» »

Lastništvo datotek na W10

Lastništvo datotek na W10

Kaj ::

Kljub temu da si že leta inštaliram windowse, sem šele zdaj zaradi potrebe po "Gost" uporabniškem računu ugotovil, da mi nekaj stvari glede lastništva nad datotekami ni jasnih. Na raznih spletnih straneh sem prebral, kar se je dalo, a vseeno.
Imam štiri diske:
C - SSD - za sistem - lastnik TrustedInstaller
D - SSD - za programe - lastnik SYSTEM
E - HDD - za dokumente - lastnik Administrators
F - HDD - za videe - lastnik Administrators
Vsi NTFS, C in D normalno vedno formatirana ob inštalaciji sistema, E in F sta pač ves čas polna. Uporabniki: "MIHA" (kot administrator), sedaj pa še "GOST" (kot navadni uporabnik)

Ker imam rad stvari pošlihtane, mi je v uč padlo lastništvo različnih imen na teh diskih in se mi ob tem postavilo vprašanje, ali v praksi igra kakšno vlogo, ali je lastnik ADMINISTRATOR ali ADMINISTRATORS ali celo MIHA. In ob tem, ali je ob novi namestitvi sistema v kakšnem primeru možen problem s prevzemom lastništva? Torej, koga ne smem določiti za lastnika diska E (če), da kdaj slučajno ne bi mogel prevzeti lastništva na novem sistemu? In pa, zakaj je na Dju lastnik SYSTEM in na Cju TrustedInstaller? Bral sem pred časom, da na sistemskih diskih ni pametno spreminjati teh nastavitev - kaj se bolj konkretno lahko in kaj ne?
Skratka upam da vidte, kje mi zmanjka razumevanja. Razumem kako delujejo pravice, lastništvo, skupine uporabnikov, dedovanje ipd, ne vem le, kakšne, če, so razlike če je lastnik SYSTEM, Administrator, Administrators ali konkretni glavni uporabnik. In pa, če so kakšne stvari, ki se jih ne sme nardit in ki lohk kej zaserjejo dostop do česa.

LP :)

AC_DC ::

http://www.makeuseof.com/tag/what-is-tr...

D - SSD - za programe - lastnik SYSTEM
//Prehude pravice


Z Netplwiz.exe/lusrmgr.msc pogledaš ali je gost v pravi skupini.

Kaj ::

Torej za D spremenim lastništvo na Administrators? In za C lahko isto?

AC_DC je izjavil:


D - SSD - za programe - lastnik SYSTEM
//Prehude pravice

Očitno mi še nekaj ni jasno. Če je lastništvo za SYSTEM prehudo, kaj pa to da ima SYSTEM med dovoljenji omogočen poln nadzor pri C in D?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

Kaj ::

no krasno, sem zamenjal lastništvo na C in D na Administrators, sedaj pa vse skupaj nekam hecno dela. Klik na start ne dela (dela le desni klik), okna se nekam hecno z malenkostnim zamikom zapirajo.......

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

AC_DC ::

http://www.thewindowsclub.com/how-to-re...

V Netplwiz nastavi za gost -> properties -> group membership: standard user.

gost kot ne admin privzeto ne more prevzeti lastništva, razen v svojih mapah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Kaj ::

Sem kar windowse na novo naložil, da dela vse kot mora.
Na D disku edino ne vem kaj pomenijo tele puščice na ikonah

mihagr ::

Pozdravljen
Kot najprej Administrator je najvišji in je vgrajen v OS, AdministratorS pa je skupina, ki ima LAHKO SKORAJ enake pravice kot administrator, ne pa čisto enakih - to velja od windows 8 naprej. To se lahko lepo vidi pri win 10. Prvi uporabnik, ki ga narediš ob postavitvi sistema je tudi v skupini administrators vendar za kakšen ukaz rabiš
potrditev administratorja (UAC).
Za diske pa jaz delam tako: sistemski pustim tako kot je sistem naredil, kasneje če potrebujem na kakšni direktoriji pravice, jih dodam samo tej direktoriji in tistim pod njo. Za podatkovne diske dam TAKOJ vse pravice (Everyone) na vrhu (root) tega diska in potem če želim kakšno direktorijo zaščititi, ji dam drugačne pravice.
To pa delam zato, ker podatkovni disk gre lahko v drug računalnik, ali v zunanjo enoto,
ali kam drugam in če pravice niso v redu, se lahko zgodi da ne moreš nič prebrati.

Kaj ::

Kaj je izjavil:

Sem kar windowse na novo naložil, da dela vse kot mora.
Na D disku edino ne vem kaj pomenijo tele puščice na ikonah


Slučajno kdo ve, kaj pomenijo te modre puščice na ikonah? Po novi namestitvi sistema in spremenitvi lastništva na disku se mi zdi da vse skupaj dela počasneje. Dlje se mape odpirajo, mapa s slikami rabi bistveno dlje da se pokažejo sličice na ikonah fotogtafij ipd. Ima lahko to kakšno vezo s pravicami na datotekah in kako to popraviti? Lastnik diskov je Administrators(razen na Cju sem pustil TustedInstaller), administratorjem (meni) je omogočen polni nadzor. Sem kaj spregledal?

win64 ::

mihagr je izjavil:

Pozdravljen
Kot najprej Administrator je najvišji in je vgrajen v OS, AdministratorS pa je skupina, ki ima LAHKO SKORAJ enake pravice kot administrator, ne pa čisto enakih - to velja od windows 8 naprej. To se lahko lepo vidi pri win 10. Prvi uporabnik, ki ga narediš ob postavitvi sistema je tudi v skupini administrators vendar za kakšen ukaz rabiš
potrditev administratorja (UAC).
Za diske pa jaz delam tako: sistemski pustim tako kot je sistem naredil, kasneje če potrebujem na kakšni direktoriji pravice, jih dodam samo tej direktoriji in tistim pod njo. Za podatkovne diske dam TAKOJ vse pravice (Everyone) na vrhu (root) tega diska in potem če želim kakšno direktorijo zaščititi, ji dam drugačne pravice.
To pa delam zato, ker podatkovni disk gre lahko v drug računalnik, ali v zunanjo enoto,
ali kam drugam in če pravice niso v redu, se lahko zgodi da ne moreš nič prebrati.


Z vsem se strinjam, razen z zadnjim odstavkom. Seveda so datoteke berljive tudi na drugih diskih, prej je seveda potrebno nastaviti pravice. Explorer zna narediti to tudi samodejno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako dostopati do lastnih podatkov (win7)

Oddelek: Operacijski sistemi
121305 (1180) Kurzweil
»

Težava z miško na prenosniku

Oddelek: Pomoč in nasveti
143187 (3115) Kla_Man
»

Windows Server 2008 network sharing

Oddelek: Operacijski sistemi
192323 (2024) mazupan
»

uporabniška računa

Oddelek: Operacijski sistemi
141471 (1147) Mercier
»

Take ownership

Oddelek: Pomoč in nasveti
6832 (724) hruske

Več podobnih tem