» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
464 / 620
»»

Xserces ::

Ahhhh to je prepozn :) Bi rabil v kratkem. Na kakšen denar pa ciljajo s 4300U ali 4500U? Ma kdo kristalno kroglo doma da bi ocenil to? :))
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

issak ::

FireSnake je izjavil:

Treer je letel v Nemčijo, ker tam bo zadeva prej na zalogi :))

Če pa resno pogledamo: meni je zanimivo to, da tako močne mašine delajo s 14 colskimi monitorji.

Ko bo zunaj več modelov bom začel oprezati za kakim 17'.


14" je super, v pisarni se itak vštekaš v 2 4K monitorja, ko pa naokoli skačeš pa pride prav majhna in lahka reč za v ruzak.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

D3m ::

Xserces je izjavil:

Ahhhh to je prepozn :) Bi rabil v kratkem. Na kakšen denar pa ciljajo s 4300U ali 4500U? Ma kdo kristalno kroglo doma da bi ocenil to? :))


Jaz sem, dal za HP ProBook 15" z 3500U 4/8 tam 535 EUR.

računaj med 500 - 600 EUR za 4300U in 4500U.

Oziroma odvisno od kvalitete (zaslon, tipkovnica, ohišje)...
|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

issak je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Treer je letel v Nemčijo, ker tam bo zadeva prej na zalogi :))

Če pa resno pogledamo: meni je zanimivo to, da tako močne mašine delajo s 14 colskimi monitorji.

Ko bo zunaj več modelov bom začel oprezati za kakim 17'.


14" je super, v pisarni se itak vštekaš v 2 4K monitorja, ko pa naokoli skačeš pa pride prav majhna in lahka reč za v ruzak.


Zame je 17' mali in lahek :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

judoka ::

klinker je izjavil:

Zato pa pravim, da bi za to zadevo rabli desktop plate...bi znala po moje ta zadeva lepo poletet z vec soka in dobrim hlajenjem.
Imajo sicer manj cache-a, zaradi monolitne zasnove.


Tole mam jaz v planu. Teli novi 8 core APU-ji so na nivoju 3700x in z vec kot spodobno grafiko. To je vse kar potrebujem. Sub 5 l ohisje + HDPLEX DC-ATX pasivno napajanje in gasa.
Prvic po 15+ letih bom na AMD-ju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: judoka ()

neo5468 ::

Ok to je insane, kakšen generacijski skok so naredili.



Kaj si intel misli, ko tole vidi? :))



i9 laptopi so čez 2 jurja si mi zdi, pa tudi nižanje cen ne vem če bi pomagalo.

FireSnake ::

Single thread je iz dneva v da nna manj pomemben.
Končno se je tu tudi zaostrilo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Xserces ::

Jaz še vedno mislim da je dobro imeti single thread močan in tudi pri tem se je AMD malo zmigal in naredil velik skok. Je pa res če delaš z up to date softwarom da je skoraj vse že Multithreaded.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

FireSnake ::

3950x v prenosniku:
https://www.tomshardware.com/news/xmg-a...

Nekaj kompromisov je bilo treba sprejeti.

Če bi konkurenca kaj takega poskusila bi nekaj zagorelo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

klinker ::

judoka je izjavil:

klinker je izjavil:

Zato pa pravim, da bi za to zadevo rabli desktop plate...bi znala po moje ta zadeva lepo poletet z vec soka in dobrim hlajenjem.
Imajo sicer manj cache-a, zaradi monolitne zasnove.


Tole mam jaz v planu. Teli novi 8 core APU-ji so na nivoju 3700x in z vec kot spodobno grafiko. To je vse kar potrebujem. Sub 5 l ohisje + HDPLEX DC-ATX pasivno napajanje in gasa.
Prvic po 15+ letih bom na AMD-ju.


Enako. Le da vseeno hocem notranji napajalec in ECC podporo.
So pa to laptop procesorji. Desktop APUje se se caka. Nekam tihi so tu :|

hojnikb ::

pri desktop apujih ne pricakujte nwm kaj. 8 jeder ze mas od prej, graficni del je dejansko nespremenjen oz. hendikepiran, ker imajo sedaj manj shader enot (samo 512SP, 3400g je mel recimo 704SP). Dejansko glede na clockanje vege, razn ce desktop parti niso vsaj na 2Ghz, bo iGPU del slabsi kot prejsna generacija.
Tako da edini benefit bo samo, ce bos hotu met 8 jeder z iGPUjem na desktopu
#brezpodpisa

klinker ::

Kje mas 8 core APU od prej?
Za iGPU ves kolko mene briga, le dGPUja nocem, glavno da jedra spilajo dobro. Bi pa rad menjal moj dual socket server, tako da ja, rabim 8/16 APU.

D3m ::

hojnikb je izjavil:

pri desktop apujih ne pricakujte nwm kaj. 8 jeder ze mas od prej, graficni del je dejansko nespremenjen oz. hendikepiran, ker imajo sedaj manj shader enot (samo 512SP, 3400g je mel recimo 704SP). Dejansko glede na clockanje vege, razn ce desktop parti niso vsaj na 2Ghz, bo iGPU del slabsi kot prejsna generacija.
Tako da edini benefit bo samo, ce bos hotu met 8 jeder z iGPUjem na desktopu


Pa si videl test GPU?

Na klinker

An AMD Ryzen 4000 desktop APU has finally appeared in leaked benchmarks
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

judoka ::

klinker je izjavil:

judoka je izjavil:

klinker je izjavil:

Zato pa pravim, da bi za to zadevo rabli desktop plate...bi znala po moje ta zadeva lepo poletet z vec soka in dobrim hlajenjem.
Imajo sicer manj cache-a, zaradi monolitne zasnove.


Tole mam jaz v planu. Teli novi 8 core APU-ji so na nivoju 3700x in z vec kot spodobno grafiko. To je vse kar potrebujem. Sub 5 l ohisje + HDPLEX DC-ATX pasivno napajanje in gasa.
Prvic po 15+ letih bom na AMD-ju.


Enako. Le da vseeno hocem notranji napajalec in ECC podporo.
So pa to laptop procesorji. Desktop APUje se se caka. Nekam tihi so tu :|


HDPLEX je notranja enota (ce izberes pravo ohisje). 1U napajalci so glasni ko hudic, zato alternativa.
Upam da bodo Desktop APU-ji na podobnem nivoju kot mobilni. Na tiste leak-e se ne oziram prevec...

hojnikb ::

klinker je izjavil:

Kje mas 8 core APU od prej?
Za iGPU ves kolko mene briga, le dGPUja nocem, glavno da jedra spilajo dobro. Bi pa rad menjal moj dual socket server, tako da ja, rabim 8/16 APU.

Brez iGPUja (na kar se apeliral) imaš že od prve generacije. In kak problem je zarinat noter gt1030 in vržit 3700/3800x v mix? Precej bolje kot katerkol apu, ki bo v 4000 generaciji

D3m je izjavil:

hojnikb je izjavil:

pri desktop apujih ne pricakujte nwm kaj. 8 jeder ze mas od prej, graficni del je dejansko nespremenjen oz. hendikepiran, ker imajo sedaj manj shader enot (samo 512SP, 3400g je mel recimo 704SP). Dejansko glede na clockanje vege, razn ce desktop parti niso vsaj na 2Ghz, bo iGPU del slabsi kot prejsna generacija.
Tako da edini benefit bo samo, ce bos hotu met 8 jeder z iGPUjem na desktopu


Pa si videl test GPU?

Na klinker

An AMD Ryzen 4000 desktop APU has finally appeared in leaked benchmarks

ja, testov za _mobile_ varjante imaš koker češ. AMPAK, stvar se lahko obnese dober (v primerjavi z prejšnimi _mobile_ produkti) zato, ker zaradi 7nm lahko susitaina precej višje frekvence kot prej. Zato je amd lahko žrtvoval nekaj SPjov na račun višje frekvence. Še vedno gre pa za vega based iGPU, tako da revolucije nebo, vsaj na desktopu ne, ker je tam že tako bil visoko clockan prej.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

klinker ::

hojnikb je izjavil:

klinker je izjavil:

Kje mas 8 core APU od prej?
Za iGPU ves kolko mene briga, le dGPUja nocem, glavno da jedra spilajo dobro. Bi pa rad menjal moj dual socket server, tako da ja, rabim 8/16 APU.

Brez iGPUja (na kar se apeliral) imaš že od prve generacije. In kak problem je zarinat noter gt1030 in vržit 3700/3800x v mix? Precej bolje kot katerkol apu, ki bo v 4000 generaciji



Napisal si...

pri desktop apujih ne pricakujte nwm kaj. 8 jeder ze mas od prej, graficni del je dejansko nespremenjen oz. hendikepiran, ker imajo sedaj manj shader enot (samo 512SP, 3400g je mel recimo 704SP)


Jst tu razumem da govoris o APUjih, tako da naslednjic pisi bolj razlocno ;)

Pa tudi beres slabo. Moc iGPUja mene ne briga, rabim ga samo za sliko. dGPU je problem dat v ohisje, ki te opcije nima in tako ohisje hocem jst, brez dGPUja, ker ga ne rabim in je brezvezen strosek.

hojnikb ::

in kaksno ohisje mas to, da se ne da enga low profile gpuja dat noter?

pa kaksna hd5450/6450 je glih 10e...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

judoka ::

hojnikb ::

tule not gre bp lowprofile grafika :)

razn kakih hudo namenskih ohišji, vsepovsod spraviš vsaj lowprofile single slot grafike.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

FireSnake ::

Želja, da grafične v taki kišti sploh nimaš je povsem na mestu.
Manj šare, manj nabiranja prahu, manj gretja, ...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

jah, potem bos cakal na tale apu. sicer bi pa lahko 8 core masino sestavo ze v 2017 :)
#brezpodpisa

judoka ::

Baje pridejo junija in baje bo tudi "big desktop APU". We'll see.

FlyingBee ::

Intel je z iGPUji, ki so bili le za sliko in multimedijo, dobro shajal vsa ta leta in čas je, da tudi AMD z big cpuji enako naredi.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

hojnikb ::

judoka je izjavil:

Baje pridejo junija in baje bo tudi "big desktop APU". We'll see.

mocno mocno dvomim, da bo desktop dobil karkoli druga kot prepakirane mobile parte.
#brezpodpisa

judoka ::

hojnikb je izjavil:

judoka je izjavil:

Baje pridejo junija in baje bo tudi "big desktop APU". We'll see.

mocno mocno dvomim, da bo desktop dobil karkoli druga kot prepakirane mobile parte.


Jah tud jaz sem skeptik. To sem slisal od https://www.youtube.com/channel/UCRPdsC... , ki ima
vrhunske market analize in napovedi. Kot receno jaz bi bil zadovoljen z 8 core desktop verzijo mobilca, ampak ce presenetijo s cim vecjim pa toliko boljse.

PandaFlow2 ::

D3m je izjavil:



AV1 pa zgleda se ne bo v 2020... :(

klinker ::

hojnikb je izjavil:

tule not gre bp lowprofile grafika :)

razn kakih hudo namenskih ohišji, vsepovsod spraviš vsaj lowprofile single slot grafike.


Povrsen si hojnik.
Kje na tem ohisju vidis slot za grafo na hrbtu?
Drugace ohisja se nimam in je moj favorit InWin Chopin, oz. nekaj v tem stilu. Pac, nocem dGPUja in hocem cim manjse ohisje, to je cel point.

hojnikb je izjavil:

jah, potem bos cakal na tale apu. sicer bi pa lahko 8 core masino sestavo ze v 2017 :)


Imam jst 8/16 zadevo ze skoraj 10 let, le da je dual socket. Pa brez skrbi, vem jst kaj obstaja in kaj ne, bom pac pocakal ane...sej ne gori voda, le cudi me da so tako skopi s tem.

aborko ::

Jst mam jurčka prpravljenga za 15,6" Ryzen laptop, bi pa rad imel kovinsko ohišje, vsaj 6 core, dokaj dober IPS zaslon, baterijo tam vsaj 50-60Wh - za vsaj 7 ur browsanja (pa da ga lahko filam iz usb-c powerbanka), 1TB nvme, 16GB rama, teža do 2kg in brez dedicated grafične. Bo to šlo skoz?

FireSnake ::

Težko ti rečemo, če izbira še ni pestra.
Cene, glede na zmogljivost, so noro dobre.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

klinker je izjavil:

hojnikb je izjavil:

tule not gre bp lowprofile grafika :)

razn kakih hudo namenskih ohišji, vsepovsod spraviš vsaj lowprofile single slot grafike.


Povrsen si hojnik.
Kje na tem ohisju vidis slot za grafo na hrbtu?
Drugace ohisja se nimam in je moj favorit InWin Chopin, oz. nekaj v tem stilu. Pac, nocem dGPUja in hocem cim manjse ohisje, to je cel point.

hojnikb je izjavil:

jah, potem bos cakal na tale apu. sicer bi pa lahko 8 core masino sestavo ze v 2017 :)


Imam jst 8/16 zadevo ze skoraj 10 let, le da je dual socket. Pa brez skrbi, vem jst kaj obstaja in kaj ne, bom pac pocakal ane...sej ne gori voda, le cudi me da so tako skopi s tem.

mas prav, tisti slot zram io blende zgleda prakticno identicno kot slot ali za low profile grafike ali pa za kaksen tfx? napajalnik. Verjetno je misljeno za slednje.

kaksen malo bolj iznajdljiv DIYer bi sicer tisti slot se vedno znal uporabit za kaksno nizkoprofilno grafiko (mal si se pomagas z riserjem), manjko placa pa nadoknadis z picopsujem..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

klinker ::

Mislis pod IO shieldom, luknja za napajalec? :)
Lahko komponente tudi na steno obesim, ce smo ze, v to ohisje in podobna pa dGPUja ne bos spravu skupaj z napajalcem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

hojnikb ::

picopsu, pa ti ostane se nekaj placa za aktivnosti :)
#brezpodpisa

FlyingBee ::

Manjše ohišje je oziroma slabše hlajenje bolj je treba tele hitrosti z rezervo jemat, še posebej v prenosnikih, ne glede na amd ali intel.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

judoka ::

mas prav, tisti slot zram io blende zgleda prakticno identicno kot slot ali za low profile grafike ali pa za kaksen tfx? napajalnik. Verjetno je misljeno za slednje.


Tole pride not:

https://www.amazon.com/Enhance-Supply-E...

ali tole:

https://hdplex.com/hdplex-400w-hi-fi-dc...

ali celo tole z zunanjo opeko:

https://www.mini-box.com/picoPSU-150-XT


Manjše ohišje je oziroma slabše hlajenje bolj je treba tele hitrosti z rezervo jemat, še posebej v prenosnikih, ne glede na amd ali intel.


Tisto ohisje ki sem ga polinkal ima 2 x 80 mm venta + prostora 66,5 mm za cpu hladilnik, kar pomeni da v njega spraviš Noctuo L12S (70mm) z 25 x 12 mm ventilatorjem in lvp pomnilnikom. Ventilator na
hladilniku pride pod hladilna rebra in ta so naslonjena na stranico ohisja, ki postane dodatno hladilno telo.
Za APU procesor je to zadosti za neslisen sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: judoka ()

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

geekbench.. nope
#brezpodpisa

FireSnake ::

Narobe smo se razumeli.
Jaz sem cilja predvsem na obstoj "HP Pavilion 24 AiO".
Intel namreč "mastno plačuje" HPju (beri: daje popuste), da Ryzene/Epice pustijo pri miru.

geekbench mene ne gane.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

amd ma ze vrsto let amd proce, dell je tisti, ki prakticno v velikem loku zavraca amd.
#brezpodpisa

FireSnake ::

Dell. Mrhovinarji, ki so jih v času nadvlade nad Intelom najbolj pojahali
Govorili so, koliko procesorjev bodo kupili, kasneje jih niso.
Rezultat: polna skladišča. Pred tem jih pa navadni ljudje, v trgovini, niso mogli kupiti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

Der8auer je stestiral prenosnik z R9 4900HS, z vsemi pohvalami seveda.
Iz testa se vidi, da bi beefy variante pri productivity workloadih bp konkurirale i9 9900K.



Intelov 2019 performans. ;)
#65W!

FlyingBee ::

14nm jim pač ni več v ponos, ampak v sramoto, čeprav bi moral AMD že prej s 4000 serijo vn priti, ker Intel bo enkrat pa tud moral na 7nm preiti, takrat bo mogoče tudi prepozno pa vendar imajo "preveč" denarja, da ne bi ostali več kot relevantni.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

Xserces ::

To je majster polakeru okol cpuja? Z lakom za nohte? :))
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

D3m ::

Dobra rešitev. da ne pride do kratkega stika. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

meho7 ::

Xserces je izjavil:

To je majster polakeru okol cpuja? Z lakom za nohte? :))

https://www.thermal-grizzly.com/en/prod...

Vanadium ::

Xserces je izjavil:

To je majster polakeru okol cpuja? Z lakom za nohte? :))


Jaz mam isto polakirano na svojem I7 4790K, ko sem gor dal LM med jedrom pa IHS... Pač cheap fora da preprečiš kratki stik, ni prvič da smo od žensk lak uporabili za kako tako zadevo, lahko ga daš tudi kapljico na navoj od vijaka, da bolj primejo ko zašraufaš...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

FireSnake ::

Impresivne številke:

https://www.notebookcheck.net/Latest-Ze...

Če tole drži bo v dveh generacijah 30% dvig.
Nazadnje so izpolnili pričakovanja.

AVX512 pa malo preseneča (Zen4).
Pred kakim letom sem bral, da tega ne mislijo podpreti, ker je škoda prostora na rezini. Da imajo boljše ideje kako doseči hitrost izvajanja aplikacij.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

FlyingBee ::

So mislili, da imajo boljše ideje
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

FireSnake ::

Seveda, ti boš že vedel (kdo pa drugi)!
Zenu gre brez AVX 512 čisto dobro.

Pa zgoraj govorimo o dvigu IPC/thread.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

Zen4 bo itak DDR5. Zato tudi rabi novi socket.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

pegasus ::

Če info o avx512 drži, pomeni to dvoje:
a) da so jim US labi (Frontier etc) dovolj plačali za to
b) ciljajo na intlov One API
Ja, intel je zadnje čase veliko boljši v softveru kot pa v hardveru ;)
««
464 / 620
»»