» »

[Windows 10] Vprašanja in težave

[Windows 10] Vprašanja in težave

««
137 / 141
»»

Han ::

21H2 bo verjetno zadnja "večja" posodobitev, potem bodo samo še 'flikali' luknje.

orreel ::

Očitno bo tudi ta verzija kot redni mesečni popravki.
https://www.techadvisor.com/news/window...

jedateruk ::

Windows 10 imam drugi dan, zato bo veliko za vprašati.
Kaj je treba narediti, da bo kazalo gumb za preklapljanje med jeziki tipkovnice? In kako se doda npr. rusko tipkovnico?

Han ::

Start - Nastavitve - v iskalnik vneseš besedo tipkovnica...

jedateruk ::

Ni tako enostavno. Po dolgem guglanju sem našel. Treba je iti na Nastavitve > Ura in jezik, tam na Prednostni jeziki. Prej sem imel samo slovenščino, zato mi ni kazalo ikone za preklapljanje v opravilni vrstici. Treba je izbrati prednostni jezik, ampak vse odkljukat, da dodan jezik nima funkcij v windowsu. Najprej sem ostal pri slovenščini, kliknil na možnosti in iskal ruščino. Ampak je ni bilo, ker ne obstaja ruščina v latinici. Zato sem potem dodal ruščino kot prednostni jezik, potem sem dobil v možnostih ruščine tudi ruski cirilični layout za tipkovnico.

Naslednje vprašanje: je windows defender dovolj dober za zaščito, ali je treba inštalirati kak antivirus?

jedateruk ::

Še to: kako se znebim stalnega spraševanja "ali dovolite temu programu spreminjati vašo napravo" ... ali nekaj takega? To je verjetno nekje v skrbniških nastavitvah.

orreel ::

jedateruk
Defener je povsem dovolj.
Nadzorna plošča-uporabniški računi-spremeni nastavitve nadzora uporabiškega računa

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: orreel ()

jedateruk ::

Naslednja stvar: kako narediti tekst na zaslonu in programih temnejše? Sem že poskusil s ClearType, izmral sem najbolj tekme, ampak nima nekega učinka. Ta tekst, ki ga zdaj tipkam, je zelo svetel, in če pogledam zgodovino v brskalniku, je tudi svetlo.

jedateruk ::

Barvna kvaliteta je 8bitna. Lahko grem na možnosti monitorja, tam se gre na "seznam vseh načinov". Ampak bo kaj narobe, če izberem 32bitne barve?

Han ::

Prikaz je odvisen predvsem od grafične in monitorja. Novejšega datuma kot sta, boljša je slika. ;)

mat xxl ::

Kako v W10,za veke vekomaj izklopiti tisto novo okno desno spodaj z raznimi novicami. Ne maram tega, kako to zradirati ?

gddr85 ::

glej personalization -> start, al pa notifications meni

Han ::

Desni klik na opravilno vrstico (taskbar) -> News and interests -> Turn off.

Lonsarg ::

mat xxl je izjavil:

Kako v W10,za veke vekomaj izklopiti tisto novo okno desno spodaj z raznimi novicami. Ne maram tega, kako to zradirati ?
Tako da nadgradiš v W11, kjer so to hvalabogu ukinli ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

MrStein ::

jedateruk je izjavil:

Barvna kvaliteta je 8bitna. Lahko grem na možnosti monitorja, tam se gre na "seznam vseh načinov". Ampak bo kaj narobe, če izberem 32bitne barve?

Ne. To bi moralo biti že privzeto.
Edino če nimaš pravih gonilnikov za grafično.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jedateruk ::

V nvidia control panel piše, da je 32bit. Ampak pri tekstu je enaku kot v windows 8.1. Zelo malo DPI ali pa ni nič alti aliasa, text v zelo majhni velikosti zgleda zelo oglat.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Kaka ločljivost? Kaki monitor?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jedateruk ::

MrStein je izjavil:

Kaka ločljivost? Kaki monitor?

Uh... well, umm, so, i mean... MIND YOUR BUSINESS ! :)

jedateruk ::

Naslednje zadeva: kako se imenuje StartMenuExperienceHost.exe (v task manager piše za to "Začetek") v services.msc? Rad bi to zaprl, ker žre veliko rama. Maj bi sicer delal prozornost opravilne vrstice, ampak je tudi zdaj ni veliko. Zapiranje v task managerju nima učinka.

Han ::

Kaj vse tebe moti... 8-O JAO!

jedateruk ::

'ebi ga, tako to je. No, a ve kdo, kako se imenuje ta StartMenuExperienceHost.exe v services.msc?

orreel ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: orreel ()

mihagr ::

v cmd oknu vpišeš sc getservicename "imeservica ki ga vidiš" v service.msc,
ali sc getdisplayname "ime....", potem sc delete "imeservica" , narekovaji morajo biti zaradi dolgih imen, ali presledkov, cmd morap odpreti kot administr.... itd....

mihagr ::

moja napaka getdispleyname in getkeyname sta prava ukaza

jedateruk ::

orreel, sem že poskusil v podrobnostih izklopiti, pa se je spet vklopil po eni sekundi. V task managerju mi pokaže, kje je ta program v podrobnostih, ne pokaže pa, kje je v storitvah.

Ok, pustimo to.

Naslednja zadeva: je dovoljeno imeti vitrual ram (odstranjevalno datoteko) na SSD disku?

Zgodovina sprememb…

orreel ::

To je bolj odvisno od količine rama,jaz imam 32 gb rama in 2 ssdja,in izključeno ostranjevalno datoteko.
https://sl.telusuri.info/articles/instr...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: orreel ()

jedateruk ::

Hello, it's me again. I bet you were missing me.

Vsakič po končanem spanju se pokaže zaklenjen zaslon. V Možnosti za vpis nimam "require start - in" (slika tukaj: https://brightwhiz.com/windows-10-disab.... Imam windows 10 home, zato mi tega ne kaže. Ampak se morda vseeno da onemogočiti zaklenjen zaklon v cmd?

Aja, morda bi se to pojavilo, če bi imel geslo. Grem poskusit.

Zgodovina sprememb…

jedateruk ::

To sem popravil. Naredil geslo, potem se je pojavil require sign - in. To sem onemogočil, potem zbrisal geslo, zdaj mi require sign - in spet ne kaže, ampak zaklenjen zaslon se vseeno več ne kaže.

Next: kako izklopiti update, ki ga dela windows defender? vsak dan pride kaj novega v C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Definition Updates, tega se seveda ne da zbrisat, napiše, da se ne da zbrisat, ker je defender vklopljen. Se ga da kako izklopit začasno? Ali pa kontrolirati, koliko pogosto naj bi prihajal update za defender?

jedateruk ::

Tudi glede tega sem našel rešitev: https://docs.microsoft.com/en-us/powers...

jedateruk ::

Windows 10 nima predogleda v context meniju za slike. V obeh diskih (drug disk je moj prejšnji, kjer sem imel windows 8.1) vidim na \Program Files\Windows Photo Viewer isto vsebino, torej bi morali biti predogled na voljo tudi v windows 10. Iščiem in iščem, kaj narediti. Na enih straneh so na voljo .reg files. Na https://gearupwindows.com/fix-image-pre... vidim še najmanj šarjenja po registru. Grem poskusit, seveda najprej narediti backup za windows.

jedateruk ::

Ne dela, mi napiše, da nima dostopa ali pa da jaz nimam pravic. Je kaj narobe v
%SystemRoot%\System32\rundll32.exe "%ProgramFiles%\Windows Photo Viewer\PhotoViewer.dll", ImageView_Fullscreen %1
?

DePalmo ::

Ne vem iz kje sem potegnil dol, sem pa potegnil dol .reg metodo in dela. Sicer ima občasno viewer težave, ampak dela v 99%.

jedateruk ::

Pobral sem .zip iz https://www.itechtics.com/restore-photo... in mi zdaj dela. Da je po slovensko, sem šel v [HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\image\shell\ in preimenoval Image Preview v Predogled.

jedateruk ::

Windows update mi ponuja 21H1 (majevsko verzijo za win 10 home). Se splača imeti to? Daje posodobitev za novice, ki jih imam izklopljene, funkcije kamer pri Hello, to imam tudi izklopljeno, ker nimam prenosnika.

Han ::

V obtoku je 21H2...

Han ::

MrStein ::

The device has either stopped responding or has been disconnected.


Taki dialog mi zadnje čase prikazuje.
Največkrat takrat, ko pustim PC na miru nekaj ur. Ko se vrnem, je 4, 6, včasih tudi več teh dialogov en na drugem.

Iskanje po webu kaže, da se je to začelo pred nekje pred dvemi-tremi meseci (takrat so začeli ljudje spraševati po raznim forumih, kot MS Answers, reddit, razni blogi, itd.), žal neke uporabne rešitve ni tam. Razen retry, reboot, reinstall...

Dialog se začne pojavljati, ko se od PC odklopi telefon (USB povezava). Tako Android kot iPhone.

Saj se poklikajo in zaprejo, samo počasi žerejo živce...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

jedateruk ::

Han je izjavil:

V obtoku je 21H2...

Jaz nimam niti 21H1, zato mi kaže najprej za tega. Sprašujem, če se splača. Da se ne bo pojavil kak nov program v ozadju, ki ga bo treba izklopit.


Druga stvar.
Ker imam v prilagodi nastavljeno svetlo barvo, ni možno nastaviti barvo za opravilno vrstico. Se da to narediti v registru? Saj iščem to, za vsak slučaj vprašam, da vidim, kako bom dobil to prej.

Imaš prav, 21H2 se ponuja:)

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Nastaviš na Custom in lahko ločeno nastavljaš.

...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

orreel ::

Jaz sem že dobil verzijo 21H2 in je to zelo mini in hitra posodobitev ca 50 MB.
https://ibb.co/2jtptcW

bluefish ::

Ja, ker je "enablement package" - bolj ko ne le aktivira funkcije, ki so že bile nameščene s predhodnimi popravki, a so bile neaktivne.

mtosev ::

Ma kdo kakšno idejo kar narediti, ker na mojem prenosniku faila pri upgrade iz verzije 1909 na 20H2 prek windows update?
Last failed install attempt on ?18. ?11. ?2021 - 0xc19001e1
Last failed install attempt on ?21. ?11. ?2021 - 0x80070652
Že več krat sem probal pa je isto. Windows update se ustavi pri 61 in to je to.
Specs:
Inspiron 7359
i7 6500U
8gb ram
Samsung 860 Evo

thx
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

KTr1sk ::

Preizkusi z "Reset Windows update tool" (nekdo je imel podoben problem in je ta zadeva delovala)
https://wureset.com/downloads.html?fbcl...
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

mtosev ::

Sem uspešno upgradal na 20H2. Krivec je bil conexant audio driver. Njega sem odstranil v device managerju poizkusil ponovno in tole je bilo to.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

mtosev ::

Opažam nekaj zanimivega. Matka ima core M3 6Y30 cpu in windows update že nudi upgrade na 21H2, na mojem i7 6500U pa nič od tega. Sem na 20H2 pa mi windows update ne ponudi upgrade. Oba cpuja spadata pod Skylake serijo cpujev. Jaz mam Dell Inspiron 13 7359, ona pa Chuwi Aerobook. Zanimivo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

D3m ::

Prisili update. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

Han ::

Za P43/45 (C2D/Q letnik 2008) je bil 21H2 na voljo takoj. :P

jedateruk ::

Kakšno funkcijo ima Set-MpPreference -SignatureScheduleDay, ki se jo vnese v powershell kot admin? Defender dela update vsak dan, zdaj pa marsikje vidim, da je privzeta vrednost za -SignatureScheduleDay 8, torej nikoli.

jedateruk ::

Tudi na https://docs.microsoft.com/en-us/powers... piše, da je default 8. Kaj potem vpliva na Defender, da se posodablja vsak dan?

Zgodovina sprememb…

jedateruk ::

Zdaj že vem, da Set-MpPreference -SignatureScheduleDay nima zveze z update za Defender. Včeraj sem nastavil na ponedeljek, danes se se spet spre,enile datoteke v mapi za defender update. Zato sem danes nastavil Set-MpPreference -SignatureScheduleDay na 8.

Zdaj pa drugo. Nikakor ne morem nastaviti v context meniju, da bi se v Novo pokazal .xlsx. Imam Office 2016. V novo imam na voljo word dokument (ta ima v registru Word.Document.12>ShellNew NullFile), acces zbirko podatkov (FileName E:\PROGRA~1\MICROS~1\Office16\1060\ACCESS12.ACC), Publisherjev dokument (FileName mspub.pub). V registru mi čudno kaže, za .pub mi kaže publisher.document.16, za .docx pa word.document.12. Vse mi naredi razen .xlsx. V registru za .xlsx je mapa Excel.Sheet.12, v njej pa ShellNew. V FileName je excel12.xlsx.
Če upoštevam to, kar piše na tej strani: https://answers.microsoft.com/en-us/win..., mi pojavil excel v context meniju, ampak ne v Novo oddelku.

Obstaja še kak način za spravit .xlsx v Novo?
««
137 / 141
»»