» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
8 / 182
»»

sandmat ::

enak kot ostali računi s tem, da je ddv 0% in na koncu računa dodan odstavek v stilu "po 1. odstavku 94. člena nekega x zakona se DDV ne obračuna" -> glej internete za primere.

kogledom ::

DDV ni obračunan na podlagi 1. odstavka 94. člena Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1) - nismo zavezanec za DDV.

marska83 ::

marska83 je izjavil:

Imam eno vprašanje glede praga prihodkov za normiran sp. V bistvu me bolj zanima, če je tako kot si predstavljan.

Torej to leto si polni sp samo 4 mesece (plačuješ polne prispevke) in presežeš 50k evrov. V tej situaciji si presegel mejo, ker 100k je meja samo če imaš nekoga za 5 mesecev zaposlenega. Naslednje leto si še vedno lahko normiranec, vendar pa moraš "paziti" da ne presežeš 100k (v tem letu je meja 100k, ker plačuješ polne prispevke 12 mesecev). Si pravilno predstavljam?


Mogoče kdo ve?

Invictus ::

Okapi je izjavil:

da niti ne omenjam nakazovanje na 4 različne račune za prispevke in ostale dajatve, ker se lenuhom v JU ne ljubi razporedit keša :)
Največji hec je, da če si v minusu, pa naredijo pobot med računi (če je kje plus).

Obstaja sklic na FURSu, ki ga lahko uporabljaš za vsa nakazila.

DŠ-99996

https://edavki.durs.si/openportal/pages...

Tja nakažeš ustrezno količino denarja, in potem FURS sam poravna obveznosti iz tega konta, ko pač pride do njih. Seveda folk ne ve, da se iz tega poravnavajo VSE obveznosti do davčne številke, vključno s kaznimi in raznimi izterjavami. Zato jim včasih zmanjka keša za redne zadeve, ki potem zamujajo.

Naučite se brati svojo ekartico na eDavkih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

stalker ::

Imam normiran sp in sem davčni zavezanec in sem sedaj prvič dobil zahtevo, da naj izdam račun na Slo podjetje, ki je zavezanec za DDV. Naj še dodam, da v preteklih 12 mesecih nisem in tudi še ne bom presegel 50k obdavčljivega prometa.

Kolikor razumem prebrano na internetu, mora biti na računu zapisan znesek DDV-ja in račun poslan na podjetje (s podatki podjetja na računu), plačilo pa lahko dobim od fizične osebe (storitve opravljam preko tuje spletne platforme)? Je to to ali moram biti še na kaj pozoren?

MH0 ::

Okapi je izjavil:

Bolj slabo ti razmišljaš. Popoldanci so nelojalna konkurenca, ker lahko delajo za nižji honorar.

Ti bom počasi razložil, morda boš razumel. Recimo, da hočeš zaslužit 20 evrov neto na uro. Pravi sp mora na teh 20 evrov dodati 10% za dopust in recimo 5% za bolniške. Popoldanski sp ima dopust in bolniško plačano iz redne službe, tako da lahko že v izhodišču ponudi 15% nižjo ceno. Dodatno razlika nastane zaradi plačevanja socialnih prispevkov. Zaposlenim 16% plača delodajalec, sp mora vse plačati sam. Potem so tu še ostale stvari, ki jih zaposlenemu plačuje delodajalec, sp si jih mora pa zaslužiti sam (in vkalkulirati v višino urne postavke), recimo regres, malica ...

Vse skupaj je tako, da lahko popoldanec za enako delo ponudi okoli 25% nižji honorar in bo na koncu dobil enak neto kot pravi sp. To je definicija nelojalne konkurence.

Za povrhu se pa dogaja to, da popoldanci ponujajo še nižji honorar, ker od popoldanskega dela niso odvisni, in se zadovoljijo že s recimo 15 ali 10 evri neto na uro.


Če gledaš neto, si kot ti je nekdo že razložil, ti prvih osem ur nelojalna konkurenca popoldancem. In ne vem kdo ti brani, da z osmimi urami pokriješ vse kar si našteval, preostanek dneva pa ti potem popoldanci spet niso nelojalna konkurenca ampak le konkurenca.

MadMicka ::

stalker, ti boš izdal račun, se pravi, je važno, ali si ti DDV zavezanec. Verjetno nisi in če nisi, potem jasno na računu ne bo prikazan DDV. Pri tem je vseeno ali je kupec DDV zavezanec ali ni. Če pa si DDV zavezanec, potem pač je gor posebej DDV prikazan, tudi davčna ipd., maš na netu cel kup primerov..

Okapi ::

MH0 je izjavil:

Če gledaš neto, si kot ti je nekdo že razložil, ti prvih osem ur nelojalna konkurenca popoldancem. In ne vem kdo ti brani, da z osmimi urami pokriješ vse kar si našteval, preostanek dneva pa ti potem popoldanci spet niso nelojalna konkurenca ampak le konkurenca.
Ne vem, kaj sanjaš. Kot prvo, kdo je komu (nelojalna) konkurenca, odloča bruto, ker je to tisto, kar zanima stranke. Popoldanci imajo lahko nižje cene, ker jim recimo bolniško plača delodajalec, in so zato nelojalna konkurenca.

mat xxl ::

stalker je izjavil:

Imam normiran sp in sem davčni zavezanec in sem sedaj prvič dobil zahtevo, da naj izdam račun na Slo podjetje, ki je zavezanec za DDV. Naj še dodam, da v preteklih 12 mesecih nisem in tudi še ne bom presegel 50k obdavčljivega prometa.

Kolikor razumem prebrano na internetu, mora biti na računu zapisan znesek DDV-ja in račun poslan na podjetje (s podatki podjetja na računu), plačilo pa lahko dobim od fizične osebe (storitve opravljam preko tuje spletne platforme)? Je to to ali moram biti še na kaj pozoren?



Najemi si obvezno računovodjo !!! PIKA ! Če nisi DDV zavezanec nimaš, kaj izkazovati ddv na računu !!! Če ga slučajno boš, si ga dolžan tudi plačati.

račun izstavljen na firmo, plačilo pa, kar od FO, tako pa to ne gre, plačnik mora biti tisti, ki mu izstaviš račun.....

Najemi si še bolje davčnega svetovalca, da ne boš kasneje pretenko piskal .......

Okoli nelojalne konkurence pa ..... hmmm, če bi fovšija gorela, bi ta tema že bila v plamenih......

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

MH0 ::

Okapi je izjavil:

MH0 je izjavil:

Če gledaš neto, si kot ti je nekdo že razložil, ti prvih osem ur nelojalna konkurenca popoldancem. In ne vem kdo ti brani, da z osmimi urami pokriješ vse kar si našteval, preostanek dneva pa ti potem popoldanci spet niso nelojalna konkurenca ampak le konkurenca.
Ne vem, kaj sanjaš. Kot prvo, kdo je komu (nelojalna) konkurenca, odloča bruto, ker je to tisto, kar zanima stranke. Popoldanci imajo lahko nižje cene, ker jim recimo bolniško plača delodajalec, in so zato nelojalna konkurenca.

Prijatelj, tudi sam ne vem kaj sanjam, saj si sanj nikoli ne zapomnim.
Sicer pa tvoje besede: "Recimo, da hočeš zaslužit 20 evrov neto na uro."
Tako da...

Okapi ::

Ja, če hočem zaslužit 20 evrov neto na uro, mora biti moj bruto višji od bruta popoldanca, ki hoče zaslužil 20 evrov neto. Kar je v bistvu definicija nelojalne konkurence.

OrkAA ::

Ja samo ti imas dnevno na voljo 8 ur vec kot on.

BlaY0 ::

Okapi je izjavil:

Ja, če hočem zaslužit 20 evrov neto na uro, mora biti moj bruto višji od bruta popoldanca, ki hoče zaslužil 20 evrov neto. Kar je v bistvu definicija nelojalne konkurence.

Potem lahko rečemo, da je bil običajni s.p. do pred dveh let nazaj nelojalna konkurenca popoldancu, ker je moral popoldanec računati precej višji bruto, da je ven dobil enak neto kot običajni s.p.?

Kaj čmo zdaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Okapi ::

OrkAA je izjavil:

Ja samo ti imas dnevno na voljo 8 ur vec kot on.
:)) Ja, pa še medtem, ko je on na plačanem dopustu lahko delam, ne?;((

BlaY0 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ja, če hočem zaslužit 20 evrov neto na uro, mora biti moj bruto višji od bruta popoldanca, ki hoče zaslužil 20 evrov neto. Kar je v bistvu definicija nelojalne konkurence.

Potem lahko rečemo, da je bil običajni s.p. do pred dveh let nazaj nelojalna konkurenca popoldancu, ker je moral popoldanec računati precej višji bruto, da je ven dobil enak neto kot običajni s.p.?

Kaj čmo zdaj?
Narobe računaš bruto, to je. Ne upoštevaš dopusta, bolniških, malice, regresa ... Vse to si mora običajni s.p. vračunati v bruto, popoldancu pa ni treba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BlaY0 ::

Ima že vračunano v rednem delovnem razmerju...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Okapi ::

Ja, saj. In zato lahko popoldan dela ceneje in predstavlja nelojalno konkurenco pravim espejem.

BlaY0 ::

Zdaj ja, dve leti nazaj je bilo pa obratno, ker je popoldanec praktično začel v 3. dohodninskem razredu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Okapi ::

Zakaj bi bilo takrat obratno? Ravno tako je imel popoldanec takrat vse ugodnosti iz delovnega razmerja.

BlaY0 ::

Ker je popoldančev zaslužek predstavljal dodatek na davčno osnovo iz rednega delovnega razmerja. Takrat je bil ves moj zaslužek iz naslova popoldanskega s.p. obdavčen z 41%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Okapi ::

In kako je bilo to drugače od zaslužka pravega espeja?

BlaY0 ::

Tako, da je normalni s.p. na koncu leta z davčno optimizacijo znižal kumulativno davčno stopnjo, jaz pa tega na noben način nisem mogel, ker sem že štartal v najvišjem razredu. Poleg tega so mi za veliko manjši obseg dela in zaslužka nastali relativno gledano precej višji nepotrebni stroški kot njemu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Invictus ::

Okapi je izjavil:

Ja, če hočem zaslužit 20 evrov neto na uro, mora biti moj bruto višji od bruta popoldanca, ki hoče zaslužil 20 evrov neto. Kar je v bistvu definicija nelojalne konkurence.

Pojdi v službo in furaj popoldanca. Kdo ti brani?!?!?

Ali pa dvigni ceno storitev, oz. se loti bolj profitne zadeve.

BlaY0 je izjavil:

Tako, da je normalni s.p. na koncu leta z davčno optimizacijo znižal kumulativno davčno stopnjo, jaz pa tega na noben način nisem mogel, ker sem že štartal v najvišjem razredu. Poleg tega so mi za veliko manjši obseg dela in zaslužka nastali relativno gledano precej višji nepotrebni stroški kot njemu.

Odpri navaden s.p.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

N0t0ri0us ::

stalker je izjavil:

Imam normiran sp in sem davčni zavezanec in sem sedaj prvič dobil zahtevo, da naj izdam račun na Slo podjetje, ki je zavezanec za DDV. Naj še dodam, da v preteklih 12 mesecih nisem in tudi še ne bom presegel 50k obdavčljivega prometa.

Kolikor razumem prebrano na internetu, mora biti na računu zapisan znesek DDV-ja in račun poslan na podjetje (s podatki podjetja na računu), plačilo pa lahko dobim od fizične osebe (storitve opravljam preko tuje spletne platforme)? Je to to ali moram biti še na kaj pozoren?


Račun izdaš enak kot pri vseh ostalih strankah s to razliko:

Če je kupec davčni zavezanec dodaš na račun ID za DDV SIxxxxxxxx, če ni davčni zavezanec dodaš na račun samo ID za DDV xxxxxxxx (xxxxxxxx - davčna številka kupca)

Davek obračunaš svoj. Torej predvidevam da 0%

Matthew ::

Imam normiran SP in sem atipični davčni zavezanec. Poslujem večinoma s tujino (EU). Ali slučajno kdo ve, ali se prihodki iz tujine tudi štejejo zraven, ko gledaš mejo 50k, ko moraš postati pravi DDV zavezanec?

Sem že klical na FURS, ampak je bila taprava gospa na dopustu, ta ki jo nadomešča, pa je šla brat zakon in mi nekako neprepričljivo rekla, da se upošteva ves obdavčljiv promet, kar naj bi bila tudi tujina. Zato sprašujem, če ima kdo že izkušnje s tem in informacijo iz prve roke.

Okapi ::

Ja, tudi tujina se šteje. S tem, da če posluješ predvsem s tujino, se ti itak splača biti zavezanec za DDV, ker boš ceneje kupoval opremo, ki jo potrebuješ za posel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Vice ::

Če kupuješ opremo je OK če imaš DDV tudi če ne posluješ s tujino

Invictus ::

Sam ne pozabit, če zapreš s.p. preden je konec 5 letnega amortizacijskega časa za DDV, moraš razliko vrnit.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

Vice je izjavil:

Če kupuješ opremo je OK če imaš DDV tudi če ne posluješ s tujino

Odvisno, s kom posluješ. Če so to fizične osebe, je bolje ne imeti DDV. Tudi če posluješ z nekaterimi državnimi ustanovami, ki niso zavezanci, je bolje ne imeti DDV.

Recordman ::

Matthew je izjavil:

Imam normiran SP in sem atipični davčni zavezanec. Poslujem večinoma s tujino (EU). Ali slučajno kdo ve, ali se prihodki iz tujine tudi štejejo zraven, ko gledaš mejo 50k, ko moraš postati pravi DDV zavezanec?

Sem že klical na FURS, ampak je bila taprava gospa na dopustu, ta ki jo nadomešča, pa je šla brat zakon in mi nekako neprepričljivo rekla, da se upošteva ves obdavčljiv promet, kar naj bi bila tudi tujina. Zato sprašujem, če ima kdo že izkušnje s tem in informacijo iz prve roke.


Ne, prihodki iz tujine se ne upoštevajo v 50k.

Bil v enaki situaciji, vprašal na FURS, so me poklicali nazaj in razložili zadevo. Naknadno sem prejel še pisni (hardcopy) odgovor.

Zgodovina sprememb…

user4683 ::

Recordman je izjavil:

Ne, prihodki iz tujine se ne upoštevajo v 50k.

Bil v enaki situaciji, vprašal na FURS, so me poklicali nazaj in razložili zadevo. Naknadno sem prejel še pisni (hardcopy) odgovor.


EU v bistvu niti ni "tujina" - davčno gledano so tujina ponavadi države izven EU. In, kolikor je meni znano, v primeru poslovanja z EU, ko presežeš 50k moraš postati zavezanec.

Lahko prilepiš/slikaš ta odgovor s FURS?

Mavrik ::

Matthew je izjavil:

Imam normiran SP in sem atipični davčni zavezanec. Poslujem večinoma s tujino (EU). Ali slučajno kdo ve, ali se prihodki iz tujine tudi štejejo zraven, ko gledaš mejo 50k, ko moraš postati pravi DDV zavezanec?

Sem že klical na FURS, ampak je bila taprava gospa na dopustu, ta ki jo nadomešča, pa je šla brat zakon in mi nekako neprepričljivo rekla, da se upošteva ves obdavčljiv promet, kar naj bi bila tudi tujina. Zato sprašujem, če ima kdo že izkušnje s tem in informacijo iz prve roke.


Seveda se šteje, promet je promet (in ja, jaz sem s prihodki od tujine brez težav opravičil vstop v sistem DDV).

Ne vem sicer zakaj sprašuješ samo da smo si na jasnem - če izdaš tudi samo EN račun v EU, MORAŠ imeti ID za DDV. Zdaj če ga pridobiš kot poseben ID za DDV (ki je uporaben samo zunaj Slovenije in ti ne omogoča nabave osnovnih sredstev) ali ga pridobiš zato ker si prišel čez 50k prometa, je pa odvisno od tebe.
The truth is rarely pure and never simple.

shintaro ::

novosti pri normiranem spju, 60% normiranih in OBDAVČITEV PO DOHODNINSKI LESTVICI.

Torej konc party-ja !, sej mislim da je že blo to postano, ampak kot sm jaz razumel boš zdej dost več davka plačal... še edina varjanta k je bla nekako prebavljiva, je šla po gobe. Jeah slovenija.

Invictus ::

Saj še ni sprejeto...

Ali pač?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bastadu ::

Lep recept za povečevanje dela na črno.

Lonsarg ::

In še vedno za dober faktor dva bolj ugodno od navadnega sp-ja za večino normirancev, ki stroškov praktično nimajo. Za normirance z nizkimi prihodki pa zna sprememba biti celo bolj ugodna.

jest10 ::

Mavrik je izjavil:



Ne vem sicer zakaj sprašuješ samo da smo si na jasnem - če izdaš tudi samo EN račun v EU, MORAŠ imeti ID za DDV.


Mi ni vedno res tako. V določenih primerih se lahko davek prevali na kupca.

Invictus ::

jest10 je izjavil:

Mavrik je izjavil:



Ne vem sicer zakaj sprašuješ samo da smo si na jasnem - če izdaš tudi samo EN račun v EU, MORAŠ imeti ID za DDV.


Mi ni vedno res tako. V določenih primerih se lahko davek prevali na kupca.

Saj se DDV vedno prelevi na kupca.

Džisus...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

poweroff ::

Lonsarg je izjavil:

In še vedno za dober faktor dva bolj ugodno od navadnega sp-ja za večino normirancev, ki stroškov praktično nimajo. Za normirance z nizkimi prihodki pa zna sprememba biti celo bolj ugodna.

Ja, temu se reče spodbujanje revščine.
sudo poweroff

Mavrik ::

jest10 je izjavil:

Mavrik je izjavil:



Ne vem sicer zakaj sprašuješ samo da smo si na jasnem - če izdaš tudi samo EN račun v EU, MORAŠ imeti ID za DDV.


Mi ni vedno res tako. V določenih primerih se lahko davek prevali na kupca.


Ti govoriš o totalno nepovezani stvari. ID za DDV moraš imeti ne glede na to koliko in kak DDV je izkazan na računu. Ja, tudi če delaš reverse charge.
The truth is rarely pure and never simple.

N0t0ri0us ::

shintaro je izjavil:

novosti pri normiranem spju, 60% normiranih in OBDAVČITEV PO DOHODNINSKI LESTVICI.

Torej konc party-ja !, sej mislim da je že blo to postano, ampak kot sm jaz razumel boš zdej dost več davka plačal... še edina varjanta k je bla nekako prebavljiva, je šla po gobe. Jeah slovenija.


Torej če imam letno 20.000€ prometa in sem neporočen brez otrok, kaj to pomeni v primerjavi prej in kaj sedaj?

Prej bi plačal 4% oz 800€ davka, sedaj bom pa 8% oz 1600€?

Recordman ::

user4683 je izjavil:

Recordman je izjavil:

Ne, prihodki iz tujine se ne upoštevajo v 50k.

Bil v enaki situaciji, vprašal na FURS, so me poklicali nazaj in razložili zadevo. Naknadno sem prejel še pisni (hardcopy) odgovor.


EU v bistvu niti ni "tujina" - davčno gledano so tujina ponavadi države izven EU. In, kolikor je meni znano, v primeru poslovanja z EU, ko presežeš 50k moraš postati zavezanec.

Lahko prilepiš/slikaš ta odgovor s FURS?


 odgovor fursa

odgovor fursa

Zgodovina sprememb…

Matthew ::

Hvala za konkreten odgovor. Očitno bo držalo, da se EU prihodki ne štejejo zraven.

Ne morem verjet koliko mešanih informacij na to temo sem prejel. Še gospa na FURSu mi je zadnjič zatrjevala, da se tudi EU šteje zraven. No, kasneje, ko sem preko eDavkov oddal obrazec za postati DDV zavezanec, pa dobim telefonski klic od njih, češ zakaj sem se prijavil v DDV sistem, če ne izpolnjujem pogojev in da se mi ni potrebno, če v Sloveniji ne pričakujem prihodkov višjih od 50k (isto, kot piše v zgornji razlagi).

DeeJay ::

Kaj pa izven EU? Velja isto?

Markus386 ::

Okapi je izjavil:

MH0 je izjavil:

Če gledaš neto, si kot ti je nekdo že razložil, ti prvih osem ur nelojalna konkurenca popoldancem. In ne vem kdo ti brani, da z osmimi urami pokriješ vse kar si našteval, preostanek dneva pa ti potem popoldanci spet niso nelojalna konkurenca ampak le konkurenca.
Ne vem, kaj sanjaš. Kot prvo, kdo je komu (nelojalna) konkurenca, odloča bruto, ker je to tisto, kar zanima stranke. Popoldanci imajo lahko nižje cene, ker jim recimo bolniško plača delodajalec, in so zato nelojalna konkurenca.


Tudi to bolniško mora delavec delodajalcu prislužiti, popolnoma isto kot s.p.. Ne samo to, ampak mora delavec v osmih urah zaslužiti celo več, kot sp. v tem času, ker za isto neto izplačilo potrebuje višji bruto, ker si ne more niti malo optimizirati stroške.

mat xxl ::

Mene pa zanima specifika, zato odgovarjajte boljši poznavalci.

Torej ali lahko letos konec leta izstavim račun in plačam še po starem zakonu, za npr najemnino jan- junij 2018 dam pa valuto nekje v 2018, potem pa to dam v bilance 2017, da je obdavčeno po starem, ugodnem načinu.

Torej , ali bi to pilo vodo in če ne, zakaj ne ???

Vice ::

Ne gleda se kdaj je račun plačan temveč kdaj je bila opravljena storitev.

Invictus ::

Večinoma se gl3da kdaj je izstavljen račun. Ko ga 1x prijaviš v eDavke, je to to...

Za večino storitev se da pofejkat čas izvedbe ;).

Samo na račun ne smeš napisati preveč informacij o sami storitvi :D.

Sicer je pa najemnina obdavčena 25%, ker je to končni davek.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mat xxl ::

Motiš se Invictus, najemnina, ob upoštevanju 10% stroškov, če je opremljena nepremičnina, je efektivno 22,5% in ja končni davek, če oddajaš kot FO, če pa kot "popoldanski" normiranec pa je sedaj obdavčena 4% končni davek, realno pa, ker plačaš še nekaj socialnih prisp. in računovodjo pa tam 6% in ja končni davek, po novem v 2018 bo to dražje, pa še vedno bolje, kot FO ( fizična oseba).

LeQuack ::

Se pravi se ne splača oddajati stanovanje kot fizižna oseba?
Quack !

mat xxl ::

Splača se vse, jasno, bolje, kot, da je prazno, vprašanje tu pa je, kako se bolj splača.

Se pa vseeno bolj splača, tudi kot FO, kot pa da imaš d.o.o., v lastni hiši, ki ne plačuje najemnine in potem na d.o.o. plačaš davek od dobička, ko pa hočeš denar ven, pa še dohodnino. Torej vsekakor bolje, kot to, da firma plačuje najemnino na FO ali še bolje na s.p. normiran.
««
8 / 182
»»