» »

Pravice na datoteki - namizje

Pravice na datoteki - namizje

Golden eye ::

Zdravo,

Primer:
Če na namizju kreiram datoteko test.txt in ji nastavim pravice samo za branje za uporabnika "Janez Novak", vse ostale pravice pa pobrišem, mi sistem še vedno pusti pobrisati datoteko. Kar seveda nebi smel.

Če ta primer ponovim na mapi C:\temp deluje brez problema in mi ne pusti pobrisati datoteke.
Preiskusil sem že na večih sistemih in povsod deluje enako.
A je to windows feature ali bug?

p.s.: Kasneje sem ugotovil, da sistem upošteva pravice mape Desktop v kateri je datoteka shranjena in ne datoteke.
Še vedno mi je čudno, da to tako dela. Sem tud Googlal in nisem nč pametenga našel...

Golden eye ::

Še nekaj novega sem ugotovil: To se ne dogaja samo na namizju ampak na vseh uporabniških mapah (Dekstop, My Documents, My Downloads, Pictures...)

user-pass ::

Po defaultu imajo dostop do fajla se tile grupe uporabnikov: System, Administrator in Administrators.

Golden eye ::

user-pass je izjavil:

Po defaultu imajo dostop do fajla se tile grupe uporabnikov: System, Administrator in Administrators.

Tudi če to drži Janez iz mojega primera ni administrator ampak le navaden uporabnik.

Aston_11 ::

Pa to brišeš kot admin ali kot janez?

Golden eye ::

Aston_11 je izjavil:

Pa to brišeš kot admin ali kot janez?

Kot Janez.

mastah ::

icacls imedatoteke /deny Everyone:(D)

Golden eye ::

mastah je izjavil:

icacls imedatoteke /deny Everyone:(D)

Tole celo dela :) Ampak potem je za vse blokiran.

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

Kateri OS to?

Windowsi so v preteklosti (ne vem, do katere verzije je to držalo oz. če še drži) upoštevali ACL le na folder-level, ne pa tudi na file-level (čeprav si jih lahko nastavljal).
https://dolhar.si/

Golden eye ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Kateri OS to?

Windowsi so v preteklosti (ne vem, do katere verzije je to držalo oz. če še drži) upoštevali ACL le na folder-level, ne pa tudi na file-level (čeprav si jih lahko nastavljal).

Probal na WinXP, Win7, Win8.1 - povsod isto. Sej lahko probaš pri sebi na svojem namizju pa boš videl, da lahko pobrišeš/preimenuješ file, čeprav imaš samo read & execute pravice.

joze67 ::

Datoteko brišeš iz mape. Torej moraš pravice (za to) urejati na mapi.

FX6300B ::

joj nč čudnga da lahko brišeš če si pa prijavljen kot janez kateremu si edinemu omogočil urejanje/brisanje itd.

Golden eye ::

joj, joj, joj. A sem res tako nerazumljivo napisal al ste nepismeni?! :)
Torej še enkrat:
V windowse se prijavi uporabnik Janez Novak. Ustvari datoteko na namizju test.txt s pravicami (glej sliko). Uporabnik Janez Novak pobriše datoteko test.txt, čeprav ima samo pravice za branje in ni owner datoteke. Razumljivo?
 Pravice

Pravice

gddr85 ::

kako pa kaže pod advanced

SeMiNeSanja ::

Pod advanced pa ima najbrž 'Full control' na Owner/Creator.

Golden eye ::

Še advanced:
 Pravice - advanced

Pravice - advanced



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varnost na spletu

Oddelek: Pomoč in nasveti
51992 (1856) SeMiNeSanja
»

[Win Batch] Skripta za ustvarjanje datoteke

Oddelek: Programiranje
51099 (903) sas084
»

JavaScript v PHP-ju

Oddelek: Izdelava spletišč
61016 (801) drola
»

[C] - spreminjanje atributov datotek

Oddelek: Programiranje
121078 (963) pijavka
»

Mount read-only JE ali NI read only?

Oddelek: Programska oprema
142323 (2133) poweroff

Več podobnih tem