» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
549 / 611
»»

filip007 ::

Zdaj je AMD na potezi s 3D L4 in AVX512, pa da vidimo. Saj cene bodo šle same dol, če bo zmanjšano zanimanje.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

FireSnake ::

AVX 512 jim ne bo pomagal.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mr.B ::

FireSnake je izjavil:

AVX 512 jim ne bo pomagal.

Gen12 je Power hog brez AVX512. Kaj misliš kaj se bo zgodilo ko pridejo ven NExtGen xeon-i ki zamujajo in pridejo kao Q1 2022. Na desktop segmentu greš lahko preko meja, Serverski segment ? 400W na socket, potem pa moraš tako ali drugače najti alternativo za hlajenje. Wemo kje je current gen xeon po porabi. Trenutno vodi v no računanju ki bazira na AVX instrukcijah.. Tu dalje pa počakajmo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FireSnake ::

Tole pa nisem zasledil, pa sem čakal na recenzijo (EVGA X570 Dark):
https://www.anandtech.com/print/16956/t...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

DarwiN ::

AMD Ryzen 5000 B2 Revisions Appear on Motherboard CPU Support Lists

Delni odgovor AMDja na Alder Lake.. Revizija 5000 serije s cenejšo proizvodnjo, bojda.. Torej nižje cene. :) Menda so procesorji že v obtoku.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

keba ::

Se pravi, da ne bo.novih zen3+ procesorjev v kratkem?

DarwiN ::

Tudi pridejo. Zen3 s 3D oz. vertikalnim predpomnilnikom. Q1/2022 in čim prej (januar/februar?), saj se AMDju mudi. Vprašanje edino, kako jih bodo poimenovali. Zna bit to 6000 serija. Neke indikacije so v tem smislu, saj bi naj bil ZEN4 7000 serija.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Wrop ::

5800X se bi lahko prodajal tudi po 250 €, pa bi še vedno služili. Samo zakaj bi, če se že sedaj še kar ok prodajajo. Čez en mesec bomo videli kakšen bo AMD odgovor na Intelovo ponudbo.

tikitoki ::

Za zacetekm moramo videti, ce ima INTEL res asa v rokavu, ali ne.

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

Tudi pridejo. Zen3 s 3D oz. vertikalnim predpomnilnikom. Q1/2022 in čim prej (januar/februar?), saj se AMDju mudi. Vprašanje edino, kako jih bodo poimenovali. Zna bit to 6000 serija. Neke indikacije so v tem smislu, saj bi naj bil ZEN4 7000 serija.

Pri cem... Pocakaj in se cudi ali je Gen 12 na 150ojro plati z DDR4 konkurencen. Ker za Gen 12 na DDR5 hm... Se pustim presenetiti..
Q1 pridejo pa od intla non K variante... Kar ti da vedeti da ima intel probleme z bokvej cem... pa ima tako se 4 mesece casa in upa da bo DDR5 cenejsi in plate cenejse....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Jarno ::

Za Intelove procesorje se ni za bati, po gaming performansu sta bili že deseta in enajsta generacija na nivoju.
Varčna jedra bodo sicer bolj uporabna v laptop segmentu.
Ampak bi pri DDR5 platformi vseeno stavil na zen4. :D

Zen3+, če bo cenovno ugoden, bi znal tudi marsikogar prepričati. Čakamo še na naslednika R7 3700x, tako cenovno kot po porabi. ;)
#65W!

FireSnake ::

R7 3700X je bil hiter, poceni in pohleven, kar se porabe tiče.
Težko verjamem, da bi take vrste žverco še kdaj tako poceni prodajali.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Rias Gremory ::

Mene zanima kaj se bo zgodilo s cenami procesorjev (in sorodnih izdelkov) glede na tisto pomanjkanje vode v Tajvanu in ostalimi političnimi posledicami v naslednjih letih.

opeter ::

Rias Gremory je izjavil:

Mene zanima kaj se bo zgodilo s cenami procesorjev (in sorodnih izdelkov) glede na tisto pomanjkanje vode v Tajvanu in ostalimi političnimi posledicami v naslednjih letih.


Kaj misliš? ;) Verjetno bodo šle še bolj gor ... :8)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

Če rabiš CPU ga je verjetno pametno vzeti, ker lahko se zgodi isto kot z grafami.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Rias Gremory ::

@opeter
Verjamem, da bodo šle gor. Vendar zanima me ali bo to bolj počasen trend ali pa se pričakuje v roku enega leta povišanje cen za na primer, 10-20 procentov. Sicer lahko itak samo špekuliramo.

tikitoki ::

mtosev je izjavil:

Če rabiš CPU ga je verjetno pametno vzeti, ker lahko se zgodi isto kot z grafami.


Ce na sceno pride kriptovaluta, ki jo bo profitabilno rudariti s CPUji, je mozen ta scenarij. V nasprotnem primeru ni sans, da se ponovi scenarij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Mr.B ::

tikitoki je izjavil:

mtosev je izjavil:

Če rabiš CPU ga je verjetno pametno vzeti, ker lahko se zgodi isto kot z grafami.


Ce na sceno pride kriptovaluta, ki jo bo profitabilno rudariti s CPUji, je mozen ta scenarij. V nasprotnem primeru ni sans, da se ponovi scenarij.

Hoöe samo povedati da so Intel gen12 nekako pridobili na ceni, in to celo pred izidom.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FireSnake ::

PrimozR je izjavil:

Govorimo o JEDEC specu, ki se npr. pri ECC-ju uporablja brez pardona, tako frekvence kot timingi.


Prosim???

eventyrer je izjavil:


Prav nobenega razloga ni da bi se morali procesorji menjati vsako generacijo.


Eni računalo uporabljamo tudi za stvari, ki nam nosijo denar.
Primer ljudi, ki se ukvarjajo z videom: lahko mu en projekt poplača cel sistem. Novotarija pa doprinese, da isto stvar naredi hitreje.

Če imaš pa računalnik za zabavo, potem pa tvoje pisanje drži kot pribito.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

tikitoki ::

Nekateri ob pomankanju energije, leto uporabljate za bedarije kot je rudarjenje. Pajaci, ki bi se mamo prodali.

FireSnake ::

Predvidevam, da je tole zbadanje letelo name.
Bom rekel samo: požri se od fovšije ;(( med tem, ko drugi počasi fiksiramo profite.
Če tebe ni "notri" so bedarije, ane? :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Rias Gremory ::

Zakaj kdo (ne)menja procesorja, zakaj je nebo modro in kaj ste delali včeraj opoldne nobenega v _TEJ_ temi ne zanima.

tikitoki ::

FireSnake je izjavil:

Predvidevam, da je tole zbadanje letelo name.
Bom rekel samo: požri se od fovšije ;(( med tem, ko drugi počasi fiksiramo profite.
Če tebe ni "notri" so bedarije, ane? :))


Letelo je na vse bedake, ki kurijo nepovratne vire energije za rudarjenje. Ce si ti fovs zlocincem, ker so se nemoralno okoristili, si pac bogi na umu.

mtosev ::

Jaz sem nekaj crypta kupil. Crypto mining me na srečo ne zanima. Lažje ga je kupiti.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

PrimozR ::

FireSnake je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Govorimo o JEDEC specu, ki se npr. pri ECC-ju uporablja brez pardona, tako frekvence kot timingi.


Prosim???

eventyrer je izjavil:


Prav nobenega razloga ni da bi se morali procesorji menjati vsako generacijo.


Eni računalo uporabljamo tudi za stvari, ki nam nosijo denar.
Primer ljudi, ki se ukvarjajo z videom: lahko mu en projekt poplača cel sistem. Novotarija pa doprinese, da isto stvar naredi hitreje.

Če imaš pa računalnik za zabavo, potem pa tvoje pisanje drži kot pribito.

Kater del ni jasen?

Če ti en projekt poplača sistem, je zelo malo verjetno, da je performance sistema bottleneck ter da bo vsakoletna nadgradnja na novo arhitekturo skozi hitrejšo izvedbo poplačala nadgradnjo. Sploh ko upoštevaš downtime za tega dragega operaterja, ki mora postaviti nov sistem.

FireSnake ::

Točno tale stavek:

Govorimo o JEDEC specu, ki se npr. pri ECC-ju uporablja brez pardona, tako frekvence kot timingi.


Razčleni tale stavek.
Jaz sem ga večkrat prebral ... ne razumem.


Sploh ko upoštevaš downtime za tega dragega operaterja, ki mora postaviti nov sistem.

Kaj je zdaj spet to?
Računalo kupiš, poinštaliraš in začneš uporabljati.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

PrimozR ::

Ja kaj ni jasno? Kar JEDEC definira z vidika frekvenc in timingov, takšen ECC RAM obstaja. Max JEDEC spec za DDR4 je 3200 MT/s. 3300, 3333, 3400, 3466, 3600, 3733, 3866, 4000, 4133, 4200, 4266, 4400, 4600, 4800, 5000, 5066, 5100, 5133, 5300 in 5333 MT/s kiti DDR4, ki očitno obstajajo (Geizhals) niso po JEDEC specu. Tudi kiti, ki so pod 3200 MT/s in imajo timinge zategnjene bolj, kot 20-20-20-12,5, so izven speca. ECC obstaja samo po JEDEC specu, that's it.

S tega vidika bo DDR5 precejšen preskok, ker bo v štartu na voljo s 4800 MT/s. Nekaterim se to morda ne zdi nič posebnega, ker 'obstaja DDR4 s 4800 MT/s', ampak therein lies the point, niso po specu. In enako bo tudi DDR5 (ne-ECC) obstajal izven speca.

Kupiš, psotaviš na mizo, priklopiš, poinštaliraš, stjunaš, anstaviš, *PUF*, minila sta dva ali pa trije dnevi. Govoriš, kot da še nikoli nisi postavljal računalnika za neko resno delo. Že intštalacija OS-a, driverjev in posodobitev hitro porabi par ur. Ure, v katerih lahko služiš. Mastne denarje, ker pač, saj praviš, par 1000 € na projekt :P

FireSnake ::

Želel si torej povedati, da se pri ECC RAM-u specifikacije strogo upoštevajo. Med tem, ko pri običajnem to ne drži (vedno).




Zanimiva plata.

cena se mora še ustaliti:
https://geizhals.eu/asrock-x570s-pg-rip...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

PrimozR ::

Ne, odgovarjal sem na primerjavo DDR4 pri 3600 MT/s vs. DDR5 pri 4800 MT/s, da DDR5 ne bo bistveno hitrejši. Kar je res, ampak da je treba primerjati jabolka z jabolki. Torej da je DDR5 4800 trenutno najboljši JEDEC spec, njegov ekvivalent pri DDR4 je pa 3200.

Da se ne bi kdo spotaknil, da JEDEC nima nobene veze, sem pa izpostavil ECC RAM kot primer, kjer ni palamudenja s timingi in frekvencami, temveč se uporablja spec. Torej real world primer.

Je pa menda vsem jasno, da bo tudi DDR5 hitro presegel JEDEC spec pri consumer izdelkih, tako da ni neke bojazni, da na dolgi rok ne bi bil hitrejši od DDR4.

Wrop ::

DDR4 praktično ne dobiš več po JEDEC standardih. Večina kupuje boljše. 3200 MHz pri CL 20 in 1,2 V ne kupuje skoraj nobeden.
Saj DDR5 po JEDEC standardu se začne pri 3200 MHz pri najnižjem 22 CL in 1,1 V. To bo zagotovo delovalo.
Sicer se proizvajalci hvalijo, da bodo začeli pri 4800 MHz in CL 40, po standardu pri tej frekvenci je najnižji CL 34. Časovno gledano še vedno pošasneje, kar trenutno obstaja na trgu pri DDR4.
Razlogi za izdajo DDR5 pri teh frekvencah in CAS latencah je verjetno v temu, da se tu nahaja točka, kjer zagotovijo sebi lepe prihodke in dobičke, zanesljivost in višjo hitrost glede na DDR4.
Saj počasi bodo tudi začeli izdajati frekvenčno počasnejše rame za budget kupce.
Bomo videli kakšne bodo sploh dejanske latence, ki jih bodo zmogli procesorji. Zen3 je že imel degradacijo dejanskih latenc pri 3866 MHz.
R5 1600 pri 4 palčkah ni šel preko 2400 MHz. Moj 2700X ima že težave pri dveh palčkah pri 3466 MHz. Me zanima kakšna bo uradna podpora zen4 za DDR5. Prav nič ne pomaga imeti 4800 MHz RAM, če ti jih procesor ne zna koristno uporabiti.

PrimozR ::

In to je bil del pointa. Dobiš. ECC.

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Jarno ::

AMD zen2 in zen3 'okolja' zgleda kar solidno funkcionirajo s popatchanimi Windowsi 11. Izboljšave tudi pri delovanju ssd diskov.

#65W!

Zimonem ::

Luštno branje o zgodovini
https://www.anandtech.com/show/17031/an...

FireSnake ::


the team and I went through Zen 5. I learned a lot, because of nowadays as running the roadmap, I don't get as close to the design as I wish I could. Coming out of that meeting, I just wanted to close my eyes, go to sleep, and then wake up and buy this thing. I want to be in the future, this thing is awesome and it's going be so great - I can't wait for it.


Pravi človek na pravem mestu. Pravi zanesenjak :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

RedDrake ::

Po dolgem času sem si uspel sestaviti novo mašino za urejanje fotografij in občasno igro (ki so ali 20 let stare, ali pa so 3D povsem nezahtevne).
Skupaj sem vrgel R7 5750GE, Asrock B550M-itx, 2x 16GB DDR4-3200 plus kar precej SSD storagea v raznih oblikah.
Dodal sem Noctua NH-L9a in vse skupaj zapakiral v InWin Chopin mini-ITX.

Preden dokončno namestim linux kot glavni OS, sem za hec vrgel gor W10 (brez licence), da spustim čez benchmarke.
Par opažanj z zelo omejenim testiranja z Cinebench R23 ter CPU-Z:
- v multicore benchih je dosežen primerljiv performance s tistimi na spletu. Temperatura CPU-ja po recimo 20 minutah Cinebencha ~58-59°C in ne gre višje.
- v singlecore benchih je performance nekje 10-15% nižji od tistih na spletu. Temperatura CPU-ja je po eni minut 65-66°C in načeloma ne gre nad to.

Je možno, da je to zaradi slabo montiranega CPU hladilnika? Sliši se mi kot zelo verjetna razlaga, če je recimo tisti obremenjeni single core ravno tam kjer je stik s hladilnikom slabši.

CPU package naj bi porabljal manj kot 30W pri polni 8/16 CPU obremenitvi. Bom danes stestiral še z merilcem porabe na vtičnici (z odstranjenimi ekstra SSD-ji, pustil bom samo sistemskega).

FireSnake ::

Kje si pa ujagal R7 5750GE?
Glede na nizek TDP: katero termalno pasto si uporabil?

Sicer so temperature milina, pa vseeno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

RedDrake ::

FireSnake je izjavil:

Kje si pa ujagal R7 5750GE?
Glede na nizek TDP: katero termalno pasto si uporabil?

Sicer so temperature milina, pa vseeno.

OCTO24 - Tule sem ga kupil
Je sicer R7 PRO 5750GE, ampak vseeno.
Iskal sem specifično GE model, ker želim čim tišji PC.
Cena ni ravno prijazna denarnici, ampak kupujem podobno kot dosedanji i5 3570s za 7-8 let.
Termalna pasta je prišla zraven hladilnika neka Noctua zadeva. Ne zgleda ravno cheap-shit.

FireSnake ::

Ja, GE je PRO varianta, to mi je znano.
Dober nakup je tole, zelo dober.

Noctua pasta je tudi dobra, tu ne bi smelo biti problema.

Temperatura ni tako visoka le, da bi za 35W TDP pričakoval malenkost manj.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

Temperature so dokaj OK, če so moteče zaradi krivulje ventilatorja itd. se priporoča rahel undervolting z offsetom recimo -0.1V in bodo takoj nižje.
#65W!

dolenc ::

Je možno, da je slabo montiran, pri temu hladilniku komot mal v eno smer vleče.
Daš dol pa pogledaš, da ni kak robček naredil odtisa in kako se je termalka razmazala.

Najlažje ga tko montiraš, da ga daš na neko škatlo, potem pa plato na njega, med tem ko rahlo pritiskaš na plato, potem po x zateguješ vijake, po občutku.

RedDrake ::

Dolenc hvala, ja bom preveril, je pa sploh stlacit plato v ohisje ze kar podvig. Stvari so res narejene na milimetre.

Sem zdajle se pomeril porabo z mojim conrad wattmetrom.
V idle stvar porablja 20-21W.
Full CPU load gre na 62-63W.
OCCT CPU+GPU load gre na 75W.
Ventilator drzi v tem zadnjem primeru stvari na 63°C pri okoli 1800rpm (in je slisen samo ce je v sobi tisina).
Kot receno Asrock B550M-itx + 512G m.2 NVMe + 2x 16G g.skill DDR4-3200.

Sem zelo impresioniran, perf je na nivoju i7-10700. Kar je za 40W porabe crazy.
Bom poskusil se enkrat s hladilnikom, pa da vidimo. Sumim da sem dal premalo paste, pa da se je potem razmazala samo na en del IHS-a, ker mi je vse malo zaplesalo ko sem poskusal stvar sestaviti skupaj :)

Vuli ::

mislim, da temp niso prav nič grozne.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Buggy ::

to je res cudno, da ti single thread hog rezultira v visjih tempih kot multithread...sploh na daljsi rok, ker bi se moralo iznihati. Edino mogoce, ce se ti na single PBO zalaufa, pa plata za trenutek prevec voltazo dvigne? Si sproti kej voltaze in frekvence monitoriral s HWinfo64?

scipascapa ::

Kaj je fora tega Proja?

pegasus ::

Memory encryption imaš, remote management je omogočen, pa še nekaj cvetk.

toro69 ::

RedDrake je izjavil:



Je možno, da je to zaradi slabo montiranega CPU hladilnika? Sliši se mi kot zelo verjetna razlaga, če je recimo tisti obremenjeni single core ravno tam kjer je stik s hladilnikom slabši.

CPU package naj bi porabljal manj kot 30W pri polni 8/16 CPU obremenitvi. Bom danes stestiral še z merilcem porabe na vtičnici (z odstranjenimi ekstra SSD-ji, pustil bom samo sistemskega).


Jaz mam 5600x na Asus B550. Opazil sem, da pri čisti insatalciji WIN10 gre temperatura do 65°C in benchmarki do -5% od glede na meritve na internetu. Bios vse default.

Nato inštaliral Asus Armour Crate za LED, ki ima možnost še OC. Program avtomatsko navija CPU, mimo biosa čeprav ni nastavljen noben OC. Procesor na 75°C pod obremenitvijo in isti oz. mal boljši rezultati v CB23 11280 (@4800mhz) kot na www.

Ker mi je Asus Armour Crate sesuval PC, sem ga dol ruknil, temperature zopet na 65°C.

Na koncu sem dal original AMD chipset driverje, v biosu undervoltal za 0.15v. Zdaj je pod polno obremenitvijo 50°C, idle 30°C. Vodno hlajenje 240mm, dela na minimum, s tem da je čez še mrežica za prah. CB23 je 9850, (@4650mhz), kadar rabim moč z original AMD OC dvignem frekvenco.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toro69 ()

RedDrake ::

Ok. Sem pred demontazo vsega sel preverjati kako se procesor obnasa med obremenitvami.
Za single core je sel en core na 4.4 GHz, vcore pa kar na 1,25V To je bil razlog za gretje.
Med all core obremenitvijo je drzal 3,4 GHz, vcore je bil na 0,9V. Nato sem odkril da sem v AMD SW-ju izbral power saving mode. Ko sem spremenil na perf nacin, gre single core boost sedaj na 4,7 - 4,8 GHz, vcore gre kar na 1,35V! Poraba je dejanskih 30W, ampak so pa rezultati na nivoju.
allcore gre sedaj na 3,55 - 3,6 GHz, pri vcore 0,96V. Poraba je potem okoli 40W za CPU.
Sem se malo igral, in stvar gre brez tezav na 4,2 GHz all-core pri 1,05V. temperatura je nekje 67-68. Za hec sem probal 1,35V all core obremenitev, pa je bila temperatura prakticno takoj 90. Poraba je bila v tem primeru ze cez 70W.
Sklepam, da so defaulti tudi na perf nacinu nastavljeni tako, da je CPU poraba vedno nekje v okolici njegovega TDP-ja. Kot receno, performance ranga i7-10700 za 30-40W.
Priporocam, sploh cenejso 5650GE izvedbo ki je pod 300 EUR v de/at, ce ravno ne rabite 8 jeder.

Buggy ::

kot sem rekel, vedno spremljaj dogajanje pod testi s HwInfo64, ker se dolocene nastavitve v BIOS-u zelo cudno/nekontrolirano odnasajo glede voltage pushinga Vsoc in Vcore. Jaz recimo sem na PBO-ju moral dat offset -10 na vseh coreih pa so mi sle temperture 5 stopinj dol, frekvence pa zgolj 50Hz, ceprav sem imel pbo +200.

Zadnji bios na GB plati recimo ima cisto neodvisen Vsoc, neglede kaj nastavis v BIOS-u :S

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

FireSnake ::

RedDrake je izjavil:

Ok. Sem pred demontazo vsega sel preverjati kako se procesor obnasa med obremenitvami.
Za single core je sel en core na 4.4 GHz, vcore pa kar na 1,25V To je bil razlog za gretje.
Med all core obremenitvijo je drzal 3,4 GHz, vcore je bil na 0,9V. Nato sem odkril da sem v AMD SW-ju izbral power saving mode. Ko sem spremenil na perf nacin, gre single core boost sedaj na 4,7 - 4,8 GHz, vcore gre kar na 1,35V! Poraba je dejanskih 30W, ampak so pa rezultati na nivoju.
allcore gre sedaj na 3,55 - 3,6 GHz, pri vcore 0,96V. Poraba je potem okoli 40W za CPU.
Sem se malo igral, in stvar gre brez tezav na 4,2 GHz all-core pri 1,05V. temperatura je nekje 67-68. Za hec sem probal 1,35V all core obremenitev, pa je bila temperatura prakticno takoj 90. Poraba je bila v tem primeru ze cez 70W.
Sklepam, da so defaulti tudi na perf nacinu nastavljeni tako, da je CPU poraba vedno nekje v okolici njegovega TDP-ja. Kot receno, performance ranga i7-10700 za 30-40W.
Priporocam, sploh cenejso 5650GE izvedbo ki je pod 300 EUR v de/at, ce ravno ne rabite 8 jeder.


Naj ti dobro in dolgo služi.
Je pa tako, da se čez leta taki procesorji prodajajo drago, kot žafran.
8 jedrnik s tako malo porabo bo vedno (vsaj za nekoga) zanimiv.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si
««
549 / 611
»»