» »

Likanje?

Likanje?

Temo vidijo: vsi
«
1
2

joze ::

Pred nekaj dnevi sem bolj za šalo kot zares prijel likalnik in zlikal nekaj cunj(drugače je to edino gospodinjsko opravilo, pri katerem ne sodelujem :) ). Medtem ko se mi je pod nogami motovilil robotski sesalec sem razmišljal, da je likanje eno izmed opravil, ki z leti ni postalo nič lažje, oziroma ga tehnologija ni še olajšala. Pa bi bil pripravljen investirati kar nekaj keša v to, da boljši polovici ne bi bilo treba stati za likalno mizo ure in ure, da naša družinica izgleda vsaj približno OK.
Ali se mogoče motim? Obstaja kakšna naprava s katero bi likanje postalo hitrejše in prijetnejše?

Miha 333 ::

joze je izjavil:

Medtem ko se mi je pod nogami motovilil robotski sesalec sem razmišljal, da je likanje eno izmed opravil, ki z leti ni postalo nič lažje, oziroma ga tehnologija ni še olajšala.

No, malo pa že. Ni več potrebno pripraviti žerjavice, da jo daš v likalnik ter ni več potrebno ročno škropiti perila z vodo med likanjem. To zadnje je počela še moja babica.

Drugače pa baje obstaja nek način, da mokro perilo najprej zložiš in ga pustiš kako uro zloženega na kupu in ga nato previdno obesiš in likanje skoraj ni potrebno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

PandaFlow2 ::

joze je izjavil:

Ali se mogoče motim? Obstaja kakšna naprava s katero bi likanje postalo hitrejše in prijetnejše?


Enostavno ne likaš stvari, ki jih res ni potrebno likati.

Če pa likaš brisače, kuhinjske krpe, posteljnino, spodnje perilo in podobno navlako, pa normalno rabiš nekoga full-time za likalnikom...

Stari maček ::

Z dobrim sušilnim strojem se rešiš 3/4 likanja.

hunter01 ::

joze je izjavil:


Ali se mogoče motim? Obstaja kakšna naprava s katero bi likanje postalo hitrejše in prijetnejše?


Imenuje se sušilni stroj :) Če vzameš oblačila še topla (a suha) iz sušilnega stroja in jih "pogladiš" na ravni površini ter takoj zložiš ti ni potrebno likati 95% oblačil.

Edit: me je Stari maček prehitel :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hunter01 ()

joze ::

Stari maček je izjavil:

Z dobrim sušilnim strojem se rešiš 3/4 likanja.


Poznam to, ampak v praksi je tako, da le redko perilo zložimo takoj, ko je posušeno.
V bistvu me zanima samo likanje in ne postopki pred tem. Saj je lepo če imaš čas stvari opravljat sproti in so v bistvu lahke in kratkotrajne. Ampak ob številnih drugih obveznostih žal to ne gre.

jonystar ::

Pri nas nikoli ne likamo vseh cunj naenkrat ampak si zlika vsak sam takrat ko nekaj rabi.

franseliski ::

Obstajajo iron free cunje. A sem poslušal nekaj o tem postopku in ni ravno najbolj 'zdrav'. Sploh za ljudi z alergijami ni primerno.

NotSpecial ::

Najprej zmečeš - kot je bilo že rečeno - vso navlako (brisače, krpe…) stran… Pol pa investiraš malo svojega časa… in ji začneš pomagati še pri tem opravilu. Sem ziher, da ti bo boljša polovica za slednje hvaležna. :))

joze ::

V bistvu nisem vprašal kako naj si organiziram svoje družinsko življenje ampak s katero napravo se najhitreje in najlažje lika. Kot sem lahko razbral iz odgovorov vas večina o likanju ve približno toliko kot jaz :)

NotSpecial ::

Jaz dober vem kaj si vprašal... Samo, veš kako pravijo... vsak "nasvet" (četudi ne daje eksplicitnega odgovora na posameznikovo vprašanje, mu pa morda "ponudi" alternativo) neki šteje, še sploh če je dobronameren :))

Zgodovina sprememb…

spirit ::

Malo gledš pri nakupu, kakšen je materijal in skoraj ni treba likat, nimam sušilnega stroja pa ne likam nič, srajce imam vse take da so easy iron in jih obesim na obešalnik, popravim ovratnik, zapnem drugi gumbi in pustim da se posušijo, ko so suhe gredo v omaro, pa se nikjer raen čisto sopdaj ne vidi da niso zlikane (in pa nimajo roba na rokavu), spodnji del je itak v hlačah tako da mi je vseeno kako zmečkan je.Če jih lepo obesiš se res ne vidi, oziroma se malo vidi ko visi, ko jo oblečem je pa enako kot da bi bila zlikana.

Magic1 ::

Če si ne moreš vzeti čas za zložit perilo takrat, ko se v sušilcu posuši, potem se pa kar matrajte z likanjem. Izgleda da že ni tolk težko, aja, sej ne likaš ti :)) Ne izumljaj tople vode, raje uporabljaj predlagane nasvete.
Magic

WarpedGone ::

Ali se mogoče motim? Obstaja kakšna naprava s katero bi likanje postalo hitrejše in prijetnejše?

Odgovor je v 'pravilnem' blagu.
Nekatero se mečka za popizdit, drugo se ne mečka sploh.
Zbogom in hvala za vse ribe

noraguta ::

Dobri kosi se komot likajo, šit se pa ne splača likat. Ni pa nek bav bav. Men je to čisti avtomatizem, per odprem pa likam.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Joze_K ::

je v pripravi za prvim vogalom
Pralni, sušilni in likalni stroj v enem
https://www.racunalniske-novice.com/nov...

joze ::

Vidim, da vam je vse jasno :D. Ampak moje vprašanje ni namenjeno pritoževanju nad trenutnim stanjem. Je zgolj preprosto tehnološko vprašanje. Bom poenostavil: Katera konkretna naprava za likanje trenutno najboljše opravlja svojo funkcijo?
Pa če se lahko vzdržite komentarjev o sušilcih in izboru oblačil:). Hvala

Oberyn ::

joze je izjavil:

Obstaja kakšna naprava s katero bi likanje postalo hitrejše in prijetnejše?

Seveda obstaja. Kako pa misliš da likajo v industriji, pa v čistilnicah, hotelih in podobnih servisih, kjer ponujajo take storitve? A misliš, da imajo v kleteh armade vietnamk, ki vihtijo likalnike? Obstajajo veliki in zmogljivi likalni stroji. Googlaj industrial laundry ironing ali kaj podobnega. Komot lahko kupiš take stroje, samo po moje se ti ne splača.

fosil ::

Odloči se kaj hočeš.
V prvem postu govoriš da bi rad ženi olajšal delo - glede tega si dobil veliko uporabnih nasvetov.
Sedaj pa praviš da bi rad tehnološko igračko s katero bi se igral.
Tako je!

radmannsdorf ::

ELNA PRESS, BIANCA PRESS..

Nakup v Sloveniji.
http://www.liupka.com/Elnapress-24?gcli...

Zgodovina sprememb…

737 ::

Zlata vreden je dober likalnik na paro z ustrezno desko, ki ustvarja rahel vakuum. Za mehkejše blago, kot so na primer bombažne majice, je pa nepogrešljiva pršilka Stelexa z destilirano vodo.

joze ::

fosil je izjavil:

Odloči se kaj hočeš.
V prvem postu govoriš da bi rad ženi olajšal delo - glede tega si dobil veliko uporabnih nasvetov.
Sedaj pa praviš da bi rad tehnološko igračko s katero bi se igral.


Sem bil kar jasen že v prvem postu. Glej stavek, ki ima na koncu vprašaj...

737 ::

Namesto mehčalca je obvezen nearomatiziran alkoholni kis. Pogooglajte za ftalati. Kis ima še dva stranska učinka: dezinfekcija in čudežno izginotje vodnega kamna.

bambam20 ::

joze je izjavil:

Pred nekaj dnevi sem bolj za šalo kot zares prijel likalnik in zlikal nekaj cunj(drugače je to edino gospodinjsko opravilo, pri katerem ne sodelujem :) ). Medtem ko se mi je pod nogami motovilil robotski sesalec sem razmišljal, da je likanje eno izmed opravil, ki z leti ni postalo nič lažje, oziroma ga tehnologija ni še olajšala. Pa bi bil pripravljen investirati kar nekaj keša v to, da boljši polovici ne bi bilo treba stati za likalno mizo ure in ure, da naša družinica izgleda vsaj približno OK.
Ali se mogoče motim? Obstaja kakšna naprava s katero bi likanje postalo hitrejše in prijetnejše?



Smrdi mi na trolanje.

Likanje je povsem moško opravilo oz. bi naj znal likati vsak moški.


Ajde gremo na odgovor.

- kot prvo ali si nabaviš sušilni stroj
- kot drugo se oprana oblačila, ko se jih vzame iz pralnega stroja pogladi, zgledi gume, lepo zloži in nato obesi ( pomaga zelo)
- kupiš dober likalnik na paro, ki ima ločeno posodo za vodo 200EUR ( predvsem tole je poemebno, saj so razlike med osnovnimi likalniki za 50-60EUR, v katere nalijemo vodo in tistimi za 200EUR+ ogromne .. Likanje s prvim je zamudno in prava muka, z drugim je likanje užitek )
- večina novodobnih pralnih strojev ima tudi funkcijo pranja za lažje likanje
- kupuješ predvsem oblačila, ki so bolje izdelana in se ne mečkajo
- likaš sproti in ne enkrat na teden
- kot je že bilo rečeno se ne lika brisač, kuhinjskih krp, spodnega perila

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

l0g1t3ch ::

Zakaj sploh likat ?

Jaz likam samo srajce, to je pa to.
Kavbojker, puloverji, majce, ... to samo malo pogladiš na rani podlagi takrat ko zlagaš v omaro in je.

nekikr ::

Tole smo prodajali leta in leta in leta nazaj v BOFu. Idealno za srajce, ostalega pa ne rabiš likati.

Tilen ::

Meni se zdi tole še bolj zamudno, kot likanje. Poleg tega, da se po nepotrebnem oblačila dodatno razteza.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

nekikr ::

Hja, daš gor, prižgeš, počakaš, vmes delaš pa nekaj drugega. Razteza se pa ne, ker imaš nek dodatek proti temu, preberi tam, ne vem kako točno deluje, je pa to že stara stvar.

gruntfürmich ::

"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

joze je izjavil:

Ali se mogoče motim? Obstaja kakšna naprava s katero bi likanje postalo hitrejše in prijetnejše?

1.) Preša.
2.) Ogromno tkanin ki jih sploh peglat ni treba. Pri nas likalnik sicer imamo, pa ni bil že leta vklopljen - niti srajc ne likamo (pač kupujemo stvari ki jih ni treba likat).
3.) Je pa res da poznam folk ki si gate in štumfe lika. Tem pa ni pomoči.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

zmaugy ::

Srajce daš likat ven, ostalega ni treba likat. Problem rešen.

Tr0n ::

l0g1t3ch je izjavil:

Zakaj sploh likat ?

Jaz likam samo srajce, to je pa to.
Kavbojker, puloverji, majce, ... to samo malo pogladiš na rani podlagi takrat ko zlagaš v omaro in je.

Jp. Na susilcu izberes "skoraj posuseno, ampak ne se cisto" stopnjo, in enostavno obesis zadevo v omaro, da visi. Ostalo naredi gravitacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

noraguta ::


kupiš dober likalnik na paro, ki ima ločeno posodo za vodo 200EUR ( predvsem tole je poemebno, saj so razlike med osnovnimi likalniki za 50-60EUR, v katere nalijemo vodo in tistimi za 200EUR+ ogromne .. Likanje s prvim je zamudno in prava muka, z drugim je likanje užitek )

Mel prej postajo a 70 sedaj pa 270e pa ni neke hude razlike. Razn da se ta dela pametno. Pa da lahko kotliček polniš med delom. Ponavad sem se pri stari itak naveličal po enem kotličku in vzel pavzo. Pride pa prav ko imaš ravno še kaj za dokončat pa se ti ne da čakat.

Tr0n je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Zakaj sploh likat ?

Jaz likam samo srajce, to je pa to.
Kavbojker, puloverji, majce, ... to samo malo pogladiš na rani podlagi takrat ko zlagaš v omaro in je.

Jp. Na susilcu izberes "skoraj posuseno, ampak ne se cisto" stopnjo, in enostavno obesis zadevo v omaro, da visi. Ostalo naredi gravitacija.

Vredu za casual, nej dobro za poslovno.


Ogromno tkanin ki jih sploh peglat ni treba. Pri nas likalnik sicer imamo, pa ni bil že leta vklopljen - niti srajc ne likamo (pač kupujemo stvari ki jih ni treba likat).

Lan bo pač treba zlikat al pa hodiš okrok kot cotl.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Pithlit ::

Če se ti ne da, se ne zajebavaš s stvarmi ki jih je treba likat. Če se ti da je pa debata brezpredmetna.

Je pa res da je (tvoja) uporabnost mal "omejena" če rabiš bit nek fancy oblečen (ker se drugač kao ne da bisnisa špilat). Enim nam pač dol visi, pa jasno nam je da je tud "casual" lahko fancy. Važen je itak odnos, ne pa cunja. Kar bi, kot poslovnež, moral vedet.
Life is as complicated as we make it...

noraguta ::

Jes jes, tipično švalersko. Je pa cel svet za luno razen par zanemarjenih lunatičnih geekov na st. Sej poliester je za takšne iznajdba. Sam vohat je že v osnovi takšen folk težko. Leisure suit lary sodobniki.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

iKst ::

Je pa cel svet za luno razen par zanemarjenih lunatičnih geekov na st.


A ljudje res dejansko še likajo? Jaz sem bil sveto prepričan, da je to domena kakšnih babic.

noraguta ::

iKst je izjavil:

Je pa cel svet za luno razen par zanemarjenih lunatičnih geekov na st.


A ljudje res dejansko še likajo? Jaz sem bil sveto prepričan, da je to domena kakšnih babic.

Jaz sem pa mislil da je to prej sveto prepričanje.

Ja ljudje likajo, imajo celo stvari iz lesa, kanal v garaži pa podobne reči.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

gruntfürmich ::

spodnice itq da je kul likat, se lažje zložijo na manjši plac.

no, seveda sem se zmotil v modelu. tale je optimalni: http://www.bosch-home.com/si/produkti/l...

če koga zanimajo testi parnih postaj lahko kako tabelo iz vip testa prilimam.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

bambam20 ::

gruntfürmich je izjavil:

spodnice itq da je kul likat, se lažje zložijo na manjši plac.


Kvalitetnih spodnjic ni potrebno likati ( bombaž 95% , 5% elastan ). ker se ne mečkajo..

darkolord ::

Glede na to, da je to "tech" forum, joze-ta verjetno zanima predvsem, če obstaja kaj bolj hi-tech, tako kot je robotski sesalnik nadgradnja ročnega.

Kjer se dela "na veliko", se to počne takole:



Stvar obleko hkrati posuši in "zlika". Za hlače se da gor drug nastavek.

Stvar sicer še vedno ni čisto avtomatska, je velika in verjetno draga. Manjše stvari je treba še zmeraj polikati drugače.

kuglvinkl ::

gruntfürmich je izjavil:

spodnice itq da je kul likat, se lažje zložijo na manjši plac.

no, seveda sem se zmotil v modelu. tale je optimalni: http://www.bosch-home.com/si/produkti/l...

če koga zanimajo testi parnih postaj lahko kako tabelo iz vip testa prilimam.


Če ubodem tale likalnik, a imam lahko obstoječo desko, al moram kupt aktivno? In kaj sploh je aktivna miza?

Pa test bi bil kul...

K mi je tolk muka likat, da vedno zlikam samo za naslednji dan. Če bi mi bla manj, bi si zlikal mogoč 5 srajc...
Your focus determines your reallity

darkolord ::

V navodilih piše "solid, stable, horizontal surface"

Glede aktivne mize pa:
- The suction absorbs the superfluous steam, which is no longer used after the ironingprocess. The suction helps hold the garment on the ironing surface and helps to dry the garment. Clean ,dry clothes are obtained, ready to be placed straight in the wardrobe without further airing. The heated ironing surface stays dry, and keeps the steam hot so that it passes through the cover and board to be expelled without condensing
- The blowing allows you to iron without downward pressure on a cushion of air. This makes ironing of delicate items, or difficult areas (trousers folds, pockets, seams, difficult areas to reach), much easier and avoids the false ceases that seam crushing can produce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

gruntfürmich ::

kuglvinkl je izjavil:

Če ubodem tale likalnik, a imam lahko obstoječo desko, al moram kupt aktivno? In kaj sploh je aktivna miza?

Pa test bi bil kul...

K mi je tolk muka likat, da vedno zlikam samo za naslednji dan. Če bi mi bla manj, bi si zlikal mogoč 5 srajc...


ne, po mojem ne. jst že 15 let likam samo z likalnikom s parno postajo (navaden je čista muka), in čisto navadno likalno desko. še celo manj od tega; samo železno ogrodje je od prave likalne deske, ker sem gor vrgel navadno iverko in dal tisto negorljivo tkanino čez, čisto na vrhu pa navadno rjuho da je lažje likat in tudi od časa do časa oprat. na samo negorljivi podlogi pa nikoli ne likam.
tko da mislim da za parne likalnike ni nobene potrebe po fensi deski; samo rjuho čez mizo pa gasa.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

 parne postaje v EU

parne postaje v EU



 parne postaje v SLO 1

parne postaje v SLO 1



 parne postaje v SLO 2

parne postaje v SLO 2



 primerjava treh postaj v sloveniji

primerjava treh postaj v sloveniji



recimo tu se vidi kako so ocenili razne parametre. recimo da je bosch slab pri pari, ampak lika zelo uravnoteženo. poleg tega se mi zdi da dosti postaj nima ročne nastavitve temperature pare ampak nekako avtomatsko...
več piše v vip testu, ampak to so nekako moji povzetki zakaj sem odločen za tega boscha...
aha, pa mislim da so praktično vse testirane postaje takšne da se med likanjem lahko doliva voda.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

darkolord je izjavil:

V navodilih piše "solid, stable, horizontal surface"

Glede aktivne mize pa:
- The suction absorbs the superfluous steam, which is no longer used after the ironingprocess. The suction helps hold the garment on the ironing surface and helps to dry the garment. Clean ,dry clothes are obtained, ready to be placed straight in the wardrobe without further airing. The heated ironing surface stays dry, and keeps the steam hot so that it passes through the cover and board to be expelled without condensing
- The blowing allows you to iron without downward pressure on a cushion of air. This makes ironing of delicate items, or difficult areas (trousers folds, pockets, seams, difficult areas to reach), much easier and avoids the false ceases that seam crushing can produce.


no, to pa je morda res fino. sam cote pustim kako uro na zraku da se ohladijo in osušijo pare. s to mizo morda tega ni treba. ampak ni pa poceni ta špas...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

noraguta ::

Bl je to da jih lažje napneš
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

AnotherMe ::

joze je izjavil:

V bistvu nisem vprašal kako naj si organiziram svoje družinsko življenje ampak s katero napravo se najhitreje in najlažje lika. Kot sem lahko razbral iz odgovorov vas večina o likanju ve približno toliko kot jaz :)


Razumemo to vsi :) Ampak vse prepogosto se rešije "sistemske" probleme z "tehničnimi" popravki...

Pri nas se lika tisto kar se res rabi in to takrat preden oblečeš...

Tilen ::

Gruntfürmich, nobena od zgornjih povezav ne deluje.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

gruntfürmich ::

jah, bom probal doma, v službi imamo nekaj strani blokiranih za upload slik...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Super Sonic ::

Ali se mogoče motim? Obstaja kakšna naprava s katero bi likanje postalo hitrejše in prijetnejše?

Zadeva je zahtevna, ker imaš precej različnih materialov v različnih velikostih in oblikah. Vseeno menim, da so se naredili veliki premiki na področju likanja; dans si ne predstavljam, da bi nekdo ure in ure drgnil za likalno desko. Dober likalnik stane okoli 50€-60€, cca 30€ pride že dovolj kakovostna likalna deska; torej ne preveč, da se ne bi investiral denar v to.

Še ena stvar, ki si dobro poda roko z likanjem: dober sušilni stroj s programom likanja - v tem primeru določenih stvari sploh ni potrebno likati, ker je razlika zanemarljiva (brisače, kuhinjske krpe, spodje perilo, ipd). Je pa to stvar osebnega pogleda; so ljudje, ki so obsedeni s tem.

Pri nas jaz likam; moram rečt, da zadeva za 4 člansko družino ne vzame več kot pol ure na teden.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup likalnika

Oddelek: Loža
426967 (342) SonjaP
»

Sušilni stroj z parnim generatorjem

Oddelek: Loža
294778 (3194) next3steps
»

Sušilni stroj in poraba energije

Oddelek: Znanost in tehnologija
256647 (5982) kriko07
»

Likanje po steklu

Oddelek: Loža
182903 (2441) Avenger
»

AEG ali Bosch sušilnik s toplotno črpalko?

Oddelek: Kaj kupiti
248675 (8364) Šimpanz

Več podobnih tem