» »

SpaceX reusable rockets

SpaceX reusable rockets

Temo vidijo: vsi
««
82 / 101
»»

BT52 ::

Scrub. :D No vsaj falcona bomo videli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

Pac-Man ::

Lahko se kregamo kaj je s čim v žlahti, statistiko se da vedno pimpat, ampak Falcon 9 je po številu izstrelitev ujel Soyuz-2 in ima višjo zanesljivost. Boldanega o inšpekcijah nisem vedel, sem mislil da jih tudi servisirajo.

Soyuz-2 @ Wikipedia
Soyuz-2 rockets have accumulated 119 launches since 2006, 112 of which were successful, yielding a 94.1% success rate.

List of Falcon 9 and Falcon Heavy launches @ Wikipedia
Rockets from the Falcon 9 family have been launched 118 times over 11 years, resulting in 116 full mission successes (98%), one partial success (SpaceX CRS-1 delivered its cargo to the International Space Station (ISS), but a secondary payload was stranded in a lower-than-planned orbit), and one failure (the SpaceX CRS-7 spacecraft was lost in flight).
Additionally, one rocket and its payload Amos-6 were destroyed before launch in preparation for an on-pad static fire test.
...
Block 5 versions are designed to sustain 10 flights with just inspections.
...
The rocket's first-stage boosters landed successfully in 81 of 92 attempts (88%), with 57 out of 62 (92%) for the Block 5 version.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

xseki ::

Bo kaj danes z SN15?

wajdouc ::

Za zdaj ni še nič znano.

WallSreet ::

Ali še kdo tule sledi yt kanalu "Everyday Astronaut"? Prav lepo je videti kako so vse skupaj posodobili in kako daleč je prišel Tim. Začel je s photoshopom zdaj pa v živo prenaša polete iz Texasa. Je pa lepo kako vse skupaj ponazorijo v živo z raznimi podatki, ki jih objavljajo na zaslonih. Poleg tega odgovarjajo še na številna vprašanja. To je še en lep pokazatelj kako vse skupaj hitro napreduje, saj imaš zdaj na tisoče ljudi, ki vse skupaj spremljajo in se hkrati tudi učijo. Gre res za profesionalno ekipo, pravzaprav se lahko preko njegovih posnetkov naučiš precej več kot bi se recimo pri kakšen predmetu v šoli. To je tudi eden izmed razlogov da se tehnologija tako hitro razvija in da se vse skupaj premika bistveno hitreje kot recimo 30 let nazaj. Everyday Astronaut preko svojih videov rekrutira bodoče znanstvenike, astronavte, inženirje itd. Zadnjič sem gledal podoben kanal, kjer je model preko split screena v 20 minutah izpostavil vse razlike in posodobitve med SN14 in SN15. Pri tem gre res za fanatike in velike ljubitelje podobno kot pri nogometu. Podobno kot pri recimo telovadbi in zdravi prehrani. Danes imaš na youtube praktično vse kar moraš vedeti glede prehrane oziroma če želiš telovaditi imaš praktično vse možne vaje in sploh ne potrebuješ nobenih naprav oziroma osebnih trenerjev. Vem da sem šel že malo off topic vendar se mi zdi vse skupaj zares fascinantno. Youtube je izjemno močno orodje preko katerega ZDA rekrutirajo bodoče inženirje itd.

PS: Upam da jim danes uspe.

pegasus ::

Nekaj se že kadi ...

xseki ::

Fueling Starship SN15 has begun.

BigWhale ::

Zdej morjo sam se pogasit zadevo :D

WallSreet ::

Ja tole je pa lepo pristalo, upam samo da hitro pogasijo vse skupaj. Pristanek ej bil popoln.

BigWhale ::

WallSreet je izjavil:

Ja tole je pa lepo pristalo, upam samo da hitro pogasijo vse skupaj. Pristanek ej bil popoln.


Starship je pristal povsem na robu ploscadi. Ni se lih popolno, no. :>

wajdouc ::

Ni bilo kaboom, jaz bi temu kvadratku (pristanek) dal kljukico. Sedaj bo veselo v SpaceX ekipi pregledovat zbrane podatke in jih pilit za naslednji polet.

bedarija ::

WallSreet je izjavil:

Ali še kdo tule sledi yt kanalu "Everyday Astronaut"?


sem ga včasih gledal, ko sem bil še noob, zdaj se mi pa zdi da vse videe ki jih ven vrže so namenjeni res čistim novincem in mi je večina stvari že znana. njegove livestreame pa spremlam dokler spacex ne pride v živo, tako v ozadju na minimum volumnu, toliko da ne pozabim na polet. nikol nisem maral uber hype ljudi, ki se tresejo pa derejo ko se dogajajo čist običajne stvari, in pa vsake 5 minut govori kako opremo so nabavili pa kolk kamer majo pa 6k 8k 12K!!!! mi gre mal že na živce. tolk kamer toliko različnih kotov, potem pa poelt kaže iz edine kamere 10 kilometrov stran kjer se nič ne vidi, res awesome

kul je ta polet ratal, upam da hmalu dobimo naložene posnetke, ker kakor je pa danes zmrzovalo se ni pa res nič videl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bedarija ()

xseki ::

Kakšen bo naslednji korak za Starship in Spacex?

pegasus ::

Mene je impresiral spacexov stream, v katerega so uletavali IPji kamer na spaceshipu. A to kar prek wifija dol streamajo al kako? :D

Ekos ::

Starlink naj bi bil povezan na starship. Tole bo pospešilo razvoj! Noro!

BT52 ::

WallSreet je izjavil:

Ali še kdo tule sledi yt kanalu "Everyday Astronaut"? Prav lepo je videti kako so vse skupaj posodobili in kako daleč je prišel Tim. Začel je s photoshopom zdeš nobenih naprav oziroma osebnih trenerjev. Vem da sem šel že malo off topic vendar se mi zdi vse skupaj zares fascinantno. Youtube je izjemno močno orodje preko katerega ZDA rekrutirajo bodoče inženirje itd.

PS: Upam da jim danes uspe.


Jup ga že spremljam od 2014. Pa moram rečt, da je zelo vredu dečko. Sicer pa za prenose preferiram NASASpaceflight
, ker imajo izkušen multicast. Pa še meni tehnična debata bolj ustreza. Čeprav Tim ni od muh. +1 Mislim, da bo od dobil oni let za luno oz je zelo blizu temu. Musk je celo nosil njegovo majico. Tako, da ja čakamo na velik intervju. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BigWhale ::

pegasus je izjavil:

Mene je impresiral spacexov stream, v katerega so uletavali IPji kamer na spaceshipu. A to kar prek wifija dol streamajo al kako? :D


Jaz sem ze bil ze tik na tem, da pozenem portscan. ;>

BT52 ::

pegasus je izjavil:

Mene je impresiral spacexov stream, v katerega so uletavali IPji kamer na spaceshipu. A to kar prek wifija dol streamajo al kako? :D


Pa veš to so oni poklnili gor en security cam pack od kinezov na amazone prime shipping LOL

BigWhale je izjavil:

pegasus je izjavil:

Mene je impresiral spacexov stream, v katerega so uletavali IPji kamer na spaceshipu. A to kar prek wifija dol streamajo al kako? :D


Jaz sem ze bil ze tik na tem, da pozenem portscan. ;>


Isto. Ni prijelo nič. :P

Bv za zanimivost približno že dve misiji nazaj je končno Falcon "pridobil" kriptiral promet kamer od rakete. Tako so nas zajebali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BigWhale ::

bedarija je izjavil:

WallSreet je izjavil:

Ali še kdo tule sledi yt kanalu "Everyday Astronaut"?

sem ga včasih gledal, ko sem bil še noob, zdaj se mi pa zdi da vse videe ki jih ven vrže so namenjeni res čistim novincem in mi je večina stvari že znana.


Ja, precej podobno jaz razmisljam. Zadnje case ima tako ali tako samo se live prenose. Enournih razlag o delovanju te ali one zadeve sem se pa resnicno navelical. Pa se tko zlo mocno je na SpaceX navezan, da je tega enostavno prevec.

bedarija je izjavil:

nikol nisem maral uber hype ljudi, ki se tresejo pa derejo ko se dogajajo čist običajne stvari


:)) Exactly. Ce ze poslusam, potem poslusam nasaspaceflight kanal, ker so malenkost bolj umirjeni.

BT52 je izjavil:

Bv za zanimivost približno že dve misiji nazaj je končno Falcon "pridobil" kriptiral promet kamer od rakete. Tako so nas zajebali.


To bi lahko razlozilo zakaj so prenosi tolk bolj shitty na splosno, tudi pri Falcon 9. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

BT52 ::

Ekos je izjavil:

Starlink naj bi bil povezan na starship. Tole bo pospešilo razvoj! Noro!


Test ja. Ker konec koncev bi radi tole lansirali na potniška leta. Ni kaj Musk dela vse pragmatično. Why not. :D Plus sem prepričan, da se Musk vozi na svojem letalu z tem krožnikom.

BigWhale ::

wajdouc je izjavil:

Ni bilo kaboom, jaz bi temu kvadratku (pristanek) dal kljukico.


Zdaj se stvari sele dobro zacnejo. Najprej treba pristanek se ponoviti, potem je treba pa se ponovno prizgati raptorje in se enkrat vzleteti. :)

lynxslo5 ::

Musk včasih pretirava, ko napoveduje datume njegovih dosežkov, vendar na koncu mu vedno rata, čeprav z zamudo. Upam pa, da se bo sedaj Bezos zopet požrl od foušije.

bedarija ::

lynxslo5 je izjavil:

Musk včasih pretirava, ko napoveduje datume njegovih dosežkov, vendar na koncu mu vedno rata, čeprav z zamudo.


malo sam sebi nasprotuješ, če napoveš datum in narediš z zamudo, potem ti ne rata.

wajdouc ::

@bedarija če dobiš paket domov z zamudo, ga nisi dobil?
@BW drugič citiraj celoten post in boš videl, da sem povedal isto z drugimi besedami ;)

Zanimivo mi je in si bo treba bolj podrobno pogledati kako dosežejo, da ni zraka v ceveh za gorivo. Tisti header tanki izgledajo dovolj veliki samo za zagon motorjev. BRB

BT52 ::

wajdouc je izjavil:

@bedarija če dobiš paket domov z zamudo, ga nisi dobil?
@BW drugič citiraj celoten post in boš videl, da sem povedal isto z drugimi besedami ;)

Zanimivo mi je in si bo treba bolj podrobno pogledati kako dosežejo, da ni zraka v ceveh za gorivo. Tisti header tanki izgledajo dovolj veliki samo za zagon motorjev. BRB


Spiralni tok. Areacija zraka iz jedra vrtinca, ki gre po sredini navzgor. Plus autogena presuurizacija.

BigWhale ::

Ja, najprej natankajo, potem pa skozi vse cevi spustijo metan in lox, hkrati pa pustijo da toliko metana oz kisika preide nazaj v plinasto stanje, da so rezervoari pod pritiskom.

BT52 ::

:))Revenge of the fifth. LOL

WallSreet ::

Eno uro nazaj so izstrelili še 60 starlink satelitov in to zgolj 5 dni od zadnje izstrelitve. SN16 je tudi že sestavljen medtem ko naj bi SN15 izstrelili še 1x. Nič izjemni so kapo dol.

BT52 ::

10 izsrelitev Boosterja ja. Uradno premikajo svoje meje. Samo čakam en velik kabooom. :D

bedarija ::

načeloma verjetnost da bi razneslo raketo zaradi strukturnih napak je pomoje manjša od verjetnosti da crkne eden izmed motorjev med letom, ampak je falcon 9 zasnovan tako da kljub temu če crkne motor, še vedno lahko izpelje misijo (če misija ni na robu zmožnosti zdrave rakete). se je to tudi že zgodilo, brez posledic. pač raketa pristane zamenjaš motor in furaš naprej.

pegasus ::

Pa ravno pristanek se jim ni izšel nazadnje ko jim je odpovedal en motor...

BT52 ::

Falcon je z suicide burnon in samo eni krmilnim pristajalnim motorjem, kar zanesljiv. Gledano, da je vse na sredinskem motorju.

Trup bo enkrat razsfukal. Aluminj in Litij nimata rada krio temp. Bodo itak videli meje. Motorji se že zdaj dobro čekirajo in čistijo po vsakem poletu.

pegasus je izjavil:

Pa ravno pristanek se jim ni izšel nazadnje ko jim je odpovedal en motor...


Podrobneje motor ni odpovedal. Odpovedal je toplotni ščit na pokrovu okoli dna trupa v motornem delu. Tako so izgubili neki del napeljave in sezorike, če se spomnim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

bedarija ::

pegasus je izjavil:

Pa ravno pristanek se jim ni izšel nazadnje ko jim je odpovedal en motor...


ja no to je spet itak odvisno kater motor gre. če gre sredinski potem je res težava. ampak trenutno je v poletu crknil samo zunanji motor.

DarkSite ::

Tower lepo raste ...

Zdi se mi kot, da lahko dodajo le še en segment, ter da bodo potem morali povečati žerjav?

A se kaj ve a bodo preskocili SN17?
Kaksen je plan za SN16?
Ali pa so fokusirani le na dokončanje towerja, fuel farme ter posledicno na polet SN20, SNB3?

bedarija ::

plani so zelo čudni, in nisem 100% kar bom sedaj napisal ampak. BN3 je postala BN2 torej ta booster ki je zdaj v gradnji bo šel na suborbital polet. SN16 naj bi se tudi nekaj predelovala in bi tudi šla skupaj z BN2 na suborbital. en uspešen pristanek jim je zgleda dovolj da popolnoma spremenijo načrt in gredo prec na demonstracijo poleta v vesolje in s tem ubijejo dve muhi ker prikažejo suborbital in pa tudi pristanek, ki pa naj bi bil v vodo in ne na barko.
SN15 naj bi še nekrat letela, ampak še sami ne vedo a se jim sploh da. nekak imam filing da bi bili najsrečnejši če bi raketa uspešno pristala potem bi jo pa razneslo, tako da se z njo ne bi bilo več treba ukvarjat.

BT52 ::

Ja nakaj mutijo in načrtujejo. SN15 se pripravja, da jo prepeljejo na deponijo si mislim ja. Rabijo Raptorje. 10k višine jim ne bo povedalo kaj več, ko jim je do zdaj. Rabijo večji delta v in dognano rešitev toplotnega ščita za yeet v orbito pa bo kar bo LOL.

EDIT pred tem pa bodo lepo postavili stolp, da lahko v miru setavljajo BN3-4 in SN20. :d

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

nevone ::

bedarija je izjavil:

lynxslo5 je izjavil:

Musk včasih pretirava, ko napoveduje datume njegovih dosežkov, vendar na koncu mu vedno rata, čeprav z zamudo.


malo sam sebi nasprotuješ, če napoveš datum in narediš z zamudo, potem ti ne rata.


Bedarija. Če si zajebal samo pri času, je glavni cilj še vedno dosežen, če je dosežen seveda. V zgornjem zapisu ni nobenega nasprotovanja samemu sebi.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

WallSreet ::

Naj se zabava prične...

https://twitter.com/elonmusk/status/141...

https://pbs.twimg.com/media/E5O1eRwWYAk...

https://pbs.twimg.com/media/E5O1eRwWYAg...

Neverjetno kako hitro so postavili stolp. Zdaj se šele zares začne Falcon 9 in Heavy sta v primerjavi s tem kar sledi mala malica 8-O.

J.McLane ::

Kako preživeti več let v vesolju kjer nisi zaščiten z elektromagnetnim ščitom zemlje? Lahko narediš vesoljsko ladjo iz svinca, lahko pa zaščitiš same celice v telesu:

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

BigWhale ::

Super Heavy booster static fire je bil vceraj zvecer, po nasem casu, uspesen. Vsaj tako zgleda. :)

Do konca julija res ne bo poleta v orbito, morda pa do konca avgusta?

Pac-Man ::

Ni neke pametne teme o Blue Origin, zato tu. Nitka.

https://twitter.com/TrungTPhan/status/1...
In 2004, Elon Musk and Jeff Bezos met for a meal to discuss space.
It was one of their few in-person interactions.
That conversation perfectly captures the different approaches they've taken to space (and why SpaceX has pulled ahead of Blue Origin).
Here's the story
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

BT52 ::

ehh ni šanse.

1. Papirologije okoljskega vpliva orbitalnega poleta še vedno nimajo potrjenega.
2. SN20 rabi veliko dela predvsem z toplotnim ščitom. Plus verjamem, ker gre za novo iteracijo od prejšnjih modelov bi radi še naredili static fire tega.
3. Kje je še testiranje B3-ja z "vsemi" raptorji (URADNO : do zdaj hočejo testirat do vsaj 9 motorjev). Končna številka naj bi bila 33 motorjev. Vendar za prvi polet bodo tvegali "samo" 29.
4. Proizvodnja Raptorjev še vedno ni na polovici, kaj rabijo.
5. Orbitalna miza in OLIT je še vedno v povojih priprav.
6. Plus v orbito gre BN4, katerega še vedno morajo zgradit do konca.
7. Enostavno preveč stvari je še za naredit.

 17 7 2021

17 7 2021



Orbita po mojem mnenju pred Oktobrom ne bo.

BigWhale ::

Ja, se kr strinjam, tud jaz mislim, da bo tezko karkoli pred jesenjo. :)

Za integrationt tower jim je ze FAA rekla, da ga niso pozegnal in da naj ne serjejo naprej. :))

Invictus ::

Mislim, da bo uspeh, če jim bo to uspelo letos. FAA jim kar precej teži...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

BT52 ::

Invictus je izjavil:

Mislim, da bo uspeh, če jim bo to uspelo letos. FAA jim kar precej teži...


Well. Vesoljski poleti še zdaleč niso definirani. Morajo pa biti regulirani z strani zračne kontrole.

Jaz bi še enako naredil za satelite. Kjer bi se spremljale posledice in sankcije na GLOBALNI ravni. Samo ok to je off topic.

Bistvo je, da smo v povojih razvoja vesoljske oblike mednarodnih AFR dovolenj. Plus če malo pomisliš kaki boom je bil sovjetski M1, ter da je SS vsaj 100% večja eksplozivna moč. Hja to bo lahko katastrofa, če bodo jim dovolili prestopt mejo tveganja. Že samo shock wave ni šala.

*typo popravek sovjetska N1 raketa :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BT52 ::

Zdaj me zanima kaj pravite, ker na forumu se bodo eni skregali. Kak za vraga je tole prilepljeno. Podobno kot shuttle na lupino ali pa bodo naredili panelno sendarno lupino? Osebno bi me mikala druga opcija za težavne zvite dele, ker potem lahko imaš "velik" mozaični panel v enem kosu.

 pic 0

pic 0



 pic 1

pic 1



 pic 2

pic 2

BT52 ::

Kar veliko se dogaja. Stolp je že skoraj dokočan. Ogrodnje za pristanje boosterja tudi že sestavlja na tleh. Miza se je že prestavila do izstrelitvene ploščadi. BN3 motorji so šli v McGregor na pregled. Tam so tudi ravno naredili nov mejnik izdelave 100tega raptorja. Tam bodo tudi postavili novo proizvodno halo za serijsko proizvodnjo raptojev. Pravtako v Boci bodo postavili novi "high wide bay", ki bo še večji, ker zdanjšnji je "premajhen".
BN4 se tudi že lepo sesavlja.

 Big boy sifon za 29 raptorjev

Big boy sifon za 29 raptorjev

Samsung06 ::

Ja Musk je osebno tam in so prestavili v warp speed. Zadnje dni so vozili s privat jetom non stop delavce iz LA v Boco.
Govorilo se je, da naj bi imeli notranji plan 5.8., da postavijo basic infrastrukturo potrebno za orbitalni polet ter B4 in S20.

Stolp je postavljen. Vprašanje je še način polnjena rakete. ALi bodo čakali na roko za polnjene ali pa bodo začasno nek drug način.
Miza je postavljena in čaka B4.
B4 je bil stacked. Sred tedna bo na mizi.
S20 pomoje konc tedna +-. Ne vem kolk hitro bodo ploscice dal gor.

Zanimivost:
A bodo gridi vedno odprti ali bodo foldable. Govori se, da naj bi bili odprti. Manj delov.
Na S20 vidim nekje kvadrataste heat ploscice. Zakaj mesajo?

Invictus ::

Za nadaljne prototipe se govori, da gridov sploh ne bo...

Mešajo jih najbrž zaradi testov in kako se zadeve prilegajo... Kvadratne ploščice so vseeno cenejše ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Samsung06 ::

Vprasanje je tudi ali lahko polnijo S20 preko B4. Se pravi spodaj iz mize.

Ali pa bo potrebna roka iz stolpa za S20.
««
82 / 101
»»