» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
547 / 610
»»

FireSnake ::

Zakaj se izmikaš in ne razložiš tistega, kar sem citiral.
Nalašč?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Silici ::

Subject je dobil odgovor, sam pa lahko preveriš če je tvoja sposobnost boljša od "AI" na plati. Nekaj mi pravi da je tvo CPU OK.

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

scipascapa ::

FireSnake ::

Stran ne obstaja.
Je možno, da so pokupili že?
Kakšna je bila cena?

EDIT:
Geizhals:
https://geizhals.eu/amd-ryzen-7-5700g-1...

Poceni ravno ni, ko se zaloge umirijo se bodo tudi cene.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

pa res zginil je....pa imam b2b dostop, ni ga več :)

nižjo ceno so imeli....

Zgodovina sprememb…

Sheteentz ::

namembnost takega proca je pa kaj? grafika je itak prešvoh za kakšno resno igričanje, cena je pa itak adijo pamet.

FireSnake ::

Ve se kaj je namen takega procesorja.
1080p igranje je na njem možno (še več, najbolje kar je možno kupiti za denar).

Tudi v tej temi so uporabniki, ki so 4750G kupili za resno delo.
Podobni bodo 5700G sprejeli z odprtimi rokami.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Horas ::

FireSnake je izjavil:

Ve se kaj je namen takega procesorja.
1080p igranje je na njem možno (še več, najbolje kar je možno kupiti za denar).

Tudi v tej temi so uporabniki, ki so 4750G kupili za resno delo.
Podobni bodo 5700G sprejeli z odprtimi rokami.


če za tako ceno, potem se bojo dobesedno sklonli in slekli hlače!
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

gddr85 ::

pač latest premium apu ;), če nočeš imet v kišti dgpu oz. boš kasnej dokupil eno proper robo za gaming, potem je to to

Mr.B ::

Horas je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ve se kaj je namen takega procesorja.
1080p igranje je na njem možno (še več, najbolje kar je možno kupiti za denar).

Tudi v tej temi so uporabniki, ki so 4750G kupili za resno delo.
Podobni bodo 5700G sprejeli z odprtimi rokami.


če za tako ceno, potem se bojo dobesedno sklonli in slekli hlače!

Se si lahko omisliš i5 11440F+200€ za rabljeno GTX 1060 3GB Pa boš imel 3x toliko FPS-jev. Problem je le da za 180€ dobim R5 3600 ter lahko nadgradim na Zen 3 ali jeseni prihajajoči Zen 3 +. Tebi pa bo ostala ostal moznost nadgradnje na i9 11900K. Kaj bo bolje pa povej. Ker če se odloimo nadgraditi na 5600X pri 5x na RTX 3090 ni neke problem. 11400F no pa sporoči
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FireSnake ::

Članek na Anandtech (meni najboljše branje):
https://www.anandtech.com/show/16824/am...

Ki pokriva tri modele:
- Ryzen 7 5700G,
- Ryzen 5 5600G in
- Ryzen 3 5300G.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

scipascapa ::

dolenc ::

Pa še gratis warframe dobiš :P

FireSnake ::

5700G bi lahko bil malo cenejši.
Ampak, gre za zgornji razred.

Počasi bo treba sestaviti en gizmo z malim ohišjem (iz sosednje teme) in brez grafične za v dnevno sobo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

scipascapa ::

FireSnake ::

Tem Poljakom sem enkrat že pisal (kupoval sem, pa so imeli res dobro ceno za 5900X): pri njih lahko dejansko kupiš po ceni, ki je navedena. Dobiš pač, ko je zaloga.
Nalašč sem jih vprašal, ker mi je bila sumljivo nizka cena.

Potem sem iskal servis, ki bi naredil preusmeritev.
No, na koncu sem kupil pri nas.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

scipascapa ::

saj lahko preko mene speljemo, ni sile.

430€ je ok za 5700g?

DarwiN ::

Na dan izida boš redko našel realno ali ugodno ceno..

Ta procesorja sta vredna podobno kot X različice in takšen je tudi msrp. Razpolovljen L3 cache in slabša PCIE verzija, po drugi strani pa pridobiš iGPU. Ko bo zaloga čez ~2 tedna bi morali biti ceni ~260€ in ~360€ v Nemčiji.

Pri nas pa jeba, ker sta 4650G/4750G poceni zaradi "šmuglanja" naših trgovcev. 4650G stane 188€ in če bo 5600G stal ~280€, je vredno toliko doplačat?

V tujini nimajo te dileme, ker tam 4650G stane ~250€.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

scipascapa ::

4650G stane 188€ super cena.

FireSnake ::

Ja, ker je zadnji krik mode se tudi to (do)plača. :))
Jaz pravim: če ni prehudi za denarnico še počakaj, da se zaloge pofilajo in kupi.

Jaz sem vedno čakal. Nazadnje sem pa vzel 5900X takoj, ko je bilo mogoče in mi nikoli ni bilo žal.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Vesoljc ::

FireSnake je izjavil:

Idealno za dnevno sobo:
https://www.tomshardware.com/news/upgra...


damn, lustna zadevca
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

inzenir1337 ::

FireSnake je izjavil:

Idealno za dnevno sobo:


https://www.tomshardware.com/news/upgra...

Kitajska jajca ki ti kazijo dnevno sobo in povzročajo neznosen hrup.
Namesto tega sranja:
Akasa Turing A50 MKII za Mini PC PN51 z AMD Ryzen 7 5700U
https://www.akasa.com.tw/update.php?tpl...

Leta inženirstva in prideš do spoznanja da je fanless edina varianta za dnevno sobo in tudi za večino light uporabnikov PCjev.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

FireSnake ::

Ryzen in V-Cache.

https://www.extremetech.com/computing/3...


Zelo zanimivo branje.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

RedDrake ::

Imam zanimiv problem.

Kupil sem računalnik Lenovo M75q Gen2 Tiny z Ryzen PRO 7 4750GE.
Procesor sem hotel uporabiti v mini ITX PC-ju, ki ga bom sestavil sam.

Procesor mi ne deluje na nobeni AM4 plošči, ki jo imam.
Poskusil sem z:
- Asrock B550M-itx/ac
- Asus PRIME A520M-K
- Gigabyte A520I AC
Vse plošče ta CPU podpirajo, vse sem nadgradil z zadnjim BIOS-om.
Na vseh ploščah delujeta druga dva ryzen cpu-ja, ki ju imam: R3 PRO 4350G in R3 4300GE.

Najprej sem se ustrašil, da sem uničil R7 4750GE, ampak, če ga vstavim nazaj v Lenovo škatlo, se sicer prvič ne zažene, v drugo pa normalno, in potem dalje stvar deluje brez težav.

Kaj bi lahko bil vzrok?
Je možno, da je CPU "zaklenjen" samo na Lenovo mašine?
Rame sem poskusil vse možne, Cruical (2666 ter 3200), G.Skill, Lexar, nobenih razlik.

Zakaj rabim mini ITX namesto tega 1L PC-ja?
- storage (potrebujem tam minimalno 6TB, raje mnogo več)
- glasnost (v mini ITX lahko vtaknem dober hladilnik, in bo 35W CPU neslišen)
- izgled (na to je tudi treba nekaj dati).

Kot kaže bom moral notri vtakniti 65W CPU, kar je sicer škoda, ampak v tem primeru grem itak na 5000 serijo.

EDIT: Sedaj berem, da Lenovo pri strežnikih in workstationih uporablja AMD PSB za vendor lock CPU-ja. Ker vsi ryzen PRO CPU-ji tudi vsebujejo PSB, je povsem možno, da je CPU zaklenjen. Bummer ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

dolenc ::

Zakaj ne dela tko ne vem.

Je pa tko ce bi rad hladnej masino, majo ryzni to ponesrec dober reseno.

Nastavis voltage offset konkretno v minus, in videl sicer ne bos k prehitro preklapla frekvenco, bo pac tolk kot more bit, ampak v povprecju precej zmanjsa (pade seveda tudi zmogljivost), je pa potem hladen ko spricar.

Sem nastavil svojega 3600 na 1v iz default ko tud 1.4v cukne, pa mi ni blo jasno kako ma sam 40 stopinj, med tem ko sem spilal.

tikitoki ::

Nekateri ste res obremenjeni s temperato CPUja, ceprav je jasno, da ni nikakrsnega razloga, da bi te skrbelo pri 80C.

FireSnake ::

Nekateri si pa pridružujete pravico, da oblajate vsakega, ki ima rad nizke temperature.
Seveda ob tem ne podate nobene pametne informacije.

Tudi sam imam rad nizke temperature. Za to sem tudi pripravljen plačati.

@RedDrake: poskusi RAM nastaviti na nižjo frekvenco.
Jaz sem imal primer, ko je Arhlon 200GE(upam, da sem prav napisal model) delal samo na frekvenci RAMa 2666.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

RedDrake ::

Predvsem smo obremenjeni z glasnostjo.
Če bom dal mini ITX škatlico v dnevno sobo (in občasno na njej igral kako igro, ali pa urejal video/foto material), potem želim, da je stvar čimbolj tiha.
Osnovna matematika pove, da če je čip en TDP razred nižje, bo tam manj gretja.

@FireSnake, sem poskusil tudi z rami 2666, pa ni nič pomagalo.
Zelo verjetno gre za AMD PSB (verzija SecureBoot), ki je v osnovi vendor lock, kar pomeni da CPU ne deluje v drugi mašini, in da drug CPU ne deluje v tej mašini.

Tako da, a kdo kupi Lenovo M75q Tiny 2 z 4750GE, 16GB DDR4 3200 (ena palčka, za eno je še plac) in 512GB NVME + W10 PRO licenco?
Dejansko nimam s tem kaj početi, mislil sem notri flikniti enga 4300GE, pa imeti za desktop na vikendu, ampak 8-core rabim tam ravno toliko kot rabim lambota za 2km do službe ...

dolenc ::

tikitoki je izjavil:

Nekateri ste res obremenjeni s temperato CPUja, ceprav je jasno, da ni nikakrsnega razloga, da bi te skrbelo pri 80C.


Ne gre se za "šparanja" procesorja, to bi lahko že počasi vedel, saj nisi nov uporabnik. V celi zgodovini sloteka še nikogar ni to skrbelo.

PrimozR ::

FireSnake je izjavil:

Nekateri si pa pridružujete pravico, da oblajate vsakega, ki ima rad nizke temperature.
Seveda ob tem ne podate nobene pametne informacije.

Nikjer ni rekel, da hoče nizke temperature, rekel je, da hoče tih računalnik. Kar se da doseči tudi z ubogim hladilnikom, če CPU-ju pustiš, da gre na višjo temperaturo. Odvod toplote je namreč odvisen od delta T.

Kar se pa tiče 6 TB storaga in potrebe po ITX, a ni to že NAS katergorija? Izgleda pa ne bom komentiral, kot lastnik ITX kište bi preferiral enega Tiny-ja na mizi, kot pa ITX kišto :P

Je pa možno, da je kriv vendor lock-in, ja. Škoda.

petron ::

5600x mi v idle skačejo temperature od 38 do 68°C.
Ko poženem prime95 mi ne presežejo 70°C.
Je to normalno za ta cpu?
Hladilnik je nh-u12p se2, PBO je izključen.
Pa še to: prime blend mi boosta do 4,6ghz, small fft pa ostane na 3,6ghz.

FireSnake ::

Primoz: ni, ne. Omenjal je pa 35W variante (GE) in potem se vse lepo poklopi.
Samo še to: visoke temperature in ubog hladilnik (kot si ti rekel) ne bo rezultiralo v tihem delovanju ampak bo to reaktivec.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

RedDrake ::

PrimozR je izjavil:


Nikjer ni rekel, da hoče nizke temperature, rekel je, da hoče tih računalnik. Kar se da doseči tudi z ubogim hladilnikom, če CPU-ju pustiš, da gre na višjo temperaturo. Odvod toplote je namreč odvisen od delta T.

Kar se pa tiče 6 TB storaga in potrebe po ITX, a ni to že NAS katergorija? Izgleda pa ne bom komentiral, kot lastnik ITX kište bi preferiral enega Tiny-ja na mizi, kot pa ITX kišto :P

Je pa možno, da je kriv vendor lock-in, ja. Škoda.

Tja kamor mislim postaviti PC ne morem (vsaj ne brez konkretne štemarije) pripeljati žice za mrežo. NAS sicer imam (lasten server, ki je hkrati tudi NAS), ampak delati z 36MB RAW datotekami preko WiFi je pač "slaba" izkušnja, da ne omenjam kopiranja 64G kartic iz fotoaparatov.
Imeti to na lokalnem trdem disku (kot imam sedaj), oziroma na SATA SSD-jih, kot planiram z novo mašino, je pač neprimerljivo z WiFi kjer gre v najboljših primerih kakih 30-40MB/s, čim pa kdo hodi po hiši, pa to fluktuira tudi do 10MB/s.

In da, specifično sem iskal GE verzije procesorjev, ki imajo TDP 35W. Mogoče počakam še par mesecev, pa se kje pojavijo 5000GE serije.

PrimozR ::

FireSnake je izjavil:

Primoz: ni, ne. Omenjal je pa 35W variante (GE) in potem se vse lepo poklopi.
Samo še to: visoke temperature in ubog hladilnik (kot si ti rekel) ne bo rezultiralo v tihem delovanju ampak bo to reaktivec.

Rly? Ne? Upaš staviti?

RedDrake je izjavil:

- glasnost (v mini ITX lahko vtaknem dober hladilnik, in bo 35W CPU neslišen)


Glede mreže, nja, tečno... Ampak kaj pa backup tega potem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

FireSnake ::

Kaj bi se ti stavil?
Človek je potrdil to, kar sem iz razpisanega prebral (njegov cilj).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

In da, specifično sem iskal GE verzije procesorjev, ki imajo TDP 35W. Mogoče počakam še par mesecev, pa se kje pojavijo 5000GE serije.

Zen2 procesorji podpirajo Eco-Mode, ki zniža tdp procesorja.
#65W!

GR2 ::

petron je izjavil:

5600x mi v idle skačejo temperature od 38 do 68°C.
Ko poženem prime95 mi ne presežejo 70°C.
Je to normalno za ta cpu?
Hladilnik je nh-u12p se2, PBO je izključen.
Pa še to: prime blend mi boosta do 4,6ghz, small fft pa ostane na 3,6ghz.

Z 10900K sem danes opazoval, preden sem šel nastavljati krivulje, da mi skoči iz 42°C na 62°C samo ko odprem Chrome. Seveda sem potem temu primerno nastavil fan krivulje, pri vseh ventih do 75°C povsem ravna krivulja, pri vsakem sem pogledal do katerih rpm je še tih, potem naslednja stopnja pri 85°C, na 100% pa pri 90°C.

Brat je imel na 5600X enak problem z zaganjanjem ventilatorjev Noctua NF-F12 na Silverstone 360mm AIO za vsak drek. Se pravi temperatura sigurno precej skače. In je dal do 80°C ravno krivuljo na 60% (1000 rpm), pri 90°C pa 100%. V igrah gre največ do 70°C, v Prime95 Small pa 62°C (nimam pojma zakaj manj).

V glavnem, tako se reši ta problem pri novih CPU-jih. Pri starih Intelih 2. do 4. generacije sploh nisem vedel za te fan krivulje.

Nič, zdaj pa čakanje na Nova Lake 2025, te vmesne polizdelke naj kar prodajajo nevednežem. Seveda je bilo sedaj treba nekaj hočeš nočeš kupiti, ker 2500K in 4670K ne bosta zdržala do 2025, ampak dobri CPU-ji to nikakor niso. No, 5600X je seveda precej dober napram 10900K, v bistvu je glavna prednost 2x nižja poraba. Nekih drugih razlik ni, če ne rabiš 10 corov in ga imaš samo zaradi 20MB cacha in 5 GHz namesto 12MB in 4.8 GHz pri 10600K. Da lahko rečeš da imaš dober CPU, je bil to 2500K, pa če drži to kar piše na VC, bo tudi 17600K:
https://videocardz.com/newz/intel-arrow...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

petron ::

Jah vmes sem neki guglal.
Po namestitvi programa ryzen master je razvidno da mi small fft nabije PPT (Package Power Tracking) na max.

Ker mam PBO izključen PPT znaša ~76W.
Če bi vklučil PBO bi šlo navzgor (do thermal limita).

Jarno ::

Zgleda, da se pripravlja določen refresh zen3 procesorjev, ki bodo vsebovali "3D Stacked V-Cache".
Morda kot odgovor na prihajajoče Intelove procesorje, ker zen4 še ne bo na policah vsaj nekaj časa.

https://wccftech.com/amd-discloses-mult...
#65W!

FireSnake ::

Zakon!

Pa še nekaj zanimivosti glede integrirane grafike:
https://videocardz.com/newz/amd-zen4-ry...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

https://www.tomshardware.com/news/amd-u...

Še imajo ase v rokavu.
Vprašanje je, če bomo še na AM4 to dočakali (mogoče piše, a sem do zdaj zadevo le preletel).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

3D stacking je napovedan za letos. Verjetno sicer zgolj pri top modelih.

Jarno ::

Cene bi se zaradi Alder Lake procesorjev, ko bodo na trgu, znale znižati.
AM4 ima veliko bazo uporabnikov, za katere bi lahko bil "zen3+" ultimativna nadgradnja.
#65W!

Mr.B ::

Ce bo imel Zen3+ novi IO die, torej posledicno "bistveno" manjso porabo v idel, potem bo Alder Lake imel tezave. Nisem pa se bral da se bo to zgodilo. Oziroma ne vem kako bo to lepljene "cipov" imelo kaksne posledice na IO die. Skoraj ne verjamem da bo AMD sel na nov IO die razen öe misli narediti kompletni refresh.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

filip007 ::

Japonci nas bodo rešili, AMD izdelke v avtomat, pa bo.
https://wccftech.com/you-can-literally-...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

keba ::

Kdaj pa naj bi prišel ta zen3+ ven, še letos?

Sheteentz ::

filip007 je izjavil:

Japonci nas bodo rešili, AMD izdelke v avtomat, pa bo.
https://wccftech.com/you-can-literally-...

A video from a few days ago shows that these vending machines don't actually contain boxed AMD Ryzen 5000 CPUs but those are dummy boxes inside an arcade that users can play. The box contains one or several older Intel/AMD CPUs and can be played for 1000 Japanese Yen or $9 US.

Zgodovina sprememb…

inzenir1337 ::

Pazite, napovedujejo se nori padci cen za 5000 procesorje v naslednjih tednih!!! Pomoje bo nekaj takega:
5950X - 599€
5900X - 399€
5600X - 199€
««
547 / 610
»»