» »

Izšel Linux 4.0

Izšel Linux 4.0

Slo-Tech - Kot smo izglasovali, se naslednja verzija Linuxovega jedra imenuje 4.0 in ne 3.20. Kot piše Linus Torvalds, je izid povsem po urniku, saj niso odkrili nobenih težav. Zanimivo je, da se velik preskok v poimenovanju verzije ne odraža v kodi. Linux 4.0 prinaša manj novosti kot povprečna izdaja, a bo že s 4.1 drugače, pravi Torvalds. Tako je pač naneslo, kar v bistvu niti ni slabo, saj se spodobi, da je 4.0 stabilen, torej ne sme imeti preveč novih, eksperimentalnih funkcionalnosti.

Seveda to ne pomeni, da je Linux 4.0 povsem brez večjih novosti. Med njimi najdemo live kernel patching, ki bo omogočil nadgradnjo jedra brez ponovnega zagona. To je zelo pomembno za strežnike. Omenimo še avdio prek DisplayPorta na AMD-jevih Radeonih (TOpen-source), podporo Intel Quarck SoC, izboljšano podporo družini Intel Skylake ter PlayStation 3, precej novih in popravljenih gonilnikov za naprave HID (razne miške, tipkovnice itd.), F2FS in BtrfFS ipd. Najbolj neučakani lahko jedro snamejo z interneta, načeloma pa je bolje počakati, da izide nova verzije vaše distribucije z novim jedrom. Mudi se ne, saj bo recimo Ubuntu 15.04, ki izide čez nekaj dni, še vedno imel le jedro 3.19.

22 komentarjev

Rias Gremory ::

Typo
podporo Intel Quarck SoC

Quark
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

jlpktnst ::

Ko vidim da je btrfs omenjen, škoda da se ne dela raje bolj aktivno na zfs...

čuhalev ::

Sem še kar na 3.18, ker mi pred časom na 3.19 nekaj ni delovalo. Pojma nimam kaj. Pa da vidimo sedaj če je na 4.0 kaj bolje.

stara mama ::

izboljšano podporo družini Intel Skylake ter PlayStation 3

Torej na PS3 še je kar možnost dat gor linux?

c3p0 ::

Na dovolj starih.

poweroff ::

Kdaj se pa planira, da bo Btrfs prišel v Ubuntu v produkcijo?
sudo poweroff

johnnyyy ::

poweroff je izjavil:

Kdaj se pa planira, da bo Btrfs prišel v Ubuntu v produkcijo?

Če se ne motim je v produkciji že nekaj let. Imam 2 mašini na btrfs na eni je Ubuntu 12.04 na drugi 14.04. Pri namestitvi moraš ročno ustvarit particije in določit tipe FS.

hojnikb ::

c3p0 je izjavil:

Na dovolj starih.

tudi na slim dela ;)
#brezpodpisa

poweroff ::

johnnyyy je izjavil:

poweroff je izjavil:

Kdaj se pa planira, da bo Btrfs prišel v Ubuntu v produkcijo?

Če se ne motim je v produkciji že nekaj let. Imam 2 mašini na btrfs na eni je Ubuntu 12.04 na drugi 14.04. Pri namestitvi moraš ročno ustvarit particije in določit tipe FS.

Kako se pa obnese na resni produkciji? Predvsem v kakšnih bolj mission-critical okoljih?
sudo poweroff

pegasus ::

Btrfs? Fragmentacija ga še matra, po nekaj mesecih intenzivnega IOja je hitrost že opazno nižja. Ceph ljudje so ga nekaj časa priporočali, a so s priporočili sedaj nazaj na xfs.

damjanster ::

pegasus je izjavil:

Btrfs? Fragmentacija ga še matra, po nekaj mesecih intenzivnega IOja je hitrost že opazno nižja. Ceph ljudje so ga nekaj časa priporočali, a so s priporočili sedaj nazaj na xfs.


Si že preskusil "autodefrag" opcijo, ko mountaš FS?

pegasus ::

Pravijo, da ni good enough.
Sam sicer laufam btrfs zgolj iz firbca na nepomembnih mašinah.

johnnyyy ::

poweroff je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

poweroff je izjavil:

Kdaj se pa planira, da bo Btrfs prišel v Ubuntu v produkcijo?

Če se ne motim je v produkciji že nekaj let. Imam 2 mašini na btrfs na eni je Ubuntu 12.04 na drugi 14.04. Pri namestitvi moraš ročno ustvarit particije in določit tipe FS.

Kako se pa obnese na resni produkciji? Predvsem v kakšnih bolj mission-critical okoljih?

Tega podatka nimam. Sam ga uporabljam samostojno na enem notebooku in v RAID 0 na stacionarnem. Zaenkrat mu še ne zaupam dovolj, da bi ga uporabil (še) kje drugje.

terryww ::

je že kdo preizkusil live patching? nazadnje ko sem ksplice preizkušal je bilo več kernel panicov...
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

zee ::

terryww je izjavil:

je že kdo preizkusil live patching? nazadnje ko sem ksplice preizkušal je bilo več kernel panicov...


Ta boljsa zadeva v novem kernelu.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Lindir ::

Se pravi, Ubuntu 15.04 izide jutri?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Lindir ()

Aston_11 ::

Lindir je izjavil:

Se pravi, Ubuntu 15.04 izide jutri?
Ga uporabljam že par mesecev, menda ne bo imel novega jedra, še. Live patch se sliši obetavno, ena nadloga manj.

phong ::

Lindir je izjavil:

Se pravi, Ubuntu 15.04 izide jutri?


Ajaj, Ubuntu Kernel Freeze je bil 9.4., Linux 4.0 pa je izšel 12.4. 3 dni je zgrešil Ubuntu. Škoda, ker live kernel patching bi bil res dobrodošel. Tudi če Ubuntu 15.04 ni LTS. Imam občutek, da je zaradi vseh novosti vedno težje čakati 2 leti na novo LTS verzijo.

Poldi112 ::

A res rabiš live kernel patching na desktopu?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

čuhalev ::

Kot sem že rekel za 3.19; naložil sem si kernel 4.0.0 in xserver se mi ne zažene ,,Cannot read int vect", medtem ko mi ta na 3.18.11 deluje. (Pri obema je .config identičen, če je kakšna vrednost nova in zato nedefinirana, je nastavljeno na privzeto.)

V vednost, če bo komu kaj crknilo.

c3p0 ::

hojnikb je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Na dovolj starih.

tudi na slim dela ;)


Ja, leta hitro tečejo in tudi slimi, na katerih je linux možno poganjati oz. je možen downgrade, postajajo stari :)

hojnikb ::

to je tut res ;)

je pa se vedno kr ok takle met linux gor, ker stock gameos je neuporaben ;)
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novo Linuxovo jedro 5.0 je tu

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3815814 (5382) gendale2018
»

Prihaja Linuxovo jedro 5.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6916363 (12580) MrStein
»

Izšel Linux 4.0

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
2215579 (11577) hojnikb
»

Naslednje Linuxovo jedro bo 4.0

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
57082 (5555) Rias Gremory

Več podobnih tem