» »

[Windows 10] Vprašanja in težave

[Windows 10] Vprašanja in težave

««
108 / 141
»»

Alexius Heristalski ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Alexius Heristalski je izjavil:

https://support.microsoft.com/en-us/hel...

Vse lepo po vrsti, kot so hiše v Trsti.

Torej moram tega naloziti, kot prvega? Sistem je 64 bitni... KB 4103721

https://www.microsoft.com/en-us/itpro/w...


Si tak dober in pomagas z direkt linkom do download? Prej smo nekaj probavali, pa stalno popup da ni za ta operacijski sistem.

Najprej zaženi winver, da boš imel podatek o različici (version) oz. gradnji (build). Ko boš imel to, na moji povezavi klikni na pravo različico, potem pa na zadnji popravek, saj so zbirni (cumulative). Pomeni, da novejši vsebuje tudi prejšnje. V članku za posamezni popravek je tudi povezava na MS Update Catalog.

Primer: jaz imam Win10 1709. Zadnji popravek je October 18, 2018—KB4462932 (OS Build 16299.755). Povezava na katalog posodobitev je http://catalog.update.microsoft.com/v7/...

To je vsa umetnost.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

BivšiUser2 ::

Windows store se je kar naenkrat odločil, da ne bo več posodabljal in nameščal aplikacij. Error, ki ga dobim je 0x80070005 (kar po forumih nakazuje na napačnega ownerja - OG je owner je kao TrustedInstaller). Ko sem odprl zavihek vernost je dejansko stanje, da je neka zadeva corruptana, pri čemer ukaz
icacls "C:\Program Files\WindowsApps\" /reset /t /q 
. Za nekater gre bp skozi, za nekatere pa ne oz. mi kaže succes, šele ko jaz prevzamem ownership nad njimi. Za tiste, ki so kao pofixane, pa dobim error 0x80073CF6. Rešitve bolj ali manj nakazujejo na to, da naj (spet) povlečem ISO dol in ponovno vse zinštaliram (uporabil pa to le kot last resort). Appov tudi ne gre izbrisati, ker so to tile "sistemski drekci" tipa Kalkulator, Skype,..., mi pa drugače ne delajo problemov (jih lahko odprem normalno), prej se mi gre za en špil.

sfc in dism ne pokažeta nič
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

Alexius Heristalski ::

Povleci dol ISO in naredi in-place upgrade.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

MrStein ::

D3m je izjavil:

Menu nekam čudno malo zvok poka med predvajanjem YT v Chrome.

Znancu je pokalo, smo vse updatali, pa ni pomagalo.
Ker je konektor bil poškodovan.
Smo iz prednje luknje za headphones šli na line-out odzadaj in je pokanje izginilo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

D3m ::

Zdravo

Poročam, da je problem izginil. Pa ne vem kako.

YT sedaj dela.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

BivšiUser2 ::

Alexius Heristalski je izjavil:

Povleci dol ISO in naredi in-place upgrade.
Samo ISO, ki ga MS ponuja je april update, jaz bi pa ostal na oktober (najraje z vsemi programi).
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Alexius Heristalski ::

Če je tako, ne počni tega. Mora biti isti build.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

BivšiUser2 ::

Alexius Heristalski je izjavil:

Če je tako, ne počni tega. Mora biti isti build.

:8)
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

MrStein ::

En PC je sumljivo počasen (sicer je od drugega uporabnike, in eni so res talenti za uničenje zmogljivosti...).

Bolj točno , laptop.
i3-5005U
8 GB RAM
Crucial BX300 480 GB
Windows 10 Pro 64 bit (kateri točni build, bom še pogledal)

V primerjavi z 3 generacije starejšim desktopom (i5-2320) je polž.
Sam CPU je 20-30% razlike tako da to ne more biti vzrok.

Kaj gledat?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

matobeli ::

i5 je 3Ghz 4C4T, i3 pa 2Ghz 2C4T, bistveno počasnejša živalca.

Imam leptop, 6th gen. i3, brez nesnage, in je precej počasnejši od i5 3 gen. za desktop.

Drugi leptop pa fura i3 2. gen. To je resno počasna zadeva. Pentium g2020 ga nese v vsakodnevnih opravilih, pa čeprav ima samo 2C2T

MrStein ::

Saj za prikaz start menija ne rabiš 8C, en je dovolj. OK, dva. Plus pomoč grafe, ajde.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MIHAc27 ::

Pomeči iz zagona čim več programov in ugasni nepotrebne service. Izklopi še windows update, restartej in sporoči če je bolje.

tebodi ::

matobeli je izjavil:

i5 je 3Ghz 4C4T, i3 pa 2Ghz 2C4T, bistveno počasnejša živalca.
Imam leptop, 6th gen. i3, brez nesnage, in je precej počasnejši od i5 3 gen. za desktop.
Drugi leptop pa fura i3 2. gen. To je resno počasna zadeva. Pentium g2020 ga nese v vsakodnevnih opravilih, pa čeprav ima samo 2C2T

Na splošno, bi se strinjal, da po osnovnem pregledu, da ni odvečne navlake, je to najverjetnejši zaključek.
Treba pogledat natančno vsak procesor, intel jih pogosto namenoma "optimizira" tako, da si ne bi v zelje hodil. (Samo zmanjšan cache in je sicer "hitreje vrteči se" procesor polž.)

tebodi ::

Mimogrede, ker nisem zasledil, da bi to (vsaj v zadnjem času) bilo omenjeno, pa lahko še komu skrajša muke:
Če v Win 10 ne dela vedno prav prikazovanje šumnikov, posebej v podnapisih:

How to set the language for non-Unicode programs in Windows
It does not matter what version of Windows you are using. You have to open the Control Panel. Then, go to "Clock, Language, and Region."
...
This opens the Region window or, if you are in Windows 7, the "Region and Language" window. Go to the Administrative tab. In the "Language for non-Unicode programs" section, you see the currently set language for these apps and programs. To change it, click or tap "Change system locale."

Make Windows correctly display characters from languages other than English (set non-Unicode programs)
https://www.digitalcitizen.life/changin...

Tega sam nisem našel, in sumim, da kak win update lahko tudi ponastavi katero od teh nastavitev.
Torej v mojem primeru sedaj podnapisi delujejo, razen "č-ja". Bom še 1x rebootal in preveril win update, pa bo. 8-O

MrStein ::

Čakaj, a še obstajajo Non-Unicode programi? A smo leta 1998?

Pol pa je MS kriv...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

tebodi ::

MrStein je izjavil:

Čakaj, a še obstajajo Non-Unicode programi? A smo leta 1998?
Pol pa je MS kriv...

:|
Hja, si ne bi mislil da ja, ampak bogsigavedi... In se mi ne da zapravljat časa s tem, kateri standard ali način ima kateri program vklopljen oz. podpira.
V Win 10 uporabljam iste zadeve kot prej, s to razliko, da se pod Win 10 non-stop pojavljajo problemi.

Torej: v mojem primeru šumniki v podnapisih niso bili pravilno prikazani, v Plex-u (in drugje potem). Pred tem, ne vem koliko let, vse ok.
Ker v Plex-u podpora za podnapise ni prioritega, sem bil prepričan, da je problem v njem. Potem sem preveril/pretvoril vse obstoječe podnapise (datoteke), ni pomagalo.
Slučajno najdem zgornji napotek, poskusim, potem pa dela (ne čisto, zaenkrat praviloma "č" še vedno narobe prikaže), sedaj sem testno vklopil še "beta" utf-8 podporo (nisem pa se dalje poglabljal).

Toliko s*nja in izgubljanja časa po nepotrebnem za neumnosti, kot ga delajo win 10, še nisem videl nikjer.

Zdaj mi Windows Defender javlja "Actions needed", čeprav ni nobenega problema. Izgleda ne gre izklopit. Malwarebytes "free" je potekel, še vedno pa čisto ok laufa Comodo, pa še od windowsov AV je prisoten, ampak ne, win 10 javlja "hudo nevarnost".
Saj vem, moral bi ignorirat, pa sem se želel potrudit in "pravilno uporabljat" tudi to Win 10 "funkcijo".

Če se moramo (malo) naprednejši uporabniki zafrkavat s takšno preprosto zadevo, potem ja, MS je kriv.

Lonsarg ::

Šumniki in non-Unicode programi ni W10 problem, to je splošna zadeva vseh verzij, lahko tudi odvisna od regionalnih nastavitev.

Kar se pa AV tiče pa je W10 (pravilno) bolj strog do 3rd party AVjev, ki morajo biti kompatibilni, drugače se lahko čudne stvari dogajajo (vgrajeni jih zazna kot virus ali kaj podobnega), vse se sicer da rešit. 3rd party antivirusi niso več del vsakdana ampak zgolj še za admine (še to vedno manj, pri nas pilotsko že gremo na vgrajeni W10 Defender only z nekimi ekstra enterprise funkcionalnostimi) in hude entuziaste in taki se bodo pač malo bolj potrudili da preverijo kompatibilnost in/ali nastavitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

tebodi ::

Lonsarg je izjavil:

Šumniki in non-Unicode programi ni W10 problem, to je splošna zadeva vseh verzij, lahko tudi odvisna od regionalnih nastavitev.

Kar se pa AV tiče pa je W10 (pravilno) bolj strog do 3rd party AVjev, ki morajo biti kompatibilni, drugače se lahko čudne stvari dogajajo (vgrajeni jih zazna kot virus ali kaj podobnega), vse se sicer da rešit. 3rd party antivirusi niso več del vsakdana ampak zgolj še za admine (še to vedno manj, pri nas pilotsko že gremo na vgrajeni W10 Defender only z nekimi ekstra enterprise funkcionalnostimi) in hude entuziaste in taki se bodo pač malo bolj potrudili da preverijo kompatibilnost in/ali nastavitve.

Se načeloma vse strinjam, korektno povzeto.
Vendar, pred Win10 nisem imel teh problemov, še manj non-stop "novih", že rešenih problemov. Vsak dan presenečenje (ok, skoraj).
Podnapisi: imam še vedno isti problem, in izgleda se bom moral it zafrkavat s specifično kodno tabelo, ročno preverjati znake ("points"), če ni povozilo tistih par "diakritičnih" znakov. Mogoče je preverjanje-pretvarjanje s Subtitle Editom kaj zafrknilo (convert .srt to utf-8).

Non-unicode: našel sem starejši slovar (slo-ang ipd.), ki je delal v win 7, sedaj v win 10 pa v naslovu okna ne zna prikazati šumnikov. Domnevam, da je ta aplikacija non-unicode, ampak zakaj potem win 10 ob pravilni "non-unicode=Slo" nastavitvi ne bi znali prepoznati+prikazati šumnikov v "window title". To je Win 10 problem, pika. V vseh drugih aplikacijah šumnike kaže.

AV: Gre seveda za prioritete in kompromis, sam zaenkrat še uporabljam dodaten realtime "free" Comodo, Malwarebytes za "manual scan", sandboxie za vsako potencialno nevarno zadevo (browser na ne-varna spletne zadeve npr.). Eden izmed problemov pri Comodo ipd. so certifikati (root), in še kaj, ampak po moji presoji zaenkrat še puščam. No, sedaj po par dneh, brez ene same spremembe pri meni, pa je Win 10 Security Center ugotovil, da je "vse ok". Spet: win 10 tipičen fail.

Trenutno: od nikoder mi "norita" tipkovnica (->iiiiiiiiii..., ali se izgubljajo tipke) in miška (oboje logitech, miška gaming), brez da bi karkoli spreminjal... Seveda, bom rebootal, in mogoče bo potem ok. Ampak to so win 10, nič drugega (tako ali drugače, me ne zanima ali so samo driverji ali kakšna kombinacija česa). Sem pa mogoče kriv tega, da sem pc "lock-al", kar naredim redko (doma). Spet, čeprav še tako neverjetno, čisto verjetno, da gre za nek "minibug" v win 10. V prihodnje pač ne smem lock-at.
Ne, mogoče je krivo to: nastavil sem in večkrat preveril dolg čas izklopa zaslona (2h+ npr.), kar je delalo par tednov. Zadnjih par dni od nikoder, se v win 10 zaslon izklopi po enih 10-20 min. Tipičen win 10 fail, ampak ljudje pač ali ne opazijo ali tiho sprejmejo, vse.
MS in win 10 so v razsulu, to je jasno vsakomur, ki malo spremlja dogajanje, ni pa to nič posebno novega, samo malo slabše kot kdaj prej.

Mare2 ::

Če kdo ve, kdaj bo naslednji uradni Upgrade windows 10?

Duhec ::

Zadnji dve leti pride na 6 mesecev (april, oktober), torej če se bo vzorec ponavljal potem bo aprila 2019.
Windows 10 @ Wikipedia
http://blackbird.si/

SmeskoSnezak ::

Najbolje da nastavite Win Update takole:
Semi-Annual Channel
Deferred (feature update): x DAYS
Deferred (quality update): Y DAYS


S tem se izognes "porodnim" tezavam, z takojsnim posodabljanjem. Za najvecjo varnost, pa se Pause Updates vklopis pred "vecjimi" posodobitvami.
@ Pusti soncu v srce... @

tebodi ::

Jao, se opravičujem vsem, ki jim gre na živce "tarnanje" in neumni problem(čki).

To navajam za primer, da bi se komu na podoben način nenadoma spremenile nastavitve:
Preklemani MS, izgleda me je v ozadju prijavil v MS account (pred to instalacijo win 10 sem ga ustvaril za testiranje, tukaj uporabil izključno lokalni račun, drug username/password), čeprav sem posebej pazil, da se ne prijavim (verjetno MS od nekod "povezal" zaradi istega emaila), in povozil (nekatere) moje trenutne nastavitve oz. jih še vedno vsake toliko povozi (z morebitnimi napačnimi, ki so bile na prejšnji win 10 instalaciji).
Do sedaj sem domneval, da je prišlo do tega, dvoma ni več. Pa pustimo to, nima smisla.
Tudi zgoraj omenjen problem z unicode (šumniki itn.) je enkrat naenkrat izginil, šumniki v window title in podnapisih so ok (oz. so bili). Restart, dva, tri res dela čudeže.

Sedaj je problem, ker mi je Word začel težiti, da za jezik "English (en-Sl)" ni laguage packa (sem ga nato namestil, in ne pomaga, javlja isto naprej).
Nato pa Word še od nekod jemlje "default" font Times New Roman, ne glede na template ali ročno nastavitev, vsak vtipkan znak "resetira in povozi" vse.
Verjetno je problem v "input method/language" ali nevem čem, kakorkoli, če ima kdo kakšno idejo, bo dobrodošlo.
Tukaj bom zbral vse language/region nastavitve, če še komu pride prav, če kdo najde kakšno napako, pa tudi dobro:

 Win-10-Language-Region

Win-10-Language-Region

D3m ::

No včeraj sem v službi fasal lepo gesto do Microsofta.



Po eno urnem utrujajočem razmišljanju sem se obrnil na zunanjega svetovalca kateri mi je podal sledeči link

https://www.monitor.si/novica/nove-teza...

Pred kratkim smo pisali o Microsoftovih težavah z Windows Update, nekaterim uporabnikom naj bi namestitev nove različice celo izbrisala uporabniške datoteke. Microsoft je kmalu za tem umaknil omenjeno nadgradnjo, v zadnjih dneh pa so jo ponovno sprostili za namestitev. A težav očitno še ni konec, saj je kar nekaj uporabnikov danes pričakalo sporočilo, da njihova Okna niso aktivirana. V nekaterih primerih prihaja tudi do mešanja različic Windows - uporabnik ima denimo nameščene Windows Professional, a se mu javi napaka, da uporablja Windows Home in mu manjka pravi licenčni ključ.
Sodeč po pisanju v spletu se uporabniki obračajo na Microsoftovo tehnično pomoč, kjer pa v večini primerov še ne morejo pomagati. Najbolj pogost odgovor je, da naj uporabnik enostavno počaka, saj se zavedajo težav in jih odpravljajo. Sodeč po prvih zapisih naj bi bila težava na Microsoftovi strani, konkretno s strežniki, ki skrbijo za aktivacijo sistemov Windows, torej naj ne bi bila kriva nadgradnja sistema.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Mare2 ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Najbolje da nastavite Win Update takole:
Semi-Annual Channel
Deferred (feature update): x DAYS
Deferred (quality update): Y DAYS


S tem se izognes "porodnim" tezavam, z takojsnim posodabljanjem. Za najvecjo varnost, pa se Pause Updates vklopis pred "vecjimi" posodobitvami.


Kam to vpišem?

b3D_950 ::

Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

SmeskoSnezak ::

Settings - Windows Update - Advanced options
@ Pusti soncu v srce... @

orreel ::

Očitno jim umetna inteligenca dela štrene,še sreča da sem nastavil 1 mesec zamika za posodobitve.
https://www.monitor.si/novica/nove-teza...

bastadu ::

orreel je izjavil:

Očitno jim umetna inteligenca dela štrene,še sreča da sem nastavil 1 mesec zamika za posodobitve.
https://www.monitor.si/novica/nove-teza...

Tudi meni se je danes na namizju izpisalo obvestilo, da nimam aktiviranega sistema, potem sem šel pod Settings > Update & Security > Activation, kjer normalno piše da imam sistem aktiviran, na namizju pa je to obvestilo potem tudi izginilo.

tebodi ::

orreel je izjavil:

Očitno jim umetna inteligenca dela štrene,še sreča da sem nastavil 1 mesec zamika za posodobitve.
https://www.monitor.si/novica/nove-teza...

Mimogrede, AI je BZ.
Kolikor razumem, je MS zašuštral z neprilagojenim modelom "testiranja" pred release-anjem. Dobijo pritožbe "entuzijastov", ki jih ne upoštevajo, hkrati prinaša "delni" update dovolj nove kode oz. novosti, da se pojavi skoraj toliko težav, kot da bi šlo za novo verzijo windowsov. V preteklosti je bila "cela" nova verzija obravnavana ustrezno, sedaj pa se obnašajo bolj, kot da gre za minimalni update.
Povzemam toliko, da se še kdo odloči nastaviti zamik/defering in se izogne morebitnim novim problemom in nato naredi update, ko je zadeva rešena.

spucek ::

Microsoft Re-releasing Windows 10 October Update (1809) Today
https://www.tomshardware.com/news/windo...

Windows 10 October 2018 Update now available
https://www.microsoft.com/en-us/softwar...
Previdnost je mati modrosti.

D3m ::

Jaz vlečem dol cumulative update KB4464455 za tiste, ki smo že od prej imeli 1809.
|HP EliteBook|R5 6650U|

spucek ::

Meni je tega inštaliralo: 2018-11 Cumulative Update for Windows 10 Version 1809 for x64-based Systems (KB4467708)
Previdnost je mati modrosti.

D3m ::

Meni je sedaj našlo KB4467708 in KB4467694 in dljam.
|HP EliteBook|R5 6650U|

LunKi ::

Vse delalo super in bp. Win 10 updated na relativno novem laptopu. Sledi update in potem...no boot.

Kao ni niti winsov instaliranih. Recovery itak ne dela noben (what a surprise there!). V glavnem ima kdo to the point resitev za omenjeni problem?

D3m ::

Fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuck.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: matobeli ()

tebodi ::

LunKi je izjavil:

Vse delalo super in bp. Win 10 updated na relativno novem laptopu. Sledi update in potem...no boot.
Kao ni niti winsov instaliranih. Recovery itak ne dela noben (what a surprise there!). V glavnem ima kdo to the point resitev za omenjeni problem?

Lahko poskusim čisto osnovno: povsem premalo podatkov za kakšno koli (verjetneje) koristno pomoč.
Moja izkušnja: preveriti, ali hardwer dela normalno (kabli, priklop,...), npr. meni trenutno občasno javi, kot da diska ni (predvidevam, da HW problem).
Poskusi z win instalacijo in možnostjo "repair" na začetku.
Par orodij je na voljo na BootDVD-USB-jih, npr. Hiren’s BootCD PE x64, ki lahko preverijo particije in restorirajo oz. poskusijo popraviti boot.

orreel ::

Ali je že ziher posodobit windows ali še raje malo počakam ?
Saj čim bom spet omogočil posodobitve bo najbrš windows našel in začel nadgrajevati na 1809.

SmeskoSnezak ::

Pocakaj en mesec
@ Pusti soncu v srce... @

Mare2 ::

orreel je izjavil:

Ali je že ziher posodobit windows ali še raje malo počakam ?
Saj čim bom spet omogočil posodobitve bo najbrš windows našel in začel nadgrajevati na 1809.


Jaz sem zvečer, predno sem šel spat, kliknil, naj nadgradi.

Zjutraj še nekaj klikov in težko verjet, ampak dela.
Nimam pa podakov, kaj se je spremenilo. :)

Kdo ve?

bastadu ::

Jaz sem včeraj nadgradil, zaenkrat vse bp.

Mare2 ::

Po nadgradnji se je pri Upravitelju naprav Druge naprave MAP SMS/MMS pojavil vprašaj. Lahko je bilo že prej.

Kaj sedaj? :)

DennisDee ::

Imam windows 10 home, ki pride poleg kupljenega racunalnika. Rad bi pa nadgradil na Pro verzijo. Kako priporocilo z osebnimi izkusnjami? Na ebayu jih polno prodaja, zato me predvsem zanima, kdo ima osebne izkusnje s kakim prodajalcem..

broken/link ::

prodajalci so vsak teden novi.
pogledaš oceno prodajalca, pa da je prodal neko konkretno število enot. razkiraš tistih 7eur, kupiš.

DennisDee ::

Ravno to sem napisal, da sprasujem po osebni izkusnji. Tak odgovor dobim povsod. Kakorkoli, ko kupim key, ga samo vpisem ali je potrebno tudi fizicno narediti upgrade samih Windowsov? Po 11 letih se vracam na Win masino in sem ze dosti pozabil..

broken/link ::

osebno poznam ljudi, ki so kupili skupaj 10licenc+, vedno od drugega prodajalca, vedno delalo. najstarejši tak delujoč ključ dela bp že več kot 1leto.
home v pro upgradeaš tako, da greš pod "Activation" in klikneš na ikono "Change product key" (navodila: https://www.windowscentral.com/how-chan.... vpišeš key od PRO verzije, ko ti jo zazna ti javi, da se bodo windowsi nadgradili in reštartali. Sprejmeš, počakaš, da se nadgradi in ponovno zažene in imaš PRO verzijo.

DennisDee ::

No, pa vseeno bom hvalezen za kako povezavo :), lahko tudi v privat. Hvala za info :)

BivšiUser2 ::

Alexius Heristalski je izjavil:

Povleci dol ISO in naredi in-place upgrade.

Upam, da bo zdaj šlo.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

splatman ::

Zdravo,

Imam problem, da ne morem aktivirati windowsa 10.
Prejšni teden se mi je zaradi bug-a deaktiviral.
Troubleshooter sem pognal že 100x, pa zmeraj javi napako.
Ker sem nad tem problemom obupal, se odločim, da še enkrat kupim windowse in Seveda mi spet javi napako 0xc0000022.
Ali ima kdo kakšno rešitev?

Nikonja ::

mogoče da pokličeš MS?

shadeX ::

Windows...you had one job...one job!

««
108 / 141
»»