» »

[Windows 10] Vprašanja in težave

[Windows 10] Vprašanja in težave

««
136 / 141
»»

Lonsarg ::

Sprašuješ zadeve, ki se redko počnejo in take stvari ne moreš pričakovati odgovora na forumu, v smislu da bi kdo to kar v glavi imel. Za take stvari se zgoogla vodiče, recimo tole: https://www.windowscentral.com/how-conv... . Najbrž obstaja še kak drug.

To je kočljiv in nevaren postopek, tako da ni šans da bi Windows update kaj takega v ozadju sam šel delat lol... Še jaz bi pomoje prej reinstall naredil kot da se tega lotim, zna biti zamudno ob kakem zapletu.

Za W11 se bo pa še toliko stvari spremenilo glede postopkov, da ni vredno karkoli vnaprej pripravljati, izguba časa. V kolikor se izkaže, da bo W11 res striktno UEFI+GPT zahteval, bo najbrž teh vodičeš vedno več na voljo, morda tudi kaki lažji postopki itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Han ::

W11 je najbolj smiselno namestiti na sveže, da se znebiš W10 beta krame.

WizzardOfOZ ::

Imam tablico (atom proc 4 jedra/intel grafika/4 gb rama/128GB emmc) in malo boljši prenosnik(I7 10. gen, 6 jeder/nvidia 3070/16GB ram/512GB nvme). Na tablici se W11 občutno bolj pozna na hitrosti, kot na prenosniku. Na prenosniku dela vse enako kot na W10. Na tablici pa se očitno optimizacija sistema izredno pozna in deluje res tekoče izvajanje vsega.

Bi rekel, da na slabšem hardweru se bo win11 bolj poznal, kot na dobrem. Ali pa bodo tisti pravi driverji šele prišli, da se bo tudi tam poznalo.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

mat xxl ::

orreel je izjavil:

V AHCI načinu je.
Disk je inicializiran v MBR in me zanima če ga je mogoče popraviti v GPT brez brisanja diska in ponovnega nameščanja windowsa ?

Gre se predvsem zaradi nadgradnje na 11ko,ki deluje samo v UEFI načinu in tudi disk bi naj moral biti v GPT.
Aplikacija mi napiše da na računalniku ni mogoča 11ka.


Ne da se, vprašanje, je nekako, kot bi vprašal, pred hišo imam na tlakovcih parkiran avto, sedaj bi rad dal tja asfalt in tlakovce ven, pa, da bo vrhunsko asfalt položen, nikakor pa ne bi avta, ki je na tlakovcih umaknil, ali to gre ..........

CyberPunk ::

A kdo ve, ce se v Microsoft Store enkrat kasneje logiram z MS accountom, se bodo "nakupi" aplikacij (narejeni v casu uporabe Microsoft Store brez logina, torej lokalno) naknadno sinhronizirali v ta racun (npr. ce sem kdaj instaliral kaksen app, ki je bil zacasno brezplacen)? Ali pa lokalno ostane lokalno (razen kar se "kupuje" od trenutka logina naprej)?

spucek ::

Previdnost je mati modrosti.

orreel ::

Hvala za informacije.
Bo najbolje da kar na novo naložim windows 10 pa bo,in potem še 11 če bo sploh delovala na računalniku.

crniangeo ::

Da se, Mal telovadbe ampak da se.
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Lonsarg ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Imam tablico (atom proc 4 jedra/intel grafika/4 gb rama/128GB emmc) in malo boljši prenosnik(I7 10. gen, 6 jeder/nvidia 3070/16GB ram/512GB nvme). Na tablici se W11 občutno bolj pozna na hitrosti, kot na prenosniku. Na prenosniku dela vse enako kot na W10. Na tablici pa se očitno optimizacija sistema izredno pozna in deluje res tekoče izvajanje vsega.

Bi rekel, da na slabšem hardweru se bo win11 bolj poznal, kot na dobrem. Ali pa bodo tisti pravi driverji šele prišli, da se bo tudi tam poznalo.
Na dobrem se ne pozna, ker če je nekaj instantno in pohitriš seveda ne boš opazil :)

Je pa lepo slišat da modernejsi OSi ratujejo hitrejši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

RedDrake ::

Ali je možno iz PC-ja z OEM win10 licenco FIZIČNO preseliti disk v drug PC z OEM win10 licenco in bo stvar:
a) sploh delovala - obe mašini sta precej podobni (Ryzen 2000G serija -> Ryzen 4000G serija)?
b) licenca posodobljena (da bo instalacija win10 spremenila licenco iz ene v drugo)?

Morda je glupo vprašanje, ampak dejansko ne uspem hitro najti odgovora, ker iskanje vedno pelje v druga vprašanja (ali lahko licenco prenesemo na drug PC - kar me tu ne zanima).

Rad bi posodobil en PC in nebi rad zaklenil ali pokvaril cele zadeve. Lahko sicer najprej kloniram disk, ampak 1TB je veliko robe in bo trajalo še pa još.

showsover ::

Najbrž ne, tudi ne deluje 'legit'. Nekoč je bila win licenca vezana na hw signature key, ki je med fizičnima računalnikoma pač različen. Morda raje poskušaš prebrati licenčni ključ (se da), deaktivirati na prvem računalniku in aktivirati na drugem.

Zgodovina sprememb…

RedDrake ::

Samo zakaj ne bi bilo legit?
PC 1 ima OEM licenco.
PC 2 ima OEM licenco.
Licenci sta enaki - W10pro.

Kakor razumem gre v teh primerih za licenčni ključ, ki je zapečen v UEFI (BIOS). Zato lahko tudi v tak PC vedno vstavim nov disk inštaliram W10 in stvar se avtomatsko aktivira.
Jasno rad bi se izognil novi inštalaciji, ker ima user že ŽNJ nekih nastavitev in programčkov in bo to PITA ponovno nastavljati.

MrStein ::

RedDrake je izjavil:


Rad bi posodobil en PC in nebi rad zaklenil ali pokvaril cele zadeve. Lahko sicer najprej kloniram disk, ampak 1TB je veliko robe in bo trajalo še pa još.

Kloniranje 1TB bi trajalo tam 3 ure, na oko.
Do zdaj bi že bilo skoraj končano. ;)

Razen tega backup nikoli ne škodi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

@RedDrake, v teoriji in tut kar se licence tice bo kar hoces naredit delovalo. V praksi pa se pri edge zadevah lahko kaj zalomi in tega pac ne mores vnaprej vedit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

RedDrake ::

Eh ja, kloniranje zahteva biti "on-site" 3+ ure, ter imeti 1TB ssd extra, namesto 512GB ki je v mašini. Dodatni stroški brez garancije uspeha, zato sem preverjal.
Kar se backupa tiče, a poznaš kak dober W10 backup prog, ki ti "ohrani" vse nastavitve, nameščene programe, ter nastavitve programov?
Ker če to poznaš, potem je migracija itak trivialna. Backup/premik podatkov samih je pri tej specifični situaciji praktično nepomemben.

@Lonsarg, ok, saj za licence sem nekako ugibal da bi moralo delovati. Bom preizkusil in javim :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

MrStein ::

Vsaki disc image backup bi moral biti OK.

Windows ima vgrajeno enega: Control Panel\System and Security\Backup and Restore (Windows 7)
Tam klikni "Create a system image" na levi, v meniju.

Pozor: ta backup počasi umikajo, ni podpore in podobno. Sicer zaenkrat dela.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

RedDrake ::

Ah saj vem da ne obstaja nič res "dobrega".
Res škoda, da se Win sistema ne da migrirati/backupirati na "trivialen" način kot recimo *nix-ov.

WizzardOfOZ ::

Seveda se da. Vstaviš dodaten disk, narediš 2 particiji (prva 500mb in aktivna, drugo vse ostalo).
Na drugo particijo skopiraš z xcopy vse podatke in potem u ukazom bootbcd (pa še par parametrov) na prvo particijo skopiraš boot in zagonski del.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

D3m ::

KB5004296

We added a new policy that creates generic strings and removes branding-specific terms, such as "Windows" or "PC", for IoT Enterprise editions. For example, we changed "computer" to "device". Instead of "Getting Windows ready," we changed that to "Getting things ready" and so on. These generic strings are displayed on a user's screen when an update is in progress.


WTF????
|HP EliteBook|R5 6650U|

polozweii ::

Ko pridem nazaj k PC in ga zbudim se občasno zgodi da zablokira. Po resetiranju se zdi da je zablokiral zaradi avtomatskega osveževanja windowsa. Se ta proces zgodi ob določenih dnevih tedna? na kakšen način lahko preverim kdaj je bil ali pa kdaj se bo zopet zgodil?

mtosev ::

Imam en zanimiv problem in sicer, da mi windowsov diagnostic policy service začne kuriti po več gb rama brez dobrega razloga. Tudi po 4+ gb. Če dam end service ga zapre samo čez par trenutkov se ponovno zažene in po 10-20min smo spet pri istem. Sn googlal malo o tem in sem šel v mapo surs in not je file velikosti 32gb, ki vezan s tem servicem. Začasno sem dal ta service na disabled in sedaj je ok. Kakšna je rešitev tega problema? Delete file ali ima MS kakšno drugo ali uradno rešitev za tale problem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

filip007 ::

Ve kdo, kako se naloži na starejši prenosnik Win10, kar sem testiral ni šlo čez. Za Home javi, da ni licence, če izberem Pro se pa ustavi na 92% in javi neko napako, da naj bi nekaj manjkalo. Za ključ reče, da ga ne more preveriti od Win7 nalapka. DVD inštalacija je v redu, sem jo že uporabljal.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

mtosev ::

Specse napiši in verjetno je kaj narobe z install medijem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

filip007 ::

Toshiba L650, nekaj ne klapa, drugače uporabljam Ubuntu, prvotno je bil gor Windows 10, ko sem vzel rabljenega. Nevem kako je tisti pred mano inštaliral.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

mtosev ::

Disk je okay?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jijetelu ::

a ma kdo kako pametno rešitev za blokiranje oglasov na youtube windows 10 chrome browser ?

LightBit ::

Matevz96 ::

jijetelu je izjavil:

a ma kdo kako pametno rešitev za blokiranje oglasov na youtube windows 10 chrome browser ?


Kako navezan si na Chrome? Če ti je dovolj da je kromov pogon je tole idealna rešitev

https://www.opera.com
#hooldthedoor

PlayTheGame ::

Ima še kdo težave z zadnjo zbirno posodobitvijo KB5005565 za Win10 ver. 21H1? Nikakor se noče posodobit, vedno znova se ob rebootu izpiše "We couldn't the updates undoing changes..."
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

PlayTheGame ::

Sem že rešil, koda napake je bila "0x800f0922". Šlo je pa za banalen problem z brskalnikom Edge, ki ga je bilo treba pred updejtom onemogočit in odstranit, da ga je lahko update ponovno naložil.8-O Toliko, če še kdo naleti na enak problem...
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

D3m ::

Zaradi Edge?

Fuck...
|HP EliteBook|R5 6650U|

KTr1sk ::

jijetelu je izjavil:

a ma kdo kako pametno rešitev za blokiranje oglasov na youtube windows 10 chrome browser ?

Dolgo časa sem uporabljal "ublock origin", potem pa na 24ur niso več delovali video posnetki in sem našel "Adblocker Ultimate", ki zaenkrat blokira na Youtubu in 24ur reklame
https://chrome.google.com/webstore/deta...
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

fulgur ::

Hej, eno vprašanje bi imel glede upravljanja namizij. Ali obstaja kakšen dober zanesljiv (zastonjski) program za upravljanje namizij za WIN 10, ki omogočal približno enake funkcionalnosti kot jih omogoča macOS? Najbolj važno mi je to, da če imam dva ekrana, da lahko na vsakem ekranu odpiram poljubno število namizij in seveda potem tudi enostavno prehajam iz enega na drugega. To kar ima namreč vgrajeno WIN 10 v svoj OS je res čudno, ker sploh ne moreš imeti na posameznem ekranu več namizij, ampak lahko narediš novo namizje le za oba ekrana naenkrat.

Hvala za namig.

ziga1990 ::

Zanima me kako prenesem svojo FPP licenco na now računalnik?
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Han ::

ljubo11 ::

Ali morda kdo ve, kaj bi lahko bil vzrok, da se mi Win10 še ni posodobil na verzijo 21H1? Še vedno sem na 20H2, zdnja posodobitev te verzije pa je bila 17. 9. 2021. Pri zagonu posodabljanja mi ne javi nikakršnih napak.

Han ::

Na nekaterih geplih se to enostavno ne zgodi in moraš nadgradnjo forsirati ročno.

https://www.microsoft.com/sl-si/softwar...

ljubo11 ::

Najlepša hvala za nasvet in povezavo. To sem iskal.
Ljubo

MrStein ::

everybody: you can select exactly one option from a radio button group

Microsoft:
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BBB ::

MrStein je izjavil:

everybody: you can select exactly one option from a radio button group

Microsoft:

Na katerem kvantnem računalniku pa to laufaš?

MrStein ::

Ko naredim screenshot, pade v eno od stanj... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

Danes sn tole doživel.
https://community.intel.com/t5/Graphics...
Takole je bilo pri meni: The process msiexec.exe has initiated the restart of computer DESKTOP-213LTOT on behalf of user NT AUTHORITY\SYSTEM for the following reason: No title for this reason could be found
Reason Code: 0x80030002
Shutdown Type: restart
Comment: The Windows Installer initiated a system restart to complete or continue the configuration of 'Intel(R) SUR QC Software Asset Manager'.
Thx Intel.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

AgJ1 ::

Na Windows 10 Pro sem že nekajkrat opazil pri restartu po posodobitvi, da sistem zelo zoprno zahteva prijavo z MS računom.
Za izhod iz zoprnega pop-upa z reklamo za zlato zanko okrog vratu sta samo dve možnosti:

1. Nadaljuj (kot s prijavo v MS račun)
2. Ponovno me opomni čez 3 dni

Ker je skrajno zoprno prenašati to nadlegovanje potencialno vsake tri dni (in potem morda enkrat sploh ne bo druge možnosti, kot da se prijaviš z MS računom), me zanjma, kako se res neprijetno in sitno nadlegovanje izključi. Ali ima kdo kakšno izkušnjo? Prijaviti v MS račune se ne želim, računalnik je moja last in ne dovolim si vzeti te svobode, da svojo lastnino uporabljam brez takšnih invazivnih posegov MS.
Ali je izvajanje takšnega pritiska s strani MS na uporabnike sploh dovoljeno, glede na to, da uporaba OS ni bila nikoli pogojena z vpisom v MS račun, ko sem računalnik s prednameščenimi Win10 kupil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgJ1 ()

MrStein ::

Zanimiv feature Win10, ki ga prej nisem opazil (verjetno ker vedno pred izklopom ročno zaprem programe, update pa tudi ročno poganjam): po loginu me je pričakal prazen desktop (ponavadi dam PC v sleep, torej programi ostanejo pognani), ampak so se počasi en za drugim zagnali vsi programi, ki sem jih nazadnje imel odprte, tudi neshranjena skica v MS Paint se je odprla. Pred tem sem imel update s pending restartom, tako da se je očitno to zgodilo: reboot, programi pa kill
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

mtosev ::

Jaz sem tole že opazil, da če pride do restarta in so programi odprti, da ti vse kar je bilo odprto restora. Nice feature.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zimonem ::

Zadeva je še vedno pol izdelek. Zadnjič merim porabo med profili, pa vklopim še hibernacijo. Izklopim pa ni znalo računalo več v sleep. Naredim nov profil porabe energije pa dela. 5minut tuhtanja za nič.

orreel ::

Tega načina ne morem več uporabljati za samodejno prijavo v windows,saj ni več tega na izbiro.

https://ibb.co/sQkqsWK
https://ibb.co/vYf28RZ
https://zmaga.com/content.php?id=7780

Zanima me ali obstaja še kakšen način za samodejni vpis,ali so to kam drugam prestavili ?
Imam zadnjjo verzijo 21H1

Hvala za info.

frenky119 ::

orreel ::

Z AMD strani sem naložil te zadnje gonilnike,in mi jih nikakor noče posodobit,ali pa jaz ne znam ?
https://www.amd.com/en/support/kb/relea...
https://ibb.co/pz770Hq
https://ibb.co/YDbYBW9

Sem zagnal računalnik z prejšnega sistemskega diska 850 evo na katerem je enaka verzija windowsa 21H1 ,in sem naložil gonilnike brez težav.

Na tem disku 970 EVO PLUS sem pa pred 2 tednoma na sveže naložil windows v UEFI načinu zaradi kasnejše nadgradnje na 11ko,pa nikakor ne gre.

https://products.groupdocs.app/viewer/v...

orreel ::

Očitno nihče ne ve zakaj ne morem posodobit gonilnikov.
Sem brskal po googlu in jih je kar nekaj z isto težavo kot je moja.

Ali bo W 10 sploh še dobivala kakšne večje posodobitve,sedaj ko je 11 zunaj ?
««
136 / 141
»»