» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
389 / 611
»»

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FlyingBee ::

40mm vent, fuj to.

dolenc ::

Definitivno nov cpu

D3m ::

Vzemi 3700X, ki je enako zmogljiv, kot 9900K.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

meho7 ::



3800x fail like i said

Trier ::

meho7 je izjavil:



3800x fail like i said

To je davek za največje AMDtarde - +70$/€ za like 1% razlike, lmao! :));((

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

D3m ::

Ohohoho,ko bi vsaj tako glasen bil drugje. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Predator X ::


whaat

Trier ::

Ahhh, CinebenchR15, hallowed be thy name, you who shine the best of light on our sacred AMD cpus! :))

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: camx ()

Predator X ::

720p - low ali standard








lp

Mr.B ::

Trier je izjavil:

Ahhh, CinebenchR15, hallowed be thy name, you who shine the best of light on our sacred AMD cpus! :))

Sej si dobil test 720p. po moje bomo kmali 640p
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Predator X ::

FlyingBee ::

Mr.B je izjavil:

Trier je izjavil:

Ahhh, CinebenchR15, hallowed be thy name, you who shine the best of light on our sacred AMD cpus! :))

Sej si dobil test 720p. po moje bomo kmali 640p

Lepa, Trier.

Xlapse, poglej teste kateri cpu oziroma platforma je zate najboljša in kupi, zakaj sprašuješ tukaj.
Denar ni pokazatelj vsega, imaš tle človeka s Pahorjevo plačo pa e serijo thinkpada z amd starim apu in ps4 kombo. Sto ljudi sto čudi.

Zgodovina sprememb…

filip007 ::

Meni Firefox odpira strani prej kot v sekundi na 10 let starim sistemom, sem menjal samo RAM, zdaj je 8GB za 30€.

Bom pa počakal na "quad channel" APU pa potem menjam, ali HBM APU, bilo kaj bo prej.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

DamijanD ::

XLapse: v času prvih ryznov so bili testi, ki so nekako kazali, da je za glasbo boljši intel (latence, I/O performance), pa verjetno je takrat bil tudi softwer samo za intla optimiziran. Ne vem pa kakšna je situacija danes s tem. Tako, da jaz bi na tvojem mestu za tvoj izbrani software malo poguglal na to temo.

D3m ::

Trier je izjavil:

Ahhh, CinebenchR15, hallowed be thy name, you who shine the best of light on our sacred AMD cpus! :))


Predlani je Intel priporočal CinebenchR15.

Kamor prdnejo se obrneš. :)

@Bee

Denar ni pokazatelj vsega, imaš tle človeka s Pahorjevo plačo pa e serijo thinkpada z amd starim apu in ps4 kombo. Sto ljudi sto čudi.


Točno tako. Raje glisarja najamem z razliko in se dva dni furam po morju in še več.

3700X lahko spariš s katerokoli B450, X470 ali X570.

Funtech tudi ponuja BIOS update, če pri njih vzameš komponente.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Izi ::

Končno sem tudi jaz sestavil moj AMD Zen 2 kompjuter :D

Matična: ASUS Prime X470-PRO
CPU: AMD Ryzen 5 3600
RAM: 2x8GB, Crucial BX Sport LT 3000MHz CL15
Sistemc: Samsung 970 EVO PLUS 250GB M.2 PCI-e NVMe 8-)

Zadeva deluje noro dobro in brez najmanjšega problemčka.
V prvo se je zagnalo brez problema. Windows 10 se je na PCI-e NVMe namestil v dobre 3 minute :))
Vse BIOS nastavitve na Avto. V Windovs HWInfo pokaže, da je idle na 2,2 GHz in CPU voltaža sicer malo skače ampak povprečno je nkeje na 0,7 V, temperatura procesorja je okroglih 30 C.
Obremenitev pospeši CPU na 4,1 GHz, voltaža pa se umiri na 1.35V, temperatura prileze do 71 C. Super rezultati za popolnoma brez kakršnegakoli navijanja.

Navijanje:
Potem v BIOS vklopim PBO avtomatsko navijanje in frekvence v Windows gredo točno na 4,2 GHz. Idle je še vedno 2,2 GHz. Pod manjšo obremenitvijo se že drži na 4,2 GHz, pod večjo obremenitvijo pa pade na 4,15 GHz. Temperature pa so še vedno normalnih 74 C.
Skratka moj Ryzen 3600 doseže obljubljeni maksimalni Boost 4,2 GHz ;)

Je pa tudi za 3600 pametno vzeti kakšen malo boljši hladilnik. Ne zaradi navijanja, ampak zaradi opazno manjšega hrupa in nekaj nižjih temperatur. Jaz sem vzel "BE QUIET! Pure Rock", ki ima 120mm vent, piha počes skozi ohišje in ne nazaj dol na procesor in VMR in stane 30 €. Nekaj € sem prišparal še pri procesorju, ker sem vzel tistega z malim Stealth hladilnikom, ki je cenejši kot tisti komplet s Spire hladilnikom. Ventilatorja sta enaka samo hladilna rebra so pol nižja.

RAM:
Tudi z RAMom nisem imel nobenega problema.
Je pa treba vedeti, da ima vsak RAM v sebi dve vrednosti za dva standarda. Prvi je JEDEC, ki je pri vseh trenutnih RAMih 2400 MHz pri 1,2V. Ta se bo izbral, če boš BIOS nastavitve za RAM pustil na Avto. Druga nastavitev je pa XMP, ki je tista prava, ki piše na škatlici ko kupiš RAM.
Ker pa je XMP Intelova pogruntavščina jo na AMD matičnih dostikrat ne bomo našli pod tem imenom. ASUS je razvil nov standard, ki XMP vrednosti pretvori v vrednosti, ki jih razumejo AMD matične. Zadeva se imenuje DOCP. Včasih se jo najde tudi kot D.O.C.P., ker gre pač za kratico.
Treba je torej iti v BIOS in tam vklopiti DOCP fumkcijo in RAM bo takoj začel delovati na svojih pravih zmogljivostih.
Moj je brez problema deloval na 3000 MHz, CL15, 1.35V. Navijanja se bom lotil kasneje.

FlyingBee ::

Dobra zadeva za kar nekaj let.

D3m ::

Izi a najnovejši chipset od AMDja si tudi dal zaradi Windows scheduler?

lp.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Izi ::

D3m je izjavil:

Izi a najnovejši chipset od AMDja si tudi dal zaradi Windows scheduler?

Sploh nisem vedel, da še kaj rabim :D Sem mislil, da Microsoft te driverje sproti dodaja v Windows posodobitve.
Namestil sem Windows 10 1903 in vse deluje brez problema, ampak sedaj ko si omenil sem malo pobrskal in kaže da bi znal Chpiset driver zadeve še malo pohitriti. Bom namestil, škoditi ne more ;)

Verjetno je tole prava zadeva:
https://www.amd.com/en/support/chipsets...
Nekaj že mora delati, če je kar 51 MB dolgo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

D3m ::

To je to.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Izi ::

Očitno je potrebno ker sem v Device Managerju imel 2 rumena klicaja z imeni PCI Device za katera nisem imel pojma čemu skužita. Ta chipset driver je namestit ta dva manjkajoča driverja in posodobil še nekaj drugih. Namestilo se je 5 različnih driverjev.

scipascapa ::

a obstaja 2 verziji 3600 box?

D3m ::

Izi ta chipset popravek je za tole.





scipascapa je izjavil:

a obstaja 2 verziji 3600 box?


Ne. Zakaj?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Izi ::

scipascapa je izjavil:

a obstaja 2 verziji 3600 box?

Ja, obstajata. Glede na hladilnik. Ena verzija ima Wraith Stealth, druga pa Wraith Spire.
Škatlo takoj ločiš po debelini. Tisti z Wraith Stealth imajo polovico ožjo škatlo in so nekaj € cenejši.

Pri Funtech imajo obe verziji zato pazljivo pri izbiri:
Funtech: AMD Ryzen 5 3600 Wraith Spire - 231,06 €
Funtech: AMD Ryzen 5 3600 Wraith Stealth - 228,48 €

Če misliš uporabljati priloženi hladilnik potem obvezno vzemi Wraith Spire. Mnogo boljše hladi, ker je pač še enkrat višji, ventilatorja sta pa enaka.

Je pa seveda tudi možnost, da so se pri Funtech zmotili in je v obeh škatlah primerih Wraith Stealth :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

D3m ::

To je pa novo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

tikitoki ::

A je legit, k napovedan je bil sam z stealth hladilnikom.

Buggy ::

Gre za typo, cena je pa razlicba zaradi drugega dobavitelja.
https://www.amd.com/en/technologies/cpu...

Trier ::

Izi je izjavil:

Je pa tudi za 3600 pametno vzeti kakšen malo boljši hladilnik. Ne zaradi navijanja, ampak zaradi opazno manjšega hrupa in nekaj nižjih temperatur. Jaz sem vzel "BE QUIET! Pure Rock", ki ima 120mm vent, piha počes skozi ohišje in ne nazaj dol na procesor in VMR in stane 30 EUR. Nekaj EUR sem prišparal še pri procesorju, ker sem vzel tistega z malim Stealth hladilnikom, ki je cenejši kot tisti komplet s Spire hladilnikom. Ventilatorja sta enaka samo hladilna rebra so pol nižja.

Točno to - sem imel nedavno nazaj priložnost sprobat vse tri verzije AMDjevih hladilnikov in zares uporaben bi bil kvečjemu najbojši (Prism) na 65W cpujih, kjer pa seveda dobiš enega od slabših dveh. Sicer delajo, ampak so med obremenitvijo glasni in cpuji grejo ven iz svoje temperaturne cone udobja. So sicer malenkost bojši od Intelovih, ampak vsak self-respectable sestavljalec si bo še vedno omislil nekaj boljšega.
3600 je sicer sam po sebi še kar dober all-around cpu (kar Zen+ in sploh Zen pač niso bili, niti blizu), samo 71EUR več kot je recimo trenutno pri nas dražji od 9400f pa pač ni vreden, niti slučajno, sploh ker tudi Zen2 še vedno preferira hitrejši in seveda dražji ram (od AMDja predlagani 3600Mhz so sploh ubitačne cene), da ne omenjamo, če hočeš vzeti novo X570 ploščo! :))

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: camx ()

Predator X ::

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/c...

glej 4c vs 4c intel vs amd

D3m ::

Treer, zakaj nakladaš?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Trier ::

Pri ISTI frekvenci je malo boljši od 4 leta starega 6700k in to je nek hud uspeh ali kaj? :))
Pa tale točka je seveda zanemraljiva, ne?
2 - Current Issues/Bugs

It's been posted quite a bit about, but I wanted to level set the current issues I have to add context to the results you will see below.

I cannot boot tight RAM timings - Asus has a voltage bug in their BIOS where the board will always cold boot at 1.2v. So the timings I can successfully boot have to be loose enough for my ram sticks to get to training at 1.2v. So while, yes, I have a great pair of B-Die in the system, you will see timings that are looser than what these sticks can actually support. As soon as this is fixed, or I just buy a mini ITX x570 board, I will run tighter timing tests.

PBO doesn't work on my board - PBO has zero effect on my system. I've tried to manually set things. I've tried Ryzen Master. Nothing changes in performance or observed clock speeds. Ryzen Master's gauges at the top of the windows show the same load values. As such, PBO is manually disabled in the BIOS for all tests.

Auto configuration of frequency divider is broken. All tests were set to 1:1 configuration manually.
;((

Mr.B ::

Trier je izjavil:

Izi je izjavil:

Je pa tudi za 3600 pametno vzeti kakšen malo boljši hladilnik. Ne zaradi navijanja, ampak zaradi opazno manjšega hrupa in nekaj nižjih temperatur. Jaz sem vzel "BE QUIET! Pure Rock", ki ima 120mm vent, piha počes skozi ohišje in ne nazaj dol na procesor in VMR in stane 30 EUR. Nekaj EUR sem prišparal še pri procesorju, ker sem vzel tistega z malim Stealth hladilnikom, ki je cenejši kot tisti komplet s Spire hladilnikom. Ventilatorja sta enaka samo hladilna rebra so pol nižja.

Točno to - sem imel nedavno nazaj priložnost sprobat vse tri verzije AMDjevih hladilnikov in zares uporaben bi bil kvečjemu najbojši (Prism) na 65W cpujih, kjer pa seveda dobiš enega od slabših dveh. Sicer delajo, ampak so med obremenitvijo glasni in cpuji grejo ven iz svoje temperaturne cone udobja. So sicer malenkost bojši od Intelovih, ampak vsak self-respectable sestavljalec si bo še vedno omislil nekaj boljšega.
3600 je sicer sam po sebi še kar dober all-around cpu (kar Zen+ in sploh Zen pač niso bili, niti blizu), samo 71EUR več kot je recimo trenutno pri nas dražji od 9400f pa pač ni vreden, niti slučajno, sploh ker tudi Zen2 še vedno preferira hitrejši in seveda dražji ram (od AMDja predlagani 3600Mhz so sploh ubitačne cene), da ne omenjamo, če hočeš vzeti novo X570 ploščo! :))

BS. za ceno razliko raje kupis 3700....3800...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Predator X ::

Trier je izjavil:

Pri ISTI frekvenci je malo boljši od 4 leta starega 6700k in to je nek hud uspeh ali kaj? :))
Pa tale točka je seveda zanemraljiva, ne?
2 - Current Issues/Bugs

It's been posted quite a bit about, but I wanted to level set the current issues I have to add context to the results you will see below.

I cannot boot tight RAM timings - Asus has a voltage bug in their BIOS where the board will always cold boot at 1.2v. So the timings I can successfully boot have to be loose enough for my ram sticks to get to training at 1.2v. So while, yes, I have a great pair of B-Die in the system, you will see timings that are looser than what these sticks can actually support. As soon as this is fixed, or I just buy a mini ITX x570 board, I will run tighter timing tests.

PBO doesn't work on my board - PBO has zero effect on my system. I've tried to manually set things. I've tried Ryzen Master. Nothing changes in performance or observed clock speeds. Ryzen Master's gauges at the top of the windows show the same load values. As such, PBO is manually disabled in the BIOS for all tests.

Auto configuration of frequency divider is broken. All tests were set to 1:1 configuration manually.
;((


I7 6700K je skylake... kakor je tudi i9 9900K.

Point je pa tale :
2+2 konfig... ki ga noben prej ni maral.

Zgodovina sprememb…

FlyingBee ::

ja, 14nm+++ skropucalo, ki so ga navili do onemoglosti, ampak it works

dolenc ::

Ko si pri spominu enkrat na 3000mhz so razlike v % zelo majhne, tudi med 3k in 4k, to je veljalo za čas prvega ryzna ko so že 2600mhz moduli veljali za "več" in se je kazalo 2166mhz in so sam čeljusti dol padale kakšne razlike so, česar seveda več ni.
Poleg tega, so tele moduli, ki si jih je Izi ubodel, med cenejšimi, pa sem prepričan da jih na 3600mhz spravi brez, da zašvica, tako da dober ram se komot dobi poceni, dok se crucial kaj ne spomni.

Stock kulerji so pač od nekdaj zanč, nič se ni spremenilo, razen par kretenov, ki vrjamejo vse kar drugi kreteni napišejo na redditu.

Gr8t ::

V bistvu 3400MHz, ravno pri 1h:

EDIT: nisem gledal voltaže, 1.50V, z 1.35V bo kar 3200MHz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

dolenc ::

Vse to znanje si iz enega videa potegnil.

Super, jaz jih pa mam, dual rank(on ma single) in z slabšim memori kontrolerjem pa gredo na 3466mhz.
Jezus fuck redditarji, če bi pogledal vide bi videl da jih žene na cl13 pri 3400.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dolenc ()

Gr8t ::

V praksi bo itak večina 3000 in 3200 rame nastavila na 3200 ter poiskala najnižje latence. 3600 bi sam imel samo, če bi delali na vsaj 18-20-20 1.4V.
Imam 2 G.Skill kita in bom postal svoje rezultate, ko enkrat dobim plato in CPU.

3600 se pa pri taki razliki v ceni IMO splača kupit samo če je kakšna akcija, recimo teli ADATA 3600 CL 17-18-18 1.2V so bli 113EUR:
https://www.caseking.de/en/adata-xpg-sp...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

Gr8t ::

3400 CL13 je imel, ker na 3500 ni delalo z nobeno voltažo in latencami. In tega se mora zavedat vsak, ki kupuje rame za 80€, bolje imeti nižja pričakovanja kot pa biti potem razočaran.

Gr8t ::

3600 bi sam imel samo, če bi delali na vsaj 18-20-20 1.4V.

Oz. takole bom rekel, najbolje je nastaviti na max frekvenco pri kateri je izpolnjen pogoj hitrost/CL >= 200 ter voltaža max 1.4V.

meho7 ::

Trier ::

Jp, 3600X in 3800X sta najbolj pointless cpuja ever (iz stališča kupca), ampak verjetno se bo našlo dovolj fanbojev (in tudi kaki revež, ki si tega ne zasluži), ki ne bodo dovolj pozorno prebrali review-ev, si mislili "Če je pa X, potem pa že more bit to to!" in veselo odkartalo 50-80$/€ za mogoče 1% več performanca :))

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: camx ()

Vuli ::

tudi meni ne gre v glavo zakaj 3700x in 3800x. se da 3700x vsaj ročno dvignit tdp v biosu?
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Nyana ::

A res ni nobene razlike? Zakaj pol 3600 65W, 3600X 95W.

Trier ::

Saj lepo pove v videu - The only thing that makes 3600 a 65W cpu is a 65W cooler and the same thing for 3600x - a 95W cooler" :)) Pod enakim aftermarket coolerjem pa navaden 3600 celo drži malenkost višjo frekvenco ;((

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: camx ()

Nyana ::

Aha, nisem videa pogledal samo tak vprašam. Res bedna fora za nepotrebno molzenje denarja. Je pa par postov nazaj Izi pastal link od funtecha, da obstaja 3600 box verzija z dvema coolerjema Wraith Stealth in pa Wraith Spire. A ni Spire mal boljši in enak temu, ki ga ima 3600X.

meho7 ::


lmao AMD je kontaktiral der8auerja, ker naj bi postal anti-AMD videote :))

MrStein ::

Hja, kdor ni z nami, je proti nam. Pač, ko dejstva niso na tvoji strani, se poslužiš "drugih metod"...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Trier ::

Hehehe, so se pokazali v pravi luči! :))

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: camx ()
««
389 / 611
»»