisto omrežje.


Kje si prebral, da je sprejemanje signala vdiranje v omrezje? Kje?

Spc je izjavil:

Pravtako kršijo ta zakon vsi lokali, ki imajo odprt wi-fi saj se nobeden gost ne sme povezati ker je avtomatsko največji kriminalec vseh časev če se slučajno gor poveže.


Ne, spet se delas neumnega in selektivno beres stvari. Omrezje je LAHKO odprto. Ni prepovedano imeti odprtega omrezja. In ce ti lastnik dovoli, se lahko povezes na taksno odprto omrezje. Lokali imajo ponavadi nalepke Free WiFi na vhodu ali pa razne table, kjer sporocajo geslo za dostop, ce je omrezje zaklenjeno.

Spc je izjavil:


In če se nekdo poveže na open wi-fi je to isto ko da bi nekdo zlomil šipo vdrl v odprte prostore in vkradel celo stanovanje.


Ne, kdo je to trdil? A lahko citiras? Ni isto. Dalec od tega. Je _podobno_, kot ce bi sel v sosodevo stanovanje samo zato, ker je pustil odprta vrata. Ali pa na sosedov vrt samo zato, ker nima ograje okrog hise. Ce pa zraven se maile pregledas je pa podobno, kot bi si skuhal kavo pri sosedu, mal gledal TV medtem, ko jo pijes in potem sel domov.

Spc je izjavil:


Zgleda da se nekdo drug dela tukaj norca in neumnega in klati bedarije, kajti vsi ki smo se povezali v bilokakšno omrežje bi sedaj morali biti že 100x v zaporu, vklučno z babicami, ki gledajo pop tv in rtv slovenijo.


Ok, resno. Ze ene tretjic sem napisal, da program POP TV ni enak WiFi in tudi RTV ne. Oboji oddajajo svoj signal s povsem drugim namenom in za oboje veljajo povsem drugi zakoni. Zakoni, ki predpisujejo kdo sem kaj oddajati in kako. Resno, a ne razumes tega al se zanalasc delas norca?

sumoborac ::

Po 9 straneh še vedno ista dilema... In potem se čudimo kulturi in politiki v Sloveniji.

If Find.openNetwork === true:
If Find.freeWifi.sign || Find.freeWifi.notice:
connect();
return;
endIf;
endIf;
Leave();
Prid sm al pa tm ostan...

Lonsarg ::

@BihWhale, se pravi če HTTP sporoči ponujam spretno stran pošli to pa to pa jo dobiš en zakon napisat.
Če WiFi protokol sporoči pošlji to pa to pa ti bom dal internet ločen zakon napisat.
Če FTP protokol sporoči....
Ko začenejo Androidi komunicirati po ŽNJ protokolu spet nov zakon?

Skrakta ločen zakon in pravila glede na protokol, bravo. Ok zaenkrat je ločen zakon kolikor imam informacije zgolj za WiFi(oziroma za druge protokole direktnega zakona niti ti), ampak že to je nepotrebno kompliciranje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Spc ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Pri WWW je od dneva 1, ko ga je Cern postavil na internet uveljavljeno načelo 'tukaj je, da lahko VSI preberete'.

A res ? to pa si sedaj hudo ven vsekal.
Če je strežnik privatni nima noben kaj brati iz strežnika brez mojega dovoljenja.

Če je pravilo "tukaj je da lahko vsi berete", potem to velja za vse protokole, tudi ftp, wi-fi, samba ... če so odprpti.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

BigWhale ::

Lonsarg je izjavil:

Skrakta ločen zakon in pravila glede na protokol, bravo.


Kje si prebral to? Al to kr na pamet neki sklepas? Ce bos nepooblasceno vstopil v kak informacijski sistem, ki je na HTTP protokolu veljajo ista pravila, kot za WiFi.

Lakotnik je ze ene desetkrat napisal, da so posledice potem odvisne od sodisca. Nacin vstopa je povsem nepomemben. Bolj je pomemben namen vstopa. Si se po nesreci priklopil na sosedov WiFi? Ajd, ok. Sosedu ze tri mesece najedas na WiFiju? Ni lih cist ok. Zaradi tehnicne napake lako dostopas do sicer zaprtega policijskega spletnega portala? Sploh ni ok.

buttplugs ::

Spc je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Pri WWW je od dneva 1, ko ga je Cern postavil na internet uveljavljeno načelo 'tukaj je, da lahko VSI preberete'.

A res ? to pa si sedaj hudo ven vsekal.
Če je strežnik privatni nima noben kaj brati iz strežnika brez mojega dovoljenja.

Če je pravilo "tukaj je da lahko vsi berete", potem to velja za vse protokole, tudi ftp, wi-fi, samba ... če so odprpti.

Boli nas kurac, če je strežnik privatni, dokler je vsebina javna.
Enako kot če bi se parček štepal sredi avtobusne postaju v LJ. Njuna zadeva je zelo privatne narave, vsebino je pa še vseeno vsa javnost videla.

Spc ::

buttplugs je izjavil:

Enako kot če bi se parček štepal sredi avtobusne postaju v LJ. Njuna zadeva je zelo privatne narave, vsebino je pa še vseeno vsa javnost videla.

Ja sej, odprt wi-fi bo tudi javnost videla, ker je odprt in viden iz vseh strani.
 

Mare2 ::

Spc je izjavil:

buttplugs je izjavil:

Enako kot če bi se parček štepal sredi avtobusne postaju v LJ. Njuna zadeva je zelo privatne narave, vsebino je pa še vseeno vsa javnost videla.

Ja sej, odprt wi-fi bo tudi javnost videla, ker je odprt in viden iz vseh strani.


Javnost ga bo videla. Ne bodo pa vedeli, ali za njim stoji zasebna baza podatkov ali še huje, kak informacijski sistem.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo
««
9 / 9
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Če nekdo izve MAC naslov tvoje tablice, ali lahko vdre vanjo ali v tvoje brezžično om

Oddelek: Informacijska varnost
326544 (5006) nurse013
»

Wifi omrezje

Oddelek: Omrežja in internet
474862 (4136) kunigunda
»

Anketa: Uporaba brezžičnih omrežij

Oddelek: Loža
385158 (4423) Yacked2
»

Ali je "vstop" v IS, ki ni vdor, kazniv?

Oddelek: Informacijska varnost
436814 (5962) Kamran
»

Legalnost povezovanja v odprta WiFi omrežja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
12628105 (25536) BlueRunner

Več podobnih tem