» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
542 / 611
»»

filip007 ::

A kdo kaj iz Nemčije naročuje, da bi mi vzel 4350G, sem nadgradil BIOS pa je samo tema, R3 1200 ni več podprt, plošča je pa MSI B450M-A Pro Max.

Mudi se ne, tako zelo.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

mtosev ::

Ma plata dual bios ali usb flash brez cpuja? Moja npr to podpira.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

filip007 ::

Ne nima, nič od tega. Ja vam, šparal s ploščo zdaj so problemi. Pač vzel srednji razred, pa beden CPU, upal na nadgradnjo nekoč.

Sem imel naročen 2200G, pa ni upal poslati za 5€ manj, pa saj verjetno nebi delal.

Lahko vzamem za test bilo kateri APU, plačam dobro.

Grafična je šla naprej.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

FireSnake ::

Zakaj bi naročal iz Nemčije, če so ti CPUji pri nas ceneje?
Ni zaloge, al kako?

filip007 ::

Pri Swedata je bil 150€, kakšne 2 meseca nazaj, pri E-misija moram nazati prej, drugje pa nimajo, verjetno bom malo počakal še.

Sem mislil, če ima kdo kakšne opcije, spomladi bo več robe predvidevam.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

dominuspro ::

Si probal clear CMOS z jumperjem po update-u? Če prav razumem je procesor delal z original bios-om, po update-u pa ne več?

Buggy ::

Lahko da je novejsi BIOS zaradi pomanjkanja prostora ostal brez podpore za starejse APU-je, ceprav Summit Ridge ni nikjer omenjen in tudi na support listi je se vedno napisan brez kaksnih opomb, da z novim BIOS-om ni vec podprt. Cudno.

https://www.msi.com/Motherboard/support...

Vsekakor CMOS baterijo ven za 5 min pa upaj na najboljse.

filip007 ::

Nimam več CPUja, je šel naprej za 40, pa tudi grafična 1060 6GB za 250.

Sem prej dal brez baterije in jumper gor.

Verjetno so odbili Zen1, kako je pa z Zen1 APUji nevem.

Prej je bil R3 1200 in 3.0 BIOS, zdaj pa še čakam, kaj bom dal notri.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

filip007 ::

No, če vam kaj pomaga, led za power se ni prižgal in USB ključek je bil na FAT32 formatiran.

Jumper ni dovolil zagon sistema, to pomeni, da nekaj živega je še.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

FireSnake ::

filip007 je izjavil:

Pri Swedata je bil 150€, kakšne 2 meseca nazaj, pri E-misija moram nazati prej, drugje pa nimajo, verjetno bom malo počakal še.

Sem mislil, če ima kdo kakšne opcije, spomladi bo več robe predvidevam.


Preveri belbled in funtech.

filip007 ::

Google vse najde ali nič, tam kjer pač imajo, iščem z 4350G procesor, to je OEM ali multipack kot mu pravijo.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

FireSnake ::

Slabo si opravil domačo nalogo!

Pri FunTech ga dobiš (Predvidena dobava 10-14 dni).
Cena je boljša kot na geizhals.

To, da je OEM je nepomembno, ker se ga da dobiti v trgovini.
OEM samo na papirju (že od samega začetka).

Zgodovina sprememb…

filip007 ::

Ja vem, tudi ta firma je na spisku preko Googla, samo cena je nekam visoka.

Tukaj je 157, samo pač hočejo nakazilo prej.
https://www.e-misija.si/raunalniki-deli...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Horas ::

kaj je narbe s tem da hočejo nakazilo vnaprej? trgovina je preverjena, če hočeš/rabiš met potem...
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Bwaze6 ::

E-misija je desetletja stara štacuna. Jaz sem tam pred dvema mesecema vzel RTX 3080. :)

filip007 ::

Ma ne bom UPN na pošti pisal skupaj, ali pa doma "fehtal", za nakazilo, potem moram takoj razlagat, zakaj to in ono.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

XS!D3 ::

Kakšna pošta, trije kliki v mobilni/spletni banki? Sicer pa če prav vidim, omogočajo tudi plačilo s kartico tako kot vsaka normalna spletna štacuna.

Jarno ::

Če morajo artikel zate naročati izven določene zaloge, potem je pogosto plačilo v naprej, predvsem zaradi slabih preteklih izkušenj.
Je pa navadno malce ugodnejša cena.
Sicer pa je, kot gledam, tudi pri nas AMD Ryzen APU težje dobavljiva roba.
#65W!

filip007 ::

A misliš, samo to je OEM multipack, jih je več v škatli za njih.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Jarno ::

Sem preveril na geizhals. Zaloga zelo slaba.
Če ti uspe nabavit po neki normalni ceni, je že v tem obdobju lep uspeh.
#65W!

HappyPills ::

Rabim eno pomoč. Kupil sme 3900x in ko ga dam v komp se ta sicer zažene (sliši se disk en venitalotor na ohišju ter grafična se osvetli) a se niti ventilator na procu ne zalaufa in seveda tudi pc ne boota. Vbistvu se v tem nekem stanju obesi. Imam x370 Fatality prof gaming z updated bios na 5.30 ki bi moral podpirat že ta proc. Na novejši bios si ne upam upgrejdat ker imam star proc 1800x (kateri pa lepo dela) in asrock odsvetuje novejše verzije za to serijo.

Kšna ideja kaj bi lahko bilo al pač pošljem nazaj?

gddr85 ::

da kakšno post kodo na ekranu/plati?
nov cpu in vent si pravilno montiral predvidevam..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

HappyPills ::

Ja montiral sem po istem postopku kot prjesn proč. Ne Plata nič ne piska nič ne javi. Samo kot da zmrzne

DarwiN ::

To imaš bios od maja 2019, medtem ko je cpu izšel julija. Si slabo preveril.. 3900X je podprt od 5.40 verzije naprej.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

gddr85 ::

če je to ta plata, potem je 3900x menda P5.30
al pa pač flashaš in sprobaš če boota ok
piše: AMD Ryzen 1xxx series CPUs are able to boot up with all BIOS versions

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

HappyPills ::

Ja to je ta plata ja. Bolj mi deluje da je cpu vseeno fuč, ga bom kr nazaj poslal.

DarwiN ::

Nazaj boš poslal, ne da bi še prej bios nadgradil na najnovejšo verzijo? To pa ni najbolj logično postopanje. :|

Namreč, možnost, da si prejel DOA procesor, je skoraj nična. In posledično je velika možnost, da "nov" ravno tako ne bo bootal.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

filip007 ::

Ali pa da nadgradi, po potem nič ne dela. Servisi so zaprti, ni kaj dosti opcij.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

DarwiN ::

Če si tolk prestrašen, da ne upaš biosa posodobit, potem nadgradnje hardwera niso zate, a ne? Kupiš komp in ga imaš tako dolgo, dokler ne crkne.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

ledd ::

Pozdravljeni,
v sklopu doma sestavljenega računalnika imam komponento in sicer procesor ryzen 9 5900x.
Pri testiranju v CPU-Z sem opazil, da mi pokaže napačne podatke.
Za lažje razumevanje prilagam sliki.

Slika 1:

Slika 2:


Kot se vidi na prvi sliki pokaže 6 jeder in 12 niti, čeprav bi moralo biti 12 jeder in 24 niti.
Pri drugi sliki pa pokaže "delujoča" jedra procesorja in to "samo 6"?

Je možno, da sem dobil nov procesor "defekten"?

Hvala že vnaprej za pomoč, odgovore!

gddr85 ::

ryzen game mode na off

ledd ::

gddr85 je izjavil:

ryzen game mode na off


Kje to pogledam, spremenim?

ledd ::

ledd je izjavil:

gddr85 je izjavil:

ryzen game mode na off


Kje to pogledam, spremenim?


Sem že našel imel sem "gaming mode" na "on", dal sem na "off"

Pa sem pogledal pa mi isto kaže na CPU-Z kot prej. (6 jeder, 12 niti).

Mogoče še kakšen drug predlog?

Hvala že vnaprej.

gddr85 ::

kaj pa kaže v task managerju, če ne pa reboot..

ledd ::

gddr85 je izjavil:

kaj pa kaže v task managerju, če ne pa reboot..


V task managerju ravno tako:
- cores: 6
- logical processors: 12

Sem rebootal in je isto.

ledd ::

Našel sem rešitev, mogoče bo to komu prišlo kdaj prav:

Šel sem v MSCONFIG od tam potem izbral zavihek "Boot" izbral "Advanced options..." ter v oknu, ki se odpre odstranil kljukico z "Number of processors:"
Nato sem potrdil izbiro in resetiral računalnik.
Prilagam še sliko za lažje razumevanje:



Sedaj mi pokaže v "CPU-Z" ter "task manager" pravilno število jeder in niti (12 jeder in 24 niti).

Lep dan vsem želim!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ledd ()

Bwaze6 ::

AMD Finds a Fix for Ryzen's USB Problems, BIOS Patch Coming in Early April

With your help, we believe we have isolated the root cause and developed a solution that addresses a range of reported symptoms, including (but not limited to): USB port dropout, USB 2.0 audio crackling (e.g., DAC/AMP combos), and USB/PCIe Gen 4 exclusion.


Pri takšnih težavah je vedno težko ugotoviti, kako razširjene so, uporabnike s težavami imaš praktično za vsak izdelek. A pri Ryzenih je bilo tega res preveč. Upam da bodo trditve AMDja o odpravi napak preverili tudi neodvisno, kak Der8auer bi znal doseči dovolj ljudi za izvedbo relevantne ankete...

FireSnake ::

ledd je izjavil:

Našel sem rešitev, mogoče bo to komu prišlo kdaj prav:

Šel sem v MSCONFIG od tam potem izbral zavihek "Boot" izbral "Advanced options..." ter v oknu, ki se odpre odstranil kljukico z "Number of processors:"
Nato sem potrdil izbiro in resetiral računalnik.
Prilagam še sliko za lažje razumevanje:



Sedaj mi pokaže v "CPU-Z" ter "task manager" pravilno število jeder in niti (12 jeder in 24 niti).

Lep dan vsem želim!


Ali pa sistem ---> device manager ----> pobrišeš procesor in resetiraš.
To se lahko zgodi samo v primeru, ko nadgradiš strojno opremi in ne namestiš polken ponovno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

MrStein ::

To je verjetno v preteklosti sledil bedastemu nasvetu, da tam nastavi število jeder in s tem "pohitri" računalnik. Bi na slotech vprašal...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

GR2 ::

Jaz sem pred kratkim tudi bedasto sledil fotru, on pa priporočilu na internetu, da se tako hitreje boota sistem. Ampak jaz sem dal kljukico za RAM in po defaultu je 0, kar pomeni da ti ne pusti nič viška rama kot pa ga vzame že Win. In sem potem šele čez ene 2 tedna ugotovil, da sem imel samo 6,5/16 GB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

filip007 ::

Ja saj čudno, da niso dali še starševske kontrole gor, tako bi zelo enostavno omejil jedra in RAM za igre.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

FireSnake ::

https://www.tomshardware.com/amp/news/a...

Se dogaja na področju šibkejših.
Mala zverina.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

filip007 ::

Bo treba počakati na DDR5, zadnji APUji imajo že po 10 miljard tranzistorjev GPU.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

temp1337 ::

Mr.B ::

temp1337 je izjavil:

Đabe procesorji:
https://www.mindfactory.de/product_info...

Ja MRSP.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DarwiN ::

Predrago.. Tu še vedno doplačaš 50-100€ provizije za konzole. Če ne bi bilo konzol, bi imel AMD polne tovornjake ZEN3 robe, vključno z R9 modeli. In potem bi bile cene precej bolj realne.

Ampak se stanje izboljšuje.. Pa še Apple je bojda odstopil veliko svojih 7nm TSMC rezin, ker prehaja na naprednejše litografije. In levji delež teh 7nm "ostankov" bi naj pripadel AMDju. Sicer po trajalo par mesecev, da jih unovčijo, in še Epyc je pred vrati, pa vendar ...

V naslednjih tednih bo najbolj zanimivo videt, če bo AMD odgovoril na Rocket Lake s cenejšimi non-X modeli.. Čist možno je, da že ~4 mesece kopičijo tiste slabše primerke čipletov, ki ne dosegajo nazivnih frekvenc in posledično ne morejo v prodajo kot 5600x/5800x modeli. Ampak se jim preprosto ni splačalo teh modelov spravit na trg, ker jih konkurenca ni prisilila v to.. Raje molzejo, povrh tega je pa tukaj še R3000 serija.

Ampak zdaj jih utegne RL prisilit v splavitev teh 5600/5800 cpujev. To se lahko zgodi tudi preventivno brez najave, torej že pred 30. marcem. Čeprav slabo kaže, ker še ni nič izcurljalo v medije. Nobenih govoric ni na to temo.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

Predrago.. Tu še vedno doplačaš 50-100€ provizije za konzole. Če ne bi bilo konzol, bi imel AMD polne tovornjake ZEN3 robe, vključno z R9 modeli. In potem bi bile cene precej bolj realne.

Ampak se stanje izboljšuje.. Pa še Apple je bojda odstopil veliko svojih 7nm TSMC rezin, ker prehaja na naprednejše litografije. In levji delež teh 7nm "ostankov" bi naj pripadel AMDju. Sicer po trajalo par mesecev, da jih unovčijo, in še Epyc je pred vrati, pa vendar ...

V naslednjih tednih bo najbolj zanimivo videt, če bo AMD odgovoril na Rocket Lake s cenejšimi non-X modeli.. Čist možno je, da že ~4 mesece kopičijo tiste slabše primerke čipletov, ki ne dosegajo nazivnih frekvenc in posledično ne morejo v prodajo kot 5600x/5800x modeli. Ampak se jim preprosto ni splačalo teh modelov spravit na trg, ker jih konkurenca ni prisilila v to.. Raje molzejo, povrh tega je pa tukaj še R3000 serija.

Ampak zdaj jih utegne RL prisilit v splavitev teh 5600/5800 cpujev. To se lahko zgodi tudi preventivno brez najave, torej že pred 30. marcem. Čeprav slabo kaže, ker še ni nič izcurljalo v medije. Nobenih govoric ni na to temo.

Mokre sanje.
Z RL-jem, Intel samo izgublja. Silikon je drag, bo pa itak, i9/i7 k za vzorce, ostalo bo pa i5 11400f. Ki bo konkuriral 170€ AMD Ryzen 5 3600, ki ga boš lahko za ceno iste plate kot za RL, lahko nadgradil na serijo 5xxxx, oziroma zaradi dragih grafičnih , morda nakup 360€ AMD Ryzen 7 Pro 4750G - Tray CPU, verjento bistveno boljša izbira, če budget ne zadostiuje za normalno grafično +60FPS-je
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PrimozR ::

Silicij in silikon sta različni stvari, FYI.

Aja, na WAN showu je Linus povedal, da bo GPU shortage verjetno trajal še eno celo leto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()
««
542 / 611
»»