» »

P2P lending

P2P lending

tomaz_1980 ::

A vlaga kdo denar v tole? Kakšni so postopki pri davkariji ob izplačilih?

prosper.com
lendingclub.com
zopa.com

estons ::

Mene tudi zanima, če ima kdo idejo kakšna bi bila davčna obravnava v takih primerih. Teoretično bi lahko bilo isto kot če znancu posodiš denar, on ti ga vrne in ti zraven navrže še nekaj drobiža za pivo. Le da je na malo bolj "large scale". ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: estons ()

estons ::

Po nekaj brskanja mislim, da je tole odgovor: http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis...

Skratka, ko dobiš obresti izplačane, oddaš obrazec naveden na zgornjem linku, obračunajo ti 25% davka in je to to, IMHO.

tomaz_1980 ::

Thx. Tile zgleda resno računajo na slovenske vlagatelje: www.bondora.si

estons ::

Jep. Že sprobavam. :)

andro23 ::

Zanima me, če kdo investira v P2P posojila in katere platforme so relativno "varne": Twino, Mintos, Bondora,...?
Testno sem vložil v Twino in zadeva zgleda enostavna za uporabo.
Kakšne izkušnje z napovedovanjem obresti iz takih posojil?

estons ::

Bondora je sicer "varna", ampak imajo zelo velik delež zapadlih posojil, ki jih ne uspejo izterjati, tako da se tvoj dejanski rezultat ponavadi precej razlikuje od napovedanega. Jaz se od tam že umikam. Ostalih nisem sprobal.

andro23 ::

Kako je pa z obdavčenjem?

estons ::

Nisem še sprobal. Načeloma naj bi bilo kot sem napisal zgoraj, ko dobiš obresti izplačane: http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis...

sift ::

estons je izjavil:

Nisem še sprobal. Načeloma naj bi bilo kot sem napisal zgoraj, ko dobiš obresti izplačane: http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis...


ko klikneš link ne pokaže kar želiš

Malidelničar ::

Pozdravljeni,

Pred kakšnima 2 letoma je bil še cel boom glede tega, še v Mojih Financah so o tem pisali.

Ima kdo delež sredstev investirano v to, se splača?
Katere platforme kaj uporabljate (Bopndora, Mintos, itd.)?
Se vam zdi, da bi prihajajoča recesija lahko bila priložnost za P2P (dostop do alternativnih virov denarja, mikrokreditov) ali nevarnost za P2P (vsesplošni krč gospodarstva, ki ustavi odplačevanje kreditov ter uniči kreditno zmožnost prebivalstva)?

P.S. - sam ne investiram v P2P
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Sem spremljal to sceno en čas, dal nekaj drobiža not. Meni se to zdi podobno kripto sceni. Neregulirano, same neke shady firme ki opletajo s tvojim denarjem. Saj to laufa ko je bogatija in denarja polno, ki ne vem kam bi šel. Se pa bojim da bo problem, ko denarja ne bo več in se ta posojila ne bodo mogla vrniti.
Za ta riziko so obresti smešno nizke

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

janez09 ::

mintos je po novem reguliran. dela ok (razen nasedlih ruskih posojil), ostalo je bp. trenutno je akcija za nove clane, dajo 50eu (lahko zs za ref)
jaz imam potem se peerberry pa lendermaket. vse dela nekje 10+% na leto. zdej imam ze neki casa in je ok.
v krizi je ponavadi mal upada (v smislu stevila posojil in posojilodajalcev).
neki firm je splavalo po vodi. upam, da so tiste, ki so ostale zdej bulletproof:). naceloma imajo buyback za kredite, ceprav tudi to ti 100% garancija.

Sparkxl ::

janez09 je izjavil:


v krizi je ponavadi mal upada (v smislu stevila posojil in posojilodajalcev).


Kaki krizi? P2P scena še ni doživela krize. Tako kot kripto ne. Zato sumim, da bo tukaj največ solz preteklo

janez09 ::

s kovidom se je vse mal ustavilo.. potem je pa speljalo normalno naprej.
tukaj se da kar nekaj podatkov nabrat https://www.mintos.com/en/statistics/lo...
ce malo preveris loan companys in njihove statistike se da zbalansirat tveganje.. recimo.
je pa tako kot povsod, ne vseh jajc v eni kosari. tole je za diverzifikacijo, ne all in

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janez09 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

akontacija dohodnine

Oddelek: Loža
162721 (637) yellowbe34
»

Oddaja sob-stanovanja turistom

Oddelek: Loža
176997 (2768) shintaro
»

Službena pot na matično podjetje v tujini in dnevnice

Oddelek: Loža
51527 (1145) Okapi
»

Freelancer-dohodnina

Oddelek: Loža
82075 (1818) Vikking
»

Državljanstvo v Avstriji

Oddelek: Loža
2213292 (10494) andyrozman

Več podobnih tem