» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
493 / 611
»»

AapocalypseE ::

Saj ni čudno, da ma takšne stopinje, če na stock šopa 1.4V.

Stock je 4.1GHz all core 1.4V

Jaz sem dal mojega na 4.1GHz all core 1.068V in mam 53 stopinj prime95, tako da si je treba malo prilagodit procesor.

PrimozR ::

*facepalm*

Silici ::

Ta nova I5K je po vseh definicijah pečica, TDP 125W na 6/12 pomeni zelo slaba kvaliteta silicija. Poraba 250W na zmenem OC je območje 16/32+ CPU. In ne, to ni fat single core, je CPU ki potrebuje višje voltaže da obratuje stabilno, izmet hiend čipov, ki se prodaja kot hiend gaming CPU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Silici ()

hojnikb ::

to ni slab silicij, ampak star proizvodni proces, ki se ga rine na rob učinkovitostne krivulje...
#brezpodpisa

Silici ::

hojnikb je izjavil:

to ni slab silicij, ampak star proizvodni proces, ki se ga rine na rob učinkovitostne krivulje...


8/16 in 10/20 imata oba 125W TDP in višjo frekvenco kot 6/12.

Jarno ::

AapocalypseE je izjavil:

Saj ni čudno, da ma takšne stopinje, če na stock šopa 1.4V.

Stock je 4.1GHz all core 1.4V

Jaz sem dal mojega na 4.1GHz all core 1.068V in mam 53 stopinj prime95, tako da si je treba malo prilagodit procesor.


Zanimivo je predvsem to, da sem na forumih zasledil navedbe o voltažah kot 4.0GHz in 1.25V za stabilen overclock. Koliko pa imaš cpu-z bench?
#65W!

hojnikb ::

Silici je izjavil:

hojnikb je izjavil:

to ni slab silicij, ampak star proizvodni proces, ki se ga rine na rob učinkovitostne krivulje...


8/16 in 10/20 imata oba 125W TDP in višjo frekvenco kot 6/12.


TDP je pr intelu tko tko, pa tut base clock je dost nizji pr teh modelih.
#brezpodpisa

Silici ::

Evo tole je prvo prišlo pod roke, 10700k na 5.1Ghz 250W peak, kar je 200Mhz višji OC kot na 10600k na zgornji tablei. 25% več corev + večji OC:

https://www.tomshardware.com/reviews/in...

DarwiN ::

Sej zato se pa ne navija in ne kupuje K modelov.. Če že imaš fetiš na Intel, se kupi 10700F.. Stane ~300€, podobno kot 3700X. Dobiš podobno zmogljivost, porabo, temperature, everything..

A je hudič, ker je gaming krona edini claim to fame, ki je ostal Intelu, zato se kljub vsemu "najbolje" prodajajo ravno K modeli.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

MrStein ::

Kaj? Da sta podobna? Kako? Če pa me tu celo leto prepričujejo, da je amd oh in sploh, Intel pa zanič.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jarno ::

Ni tako hudo. Ampak tudi znan zmerni Intel fan Sthephen Burke iz Gamers Nexusa je galantno zmago v večih (budget, entry level gaming, all-rounder, productivity, muscle processor) kategorijah pripisal AMD-jevim zen2 procesorjem. Za r5 3600 je izjavil, da je novi "Sandy Bridge" itd.
Pri Intelu sta v dveh kategorijah zmagala i5 10600K kot gaming king in i9 10900K kot OC dream. V obzir pa moraš vzeti tudi AM4 platformo ter ceno procesorjev.
#65W!

DarwiN ::

K modeli so zanič.. Pa vsi I5 modeli odpadejo, ker si omejen na 2666Mhz ram in torej hendikepiran pri zmogljivosti, v kolikor ne kupiš dražje Z490 plošče... 10-jedrniki so predragi, tako ali tako jih pa ni na zalogi. Tko da IMO ostane samo 10700/10700F. :) Pa še tu izgubiš future proofing, saj AM4 ponuja nadgradnjo na 16 jeder. Če vse to odmisliš, je pa Intel super. :) Sicer so z 10. gen. naredili lep korak naprej, a ne dovolj.

Pravzaprav je 10700F celo nekoliko zmogljivejši in hladnejši od 3700X, če se ne motim.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Ne, da si hendikipiran.

Garancija ne velja, če uporabiš XMP profil za RAMe.
|HP EliteBook|R5 6650U|

DarwiN ::

To bi bil še najmanjši problem.. Dejansko I5 ne grejo višje kot 2666Mhz, I7 pa 2993Mhz.. Tudi če omogočiš XMP, ti bojda avtomatsko nastavi nazaj na nižjo frekvenco..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Nepriznanje garancije je velik problem.
|HP EliteBook|R5 6650U|

DarwiN ::

To so bolj pravljice. Neke taorije zarote. Grem stavit, da še sam google ne najde primera, ko bi nekomu zavrnili garancijo zaradi tega. Kako bodo sploh dokazali, da si uporabil XMP? In zakaj plate sploh ponujajo to funkcijo, če res ni pod garancijo?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Jarno ::

Strinjam se, da je i5 10600K @125W gaming king, glede na ceno. Non-K ne vem, ampak lahko gredo preko meje zračnega hlajenja, če jih spustiš do soka.
#65W!

D3m ::

DarwiN je izjavil:

To so bolj pravljice. Neke taorije zarote. Grem stavit, da še sam google ne najde primera, ko bi nekomu zavrnili garancijo zaradi tega. Kako bodo sploh dokazali, da si uporabil XMP? In zakaj plate sploh ponujajo to funkcijo, če res ni pod garancijo?


|HP EliteBook|R5 6650U|

DarwiN ::

Sem videl to reportažo.. Rezultat: nothingburger
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

D3m ::

Ti si pa res en burger. :)

https://www.intel.com/content/www/us/en...
|HP EliteBook|R5 6650U|

meho7 ::

Saj je isto pri AMDju. GN video o NZXT AMD prebuildu - xmp profil sploh ni bil enablean, ker se steje kot OC. Ce se kaj pokvari in recimo omenis, da imas XMP enablean obstaja velika moznost da ti garancijo zavrnejo.

FlyingBee ::

10th gen se kupi brez k in prilagodiš porabo hladilnemu sistemu pa je lepo izkoriščeno, upam, da to obdržijo pri post-skylake procih aka Golden Cove za desktop.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Jarno ::

FlyingBee je izjavil:

10th gen se kupi brez k in prilagodiš porabo hladilnemu sistemu pa je lepo izkoriščeno, upam, da to obdržijo pri post-skylake procih aka Golden Cove za desktop.


Ne preveč šimfat K procesorjev, ker so optimizirani za zračno hlajenje. Pri non-K z odklenjenim power limitom oz. PL2 pa rabiš že vodno hlajenje, da ti ne throtla.
Kolikor sem brskal za temi zadevami arbitrarnega power limita ni. Bodisi PL1 ali PL2.
Pridiga velja za 10700 navzgor. Maksimalne frekvence pri non-k se načeloma ne da naviti.

 PL

PL

#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

AapocalypseE ::

Jarno je izjavil:

AapocalypseE je izjavil:

Saj ni čudno, da ma takšne stopinje, če na stock šopa 1.4V.

Stock je 4.1GHz all core 1.4V

Jaz sem dal mojega na 4.1GHz all core 1.068V in mam 53 stopinj prime95, tako da si je treba malo prilagodit procesor.


Zanimivo je predvsem to, da sem na forumih zasledil navedbe o voltažah kot 4.0GHz in 1.25V za stabilen overclock. Koliko pa imaš cpu-z bench?




So malo višje stopinje zdaj, ko je vroče.

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

PrimozR je izjavil:

Saj veš, da je tale link star že skoraj eno leto?

Vem. Maš kaj novejšega?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Jarno ::

Nazaj k zenom. Igor's Lab poroča, da so ga informirali o zen3 procesorju (ES) z boost frekvenco 4.9GHz. Sicer 'papir' prenese vse, ampak če to pomeni >4.8GHz, potem sploh ni tako slabo. Čisto možno bo, da bodo določene primerke tržili kot vsaj 5GHz.
#65W!

DarwiN ::

Tokrat pa res znajo prit zelo blizu Intelu tudi v gamingu.. Na 3-5% se mu bodo približali IMO.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

dolenc ::

Ah bodo kar skozi padli.

Sicer majo res hitra jedra pri intlu, sam žgejo 10-15% minusa na račun takih in drugačnih obližev, tako da marikje že zen2 pride bliz.

Silici ::

8/16 močan IPC kot gaming CPU za vse plate, sprotni kupci je nekaj zakaj ne še finiš v stilu skirca v med še predn se bo "splačalo" počakat na 7-10nm intel. To bi bla dost spodobna zgodba zena.

D3m ::

DarwiN je izjavil:

Tokrat pa res znajo prit zelo blizu Intelu tudi v gamingu.. Na 3-5% se mu bodo približali IMO.


Nope. Bodo presegli.

Latence so spravili iz 68ns na 49ns.
|HP EliteBook|R5 6650U|

BT52 ::

D3m je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Tokrat pa res znajo prit zelo blizu Intelu tudi v gamingu.. Na 3-5% se mu bodo približali IMO.


Nope. Bodo presegli.

Latence so spravili iz 68ns na 49ns.


Tole verjetno nebo šlo kaj niže. Enotni CXX bo verjetno pomagal kaj. Mislim, da latence take ostale bolj ali manj. Bolj bodo pridobili v smislu multicore boosta to pa ja. Je pri ZEN 3 cache večji (mislim L1 cache)?

DarwiN ::

Težka bo.. V kakšnih CPU hungry igrah zaenkrat zaostajajo še za 15-20%.


ZEN3 bi pa naj pridobil 10-15% (realno torej ~10%) na IPCju in 3-5% na frekvenci.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

BT52 ::

PS mislim, da tale obsesija z temperaturami je smešna.8-) je generalno gledano W/mm^2 iz noda v noda bolj in bolj problematičen. Logično res. 7nm je vsaj po mojem mnenju LPP+ proces first performance second (server perf/watt or watts/mm in any direction).

Potem pa folk jamra, da PBO boosta in navija voltaže. Seveda, če v osnovi proces je povsem izven učinkovitostne krivulje. Potem pa gledaš, da 40w laptop reže 120 watnega intelovega laptopa. LOL ok malce selektivno ampak kar impresivno, če pomisliš, da sploh lahko delaš tako primerjavo. Mindblown. Amd laptopi potencilano lahko res top (je na OEMih koliko bodo izkoristili tole. ker Amd nima € za kaj več).

Ok, da o super zanesljivih Intelovih CAD postajah pa ne bom izgubljam besed. Nisem videl bluescreena že leta. Resnično kapa dol. Tale INTEL 10 gen bo verjetno šel v zgodovino, kot najbolj izpiljen procesor vseh časov. Če pogledam tak iz razdalje AMD rabi ohoho veliko dela, da dobi PRO market v svoje roke. Še dolga pot je do tega. Software je key bi rekel. Mislim ,da ima Intel 10 krat več ljudi na SW strani, kot ima AMD zaposlenih v celotnem korporaciji LOL

DarwiN je izjavil:

Težka bo.. V kakšnih CPU hungry igrah zaenkrat zaostajajo še za 15-20%.


ZEN3 bi pa naj pridobil 10-15% (realno torej ~10%) na IPCju in 3-5% na frekvenci.


Kar realna ocena. Vsaj, če upoštevamo zadnje trende, ko kaj obljubijo dejansko izvedejo. Za razliko Radeon oddelka v preteklosti. Ok se malce posipam z pepelom. Zgleda so se pri radeonu od Vege dalje manj napihujejo in jih je Lisa postrojila pred mize heh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

D3m ::

BT52 je izjavil:

D3m je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Tokrat pa res znajo prit zelo blizu Intelu tudi v gamingu.. Na 3-5% se mu bodo približali IMO.


Nope. Bodo presegli.

Latence so spravili iz 68ns na 49ns.


Tole verjetno nebo šlo kaj niže. Enotni CXX bo verjetno pomagal kaj. Mislim, da latence take ostale bolj ali manj. Bolj bodo pridobili v smislu multicore boosta to pa ja. Je pri ZEN 3 cache večji (mislim L1 cache)?


- Unified 8 core CCX with 32MB+ L3$ available to all cores equally
- 7 nm+ process (from 7 nm) , 20% more density and 10% power reduction compared to Zen 2. EUV (Extreme Ultraviolet) lithography 7nm+
- kopiranje novejših Intel inštrukcij ERMS = Enhanced Repeat Move String, FSRM = Fast Short Repeat Move String

Jaz bi rekel, da bodo presegli Intel v igrah.
|HP EliteBook|R5 6650U|

PrimozR ::

DarwiN je izjavil:

To so bolj pravljice. Neke taorije zarote. Grem stavit, da še sam google ne najde primera, ko bi nekomu zavrnili garancijo zaradi tega. Kako bodo sploh dokazali, da si uporabil XMP? In zakaj plate sploh ponujajo to funkcijo, če res ni pod garancijo?



Sicer pa tudi navijanje plate omogočajo, pa krši garancijo. Tako da kaj omogočajo plate ni ravno pokazatelj, ane?

mtosev je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Saj veš, da je tale link star že skoraj eno leto?

Vem. Maš kaj novejšega?

Zakaj bi imel kaj novejšega za nekaj, kar ni več relevantno in znano eno leto? TR4 je pač mrtev, to je bilo jasno takoj, ko se je izvedelo, da bo 3000 serija Threadripperja na nekompatibilnem socketu. Mrtev v smislu da zanj ne bo več novih procesorjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

FireSnake ::

Kot sem tudi dam predvideval:
https://www.fudzilla.com/news/51305-amd...

Ljudje kupujejo kot nori.
K sreči se zaloga vseeno pojavi. Tudi pri nas.
Na 4800H bo pa treba počakati do septembra.

Pomembno je, da smo dobili nove mašine. Če je treba pa počakati bomo pač počakali.
Med tem pa eni takoj razgrabijo tisto, kar je na voljo :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FlyingBee ::

Konzole vse skupaj zavirajo za PC market, škoda.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Mr.B ::

FlyingBee je izjavil:

Konzole vse skupaj zavirajo za PC market, škoda.

Kolikor vem, je danes težko igrati na 4k Ultra settings na 120 FPS.
Nisem vedel da je to ometna omejitev s strani založniških hiš ki diktirajo game developerjem, koliko FPS-jev sme prikazati NE(več) kot 30 FPS-jev pri 4k.
Se mi je zdelo da ne obstajajo zunaj 8 k panneli s 120 Hz.
Ti kar kupi NV, pa si ob nakupu zadovolji z izgovorom, da konzole zavirajo PC razvoj.
Še pred kratkim pa ljudje kupujejo 1080p gaming, morda je danes kaj boljše pri 1440p.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

filip007 ::

Konzole nič ne zavirajo, vsak razvijalec se lahko odloči na kaj bo lansiral igro, če ne bi bilo konzol potem bi res rabili grafične po 300€ naprej.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

klinker ::

Mr.B je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Konzole vse skupaj zavirajo za PC market, škoda.

Kolikor vem, je danes težko igrati na 4k Ultra settings na 120 FPS.
Nisem vedel da je to ometna omejitev s strani založniških hiš ki diktirajo game developerjem, koliko FPS-jev sme prikazati NE(več) kot 30 FPS-jev pri 4k.
Se mi je zdelo da ne obstajajo zunaj 8 k panneli s 120 Hz.
Ti kar kupi NV, pa si ob nakupu zadovolji z izgovorom, da konzole zavirajo PC razvoj.
Še pred kratkim pa ljudje kupujejo 1080p gaming, morda je danes kaj boljše pri 1440p.


Kaj pa da kupis drugega, ce hoces kaj vec kot 5700 performans, ki se za starinsko 1080Ti zaostaja :))

Jarno ::

Tudi po ceni zaostaja. >:D Sicer pa to ni gpu tema.
Konzole vse skupaj zavirajo za PC market, škoda.

To je bolj kot ne mit, konzole lahko zgolj poskrbijo za več AAA contenta na PC sceni.
#65W!

Silici ::

Lahko se gremo 1440p 60-75Hz z RX 5700/budgetom, ampak dvomim da dovolj časa da opraviči naziv 1440p kartica/budget + kaj bo prinesel delujoč RT.

Mr.B ::

klinker je izjavil:

Mr.B je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Konzole vse skupaj zavirajo za PC market, škoda.

Kolikor vem, je danes težko igrati na 4k Ultra settings na 120 FPS.
Nisem vedel da je to ometna omejitev s strani založniških hiš ki diktirajo game developerjem, koliko FPS-jev sme prikazati NE(več) kot 30 FPS-jev pri 4k.
Se mi je zdelo da ne obstajajo zunaj 8 k panneli s 120 Hz.
Ti kar kupi NV, pa si ob nakupu zadovolji z izgovorom, da konzole zavirajo PC razvoj.
Še pred kratkim pa ljudje kupujejo 1080p gaming, morda je danes kaj boljše pri 1440p.


Kaj pa da kupis drugega, ce hoces kaj vec kot 5700 performans, ki se za starinsko 1080Ti zaostaja :))

A ok, dober argument. Sem vklopil sarkazem, da je imel tvoj odgovor neko relevantno težo.

Do takrat pa velja da dokler morajo testirati CPU-je z 2080Ti, da je sploh opazna razlika, bi rekel da je težava na strani Grafičnih.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FlyingBee ::

Mislil sem tudi glede kapacitet pri tsmc in ps5 ter xbox apuji, na linki od firesnake je pisalo.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

mtosev ::

PrimozR je izjavil:

DarwiN je izjavil:

To so bolj pravljice. Neke taorije zarote. Grem stavit, da še sam google ne najde primera, ko bi nekomu zavrnili garancijo zaradi tega. Kako bodo sploh dokazali, da si uporabil XMP? In zakaj plate sploh ponujajo to funkcijo, če res ni pod garancijo?



Sicer pa tudi navijanje plate omogočajo, pa krši garancijo. Tako da kaj omogočajo plate ni ravno pokazatelj, ane?

mtosev je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Saj veš, da je tale link star že skoraj eno leto?

Vem. Maš kaj novejšega?

Zakaj bi imel kaj novejšega za nekaj, kar ni več relevantno in znano eno leto? TR4 je pač mrtev, to je bilo jasno takoj, ko se je izvedelo, da bo 3000 serija Threadripperja na nekompatibilnem socketu. Mrtev v smislu da zanj ne bo več novih procesorjev.

Kaj general support za platformo? Govorim o bios updajtih, chipset driverjih...etc
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BT52 ::

mtosev je izjavil:

To so bolj pravljice. Neke taorije zarote. Grem stavit, da še sam google ne najde primera, ko bi nekomu zavrnili garancijo zaradi tega. Kako bodo sploh dokazali, da si uporabil XMP? In zakaj plate sploh ponujajo to funkcijo, če res ni pod garancijo?
https://www.youtatch?v=pdR3x-Wg4Uo

Sicer pa tudi navijanje plate omogočajo, pa krši garancijo. Tako da kaj omogočajo plate ni ravno pokazatelj, ane?

Kaj general support za platformo? Govorim o bios updajtih, chipset driverjih...etc


Že da so ripperji kao profi procesorji. Je tole zgolj šminka. Vedi, da je v primeru TR socketa za mainstream podpora mrtva. Kot pri vseh komercialnih produktih. Zato ostaja Epyc in PRO linije. Amd mora rezat, ker nimajo na vojo neomejeno denarja. Za kaki Pixar ali Disney pa itak imajo že ustaljeno CUSTOM podporo za občasne Janeze@sp pa jim dol visi, če ti crashe v Mayi renderju ali v Abaqusu... Bv Ripperji so impresivni may i add. Skoraj ga kupil, ko so razprodajali 1st gen. Samo k sreči sem se rešil porodnih težav. Definitivno pa bom gledal 3gen oz. razprodajo 2 gena. Mogoče, celo na x470 vržem tega 16 jedrnega Ryzena.

Jarno ::

Je bilo že nekaj ugibanja, kako se recimo R7 4700G odreže v igrah z diskretno grafično kartico. Sem našel benchmark v primerjavi z 3700X in RTX 2080Ti.
Izkaže se, da je L3 predpomnilnik res blagodejen in IF ni superioren napram I/O chipletu.

#65W!

FlyingBee ::

BT52, kdor res RESNIČNO rabi ripperja ima dovolj denarja, da kupi brand new ob splavitvi, ker se mu bo hitro amortiziral. Če pa res ne rabiš potem pa cincaš.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

filip007 ::

Ja že samo, koliko bo stal ta APU, bo to poceni alternativa 8 jedrom, zato so ga verjetno tudi naredili?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

tikitoki ::

filip007 je izjavil:

Ja že samo, koliko bo stal ta APU, bo to poceni alternativa 8 jedrom, zato so ga verjetno tudi naredili?


Poceni alternativa? Nope. Je zgolj za tiste, ki ne potrebujejo dedicated GPUja.
««
493 / 611
»»