» »

SpaceX reusable rockets

SpaceX reusable rockets

Temo vidijo: vsi
««
88 / 101
»»

BigWhale ::

lynxslo5 je izjavil:

Lahko nekateri wokerji pljuvate po Musku, ampak brez njega bi bila danes Amerika kar se tiče raket drugorazredna država.


Brez Muska danes ZDA ne bi imele SpaceX. To je prakticno edina stvar, ki jo lahko zakljucis z dovolj visoko verjetnostjo.

pegasus ::

Tole bo izgleda naslednji spacex:

IMHO bi Elon storil najbolje, če jih kar kupi in integrira :)

BigWhale ::

Medtem smo sicer doziveli 200+ izstrelitev Falcona, kar je na koncu kar lep dosezek. Skoraj ne morem verjeti, da sem vecino od teh izstrelitel pogledal. :>

BigWhale ::

pegasus je izjavil:

Tole bo izgleda naslednji spacex:

IMHO bi Elon storil najbolje, če jih kar kupi in integrira :)


Tole mam downloaded za danasnji let. :))

BT52 ::

BigWhale je izjavil:

pegasus je izjavil:

Tole bo izgleda naslednji spacex:

IMHO bi Elon storil najbolje, če jih kar kupi in integrira :)


Tole mam downloaded za danasnji let. :))


Ko je tip nošalatno rekel, da bodo kar naredili full flow 1 stopnjo. LOL

No resnično pa očitno rabijo FUNDING in zato tale publiciteta.

ESA jih naj kupi, da bomo vsaj evropejci imeli svojo kul raketo. :D

kow ::

BigWhale je izjavil:

lynxslo5 je izjavil:

Lahko nekateri wokerji pljuvate po Musku, ampak brez njega bi bila danes Amerika kar se tiče raket drugorazredna država.


Brez Muska danes ZDA ne bi imele SpaceX. To je prakticno edina stvar, ki jo lahko zakljucis z dovolj visoko verjetnostjo.


Skoraj zagotovo tudi Tesle ne bi bilo. VCji ne bi financirali Tesle pod vodstvom Eberharda. Kar se tice raket - dvomim, da bi kdo drug financiral idejo o reusable raketah. Sploh pa jo udejanil. Moznosti so majhne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Invictus ::

BigWhale je izjavil:

Medtem smo sicer doziveli 200+ izstrelitev Falcona, kar je na koncu kar lep dosezek. Skoraj ne morem verjeti, da sem vecino od teh izstrelitel pogledal. :>

Ja, to je bolj neverjetno :)).

Sam spremljam samo še StarShip in Falcon Heavy...

pegasus je izjavil:

Tole bo izgleda naslednji spacex:

IMHO bi Elon storil najbolje, če jih kar kupi in integrira :)

Elon bi lahko kuil že Dream Chaserja, sam je zgleda preveč obseden z Marsom.

Tole je pa zanimiv koncept, kjer so malo "po nesreči" naredili aerospike motor na drugačen, bolj praktičen način... :).

BigWhale je izjavil:

lynxslo5 je izjavil:

Lahko nekateri wokerji pljuvate po Musku, ampak brez njega bi bila danes Amerika kar se tiče raket drugorazredna država.


Brez Muska danes ZDA ne bi imele SpaceX. To je prakticno edina stvar, ki jo lahko zakljucis z dovolj visoko verjetnostjo.

Jap, NASA tako ni sposobna narediti ene prektične rakete.

Sam, če ne bi bilo SpaceX, pa bi ZDA najbrž Rusom pustila, da poradijo Ukrajino, ker drugega ponudnika raket s človeško posadko ne bi bilo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

BigWhale ::

Sem pogledal, zanimiv pristop in drzim pesti, da jim uspe.

Ja, full flow prva stopnja je kar bold ampak zdaj vemo, da ni neizvedljivo. :)

fulk ::

Tudi jaz.
Interesantna, potencialno robustna zadeva. Mogoče ne najbolj učinkovita, ampak deluje mi res kot reusable sistem.

BT52 ::

SpaceX's Gwynne Shotwell says SpaceX will attempt a 33-engine Super Heavy static fire test tomorrow.


Postaja vroče. Koliko betona bo razfukalo spet XD preden naredijo vodno supresijo do konca.

Invictus ::

A niso vode že testirali?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BT52 ::

Invictus je izjavil:

A niso vode že testirali?


Ja delno. Tist meglični sistem so ja testirali. Vendar je zaradi erozije in 7000t pptiska ki ga povzroči 33 Raptorjev še vedno imajo probleme z razpadanjem betona. Zato bodo tekom teh testov montirali gor konkretni sistem z velikim pretokom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

WallSreet ::

Kot kaže je vse potekalo tako kot mora brez večjih problemov. Nič ni razneslo, vse stoji (deluje precej kompaktno). En motor jim je ugasnil drugega so pa sami ugasnili pred poskusom tako da je 31/33, Musk je izjavil na Twiterju da je to dovolj.

Morda kdo ve kakšni so naslednji koraki? Če prav razumem naj bi bil to zadnji korak pred izstrelitvijo ki naj bi bila naslednji mesec?

BT52 ::

Nevem. Mogoče še enkrat test, če bodo menjavali ta dva problematična motorja.

Ali pa bodo YOLO naredili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BigWhale ::

Testirat morjo se Starship. Najbrz ne rabijo se enkrat testirat vseh raptorjev, ker jih je 31 dovolj, za ta test.

BT52 ::

Zakaj Starship? Čaki tam so že naredili static fire.

Ship 24 Static Fire (Six Engines) September 08, 2022

BT52 ::

BigWhale je izjavil:

Testirat morjo se Starship. Najbrz ne rabijo se enkrat testirat vseh raptorjev, ker jih je 31 dovolj, za ta test.


Ja pod pogojem, da imajo kaj rezerve z drugimi, kar bi v teoriji moglo bit izvednjivo, da dosežeš ciljno orbito.

“So 31 engines fired overall,” Musk tweeted. “But still enough engines to reach orbit!”


Vem, da je bila konceptualno ideja, da lahko crkne vedno vsaj 2 motorja in raketa še vedno izpolni misijo z polnim tovorom.

Samo se žrtvuje povratni let in posledično skoraj nemogoče rešit prvo stopnjo z pristankom. No vsaj tako je bilo z Falconom enkrat.

BigWhale ::

Sej zdej ne bo sla stvar v orbito, plus ne bo payloada in bo vse skupaj lazje.

Za Starship static fire sem pa cist pozabil, ja. Bomo vidl, ce bo marec realen. :)

Invictus ::

BigWhale je izjavil:

Testirat morjo se Starship. Najbrz ne rabijo se enkrat testirat vseh raptorjev, ker jih je 31 dovolj, za ta test.

Razen če FAA ne zagnoji, da hočejo full test, z vsemi motorji.

Potem nimajo izbire...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Comandante ::

Kaj testa 33 motorjev v stacked konfiguraciji ne bo? To bi skoraj pricakoval, da vidijo, ce sraufi drzijo Starship na mestu.

BT52 ::

Invictus je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Testirat morjo se Starship. Najbrz ne rabijo se enkrat testirat vseh raptorjev, ker jih je 31 dovolj, za ta test.

Razen če FAA ne zagnoji, da hočejo full test, z vsemi motorji.

Potem nimajo izbire...


Ehh ne FAA nima z tem kaj veze. Oni imajo svoj koridor, katerega se vsi držijo drugače se detonira raketo simpl. Torej plačaj in pa obvesti kdaj boš testiral in to je to. Oni nimaja tukaj nič besede.

Invictus ::

če SpaceX ne dobi od FAA dovoljenja, je zadeva zaključena...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BT52 ::

FAA nima jim povedat, da morajo delat static fire.... Oni samo dajo dovolenje in vspostavijo koridor na podlagi količine goriva... Vse tole je že vnaprej določeno.

Comandante ::

Static teste jim lahko EPA prepove IMO. Najdejo kaksnega ptica, ki gnezdi, pa je takoj problem. Podobno kot pri nas, s civilnimi iniciativami.

Taksne ludiste so vcasih v ZDA tepli in zapirali, danes pa imajo na zalost moc blokirati cel vesoljski program.

BT52 ::

Tudi tako ja. Se lahko zgodi.

Čeprav imajo koncesijo 5 orbitalnih poletov z strani Nase v obliki okoljskega dovolejnja. Vključujoč z glasovnimi mejitvami v obliki velikosti evakuiranega območja, ter količine izpuščenega CO2, CH4. Kako pa se to nadzoruje in kako moč ima tole dovolenja pa ne vem.

FAA se naslanja na zgornje dovolenje, čeprav jim je v osnovi samo pomebno, da je koridor dovolj velik in z tem letalski in ladijski promet preusmerjem izven cone. Kaj pa SpaceX ali bilokatera firma dela znotraj časovnega okna jih pa boli kurac.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BigWhale ::

Comandante je izjavil:

Static teste jim lahko EPA prepove IMO. Najdejo kaksnega ptica, ki gnezdi, pa je takoj problem. Podobno kot pri nas, s civilnimi iniciativami.

Taksne ludiste so vcasih v ZDA tepli in zapirali, danes pa imajo na zalost moc blokirati cel vesoljski program.


Dej, ne bluzi z ludisti in podobnimi neumnostmi. Vpliv taksnih in drugacnih testiranj in izstrelitev na okolje se mora narediti.

Vcasih so decki v rudnikih prebirali premog, sedaj pa tega ne pocnemo vec, ker smo civilizirani.

MrStein ::

Ja, zdaj kopljejo litij in kobalt.

Je pa res, da tega MI ne počnemo. Pač "drugi".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Comandante ::

BigWhale je izjavil:


Dej, ne bluzi z ludisti in podobnimi neumnostmi. Vpliv taksnih in drugacnih testiranj in izstrelitev na okolje se mora narediti.

Vcasih so decki v rudnikih prebirali premog, sedaj pa tega ne pocnemo vec, ker smo civilizirani.


Civilizirani? Zmesani smo, ne civilizirani. Obnasamo se, kot da iz vsake druge vasi izstreljujemo rakete vsak dan. Ne, iz enega izmed treh izstrelisc v ZDA se 1x tedensko izstreli eno raketo. Dve minuti malce ruzi, glavnina nad oceanom, pa je gotovo.

Da se vesoljski program bremza z studijami vpliva na okolje je preprosto zalostno. Naravi je vseeno za nase rakete. Kar se tice ljudi, se lahko mirno preselijo kam drugam. Saj imas tudi talente, ki se preselijo v blizino letalisc, potem pa jamrajo, da je glasno in da naj se omeji letenje letal.

BT52 ::

Tukaj je krivda povsem na Musku, ker je dobil zemljo za poceni dnar. Samo si ni mislil oz je spregledal, da bodo treehuggerji imeli probleme z tem itd.

Nič imajo pravico v obliki zakonov pa naj se on obrača kakorkoli hoče. Bolj je šlo za njegov ego, ker takrat ni bil v dobrih odnosih z Naso oz ljudmi, ki sodelujejo na Cape-u. In jih je v bistvu odjebal in rekel "ok pa bom naredil svoj raketni center".

Zato pa zdaj požira besede in dejansko gredo na ustaljeno primarno mesto, kjer se lahko izstreljuje in testira praktično neomejeno, ker gre za veliko privatno aka vojaško zaprto območje. Zato zdaj posodabljajo 39A in so že postavili Mechazillo stolp za SS iztrelitve. Ter celo pripravljajo tretjo 49C iztrelitveno cono.

Osebno mislim, da je naredil veliko napako, da ni že naredil svoje naftne ploščadi (Phobos in Deimos je že kupljen) z mostom nekje v mehiškem zalivu. :D

Malce šale.

Samo tole je vizija prihodnosti. Čeprav SpaceX dela koliko jim javna kulisa dopušča. Vsaj za Boca Chico in okolico je 5 iztrelitev in mogoče 10 statičnih testov , kar spremenljiv kompromis. Ostalo od ptičov pa čiščenja okolja pa se bo poskrbelo in so jih po okoljskem dovolenju zavezani izvajat.

Invictus ::

Tista Boca Chica bo samo za prototipe.

On ima na Floridi že postavljen stolp za izstrelitev StarShipa.

Ta lokacija se bo prej ali slej zaprla...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

lynxslo5 ::

https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnol...

Družba Bryce Technology je objavila analizo dostavljenega tovora v orbito za zadnje četrtletje 2022. SpaceX je dostavil 142 ton, kar je skoraj toliko, kot ves preostali svet skupaj.

Skratka Musk je naredil, da je Amerika zopet prva vesoljska supersila. Trenutna oblast ga pa niti v Belo hišo ne povabi in mu raje meče polena pod noge na vsakem koraku.

pegasus ::

Da, to je normalno. Ta pojav ni samo slovenski, vidiš ga po celem svetu. Vsi veliki sistemi razvijejo svojo konzervativnost kot samoohranitveni mehanizem in če preveč izstopaš iz povprečja, dobiš najmanj po prstih, če ne še kaj več.

BT52 ::

No če sem pošten. Ga vojska in Nasa shrani z projekti. Čeprav je še zdaj proporcionalno recimo Northam in Boeing pri sredstvih bolj uspešen. Če se ne motim so za DEMO projekt dostave osebe v orbito dobili kar manj od Boeinga. BTW Kateri še zdaj ni izpolnil 1 misije LMAO. Čeprav ok varnost je na prvem mestu samo rezultatom ni za oporekat.

Če pa primerjamo Nasin proračun z proračunom vojske je kar komedija.... Tudi SLS dobi smešno malo denarja na pram recimo Apolu projekta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

WallSreet ::

Kot kaže nas loči zgolj še nekaj tednov do prve prave Starship misije. To bo res dogodek leta po mojem mnenju. Toliko potenciala in takšenega preskoka že dolgo nismo videli. Recimo ravno zadnjič sem bral da bi lahko Starship brez krilc nosil tudi 250 ton payload-a kar je skoraj 10x toliko kot Falcon 9. Kar pomeni da bi lahko v eni misiji izstrelili skoraj 500 satelitov. Če prav razumem naj bi bili naslednji sateliti precej večji saj bodo stacionirani precej višje, kljub temu bodo lahko pri SpaceX opravljali ogromne misije in kar je še bolj noro je to da je vse skupaj nenormalno poceni v primerjavi z ostalimi alternativami. SpaceX trdi da bi lahko izstrelitev Starshipa znašala zgolj milijon dolarjev. Pa recimo da to ne drži in da gre za 10 milijonov. Še vedno nenormalno poceni vse skupaj. Se bo pa odprlo celo novo področje satelitov in ostalih vojaških satelitov zdaj go bo to payload omogočal.

Seveda je potrebno najprej testirati trenutni Starship s krilci ki omogoča do 150 ton payload-a. SpaceX ima trenutno na ploščati tudi raketo brez krilc in jo bodo kmalu sprobali.

Jaz sem pa kar precej zmeden glede samih izstrelitvenih ploščad. Še zdaj mi ni povsem jasno koliko izstrelitvenih stolpov ima Musk v mislih, koliko jih je trenutno v fazi gradnje in koliko stolpov je že dokončanih. Če prav razumem imajo Američani na Floridi dva vesoljska centra? Enega imajo še v Kaliforniji, ter še enega v Teksasu? SpaceX gradi nenormalno veliko število novih objektov na različnih koncev tako da je vse skupaj težko slediti. Potem je tu še Blue Origin ki se prav tako hitro širi in postavlja svoj center.

Skratka če mi lahko nekdo pove koliko launch padov je trenutno pod gradnjo? Koliko jih namerava Musk zgraditi ter kje se nahajajo ti launch padi?

Musk je nekaj govoril da bodo letos imeli 4 do 5 polnih Starshipov. Čez kakšno leto ali 2 bi lahko tako na tedenski bazi v vesolje pošiljali do 1000 ton payloada kar je noro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: WallSreet ()

lynxslo5 ::

WallSreet je izjavil:

Jaz sem pa kar precej zmeden glede samih izstrelitvenih ploščad. Še zdaj mi ni povsem jasno koliko izstrelitvenih stolpov ima Musk v mislih, koliko jih je trenutno v fazi gradnje in koliko stolpov je že dokončanih. Če prav razumem imajo Američani na Floridi dva vesoljska centra? Enega imajo še v Kaliforniji, ter še enega v Teksasu? SpaceX gradi nenormalno veliko število novih objektov na različnih koncev tako da je vse skupaj težko slediti. Potem je tu še Blue Origin ki se prav tako hitro širi in postavlja svoj center.

Skratka če mi lahko nekdo pove koliko launch padov je trenutno pod gradnjo? Koliko jih namerava Musk zgraditi ter kje se nahajajo ti launch padi?


SpaceX za pošiljanje tovora v vesolje na raketi Falcon 9 trenutno uporablja tri izstrelišča: Vandenberg v Kaliforniji in na Floridi dva izstrelišča: Cape Canaveral in Kennedy Center. Za pošiljanje človeške posadke v vesolje SpaceX uporablja izključno Kennedy Center na Floridi.

Boca Chica v Texasu je bila v začetku mišljena kot glavno izstrelišče za Starship. Vendar se je SpaceX zaradi nagajanja okoljevarstvenikov in Bidenovih zveznih oblasti, odločil, da bo glavno izstrelišče za Starship po novem Kennedy Center na Floridi, kjer sedaj gradijo novi launch pad za Starship.

Ker pa bo launch pad za Starship zelo blizu launch pada za raketo Falcon 9, bi lahko v primeru eksplozije Starshipa prišlo do poškodbe Falcon 9 launch pada, ki je trenutno edini launch pad, ki omogoča Američanom pošiljanje Dragonov s človeško posadko na mednarodno vesoljsko postajo. Ker je rizik eksplozije Starshipa resen, so se odločili, da bodo na Floridi nadgradili tudi izstrelišče Cape Caneveral, da bo tudi to izstrelišče omogočalo pošiljanje Crew Dragona s človeško posadko na vesoljsko postajo. Ko pa bo izstrelišče Cape Canaveral nadgrajeno in bo služilo kot back up za Crew Dragone, bo Kennedy Center postal primarno izstrelišče za Starship.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lynxslo5 ()

AvtoR ::

WallSreet je izjavil:

Kot kaže nas loči zgolj še nekaj tednov do prve prave Starship misije. To bo res dogodek leta po mojem mnenju. Toliko potenciala in takšenega preskoka že dolgo nismo videli. Recimo ravno zadnjič sem bral da bi lahko Starship brez krilc nosil tudi 250 ton payload-a kar je skoraj 10x toliko kot Falcon 9. Kar pomeni da bi lahko v eni misiji izstrelili skoraj 500 satelitov. Če prav razumem naj bi bili naslednji sateliti precej večji saj bodo stacionirani precej višje, kljub temu bodo lahko pri SpaceX opravljali ogromne misije in kar je še bolj noro je to da je vse skupaj nenormalno poceni v primerjavi z ostalimi alternativami. SpaceX trdi da bi lahko izstrelitev Starshipa znašala zgolj milijon dolarjev. Pa recimo da to ne drži in da gre za 10 milijonov. Še vedno nenormalno poceni vse skupaj. Se bo pa odprlo celo novo področje satelitov in ostalih vojaških satelitov zdaj go bo to payload omogočal.

Seveda je potrebno najprej testirati trenutni Starship s krilci ki omogoča do 150 ton payload-a. SpaceX ima trenutno na ploščati tudi raketo brez krilc in jo bodo kmalu sprobali.

Jaz sem pa kar precej zmeden glede samih izstrelitvenih ploščad. Še zdaj mi ni povsem jasno koliko izstrelitvenih stolpov ima Musk v mislih, koliko jih je trenutno v fazi gradnje in koliko stolpov je že dokončanih. Če prav razumem imajo Američani na Floridi dva vesoljska centra? Enega imajo še v Kaliforniji, ter še enega v Teksasu? SpaceX gradi nenormalno veliko število novih objektov na različnih koncev tako da je vse skupaj težko slediti. Potem je tu še Blue Origin ki se prav tako hitro širi in postavlja svoj center.

Skratka če mi lahko nekdo pove koliko launch padov je trenutno pod gradnjo? Koliko jih namerava Musk zgraditi ter kje se nahajajo ti launch padi?

Musk je nekaj govoril da bodo letos imeli 4 do 5 polnih Starshipov. Čez kakšno leto ali 2 bi lahko tako na tedenski bazi v vesolje pošiljali do 1000 ton payloada kar je noro.


Tole ceno poleta Starshipa jaz jemljem zelo z rezervo. Tudi za Space Shutle so na začetku govorili kako poceni bo posamezen polet, na koncu je bila pa cena skoraj stokrat višja na posamezen polet.
Sicer pa Tudi Tesla 3 naj bi imela ceno 30000 dolarjev, pa vemo koliko stane danes...

WallSreet ::

lynxslo5 je izjavil:

WallSreet je izjavil:

Jaz sem pa kar precej zmeden glede samih izstrelitvenih ploščad. Še zdaj mi ni povsem jasno koliko izstrelitvenih stolpov ima Musk v mislih, koliko jih je trenutno v fazi gradnje in koliko stolpov je že dokončanih. Če prav razumem imajo Američani na Floridi dva vesoljska centra? Enega imajo še v Kaliforniji, ter še enega v Teksasu? SpaceX gradi nenormalno veliko število novih objektov na različnih koncev tako da je vse skupaj težko slediti. Potem je tu še Blue Origin ki se prav tako hitro širi in postavlja svoj center.

Skratka če mi lahko nekdo pove koliko launch padov je trenutno pod gradnjo? Koliko jih namerava Musk zgraditi ter kje se nahajajo ti launch padi?


SpaceX za pošiljanje tovora v vesolje na raketi Falcon 9 trenutno uporablja tri izstrelišča: Vandenberg v Kaliforniji in na Floridi dva izstrelišča: Cape Canaveral in Kennedy Center. Za pošiljanje človeške posadke v vesolje SpaceX uporablja izključno Kennedy Center na Floridi.

Boca Chica v Texasu je bila v začetku mišljena kot glavno izstrelišče za Starship. Vendar se je SpaceX zaradi nagajanja okoljevarstvenikov in Bidenovih zveznih oblasti, odločil, da bo glavno izstrelišče za Starship po novem Kennedy Center na Floridi, kjer sedaj gradijo novi launch pad za Starship.

Ker pa bo launch pad za Starship zelo blizu launch pada za raketo Falcon 9, bi lahko v primeru eksplozije Starshipa prišlo do poškodbe Falcon 9 launch pada, ki je trenutno edini launch pad, ki omogoča Američanom pošiljanje Dragonov s človeško posadko na mednarodno vesoljsko postajo. Ker je rizik eksplozije Starshipa resen, so se odločili, da bodo na Floridi nadgradili tudi izstrelišče Cape Caneveral, da bo tudi to izstrelišče omogočalo pošiljanje Crew Dragona s človeško posadko na vesoljsko postajo. Ko pa bo izstrelišče Cape Canaveral nadgrajeno in bo služilo kot back up za Crew Dragone, bo Kennedy Center postal primarno izstrelišče za Starship.


Hvala ti za tale odličen komentar, lepo si razložil in mi je zdaj bolj jasno. Moram priznati da mi je tisti del o Bidenu in nagajanju dvignil živec (ne moreš verjeti kaj se gredo idioti zmešani!). Torej kaj se bo potem zgodilo s Starbase-on v Texasu če ne bodo imeli dovoljenja? Ali misliš da se bo čez čas to lahko spremenilo in da bodo dovolili izstrelitve Starshipa tudi v Texasu? Mislim Texas je res ogromen in trenutno se dam odvija prava gospodarska renesansa, bi bilo kar malce žalostno da bi pri Starbasu zdaj samo proizvajali rakete.

Edit: berem da bodo misije možne vendar bo moral spaceX izpolnjevati številne pogoje. Članek omenja 75 sprememb ki jih bo moral SpaceX sprejeti.
https://www.theverge.com/2022/6/13/2299...

Ampak res takšne stvari mi gredo na kurac za ponoret. Toliko nekega kompliciranje sploh v ZDA. Vsaka pizdarija je problem, ni čudno da imajo infrastrukturo iz 20 stoletja, ko se pa 10 let pregovarjajo o stotih različnih stvareh. Tu bi bil kitajski sistem precej boljši. Tam se odločijo na hitro brez kompliciranja tu v ZDA pa res sami problemi. Mora biti res kar moteče za SpaceX sploh ker so stolp že postavili. Meni bi se odtrgalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: WallSreet ()

AvtoR ::

Je kaj novega na Raptor motorjih?
Predvsem v fazi pristanka meni še ne delujejo tako zanesljivo kot Merlin.

BigWhale ::

WallSreet je izjavil:


Edit: berem da bodo misije možne vendar bo moral spaceX izpolnjevati številne pogoje. Članek omenja 75 sprememb ki jih bo moral SpaceX sprejeti.
https://www.theverge.com/2022/6/13/2299...

Ampak res takšne stvari mi gredo na kurac za ponoret. Toliko nekega kompliciranje sploh v ZDA. Vsaka pizdarija je problem, ni čudno da imajo infrastrukturo iz 20 stoletja, ko se pa 10 let pregovarjajo o stotih različnih stvareh. Tu bi bil kitajski sistem precej boljši. Tam se odločijo na hitro brez kompliciranja tu v ZDA pa res sami problemi. Mora biti res kar moteče za SpaceX sploh ker so stolp že postavili. Meni bi se odtrgalo.


A si ti dejansko prebral clanek (ki je sicer ze pol leta star)? :) "Problemi" so povsod v kolikor toliko civiliziranem svetu kjer vodilnim v drzavi ni vseeno a ljudem padajo rakete po glavah al ne. Ugani v kateri drzavi padajo ljudem rakete po glavah. Skorajda dobesedno.

Pri SpaceX so tocno vedeli kaksna so pravila ampak probavajo po svoje. Ce pa niso vedeli kaksna so pravila, potem pa rabijo nov legal team, ki bo opravljal svojo nalogo tako kot treba. Dajmo nehati nasedati propagandi, da je SpaceX edina benevolentna entiteta, vsi drugi so pa zlobnezi, ki jim nagajajo. SpaceX mora upostevati enake predpise kot vsi ostali.

Starship bo pac najvecja raketa do sedaj in prav je, da se pogleda kak vpliv na okolje bodo imele posamezne izstrelitve in kaj prinasa potencialna katastrofa.

BigWhale ::

WallSreet je izjavil:

Musk je nekaj govoril da bodo letos imeli 4 do 5 polnih Starshipov. Čez kakšno leto ali 2 bi lahko tako na tedenski bazi v vesolje pošiljali do 1000 ton payloada kar je noro.


Za Falcon 9 booster je ta cas 21 dni in od tega precej pade na transport. Pri Starshipu transporta prakticno ne bo, bo pa treba pocakati, da vidimo kako je z reusabilityem po uspesnem pristanku. Plosce za toplotni scit so pri preizkusih nehale odpadati, zdaj morajo preziveti se re-entry.

Bo pa tudi zanimivo videti kako zgleda re-entry pri povratku z Lune ali pa Marsa.

Invictus ::

Naj najprej stestirajo vsaj reentry.

O Luni in Marsu bomo sanjali kasneje.

Mars je tako vsaj še 10 let stran (da sploh pošljejo tja Starship brez posadke + 26 mesečni cikel za najkrajše potovanje), Luna pa minimalno 5. Na Luni mora NASA najprej narediti postajo/portal, ki kroži okoli nje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BT52 ::

AvtoR je izjavil:

Je kaj novega na Raptor motorjih?
Predvsem v fazi pristanka meni še ne delujejo tako zanesljivo kot Merlin.


Umm mnja. Dejansko že dolgo niso leteli. SO pa jih naštancali že preko 200 komadov.

Trenutno so na 280-300bar in zelo fuel rich ob stenah. In pa po novem novi modeli vsebujejo tudi servo TVC. B7 je še klasična hidravlika, kar ni idealno vendar kaj boš drugega. B9 in SN28 bo prava moderna stvar z vraticami in mogoče že z Starlinki v seržerju.

Torej ja, veliko stvari za potestirat IMO.

Že ta verzija SN26 brez krilc je po mojem mnjenju "orbitalni depo pathfinder" in del mnogih testov, ki bodo sledili, kar bo terjalo leta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

Invictus ::

Po prvem poletu bodo najbrž pospešili proizvodnjo in teste, da se bo čimveč realno potestiralo, ne posimuliralo.

Je pa vprašanje kako bo z dovoljenji...

Pa preden bo Starship human-rated, bo tudi še potrajalo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nevone ::

Pri SpaceX so tocno vedeli kaksna so pravila ampak probavajo po svoje. Ce pa niso vedeli kaksna so pravila, potem pa rabijo nov legal team, ki bo opravljal svojo nalogo tako kot treba. Dajmo nehati nasedati propagandi, da je SpaceX edina benevolentna entiteta, vsi drugi so pa zlobnezi, ki jim nagajajo. SpaceX mora upostevati enake predpise kot vsi ostali.

To je podobna zahteva kot zahteva antivakserjev, da morajo cepiva biti 100% neškodljiva preden jih kdo uporablja. Včasih obstajajo v razvojni fazi razlogi, da ni vse 100% na svojem mestu. Tisti, ki pa vse 100% upoštevajo, pa ponavadi ne naredijo nobenega preboja. Žal je tako.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BigWhale ::

Ne. Ne pretiravaj, ne pretepaj slamnatih moz, in ne podtikaj, ker samo ti govoris o 100%. Ce se nekdo odloci, da bi izstrelil v zrak 4500 ton goriva, je povsem prav, da se nardi analizo kak vpliv ima ta zadeva na okolje in kaj se bo zgodilo, ce pade nekomu na glavo.

Na koncu dneva so se odlocili, da nardijo izstrelisce za rakete zraven nekega rezervata za ptice kjer se ljudje ze vec kot 50 let borijo za ohranjanje enih pticev. Ce je dejansko kdo pri SpaceX mislil, da zaradi tega ne bo problemov, pol majo legal department res butast.

V Nevadi jim ne bi nihce gnjavil. Recimo.

BT52 ::

Jup tako je.

fulk ::

Tako je BigWhale.
In, če se navežem na nevonino pozicijo. Tudi predeni narediš nekaj takega kot je vbrizganje celoten populacije, moraš vedeti dovolj zanesljivo, da ne bo kritičnih stranskih učinkov.
Starship na srečo nima nekih pretiranih toksinov v sebi in v najslabšem primeru bo spalila nekaj ha gozda in pobila kako ogroženo žabo. Ni konec sveta, ampak vseeno ni potrebe po šalabajzerstvu.

Okapi ::

nevone je izjavil:

Pri SpaceX so tocno vedeli kaksna so pravila ampak probavajo po svoje. Ce pa niso vedeli kaksna so pravila, potem pa rabijo nov legal team, ki bo opravljal svojo nalogo tako kot treba. Dajmo nehati nasedati propagandi, da je SpaceX edina benevolentna entiteta, vsi drugi so pa zlobnezi, ki jim nagajajo. SpaceX mora upostevati enake predpise kot vsi ostali.

To je podobna zahteva kot zahteva antivakserjev, da morajo cepiva biti 100% neškodljiva preden jih kdo uporablja. Včasih obstajajo v razvojni fazi razlogi, da ni vse 100% na svojem mestu. Tisti, ki pa vse 100% upoštevajo, pa ponavadi ne naredijo nobenega preboja. Žal je tako.

Kot je že BigWhale napisal, 100% si si izmislila ti. Pravila, za rakete in za cepiva, niso zato, da bi zmanjšala nevarnost na 0%, ampak da jo zmanjšajo na neko sprejemljivo mero, pri čemer se upošteva tudi korist. Pri cepicu je recimo sprejemljiva mera, da umre en, če je zato tisoč rešenih. Pri raketah je pa merilo drugačno, ker je tudi korist drugačna.

Kar antivakserji počnejo, je podobno, kot bi zahtevali, da imajo vsi avti strojno omejitev hitrosti na 10 km/h. Ali da je na potniških letalih vsak sedež katapult s padalom.

BT52 ::

Pa še pri raketah moramo upoštevati, da pri državah veljajo obrobja obal bolj kot ne edino sprmenljivo območje za iztrelitve. Leti preko populacijskih območij je NO-GO. Pa še pogoj, da si čim bližje ekvatorja je tudi zelo zaželjen.

Zato je Musku ostalo, kar malo primernega prostora. In kot smo že prej ugotovili Boca Chica je draga napaka. Čeprav pozitivni vliv na strokovni kader in število zaposlitev v obliki ustaljenega razvojnega centra tudi neki pomeni.

So pa Phobos in Deimos prodali kaki teden nazaj. Haha zato je moja teorija "naj čim prej naredijo svoj dostop in iztrelitveno ploščad na morju" šla v maloro. Če pa prav pomislim, vse kar zahteva marinski dostop je zelo drago, potratno, nepredvidljivo, ter načelona veliko težje iz očitnih razlogov logistike. Zato bi osebno podpiral RTLS izstrelitve v obliki subvencij celo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BigWhale ::

Boca Chica je fajn, ker je dost blizu ekvatorja, to je edina (in ne nepomembna prednost) v smislu same fizike izstreljevanja. Verjetno so se kaksne druge, ekonomske, prednosti.

Ampak glede na to, da Rusi serijsko izstreljujejo na skoraj 46 stopinjah severno, je v ZDA se ogromno prostora za izstreljevanje. :) Sever Oregona je nizje.
««
88 / 101
»»