» »

SpaceX reusable rockets

SpaceX reusable rockets

Temo vidijo: vsi
««
48 / 101
»»

BigWhale ::

Jasno. Sprasujem se samo od kje bodo financirali vse skupaj. A bo komercialni del od F9/FH dovolj za vse skupaj? Za Starship in BFR v non-reusable konfiguraciji trenutno ni nobenega trzisca. Morda v prihodnosti, ko ljudje vidijo, da lahko v vesolje spravijo neko res veliko zadevo.

Saturn V je 100 ton v LEO lahko spravila ze 50 let nazaj. Uporabili so jo za polete na luno in za Skylab, potem se je pa uporabnost nehala.

Privat vesolje se sicer slisi fajn in vse skupaj je (verjetno) bolj ucinkovito od tistega kar je pocela NASA, vendar bo problem, ce ne bo trzisca. Pet turistov na leto, ki bi sli na 'free return trajectory' polet okrog Lune, ne bo dovolj.

Upam, da cimprej zacnejo testirat. Ce ne drugega, bi rad videl tisti 31 raptorjev, ko se vzgejo. :>

DarkSite ::

Spaceship bo samo reusable(zaenkrat ni bilo rečeno drugače; bo drago zapravit celotno raketo, edino če si država) in bo zamenjal F9 in FH.

Financiranje preko kreditov, prodaja deleža v podjetju. Nato pa pridejo prihodki od Starlinka. Uspeh starlinka je tista stvar, ki bo omogočila vsa nadaljna financiranja za polete na Mars, bazo, nove rakete itd.

Ne pozabit, da je spaceship šele prva verzija. Kasnejše bodo večje. Tudi sam Musk je reku, da bo prva raketa miniaturna proti kasnejšim. Če jim rata s prvotno verzijo potem scalajo na večjo. Verzija iz leta 2016 je ciljala na 300ton, 42 motorjev, 12 metrov. Ok :) za prvič je tudi 31 dovolj :)

Nasa je imela misijo. Spacex ima misijo, da pride na Mars. Trg za komercialne lete starshipa si bodo sami naredili. Prvo bodo prevzeli ves trg od F9 in FH nato pa pošiljali svoje satelite gor. Potem pride še zahteva NASAe za dostavo tovora na Luno. Načrtovalci raznih teleskopov, deep space misij bodo lahko planirali nove misije s to novo kapaciteto.

starlink

DarkSite ::

 2016

2016



 2017

2017



Launch industry predstavlja zelo majhen delež. Denar je drugje. To je bistvo zakaj so začeli s starlinkom.

roCkY ::

Boš pa enosmerno vzel. ;)

BT52 ::

Starship test vehicle under assembly will look similar to this illustration when finished. Operational Starships would obv have windows, etc.

Elon Musk (@elonmusk)January 5, 2019


BT52 ::

Plus na enem podcastu sem slišal, da so voljsko zaprosili za RADIO dovolenje do 5km višine.

Če mene vprašaš preveč lepa raketica za testno mulo. Po mojem za poliranje denar vržen stran. :D

Sem se ravno zadnje dni spraševal zakaj sploh potrenbujejo pokrov oz tisto konico. Pristanek z 3 motorji in njegovo kontrolno elektroniko bi lahko testirali na krompirju pa bi bilo dovolj za evaluacijo podatkov in razvoj procedure pristanka. Podobno, kot so tole naredili z Falconom in prvim Grasshopperjem.

Zato se še špekulira, da hočejo naredit čim leši hopper zgolj iz želje po dobri besedi, da bi s tem privabili nove potencialne investitorje.

Trenutno se pri spacex-u dogaja na polno. Recimo zdaj so že močno v teku testne priprave za človeške polete dragon kapsule z Falconom sredi leta. Če se ne motim nekje tega meseca bo prvi oriertirni DEMO polet brez posatke. BigStuff.

Lahko bi rekli, da lahko gre za končno usodo projekta SpaceXa. Dokaj tvegano, ker bo pravilni razpored ljudi med tema dvema projektoma pomemben. Vsekakor nova sredstva so potebna, ker bi potem lahko razbremenil stare in najel nove ljudi. Bodisi za proizvodnjo ali za razvoj.

DarkSite ::

No sej končna verzija testnega plovila ne bo tako lepo zgledala.

 Trenutno zgleda tkole

Trenutno zgleda tkole



Zanimivo je, da render nima spacex logota ampak US flag! Je to namig senatorjem, da upokojijo SLS?

vostok_1 ::

A ni SLS že po defaultu povsem nekonkurenčen?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BT52 ::

@Dark Hmm SLS bi mogli sekat že ko so privatniki kazali prve mišice. Raje se naj povsetijo z bazičnim raziskavam po vesolju. Plovila za polete pa naj "subvencirajo" od privatnikov. Recimo Spacex in Blue Origin mi prideta prva na misel. ULA pa je že zdaj SKORAJ podaljšana roka kongresa.

vostok_1 je izjavil:

A ni SLS že po defaultu povsem nekonkurenčen?


Da še učinkovitosti in ogrmone jame denarja ne govorimo...
https://www.nextbigfuture.com/2018/03/n...
Že zdaj so porabili 10 milijard na koncu pa celo projekcirajo vse do 35 milijard. MindBlown....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

Invictus ::

vostok_1 je izjavil:

A ni SLS že po defaultu povsem nekonkurenčen?

Seveda je.

Ne pristaja, zto je v osnovi dražji.

Niti padal niso hoteli uporabiti >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DarkSite ::


hammock ::

Ne razumem poante lepljenja alu folije na pleh. Ima to kaksno funkcijo, ali je cilj samo da naredijo to zadevo shiny as fuck?

DarkSite ::

Prvotno sem mislil, da bo popolnoma dovolj en krompir, kot je omenil BT52.

Ampak zaradi zadnjih slik sem spremenil mnenje. Zgleda preprosto awesome, čeprav samo lepotni dodatek brez funkcionalnosti. :D

Reflektivnost bo zelo pomembna pri vstopanju ampak to ne velja za hoperja.

Verjetno so si zadali cilj, da bo vizualno čimbolj podobna pravi stvari.

vostok_1 ::

BT52 je izjavil:

@Dark Hmm SLS bi mogli sekat že ko so privatniki kazali prve mišice. Raje se naj povsetijo z bazičnim raziskavam po vesolju. Plovila za polete pa naj "subvencirajo" od privatnikov. Recimo Spacex in Blue Origin mi prideta prva na misel. ULA pa je že zdaj SKORAJ podaljšana roka kongresa.

vostok_1 je izjavil:

A ni SLS že po defaultu povsem nekonkurenčen?


Da še učinkovitosti in ogrmone jame denarja ne govorimo...
https://www.nextbigfuture.com/2018/03/n...
Že zdaj so porabili 10 milijard na koncu pa celo projekcirajo vse do 35 milijard. MindBlown....


Si prav predstavljam kako poteka razvoj tega sistema.

Jasno...pri SpaceX vrjetno zaposleni čutijo bistveno več stresa, ampak vseeno govorimo o tako različnih skalah potrate denarja, da če bi zgolj delček razvoja namenili plačam v SpaceX, bi se več izplačalo...

Tako je ko imajo korporacije podmazane vse ključne akterje v politiki.

Zato pa imajo po 1000 miljardah en napol spacan skupaj F-35 sistem, ki je obsolete že prvi dan ko je pokukal s hangarja.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

In onther news: crew dragon je ze pokonci in stoji na izstreliscu. Testna izstrelitev je bila predvidena za 17. januarja, vendar se je nekoliko zamaknilo vse skupaj in izstrelitev bo nekaj dni kasneje.

DarkSite ::

Če bo Trump trmast in bo vztrajal pri shutdownu(obljubil je več let, če bo treba) potem izstrelitve pač ne bo ane :D Gor bodo šle samo komercialne zadeve.

BigWhale ::

Spet majo shutdown?! Sploh nisem vedel. :)))

Okapi ::

DarkSite je izjavil:

Če bo Trump trmast in bo vztrajal pri shutdownu(obljubil je več let, če bo treba) potem izstrelitve pač ne bo ane :D Gor bodo šle samo komercialne zadeve.
Še te ne, če še nimajo veljavne licence.

Truga ::

Eh, sej je shutdown. Kdo jim bo pa preprecil? :D

BigWhale ::

Men je v bistvu smesn, ker cela stvar zgleda tko, kt da bi jo en doma sam v sotoru sestavil. *bada boom tsss*

Zanima me, ce bo lupina potem pod pritiskom in ce bo kaj bolj gladka, ko in ce se bo 'napihnila'.

BT52 ::

BigWhale je izjavil:

Men je v bistvu smesn, ker cela stvar zgleda tko, kt da bi jo en doma sam v sotoru sestavil. *bada boom tsss*

Zanima me, ce bo lupina potem pod pritiskom in ce bo kaj bolj gladka, ko in ce se bo 'napihnila'.


Ja no saj so jo sestavili v šotoru... :D Drugače se tole nebo poravnalo, mogoče lahko malo spolirajo površino. Ampak itak nima veze. :D Če bo ekplozija je vseeno. :D Kar je pričakovati, ker vemo tole ni RP1 kerozin katerega so nagruntali. Ampak gre za totalno "drug" kriogeni oglijikovodik s katerim nimajo toliko izkušenj. Vemo kako so na začetku Falcona po 5-8 krat prtestavljali lete zaradi težav pri polnjenju. Imeli par eksplozij itd. Recimo je malo vprašljivo, da delajo ravno zdaj velike arhitekturne spremembe na Raptor motorjih. Za mene je tole malce zasrbljujoče, ker zgleda ni še to to. Tako bo zanesljivost pri pogonu velik vprašaj.

Zanesljivost pri Hopperju seveda. Za Starship bo tole moglo bit pač tip top.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

Pac-Man ::

Fotke:

https://twitter.com/SpaceX/status/10814...



Hint: Če daš na koncu urlja :orig dobiš PRECEJ višjo resolucijo
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pac-Man ()

Pac-Man ::

The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

7982884e ::

Pac-Man je izjavil:

Hint: Če daš na koncu urlja :orig dobiš PRECEJ višjo resolucijo

uf, sem vedel za :large, za to pa ne. thx!

DarkSite ::

BigWhale ::

Ja, tko to zgleda, ce ti vodovodarji raketo delajo. ;>

Zanima me kaj so tiste luknje na spodnji tretjini. Za trusterje so cudno pozicionirani.

DarkSite ::



Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DarkSite ()

Truga ::

ce raketa ni narjena iz cokolade, zakaj je pol zavita u alu folijo???

perci ::

zarad svizca

Truga ::

BigWhale ::

A so ze povedal koliko ljudi bodo spravili na Starship? Ker prvi plan je bil 100 ljudi skupaj z opremo, sedaj so pa zadevo obcutno zmanjsali.

DarkSite ::

DarkSite ::

Torej Starhopper je končan.

Render vs realnost. Meni se zdi, da so kar zadeli :D




Super Heavy bo tudi shiny in zato zelo verjetno narejen iz stainless steela.
Prvi orbitalni starship prototip naj bi poletel že okrog junija.
Stainless steel je zaenkrat drastično pospešil razvoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DarkSite ()

pegasus ::

Zelo me zanimajo argumenti, s katerimi so železarji premagali karbon tekstilce ;)

DarkSite ::

pegasus je izjavil:

Zelo me zanimajo argumenti, s katerimi so železarji premagali karbon tekstilce ;)


verjetno je cenejše,
hitrejša izdelava,
lažje popravilo na Marsu,
preizkušena tehnologija,
...

Enkrat, ko bodo postavili rocket repair shop na Marsu pol se bodo pa lahko špilali z X materiali.

Okapi ::

DarkSite je izjavil:

lažje popravilo na Marsu
:)):)):))Če je to res argument, potem pa boh jim pomagaj.

BigWhale ::

Verjetno je lazje narediti aktivno hlajenje.

WarpedGone ::

pegasus je izjavil:

Zelo me zanimajo argumenti, s katerimi so železarji premagali karbon tekstilce ;)

So že zunaj:
- karbon je v plusu v normalnih temperaturah, v ektremnih temperaturah nucaš heatshilde
- jeklo je močno v plusu ko gre temperatuta v štirištevilčne vrednosti, v plusu tudi ko so temperature 'nizke'

Dokler maš oneoff izdelek, ubadanje s heatshielde lahko prinese več, če se hočeš it reusability pa vsakična zamenjava heatshilda postane velik minus.

Mene zgornja slika hudimano spominja na rakete iz 50ih, flash gordon style:

Zbogom in hvala za vse ribe

pegasus ::

WarpedGone je izjavil:

So že zunaj:
Ja, te ki so zunaj poznam, pravtako lahko sam naumim še nekaj očitnih ... zanima me cel proces odločanja, train of tought, ki je privedel do te odločitve. Upam da kdo v spacex iz kroga okrog Muska kdaj napiše kako biografijo.

Je pa nekaj res - pleh lahko poklepaš z macolo ali dovolj velikim kamnom ter malo pošvasaš. Lahko tudi kak wreck pretopiš in spet narediš pleh. Good luck with that with carbon fibre ;) To se mi zdi kar winning argument za prvih nekaj stoletij človeške prisotnosti na marsu.

DarkSite ::

Poglej si videje od Dan Rasky.

Truga ::

pegasus je izjavil:

WarpedGone je izjavil:

So že zunaj:
Ja, te ki so zunaj poznam, pravtako lahko sam naumim še nekaj očitnih ... zanima me cel proces odločanja, train of tought, ki je privedel do te odločitve. Upam da kdo v spacex iz kroga okrog Muska kdaj napiše kako biografijo.

"train of thought" je bil:

WarpedGone je izjavil:

Mene zgornja slika hudimano spominja na rakete iz 50ih, flash gordon style:

elon musk zdaj na twitterju tudi ze obljublja kako bojo njegovi novi avti imeli rakete na stisnjen zrak, da bojo lahko lebdeli nad tlemi kot tisti iz <insert favourite scifi>

WarpedGone ::

Jp, maš problem s tem?
Od česa se lahko odrineš, ko gume ne držijo več?

Kaj ostane bugatiju? Panel gaps? Ta-Prav-Leder? Neonske lučke?
Real cars have rockets ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Qcube ::

Praviš kot nekakšni side boosterji če bi se avto začel vrteti po zaledeneli podlagi? Ali front boosterji za se zaustavit?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Qcube ()

Truga ::

WarpedGone je izjavil:

Jp, maš problem s tem?

Jaz ne, ker mu ne verjamem. Mu pa marsikdo kar na slepo, ker je napisal na twatter. Celo nekateri v temle threadu.

e: ce kdo ne ve o cem govorim: https://twitter.com/elonmusk/status/108...
I'm not. Will use SpaceX cold gas thruster system with ultra high pressure air in a composite over-wrapped pressure vessel in place of the 2 rear seats.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

vostok_1 ::

Res zanimivo, da so šaltali nazaj na železo.
Pravzaprav je to res odličen material overall.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

J.McLane ::

Potem bo pa spet regulacija tista, ki žal tega ne bo dovolila :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

WarpedGone ::

Praviš kot nekakšni side boosterji če bi se avto začel vrteti po zaledeneli podlagi? Ali front boosterji za se zaustavit?


Šans je več... od bolj do manj očitnih:
- direkt potisk v željeno smer - pospeševanje, zaviranje, zavijanje
- potisk v "proti tlom", kar poveča normalno silo in s tem sila lepenja/trenja - "navidezni spojler/krilce"
- izpuh nad površino, ki sicer služi generiranju downforca - količina plina (pritisk) nad površino se poveča
- izpuh v toplotni izmenjevalnik - točkovno hlajenje najbolj kritičnih delov pogona (inverter, motor, ...)
- ...
Pričakujem vse to in še kaj za kar nism hodu v pravo šolo.

Glede strašenja z regulacijo ... vsak ICE avto ima vroč, glasen in strupen izpuh.
Izpuh "Cold thrusterja" je ledeno mrzel, kratkega dosega, omejen. Njegov glavni problem zna bit hrup, kar bo glavna omejitev uporbnosti.
In izpuh ne bo samo eden, izpuhov bo več.

First they ignore you, then they lough at you ...

Iridium-8
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Truga ::

izpuh cold thrusterja je okoli 50 stopinj celzija ne "ledeno mrzel", in bo prav lepo uniceval asfalt poleti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

pegasus ::

In to vseskupaj bo dvignilo funkcionalno vrednost avtu kako točno? Desetinko boljši čas na drag raceih?

Truga ::

Ma ti ne razumes, a nisi gledal bek to the fjucr??? Tko ko tist bo to. Whompy wheels ze majo, zdaj bojo pa se letanje dodal.
««
48 / 101
»»