» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
400 / 611
»»

FireSnake ::

Jaz bom zadevo namestil.
Sem bil že malo neučakan :))

Drugače pa, tukaj je en test novih driverjev:
test
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

D3m ::

Fajn. Dodaten boost.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Izi ::

Moj Ryzen 3600 - Cores 6; Threads 12; Base Clock 3,6GHz; Max Boost Clock 4,2GHz

Sem nadgradil BIOS in Chipset driverje in je velik Boost pri uporabi enega samega jedra, kjer mi sedaj potegne do 4350 HMz, ostala jedra pa medtem drži na 3600 MHz.
Pri obremenitvi vseh jeder pa imam isto kot prej. Okoli 4200 MHz na kolikor tudi oglašujejo Max Boost Clock.

Idle - 2225 MHz Voltage 0,95 V
SuperPi (1 jedro) - Maximum: 4350 MHz ; Average: 4250 MHz ; Voltage 1,43 V
Prime95 (12 niti) - Maximum: 4200 MHz ; Average: 4180 MHz ; Voltage 1,39 V

Average je bil po 5. minutah merjenja.
Nimam se kaj pritoževati. Sem več kot zadovoljen. Za ta denar po dolgem in počez zmelje vse Intelove procesorje.

FireSnake ::

 Slika

Slika



Edit: kaj je s tem slo-techom in temi slikami?




S to posodobitvijo je, zame, porodnih težav konec.
Ker je popravljeno še edino, kar prej ni bilo OK: RAM na nazivnih frekvencah in latencah.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Izi ::

FireSnake je izjavil:

Edit: kaj je s tem slo-techom in temi slikami?

Ni kriv Slo-tech ampak Shrani.si. Že več tednov kaže samo prazne kvadrate, se pa prikaže slika, če klikneš na kvadrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

FireSnake ::

Pa še prave slike nisem prilepil, sem zdaj uredil :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

scipascapa ::

in kaj mora shrani.si narediti? to je smotano. na chrome dela, na firefox ne.

Zgodovina sprememb…

Izi ::

scipascapa je izjavil:

in kaj mora shrani.si narediti? to je smotano. na chrome dela, na firefox ne.

Nimam pojma. Meni Firefox prikazuje vse slike iz vsepovsod brez problemov, edino pri vseh slikah iz Shrani.si pa imam že par tednov vedno prazne kvadrate.
Firefox je precej občutljiv kar se tiče varnposti in na Shrani.si imajo očitno neke varnostne probleme, ki jih Firefox ne mara.

D3m ::

Anyway. Fajn, da vam deluje, kot se zagre.
|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

Ja.
Kako se eni tu delali, kako je s temoeraturami, frekvenco in volzažo.

Meni je vseskozi vse normalno delalo, edino hitrost RAMa, ki pa se je zdaj poštimala,
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

meho7 ::

FireSnake je izjavil:

Ja.
Kako se eni tu delali, kako je s temoeraturami, frekvenco in volzažo.

Meni je vseskozi vse normalno delalo, edino hitrost RAMa, ki pa se je zdaj poštimala,

Se vedno niso odpravili spikea temperature med brskanjem po spletu ali ko odpres kaksen program in ti potem ventilator ponori - temperatura non-stop skace iz 45 na 65°C.

D3m ::

A to imaš pri sebi problem oz. ali je kakšen vir?
|HP EliteBook|R5 6650U|

darkz ::

Ah meni so poslali vse razen procesorja.. niso dobili zalog in nevejo kdaj bo :( A ve kdo ce ma katera trgovina na zalogi 3900x?
|ryzen 3900x|, |2x8 ddr4 3600|, |x470-f rog|
|970pro 512|, |5700 xt|, |nzxt x52|, |omen 32|

Vuli ::

3900x bo pa kar težka dobit, razen na ebayu za kakih 800$
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

FireSnake ::

meho7 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ja.
Kako se eni tu delali, kako je s temoeraturami, frekvenco in volzažo.

Meni je vseskozi vse normalno delalo, edino hitrost RAMa, ki pa se je zdaj poštimala,

Se vedno niso odpravili spikea temperature med brskanjem po spletu ali ko odpres kaksen program in ti potem ventilator ponori - temperatura non-stop skace iz 45 na 65°C.


??? A na Ryzenu je, po novem, 65 stopinj že težava (pa ne vem, od kje ti to).
Na 5GHz se mora navit in imet največ 40 stopinj, ane?

Kar je manj, kot to, je slabo. Ane?

darkz je izjavil:

Ah meni so poslali vse razen procesorja.. niso dobili zalog in nevejo kdaj bo :( A ve kdo ce ma katera trgovina na zalogi 3900x?


Kje si kupil?
Na mindfacotory pravijo od 14.8. dalje
https://www.mindfactory.de/product_info...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

darkz ::

Ma v SLO trgovini .. vidim da majo vsi istega dobavitelja v Slo.
|ryzen 3900x|, |2x8 ddr4 3600|, |x470-f rog|
|970pro 512|, |5700 xt|, |nzxt x52|, |omen 32|

hojnikb ::

evo budget cpu kuler za 3600
https://www.aliexpress.com/item/3299383...

za tiste k cincajo med 3600 in 3600x

#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

al1976 ::

Tale Arctic Freezer 34 CO je verjento nekje na istem nivoju. Članek s testi je v hrvaški aktualni reviji Bug,.. nimam linka :(

Amazon.de 22EUR plus posta. Če se naroča kaj več recimo:
https://www.amazon.de/gp/product/B07MM2...

Tudi mimovrste je cena dovolj "ugodna":
https://www.mimovrste.com/hlajenje-pc/a...

Mr.B ::

Ne vem, v tujini je razlik med 3600 in 3600x cca 40€. Vsaka investicija v hladilnik je nesmiselna...

AMD Ryzen 7 3700X is such a hit it almost outsold Intel's entire CPU range... ojejhttps://www.techradar.com/amp/news/amd-...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

neo5468 ::

Mlacom ima trenutno edini Tomahawk MAX:

https://www.mlacom.si/msi-b450-tomahawk...

FireSnake ::

No, še ena dogodivščina: v kremplje mi je prišel hiter RAM F4-3200C14D-16GVK (14-14-14-34), ki je tudi uradno požegnan od Asusa za X470 Prime PRO:
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/S...

Jaz imam enako hitre RAMe, vendar F4-3200C14D-16GVR, ki niso na listi kompatibilnosti.

Ker bom F4-3200C14D-16GVK prodal, sem jih moral pretestirati.
Dam jih zraven obstoječih, čeprav ti moduli s konfiguracijo 4 x 8 sploh ne bi smeli delati.

Rezultat: zadeva teče brez problema na nazivnih frekvencah in latencah (je pa res, da so te lastnosti iste pri obeh modulih).




https://ibb.co/mv99wWq
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Vuli ::

in kaj naj bi bila razlika med 16GVK in 16GVR ? drugi čipi?
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

meho7 ::

Mr.B je izjavil:

Ne vem, v tujini je razlik med 3600 in 3600x cca 40€. Vsaka investicija v hladilnik je nesmiselna...

AMD Ryzen 7 3700X is such a hit it almost outsold Intel's entire CPU range... ojejhttps://www.techradar.com/amp/news/amd-...

:))

FireSnake ::

A Meho ga še vedno špuka ....

Skoraj vsakič neutemeljeno.

Vuli je izjavil:

in kaj naj bi bila razlika med 16GVK in 16GVR ? drugi čipi?


Po pravici povedano: pojma nimam.
Obojni so B-die (strup za navijanje).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

meho7 ::

FireSnake je izjavil:

A Meho ga še vedno špuka ....

Skoraj vsakič neutemeljeno.

Vuli je izjavil:

in kaj naj bi bila razlika med 16GVK in 16GVR ? drugi čipi?


Po pravici povedano: pojma nimam.
Obojni so B-die (strup za navijanje).

Aftermarket cooler za $10 je boljsi kot pa pa Wraith prism

po 10min stress testa poglej kaksne temperature :))
3900x @ 4ghz 91.4°C
3600 @ 4.1gz 97.6°C
Pa racunaj, da je to open test bench

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: meho7 ()

FireSnake ::

Ti si govoril o 65°
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

meho7 ::

FireSnake je izjavil:

Ti si govoril o 65°

Poglej koga sem citiral.

O cem sem prej govoril
https://streamable.com/0mx6z

Med browsanjem temperatura skace gor/dol. In ce nimas fan curvea za cpu narejenega tako kot je treba ti bo cooler norel pri normalni uporabi, ceprav je cpu usage manj kot 5%
Zakaj takih postov ne vidis pri r/amd - Zato ker jih modi brisejo. Imas pa polno tega na r/amdhelp

gddr85 ::

a ni za tole fix v win power settings, daš menda amd profil in bi moralo bit ok, afaik..

D3m ::

Zakaj takih postov ne vidis pri r/amd - Zato ker jih modi brisejo.


|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

tikitoki ::

FireSnake je izjavil:

A Meho ga še vedno špuka ....

Skoraj vsakič neutemeljeno.

Vuli je izjavil:

in kaj naj bi bila razlika med 16GVK in 16GVR ? drugi čipi?


Po pravici povedano: pojma nimam.
Obojni so B-die (strup za navijanje).


CEna je tud strupena in tist procent dodatne hitrosti, v vecini primerov, je prenizek.

Vuli ::

če so boji B-die pol se pa nebi sekiral.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Mr.B ::

ojoj, spet en amd fake...
R3600 non X 4.5 Ghz na skoraj vseh jedrih...https://www.reddit.com/r/Amd/comments/c...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Gr8t ::

FireSnake je izjavil:

Vuli je izjavil:

in kaj naj bi bila razlika med 16GVK in 16GVR ? drugi čipi?


Po pravici povedano: pojma nimam.
Obojni so B-die (strup za navijanje).

K pomeni blac(k), R pa red, barva hladilnika.
Čipi bi načeloma morali biti enaki, čeprav tudi pri povsem enaki kodi uporabljajo več različnih čipov. Ampak B-die je B-die, do razlike pride edino pri binningu.

FireSnake ::

Zanimivo je, da so eni od Asusa požegnani, drugi pa ne.

Govorim za X470 prime pro plato.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

FireSnake je izjavil:

Zanimivo je, da so eni od Asusa požegnani, drugi pa ne.

Govorim za X470 prime pro plato.


Vseh variacij RAM-ov verjetno tud niso moral cez teste spravit. Jaz bi rekel da ce gre za isti pomnilnik z istimi timingi in razlicno oznako, je bolj stvar nianse. Jaz imam b-die F4-3200C14D-16GFX pa tudi ni na listi supported RAM-a, subtiminge sem pa lahko se dodatno stisnil kar konretno in stvar dela stabilno.

Gr8t ::

FireSnake je izjavil:

CEna je tud strupena in tist procent dodatne hitrosti, v vecini primerov, je prenizek.

Tukaj se gre lahko samo za benche, za OC sem nazadnje rabil dobre rame, ko sem benchal E8400 na 533-550 FSB-ja. V igrah pa tudi ne profitiraš več kot 2 FPS.
Tudi DDR3 sem kupil 1600 6-8-6-24, ko so vsi ostali kupovali 9-9-9-27. In poznalo se mi je samo enkrat in nikoli več, na screenshotih AIDA64 benchmarka.
Ampak takrat so bli samo 110EUR, enako kot pred tem DDR2 800 4-4-4-12. Zdaj moraš dat za dobre rame (B-die) 130-200EUR.
Pri trenutnih sem dal skozi ne vem kolk Primov do 2133 MHz, zdaj jih imam že 2 leti na 1600 9-9-9-24 1.25V.

Price/performance so 3000 15-15-15 ali pa 3200 16-18-18.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

Buggy ::

Pri Ryzen-u se hitrjsi RAM v FPS ter aplikacijah pozna dosti bolj kot pa navijanje CPU-ja.

Gr8t ::

Saj zdaj se še lahko zjasnite če se splača, ker trenutno cene še niso šle tolk gor iz najnižjih junijskih in julijskih. Ter katere se najbolj splača, ker B-die imaš v Mlacomu vse od 128 do 205EUR. Jasno mi je da se tisti dražji bolje navijajo.
Tukaj pri 4:45 sem našel tistih 2 FPS:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

Izi ::

Mr.B je izjavil:

ojoj, spet en amd fake...
R3600 non X 4.5 Ghz na skoraj vseh jedrih...https://www.reddit.com/r/Amd/comments/c...

Nekatere matične podpirajo nastavitev za 300 MHz overclock in tako lahko skoči do 4500 MHz ampak to so samo vrhovi, ki jih ne more zadržati niti sekundo. Važna je Average frekvenca, ki jo uspe procesor za dalj časa držati na enem jedru in to ima tip na sliki precej nizko. Samo 4125 MHz, kar ni prav nič posebnega za 3600, še celo podpovprečen rezultat ima.

Moja matična ima overclock do 200MHz, tako kot večina in če ga vklopim mi tudi brez problema Maksimum skače na 4400 MHz ampak to pomeni samo, da frekvenca skače med 4100 in 4400, Average skozi več minut bo pa vedno pod 4200. Moja Average frekvenca se ustali na 4180 MHz, kar je precej bolje kot na gornji sliki.

Omenil bi še, da z overclockom v resnici ne pridobiš praktično nič. Tisti maksimum je sicer lepo videti, ampak Average je pa na koncu popolnoma enak tudi če je overclock popolnoma izključen.
Z izključenim overclockom mi skače od 4100 do 4200 in Average je na koncu popolnoma enak in sicer 4180 MHz. Isto kot če mi z overclockom skače med 4100 in 4400. Nad 4200 so samo vrhovi, ki jih ne more zadržati za dlje kot kakšne pol sekunde.
Je pa vseeno smiselno vklopiti overclock, ker obremenitev enega samega jedra, recimo pri SuperPI, pa dejsnsko ves čas uspe držati nekaj nad 4200 MHz. Pri meni je Average po nekaj minutah SuperPi kazal 4250 MHz. Se pravi kakšnih 100 MHz overclocka je dobro imeti vklopljenega v BIOSu, več pa po moje nima smisla.

FireSnake ::

Gr8t je izjavil:

FireSnake je izjavil:

CEna je tud strupena in tist procent dodatne hitrosti, v vecini primerov, je prenizek.

Tukaj se gre lahko samo za benche, za OC sem nazadnje rabil dobre rame, ko sem benchal E8400 na 533-550 FSB-ja. V igrah pa tudi ne profitiraš več kot 2 FPS.
Tudi DDR3 sem kupil 1600 6-8-6-24, ko so vsi ostali kupovali 9-9-9-27. In poznalo se mi je samo enkrat in nikoli več, na screenshotih AIDA64 benchmarka.
Ampak takrat so bli samo 110EUR, enako kot pred tem DDR2 800 4-4-4-12. Zdaj moraš dat za dobre rame (B-die) 130-200EUR.
Pri trenutnih sem dal skozi ne vem kolk Primov do 2133 MHz, zdaj jih imam že 2 leti na 1600 9-9-9-24 1.25V.

Price/performance so 3000 15-15-15 ali pa 3200 16-18-18.


Citiral si tikija, ime je pa moje. Nič hudega.
Ko sem prebral, kaj si napisal sem se začel na glas smejati. Kako hudiča se še spominjaš vseh timingov?
Meni so takoj šinili v glavo, ko sem bral tvoj prispevek. Take rame smo z laterno po belem dnevu iskali, hehe.

Lepo si me vrnil v preteklost.....
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

meho7 ::

Gr8t je izjavil:

Saj zdaj se še lahko zjasnite če se splača, ker trenutno cene še niso šle tolk gor iz najnižjih junijskih in julijskih. Ter katere se najbolj splača, ker B-die imaš v Mlacomu vse od 128 do 205EUR. Jasno mi je da se tisti dražji bolje navijajo.
Tukaj pri 4:45 sem našel tistih 2 FPS:

Tole mora biti pa najbolj idiotsk video kar sem jih videl

tikitoki ::

Ta fetis z RAMom nima nobenega smisla (tudi sam sem sicer kupil malce boljse palcke). Za razliko v ceni, kupis boljsi CPU, GPU in dobis vecji in bolj konsistenten uplift.

Mr.B ::

razlika je v povprecju tam do 5% ali po domace cca 10FPS. toda pri 100+ fps-jih na 1080p, je nepomemben cenovni izdatek...
https://www.techpowerup.com/review/amd-...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

tikitoki ::

Mr.B je izjavil:

razlika je v povprecju tam do 5% ali po domace cca 10FPS. toda pri 100+ fps-jih na 1080p, je nepomemben cenovni izdatek...
https://www.techpowerup.com/review/amd-...


Ja, od najpocasnejsega RAMa, k se moras prav potruditi, da taksna jajca kupis.

Mr.B ::

tikitoki je izjavil:

Mr.B je izjavil:

razlika je v povprecju tam do 5% ali po domace cca 10FPS. toda pri 100+ fps-jih na 1080p, je nepomemben cenovni izdatek...
https://www.techpowerup.com/review/amd-...


Ja, od najpocasnejsega RAMa, k se moras prav potruditi, da taksna jajca kupis.

Kot sem rekel, vzames 3200 z "normalnimi" timingi. extra 100€ investiraj ali v boljso graficno ali vec rama ali boljsi procesor...

Stroski z navijanjem so BS.. prides takoj 100-150 € vec za hladilnik, takoj 100-150€ vec za boljse rame, takoj 100-150€ vec za plato.
Se pa pustim presenetiti da iz 3600 prides na 3900 performance, z manj ce gres prakticno direkt na 3900x
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

vaščan ::

Testiram ryzen 3600 super zadeva performance ampak stock zadeva je v ku...... Ne se hecat 65W Tdp Na idle 1.45v Potem na load vseh 6jeder dropa na 1.37-1.38v Aftermarket hladilnik gor ventilator se zaganja v obrate samo da chrome odprem temperature skočijo hitro čez 50 stopinj samo, da nekaj malega počnem saj se zadeva potem nekje pri 70 stopinj ustavi na full load vsa jedra ampak ta hiter skok temperature mi ni všeč in to zaganjanje ventilatorjev zraven ki sledi. Pa sem vse poupdejtal in imam profil ryzen balanced v windowsih vklopljen. Zelo slabo imajo ta boost rešen procesor se brez prave potrebe prehitro naboosta in nabije voltažo in se za par sekund pogreje in to nihanje je res kar nadležno kaj bi se dogajalo s stock coolerjem si pa sploh predstavljam ne. To me moti drugače performance je ubijalski.

Pri meni se zadeva obnaša tako jedra se clockajo do nekje 4.2ghz. Full load na vseh jedrih pa se stabilizira na dobre 3.9ghz vse nastavitve v biosu stock razen ram profil na 3200mhz. In rezultati v bechmarkih se ujemajo s reviewi po internetu tako da očitno zadeva deluje ok.

Zdej pa te hitro naraščajoče temperature in visoke voltaže za 65w čip ki pa mene osebno precej motijo.
Sem se malo tega lotil in zaenkrat mi najbolje deluje, če v biosu nastavim minus - offset voltažo sem ga spustil za 0.875v performance ostaja enak clocka se enako stvar šiba stabilno load na okrog 1.3v temperature so nižje. Bom pa poizkusil jit še nižje da vidim pri kakšni voltaži začne performance padat. Offset mi je všeč ker pusti da procesor še vedno preklaplja med stanji prekvence voltaže in špara ko je v mirovanju.
Škoda, ker se je zmeraj treba s amdjem nekaj ubadat še zmeraj je out of the box zelo šalabajzerska zadeva.

lonewolf_ ::

@vaščan, katero matično imaš?

Ravno sem pred nakupom novega ryzena pa me zanima, če se to splača trenutno glede na ceno ali naj raje vzamem 3600? https://www.computeruniverse.net/en/amd...
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Zgodovina sprememb…

vaščan ::

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-S... Če boš igre igral vzemi 3600 drgače pa pomoje vseeno.

Izi ::

vaščan je izjavil:

Testiram ryzen 3600 super zadeva performance ampak stock zadeva je v ku...... Ne se hecat 65W Tdp Na idle 1.45v

To imaš v Windows izbran napačen Power profil. Minimum procesor state naj bo na 5%.
3600 v idle lepo stoji na 0.9V pri frekvenci 2200 MHz in ne mrda nikamor. HWInfo kaže CPU Package Power 17 Wattov.
V idle 3600 porablja 17 W, pri polni obremenitvi 12 niti na 4200 MHz pri meni prileze na 77 W.

Mr.B ::

Lepo razložena porab.. Nima pa inštalirano nula od AMD-ja.... Torej ne chipsetdriverjev in...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
««
400 / 611
»»