» »

Norveška: Foto trip z avtomobilom

Norveška: Foto trip z avtomobilom

«
1
2

harmony ::

Pozdrav.
Naslednje leto planiram na en foto trip na Norveško. Torej potovanje je predvsem z vidika pokrajinskega slikanja. Vprašanj imam nešteto, zato bi potreboval pomoč, če je že kdo bil na Norveškem, da pove mogoče svojo izkušnjo.

Predvsem kar me muči je kam iti. Ko gledam na google maps in razširim zemeljvid je toliko jezer, fjordov, slapov, da bi lahko rekel tu bi šel, tam bi šel, tle je lepo, tam je lepo...

Sam nekako sem razmišljal, da ne bi šel predaleč v Norveško torej začetek iz Kristiansand - do Trondheima. Naprej ne bi šel, ker je enostavno nemogoče kvalitetno vse v 2-3 tednih prepotovati. Že na začetku Norveške je toliko vsega za fotografe, da bi najbrž tam lahko ostal kakšen mesec.

Gremo na vprašanja:
1.) Najcenejša in najhitrejša varianta to Norveške z avtomobilom + trajektom?

Sam sem imel v mislih z avtomobilom do Hirsthals (Danska) nato naprej s trajektom do Kristiansadn (Norveška). V Oslo nimam namena iti, saj me zanimajo samo pokrajine in ne mesta. Je vredu takšna izbira?

2.) Naprej se pa že zgubljam, ker kot zgoraj napisano je toliko vsega, da ne vem kam bi najprej šel. Mislil sem iti varianto "cik-cak" po nacionalnih parkih do Trondheima in po drugi poti nazaj.

3.) Bral sem tudi o cestninah, da ti trgajo nekih 300 NOK, če nimaš posebne kartice, katero se da naročiti preko interneta. Kako je sedaj s tem? Nekateri tudi pravijo, da to ni potrebno.

4.) Nikoli nisem kampiral, pa me zanima tudi na to temo. Nisem še takšne pustolovec popolnega kampiranja po divjini, zato me zanima ali je res kamping na Norveškem toliko urejen, kot se ga hvali?

5.) No četrta točka se dejansko povezuje tudi s točko 2. Zakaj? Zato, ker so slike najbolj zanimive zgodaj zjutraj ali pozno zvečer oziroma tudi preko dneva se da narediti lepe slike, če se le pojavijo kakšni "dramantični" oblaki.

6.) Kdaj je najlepši / najtoplejši čas za potovanje. Junij-julij- avgust? Pozimi ne bi rad šel, jeseni tudi ne, mogoče pomlad zaradi svoje lepote, ampak sigurno je tam tudi pomladi še dosti snega, tega pa bi rad imel čim manj na svojih slikah.

Hvala za pomoč.

Pac-Man ::

chucki ::

Jaz sem bil Junija, sicer je bilo križarjenje, ampak sem bil v Kristiansandu, Geigranger, Hellesylt, Stavanger, Flamm..

Jutri lahko kaj več napišem...

AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Invictus ::

Iz Gegrangerja se splača iti čez gore v Bergen.

Epska cesta ... Nori prelazi ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

Mi gremo tudi naslednje leto čez celo Norveško.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

harmony ::

Saj sicer ni relativno težko potovati, ampak zame kot landscape (hobi) fotografu nediši ravno vse. Počasi si sicer sestavljam okvirno pot, z malo večjimi kraji, potem pa bo pa treba še iti v detalje.

Prvi del poti nekako 4-5 dni je tak:

1.) Kristiansand
2.) Lindesnes
3.) Stavanger
4.) Preikestolen
5.) V?ringsfossen via L?tefossen
6.) Bergen

Drug del še sestavljam...

Kaj pravite za prvi del? Sem kaj zanimivega izpustil? Najbrž sem :) Se pa poskušam orientirati po še enem fotografu, ki pa sicer živi na Norveškem. Njemu je dejansko vseeno, pač bo pa še enkrat prišel, če bo kaj izpustil. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

chucki ::

Geiranger misliš izpustit? To je no.1 fjord...
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

harmony ::

chucki je izjavil:

Geiranger misliš izpustit? To je no.1 fjord...


To že spada pod "drugi" del poti saj bi rad po vrsti šel in se probal čim manj vračati po istih poteh.

Drugi del bi približno izgledal takole:

7.) Aurlandsfjord
8.) Jotunheimen National Park
9.) Geirangerfjord
10.) Hellesylt
11.) M?re og Romsdal

Tukaj tudi nekih 5-6dni.

In to je že okvirno 10 dobrih dni. Potem bi rad videl Atlantsko cesto in Trollheimen. Potem pa počasi vračanje nazaj.

Vem, da je mogoče malo manj obiskanih krajev, ampak s stališča fotografa, če že na teh mestih uspem kaj konkretnega dobiti iz fotoaparata, bom zadovoljen.

S stališča navadnega potnika, pa je tole sigurno premalo videno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

creed ::

Racunaj da bos na dan prevozil max 300-350km. Sploh ce bos fotkal vmes in cakal na pravo svetlobo...in podobno. Pa tud ce nebi na poti cist nic fotkal, vec kot 400km nisi naredit. Ceste so vijugaste in ponekod precej ozke. So pa lepe. Upaj na lepo vreme...jst ti priporocam junij ali julij...zacetek junija znajo bit kake ceste cez planote se zaprte...avgusta, po pripovedih lokalcev, precej bolj dezevni dnevi.

Glede cestnin je tako, da placas kot pri nas na cestninski postaji...brezkakrsnih koli kartic. Oslo ima cestne obroce (ring 1, ring 2, ring3) in vsakic ko se zapeljes iz enega ring-a v drugega (3->2, ali 2->1) placas neko dajatev, zato je najbolje vzet Oslopass s katerim koristis javni promet. Trondheim in Bergen nimata tega sistema. Pa nekje si zamenjaj nekaj kron v drobiz (kovance), za placilo parkirnin na avtomatih (sprejemajo samo kovance).

LP

trollfjord ::

Jaz imam kar precej izkušenj z vožnjo po Norveški. Sem v zadnjih nekaj letih prevozila skoraj celo (vsako leto en del)

Odgovori:
1) Leta 2012 je bila cena Hirsthals - Kristiansand 44 EUR, 2 osebi + avto z Fjord line.
2) Ocestninjenih cest na jugu Norveške je precej. Včasih tudi take, ki so v zelo slabem stanju (na ta način lokalne skupnosti zbirajo denar za obnovo cest). Večinoma so avtomatske cestnine, kjer ti posnamejo tablico.
Možnosti za plačilo je več.

- lahko ne narediš nič in potem dobiš na dom položnico (če te najdejo preko mednarodne baze registerskih tablic) Vem, da Nemcem od lanskega leta na ta način že pošiljajo položnice. Ne vem ali nas že najdejo :D Zaenkrat mislim, da še ne.

- druga možnost je, da se registriraš na https://turistportalen.csautopass.no/en... za 1 NOK. Ko greš prvič čez cestnino se ti račun aktivira in ti odtrga 300 NOK in od tega zneska nato plačuješ cestnino. Če ne porabiš, ti čez 2 meseca vrnejo na račun.
Več informacij na http://www.autopass.no/en/autopass. Na tej strani nekje najdeš tudi seznam ocestninjenih cest .


Včasih pa so ocestninjene tudi ceste čez kakšne prelaze, gorske ceste. Take ceste niso vključene v ta sistem cestninjenja in plačaš na licu mesta s kartico in ti potem dvigne rampo za prehod. Je pa taka ocestninjena cesta že na začetku označena z znakom Kr.


3. Kampiranje je čisto v redu, moraš pa upoštevati vlago, in da so lahko noči kljub toplemu dnevu mrzle. Pa dež. Dobra, topla spalka in debel armaflex je v redu.
Ena možnost spanja je tudi v hyttah, samo je pa šotor cenejši. Kempi so preprosti, ampač čisti.

4) Norveška je izredno fotogenična. Motivov ti ne bo nikoli zmanjkalo. Poleti je cel dan svetlo.
Kar se časa potovanja tiče, je odvisno kaj želiš videt. Če te zanimajo aurore, potem je to sedaj in pozimi. Drugače je pa junij - avgust (ali seprember, če si za jesenske barve) čisto OK.

5) Kot že veš, je Norveška izjemno DRAGA. Jaz imam vedno skoraj vso hrano s seboj. Voda je super, pitna, tako da je ne rabiš kupovat.

če te zanima kaj več: vesnita@yahoo.com

Nekaj mojih slikc (vsa leta): http://www.panoramio.com/user/3637397 (mislim, da na strani 5 in 6 je tudi nekaj fotk z jugažnega dela

Smurf ::

Se ena posebnost glede kampiranja, na Norveskem ima vsak pravico, da kampira (mislim da 1 noc) tudi na privatnem posestvu.

krneki0001 ::

Smurf je izjavil:

Se ena posebnost glede kampiranja, na Norveskem ima vsak pravico, da kampira (mislim da 1 noc) tudi na privatnem posestvu.


Kampiraš lahko povsod do 150m od ceste, razen če ni izrecno prepovedano.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

energetik ::

trollfjord je izjavil:

5) Kot že veš, je Norveška izjemno DRAGA. Jaz imam vedno skoraj vso hrano s seboj. Voda je super, pitna, tako da je ne rabiš kupovat.
Jaz sem bil tam 2012, pa se mi v štacunah ni zdelo "izjemno drago". OK, morda 30% dražje kot pri nas, odvisno kje in kaj kupuješ. Ni pa zdaj potrebno prav vsega vlačiti s sabo.

Aja, ogledat in poslikat se splača kakšno otočje na Z obali, mi smo bili v Andenesu, ki je baje izjemno fotogeničen. Mi smo imeli na žalost ves čas oblake in dež.
Ali pa Lofoti.
Imej dober šotor, sploh za sever. Lahko precej močno piha in se komot kaj polomi. Seveda spet odvisno kje kampiraš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

trollfjord ::

energetik je izjavil:

trollfjord je izjavil:

5) Kot že veš, je Norveška izjemno DRAGA. Jaz imam vedno skoraj vso hrano s seboj. Voda je super, pitna, tako da je ne rabiš kupovat.
Jaz sem bil tam 2012, pa se mi v štacunah ni zdelo "izjemno drago". OK, morda 30% dražje kot pri nas, odvisno kje in kaj kupuješ. Ni pa zdaj potrebno prav vsega vlačiti s sabo.

Aja, ogledat in poslikat se splača kakšno otočje na Z obali, mi smo bili v Andenesu, ki je baje izjemno fotogeničen. Mi smo imeli na žalost ves čas oblake in dež.
Ali pa Lofoti.
Imej dober šotor, sploh za sever. Lahko precej močno piha in se komot kaj polomi. Seveda spet odvisno kje kampiraš.


Meni se zdi drago. Še posebno v trgovinah na severu (še posebno če ne moreš brez solate in druge zelenjave): pokrajini Finnmark in Troms, da ne govorim o bencinu. Na severu je približno 2 EUR (in več) za liter (letos). V južnejših fjordih je cenejši. Se pa da vsaj pri sadju notri prinest, če naletiš na rastišča borovnic, molt in malin :)

Otok Andøya je res zelo fotogeničen, sploh zahodna obala, če pa zaviješ na kako malo bolj stransko cesto, obstaja velika verjetnost, da naletiš še na losa ali celo losjo družinico :)

harmony ::

Hvala vsem za odgovore.
@trollfjord
Glede na nick te je vredno kontaktirati. :)

Jaz sem najdel trajekt relacija Hirsthals - Kristiansand za 180+€, ti pa pravis, da si dala 44€ x2 najbrz za obe smeri, kar je pa vseeno 100€ manj. Je nujna rezervacija na tej relaciji?

Vajenc ::

krneki0001 je izjavil:

Smurf je izjavil:

Se ena posebnost glede kampiranja, na Norveskem ima vsak pravico, da kampira (mislim da 1 noc) tudi na privatnem posestvu.


Kampiraš lahko povsod do 150m od ceste, razen če ni izrecno prepovedano.

Je to kak zakon ali bolj nenapisano pravilo?
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

creed ::

Zakon. Velja za celotno skandinavijo.

harmony ::

Počasi bom moral začeti z nabavo opreme od nule.

Torej potrebujem nasvete za kakšen dober šotor za 2 osebi. Ne predrag, ne poceni, da pridem na Norveško in da se strga in da moram še tam potem kje kupovati.

Najraj bi pop-up šotore, saj ko sem gledal na youtube so zelo praktični za uporabo.

V mislih sem imel en malo bolj kvaliteten šotor ter enega malo manj kvalitetnega (za backup).

energetik ::

harmony je izjavil:

Počasi bom moral začeti z nabavo opreme od nule.

Torej potrebujem nasvete za kakšen dober šotor za 2 osebi. Ne predrag, ne poceni, da pridem na Norveško in da se strga in da moram še tam potem kje kupovati.

Najraj bi pop-up šotore, saj ko sem gledal na youtube so zelo praktični za uporabo.

V mislih sem imel en malo bolj kvaliteten šotor ter enega malo manj kvalitetnega (za backup).
Ne bi jaz s pop-up šotorom. V Andenesu v kampu so se palice šotorov zvijale do konca in nekaj jih je popokalo. Jaz sem svojega dodatno privezal in na srečo je zdržal veter. Imel sem pa nekega za 3 osebe iz Hervisa. Zdržal je pa brez problema vse nalive, ki so se v 3 tednih vrstili dan za dnem.
Na tvojem mestu bi poiskal takega z Alu palicami. Najbolje kakšnega hribovskega v kakem Igluju ali Kibubi. Niso pa poceni. Ampak verjemi da ti ne bo žal, ko bo nekje na norveški obali sredi noči zapihal močan veter.
Ali pa pač 2 poceni pop-up, in ga vržeš stran ko ga polomi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

krneki0001 ::

Vzami kak šotor od mckinley-a. Recimo njihov iglu je čisto dober in zelo hitro postavljen.

Ne kupuj pa v iglu ali kibubi, ker so "zlatarji". (samo za primer - hlače iz goretexa stanejo 180 evrov, enake hlače, isti kroj, isti šivi enako limano (najbrž jih ista firma dela), samo da so flekaste pa dobiš army shopu za 10x manj. Torej 18 evrov.
Mckinleyev šotor za 5 oseb (2 spalnici in velik predprostor - recimo mckinley alpha 5) stane nekje do 200 evrov, šotor na isti način v igluju je pa stane 2x toliko, pa ni nič bolj kvaliteten.

Če rabiš velik šotor s stojno višino (postavljen nekje v 15ih minutah, zapakiran pa pride nekje v pakungi 60 X 30 X 30cm, ti lahko jaz svojega prodam (mckinley alpha 5). Kupil sem ga avgusta letos, pa ga potem nisem rabil, ker je skos deževalo in smo šli v apartma, tako da je še original zapakiran - cena 150 evrov.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

harmony ::

Hmmm...
Prejle sem gledal tegale...



in



Oba imata ceno cirka 160-170€. Tale pop-up mi je res praktičen, no tudi ta "navadni" ne izgleda, da ga je težko postaviti.

levaky ::

Norveška... en kup stvari za slikat:)

Jaz sicer na jugu nisem bil, z izjemo Haegefjella in doline Nissedal in Rjukan-a, tako da glede tistega konca ti veliko ne morem pomagati...

Obisk Finse-e se splača. Meni osebno je tam noro lepo, ne vem še točno zakaj. Skok v sosednjo dolino, malo naprej od Hol-a imaš en lep slap nad cesto. Kakih 45min hoje v hrib in prideš na izjemno lepo planoto. Za 1 dan slikanja brez problema, še celo kakega losa srečaš.
Zanimiva je baje tudi kolesarska pot Finse-Myrodal al nekaj podobnega. Nisem šel, ni bilo časa.

Trolltunga se splača pogledat. Gor z vlakcem in potem cca 2h hoje po ravnini ali pa po ferati.

Bergen mogoče tržnico in tiste hiše v centru.

Jostedalbreen ledenik v naselju 'Olden'. Nasproti je en ogromen slap, na desni strani doline je tudi neka pot, po kateri lahko prideš do lepe razgledne točke. Nisem bil gor, poišči navodila in gps koordinate na pofotkajplanet.si (vem, počasi dela za popizdit, ampak nimam časa za update).

Geiranger itaq, spotoma lahko skočiš še na Dalsnibbo in si ogledaš Geirange iz hriba nad njim.

Od tu naprej proti Andalsnesu po trolovi cesti. Nekje na vrhu se ustavi in se sprehodi do roba Trollvegna. Lep pogled v dolino, če si navajen izpostavljenih delov, greš lahko prečit celotno steno po grebenu. Nisem šel, baje da je lepo.

Andalsnes ni velik za viditi, lahko pa se zapelješ malo naprej do Isfjorden in tam po makedamu na desno v dolino (plačljiva cesta). Na vrhu doline se povzpneš na greben in direktno nasproti tebe je Trollvegen v vseh svoji veličini in celotna Romsdalen dolina.
Razgled nekje iz polovice smeri na Romsdalhorn:



Dovrefjell park se splača zaradi bizonov/bivolov? Nikoli ne ločim:)
Jotunheimen: Špica, ampak jaz sem imel vedno slabo vreme in sem ga gledal samo od daleč. Gjendesheim se splača obiskati in narditi turo do jezer:



Kar nekaj idej lahko dobiš na telih dveh blogih:
http://www.pofotkajplanet.si/ (malo počasi dela, upam da najdem čas malo poupdejtat)
http://www.zunaj.si/

Če rabiš še kaj idej ali podrobnosti: matej pri zunaj.si

Matej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: levaky ()

krneki0001 ::

harmony je izjavil:

Hmmm...
Prejle sem gledal tegale...



in



Oba imata ceno cirka 160-170€. Tale pop-up mi je res praktičen, no tudi ta "navadni" ne izgleda, da ga je težko postaviti.


Ti mali popupi nimajo dobro zračenja poštimanega. Sva ga imela z ženo, ko sva bil še "noro zaljubljena" in takrat sicer ni predstavljajo problema, če se ves moker zbudiš. Namreč ves kondenz se na stropu nabere in dol po tebi kaplja. Spalke so mokre, vse kar imaš notri je mokro, tako da to ni ravno dobra zadeva.
Je pa lahek in ga je lahko nositi. Ampak saj greš najbrž z avtom in se boš naokoli vozil, torej imaš prtljažnik in tudi kaj večjega lahko daš notri.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Vajenc ::

krneki0001 je izjavil:

Ti mali popupi nimajo dobro zračenja poštimanega. Sva ga imela z ženo, ko sva bil še "noro zaljubljena" in takrat sicer ni predstavljajo problema, če se ves moker zbudiš. Namreč ves kondenz se na stropu nabere in dol po tebi kaplja. Spalke so mokre, vse kar imaš notri je mokro, tako da to ni ravno dobra zadeva.
Je pa lahek in ga je lahko nositi. Ampak saj greš najbrž z avtom in se boš naokoli vozil, torej imaš prtljažnik in tudi kaj večjega lahko daš notri.

Robens in Outwell si tega ne privoščijo. Kakšen Mckinley pa kar pogosto.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

krneki0001 ::

Vajenc je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Ti mali popupi nimajo dobro zračenja poštimanega. Sva ga imela z ženo, ko sva bil še "noro zaljubljena" in takrat sicer ni predstavljajo problema, če se ves moker zbudiš. Namreč ves kondenz se na stropu nabere in dol po tebi kaplja. Spalke so mokre, vse kar imaš notri je mokro, tako da to ni ravno dobra zadeva.
Je pa lahek in ga je lahko nositi. Ampak saj greš najbrž z avtom in se boš naokoli vozil, torej imaš prtljažnik in tudi kaj večjega lahko daš notri.

Robens in Outwell si tega ne privoščijo. Kakšen Mckinley pa kar pogosto.


Noben majhen popup nima dobro zračenja narejenega.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

energetik ::

Na vsakem šotoru se bo nabiral kondenz, ker imajo vsi notranjo kupolo zračno, torej vlaga od dihanja prehaja do zunanje kupole, ki se v jasnih nočeh brez izjeme ohladi.
Rešitev je le, da je razmik med zunanjim in notranjimi delom zadosten, da se ne moreš dotikati in da je oblika zunanje kupole taka, da kondenz odteka po njej do tal.
Lahko se pa reši z močnim prezračevanjem zunanje kupole, ki suši nastali kondenz, kar pa naredi šotor hladnejši.

Vajenc ::

Mogoče je pri teh majhnih kaj drugače, pri velikih sem letos prvič probal Outwell in bil presenečen, da ni po dežju kapljalo tudi, če si se dotaknil plahte. Zagotovo je veliko v zračenju, nekaj pa tudi v materialu (npr.polycotton, ki diha) in raznih premazih.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

harmony ::

Mogoce mi lahko svetujete s konkretnimi predlogi (linki), ce mislite da ta 2 katera sem dal nista vredu.

Vajenc ::

harmony je izjavil:

Mogoce mi lahko svetujete s konkretnimi predlogi (linki), ce mislite da ta 2 katera sem dal nista vredu.

Nekaj od teh znamk, pa če bosta dva bi vzel npr. za 3 osebe. Da se spati tudi v kakšnem večjem karavanu, če bosta z avtom.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

TehDucky ::

Brat je šel za 3 tedne gor na Dansko in Norveško ter počez Švedsko. Prespal je pa kar v Citroen Berlingo. Zadnje sedeže je ven vrgel doma, si notri namontiral vse kar je rabil, nato pa se ustavil ob cesti ter si napumpal turbomaximus v ravno pravšnji velikosti, da je notri pasalo in to je bilo to.

krneki0001 ::

Jaz imam za potovanja od letos naprej takole rešeno.
Sicer ni moj avto sem ga pa enako urihtal.
 strešni šotor

strešni šotor

Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

creed ::

Jaz bom tko reku glede spanja na Norveskem. Nabavi si en poceni popup sotor ala Quechua...imajo 100 razlicnih velikosti in cenovnih razredov. Od 50€ dalje. Ce bos imel napovedano lepo vreme (pogledas na net za 3-4 dni vnaprej) postavis sotor nekje u naravi (z glavne ceste zavijes na kako stransko in poisces prostor za sotor in avto), niti ne gres u kamp. Vse legalno. Ce pa vidis da bo slabo vreme pa gres v kamp v hytter (male lesene hiske). Ker ce bo scalo verjemi mi da ti ne bo disalo postavljat sotora in spat v njem. Sploh ce bos imel par dni dezja zaporedoma. Vsakic pospravljat in pol postavljat moker sotor...v dezju...not fun. Tko da kar bos prisparal z nakupom poceni sotora, mas pol za hiske v primeru slabega vremena. Sem sam spal 3 tedne na norveskem v quechua sotoru.

LP

harmony ::

No ja, dejansko bi rad sotor tudi kdaj kje drugje uporabil. Torej ne bo namenjen samo za ta trip, tako da mogoce ce ze takoj vlozim v malo bolj kvalitetnega je boljse kot pa da potem kasneje ponovno kupujem.

creed ::

Ja kje pise da moras sotor uporabit sam na Norveskem :) Ce ti bo zdrzal Norvesko slabo vreme...bo zdrzal tudi drugje :) Drgac pa lahko za isti tip sotora (mislm na popup) odstejes precej vec denarja...vse je od tebe odvisno. Ce se bos selil vsak dan...pol definitivno priporocam popup sotor...ce bos po 3-4 dni na istem prosotru lahko vzames navaden/iglu sotor. Ceprav jaz odkar imam popup...igluja ne uporabljam vec. In je zdrzal nalive, neurja brez zlomljenih palic in puscanja.

LP

creed ::

Dam se kako slikco, ce ne moti nobenega...













LP

billy ::

ksz...

da obudim malce tole temo...

Je bil kdo gori pred kratkim? Zanima me kako je s cestninami, berem nekaj da skenirajo tablice, in da je vse avtomatsko, ampak kako se potem plačuje?
Kaj pa povezava Oslo letališče Drammen? Berem da skoraj na pol ure vozi nek vlak: se je kdo peljal? Kje je vstopna postaja na letališču?

Senzor ::

Drži, za cestnina in nekateri trajekti se plačujejo preko sistema LPR (licence plate recognition).

Lahko se registriraš tule: https://www.autopass.no/ in dodaš kreditno, da ti sproti trga dol. Je pa tudi opcija, da dobiš na mail obračun in plačaš kasneje.

Če se ne registriraš, predajo podatke firmi, ki se ukvarja z izterjavo neplačanih cestnin in parkirnin in te oni potem poiščejo na podlagi registrske tablice. Lahko traja tudi eno leto, preden dobiš kaj od njih.

billy ::

Ni mi jasno, oz ne najdem, kjer na autopass bi se lahko registriral, pa to je potem vezano na registrsko, ki se lahko spremeni ali potem rabiš nov account?

Mislim, da bo še najlažje se pač peljati skozi in čakati na pošto :)

Senzor ::

Hm, izgleda, da so neki spreminjali. Zdaj se tule registriraš: https://www.epass24.com/

Vezano je na registrsko, ja. Na isti account lahko dodaš več registrskih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Senzor ()

billy ::

To pa je že bolj prebvljiva stran, pa tudi aplikacijo imajo, hvala.

Kako pa je z rent-a-cari tam, a moraš sam poskrbet za plačilo, pomeni aplikacijo in vnest registrsko?

Senzor ::

Z rentacari na Norveškem nimam direktnih izkušenj, sem bil vedno s svojim avtom gor. Najbolje, da vprašaš na okencu, ko prideš po avto. Na Danskem, kjer se plačujejo nekateri mostovi, te že sami vprašajo, ali se boš vozil čez njih - potem ti dajo elektronsko tablico (kot bivši slovenski ABC), vse skupaj pa se potem poračuna pri vračilu avta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Senzor ()

billy ::

A, vidim da si šel preko danske na norveško? Pomeni tudi preko švedske? epass24 vidim da velja tudi za švedsko. Kako pa je na danskem s tistima dvema mostovoma in plačilo? Se lahko "na licu mesta s kartico", ali se spet rabi kaka aplikacija?

Senzor ::

Mostove na Danskem lahko plačaš tudi na cestninski postaji s kartico ali gotovino. Samo gledaš table, da se razvrstiš na pravo stezo.

Švedska avtocesta od Malmöja mimo Götheborga do norveške meje ni plačljiva (vsaj leto in pol nazaj še ni bila). Okoli Stockholma je IIRC plačljiva, vendar nisem nikoli dobil nič, ne v aplikacijo, ne na dom.

Tomas 33 ::

Jaz sem bil lani na severu. Preko Finske do Nord Kaapa, pa potem do Narvika, in na Švedsko.

Edino kar je bilo za plačat (na severnem delu) je bilo eno parkirišče, kjer ni delal OCR slovenske tablice in je bil posledično brezplačen ;), ob debati z domačinom pa še ugotovil, da je plačljiv most pri Narviku, je pa pojasnil, da zaradi zapletenosti postopka tujce tolerirajo (e-cestninjenje) in je bilo celo v lokalnem časopisu, tako da spet brezplačno.

Po 3/4 leta še nobene pošte.

kajtimara ::

Norveška 2021 - do Lofotov.(bil samo po Norveški)
Plačljivo, ni da ni. Trajekti, cestnine, vožnja po mestu. System: skeniranja tablice. Najbolj praktično račun, gor - na začetku - položiš 300EUR, ki se ti odšteva. Cena storitve: do 50% manj/popust, kot brez predplačila. Ko zmanjka denarja - če dodatno ne naložiš - polna cena. Višek na računu se po zahtevi vrne.
Maš tudi elektronsko, vendar nepraktično, ker ti pošljejo eno elektroniko, vezano na tablico. Vprašljivo za Ren a car.
Moje mnenje je, da je stroškov cestnin in trajekta cca 350EUR, AD 7,5 m dolg (polna cena).

p.s. NE RAČUNAT, da vam ne bodo poslali računa domov. Meni ga še po 1,5 leta niso.
p.s.2 Švedska ima vse zastonj. Plačljivo Stockholm, en most na severu, + še neki. Gor 2x most cca 190EUR, nazaj 2x trajekt 170EUR.(2022)
p.s.3 Priti z Danske na Norveško ali Švedsko je pa drgo. In ni se možno izogniti.

AD so zakon!!:)

Zgodovina sprememb…

billy ::

kajtimara, s katero aplikacijo pa si to počel? torej da naložiš gor dobrometje? al si kam "drugam"?

Iz danske na švedsko/norveško sta samo dve opciji ne? Trajekti ali tista dva mosta? Trajekt je cca 100-190 eur (oseba+avto) mostova pa sta koliko? v eno smer?

Senzor ::

Oresund (med Dansko in Švedsko) je ~60€ v eno smer za osebni avto.

Storebaelt (na Danskem) je ~40€ v eno smer za osebni avto.

billy ::

O bože moj, pa to je ja tu tu nekje s trajektom....

c3p0 ::

Hja, saj ne greš v Bosno. Skandinavija stane, guncanje na trajektu ti pa vzame lahko par ur več. Sam sem šel po Danski, a le čez Storebaelt, lep most.

Rentacar pa ti načeloma kar cukne iz kartice, če nisi plačal. Meni so še isti dan za neko tunelnino, kjer sem spregledal da je plačljivo.

billy ::

Hm, ne vem no, če gledamo trajekt Frederikshavn do Goteborga in potem primerjamo pot do Goteborg preko obeh mostov...smo verjetno nekje tu tu s časom. Je pa res, da ima trajekt fiksen vozni čas in če ravno ne vletiš direkt na njega, boš ga čakal. Lahko pa na trajektu potem malo počivaš/zaspiš :)

Amapk, ker je govora o road tripu, čas ni pomemben, ker je ža sama pot doživetje.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Na Norveškem lani 80 odstotkov prodanih avtomobilov že električnih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12516213 (10412) Utk
»

Na Švedsko v času koronavirusa

Oddelek: Loža
393336 (1114) yansek
»

Potovanje do Nordkappa

Oddelek: Loža
165020 (4350) miha1135899
»

Potovanje na Islandijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5010464 (7988) krneki0001
»

Kaj si pogledati na Norveškem in Švedski

Oddelek: Loža
145400 (4967) zcetrt

Več podobnih tem