» »

Skrivnostni bunkerji na slovenskih tleh

Skrivnostni bunkerji na slovenskih tleh

«
1
2

eric_cartman ::

Tole je tema današnjega Epiloga. Kar zanimivo, glede na to, da je o tem res zelo malo napisanega.

http://www.24ur.com/novice/slovenija/vi...

Ampak mene zanima še nekaj drugega.. To so verjetno mišljeni le bunkerji iz pretekle vojne..Kaj pa danes.. Konkretno nič nisem zasledil o temu vojaškemu oporišču čeprav živim 20 minut hoje stran od tam..Zakaj je tam in čemu služi??

Gre se za oporišče med Ljubljano in Domžalami na t.i. "Dragomeljskem hribu". Pol hriba je ograjenega, in čez drugo polovico hriba se raztezajo neki podzemni rovi, ki nimam pojma čemu služijo. Vendar mislim, da so še vedno v obratovanju, ker drugače ne bi bili zaklenjeni.


Tukaj je točno prikazano kje se nahaja, na zadnji sliki pa se nahaja ograja in tabla, kjer piše: Območje slovenske vojske. Gibanje omejeno.

Nekateri iz tukaj naj bi rekli, da je na temu hribu protiletalska zaščita za območje Ljubljane... Kakšnega bolj konkretnega odgovora pa ni bilo...

Poznate tut vi kakšne take bunkerje v Sloveniji o katerih se ne govori?
  • zavaroval slike: Mavrik ()

ZaphodBB ::

Na tej konkretni lokaciji je vojaški radar se mi zdi...
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

eric_cartman ::

Google in tudi tema na Slotech mi najdeta, da se ta vojaški radar nahaja na hribu pri Vrhniki.. Torej verjetno dveh radarjev na tako majhni razdalji ne rabijo.

Ljubljanski vrh @ Wikipedia
Nov radar za Slovenijo

pegasus ::

Če me spomin ne vara, se tu gor suče oni radar, ki je bil namenjen za Menino planino. Pa so podobniki prepričali kmete, da bodo zaradi tega krave dajale radioaktivno mleko :D In zdaj imamo radar praktično na dnu lj kotline ... zelo učinkovito.

Isotropic ::

vejretno edina drzava, kjer se pusti vojska tko jebat v glavo od kmetov

ZaphodBB ::

vejretno edina drzava, kjer se pusti vojska tko jebat v glavo od kmetov

Prokleti kmeti. Pa ravno kmetje so imeli najmanj pri celi zadevi. Vse čestitke mestni inteligenci, da ste spet našli pravega sovražnika.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

windigo ::

ZaphodBB je izjavil:

Na tej konkretni lokaciji je vojaški radar se mi zdi...

Radar je mogoče celo videti s ceste, iz smeri BTC-ja.

V Jugi je bila tam protizračna obramba (pa morda še kaj) za Ljubljano in pa tudi za mali jedrski reaktor IJS v Podgorici, ne tako daleč stran. V SV najbrž ni kaj dosti drugače.

#000000 ::

Odkar vem je bil tam radar, zdej ne vem če se ga še vidi, ampak 30 let nazaj si ga videl celo od daleč kako se suče, in ja vedno je bilo to zaprto območje, kaj je zdaj tam ne vem, verjetno isto.

ZaphodBB ::

Meni je en kmet poskušal prodati parcelo na zaprtem območju. Na ogled me je pa peljal na eno drugo parcelo pod hribom. Še dobro, da sem šel pogledat v ZK. :D
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

STASI ::

Še vedno se vidi radar. IIRC je rdeče barve. Vidi se lepo iz Kritalne kot tudi BTC stolpnice.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Okapi ::

Bunkerje imaš v resnici marsikje. V jugo-vojski smo enkrat gradili nekakšno obrambno linijo kakšnih desetih ali petnajstih bunkerjev nekje na Dolenjskem (sem že malo pozabil, kje točno, menda za primer, če Rusi udarijo iz vzhoda;), ali pa je bilo mogoče za primer, da Američani udarijo iz zahoda in so pol Slovenije že zasedli - podrobnosti nam niso razkrili).

To so bili takšni standardizirani manjši bunkerji, nekih 2x3 m tlorisa, recimo, narejeni iz vnaprej pripravljenih betonskih elementov. Služili naj bi kot utrjeno mitralješko gnezdo.

Vojaški "strategi" so najprej določili, kje naj bodo (v bregu nad neko dolino, z lepim razgledom na cesto spodaj, po nekaj sto metrov oddaljeni drug od drugega). Vsak bunker je gradil en oddelek, 8-10 vojakov. Najprej smo skopali jamo, potem smo v njej iz betonskih "lego kock" sestavii bunker, ga izolirali s strešno lepenko in katranom ter zasuli.

V resnici je bilo prav zabavno. Akcija je trajala en vikend - vmes smo prespali na seniku od kmeta, na čigar zemlji smo gradili bunker. Kmet nam je tudi prinesel par steklenic domačega žganja. In bunker je lahko kmet potem uporabljal kot skladišče za krompir ali karkoli je pač hotel.

GTX970 ::

Kakšen radar ?
Rolanda so spravili nazaj v omaro, ker ne dela več.

GTX970 ::

Še vir:
http://www.mladina.si/142938/cas-je-za-...

Če sem prav informiran, SV za srednje in visoke višine AA sistema tako sploh več nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

Okapi ::

Eno je obramba, nekaj drugega pa zaznavanje. Alarm lahko sprožiš, tudi če letala ne moreš sestreliti.

O.

Glugy ::

Evo ga slovenski Area 51. No šalo na stran. Me pa zanima recimo če bi nas kdo napadu...a bi vojska uporabljala razne opuščene bunkerje k jih je JLA zgradila a sploh ve kje so vsi te bunkerji? a je kak skrivn zemljevid teh? :) mislm ok sj ne pričakujem odgovorov ampak me pa zanima ja če bi dejansko bili uporabljeni te prastari bunkerji.

Heavy ::

Glugy je izjavil:

Evo ga slovenski Area 51. No šalo na stran. Me pa zanima recimo če bi nas kdo napadu...a bi vojska uporabljala razne opuščene bunkerje k jih je JLA zgradila a sploh ve kje so vsi te bunkerji? a je kak skrivn zemljevid teh? :) mislm ok sj ne pričakujem odgovorov ampak me pa zanima ja če bi dejansko bili uporabljeni te prastari bunkerji.


Skrivni zemljevid je verjetno skrivni, a ne?

Drugače pa verjetno bi jih uporabili.

Okapi ::

mislm ok sj ne pričakujem odgovorov ampak me pa zanima ja če bi dejansko bili uporabljeni te prastari bunkerji.
Mene je že večkrat imelo, da bi šel pogledati, kaj je s tistim bunkerjem, ki sem ga gradil. Ampak bi moral najprej ugotoviti, kje točno sploh je. Drugače pa je imela verjetno teritorialna obramba podatke o vseh teh zadevah in verjetno jih niso izgubili (roke v ogenj pa ne bi dal).

O.

pegasus ::

Okapi je izjavil:

Ampak bi moral najprej ugotoviti, kje točno sploh je.
Daj mi to razloži ... resnično si ne predstavljam, kako je mogoče, da si nekoč bil nekje, pa ne veš kje točno je to bilo. Saj vas niso omamljali?

Okapi ::

A misliš, da vem, kje vse sem bil v svojem življenju? Še tam, kamor sem sam namenoma šel, ne vem točno, kje vse sem bil, tu so nas pa naložili na kamion, nekam peljali, tam odložili in nas prišli čez par dni iskat. Se mi zdi, da je bilo nekje okrog Mokronoga, ampak čisto siguren pa nisem.

O.

ZaphodBB ::

Okapi ni več največji mladinec tukaj na slo-techu. Sam sem precej mlajši, pa sem že marsikaj pozabil...
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Heavy ::

Okapi je izjavil:

Mene je že večkrat imelo, da bi šel pogledati, kaj je s tistim bunkerjem, ki sem ga gradil.



Kakšne konstrukcije pa je bil?

Okapi ::

Nekakšni montažni, iz vnaprej pripravljenih armirano-betonskih elementov.
Malce podobni temule.


http://zbiralci.com/forum/viewtopic.php...

O.

Heavy ::

Sem mislil, da je bil večji. Drugače sta dva podzemna kompleksa vzhodno od Ljubljane, ampak nista bila nikoli dokončana.

Fritz ::

Temule hribčku se reče Oljska gora in je radarski položaj. Radarski in protiletalski položaji, ki so bili del načrtovane mreže protiletalske obrambe, v SFRJ, imajo ponavadi zgrajene zaklonilnike, podzemna poveljniška mesta in bunkerje za vozila (vse skupaj povezano s podzemnimi prehodi).

Radarja dolgega dosega na Oljski gori ni več, saj so ga, potem ko je Menina planina dokončno odpadla, namestili na Pohorje, točneje na Ledinekov kogel. Gre za Westinghouse-ov radar dolgega dosega AN/TPS 70, še en tak pa je na Ljubljanskem vrhu pri Vrhniki. Oba vojaška radarja dolgega dosega zagotavljata redundančno sliko zračnega prostora za potrebe Kontrole zračnega prometa Slovenije.

Je pa zanimivo, da tale radarček s peak močjo ~3 MW ni bil dober za Menino in tam živeče ovčke, je pa zlahka svetil nekaj km od centra Ljubljane 8-)

Aja, cel ta hrib je tudi lovski rezervat (področje v katerem je lov prepovedan) lokalne Lovske družine Pšata.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

eric_cartman ::

No Fritz tako izčrpen odgovor sem iskal. Ampak kaj pa potem trenutno tam gor počnejo? Je to še vedno območje SV in zakaj, če radarja ni več?

ZaphodBB ::

Glede na to da je infrastruktura tam, lahko precej hitro namestiš nov radar in AA baterijo.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Yohan del Sud ::

Pogledal na guglmaps in lej hudirja, zadeva je res lepo vidna, nisem vedel zanjo. Še celo street view je zrihtan do čekpointa, ki je 3/4 poti do te zadeve (una zadnja slika iz prvega posta).
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

Fritz ::

Ekola, Zaphod je že odgovoril. Sicer osebno ne vem v detajle kak je trenutni sistem zemeljske proti-zračne obrambe, glede na to, da so vojski ostali samo radarji ter prenosni raketni sistemi tipa 'Igla', bi pa verjel, da jim je v interesu obdržat celotno ali delno kontrolo nad lokacijami kot so: Ljubljanski Vrh, Strmica pri Vrhniki (Logatcu), Pasja ravan (pri Črnemu Vrhu, sedaj je gor meteo radar), Kurešček oz. položaj pri Kureščku, Oljska Gora in verjetno še kak, ki je v lasti MORS in ima urejene dovozne ceste do samih položajev.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

windigo ::

Fritz je izjavil:

Ekola, Zaphod je že odgovoril. Sicer osebno ne vem v detajle kak je trenutni sistem zemeljske proti-zračne obrambe, glede na to, da so vojski ostali samo radarji ter prenosni raketni sistemi tipa 'Igla', bi pa verjel, da jim je v interesu obdržat celotno ali delno kontrolo nad lokacijami kot so: Ljubljanski Vrh, Strmica pri Vrhniki (Logatcu), Pasja ravan (pri Črnemu Vrhu, sedaj je gor meteo radar), Kurešček oz. položaj pri Kureščku, Oljska Gora in verjetno še kak, ki je v lasti MORS in ima urejene dovozne ceste do samih položajev.

Jest sem kar par let špegal, če bo MORS odprodal kaj na Oljski gori, bi šel z vsem kar imam v neenak dražitveni boj s kakšnimi gradbenimi, lokalnimi, vojaškimi mafiozeki, potem ko sem zagledal delujoč radar tam gor, sem pa malo obupal. Če je res, da se tam ne vrti nič več (že nekaj časa nisem več špegal, sem se vmes utaboril par km stran), tudi kaj manjšega od radarja dolgega dosega ne, morda spet kdaj vržem oko, čeprav z ne prav dosti upanja. 2 km od BTC, na vrhu hriba, na samem, sredi gozda, taka lokacija je pač samo ena, pa verjetno bi se dalo napraskat gradbeno vsaj za kakšno obnovo obstoječih objektov.

Enterprise ::

Ta dragomeljski radar je zelo lepo viden, če se pelješ z avtom tukaj: https://www.google.si/maps/place/46%C2%...!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0?hl=sl

Je pa tudi pod Tivolskim hribom polno nekih zaklenjenih rovov, za katere ni sigurno, kam peljejo.

Mesar ::

Okapi je izjavil:

Nekakšni montažni, iz vnaprej pripravljenih armirano-betonskih elementov.
Malce podobni temule.


http://zbiralci.com/forum/viewtopic.php...

O.


Jaz sem čisto slučajno gledal tisto razpravo, ko so glasovali o razrešitvi J.V. in če to to ta infrastruktura o kateri je bilo govora potem nam tak lahko samo še bog pomaga, ker tole ni ničemer podobno. Pol že zato Telekoma ne smemo prodati, da lahko vsej blefiramo kaj vse imamo in kako smo pripravljeni, da ne bodo vidli, da nimamo za burek.
Your turn to burn!

nagobčnik ::

ZaphodBB je izjavil:

vejretno edina drzava, kjer se pusti vojska tko jebat v glavo od kmetov

Prokleti kmeti. Pa ravno kmetje so imeli najmanj pri celi zadevi. Vse čestitke mestni inteligenci, da ste spet našli pravega sovražnika.


ZaphodBB je izjavil:

Meni je en kmet poskušal prodati parcelo na zaprtem območju. Na ogled me je pa peljal na eno drugo parcelo pod hribom. Še dobro, da sem šel pogledat v ZK. :D


Vidiš zdej, sej ti je mestna inteligenca povedala, da so kmetje največje barabe, pa kr nočeš poslušat.

Skyliner ::

Okapi, mislim da vem, kje je bilo to. A je bil mogoče zraven 50, 100m stran kak potok?

Ena taka vdolbina se nahaja celo pri nas, nekaj kilometrov iz Mokronoga. Iz nje naj bi nastal bunker, vendar ni bil nikoli zgrajen, tako da smo to luknjo pozneje tudi zasuli. Se pa nahaja na strateškem položaju, kjer ima dober pogled na cesto proti Novemu mestu. Oziroma bi imel, če ne bi drevje ob potoku zakrivalo tega pogleda :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skyliner ()

Okapi ::

Potoka se sicer ne spomnim, ampak to ne pomeni, da morda ni kje v bližini kakšen tekel.

ZaphodBB ::

Vidiš zdej, sej ti je mestna inteligenca povedala, da so kmetje največje barabe, pa kr nočeš poslušat.

Bistvo je, da me je hotel nategnit, njegov stan bi komot izpusti. Imaš prav.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Skyliner ::

Drugače pa lahko napišeš Dolenje Laknice v Google Maps. Ob tej cesti, ki vozi čez sredino, naj bi se nahajali. Ko bom naslednjič tam bom pogledal, če jih je še kaj več.

pegasus ::

Back on topic ...
Pol familije imam iz kočevskega konca in o teh bunkerjih sem slišal že swašta. Kočevska reka in Gotenica sta že javna skrivnost, bolj zanimive so mi bile štorije o partizanskih bolnicah v stenah kanjona kolpe in o rezervoarjih vode tam ... So epilogovci kaj omenili to? Nisem gledal.

LuiIII ::

Mislim, da je edino res še zanimivo zaprto območje Škrilj. Predvsem bi bilo zanimivo vedeti kakšne komunikacijske zadeve so še tam.

Fritz ::

Kočevska Reka, Gotenica in Škrilj so res zanimivi objekti. Bistveno večji in bolj kompleksni od protiletalskih in radarskih položajev. Škoda, da niso odprti, če jih oblast ravno ne uporablja (morda jih). Nazadnje, ko sem bil v enem od njih, kakšnih deset let nazaj, je vse skupaj delovalo kot scena iz igre Fallout..tehnologija, telefonske centrale, ozvočenje, stikala, mize, sedeži in omare..vse izpred 70-ih let prejšnjega stoletja.

@ loocas, jah, trinajstletniki pač vemo, da poznavanje orožja skozi spletne strani, časopise, video igrice in podobno pač ni resna reč in je tudi težko soditi nek sistem, če ga dejansko ne uporablja izurjena posadka v ustreznih pogojih. Na youtube-u je možno najti tudi precej dober zapis o failih Patriot sistema pa se nikakor ne bi upal trditi, da gre za slab protiletalski sistem. Ko pa govorimo o nabavah, gre na koncu za politično odločitev, kjer je poleg cene vprašanje tudi od koga kupuješ, za kaj kupuješ (celoten sistem obrambe), kakšni bodo stroški vzdrževanja in usposabljanja osebja in cel kup podobnih neumnosti. Zato je zelo nehvaležno govoričiti o tem, da to je pa res najboljše in oh in sploh. Zakaj že? Ker tako piše na prospektu?
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

LuiIII ::

Se pa spomnim paintballa v enem izmed tistih kompleksov vzhodno od ljubljane tam proti Podlipoglavu.

Okapi ::

Predvsem so vse te rakete in ostala visoka tehnologija za majhno državo/vojsko, kot je naša, popolnoma odveč. Kaj je vse to pomagalo Srbiji, ko jo je bombardiral NATO. Ali Libiji, Iraku ... Vso drago opremo ti uničijo prvi ali drugi dan, razen če je ne skrivaš v kakšnih bunkerjih, kar pa je približno isto, kot če je sploh ne bi imel.

Luknje v zemlji so pa nekaj drugega, koristne tudi za gverilsko bojevanje.

V starih časih smo se v gimnaziji učili stvari, ki bi jih danes označili za teroristične. Recimo kje moraš nastavit eksploziv na most, in koliko ga moraš uporabiti. In sploh ni bilo preprosto, ker si moral znati na pamet kar zapletene formule (količina je odvisna od vrste eksploziva ter velikosti, oblike in materiala tistega, kar hočeš podreti, pa ali nastaviš eksploziv na steber mostu pod vodo ali nad vodo, ali v steber izvrtaš luknjo ali eksploziv samo postaviš zraven ...).

Če je vsak državljan izurjen za gverilsko bojevanje, imaš šanse, da okupator na koncu obupa, če imaš drage rakete, mu pa samo na pladnju daš lahke tarče.

O.

petrus ::

Okapi, to pa res prvič slišim, se spomniš mogoče imena predmeta? Spoznavanje narave...? :)
stati inu obstati

Okapi ::

Martin Krpan ::

Kar nostalgičen ratam ob pogledu na te učbenike , iz katerih smo se učili za Splošni Ljudski Odpor in Družbeno Samozaščito , ki smo jih potem praktično trenirali na vajah NNNP -Nič nas ne sme presenetiti.:)
P.S.
ma mogoče kdo kak sken?

krneki0001 ::

Mislim, da imam še nekje original. Bom poiskal.

Drgače so pa tole odlične knjige, če ti nekdo državo zavzame in mu ti hočeš delat probleme.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Okapi je izjavil:

V starih časih smo se v gimnaziji učili stvari, ki bi jih danes označili za teroristične. Recimo kje moraš nastavit eksploziv na most, in koliko ga moraš uporabiti.
Poslušal sem štorije od znanca iz Slavonskega Broda, kjer so na mostu enostavno pustili kamion, poln razstreliva. Zihr je zihr pa to ... in fentali še vsa okna v približno celem mestu :D Očitno niso prebrali teh modrih knjižic ali pa so prešpricali ta predmet ...

The Player ::

pegasus je izjavil:

Back on topic ...
bolj zanimive so mi bile štorije o partizanskih bolnicah v stenah kanjona kolpe in o rezervoarjih vode tam ... So epilogovci kaj omenili to? Nisem gledal.


Partizani so bli kar iznajdljivi. Vse od bolnišnice Franje (ki je po ta novem priznana kot evropska kulturna dediščina), ki je kljub ovajanju okupatorju niso nikoli našli, do baze 20, ki so jo nemci iskali v osrčju kočevskega roga, medtem, ko je v resnici nekje čisto na robu gozda. Spomnim se tudi, kako so pripovedoval, da so speljali tok, kjer je para šla skozi mahove, da se je ohladila, da jih nemci nebi zasledili, medtem ko bi kuhali.

Kar se tiče rovov in bunkerjev naj bi bil menda eden, ki povezuje tovarno Rog in klinični center.

Malajlo ::

Pod kliničnim je vse prevrtano. Pri vrtcu na Vodmatu smo zlezli v jašek, pa ven prišli nekje za onkologijo. Vmes pa mimo kuhinje :D
Od Italijanov je tudi ostalo rovov od Alpskega zidu. V okolici Postojne je kar nekaj za videti. Eden celo sredi koliševke na plano pogleda.

krneki0001 ::

Ja pa Krn, Soriška planina in ostali hribi tam naokoli so tudi prekopani.


Drugače je pa en angleški general nekoč zapisal kako bi se začela WW3 med vzhodom in zahodom. Začela naj bi se na ravnini nekje med Novim mestom in Krškim v Jugoslaviji. Nato bi zavzel naše gore in ustavil prehod po tej strani.

In to je jugo vojska poznala. Jugo vojska bi se povlekla še malo bolj nazaj od zagreba, Slovenijo bi pa prepustili skoraj brez bojev.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Okapi ::

Sicer ni nič o bunkerjih, ampak mogoče bo koga zanimal magisterij o vojaški infrastrukturi v Ljubljani, od Emone dalje.
http://drugg.fgg.uni-lj.si/750/1/PUM_00...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaše živali, vreme in temperatura

Oddelek: Loža
182307 (1418) AnjaNja
»

Dron skoraj sklatil helikopter (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
619392 (6497) scenic16
»

zakaj poleti vsi rinejo na morje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
558441 (6914) jype
»

maček

Oddelek: Loža
435292 (4188) dronyx

Več podobnih tem