» »

Pretvorba .tar.gz oz. tar.bz2 v .deb in namestitev v Debian-based Linux distribuciji

Pretvorba .tar.gz oz. tar.bz2 v .deb in namestitev v Debian-based Linux distribuciji

slitkx ::

Ker so ponavadi datoteke v formatu .tar.gz ali .tar.bz2, je lahko nameščanje za novinca precej mučno.
No, po nekaj dneh iskanja (kdo ve, morda bi bil kdo hitreje uspešen) sem le naletel na navodila, ki so mi narisala nasmešek na obraz.


in
http://www.newlinuxuser.net/convert-tgz...

V konzoli (oz. kakorkoli se že imenuje ukazno okolje v kaki drugi Debian-based distribuciji) sta potrebna le dva ukazna niza:
1. sudo apt-get install alien in knofneš tipko 'Enter'
(povpraša te po geslu - vpišeš in potrdiš)
2. sudo alien -d ime_datoteke_za_namestiti.tar.gz (oz. tar.bz2) in knofneš tipko 'Enter'.
(čas pretvarjanja je odvisen od velikosti arhivske datoteke)

3. Zalaufaš nastali .deb fajl in počakaš, da .deb package-installer (v mojem primeru GDebi Package Installer) opravi svoje.

Lp.
  • spremenil: slitkx ()

zee ::

tar zxfv whatever.tar.gz
cd whatever
./configure
make
sudo make install

8-)

Se prej se sicer splaca pogledati, ce izbrani paketek/program morda ze obstaja v repozitorijih izbrane distribucije: sudo apt-cache search whatever

Ce da, potem zadevo zgolj namestis: sudo apt-get install whatever

Ta zadnja verzija poskrbi tudi za namestitev vseh odvisnih paketkov.

Moja 0.02 S$.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

slitkx ::

zee, ta postopek pri meni ni deloval. Končalo sw je pri ./configure. Error log na sveži Mint namestitvi.

Zato, zakaj bi začetnik odkrival znanost, če obstaja enostavnejši postopek?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

jype ::

Configure pregleda, če imaš na sistemu nameščene vse potrebne knjižnice in programe. Če jih nimaš, ti izpiše kaj ga moti.

slitkx ::

Memi je izpisalo samo, da ./configure sploh ni na sistemu. Nič drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

slitkx ::

Aja, pa zee, še nekaj. Danes ponoči je imel sistem kar konkreten update. Ko pa sem iskal programje zase, so bile v repozitoriju zastarele verzije.
Na računalniku želim imeti zgolj najnovejše. Brez izjeme.

Zato sem se lotil iskanja tega postopka, ker mi ni v interesu čakati na servirano posodobitev.

jype ::

slitkx> Na računalniku želim imeti zgolj najnovejše. Brez izjeme.

Potem nimaš druge možnosti, kot da vsak program posebej nadgrajuješ takoj, ko avtor spremembo objavi.

To bo zelo težaško delo, ker večina programja med seboj ni kompatibilnega za vse različice.

slitkx> Memi je izpisalo samo, da ./configure sploh ni na sistemu. Nič drugega.

Configure je del programa, ki ga poskušaš namestiti. Včasih ga tam ni in moraš najprej pognati autotools.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

slitkx ::

No, zaradi tega "včasih" sem se lotil iskanja. Da mi ne bo potrebno vsakič ugotavljati, ali sploh imam vse potrebno.
'alien' sem namestil in imam sedaj mir. Od tu naprej bo postopek za vsak program enak in predvsem krajši.

Kar se pa tiče posodobljenih programov, to ni problem. Sem rednega posodabljanja vajen z Windows OS.

technolog ::

slitkx je izjavil:


Na računalniku želim imeti zgolj najnovejše. Brez izjeme.


Če tako, potem čimprej nehaj uporabljat ubuntu. V repozirotijih imajo pogosto tudi po več let stare pakete, povprečno pa vsaj nekaj mesecev.

Poglej si Fedoro ali pa Arch.

Drugič: Paketov ni priporočljivo nameščat na zgornji način, ker boš hitro zašel v konflikte in imel totalno uničen sistem. Uporabljat je bolje package manager, ki za vsako datoteko ve, kateremu paketu pripada. Če se nekega dne odločiš, da paket odstraniš, boš imel sistem v stanju pred namestitvijo.

Brane22 ::

Če ne obvladaš, nimaš kaj bluzit s temi zadevami.

Uporabljaj packet manager, kot je predviden za tvoj distro.

Sicer bodo zelo hitro nepremagljive težave.

slitkx ::

V najslabšem primeru reinštaliram distro. Za safe je pa še dualboot z Win8.1.
Jaz se z zastarelim programjem pač ne morem sprijazniti.

GTX970 ::

technolog
Če tako, potem čimprej nehaj uporabljat ubuntu. V repozirotijih imajo pogosto tudi po več let stare pakete, povprečno pa vsaj nekaj mesecev.
Poglej si Fedoro ali pa Arch.

Fedore ne poznam, arch ni ravno kaj prijazen za začetnika.

debian:
wheezy-backports
jessie
sid
experimental

https://packages.debian.org/wheezy-back...

pegasus ::

slitkx je izjavil:

Jaz se z zastarelim programjem pač ne morem sprijazniti.
Si še mlad in zagret, lepo :) Verjemi, te bo minilo ...
Medtem pa si oglej t.i. rolling release distribucije ala gentoo in sorodne. So narejene za potešitev natančno te želje.

technolog ::

Fedore ne poznam,


Tehten razlog. Čestitam!

Zgodovina sprememb…

slitkx ::

Nekaj mi ne gre v račun.

Npr. Firefox iz upravljalnika programov se privzeto namesti v /opt/firefox/.
Če pa ga prenesem z uradne strani, arhiv pretvorim v .deb, se pa namesti v /usr/bin/. Why so?

Pa prele sem z upravljalnika programov namestil Thunderbird. Torej po uradni poti.
Med bližnjicami v grupi Internet je ni.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prva predogledna verzija Windows 10 s podsistemom Linux in Cortano (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9936946 (26011) Kenpachi
»

Linux, pobrisane particije in recovery

Oddelek: Operacijski sistemi
72545 (2119) 5er-->
»

Firefox problem?

Oddelek: Programska oprema
91384 (1099) RedStar
»

Ubuntu Live CD problem

Oddelek: Operacijski sistemi
342573 (1903) Anteus
»

[Debian] ./configure

Oddelek: Operacijski sistemi
71141 (1041) mte

Več podobnih tem