» »

Kateri razvlažilec zraka?

Kateri razvlažilec zraka?

1
2
3

francek1 ::

c3p0 je izjavil:

Pred leti so v ta namen vrtali v stene luknje in jih nato filali s silikonom. Drag in umazan podvig.

Niti ne, če vrtaš sam. Uporabljal sem pa slovenski proizvod, Kemasol.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

m0LN4r ::

Gospodje, kot že prej omenjeno so moji stari kupili razvažilec, ki sem ga pred nekaj posti (prispevki) omenjal.

Rad bi vas opozoril, da sem bil danes v bauhausu in imajo DVA različna modela za isto ceno !
Oba sta od istega proizvajalca.

Razlika je sledeča:
Tisti, ki ni v letaku je boljši ima kao 10Litrov več/uro pobiranja, 5dba manj glasnosti in ionizator (tisti iz letaka je normalne glasnosti tale pa je dobesedno tih)!
- je pa estetsko manj privlačen in cena ni napisana na njem, ampak smo šli preveriti na blagajno!
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

c3p0 ::

Tega si omenjal: http://www.mideagermany.de/mdf2-20den3.... za 195€
Katerega ste pa potem kupili? Qlima?

m0LN4r ::

Tega: http://www.mideagermany.de/dg-30power.h... za 199EUR
Isti proizvajalec, ista cena.
+ ionizator,
+ timer,
+ smart način glede na temperaturo,
+ auto način,
+ nonstop način,
+ način dosuševanja perila.
+ 5dba manj.

Res zelo zanimivo, da ga niso dali v letak.
4EUR več, pa se ti potem tisti prejšnji zdi kot neko mumbojumbo, ko vidiš opis tega pa še "kaufempfehlung 2014"

Očitno nam SLO bauhaus hotel podturiti slabšega za isto ceno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Bellzmet ::

Hm po specifikacijah ima 8 db VEČ in ne 5 db manj...?

m0LN4r ::

lol, v trgovini piše na 30P-45dba, na 20D pa 50dba, jebejo nas vsepovprej :)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Bellzmet ::

Kakorkoli že 20DEN3 je glasna zadeva kolikor sem imel priložnost slišat.

m0LN4r ::

Ja, kot tisti veliki stoječi ventilatorji na 2. stopnji naprimer, ampak ok. TV se gleda prinas skor še enkrat glasneje :)


Zaenkrat nam ni žal, vsak večer se posoda od 22-6 dvakrat napolni, ko gre en zvečer na wc ga sproti sprazni.
V enem tednu smo prišli z (če je temu za verjet) 70% na 60% zdaj pa seje tukaj zabremzalo malo. Že cel vikend se vrti okoli 60-55.
Mislim, zvečer ko ga vklopimo kaže veliko, ampak zjutraj je skače med 55 in 60.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Bellzmet ::

Ja po specifikacijah (razen glasnosti) je super zadeva.

Če imaš čas, dej si prosim tole naloži na poročaj (malo za foro malo za res) koliko kaže, če je mikrofon od telefona 0,5m stran in zadeva na max dela:
https://play.google.com/store/apps/deta...

c3p0 ::

Se tega da nastaviti, da lovi določen % vlažnosti zraka, da pa v nobenem primeru ne deluje npr. od 23h-8h zjutraj?

imagodei ::

Jaz sem po namigu Shkorca vzel Aktobisa WDH 735EBH. Naročil sem kar pri proizvajalcu.

V četrtek sem ga dobil prek UPS-a. Na navodilih piše, da je treba po transportu počakat vsaj štiri ure, preden ga priklopiš - zaradi kompresorja. Sem počakal, priklopil in - ŠOK!

Naprava je bila glasna kot hudič. Ma - kako naj rečem, zadeva je ropotala skoraj tako kot kakšna motorka v prostem teku. Nemogoče je bilo poslušat ta zvok, nemogoče se je bilo pogovarjat v bližini. Za zaprtimi vrati še gre, da bi pa npr imel prižgan razvlaževalec in želel gledat TV - ni šanse.

Seveda sem vztrajno počakal še par ur in v petek ponovno poskusil. Isto sranje. Napravo sem narahlo tresel, poskusil z nežnim trepljanjem - dosegel sem to, da je nadležno brnenje utihnilo za 3 sekunde. Pogruntal sem, da če napravo nagnem za 5-10 stopinj, brnenje skoraj povsem poneha. Vseeno to ni rešitev za nekaj, za kar sem plačal skoraj 350 EUR s poštnino, zato sem napisal mail na Aktobis in potarnal nad težavo.

Preko vikenda sem še parkrat poskusil napravo, isto sranje. Če je bila nagnjena, je bilo znosno, čeprav se je brnenje periodično vračalo in potem spet potihnilo. Dokler se nisem po nesreči spotaknil ob napravo tako, da sem se resno ustrašil, če je ostala cela. Od takrat naprej nobenih problemov več. Naprava je še vedno glasnejša od Mitsubishijeve, ki sem si jo sposodil pred kakim mesecem, ampak hrup je v mejah sprejemljivega. Kolega Shkorc je omenil, da je nekoliko glasnejša, tako da sem pričakoval določeno mero šuma. Brni pač, kot nekoliko močnejši kalorifer ali kot kaka klima naprava.


Danes pa presenečenje - od Aktobisa sem dobil odgovor, da so že poslali nadomestno napravo (!) in da naj okvarjeno napravo dam uslužbencu UPS-a, ko bo pripeljal novo.

Ponovno ŠOK, tokrat pozitiven. V Sloveniji bi tako podjetje iskal z lupo. Orenk me je bilo strah, kako se bomo dogovorili za servis, ker v Sloveniji nisem našel nobenega pooblaščenega servisa. Bil sem prepričan, da bom moral pošiljat napravo spet nazaj v Nemčijo in čakat kakih 14 dni na servis, vmes pa gojit plesen na 80% vlagi.

Ampak ne - očitno sem naletel na pregovorno Nemško profesionalnost. Al pa sem samo preveč navajen na Slovensko kloako.

Skratka, vse pohvale Aktobisu. Zgodba sicer še ni zaključena, ampak moram reči, da me dosedanji tok dogodkov navdaja z optimizmom.
- Hoc est qui sumus -

m0LN4r ::

Bellzmet je izjavil:

Ja po specifikacijah (razen glasnosti) je super zadeva.

Če imaš čas, dej si prosim tole naloži na poročaj (malo za foro malo za res) koliko kaže, če je mikrofon od telefona 0,5m stran in zadeva na max dela:
https://play.google.com/store/apps/deta...

Max to misliš, z turbo? Ali z smart?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Bellzmet ::

Ja ne vem...lahko oboje... :)

m0LN4r ::

c3p0 je izjavil:

Se tega da nastaviti, da lovi določen % vlažnosti zraka, da pa v nobenem primeru ne deluje npr. od 23h-8h zjutraj?

Smart deluje glede na temperaturo/vlago avtomatsko vse sam,
cont. dela nonstop,
dry dela s turbo ventom, pa mogoče bolj brni kompresor,
če pa ni nič označeno pa lovi % vlažnosti ja, ki jo nastaviš.

Ionizator moraš vedno sam vklopit.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

c3p0 ::


Danes pa presenečenje - od Aktobisa sem dobil odgovor, da so že poslali nadomestno napravo (!) in da naj okvarjeno napravo dam uslužbencu UPS-a, ko bo pripeljal novo.


V DE je to že kar praksa. Pošljejo PDF s kodo za sprintat in defekten artikel kar vrneš dostavljalcu, ali pa pokličeš na DHL in ga pridejo dvignit. In se še kdo vpraša, zakaj večino zadev kupujem v tujini. Doživel sem že tudi, da je paketu bila nalepka kar priložena. Če ti kaj ni všeč, jo nalepiš na škatlo in pošlješ nazaj, no questions asked.

@m0LN4r
kombinirat s timerjem se pa torej ne da? Da se mi ne bi ponoči ob 3h zbudil?

energetik ::

Še enkrat bom napisal - v hladnejših mesecih v letu je najboljši razvlaževalec dobro in pogosto zračenje, hkrati pa ogrevanje. Ne rabiš nobenega razvlaževalca. Ko je rosišče enkrat pod 10°C ( in to je ponavadi od srede oktobra do konca marca), v bajti ne moreš imeti več kot 50% vlage ob zadostnem zračenju.

Večkrat na dan narediš prepih skozi stanovanje za max 5min (na stežaj odprta okna), stalno ogrevanje na 21-22°C in je to to. Ko jaz ornk prezračim stanovanje v teh dneh, vlaga pade v par minutah iz 60% na manj kot 40%. Potem sicer zraste nazaj, ker je vlaga tudi v zidovih. Ampak manj kot 50% si itak ne želim imeti, ker potem se že preveč suši grlo.

Če se vam pa pri 50-60% vlagi nabira vlaga po stenah in oknih pa raje razmišljajte o zamenjavi oken in dodatni izolaciji bajte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Invictus ::

Tvoja izjava drži v teoriji.

V praksi pa vsi ne živijo v lastnih bajtah, ampak so pač v stanovanjih kakršne koli kvalitete že so.

Nekaterim razvlaževalci res pomagajo.

In nekateri jih uporabljajo za sušenje perila.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c3p0 ::

Jaz imam spalnico z walk-in garderobo, nespametno narejeno brez zračnika, vlaga dosega do 90%, če zračim te dni, pade na 85%, ko je res suho na 70%, pojavila se je tudi že plesen. Drugod po bajti ni težav.

m0LN4r ::

Tako, celo pa jesenska/zimska/spomladanska sezona v slabem stanovanju zna biti problem.
Tuširanje, pomivanje, kuhanje, mokre cote, ki jih prineseš od zunaj, mokri čevlji, mokre zašvicane cote in nenazadnje perilo iz pralnega stroja, ki ga nesmeš v sušilcu imet in tudi sušilc pusti določeno stopnjo vlage.

In nenazadnje poplave, ki so namočile zide konkretno. Tisto luftanje pomaga točno za tistih 5-10 minut, potem je pa vse isto. Ni pa človeka cele dneve doma, da bi kuril pa luftal vsako uro.

Test glasnosti bom zdajle opravil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

energetik ::

Invictus je izjavil:

Tvoja izjava drži v teoriji.

V praksi pa vsi ne živijo v lastnih bajtah, ampak so pač v stanovanjih kakršne koli kvalitete že so.
Ne, drži tudi v praksi. Ne živim v bajti ampak v stanovanju. Celo perilo sušim v dnevni sobi, pa nimam težav z vlago, ker redno in kvalitetno zračim.

Jasno, če nimaš časa/volje za redno zračenje, potem ti pomaga samo razvlaževalec.

m0LN4r ::

Tako na hitrco (meril sem z pol metra):
soba stanovanje
soba stanovanje 4x4 pri oknu - 39-44db, *verjetn zarad konstatnega prometa glih
mali kalorifer 45db,
razvlaževalec od strani normalno 50db; ventilator na turbo 51db,
kopalniški ventilator 55db,
razvlaževalec od zgoraj (tam kjer piha) 60db.
roomba +62db.

Sem pa vklopil na domačem kinu radio (glasnost govora) in je iz iste razdalje isto glasno oboje.
To je vse merjeno v 4x4 soba stanovanju, doma v dnevni sobi 5x6 se glasnost bolj porazgubi.

Sem pa opazil, da kompresor ne dela skos, se sliši kdaj se vklopi in kdaj izklopi.

Lp

@SAGO
Ja nastaviš lahko,
ON time, kdaj se vklopi
OFF time, kdaj se izklopi
Oboje naenkrat še nismo niti poskusili...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

Evo pa sem ugotovil kako je glasen, isti zvok kot en starejši hladilnik, ko se mu vklopi kompresor + postaviš zravn kalorifer. Badum tss.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

c3p0 ::

Hvala, še eno vprašanje: če ga daš iz elektrike in nato nazaj vklopiš, mu ostane program kot je bil nastavljen, ali gre na neke privzete vrednosti?

m0LN4r ::

c3p0 je izjavil:

Hvala, še eno vprašanje: če ga daš iz elektrike in nato nazaj vklopiš, mu ostane program kot je bil nastavljen, ali gre na neke privzete vrednosti?

Zaenkrat si zapomni.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

imagodei ::

energetik je izjavil:

Invictus je izjavil:

Tvoja izjava drži v teoriji.

V praksi pa vsi ne živijo v lastnih bajtah, ampak so pač v stanovanjih kakršne koli kvalitete že so.
Ne, drži tudi v praksi. Ne živim v bajti ampak v stanovanju. Celo perilo sušim v dnevni sobi, pa nimam težav z vlago, ker redno in kvalitetno zračim.

Jasno, če nimaš časa/volje za redno zračenje, potem ti pomaga samo razvlaževalec.

Ne, bo kar držalo, da tvoja izjava 100% drži samo v teoriji.

Recimo, odpove v najinem primeru: potok teče neposredno ob bajti, v kotanji v senčni legi. Relativna vlažnost v okolici hiše je pri temperaturah pod 10 stopinj celzija non stop 90 in več procentna. Ker je hiša v kotanji, iz obeh strani v smeri hiše nosi meteorne vode. Objekt je starejši in ni ustrezno hidroizoliran. Midva si urejava stanovanje v bivšem skednju, kjer v času gradnje sploh ni bilo izvedeno niti "H" od "hidroizolacija". Problem je kapilarna vlaga, ki jo veselo vleče zid od tal navzgor. V bodoče to sicer nameravava vsaj deloma sanirati, ampak - vse ne gre naenkrat.

Dodatni problemi so: 1.) količina vode v ometu, estrihih in lepilu za ploščice, ki smo jih sfiniširali letos spomladi, 2.) fasadna izolacija, ki sem jo položil letos jeseni in 3.) blazno mokro vreme in "nikakvo" poletje, zaradi katerega se je sušenje precej zavleklo.

Prezračevanje pomaga, a žal premalo. Če zračimo redno, 2-3x dnevno po 5 minut, zjutraj ni treba brisati luže kondenza, ki steče na tla po vhodnih vratih (v vetrolovu je pač nižja temperatura). Kljuka in steklo na vratih pa sta vseeno non-stop mokra na otip. Kavč iz blaga je tako vlažen, da se po 2 minutah sedenja na njem vlage navzamejo tudi oblačila. Ko iz omare potegneš frišne hlače, imaš občutek, da oblačiš slabo posušene pravkar oprane cunje. In ja, vse to ob zračenju. Ko je malar spomladi obdeloval špalete in je nanesel prvo roko Röfixa 224 in smo v prostoru zračili in kurili na polno, je po treh dneh rekel, da česa takega še ni videl in da je običajno kit posušen v 24 urah. Na moje vztrajanje je tretji dan le potegnil drugo roko, pri čemer je povedal, da ne garantira za svoje delo - in res je na tistem delu vse razpokano.

V cca 12h delovanja je razvlaževalec iz 40m2 prostora potegnil 7l vode in pri tem vlago spravil na 55%. Ko je bila naprava 2 uri izklopljena, je bila vlaga spet na 85%.

Kot rečeno, zračenje pomaga, ni pa celostna rešitev. Seveda tudi razvlaževalec ni celostna rešitev, je pa bivanje v stanovanju vsaj znosno.
- Hoc est qui sumus -

energetik ::

imagodei je izjavil:

Ne, bo kar držalo, da tvoja izjava 100% drži samo v teoriji.
Si sam spodaj napisal, da drži tudi v praksi, če zračiš.

imagodei je izjavil:

Recimo, odpove v najinem primeru: potok teče neposredno ob bajti, v kotanji v senčni legi. Relativna vlažnost v okolici hiše je pri temperaturah pod 10 stopinj celzija non stop 90 in več procentna.
Nima veze, koliko procentna je zunaj, lahko je tudi megla, pa je zrak pri recimo +5°C zelo suh, ker je temperatura rosišča majhna. Zato je sušenje objektov pri ustreznem ogrevanju veliko bolj učinkovito pozimi kot v soparnem poletju.
Če imaš zunaj pri 5°C meglo in 100% vlago, ima ta zrak pri segretju na sobnih 21°C le še 35% RH. Drži v praksi, sem ravno prezračil in izmeril. V kuhinji je bilo 60% vlage, zunaj je totalna megla. Po zračenju kaže vlagomer 35%.

imagodei je izjavil:

Prezračevanje pomaga, a žal premalo. Če zračimo redno, 2-3x dnevno po 5 minut, zjutraj ni treba brisati luže kondenza, ki steče na tla po vhodnih vratih (v vetrolovu je pač nižja temperatura).
Premalokrat za tako vlažno stanovanje. Prezrači 10x dnevno, pa bo bolje. Se strinjam, če še sušite od gradnje, potem postane prezračevanje že precej nadležno opravilo. Ampak še vedno velja, da bi se dalo samo z zračenjem posušiti bajto.
Jasno je z razvlaževalcem bolj udobno, ni pa nujno bolj učinkovito in varčno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Shkorc ::

imagodei je izjavil:

Midva si urejava stanovanje v bivšem skednju, kjer v času gradnje sploh ni bilo izvedeno niti "H" od "hidroizolacija". Problem je kapilarna vlaga, ki jo veselo vleče zid od tal navzgor. V bodoče to sicer nameravava vsaj deloma sanirati, ampak - vse ne gre naenkrat.


Na kakšen način planirata sanirati? Tudi pri nas je hidroizolacija narejena nikakvo, z lepenko in smolo, pa z razvlažilcem samo blažimo težavo.

Prihodnje leto sem razmišljal odkopati zunanje stene in na novo hidroizolirati tako kot se gre. Ampak težava ostajajo temelji - ti so namreč višji od tal (15cm) in bo še vedno vleklo vlago notri po spodnji strani.

Razne električne čarobne naprave me niso prepričale. Mogoče ima kdo pozitivne izkušnje ali druge predloge? Ne vem če bi kopal pod temelje...

PS. imagodei, me veseli, da so se od Aktobisa odzvali profesionalno. Upam, da se uspešno razreši.

imagodei ::

energetik je izjavil:

imagodei je izjavil:

Ne, bo kar držalo, da tvoja izjava 100% drži samo v teoriji.
Si sam spodaj napisal, da drži tudi v praksi, če zračiš.

Ne, nisem napisal tega. Zdaj za vsako ceno zagovarjaš svoje stališče in se loviš za slamice, v stilu, ni važno a imam prav ali se motim, glavno da obvelja moja.

Zračenje seveda pomaga, ne reši pa vzroka problema, zato se vlaga vrača. Če bi zračili 10x dnevno, bi bila povprečna vlaga morda res na 60%, ampak to za sabo potegne problem energentov ter udobja. Ne moreš se 10x dnevno oblačit v bundo, da v stanovanju "prevedriš" po 20 minut luftanja in ogrevanja frišnega zraka nazaj na 20 stopinj celzija, ane. To torej ne more biti rešitev.

Če bi pri zunanji temperaturi 5 stopinj in skoraj 100% vlagi zamenjal ves zrak v stanovanju in ga pogrel nazaj na 20 stopinj, bi vlaga padla na cca 35%. V praksi (a moram res naštevat zakaj: ker te začne zebsti in ker te začne boleti glava, ko začneš misliti na stroške energentov) luftaš 5 minut, vlaga v prostoru pa pade morda na 60%. Čez pol ure je na 70, čez eno uro pa na 80. Ker pač nisi odstranil vzroka vlage: kapilarna vlaga in sušenje materialov.

V praksi drži, da relativna vlaga pade. Zgolj v teoriji drži, da to vedno in povsod zaleže.

energetik je izjavil:

Nima veze, koliko procentna je zunaj, lahko je tudi megla, pa je zrak pri recimo +5°C zelo suh, ker je temperatura rosišča majhna. Zato je sušenje objektov pri ustreznem ogrevanju veliko bolj učinkovito pozimi kot v soparnem poletju.

Če imaš zunaj pri 5°C meglo in 100% vlago, ima ta zrak pri segretju na sobnih 21°C le še 35% RH. Drži v praksi, sem ravno prezračil in izmeril. V kuhinji je bilo 60% vlage, zunaj je totalna megla. Po zračenju kaže vlagomer 35%.

Zrak v megli pri 5 stopinjah ni suh, občutek je precej vlažen. Kar je normalno, ker se sprehajaš po finem aerosolu vodnih kapljic. Tak zrak postane suh šele, ko ga ogreješ in je zmožen absorbirati tisto vodo. Zato pa sploh govorimo o relativni vlažnosti. Ampak, verjetno si to itak mislil, pa si se samo nerodno izrazil.

Ne pozabit na osnovni problem - pri nas vlaga sili v stanovanje od zunaj v obliki kapilarne vlage, pa tudi iz sten, tal in stropov, ki se še sušijo.

Tvojim podatkom o padcu vlage na 35% tudi ne morem verjet - kot sem omenil zgoraj, bi to veljalo edino ob predpostavki, da zamenjaš celoten volumen zraka in imaš torej v stanovanju +5o C, nato pa ta zrak ogreješ. Ni neizvedljivo naredit 2x dnevno, je pa nepraktično. 10x dnevno pa je dejansko neizvedljivo, ker to pomeni luftanje za 10 minut praktično every hour, on the hour - od jutra do večera.

Plus, če ne preluftaš kvalitetno celega stanovanja in ti temperatura zraka znotraj dejansko ne pade na 5 stopinj, potem po segretju na 21 stopinj nimaš 35% vlage po zračenju, ampak imaš netočen merilec vlažnosti.

energetik je izjavil:

imagodei je izjavil:

Prezračevanje pomaga, a žal premalo. Če zračimo redno, 2-3x dnevno po 5 minut, zjutraj ni treba brisati luže kondenza, ki steče na tla po vhodnih vratih (v vetrolovu je pač nižja temperatura).
Premalokrat za tako vlažno stanovanje. Prezrači 10x dnevno, pa bo bolje. Se strinjam, če še sušite od gradnje, potem postane prezračevanje že precej nadležno opravilo. Ampak še vedno velja, da bi se dalo samo z zračenjem posušiti bajto.
Jasno je z razvlaževalcem bolj udobno, ni pa nujno bolj učinkovito in varčno.

Resno, 10x dnevno ne moreš zračit, sploh ne z dvema otrokoma (2 leti in 9 mesecev). Saj se zrak komaj sproti ogreje na sobno temperaturo, no. To ni realna rešitev.

Jasno, fizika ima prav - če bi 20x na dan prezračili in spravili temperaturo na 5o C, potem pa zrak ogreli na 20o C, bi definitivno sušili prostor. Ampak to potem ni primerno za bivanje. Jaz mejo zarišem pri 2-3x zračenju dnevno, če pa kdo želi luftat 10-15x, pa kar.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Shkorc je izjavil:

imagodei je izjavil:

Midva si urejava stanovanje v bivšem skednju, kjer v času gradnje sploh ni bilo izvedeno niti "H" od "hidroizolacija". Problem je kapilarna vlaga, ki jo veselo vleče zid od tal navzgor. V bodoče to sicer nameravava vsaj deloma sanirati, ampak - vse ne gre naenkrat.


Na kakšen način planirata sanirati? Tudi pri nas je hidroizolacija narejena nikakvo, z lepenko in smolo, pa z razvlažilcem samo blažimo težavo.

Prihodnje leto sem razmišljal odkopati zunanje stene in na novo hidroizolirati tako kot se gre. Ampak težava ostajajo temelji - ti so namreč višji od tal (15cm) in bo še vedno vleklo vlago notri po spodnji strani.

Jah, tudi jaz sem mislil odkopat stene in hidroizolirat. Ne bo pa to rešilo problema v celoti. Na eni strani je hiša naslonjena na breg in bi moral pokopati več kot meter globoko - na dnu pa je dolomit, trd kot hudič, poleg tega pa takoj zraven bajte teče potok. Tam zagotovo ne bo možno 100% sanirati problema. Na drugi strani bajta stoji s temelji nad tlemi, tako kot pri tebi, pod temelji je spet ta dolomit. Na tej strani bajte se tudi steka meteorna voda iz drugega brega, tako da ob mokrem vremenu stene spet pijejo vlago. Sicer po kamnu voda hitro odteče po "dolinici" navzdol, ampak idealno pa ni.

Razmišljam tudi o delni izvedbi drenaže, ampak štemat v to kamenino, dolomit al whatever it is, je no-go - sem probal, ko sem poleti moral po dvorišču položit 10m nove cevi za odpadno vodo. Živa muka. Mogoče bi najel človeka s ta malim bagrom, pa naj mašina stolče luknjo za drenažne cevi.

Shkorc je izjavil:

PS. imagodei, me veseli, da so se od Aktobisa odzvali profesionalno. Upam, da se uspešno razreši.

Tudi mene veseli, tudi jaz upam, da se razreši. Dejansko sem kar na rit padel, ker sem pričakoval kompliciranje, pa zahtevo naj pošljem reč na servis, pa čakanje na njihov servis... Kot rečeno, zgodba še ni zaključena, mogoče se še kaj zaserje, ampak... So far so good. Prijetno presenečen.
- Hoc est qui sumus -

energetik ::

imagodei je izjavil:

Tvojim podatkom o padcu vlage na 35% tudi ne morem verjet - kot sem omenil zgoraj, bi to veljalo edino ob predpostavki, da zamenjaš celoten volumen zraka in imaš torej v stanovanju +5o C, nato pa ta zrak ogreješ. Ni neizvedljivo naredit 2x dnevno, je pa nepraktično. 10x dnevno pa je dejansko neizvedljivo, ker to pomeni luftanje za 10 minut praktično every hour, on the hour - od jutra do večera.

Plus, če ne preluftaš kvalitetno celega stanovanja in ti temperatura zraka znotraj dejansko ne pade na 5 stopinj, potem po segretju na 21 stopinj nimaš 35% vlage po zračenju, ampak imaš netočen merilec vlažnosti.
Kar verjami, imam več merilcev, preverjenih tudi zunaj glede na ARSO podatke.
V kuhinji se zamenja praktično ves zrak, ker je majhna, okno pa veliko. Jasno se ne zamenja celoten zrak, večina pa. Ne, nitreba da se ohladi vse na 5°C, saj se zrak sproti greje ob stenah.
OK, jasno da je v tvojem primeru bolj udobno uporabiti razvlažilec, ker imaš specifičen primer. Ampak v večini primerov po stanovanjih imajo pa obraten primer - zaradi zračenja in ogrevanja imajo pozimi presuh zrak. Tudi jaz v hudi zimi uporabljam vlazilec zaradi presuhega zraka.

m0LN4r ::

Kot zanimivost, meni se je sluznica izsuševala ravno zaradi previsoke vlažnosti.
Zdravnica rekla, da je posledica vlažnega zraka, kjer na dolgi rok sluznice prenehajo ustvarjat sluz.
suhe oči, suho grlo, suh nos, suha dihala

Včeraj sem za foro imel celo noč prižgan sušilc (naštimano na 55) in spet sem spal kot nekoč. Drugače imam nosno votlino popolnoma izsušeno in ne dobim zraka.

Dodam: možn, da je krivo tudi, da je postelja na višini 2,2m
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

energetik ::

m0LN4r je izjavil:

Kot zanimivost, meni se je sluznica izsuševala ravno zaradi previsoke vlažnosti.
Zdravnica rekla, da je posledica vlažnega zraka, kjer na dolgi rok sluznice prenehajo ustvarjat sluz.
suhe oči, suho grlo, suh nos, suha dihala
Tega pa nekako ne morem verjeti. Ali zdravnica neki bluzi ali pa je nisi dobro razumel.
Tisočletja smo živeli zunaj in v jamah pri visoki RH, pa so sluznice delovale kot je treba.
Suh nos, grlo so posledica nizke RH v sodobnih ogrevanih stanovanjih.

m0LN4r ::

Kakorkoli stanovanje je staromeščanska gradnja in od zdaj naprej spet normalno spim, očitno si bom še za sebe enga kupil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Zvitež ::

A mogoče kdo ve, kako so učinkoviti razvlažilci nižjega cenovnega razreda (30€ variante)? Sem v študentskem stanovanju velikem 22 kvadratov, ogrevanje na radiatorje. Lastnik neprestano trobi, da se šipe rosijo, in naj ustavim vlago (povečam kurjavo, bolj zračim), da ne bo treba plačevati morebitne škode, ki bi nastala zaradi vlage.
Mogoče kakšna druga rešitev problema?

m0LN4r ::

Redno luftanje: to pomeni za kratek čas in čim bolj pogosto
ali
Sušilc, to za 30€ misliš verjetno tisti prašek oz. katerega?
Jaz sem videl v bauhause eno malo izvedenko za male sobe, nevem pa cene.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zvitež ::

Da, tisti prašek, granule ali karkoli že. Me pa zanima če zadeva deluje.
Mimogrede: kakšni so prvi znaki resne vlage? Ker opažam da ima dosti ljudi zarosene šipe na stanovanjih, pa dvomim da se dosti obremenjujejo.

m0LN4r ::

To je kondenz, ni mus da je zaradi previsoke vlage.
Tiste granule so brezveze, ne meči denarja v tisto. Tisto deluje tako počasi, da lahko rečemo da ne deluje.
Parkrat še kupiš, ko se ti stopi pa ugotoviš da bi lahko kupil mehanski razvlažilec.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

fujtajksel ::

Zvitež, ti bi moral verjetno odstranit par litrov vode na dan. Z granulami bi sicer šlo, ampak le če bi imel nekaj paketov in bi jih redno dajal obnavljat (sušit, ampak ne v stanovanju).

Zvitež ::

Sem študent, perilo nosim prat domov, sušijo se samo brisače.
Kakšna večja investicija se mi ne splača, ker bom v tem stanovanju še maksimalno pol leta. Torej mi ostane samo prezračevanje?

m0LN4r ::

Tako, prezračuj redno in to je to. Vsako uro za 2 minute oz. čimvečkrat na dan. Koliko pa imaš temperaturo v sobi?
Če ti gnjavi lastnik za roso mu pač povej, da so slaba okna in to je zaradi kondenza ne glede nato, da recno zračiš.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zvitež ::

Okna so lesena, stavba pa je stara. Temperatura se giblje med 20-22 stopinjami.
Problem je ogrevanje, ker je na 3kW radiator, kar pa konec meseca ogromno nanese.

m0LN4r ::

Jaja, poznam to. Ti mu povej, da mate doma troslojna okna in isto temperaturo pa nobene rose ni.
Verjetno so okna na otip zelo mrzla... je tko? Celo pa zvečer.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zvitež ::

Največji problem je okno na vhodnih vratih (zaseda 1/3 vrat), in razdaljo med stekloma je čisto mala (neka stara vrata v glavnem), in so na otip ledena. Okenska stekla, ki pa so malo novejša, pa se rosijo v kotih pa še to bolj malo.

m0LN4r ::

Tu ti nebo nič pomagalo, če je steklo ledeno se bo kondenz nabiral. Nama se v stanovanju tudi nabira, če je vlaga 40-50. Jebiga.
Preden pride lastnik z cajtungami zbriši na suho pa zalaufaj kalorifer.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

S!lentHunter ::

evo da ne odpiram nove teme, ker imam težave z vlago, ker je blok neizoliran se zanimam za nakup električnega razvlažilnika zraka, trenutno imajo v Hoferju akcijo in me zanima ali mi bo zadoščal za 44 kvadratov, oz. 116 kubičnih metrov...oz. če je zadeva vredna nakupa, oz. vsak mnenje, evo še link

https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba...

v Hoferju je cena tega razvlažilnika 149 evrov, drugje pa od 200 evrov dalje isti...v bistvu v Hoferju se model imenuje Easy home, drugače pa če brskaš po internetu gre za model Tristar AC-5520 https://www.mimovrste.com/razvlazilniki... popolnoma iste specifikacije in oblika :)
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

Zgodovina sprememb…

Sc0ut ::

Ga imam ze 2 leti, enaka firma iz hoferja a drugi model. 44 kvadratov ni problem. Cez noc 22-6 ob obesenih cinjah na 30 kvadratih spravi iz 84 na 50.

Pa se to je. Ko dobi spet strom nadaljuje kjer je ostal. Tak da ga priklopis na casovno uro in si zapomni kalsno vlago si imel nastavljeno.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

vostok_1 ::

Sc0ut je izjavil:

Ga imam ze 2 leti, enaka firma iz hoferja a drugi model. 44 kvadratov ni problem. Cez noc 22-6 ob obesenih cinjah na 30 kvadratih spravi iz 84 na 50.

Pa se to je. Ko dobi spet strom nadaljuje kjer je ostal. Tak da ga priklopis na casovno uro in si zapomni kalsno vlago si imel nastavljeno.


Je to kompresorski ali termoelektrični?

energetik ::

S!lentHunter je izjavil:

evo da ne odpiram nove teme, ker imam težave z vlago, ker je blok neizoliran se zanimam za nakup električnega razvlažilnika zraka, trenutno imajo v Hoferju akcijo in me zanima ali mi bo zadoščal za 44 kvadratov, oz. 116 kubičnih metrov...oz. če je zadeva vredna nakupa, oz. vsak mnenje, evo še link

https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba...

v Hoferju je cena tega razvlažilnika 149 evrov, drugje pa od 200 evrov dalje isti...v bistvu v Hoferju se model imenuje Easy home, drugače pa če brskaš po internetu gre za model Tristar AC-5520 https://www.mimovrste.com/razvlazilniki... popolnoma iste specifikacije in oblika :)

Razumel bi, da bi spraševal po vlažilniku, ne pa razvlažilniku. Zrak ima zunaj rosišče -8°, notri vlaga pada pod 30% ti bi pa še razvlaževal?
Če imaš probleme z vlago (predstavljam si da se ti dela plesen v kakšnih kotih na zunanjih stenah), potem:
a) poskusi prepričati sosede, da se blok izolira, ker to je ultimativna rešitev
b) več zrači in bolj grej

S!lentHunter ::

energetik je izjavil:

S!lentHunter je izjavil:

evo da ne odpiram nove teme, ker imam težave z vlago, ker je blok neizoliran se zanimam za nakup električnega razvlažilnika zraka, trenutno imajo v Hoferju akcijo in me zanima ali mi bo zadoščal za 44 kvadratov, oz. 116 kubičnih metrov...oz. če je zadeva vredna nakupa, oz. vsak mnenje, evo še link

https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba...

v Hoferju je cena tega razvlažilnika 149 evrov, drugje pa od 200 evrov dalje isti...v bistvu v Hoferju se model imenuje Easy home, drugače pa če brskaš po internetu gre za model Tristar AC-5520 https://www.mimovrste.com/razvlazilniki... popolnoma iste specifikacije in oblika :)

Razumel bi, da bi spraševal po vlažilniku, ne pa razvlažilniku. Zrak ima zunaj rosišče -8°, notri vlaga pada pod 30% ti bi pa še razvlaževal?
Če imaš probleme z vlago (predstavljam si da se ti dela plesen v kakšnih kotih na zunanjih stenah), potem:
a) poskusi prepričati sosede, da se blok izolira, ker to je ultimativna rešitev
b) več zrači in bolj grej


no kar se izolacije tiče je problem, ki ga ne bom razlagal, tudi če bo izolacija bo vlaga še vedno problem, ker v bloku ni centralne kurjave, rajši bi videl kakšen dober nasvet o razvlažilnikuh za vlago, saj je debata o tem in ne o vlažilniku, eni imate pač probleme s presuhim stanovanjem drugi pa o preveč vlažnem stanovanju, ko tudi kurjenje in redno prezračevanje ne pomaga več...drugače ti pa iz stroke lahko povem, da če tudi je blok izoliran in so plastični okni se vlage ne znebiš kar tako...
AMD Ryzen 5 2600x,MSI 450 Tomahawk,Gigabyte RX580 8GB,16GB DDR4, SSD Samsung
Huawei

Bellzmet ::

Ja kupi Hoferjevega. Moraš pa vedet, da so razvlažilniki kar glasni in je moteče, če je zadeva v isti sobi kot ti. Da bi pa spal zraven je pa nemogoče. So npr. dosti glasnejši kakor klimatske naprave.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razvlažilnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8013809 (1911) MIHAc27
»

Plesen na stenah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17346037 (24512) Matejjjjj
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210982 (9702) fosil
»

Sušenje perila v kleti

Oddelek: Loža
4911418 (7309) Jakka
»

Vlaga v stanovanju

Oddelek: Loža
4818314 (16834) Pyr0Beast

Več podobnih tem