» »

Če nekdo izve MAC naslov tvoje tablice, ali lahko vdre vanjo ali v tvoje brezžično omrežje?

Če nekdo izve MAC naslov tvoje tablice, ali lahko vdre vanjo ali v tvoje brezžično omrežje?

zaskrbljen ::

Kupil sem novo tablico in moj firbčen sosed je prižgal svojo nezavarovano brezžično omrežje ravno v času, ko sem priklapljal tablico na internet.

Na žalost se je moja tablica povezala s sosedovim nezavarovanim omrežjem. Takšna je ostala kakšno uro, ker se je ravno takrat, ko sem prižgal WI-FI na tablici, na TV začela neka oddaja, ki sem si jo ogledal, tako da sem tablico pustil pri miru za kakšno uro. Ko sem prišel nazaj, sem ugotovil, da se je tablica povezala s sosedovo nezavarovano WI-FI povezavo.

Ko sem to videl, sem takoj ugasnil povezavo in postavil tablico v svoje brezžično omrežje.

Očitno je bila tablica konfigurirana tako, da se avtomatično poveže s prvim najbolj razpoložljivim WI-FI omrežjem in je samodejno izbrala sosedovo WI-FI omrežje, ker jaz na tablici še nisem nastavil gesla za WPA2, s katerim imam zaščiteno svoje omrežje. Ker je bilo omrežje soseda nezavarovano, se je tablica povezala s tem omrežjem, ker je bilo najbolj dosegljivo.

Sedaj me pa zanima. Kot vem, se takrat, ko se je tablica povezala z omrežjem mojega soseda, na router od mojega soseda zapisal MAC naslov moje tablice, tako da je moj sosed dobil MAC naslov od moje tablice.

Sedaj se sprašujem. Ali je možno, da bi lahko moj sosed zlorabil ta MAC naslov, da napade mojo tablico?

Ali lahko nekako pride v mojo tablico, glede na to, da pozna MAC naslov moje tablice?

In dodatno.

Ali lahko vdre v moje omrežje s klonom MAC naslova moje tablice (spoofing), tako da ga MAC filter na mojem usmerjevalniku spusti v moje omrežje, ker je pač uporabil MAC naslov od moje tablice?

Kako naj se zaščitim pred tem, da nekdo izvede hackerski napad na mojo tablico ali na moje brezžično omrežje in kako lahko ugotovim, če je nekdo vdrl v mojo tablico ali v moje omrežje?

Kaj lahko nekdo sploh naredi z mojimi podatki na mojem glavnem računalniku, če pride v omrežje?

Mogoče zvenim malo paranoično, ampak zavedam se, da imajo brezžična omrežja številne pomanjkljivosti in dodatno imam zelo firbčnega soseda (firbčne sosede).

18Jerry18 ::

Če imaš nastavljeno zapleteno geslo za wifi mu MAC naslov tvoje tablice nič ne koristi.

dasf ::

Ne. Ne. Ne. WPA2 z netrivialnim geslom je dovolj. Samo dostop do omrežja še ni dovolj da dostopa do podatkov na računalniku v tem omrežju.

Klemen86 ::

Ma dejte no. Še en trol! Sosed, ki ima nezavarovan Wi-fi bo vdiral v tuja omrežja???

Predlagam izbris.

mailer ::

Klemen86 je izjavil:

Ma dejte no. Še en trol! Sosed, ki ima nezavarovan Wi-fi bo vdiral v tuja omrežja???

Predlagam izbris.
Tudi lovci včasih nastavijo vabe.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

SeMiNeSanja ::

Tudi če se nikoli nebi povezal na sosedov router, bi lahko sosed (ali kdorkoli drug v dometu signala) videl mac adreso tvoje tablice. Čim vključiš WiFi, ta namreč postane vidna za ustrezna orodja.

Vsekakor ni razloga za paniko.

Yacked2 ::

S tem ko se je tvoja tablica "avtomatično" povezala na sosedovo omrežje si nepooblaščeno vstopil v informacijski sistem (glej 221. člen http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?..., upaj da nimaš paranoičnega soseda...
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

twom ::

zaskrbljen je izjavil:

Na žalost se je moja tablica povezala s sosedovim nezavarovanim omrežjem.

Očitno je bila tablica konfigurirana tako, da se avtomatično poveže s prvim najbolj razpoložljivim WI-FI omrežjem in je samodejno izbrala sosedovo WI-FI omrežje...
Bo kdo ki bolj pozna stvari kaj več povedal, ampak meni se zdi da se naprave NE povežejo same od sebe na neko omrežje. Se motim? Vsaj meni se ni še nobena, sem moral vedno klikniti za povezavo.

Meni je vse skupaj kot ena lepa pravljica...

Invictus ::

Če imaš nastavljeno da se povežejo na odprta omrežja, potem se ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

[D]emon ::

Tole na dalec smrdi po troll temi.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

FX6300B ::

se meni zdi enako, ker OP ima kakšne 0,5% da ima "hekerskega soseda" pa tudi meni se do sedaj nobena android naprava ni povezovala sama od sebe, razen če sem to nastavil...,itd. čista troll tema
May the force be with you!

Mare2 ::

Invictus je izjavil:

Če imaš nastavljeno da se povežejo na odprta omrežja, potem se ...

Se strinjam, odvisno je od nastavitev. Sicer je pa tako. Ko prideš v neko omrežje, tam malo poklikaš (konkretno na besedo "Omrežje") se ti odpre ime računalnika, ki je tudi v tem omrežju. Itak lahko (ali pa ne, odvisno od nastavitev) brskaš po njem, kopiraš datoteke. Jaz sem 1x nekomu na disku pustil wordovo datoteko s stavkom: "Kako si kaj?".
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

zaskrbljen ::

To ni nobena troll tema (sem moral najprej sploh preveriti, kaj pomeni ta izraz) ali pa kakšna pravljica. To se mi je res zgodilo, zato sem pa tudi vprašal.

Sicer sem pa po tem, ko se je to zgodilo, naredil kar nekaj stvari po nasvetu. Med drugim sem tudi prenehal oddajati SSID od svojega omrežja, čeprav sem nekje prebral, da lahko tudi to nekdo, če hoče, ugotovi.

Ampak ok. Upam da ne bo nič narobe.

Mare2. Verjetno lahko brskaš samo po delih računalnika, ki jih je nekdo dal v sharing, ne pa kar po celem računalniku. Se motim, ali je tudi tu možno priti noter kljub geslu?

Sicer pa ne vem, ali lahko kako glavni računalnik čisto izklopim iz omrežja in ga povežem fiksno na router v neko novo omrežje. Na brezžičnem omrežju pa bi bile samo prenosne zadeve.

Samo ne vem, ali moram imeti glede tega narejeni 2 lokalni (LAN) omrežji na računalniku. Eno bi koristil za internet, eno pa samo za administracijo na routerju.

Glede na to, da je router samo en, potem po mojem verjetno ne morem, ali pač?

shmandi ::

To je tako, kot bi rekel, da nekdo pozna tvoj naslov in ti bo zdaj vlomil v hišo, stanovanje.

zaskrbljen ::

Shmandi. Lahko gledaš tudi drugače. To, da izve tvoj naslov, je prvi korak, če ti nekdo hoče vlomiti v tvoje stanovanje.

l0g1t3ch ::

Če je tvoj sosed zares radoveden kot praviš lahko posnifa tvoj MAC naslov v vsakem primeru. In tudi skrivanje SSID nima nobenega vpliva.
Obstajajo orodja, ki jih tudi skoraj popolni amaterji lako uporabijo da poskenirajo wifi omrežja in naprave v dosegu.

Kar šteje je da uporablja WPA2 in zares močno geslo.

sodnicaN ::

>Kar šteje je da uporablja WPA2 in zares močno geslo.
še vedno lahko postavi svoj access point z močnejšim signalom in se gre man in the middle

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: AC_DC ()

Invictus ::

Zamenjava default gesel na vseh napravah pripomore k varnosti.

Včasih so se našli nekateri, ki so imeli še vedno vse default, tako router kot Windows računalnik. Pa si lahko prišel gor in mu brskal po računalniku.

Nič lažjega :D.

Za varnost domačega omrežja je dovolj:

1. Zamenjaj default geslo routerja. Če se da, še spremeni username.
2. Nastavi WPA2 na Wifi.
3. Zamenjaj default gesla na vseh ostalih napravah, izklopi skrite userje (Windows - Admin, Guest, zdaj je to po defaultu, se mi zdi) ter izklopi skrite share folderje (C$, D$).

Večina ne rabi več ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

broken/link ::

sodnicaN je izjavil:

>Kar šteje je da uporablja WPA2 in zares močno geslo.
še vedno lahko postavi svoj access point z močnejšim signalom in se gre man in the middle

brez gesla bo težko postavil access point in se šel man in the middle

p.s. Po pomoti kliknil napačn link (predlagaj izbris). moja napača.

Zgodovina sprememb…

r3dkv1c4 ::

To se mi je res zgodilo, zato sem pa tudi vprašal.


Kaj se ti je zgodilo, da si se povezal na sosedov wi-fi?

No kiddin` wtf, shit happens all the time


Zdaj pa takoj tablico prodat, da te ne ukradejo- preko wi-fi.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

AnotherMe ::

Pretežno offtopic:

Kako naj nastavim, da se moj ne telefon ne bo povezoval na telemachove unify access pointe? Saj ni drugega - ampak greš čez naselje in ti na vsake par metrov, ko se telefon poveže, na zaslon meče telemachovo login okno... telefon je Sony Z5.

[D]emon ::

Vklopis wi-fi samo takrat, ko ga potrebujes. Problem solved.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

sandmodnigga ::

twom je izjavil:

zaskrbljen je izjavil:

Na žalost se je moja tablica povezala s sosedovim nezavarovanim omrežjem.

Očitno je bila tablica konfigurirana tako, da se avtomatično poveže s prvim najbolj razpoložljivim WI-FI omrežjem in je samodejno izbrala sosedovo WI-FI omrežje...
Bo kdo ki bolj pozna stvari kaj več povedal, ampak meni se zdi da se naprave NE povežejo same od sebe na neko omrežje. Se motim? Vsaj meni se ni še nobena, sem moral vedno klikniti za povezavo.

Meni je vse skupaj kot ena lepa pravljica...

Namesti enkrat Windows 10 nekam. Boš videl, kaj vse je po defaultu nastavljeno.

zaskrbljen je izjavil:

Shmandi. Lahko gledaš tudi drugače. To, da izve tvoj naslov, je prvi korak, če ti nekdo hoče vlomiti v tvoje stanovanje.

Če ti jaz hočem vdreti v stanovanje, hočem prej vedeti ali imaš kaj vrednega, da ti
a) upalim to
b) uničim to

Poznam naslove stoterih ljudi, me ne zanimajo. Nimajo nič meni zanimivega.

AnotherMe ::

[D]emon je izjavil:

Vklopis wi-fi samo takrat, ko ga potrebujes. Problem solved.

?
V čem je potem smisel "smart" telefona, če moraš ročno vklapljat in izklapljat funkcije??

brodul ::

zaskrbljen je izjavil:

Kupil sem novo tablico in moj firbčen sosed je prižgal svojo nezavarovano brezžično omrežje ravno v času, ko sem priklapljal tablico na internet.

Na žalost se je moja tablica povezala s sosedovim nezavarovanim omrežjem. Takšna je ostala kakšno uro, ker se je ravno takrat, ko sem prižgal WI-FI na tablici, na TV začela neka oddaja, ki sem si jo ogledal, tako da sem tablico pustil pri miru za kakšno uro. Ko sem prišel nazaj, sem ugotovil, da se je tablica povezala s sosedovo nezavarovano WI-FI povezavo.

Ko sem to videl, sem takoj ugasnil povezavo in postavil tablico v svoje brezžično omrežje.

Očitno je bila tablica konfigurirana tako, da se avtomatično poveže s prvim najbolj razpoložljivim WI-FI omrežjem in je samodejno izbrala sosedovo WI-FI omrežje, ker jaz na tablici še nisem nastavil gesla za WPA2, s katerim imam zaščiteno svoje omrežje. Ker je bilo omrežje soseda nezavarovano, se je tablica povezala s tem omrežjem, ker je bilo najbolj dosegljivo.

Sedaj me pa zanima. Kot vem, se takrat, ko se je tablica povezala z omrežjem mojega soseda, na router od mojega soseda zapisal MAC naslov moje tablice, tako da je moj sosed dobil MAC naslov od moje tablice.

Sedaj se sprašujem. Ali je možno, da bi lahko moj sosed zlorabil ta MAC naslov, da napade mojo tablico?

Ali lahko nekako pride v mojo tablico, glede na to, da pozna MAC naslov moje tablice?

In dodatno.

Ali lahko vdre v moje omrežje s klonom MAC naslova moje tablice (spoofing), tako da ga MAC filter na mojem usmerjevalniku spusti v moje omrežje, ker je pač uporabil MAC naslov od moje tablice?

Kako naj se zaščitim pred tem, da nekdo izvede hackerski napad na mojo tablico ali na moje brezžično omrežje in kako lahko ugotovim, če je nekdo vdrl v mojo tablico ali v moje omrežje?

Kaj lahko nekdo sploh naredi z mojimi podatki na mojem glavnem računalniku, če pride v omrežje?

Mogoče zvenim malo paranoično, ampak zavedam se, da imajo brezžična omrežja številne pomanjkljivosti in dodatno imam zelo firbčnega soseda (firbčne sosede).


Naprave se nikoli ne konfigurirajo, da bi se same povezale v prosta omrežja. Tipično te obvestijo, da je na voljo odprta povezava. Potrditi moraš vedno sam. To, da nekdo ve twoj MAC sploh ni problematično, to lahko izve tudi če posluša pasivno (ne ve čisto takoj, kateri je tvoj vendar čez nekaj časa, mu rata jasno).

Večji problem je, da med tem ko si povezan na brezvrvično povezavo, ki ni ustrezno zaščitena lahko nekdo prisluškuje tvojem prometu, z pasivno anteno ali pa tako, da je povezan v isto omrežje.
Programi za prisluškovanje so relativno preprosti (Firesheep, Faceniff ....).
Možen je tudi MITM napad, kjer ti nekdo manipulira z prometom, da se predstavi kot stran ali storitev, ki jo želiš dostopati. (npr. http://static.brodul.org/hek.ogg )

Če si zaskrbljen, da ti bo sosed napadel tablico je mogoče čas, da izboljšaš medsosedske odnose ali menjaš soseda. Ne more zlorabit tvojega naslova, vsaj tako ne kot si najbrš predstavljaš.
Samo na podlagi MACa se ne da v tablico.

Če imaš omrežje zavarovano z WPA ne more sklonirati tvojega MAC in z tem ukrasti "sejo". Torej ne.

Kar najbolj se lahko zaščitiš tako, da redno posodabljaš naprave še posebno "router".
Ugotavljanje udorov v sistem ni tako preprosto, za to boš potreboval profesionalca.

Odvisno kaj imaš na glavnem računalniku. Če se tam nahajajo kode za istrelitev jedrskih konic, potem lahko tvoj sosed napade drugega soseda. Če so tam intimne slike pingvinov, potem lahko objavi le te. Če imaš na glavnem računalniku družinske slike, jih lahko pobriše ali objavi. Enako za podatke in račune tvojega podjetja.

zaskrbljen je izjavil:

To ni nobena troll tema (sem moral najprej sploh preveriti, kaj pomeni ta izraz) ali pa kakšna pravljica. To se mi je res zgodilo, zato sem pa tudi vprašal.

Sicer sem pa po tem, ko se je to zgodilo, naredil kar nekaj stvari po nasvetu. Med drugim sem tudi prenehal oddajati SSID od svojega omrežja, čeprav sem nekje prebral, da lahko tudi to nekdo, če hoče, ugotovi.

Ampak ok. Upam da ne bo nič narobe.

Mare2. Verjetno lahko brskaš samo po delih računalnika, ki jih je nekdo dal v sharing, ne pa kar po celem računalniku. Se motim, ali je tudi tu možno priti noter kljub geslu?

Sicer pa ne vem, ali lahko kako glavni računalnik čisto izklopim iz omrežja in ga povežem fiksno na router v neko novo omrežje. Na brezžičnem omrežju pa bi bile samo prenosne zadeve.

Samo ne vem, ali moram imeti glede tega narejeni 2 lokalni (LAN) omrežji na računalniku. Eno bi koristil za internet, eno pa samo za administracijo na routerju.

Glede na to, da je router samo en, potem po mojem verjetno ne morem, ali pač?


Skrivanje SSIDja je brezvezna stvar iz stališča varnosti. Tvoj "router" se vedno pošlje beacon okvir. In se ga da zaznati in se na "router" povezati.

Računalnik lahko povežeš v ločeno omrežje vendar boš za to potreboval boljšo opremo in malo več znanja.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brodul ()

[D]emon ::

AnotherMe je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Vklopis wi-fi samo takrat, ko ga potrebujes. Problem solved.

?
V čem je potem smisel "smart" telefona, če moraš ročno vklapljat in izklapljat funkcije??


Glej. Dve opciji imas. Ali jamras zaradi enega extra tapa po zaslonu ali pa gagas zakaj se ti telefon povezuje na vse odprte wi-fije. Je pa vec kot ocitno, da je tvoj "pametni" telefon pametnejsi od tebe. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Mare2 ::

[D]emon je izjavil:

Je pa vec kot ocitno, da je tvoj "pametni" telefon pametnejsi od tebe. :))


Po mojem je kliknil, ker si je želel videti, kako je pri sosedih. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

nurse013 ::

Je pa vec kot ocitno, da je tvoj "pametni" telefon pametnejsi od tebe. :))

Kruto realno v današnjih časih...
:)
you gotta be kidding me...

Phantomeye ::

Heh, trol. Zakaj tako mislim?

Sure, pričakoval bi tako vprašanje od nekoga, ki nima pojma, kako zadeve delujejo.

Ampak zelo neverjetno (ne nemogoče), da bi nekdo, ki pozna izraze kot MAC, SSID, spoofing, filter MAC naslovov na usmerjevalniku, spraševal takšna vprašanja.

Prej bi pričakoval vprašanje tipa "ponesreč sm se povezu na sosedov wifi, a me on zdej loh izsledi pa poheka".

AnotherMe ::

[D]emon je izjavil:

AnotherMe je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Vklopis wi-fi samo takrat, ko ga potrebujes. Problem solved.

?
V čem je potem smisel "smart" telefona, če moraš ročno vklapljat in izklapljat funkcije??


Glej. Dve opciji imas. Ali jamras zaradi enega extra tapa po zaslonu ali pa gagas zakaj se ti telefon povezuje na vse odprte wi-fije. Je pa vec kot ocitno, da je tvoj "pametni" telefon pametnejsi od tebe. :))


Očitno!

Ker pod settings/wifi/advanced: so funkcije: "notofy whenever a public network is available" in "scaning allways available" obe izključeni, telefon pa se še vedno poveže na vsak telemach in vrže vem prijavno okno čez cel zaslon!
Drugih nastavitev ni ne najdem...

In preden kdo vpraša: ne, tudi pod saved networks nimam telemacha!

Zgodovina sprememb…

[D]emon ::

Mas se eno opcijo, tam ko je toggle za wi-fi on/off.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Sssaga ::

Trol tema gor ali dol, mislim, da nekaterim pride prav, da spoznajo nekatere stvari. Tudi meni je tole prebiranje prav prišlo.

nurse013 ::

Se strinjam,js sem Tut fon zamenjo
:)
you gotta be kidding me...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telemach secondary SSID

Oddelek: Omrežja in internet
71473 (1323) Invictus
»

Domače WIFI omrežje

Oddelek: Omrežja in internet
171648 (1241) n0pin
»

prenosnik in povezava z internetom preko routerja - nekaj vprašanj

Oddelek: Pomoč in nasveti
92356 (1840) Miro-Slav
»

Legalnost povezovanja v odprta WiFi omrežja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
12627954 (25385) BlueRunner

Več podobnih tem