» »

Kaj s skurjeno matično ploščo?

Kaj s skurjeno matično ploščo?

Mitch ::

Kakšen mesec dni nazaj mi je strela skurila matično ploščo zato sem nabavil novo. Sedaj pa me zanima, kaj naj storim z staro? Se jo da morda kako popravit z zamenjavo kakšne mini varovalke ali je zadeva samo za v koš?

hojnikb ::

to je sam še za v smeti. Matične kot take nimajo varovalk (to je naloga napajalcev) tako da če jo je dobila strela, je za preč.
V najbolšem primeru lahko pobereš dol kondenzatorje, če so še za kej.
#brezpodpisa

jat2406 ::

Že kar nekaj plošč je bilo rešenih samo z odstranitvijo LAN čipa.
Če se je prenapetost ustavila v LAN čipu, ga lahko poškoduje tako, da povzroči napako na BUSu, kar preprečije plati, da bi se pobrala.
Prejšnji teden sem imel dve taki.

Mitch ::

Ja, strela je udarila ravno preko LAN porta. Na sami plati ni vidno nobenih poškodb prav tako nič ne smrdi. Plata zgleda kot nova...

In kako se odstrani LAN čip? Se ga da odlotat ali je potrebno kakšno posebno orodje?

hojnikb ::

razn če maš kako novejšo robo, bo verjetno poseg stal več, kolker je stvar vredna. In tudi če dela, imaš še vedno plato brez lana :)
#brezpodpisa

Mitch ::

Plata je Gigabyte H87-HD3, ki je stara par mesecev in je koštala preko Hardware Versand okrog 80€ tako da mi jo je škoda v koš vržt, če se jo morda da kako rešit. LAN port se da pa itak nadomestit z kakšno poceni PCI-E razširitveno kartico...

jat2406 ::

Najprej moraš vedeti, kateri je LAN čip.
Slika na gigabyte strani je premajhna, da bi lahko z gotovostjo rekel. Je pa Realtek čip (drugi kvadratek pod konektorji) najverjetneje ta.??
Če hočeš delati profi, potem rabiš toplozračni spajkalnik/odspajkalnik.
Da se pa tudi s precej bolj "hardwerskim" orodjem in pazljivostjo (Bauhaus toplozračna pištola z nastavkom in pinceta). Seveda navaden spajkalnik in pletenica na koncu ne sme manjkati.
Poudarek je na pazljivosti, saj s tem tako imenovanim "orodjem" mimogrede skuriš ali stopiš kaj,kar nisi hotel.
Izgubiti pa tako ali tako ni kaj!

Machete ::

Torej je s tega vidika bolje imeti net preko mrežne? Meni je podobno vsekalo mesec nazaj in skurilo mrežno. Ko sem samo kabel pretaknil na matično\utp vhod je sicer delalo ampak se je komp stalno sesuval, blu skrinal in težko prišel v winse, dokler mi ni potegnilo da ga jebe skurjena pci ki je bila še notri. Sicer sem jo potem takoj menjal in je nwt nazaj prek mrežne. Če je tako, da je ena mini varovalka tudi mrežna, potem je smešno poceni proti novi plati in delom povezanim.. ;)

Duhec ::

Da, največkrat lahko prenapetost pride tudi po lan-u, če že ne odnese napajalnika.
Včasih je dovolj, da odklopiš utp lan kabel in v biosu izklopiš lan, če pa je lan čipek preflozan, ga je treba fizično odstranit.
Priklopi plato in pošlataj Realtekov lan čip na plati. Nahaja se na robu plate poleg audio izhodnega konektorja.
Glej sliko/pozicijo na str.7:
http://download.gigabyte.eu/FileList/Ma...
Predno priklopiš napajalnik pa naredi še Clear Cmosa.
http://blackbird.si/

Mitch ::

Evo kaj sem našel na spletni strani od Gigabyte-ove matične plošče:

High ESD protection
"GIGABYTE 8 Series motherboards raise the bar in terms of protecting your system, providing advanced electrostatic discharge (ESD) protection for both your Ethernet LAN and USB ports, both common sources of ESD-related failures. Each LAN and USB port is paired with a dedicated protection filter that can withstand high electrostatic discharges, protecting your system from common electrical surges and even direct lighting strikes."

Torej imajo sodobne matične tudi neke vrste (osnovno) zaščito za udar strele...

RejZoR ::

Če ne drugega so mamaplate dober source rezervnih kondenzatorjev...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

andromedar ::

.
Eh?

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

RejZoR je izjavil:

... mamaplate dober source rezervnih kondenzatorjev...
Da, jest jih imam eno kartonsko škatlo >:D, je prišlo prav spet po precej letih, ko sem v začetku avgusta mojo pra-pra-mašino servisiral spet, ker se je sesuvala da je bila neuporabna ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

hojnikb ::

In kaki so specsi te prapra stare mašine, ki jo še vedno uporabljaš ? :\
#brezpodpisa

Spajky ::

;) Navit 1.0 Tualatin (2002) na 1,35GHz na BX chipset plati (MoBo of the year 1998) z 256MB rama, Disk 28 GB (2002), navita grafa cpu+ram iz 100 na 125MHz/8MB (1998) etc ... z Win98SE_Lite angl. :D ... neslišna mašina .. ostalo si s slikami/textom modifikacij in benčmarki lahko vidiš na http://freeweb.siol.net/jerman55/HP/Com... ... nekaj razmišljam mogoče še o SSD-ju (preko Ide-Sata bidirekcional pretvornika) >:D . Dela vse hitro kar mi rabi ... Zadovoljen? >:D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

Invictus ::

Spajky je izjavil:

;) Navit 1.0 Tualatin (2002) na 1,35GHz na BX chipset plati (MoBo of the year 1998) z 256MB rama, Disk 28 GB (2002), navita grafa cpu+ram iz 100 na 125MHz/8MB (1998) etc ... z Win98SE_Lite angl. :D ... neslišna mašina .. ostalo si s slikami/textom modifikacij in benčmarki lahko vidiš na http://freeweb.siol.net/jerman55/HP/Com... ... nekaj razmišljam mogoče še o SSD-ju (preko Ide-Sata bidirekcional pretvornika) >:D . Dela vse hitro kar mi rabi ... Zadovoljen? >:D

Ta ljubezen to te mašine že skoraj meji na nekrofilijo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BALAST ::

Invictus :D

Spajky tudi pobija CPUje! ;)
the first Cpu in this case was Celly (mendocino) 400@600@defaultVcore, which used to be also an excelent sample-with better cooling (much louder fan) could do 672MHz, but a year later I "accidentally killed" it
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

hojnikb ::

Spajky je izjavil:

;) Navit 1.0 Tualatin (2002) na 1,35GHz na BX chipset plati (MoBo of the year 1998) z 256MB rama, Disk 28 GB (2002), navita grafa cpu+ram iz 100 na 125MHz/8MB (1998) etc ... z Win98SE_Lite angl. :D ... neslišna mašina .. ostalo si s slikami/textom modifikacij in benčmarki lahko vidiš na http://freeweb.siol.net/jerman55/HP/Com... ... nekaj razmišljam mogoče še o SSD-ju (preko Ide-Sata bidirekcional pretvornika) >:D . Dela vse hitro kar mi rabi ... Zadovoljen? >:D

Nočn bit tist, ampak mislim, da bi že bil čas, da prideš v 21. stoletje :)
Razn če imaš kak fetiš na dotični hardware ali si pa eden izmed tistih, ki mislijo, da je vse novo infectano z NSA bugi (hint: v takem primeru je tudi tvoj hardware :))

PS:
SSD je precej slaba ideja na takem sistemu, ker za začetek dinozaver od win98 ne podpira trima :)

BALAST je izjavil:

Invictus :D

Spajky tudi pobija CPUje! ;)
the first Cpu in this case was Celly (mendocino) 400@600@defaultVcore, which used to be also an excelent sample-with better cooling (much louder fan) could do 672MHz, but a year later I "accidentally killed" it

Mah, ni bil pretirano dober primerek, ker te jajčke so se vse precej dobro navijale (relativno gledano na frekvenco) glede na to da je bil L2 od boljših bratcov :)

PS:
Celly 300A :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Spajky ::

hojnikb je izjavil:

.. mislim, da bi že bil čas, da prideš v 21. stoletje :) ...dinozaver od win98 ne podpira trima :)
>:D .. saj CPU, disk in CD-RW sta iz tega stoletja. 8-) .. za ev.trim za ev.SSD pa imam neko rešitev ... he he, matr, kako vas moj sistem "spodbode" :))

Ps.: tudi nekateri dobro ohranjeni starodobni avti še furajo in avioni letijo (služijo namenu), pa tudi AK47 po desetletjih še vedno "ubija" :D :)) ... LP !
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

hojnikb ::

Ps.: tudi nekateri dobro ohranjeni starodobni avti še furajo in avioni letijo (služijo namenu), pa tudi AK47 po desetletjih še vedno "ubija" :D :)) ... LP !

taka primerjava ni ravno na mestu, ko je v igri IT.
Tudi z abakom se da marsikaj delat, pa nikogar ne vidiš več z njim.

.. saj CPU, disk in CD-RW sta iz tega stoletja.

hja no, uporabnost je pa še vedno iz prejšnega stoletja.

za ev.trim za ev.SSD pa imam neko rešitev ...

razn če imaš proizajačev tool (od točno določenga ssdja) ki hkrati dela še na preko ide-sata pretvornika in je kompatabilen z win98... yeah i think not.

he he, matr, kako vas moj sistem "spodbode"

Ubistvo nas ne tolk zbode sam sistem; heck doma imam še vedno delujočo 486DX, pa še kak pentium1 bi se najd kje -- pa ne uporabljam tega kot usable sistem. Bolj je zbadajoče dejstvo, da sodeč po tvojih postih stvar predstavlja "usable" sistem. No razn če samo trolaš in maš v resnici čisto modern sistem z up to date softwareom. Ampak v to precej dvomim, ker je danes popularno mnenje, da je vse infectano z NSA bugi :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

je tole smiselno kupt ?

Oddelek: Kaj kupiti
252859 (1639) Spajky
»

P8Z77-V LK ali Z77A-G45

Oddelek: Kaj kupiti
152063 (1983) Xserces
»

DFI Lanparty UT NF4 Ultra-D temperauturni senzor

Oddelek: Navijanje
81167 (907) iNN
»

pomoč: upgrade: p6bat-a+ in PIII celeron fc-pga

Oddelek: Strojna oprema
131924 (1821) BoBi
»

RPM

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5824 (766) Spajky

Več podobnih tem