» »

SSD-ji vzdržljivejši od pričakovanj proizvajalcev

1 2
3
4

hojnikb ::

lahko daš 10 hddjov v raid0, sam še vedno nebojo tako hitri kot en ssd :)

In ja, ssdji so _dovolj_ trpežni tut za power userja, pravtako so dovolj veliki, če le znaš razporejat z podatki.
#brezpodpisa

next_byte ::

hojnikb je izjavil:

lahko daš 10 hddjov v raid0, sam še vedno nebojo tako hitri kot en ssd :)

In ja, ssdji so _dovolj_ trpežni tut za power userja, pravtako so dovolj veliki, če le znaš razporejat z podatki.


20 Tb podatkov na SSD jih ima eno ceno, 20 Tb podatkov na HDD ima drugo ceno.
Podatkov je toliko kot jih je, in ni kej za razporejat, če imaš ure in ure raw 4k videa, itd itd stvari, potem jih verjetno ni smiselno imet če jih trenutno ne obdeluješ, na SSD. Če imaš poceni, več prostora, potem kaj kmalu, z malo domišlije pride tudi več podatkov.

hojnikb ::

Če se resno ukvarjaš z videom, tut za 1-2TB ssd (za trenutno delo) nebo težk razkirat. Itk pa ssd ni zato, da boš puščal vse na njem (tut cold zadeve).

Verjetno pa nimaš 1 video velik 20TB, ampak več precej manjših :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

next_byte ::

hojnikb je izjavil:

Če se resno ukvarjaš z videom, tut za 1-2TB ssd (za trenutno delo) nebo težk razkirat. Itk pa ssd ni zato, da boš puščal vse na njem (tut cold zadeve).

Verjetno pa nimaš 1 video velik 20TB, ampak več precej manjših :)


Sej nekak to sem sporočit želel, pač to da je najbolj uporaben kot delovni disk. Potem pa stvar daš na HDD. Tako da se strinjam čizt.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Ja itk, da neboš šou delat cele flote 20TB ssdjov (ker to bi pršl na ~6k€ 8-O), ampak kupiš nekaj tako velikega, da spraviš en ali dva projekta gor.
#brezpodpisa

black ice ::

next_byte je izjavil:

ja SSD so super če je hitrost važna, samo niso tako trpežni (zadost za povprečnega uporabnika) ter prostorni (zadosti za povprečnega uporabnika) glede na to kaj dobiš za isto ceno pri HDD-jih, verjetno je najboljša varijanta kombinacija obeh. zanima me, pa vprašanje, če imaš 10 HDD jev ali je smiselno, jih zvezati tako da dobiš hitrost, SSD-ja (je to mogoče, naredit) ter veliko kapaciteto. Skratka tako da pišeš bereš iz 10 HDD jev hrati.

Dostopnega časa nikoli ne boš znižal na nivo SSDjev. Trpežnost - zapisanih 700TB ni dovolj? Oglej si še tole

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

Ja itk, da neboš šou delat cele flote 20TB ssdjov (ker to bi pršl na ~6k€ 8-O), ampak kupiš nekaj tako velikega, da spraviš en ali dva projekta gor.

in ko imas kaksnih par TB video, in se spravis montirat
od teh par TB, jih montiras za kaksnih 100G recimo
in je vseh 100G v cache ssd

pol zamenjas par 10G video, z nekimi drugimi

in to sproti prestavljas iz hddja na ssd?

hojnikb ::

kompromis je, nimaš kej. Prestavljanju se itk ne izogneš, če tudi imaš hdd only sistem :)
#brezpodpisa

next_byte ::

black ice je izjavil:

next_byte je izjavil:

ja SSD so super če je hitrost važna, samo niso tako trpežni (zadost za povprečnega uporabnika) ter prostorni (zadosti za povprečnega uporabnika) glede na to kaj dobiš za isto ceno pri HDD-jih, verjetno je najboljša varijanta kombinacija obeh. zanima me, pa vprašanje, če imaš 10 HDD jev ali je smiselno, jih zvezati tako da dobiš hitrost, SSD-ja (je to mogoče, naredit) ter veliko kapaciteto. Skratka tako da pišeš bereš iz 10 HDD jev hrati.

Dostopnega časa nikoli ne boš znižal na nivo SSDjev. Trpežnost - zapisanih 700TB ni dovolj? Oglej si še tole tole

Thanks!

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

kompromis je, nimaš kej. Prestavljanju se itk ne izogneš, če tudi imaš hdd only sistem :)

ce bos reskiral 60eur za 120G ssd za cache, bo to lepo prebavilo
za 60eur

hojnikb ::

cache pa heavy video editing...
Hmmm :)
#brezpodpisa

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

cache pa heavy video editing...
Hmmm :)

bi reskiral 60eur, da ti ni treba kopirat TB videov sem in tja?

trnvpeti je izjavil:

hojnikb je izjavil:

cache pa heavy video editing...
Hmmm :)

bi reskiral 60eur, da ti ni treba kopirat TB videov sem in tja?

ali pa se bolje 95eur za 256G :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

hojnikb ::

In kako bi se cache obnesu pri takem workloadu ?
si testiral ?
#brezpodpisa

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

In kako bi se cache obnesu pri takem workloadu ?
si testiral ?

ce ne bi bilo dovolj rama
bi pac bilo citanje iz hdd proti citanju iz ssdja

ttommy ::

hojnikb je izjavil:

Samo HDD lahko pustiš 100 let na polici, pa bojo podatki še vedno tam (ok, kako brat iz njega je seveda debata zase) medtem ko iz ssdjov bolj težko (data retention pa to..)


Jaz sem si na disk posnel ves arhiv fotografij in ga shranil v škatlo. Sem lahko 100%, da mi bodo vedno na voljo, ko bom priklopil disk?
Gamer

gddr85 ::

pr men zmaga wd black, ker od tam čita :))

hojnikb ::

ttommy je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Samo HDD lahko pustiš 100 let na polici, pa bojo podatki še vedno tam (ok, kako brat iz njega je seveda debata zase) medtem ko iz ssdjov bolj težko (data retention pa to..)


Jaz sem si na disk posnel ves arhiv fotografij in ga shranil v škatlo. Sem lahko 100%, da mi bodo vedno na voljo, ko bom priklopil disk?

nič ni 100% :)

print na papir je 100% :)
#brezpodpisa

trnvpeti ::

gddr85 je izjavil:

pr men zmaga wd black, ker od tam čita :))

black bo cital 150m, ssd bo cital 450 recimo

kolk bi bila razlika pri citanju 50G? in to recimo 10,20,50 razlicnih datotek

hojnikb ::

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

pr men zmaga wd black, ker od tam čita :))

black bo cital 150m, ssd bo cital 450 recimo

kolk bi bila razlika pri citanju 50G? in to recimo 10,20,50 razlicnih datotek

še precej večja, ker HDDji suxajo pri random dostopu oz dostopu malih datotek...
#brezpodpisa

gddr85 ::

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

pr men zmaga wd black, ker od tam čita :))

black bo cital 150m, ssd bo cital 450 recimo

kolk bi bila razlika pri citanju 50G? in to recimo 10,20,50 razlicnih datotek


jah jst nimam ssd, zato trenutno zmaga wd black 8-)

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

gddr85 je izjavil:

pr men zmaga wd black, ker od tam čita :))

black bo cital 150m, ssd bo cital 450 recimo

kolk bi bila razlika pri citanju 50G? in to recimo 10,20,50 razlicnih datotek

še precej večja, ker HDDji suxajo pri random dostopu oz dostopu malih datotek...

in ce je se vec datotek, ko rezes en video na razlicnih delih
je pa vse(vecino) samo read

gddr85 ::

za kakšno hrambo slik pa TB archive dvd-ji, ko bojo

hojnikb ::

hramba na dvdje :)
#brezpodpisa

klinker ::

trnvpeti je izjavil:

hojnikb je izjavil:

cache pa heavy video editing...
Hmmm :)

bi reskiral 60eur, da ti ni treba kopirat TB videov sem in tja?

trnvpeti je izjavil:

hojnikb je izjavil:

cache pa heavy video editing...
Hmmm :)

bi reskiral 60eur, da ti ni treba kopirat TB videov sem in tja?

ali pa se bolje 95eur za 256G :)


Pa si preprican da lahko koristis tako velik SSD za caching? ;)
Kot drugo...se vedno se morajo podatki kopirat iz HDDja na SSD in ob takih kapacitetah bo caching spet prdnu ;)
Pac, brezveze zadeva, ce dostopas do vecje kolicine razlicnih podatkov.

hojnikb ::

tl;dr
Caching je out, veliki ssdji so in :)
#brezpodpisa

gddr85 ::

če zmanka rama za playback/render potem mora it na disk caching

boolsheat ::

ttommy je izjavil:


Jaz sem si na disk posnel ves arhiv fotografij in ga shranil v škatlo. Sem lahko 100%, da mi bodo vedno na voljo, ko bom priklopil disk?


Nikakor ne... Shrani slike še v oblak (na več mest, če lahko) če so ti slike pomembne.

FireSnake ::

hojnikb je izjavil:

lahko daš 10 hddjov v raid0, sam še vedno nebojo tako hitri kot en ssd :)

In ja, ssdji so _dovolj_ trpežni tut za power userja, pravtako so dovolj veliki, če le znaš razporejat z podatki.


Trdiš, da, če imaš 1 liter vode in jo vlivaš v literske posode, ki so različne oblike posode niso vedno enako polne?
Sploh prebereš, kaj napišeš?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

In kaj si sploh hotu povedat s tem ?! 8-O

Ker tvoja analogija nwm če ima kej veze s tem, kar sem jst hotu povedat.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

klinker ::

hojnikb je izjavil:

In kaj si sploh hotu povedat s tem ?! 8-O

Ker tvoja analogija nwm če ima kej veze s tem, kar sem jst hotu povedat.


Danes je vroce >:D

hojnikb ::

Sj nakoncu bo pa popravljal slovnične napake, ko druga nebo ostal >:D
#brezpodpisa

HeMan ::

Kako razporejanje podatkov vpliva na velikost SDD-ja?

win64 ::

Moj primer. To pri meni vpliva tako. V prenosniku sem imel 320GB disk in ~10GB prostega placa.
Sedaj imam SSD 120 GB in ravno tako ~10GB prostega placa. Pa mi nič ne manjka. To pomeni, da sem imel ~200GB šare, ki je ne pogrešam(stari filmi, 5 neuporabljenih virtualk,...).

Je pa res, da sem programer in moji "izdelki" ne porabijo dosti placa, za razliko od ljudi, ki se ukvarjajo z video/foto obdelavo.

BigWhale ::

SSD je za amatersko ali pa semi-pro video obdelavo predrag. Manj kot pol ure posnetkov v RAW obliki zasede 250GB. Na eni poroki lahko posnames za tri ure materiala, ki ga potem spravis v 15 minutni film recimo.

PS: Poleg tega sam I/O ne bi smel biti problem pri editingu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

nekikr ::

"Profiji" se radi pohvalijo, da izpod 1500€ ne fotografirajo porok. Najbrž imate za snemanje vsaj enako tarfio, če ne višjo. 6*500GB SSD = 1300€. In to je predrago za amatersko ali semi-pro uporabo? Pismo, upam, da se nikdar ne lotite kakšnega resnega posla, kjer je 1000€ skoraj da zaokrožitvena napaka.

klinker ::

Nekikir, imas "profije" in imas profije.
Frend je profi porocni fotograf in ima nebroj st. diskov doma. Mislim da letno kupi okoli 10TB placa.
V kisti ima sicer samo 2 256GB SSDja, kar mu za tekoce projekte povsem zadostuje.

BigWhale. 1TB Samsungov SSD kosta manj kot 400€ ;)
Dva ali tri take v Raid 0, za res udobno delo bi za profija mogu bit macji kaselj. Seveda izkljucno za poganjat sistem in tekoci projekt.

BigWhale ::

Semi-pro je tisti, ki vsake toliko casa kaj pofotka in posname in mogoce kaksnemu znancu kaj proda. Amater je pa tisti, ki fotka zato ker ima kul fotoaparat in ima na disku na tisoce slik in video posnetkov, ki jih na koncu zelo redko pogleda ali uporabi kako drugace.

Obema se nakup SSDja ne splaca. Vsaj s financnega vidika ne.

hojnikb ::

Glede na to kako poceni so vstopni modeli ssdjov, je že skor kriminal ga ne dat v nove builde, razn če se res lovi budget.
#brezpodpisa

nekikr ::

BigWhale je izjavil:

Semi-pro je tisti, ki vsake toliko casa kaj pofotka in posname in mogoce kaksnemu znancu kaj proda. Amater je pa tisti, ki fotka zato ker ima kul fotoaparat in ima na disku na tisoce slik in video posnetkov, ki jih na koncu zelo redko pogleda ali uporabi kako drugace.

Obema se nakup SSDja ne splaca. Vsaj s financnega vidika ne.

Kaj točno si hotel s tem povedati? Jaz tudi recimo rad sem in tja pritisnem na gas, pa se mi formule ne splača kupiti. Če nekaj rabiš, potem to kupiš, stvari so ratale blazno poceni. Če pa samo "rabiš", potem boš pa tudi za 100€ našel izgovor zakaj je predrago.

Invictus ::

Hoče samo povedati da je za večino amaterjev in pol profijev to slaba investicija, ker je ROI preprosto preslab.

A je to tako težko razumeti?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

Za praktično vso zabavno tehniko bi lahko reku, da je ROI praktično neobstoječ (vsaj za večino anyway), a vseeno vidiš ljudi, ki vse to kupujejo :)
#brezpodpisa

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

Za praktično vso zabavno tehniko bi lahko reku, da je ROI praktično neobstoječ (vsaj za večino anyway), a vseeno vidiš ljudi, ki vse to kupujejo :)


Pustmo to, da se motis ampak, SSD kr v vsak sistem tlacit nima nekega pretiranega smisla. Uporabniku bo prej ali slej zmanjkalo prostora na disku in pri 3TBjih se mu to ne zgodi tako zelo hitro. In ko mu zmanjka diska, bo tezil in nergal. :)

klinker ::

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Za praktično vso zabavno tehniko bi lahko reku, da je ROI praktično neobstoječ (vsaj za večino anyway), a vseeno vidiš ljudi, ki vse to kupujejo :)


Pustmo to, da se motis ampak, SSD kr v vsak sistem tlacit nima nekega pretiranega smisla. Uporabniku bo prej ali slej zmanjkalo prostora na disku in pri 3TBjih se mu to ne zgodi tako zelo hitro. In ko mu zmanjka diska, bo tezil in nergal. :)


Se deloma kar strinjam. Eno so profiji, drugo pa home userji. SSD je ql, ni pa neka stvar brez katere se ne da delat na PCju.
SSD je trenutno pri home userju smisel samo za sistem in sw, 250GB pa je dovolj za ohoho zadev in cene so ze zelo ugodne za take kapacitete.
Debate o kopiranju med SSDjem in HDDjem so pa nesmiselne, ker ne vem zakaj bi to nekdo pocel. Torrente komot nastavis da se direkt shranjujejo na doloceno lokacijo, pravtako lahko vse user mape premaknes na poljubno lokacijo.
Tak setup je za home userja top.

hojnikb ::

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Za praktično vso zabavno tehniko bi lahko reku, da je ROI praktično neobstoječ (vsaj za večino anyway), a vseeno vidiš ljudi, ki vse to kupujejo :)


Pustmo to, da se motis ampak, SSD kr v vsak sistem tlacit nima nekega pretiranega smisla. Uporabniku bo prej ali slej zmanjkalo prostora na disku in pri 3TBjih se mu to ne zgodi tako zelo hitro. In ko mu zmanjka diska, bo tezil in nergal. :)

Tudi shitload rama in i7 procesor tiščat je neumnost v home računalnik, pa se to vseeno počne. SSD je pa edina od komponent, ki dejansko da opazen boost v odzivnosti. Sj ne pravim, da dejmo rinat noter ssd v čisto vsak build, ampak če je finančno sprejemljivo (torej da na račun tega ne trpi zato kej druga), zakaj ne ?
#brezpodpisa

Mipe ::

Ponos. Ponos dinozavrov, ki jih je povozil čas. Tudi USB palčke so bolj postrani gledali, na vsak način so vztrajali na CD-jih, katere so komaj težko posvojili od disket...

klinker ::

Ha? O kakem ponosu ti to?
USB palcke se je postrani gledalo samo dokler niso prisle normalne kapacitete po normalni ceni.
CD in DVD sem vsaj sam kar hitro nehal uporabljat ker so bli neprakticni, ceprav za kako zadevo tu in tam se vedno pridejo prav.
Enako je z SSDji.
Wtf naj bi pocel z 32/64GB SSDjem ki je takrat kostal 200-300€. Ko se je dobil 120GB za normalnih 150€ in so takrat tudi dozoreli kar se zanesljivosti tice, pa sem si ga ubodu.
Pa HDDje se lep cas ne bo povozu cas, brez skrbi. Za to bodo poskrbeli vse vecji in vecji wtfHD filmi, glasba, itd, katere je popoln nesmisel tlacit na SSD. HDD je za storage in backup se vedno super zadeva.

gddr85 ::

hdd-ji bojo še lepo en čas prisotni, predvsem zaradi placa. Menda delajo nekaj na 1TB+ dvd-jih, le zakaj, če imamo pa usb palčke.

blackbfm ::

Pa HDDje se lep cas ne bo povozu cas, brez skrbi. Za to bodo poskrbeli vse vecji in vecji wtfHD filmi, glasba, itd, katere je popoln nesmisel tlacit na SSD. HDD je za storage in backup se vedno super zadeva.


Čas jih je že povozil, smo pa ravno na neki prelomnici.. čez 2 leti bodo hddji verjetno že totalni nesmiselen nakup za večino uporabniikov, kasneje pa bo kapaciteta sigurno hitreje rasla kot pa razni hd standardi

Menda delajo nekaj na 1TB+ dvd-jih, le zakaj, če imamo pa usb palčke.


Mogoče za neko nišno, specializirano rabo. Navadni uporabniki pa z optičnimi mediji počasi nimajo več kaj delat. 4 leta nazaj je bil optični pogon standard pri novem računalniku, danes se ti notri kvečjem nabira prah, sploh zaradi hitrega interneta.. hitreje al pa lažje dol potegneš karkoli kot pa poiščeš cd v predalu>:D

Jst ::

SSD v takšni in drugačni obliki postajajo standard vsepovsod. V prenosnikih višjega razreda ne najdeš HDDja. Počasi so tudi kapacitete in GB/EUR tam-tam, da se uveljavljajo na desktop računalnikih.

Sicer pa HDD še dolgo ne bo izginil. HDDji bodo sigurno dobili še nekaj inovacij (helij pred kratkim), ki bodo omogočale veliko večje kapacitete. VEndar jih navadni uporabniki (večina slo techa) ne bomo uporabljali, ker bomo imeli SDDje, HDDji bodo pa v datacentrih.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

SSD v takšni in drugačni obliki postajajo standard vsepovsod. V prenosnikih višjega razreda ne najdeš HDDja. Počasi so tudi kapacitete in GB/EUR tam-tam, da se uveljavljajo na desktop računalnikih.

This. Čeprav to nekaterim še vedno nemoreš dopovedat, ker še vedno živijo z idejo, da so še vedno 5EUR+/GB
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri SSD? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11620189 (2193) hojnikb
»

Najvzdržljivejši SSD-ji preživel 2,4 PB zapisanih podatkov

Oddelek: Novice / Diski
3815115 (11420) m0LN4r
»

Po 2 PB zapisanih podatkov tretjina SSD-jev še deluje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6526038 (19912) Laybach
»

Kateri ssd disk vstaviti v prenosnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
3412319 (10860) hojnikb

Več podobnih tem