» »

Kateri Monitor ?

Kateri Monitor ?

Temo vidijo: vsi
««
117 / 137
»»

PrimozR ::

Definiraj multi use. Brez tega je oboje lahko odlična ali pa slaba izbira.

keba ::

PrimozR je izjavil:

Definiraj multi use. Brez tega je oboje lahko odlična ali pa slaba izbira.


word, excel plus tradingview - grafi
občasno igre, recimo 4-5 ur tedensko -grafična trenutno gtx1070, do konca leta jo imam namen nadgraditi
občasno se pogleda kakšna nadaljevanka ali film če je zasedena televizija
gledanje youtube
surfanje po internetu - 30% vsega čas je tole
preberem kdaj kakšno pdf stran teksta
pa imel bi dva monitorja, se pravi svojega 24 inčnega starega bi tudi obdržal

PrimozR ::

Za Word, Excel, besno internetanje je 32:9 res majka (ko si zrihtaš powertoys, da si postaviš segmente, v katere pripenjaš okna). Površina, ki je na voljo, je vrhunska, v primerjavi z dvema 27" 1440p je prednost to, da lahko okno tudi centriraš (nimaš po sredini robu).

Za karkoli v zvezi z videom je 16:9 kralj, vse ostalo je precej polomljeno.

Za dolgotrajno gledanje v monitor in branje bi priporočil VA/IPS matriko (dobro, to se enmal pogleda pred nakupom, da ni TN, to je to), za tekst in grafe bi bilo morda smiselno čimvečjo ločljivost, da pridobiš ostrino.

Za gaming (in tudi premikanje miške na desktopu, ko se navadiš!) je baje višji refresh rate majka, ampak tukaj je to prednost samo v primeru, da grafična zmore prikazovati toliko FPS-ov. Če je prešvoh, nisi naredil nič. Ampak baje, da ko greš na high refresh rate, ne greš nazaj.

Premisli, če ne bi vzel dva nova, enaka, sem imel dva različna (24 in 20) pa, čeprav bolje kot en sam, ni tako optimalno zaradi različnih velikosti in ločljivosti (na večjem imaš rob, v katerega se zatakne miška).

Jaz sem imel reciiiimo podobne zahteve, minus gaming, pa sem šel na 32:9. Žal mi je samo, da je premalo ukrivljen pa kadar gledam video vsebine mi gre na živce, ker ne morem fullscreenati na 16:9 (na pol monitorja), ampak mora biti vse skupaj v oknu, če fullscreenam, pa ostanem brez celega monitorja - pri dveh ti drugi ostane za prikazovanje česa drugega. Pa v fullscreen še Tarantino ne snema dovolj širokih filmov, da bi zapolnil cel ekran :)

Pri 32 in 24 upoštevaj še, da čeprav bo pika v primeru 1440p enaka (pri 4k pa na 150 % scaling elementi enako veliki), vseeno to pomeni kar drastično razliko v velikosti monitorjev.

keba ::

Hvala za tole. Zdaj vem več o tej temi, ampak sem še bolj zmeden kaj naj naredim, kateri monitor kupim oziroma kaksna kombinacija je najboljša.

Pa je do konca tega leta napovedan kakšen nov model, ko se ga pricakuje in bo za isti ali boljsi denar ponujal več? Pa ce v kratkem pride kaksna nova tehnologija, bomboncek da se splaca pocakat? Ker tole se kupuje za vsaj kaksnih 5 let.

PrimozR ::

Ne čakaj, kupi :)

Nja, verjamem, je kar težko kaj narediti. Enkrat je pa treba potegniti črto in nekaj vzeti. Glavno je, da si zdefiniraš prioritete. Idealnega monitorja, ki pokrije vse, žal ni.

keba ::

PrimozR je izjavil:

Ne čakaj, kupi :)

Nja, verjamem, je kar težko kaj narediti. Enkrat je pa treba potegniti črto in nekaj vzeti. Glavno je, da si zdefiniraš prioritete. Idealnega monitorja, ki pokrije vse, žal ni.


Itak. Lahko ni nikoli ta pravi čas lahko je pa vedno pravi čas za nakup.

Bom najbrž vzel kar gigabyte M32Q. Pa potem, če se ne bom mogle navaditi, da sta skupaj z 24 inčnim pa po določenem času vzemem še enega 32 inčnega.

Slayer69 ::

Vidim, da sem predolgo "mečkal" in je sedaj M32Q že 499€ na edigital... A kdo ve a je to pogost pojav (kot delajo nekateri prodajalci), da pač dajo malo nazaj na orig ceno brez popusta in potem spet nazaj čez nekaj časa (da se potem kupec bolje počuti =), ali je pač to to in bo taka cena.

Ali kdo ve za kak drug dober deal za ta monitor? Sem gledal na geizhals.eu in so tudi po cca 410€, ampak samo neke poljske strani, kjer mi ni uspelo najti, da bi pošiljali v SI.

111111111111 ::

Kolk je bil pa prej?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

scipascapa ::

cca 440-450€

Slayer69 ::

431€

keba ::

Jaz sem ga tudi zamudil, ravno danes sem ga misli naročiti.

Katere so pa kaj v italiji ugodne trgovine z elektroniko?

rini ::

Zdaj je GigaByte M32Q za 461 eur, kar OK cena
Pa monitor.si se mi zdijo bolj zanesljivi kot edigital

https://monitorji.si/monitorji/monitorj...

scipascapa ::

To je E-Misija Kamnik.

Slayer69 ::

Je tudi na monitorji.si že 500€ :/

A je še kak predlog za soliden monitor s podobnimi specifikacijami (torej kot M32Q)? Lahko je tudi kaj slabši (npr 170Hz niti ne rabim, verjetno je 144 čisto ok, raznih bonbočkov ala KVM, usb porti, zvočniki tudi ne ...).
Pač vsaj toliko, da imam 2 ali 3 na izbiro in se potem odločim =P saj če ni nič drugega pametnega bom še vedno vzel tega M32Q, samo malo sem pa vseeno jezen sam nase ker sem predolgo mečkal in je sedaj skoraj 100€ dražje vse skupaj =)

Mimogrede: a je kdo že kaj naročal iz Poljske in a obstaja kak enostaven/poceni način, da se to spravi do nas (podobno kot mailboxde.com za Nemčijo recimo)?

keba ::

Slayer69 je izjavil:

Je tudi na monitorji.si že 500€ :/

A je še kak predlog za soliden monitor s podobnimi specifikacijami (torej kot M32Q)? Lahko je tudi kaj slabši (npr 170Hz niti ne rabim, verjetno je 144 čisto ok, raznih bonbočkov ala KVM, usb porti, zvočniki tudi ne ...).
Pač vsaj toliko, da imam 2 ali 3 na izbiro in se potem odločim =P saj če ni nič drugega pametnega bom še vedno vzel tega M32Q, samo malo sem pa vseeno jezen sam nase ker sem predolgo mečkal in je sedaj skoraj 100€ dražje vse skupaj =)

Mimogrede: a je kdo že kaj naročal iz Poljske in a obstaja kak enostaven/poceni način, da se to spravi do nas (podobno kot mailboxde.com za Nemčijo recimo)?


Jaz sem ga dobil za 450 pri monitorji,si. Pokliči pa malo zglihaj pa reci da naj ti pripravijo ponudbo. Sem pregledal malo morje monitorjev in ta je za ta denar res daleč najboljši in pa nekako future proof.

Slayer69 ::

Hehe, kdaj si ga naročil? mogoče si mi ga ravno ti potem "spulil" =p
Sem jim pisal, da sem še danes gledal za 460€ pa je rekel, da je bil 1 in da je že prodan... da sedaj pa imajo drugega dobavitelja in je pač dražje, jebiga (oz no 2% popusta so dodali) =)

p.s.: si ga že dobil in če ja kaki so prvi vtisi?

keba ::

Slayer69 je izjavil:

Hehe, kdaj si ga naročil? mogoče si mi ga ravno ti potem "spulil" =p
Sem jim pisal, da sem še danes gledal za 460€ pa je rekel, da je bil 1 in da je že prodan... da sedaj pa imajo drugega dobavitelja in je pač dražje, jebiga (oz no 2% popusta so dodali) =)

p.s.: si ga že dobil in če ja kaki so prvi vtisi?


Včeraj sem ga plačal, ponudbo mi je poslal pa že v petek. Nisem ga še dobil, če bo sreča enkrat drug teden. Sem tudi jaz cincal, samo ker gredo vse cene gor pa ker nekaj moram kupit sem se potem kar odločil. Ker za 100-150 eur ceneje so monitorji, ki jim vedno kaj manjka pa so veliko slabše ocenjeni. Možno, da v kratkem kaj boljšega pa cenejšega pride ven, ampak potem lahko čakaš v nedogled. Pa še če bo ponovno korona septembra gredo lahko cene ponovno gor pa spet bo pomanjkanje...

Slayer69 ::

Kaj menite pa o LG 32GP850-B?... na rtings testu ima podobne ocene (https://www.rtings.com/monitor/reviews/...

keba ::

Slayer69 je izjavil:

Kaj menite pa o LG 32GP850-B?... na rtings testu ima podobne ocene (https://www.rtings.com/monitor/reviews/...


Zgleda tudi v redu, odvisno za kakšno ceno ga dobiš

rini ::

Bravo! Bravo! Samo prosim, da nam potem hitro poročaš kako si zadovoljen. Da ne boš pozabil :)

Buggy ::

M32Q lahko kupite za 438EUR + 8EUR postnina, direkt iz ES Amazona s tem pa dobite tudi vse ugodnosti glede potencialnega vracila, ce vam kaj ne ugaja.

https://www.amazon.es/dp/B094W7WFW5?tag...

...se dva dni nazaj je bil 385EUR. Je pa LG 32GP850-B tudi zelo dober, ce ti KVM ne odtehta veliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Slayer69 ::

@Buggy: hvala za tole info, na ES in IT Amazon vedno pozabim :/ Za ta konkreten monitor je sicer prepozno, ker sem ga že naročil potem kar pri nas, ampak bom pa vedel za drugič =)

p.s.: a se da kako na Amazonu iskati, da ti na enkrat išče po vseh evropskih "podružnicah" (DE, IT, ES ... je mogoče še kakšna?)

Buggy ::

p.s.: a se da kako na Amazonu iskati, da ti na enkrat išče po vseh evropskih "podružnicah" (DE, IT, ES ... je mogoče še kakšna?)

Jaz osebno uporabljam Heidoc , kjer imas tudi alerte za produkte ko dosezejo doloceno ceno, pa na Amazonu vticnik Keepa, da lahko spremljas gibanje cen.

scipascapa ::

zakaj ne vzamete za podoben denar 34'' 21:9?

Slayer69 ::

Čisto iz radovednosti: imaš kak konkreten predlog?
Drugače v mojem primeru sem bil že sedaj v dilemi, če ni že 32 prevelik tako, da več nisem niti gledal. In ker imam že sedaj 2 monitorja (enega bom obdržal tudi ob tej 32"ki), tako da mi širina niti ne pomeni neke koristi.

scipascapa ::

odvisno od namena uporabe....

keba ::

Slayer69 je izjavil:

@Buggy: hvala za tole info, na ES in IT Amazon vedno pozabim :/ Za ta konkreten monitor je sicer prepozno, ker sem ga že naročil potem kar pri nas, ampak bom pa vedel za drugič =)

p.s.: a se da kako na Amazonu iskati, da ti na enkrat išče po vseh evropskih "podružnicah" (DE, IT, ES ... je mogoče še kakšna?)


A si potem Gigabyta uzel? Pa kje si ga naročil?

scipascapa je izjavil:

zakaj ne vzamete za podoben denar 34'' 21:9?


Sem jih tudi gledal, pa mi ni noben model padel v oči pa še višina monitorja je malo.
majhna, nekaj takega kot imam sedaj pri 24 inčnem. Pa razen da imaš lahko dva okna od enkrat odprta nisem našel kakšne poaebne prednosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keba ()

Slayer69 ::

Ma ja sem potem kar Gigabyta vzel, če ga že vsi tko hvalijo =) vzel sem pa potem na monitorji.si
LG bi mi bil sicer kar nekaj cenejši, ampak se mi potem ni več dalo komplicirati.

Mene tudi nikoli niso pritegnili ti ultrawide monitorji (res pa da ga tudi nikoli nisem imel... mogoče bi potem razmišljal drugače). Za širino imam skoraj raje še en ločen monitor zraven.
Ali kaj vi vidite kot glavno prednost teh ultrawide? Da imaš 2 delovni okolji lahko na istem monitorju? Ker za neke osnovne vsebine (browsanje po netu, filmi, igre...) se mi zdi da imaš precej neizkoriščenega prostora, ali se motim?

keba ::

https://monitorji.si/monitorji/monitorj...

Ponovno so ceno spremenili v 461 eur..?

rini ::

Nekdo je preklical naročilo :)

PrimozR ::

Slayer69 je izjavil:

Čisto iz radovednosti: imaš kak konkreten predlog?
Drugače v mojem primeru sem bil že sedaj v dilemi, če ni že 32 prevelik tako, da več nisem niti gledal. In ker imam že sedaj 2 monitorja (enega bom obdržal tudi ob tej 32"ki), tako da mi širina niti ne pomeni neke koristi.

21:9 ima načeloma piko nekje okrog 27ke. Če ti je 32 prevelik, je 34" 'manjši', samo širši. Jaz sem se z 32:9 ful razvadil...

Je pa res, da mi je bolje imeti pasivno odprto eno okno zraven kot med okni menjati. Sploh pri delu, kjer kaj kopiram npr. Menjavanje oken mi tako ubije flow, da sem počasnejši, kot da imam hkrati odprto oboje. Z enim 16:9 monitorjem sem jaz popolnoma mrzel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Slayer69 ::

keba je izjavil:

https://monitorji.si/monitorji/monitorj...

Ponovno so ceno spremenili v 461 eur..?


Haha, klasika ... prav samo mene so počakali, da plačam več in sedaj je spet nazaj ;)

Reaper ::

Prekliči še ti in kupi po novi ceni.

rini ::

podpis!

keba ::

Slayer69 je izjavil:

keba je izjavil:

https://monitorji.si/monitorji/monitorj...

Ponovno so ceno spremenili v 461 eur..?


Haha, klasika ... prav samo mene so počakali, da plačam več in sedaj je spet nazaj ;)


so ga še za 1 euro pocenili :) kaj si se zmenil?

Slayer69 ::

Eh nič se nisem zmenil... se mi ni dalo ubadat s tem :/
Raje niti ne gledam več cene ker bom samo slabe volje ;)... najprej, ko sem kupoval (ko sem se 3x že "odločil" pa je bilo vsakič višje in sem pol vsakič znova odlašal)... in zdej, da bo šlo še vsak dan nižje, škoda mojih živcev ;)

PrimozR ::

Če te potolaži, pred 4 leti sem kupil 32 GB RAMa in 1 TB SSD (SATA M.2). Za vsakega posebej sem dal ~300 €. Če bi računalnik kupil pol leta kasneje, bi na teh dveh komponentah prišparal mislim da 200 al celo 300 €.

Ko rabiš, kupiš. Nimaš kaj.

scipascapa ::

Kot jaz za 3060ti bi dal danes 200€ manj kot lani oktobra....jebat ga.

keba ::

scipascapa je izjavil:

Kot jaz za 3060ti bi dal danes 200€ manj kot lani oktobra....jebat ga.


Ampak pa že skoraj pol leta uživaš v dobri grafiki, kar pa tudi nekaj šteje.

Slayer69 ::

No ja na daljši rok itak nimaš kaj, to se veliko stvari spremeni. Meni je bilo hecno ker je bilo znotraj istega dneva in potem naslednji dan nazaj dol, kot da bi bilo samo zame hehe =) ampak tudi tu se nimam kaj sekirati, cene se pač spreminjajo. Včasih imaš srečo, da zadaneš spodnjo stran včasih pač zgornjo.

@scipascapa: sicer, če si jo dal "okopavat rudo", vmes ko je nisi rabil... si zagotovo že prinesel notri tistih 200e razlike =)

roxsxbox ::

Trenutno razmišljam o menjavi monitorja predvsem zaradi praktičnih razlogov (tj. "razvajenosti" oz. navadi na vsaj 2 monitorja kjer potem selim vsaj enega s sabo) pa tudi, da poenostavim lastno delovno mizo in naredim mali upgrade po dolgem času. Trenutno uporabljam 3 Dell U2412M (IPS panel) - najstarejši je dopolnil mislim da že skoraj 10 let brez kakršnihkoli problemov (btw eden mi je celo padel po tleh ob prevažanju :D) in so res robustni.

Sem se navdušil nad ultrawide zaradi teh razlogov in zreduciral mukotrpno izbiro na naslednje kandidate:
LG 34WN700 - IPS
Dell S3422DWG - VA
AOC CU34G2X - VA
GIGABYTE M34WQ - IPS ali pa kot rezerva G34WQC z VA.

Idealna izbira bi mi bila (rahlo) curved IPS 3440 x 1440. Tako pa se je zreduciralo na curved VA in flat IPS modele glede na moj budget do nekje 500-600€ max. Glede curved mi je 1800R ukrivljenost primerna za vsakodnevno delo in občasni gaming, večje (npr. G5/G7 R1000) pa sigurno odpadejo. Dell (tudi zaradi izkušenj z znamko in ukrivljenosti) mi je najbolj privlačna izbira, Gigabyte pa kot (sicer ne veliko) dražja IPS in flat gaming varianta, ki je pa nisem našel v SLO (morda kdo ve če se dobi pri nas?). LG in AOC pa ostaneta za price / performance rezerve glede na vse reviewe.

Moje vprašanje je pa bolj v smeri VA vs IPS predvsem ali je kdo prešel v "obratni" smeri iz IPS na VA in ali so res tako opazne razlike in je bolje ostati na IPS (predvsem če leta delaš s tem) ali pa glede na napredek tehnologij razlika ni tako opazna - najbolj me pa skrbi black smearing glede VA predvsem pri delu (tekst v brskalniku) in pa izgube (barv) zaradi vidnih kotov (npr. ponavadi gledam filme malce s strani). Hkrati pa tudi izkušnje tako z Dellom kot Gigabyte monitorjem, če jih kdo ima in pa tudi kakšno alternativo, ki je nisem odkril.

A kdo morda tudi ve kje se da videt kakšnega od teh monitorjev v živo v LJ - gledal v BTC Big Bang, Harvey Norman (nisem pa še šel v Mimovrste trgovino) - nimajo nič podobnega, bi pa pomagalo...

Hvala za vsakršne povratne informacije in mnenja.

scipascapa ::

je samo še BB in Harvey, ostalo je tema. DELL pomoje.

Pat_MaGroin ::

roxsxbox je izjavil:

Trenutno razmišljam o menjavi monitorja predvsem zaradi praktičnih razlogov (tj. "razvajenosti" oz. navadi na vsaj 2 monitorja kjer potem selim vsaj enega s sabo) pa tudi, da poenostavim lastno delovno mizo in naredim mali upgrade po dolgem času. Trenutno uporabljam 3 Dell U2412M (IPS panel) - najstarejši je dopolnil mislim da že skoraj 10 let brez kakršnihkoli problemov (btw eden mi je celo padel po tleh ob prevažanju :D) in so res robustni.

Sem se navdušil nad ultrawide zaradi teh razlogov in zreduciral mukotrpno izbiro na naslednje kandidate:
LG 34WN700 - IPS
Dell S3422DWG - VA
AOC CU34G2X - VA
GIGABYTE M34WQ - IPS ali pa kot rezerva G34WQC z VA.

Idealna izbira bi mi bila (rahlo) curved IPS 3440 x 1440. Tako pa se je zreduciralo na curved VA in flat IPS modele glede na moj budget do nekje 500-600€ max. Glede curved mi je 1800R ukrivljenost primerna za vsakodnevno delo in občasni gaming, večje (npr. G5/G7 R1000) pa sigurno odpadejo. Dell (tudi zaradi izkušenj z znamko in ukrivljenosti) mi je najbolj privlačna izbira, Gigabyte pa kot (sicer ne veliko) dražja IPS in flat gaming varianta, ki je pa nisem našel v SLO (morda kdo ve če se dobi pri nas?). LG in AOC pa ostaneta za price / performance rezerve glede na vse reviewe.

Moje vprašanje je pa bolj v smeri VA vs IPS predvsem ali je kdo prešel v "obratni" smeri iz IPS na VA in ali so res tako opazne razlike in je bolje ostati na IPS (predvsem če leta delaš s tem) ali pa glede na napredek tehnologij razlika ni tako opazna - najbolj me pa skrbi black smearing glede VA predvsem pri delu (tekst v brskalniku) in pa izgube (barv) zaradi vidnih kotov (npr. ponavadi gledam filme malce s strani). Hkrati pa tudi izkušnje tako z Dellom kot Gigabyte monitorjem, če jih kdo ima in pa tudi kakšno alternativo, ki je nisem odkril.

A kdo morda tudi ve kje se da videt kakšnega od teh monitorjev v živo v LJ - gledal v BTC Big Bang, Harvey Norman (nisem pa še šel v Mimovrste trgovino) - nimajo nič podobnega, bi pa pomagalo...

Hvala za vsakršne povratne informacije in mnenja.


Jaz sem testiral Samsung 32" 4K curved VA in mi je bil neuporaben, color shift je bil obupen. Pomoje je na 34" še slabše, tako da jaz bi ostal na IPS.

MrStein ::

Ja, to zgleda na ukrivljenem VA ne morejo te kote porihtat v neki uporabni nivo. Imel enake izkušnje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

keba ::

Danes končno dobil Gigabyte m32q. Obdržal sem še svoj stari 24 inčni IPS Dell.

Zanima me kje uredim, da bosta delal neodvisno, ne da na tanovem kliknem nastavitve pa se odprejo na staremu monitorju.

Pa barve so na novem nekam čudne, bela sploh ni bela ampak bolj sivkasta bolj temno bela, ki bi moral tukaj nastaviti?

MrStein ::

Barve se nikoli ne ujemajo. ;)
Sploh če gre za zelo različne monitorje.
Z malo sreče in znanja se da uskladiti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Za odpiranje oken... Prestaviš na drug monitor. In to delaš, dokler OS ne pogrunta, kje mora odpirati okno. Might take a while.

roxsxbox ::

keba je izjavil:

Danes končno dobil Gigabyte m32q. Obdržal sem še svoj stari 24 inčni IPS Dell.

Zanima me kje uredim, da bosta delal neodvisno, ne da na tanovem kliknem nastavitve pa se odprejo na staremu monitorju.

Pa barve so na novem nekam čudne, bela sploh ni bela ampak bolj sivkasta bolj temno bela, ki bi moral tukaj nastaviti?



Poskusi z Microsoft Powertoys in pod Fancy Zones z opcijo "Move newly created window to the last known zone". Jaz imam tako parkiranih par aplikacij, meni deluje OK se pa občasno kaj zalomi in je treba ponastavit območja ;). Je pa tako tudi kot je PrimozR napisal in se te Win potem usmili, da bo tam odprl okno ko si ga nazadnje zaprl.

BTW kje si nabavil M32Q? Iščem namreč M34WQ pa pri nas ga praktično ni... Edino Nemčija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roxsxbox ()

L1nK ::

Dober dan, kaj mi je na razpolago od 27" 1440p gaming monitorjev, curved z velikim R, 1.8 recimo in navzgor, IPS ali podobno dober VA, soliden HDR za 'normalno' ceno, kaj priporočate in poznate?
https://www.facebook.com/link.zhizhekian

PrimozR ::

A je v 27" sploh kaj ukrivljeno? Pomojem nima absolutno nobenega smisla pri 32". Oz. na splošno pri 16:9.

Sicer pa, kaj je normalna cena? Ker našteto je praktično vse, kar je možno :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()
««
117 / 137
»»