» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
603 / 611
»»

meho7 ::

Early adopter problemi in nekateri so bili tako brihtni, da so sli all in ter kupili cpuje za 500€+ :))

filip007 ::

Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

mtosev ::

Sedaj tudi jaz imam en AMD sistem. Ryzen 3 2200G, 8gb rama, 256gb sata SSD. Še windows rabim namestiti in je.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

filip007 ::

Ja, še več problemov za serijo 7000.
https://www.dsogaming.com/articles/nvid...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

FireSnake ::

meho7 je izjavil:

Early adopter problemi in nekateri so bili tako brihtni, da so sli all in ter kupili cpuje za 500EUR+ :))


Seveda!
In eni "early adopterji" s sistemom, zadovoljni, delamo že mesece (samo čakam, da mi oni pajac reče, da je bil domnevni nakup).
In zakaj to tebe tako peče?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

meho7 ::

FireSnake je izjavil:

meho7 je izjavil:

Early adopter problemi in nekateri so bili tako brihtni, da so sli all in ter kupili cpuje za 500EUR+ :))


Seveda!
In eni "early adopterji" s sistemom, zadovoljni, delamo že mesece (samo čakam, da mi oni pajac reče, da je bil domnevni nakup).
In zakaj to tebe tako peče?

Preplacal si cpu, plato, ram... Sem se kaj pozabil? ;)

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

meho7 ::

klinker ::

meho7 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

meho7 je izjavil:

Early adopter problemi in nekateri so bili tako brihtni, da so sli all in ter kupili cpuje za 500EUR+ :))


Seveda!
In eni "early adopterji" s sistemom, zadovoljni, delamo že mesece (samo čakam, da mi oni pajac reče, da je bil domnevni nakup).
In zakaj to tebe tako peče?

Preplacal si cpu, plato, ram... Sem se kaj pozabil? ;)


Preplaca jo uni, ki jo ne uporablja tudi za kaj zasluzit in ce kaca lih ne laze si z njim nekaj tudi zasluzi, ce se ne motim :)
Ste/smo tudi Mtoseva jebali takrat, pa se je izkazalo da je naredu se kako pravo odlocitev da je kupu takoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

FireSnake ::

meho7 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

meho7 je izjavil:

Early adopter problemi in nekateri so bili tako brihtni, da so sli all in ter kupili cpuje za 500EUR+ :))


Seveda!
In eni "early adopterji" s sistemom, zadovoljni, delamo že mesece (samo čakam, da mi oni pajac reče, da je bil domnevni nakup).
In zakaj to tebe tako peče?

Preplacal si cpu, plato, ram... Sem se kaj pozabil? ;)


Si funkcionalno nepismen?
Zakaj tebe to peče?
Pa RAM sem kupil rabljen po smešno nizki ceni (da bo še malo bolj skelelo).

klinker je izjavil:


Preplaca jo uni, ki jo ne uporablja tudi za kaj zasluzit in ce kaca lih ne laze si z njim nekaj tudi zasluzi, ce se ne motim :)


To jaz vseskozi pravim, samo eni so pretrdi.
Če imaš računalo samo za špile nabijat je mogoče res problem dati denar (jasno).
Če se ti pa zadeva amortizira je pa malo drugače.
In večkrat sem že omenil, da jaz svoj prosti čas cenim.

Sploh pa: meho ni dal odgovora na moje vprašanje. Ga še čakam.

Da pa strojni opremi cena pada je pa znano dejstvo in tega se mora vsak zavedati že ob nakupu.

Eni tukaj so res neverjetni in se vseskozi vpikujejo v to, kaj drugi kupijo.
Zdaj, ali je to zavist ali so preprosto neumni mi pa še ni uspelo ugotoviti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

MrStein ::

OK, sneki, dovolj o TVOJEM peceju. OK? Zelo velik in dolg je.

;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Senior Dev ::

Kako se spopadate z mislijo na samovžig? Vam je padlo dol? Eni še kar pomosni na nabavo ramov po 700€... Ali se je splačalo skočit na AM5 ali bi bilo bolj pametno počakat da platforma malce dozori? Meni se zdi da bo šele 8800X3D prvi varen procesor za množice na AM5.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

FireSnake ::

Trol, pri 62°C ob obremenitvi se imam pa res kaj za bat za samovžig, ja.
:|
In, ja. Prav sem naredil, da sem kupil. Še enkrat bi naredil popolnoma enako.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Senior Dev ::

In ne, jaz ti ne verjamem. Vsak pravi hardcore gamer bi vzel 7800X3D in ne non-3D procesor. In ja, nabavi si detektorje za dim. In ne, ni šala.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Jarno ::

@Senior Dev je očiten dokaz, da lahko na tehničnem forumu v tehničnih temah v nedogled pičiš zelenega trola. :)

Snake je že večkrat povedal, da igra dobre igre in ne tehnološke demote, predvsem pa precej prevaja kodo.
Pri igračkanju je zen3 danes vrh glave, še vedno pa velja "money can't buy you skill".
#65W!

sbawe64 ::

Senior Dev je izjavil:

Kako se spopadate z mislijo na samovžig? Vam je padlo dol? Eni še kar pomosni na nabavo ramov po 700€... Ali se je splačalo skočit na AM5 ali bi bilo bolj pametno počakat da platforma malce dozori? Meni se zdi da bo šele 8800X3D prvi varen procesor za množice na AM5.

Samovžig delajo zadnje nvidia grafične, pri am5 gre zelo verjetno za to, kar pravi nekdo na igorslab:
https://slo-tech.com/novice/t815161/p79...
https://www.igorslab.de/community/threa...

prevod
https://translate.google.com/?sl=auto&t...



FireSnake
HWiNFO64 in preveri CPU VDDCR_SOC voltage, da ne bo presenečenja.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

FireSnake ::

Bom, hvala.
Sem že mislil, a je gužva na šihtu in s fušanjem.

Jarno je izjavil:


Snake je že večkrat povedal, da igra dobre igre in ne tehnološke demote, predvsem pa precej prevaja kodo.


Drži!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

meho7 ::

mtosev ::

Tole je res fail od amdja. Se bodo rabili bolj potruditi.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

GrimReaper3 ::

Po updatu na ASUS BIOS 1303 je vse povsem enako. Na 6000 CL30 je CPU SOC 1.385V, CPU VDDIO / MC enako 1.385V. CPU je 7600X

Gledam pa stare screene HWiNFO in vidim da je bil z originalnim 0512 SOC 1.285V (stabilno), z 0705 pa potem že 1.385V.

Nič, bolje kak BSOD kot zapečen CPU, bom kar začel pri SOC 1.25V. Potem pa še VDDIO.
DRAM VDD in VDDQ sem imel pa že od začetka na 1.35V. To sem sam probal, da je min stabilno za moje rame 1.34V.
VDDP, nimam pojma, imam že od začetka na Auto namesto na 1.150V (vijolična barva) kot je bilo zraven Hynix profila.

V bistvu vse to ni nič novega, to je bilo že od vsega začetka, da si moral manualno nastavit voltaže na minimalne stabilne, če si hotel imeti čimdlje, sploh pa 10+ let. To je imel tudi Intel probleme, pri 10th gen sigurno.

SOC 1.25V in VDDIO 1.20V je vrh glave za 6000.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

MSI Provides Motherboard UEFI Update for AMD's Ryzen 7000X3D Series CPUs, Adds 192 GB Memory Support
https://www.techpowerup.com/307921/msi-...

4* 48 GB moduli, s kakšno hitrostjo to dela ?
2020 is new 1984
Corona World order

FireSnake ::

Asus je že pohitel z BIOS posodobitvijo:
https://rog.asus.com/motherboards/rog-s...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Senior Dev ::

Ti imaš navadni čip, to je firmware za 3D čipe. Ti imaš AMD Ryzen 7900X oz. si sam lastnik procesorja.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

GrimReaper3 ::

Jaz bi rekel da skoraj ni vredno časa za non-3D CPU. Pred nadgradnjo sem mislil da vsaj ne bo treba vsega še enkrat nastavljat, ker ima ASUS nastavitve v TXT datoteki.
Ne bi se mogel bolj motiti, po novem je CMO fajl, ki ga Notepad ne prebere v človeku berljivi obliki. Tako da 100% ne bo delal z naslednjim BIOS-em.
Zdaj po 8 urah po nadgradnji se pa sprašujem še zakaj se mi zaganjajo ventilatorji že v idle. In sem se moral spravit še to še enkrat nastavljat.

V glavnem, kot sem rekel že prej, za DDR5-6000 daš SOC 1.25V in VDDIO 1.20V. Pa to je že z rezervo, vsaj za 7600X, meni dela 1.21/1.16V.

Po novem imaš v BIOS-u tudi CPU Prediction kot že prej pri Intelu. Moj je 110, Cooler pa 153. CPU-ji naj bi bili v rangu 88-117, za hladilnik pa piše v BIOS da je zračni 130, AIO pa 150-160. Ta Noctua NH-D15 ni kar tako.
Če bi le vedel navijat CPU, že Intela sem komaj znal, AMD pa znam točno 0%.

Zgodovina sprememb…

Jarno ::

GrimReaper3 je izjavil:

Če bi le vedel navijat CPU, že Intela sem komaj znal, AMD pa znam točno 0%.


Navijanje se je splačalo pri določenih zen(+) procesorjih, ostalo je bolje pustiti pri miru, ker se načeloma samo navija glede na kvaliteto silicija.
Če že, potem PBO / curve optimizer + undervolting.
Pri zen4 procesorjih boš še največ pridobil z optimizacijami timingov za DDR5.
#65W!

sbawe64 ::

GrimReaper3
Zdaj po 8 urah po nadgradnji se pa sprašujem še zakaj se mi zaganjajo ventilatorji že v idle. In sem se moral spravit še to še enkrat nastavljat.

Nastavi krivulje za ventilatorje (na msi je v "hardware monitor").

Po flashanju biosa je to običajna praksa.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

FireSnake ::

sbawe64 je izjavil:


FireSnake
HWiNFO64 in preveri CPU VDDCR_SOC voltage, da ne bo presenečenja.


Preveril, bo OK:
slika


Za ziher bom pa še BIOS posodobil.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Senior Dev ::

Majstore, a nisi ti slučajno kaki lastnik 3D čipa? Program ti kaže neki 7900X namesto 7950X3D. Bolj bogo je to.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dolenc ::

Tale jezus pa res zna pojamrat

meho7 ::

Saj dobimo video cez par dni. Me zanima kaj so ugotovili :))

Jarno ::

GN Steve je znan Intel shill, pri AMD-ju nikdar ni advokatal.
#65W!

DarwiN ::

Jarno, zdaj si pokazal enega tikitoki-ja in zamenjal shillanje z objektivnostjo. GN Steve je eden najobjektivnejših tech mojstrov sploh. Ampak žal je pač dejstvo, da Nvidia/Intel načeloma predstavljata kakovost, AMD pa budget alternativo. In jasno bo potem vsak objektivni recenzist, ki preverja kakovost izdelka, pogosteje našel pomanjkljivosti in negativne točke pri AMDju. Podobno kot če bi nek strokovnjak 20 let testiral Xiaomi telefone proti Samsungovim/Applovim. A je pol shill, če večinoma zaključi, da je Samsung boljši?

Samo poglej zadnje obdobje. 7900 GPUji so padali zaradi premalo tekočine v vapor chamberju, AMD driverji so uničevali windowse, pa zdaj ta debakel s 7000 serijo... Ja, vem, 12-pinski konektor od Nvidije.

p.s.: pravim, da Nvidia/Intel načeloma predstavljata kakovost, ker temu seveda ni vedno tako.. Pride kakšna serija oz. obdobje, ko so stvari postavljene na glavo. Intel ga denimo kar precej biksa zadnja leta, ampak zgodovinsko gledano je še vedno premium znamka proti AMDju.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Jarno ::

Poglej izrazoslovje. Načeloma ničesar, česar se ne da popraviti z bios posodobitvijo. Če je AMD za en kakec, zakaj potem prevzema primat na strežniškem področju, kjer je zanesljivost bistvenega pomena?
Načeloma v tej situaciji še vedno velja, da procesor skuri matična, morda je AMD partnerjem dovolil preveč kreativne svobode in se je malce maščevalo.
Tip bo vedno shillal za Intel in bi za njih tudi delal damage control...
#65W!

tikitoki ::

Tko k Darwin, ki se po tipicnem vzorcu fanbojcku kiti z objektivnostjo.

Medtem je vrednost AMDja prehitela INTEL. Ce AMD ne bi bil dobra izbira, ne bi INTEL trenutno bil tako v riti, metem, k AMD tolce rekorde. Fanbojcki pa zavijo v zacetku prejsnejga desetlejta, ko je INTEL dejansko bil edina racionalna izbira.

Je pa res, da je to blamaza na ravni nVidjinega fiaska s cvrtimi kabli. Z eno pomembno razliko, AMD ne probla napake naprti na plece koncnim uporabnikom.

PARTyZAN ::

Asus, zadnji BIOS (1303).

FireSnake ::

Vse pod kontrolo!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

Evo, še YT video:

#65W!

tikitoki ::

A se ne da povedati v nekaj stavkih?

meho7 ::

tikitoki je izjavil:

A se ne da povedati v nekaj stavkih?


Reddit TL;DR:

- GN were able to melt new AMD X3D CPUs in the socket of an ASUS X670E Crosshair Hero motherboard.
- They found severe BIOS bugs in Gigabyte's BIOS and poor OCP implementation on at least the ASUS board used.
- Steve noted that no test of this type is fully conclusive due to the complexity of the issues and variables involved.
- They will be releasing at least one more part on this topic after sending parts out for analysis.

Jarno ::

Omenili so še, da bo AMD brezplačno zamenjal uničene procesorje in da morda proizvajalci matičnih plošč ne bodo tako radodarni.
So se pa na vse načine mučili skoraj teden dni, če se prav spomnim, da jim je uspelo skuriti procesor.
#65W!

lojz123 ::

Tip govori in govori ter govori pa še kar govori. Od telih youtuberjev mi večinoma slabo
so tudi izjeme vsaka noviteta oh in sploh propagirajo pa naj bo to hardwer igre software same desetke.
Ko pride do težav pa v trenutku zamenjajo ploščo in spet najpametnejši.

MrStein ::

Podprite iniciativo TLDW (too long didn't watch).

Pod video daste kot komentar povzetek videja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jarno ::

Testni video:



TL;DR:
- click bait naslov: obžalujem nakup R7 7800X3D
- kratka predstavitev situacije: kištica z R7 7800X3D in RTX 4090
- dolgo promoviranje sponzorja MicroCenter
- končno srž problema: RTX 4090 ni 1080p kartica, pri 4k pa se bolj splača R7 5800X3D, celoten setup je 450$ cenejši

Sicer so to močni spoilerji in dvomim, da bo šel kdo gledat video. :)
#65W!

hojnikb2 ::

lojz123 je izjavil:

Tip govori in govori ter govori pa še kar govori. Od telih youtuberjev mi večinoma slabo
so tudi izjeme vsaka noviteta oh in sploh propagirajo pa naj bo to hardwer igre software same desetke.
Ko pride do težav pa v trenutku zamenjajo ploščo in spet najpametnejši.

A ni nekak point, da če si reviewer HWa, da pohvalis, če je stvar dobra in pograjas, k so v ozadju taksni brutalni defekti kot je tole? Nedelujoči power protectioni so kr mal huda, če tudi je do njih tezko pridit. K so se nazadnje tkole AMDjovi proci topil velik folka tle sploh se ni blo zivih :))
#spodpisom

sbawe64 ::

meho7
https://slo-tech.com/forum/t633550/p790...
- They found severe BIOS bugs in Gigabyte's BIOS and poor OCP implementation on at least the ASUS board used.

ocp = overcurrent protection


lojz123
Tip govori in govori ter govori pa še kar govori. Od telih youtuberjev mi večinoma slabo

Za razliko od večine ostalih YT HW kanalov je Steve GN kar zanimiv.Poleg tega tekoče govori kitajsko, zato lahko pride tudi v Tajvansko tovarno.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

dolenc ::

Steve ga kar pogosto biksne. Tepe ga, to kar večina yutuberjev, da morajo konstantno pumpat "content", ker drugače ni dinarčkov. Zelo rad ima tudi dramo, al pa jaz to tako dojemam, ker ljudje očitno palijo na to. Je cel kup kanalov, ne-tech, ki samo jokajo čez vse, očitno je to žanr!

Predvsem pa je problem teh yutuberjev, površnost, ni sam on, je pa tudi. Žal, spet predvsem zame, folk taka "fluf-drama" vsebina še najbolj pritegne. Poleg "high-energy", ko se 20min derejo, kar je drugi yt pristop, ki pali.

Kaj bolj pogobljenega, pa pač ni na teh kanalih (poleg tega da ga doskrat biksnejo), ker noben ne bo gledal 20 posnetkov, kjer vsakič nekaj novega odkrijejo na izbrani komponenti.

pegasus ::

dolenc je izjavil:

Je cel kup kanalov, ne-tech, ki samo jokajo čez vse, očitno je to žanr!
MSM že kako stoletje ve, da se najbolje prodajajo slabe novice. YT očitno to odkriva šele sedaj... Kar grozno, ampak tako smo narejeni.

sbawe64 ::

dolenc
Koga predlagaš namesto GN ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

dolenc ::

Pa, da bi konkretno mi gdo bil všeč, mi glih ni, tko da nimam predloga. V search daš kar iščeš pa mal pokombiniraš. Tud gn ma kdaj kej za pogledat. Ahoc se poglodbi, al to te more res zanimat, ker je ponavadi dolgo, der bauer ma včas kej zanimivega, za benče ponavad drugega steva pogledam, k ma bolj pregledne grafe.

Za kej bol konkretnega, pa so ponavadi forumi bolj uporabni. Ko sem svoj jajček 5800x3d nastavljal, sem večino info na overclock.net dobil.
««
603 / 611
»»