» »

V Firefoxu 43 končno 64-bitna verzija enakopravna z 32-bitno

V Firefoxu 43 končno 64-bitna verzija enakopravna z 32-bitno

Mozilla.org - Pa smo le dočakali dan, ko si lahko povprečen uporabnik namesti 64-bitno verzijo Firefoxa za Windows tako, da odjadra na Mozillino spletno stran in izbere prenos. Doslej so bile namreč 64-bitne verzije Firefox eksperimentalne, v novembrskem Firefoxu 42 pa je bila 64-bitna verzija sicer uradna stabilna inačica, a je bilo treba ponjo neposredno na FTP-strežnik. Sedaj je čas dozorel.

V 64-bitni verziji je Firefox 43 zelo podoben 32-bitni verziji, le da nekaj vtičnikov v njej ne bo delovalo. To je namerno, saj Mozilla opušča podporo za NPAPI, zato strani z Javo ali Silverlightom na primer ne bodo delovale.

Ideja o 64-bitni verziji Firefoxa za Windows je zorela polno desetletja in čeprav so se po strežnikih ves čas svaljkale neuradne izdaje, Mozilla ni nikoli storila zadnjega koraka. Zanimivo je, da so leta 2012 celo napovedali odstop od razvoja 64-bitnega Firefoxa za Windows, a so si več kot očitno premislili.

Za namestitev 64-bitne verzije jo je treba z interneta ročno potegniti in namestiti. Nadgradnja v brskalniku bo namreč namestila 32-bitno verzijo. V naslednjih verzijah pričakujemo še Electrolysis, ki bo omogočil poganjanje različnih zavihkov kot ločene niti, kar bo pripomoglo k stabilnosti.

32 komentarjev

Ezg3ta ::

Electrolysis, ki bo omogočil poganjanje različnih zavihkov kot ločene niti


Mogoče sem pikolovski, ampak tukaj bi moralo pisati "kot ločene procese". Niti uporabljajo trenutno in ravno to je problem, ker je vse skupaj vezano na en proces.

hojnikb ::

Zdaj pa čakamo opero, da dajo enkrat tudi oni 64bit verzijo...
#brezpodpisa

OttoParts ::

Če imaš "tradicionalno" 32 bitno verzijo se ta sama posodobi na 64 bitno, ali je treba prenesti 64 bitno in instalirat na novo?
Edit:
Ravnokar prebral novico do konca.....

Zgodovina sprememb…

RobertDev ::

Ezg3ta je izjavil:

Electrolysis, ki bo omogočil poganjanje različnih zavihkov kot ločene niti


Mogoče sem pikolovski, ampak tukaj bi moralo pisati "kot ločene procese". Niti uporabljajo trenutno in ravno to je problem, ker je vse skupaj vezano na en proces.


In zakaj bi to bil problem? Multithreading se uporablja povsod, in je hitrejši, kot če bi šli ustvarjat ločene procese, da niti ne govorim o deljenju podatkov na ostale niti..

WhiteAngel ::

Če ti ena nitka naredi npr. segfault, ti bo operacijski sistem ubil celoten proces in s tem ostale nitke. Če imaš pa ločene procese pa odleti le en proces. Ja, je več overheada in moraš narediti inter-process-communication - je pa zaradi tega delovanje robustnejše.

RobertDev ::

Da.

Zgodovina sprememb…

luky ::

Na novo sem instaliral FF x64 sedaj mi se pa noče syncat na server, da se mi namestijo shranjene strani. Javlja napako da ni povezave z internetom.
Prosim pomoč.
luky!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: luky ()

GeRo ::

Mi nič ne koristi 64 bitni Firefox če ne podpira Jave...

Ribič ::

Saj FF že dolgo časa podpira electrolysis, le opcija ni vklopljena v Release verzijah zaradi stabilnosti in testiranja, namreč veliko obstoječih addonov bi verjetno imelo težave z e10s.
Firefox Aurora kanal pa ima to funkcijo vklopljeno kot privzeto: https://wiki.mozilla.org/Electrolysis#S...

Izi ::

GeRo je izjavil:

Mi nič ne koristi 64 bitni Firefox če ne podpira Jave...

Verjetno mešaš Javo, ki je že leta mrtva in Java script. Vse Java scripte delujejo vrez problema.

Jaz sem prešel na 64-bit in ni nobenih problemov. Prav vsi add-oni so se mi naložili brez problema, certifikati in bančne zadeve delujejo brez problema, pa ene 50 različnih strani, ki jih običajno uporabljam sem tudi preveril in nikjer ni opaziti niti najmanjše razlike, ves java script deluje brez problema.
Probal sem celo nekaj zelo eksotičnih add-onov in tudi ti delujejo brez problema, tako da pravzaprav dvomim, da sploh obstja kakšen addon iz zadnjih par let, ki ne bi deloval.

Zanimivo, da prav nikjer ni omenjeno da gre za 64-bitno verzijo.
Da gre za 64-bitno verzijo lahko opaziš samo po lokaciji kamor se inštalira. Sedaj gre direkt v Program Files in ne več v Program Files (x86). Pa med Uninstall programi v Control Panelu je omenjeno, da je nameščena 64-bitna verzija.
Zaradi nove lokacije programa je treba poštimati Firewall, da bo brskalnik lahko dostopal do neta.

Invictus ::

Izi je izjavil:


Verjetno mešaš Javo, ki je že leta mrtva in Java script. Vse Java scripte delujejo vrez problema.

Java je daleč od tega da bi bila mrtva.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

technolog ::

Java, sploh pa JVM, je zdele na vzponu. Upam, da je mislu Javo kot browser plugin.

Zgodovina sprememb…

Manu ::

Izi je izjavil:

Zanimivo, da prav nikjer ni omenjeno da gre za 64-bitno verzijo.
Da gre za 64-bitno verzijo lahko opaziš samo po lokaciji kamor se inštalira. Sedaj gre direkt v Program Files in ne več v Program Files (x86). Pa med Uninstall programi v Control Panelu je omenjeno, da je nameščena 64-bitna verzija.
Zaradi nove lokacije programa je treba poštimati Firewall, da bo brskalnik lahko dostopal do neta.


Če 32-bitnega Firefoxa ne odstraniš in zaženeš namestitveno datoteko 64-bitnega se ti pojavi gumb "nadgradi" (ali nekaj takega) in se Firefox samo nadgradi v obstoječo mapo "Program Files (x86)". Sem pričakoval, da se bo namestil v drugo mapo, ampak se ni.

Katero verzijo Firefoxa imaš nameščenega se da videt tudi v "Opravitelju opravil" pod zavihek "Procesi". Vsi 32-bitni programi imajo poleg napisano "*32". Če tega ni, potem je 64 biten.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

MrStein ::

Lahko bi napisali kratek povzetek razlik med verzijama.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

32-bitna verzija je:
- 32-bitna

64-bitna verzija je:
- 64-bitna

MrStein ::

Voda je mokra.
Bravo.

Predlagam spoštovanega darkolorda za naslednjo nobelovo nagrado.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

GeRo ::

technolog je izjavil:

Java, sploh pa JVM, je zdele na vzponu. Upam, da je mislu Javo kot browser plugin.


Ja Java browser plugin za Firefox. Kaj pa drugo...

k4vz0024 ::

Kako inštalirati nepreverjene (necertificirane) add-one (vtičnikov)?

AC_DC ::

So kakšne novosti s ppapi plugini ?

sisemen ::

"Ideja o 64-bitni verziji Firefoxa za Windows je zorela polno desetletja in čeprav so se po strežnikih ves čas svaljkale neuradne izdaje, Mozilla ni nikoli storila zadnjega koraka. Zanimivo je, da so leta 2012 celo napovedali odstop od razvoja 64-bitnega Firefoxa za Windows, a so si več kot očitno premislili."

Ne, šalabajzerji so imeli, v kodi, ki je že tako slabe kakovosti, kupe problemov z memorijo, če je kdo kdaj portal 32 bitno c/c++ applikacijo na 64 bitno, ve, da dobijo, špricanja po stacku in bufferjih, popolnoma drugo perspektiveo. Zgleda, da so našli problem, in zaceli delat 64 bitno verzijo. Ampak po letih sranja... firefox, crkni cim prej, bil si fajn, nisi več.

SuperVeloce ::

hojnikb je izjavil:

Zdaj pa čakamo opero, da dajo enkrat tudi oni 64bit verzijo...

huh? Jaz že dolgo uporabljam 64bit na vseh mašinah... tako kot chrome

Na linuxu sem ze dolgo na 64bit (firefox, firefox developer ed.)... ne vem kaj mučkajo
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

in kje si našel tazadnjo opero 64bit za windows ?
#brezpodpisa

SuperVeloce ::

Ne vem, kje so takrat imeli install (verjetno pod other versions), je že dolgo od tega (od takrat teče samo samodejni update), oz. vprašanje če še imajo ločene installe... Verjetno, če instaliras "na sveže" na 64bit windoze, potem to dobiš.
 64

64



huh wait.. vidim, da sedaj ne kaže več 64bit v oklepaju... a jebiga pol, so skenslal
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

to je 32 bit verzija; afaik opera nima več 64bit verzije, odkar so prešaltal na Blink..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Matko ::

Je kakšna sprememba glede vtičnikov tudi v Firefox 43.0 32bit?

Ne bi rad nadgrajeval in spet odstranjeval...

knesz ::

Matko je izjavil:

Je kakšna sprememba glede vtičnikov tudi v Firefox 43.0 32bit?

Ne bi rad nadgrajeval in spet odstranjeval...

Enpass vtičnik na 64 že ne dela.

Matko ::

Matko je izjavil:

Je kakšna sprememba glede vtičnikov tudi v Firefox 43.0 32bit?

Ne bi rad nadgrajeval in spet odstranjeval...


Single-process mode is no longer supported for NPAPI plugins
:(
https://www.mozilla.org/en-US/firefox/4...

Stripy ::

Če želite namestiti nepodpisane dodatke, je potrebno v about:config postaviti xpinstall.signatures.required na false.

lopov ::

Stripy je izjavil:

Če želite namestiti nepodpisane dodatke, je potrebno v about:config postaviti xpinstall.signatures.required na false.


Velja za verzijo 43, v naslednji verziji naj bi to čisto onemogočili ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

tiborrr ::

Še komu Battlefield 4 reče, da potrebuješ 32-bitni brskalnik, če hočeš uporabljati Battlelog za vklop na server?
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

knesz ::

Preklopil iz Chrome na FF, vendar po zadnji posodobitvi ne dela več Enpass vtičnik, tako da sem šel nazaj na Chrome. Pa FF mi je bil celo všeč...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Firefoxu 43 končno 64-bitna verzija enakopravna z 32-bitno

Oddelek: Novice / Brskalniki
329765 (7072) knesz
»

Chrome za Windows postal 64-bitni (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7334814 (28775) Tr0n
»

Firefox vrača 64-bitno verzijo za Windows

Oddelek: Novice / Brskalniki
278446 (6373) techfreak :)
»

Mozilla ukinja 64-bitno različico Firefoxa za Windows (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5215818 (13078) Glugy

Več podobnih tem